VOORJAARSBEURS BOUW- EN TRANSPORTBEURS Duitse conjunctuur wordt allengs weer beter Washington zeer volaan over het Geneefse tarief-akkoord Verbetering landbouw zal niet ten koste van defensie gaan Kort economisch nieuws De be"rs Revaluatie gaf terugslag Ruhrindustrie bleef achter Eurunion boekte zeer goede vooruitgang Wie verdient het meest? Socialistische jeugd spreekt over EEG SCHEEPVAARTBERICHTEN V.S. hielpen Z.-Amerika met 250 miljoen Daalderop brengt dit jaar nieuwe artikelen Onveranderd dividend van Robeco Daggeld V2 pet hoger MAANUAG 12 MAART 1962 9 mmm. i'mm rnrnm Record-produktie bij de „Zwitserse" Mosa geeft 1,25 pet meer dividend Wereldtarweprijs zal verhoogd worden Mendes Gans richt service-onderneming op Hoger dividend van Krasnapolsky Produktie „Willem Barendsz" blijft laag Dr Van Roijen neemt ontslag bij UFI PREMIER KROE m' Advertentie Vredenburg en Croeselaan: Artikelen.voor huishoudelijk en persoonlijk gebruik. Croeselaan: Bouw- en Intern transport Uitrustingen voor Industrie en openbare diensten. (Van onze correspondent) BONN. De gevoelige conjuncturele terugslag, die het gevolg was van de revaluatie van de mark precies een jaar geleden, is vrijwel opgevangen, zo blijkt uit een bericht van het wetenschappelijk economisch instituut der Westduitse vak verenigingen. Indien de omzet van de industrieën in dit voorjaar hoger ligt dan vorig jaar, komt dat echter door de industriële prijsverhogingen van twee tot drie percent. De voorsprong in de produktie, die de Westduitse industrie in de jaren 1959-1961 had weten te be halen, is door de revaluatie en haar ge volgen weer verloren gegaan. Het bericht noemt de sinds de zomer van 1961 op de Duitse beurzen waar te nemen koersdaling een teken van de labi liteit, waaraan de economische toestand in de Bondsrepubliek sinds de herwaarde ring van de mark ten prooi is Het insti tuut beoordeelt de conjuncturele situatie overigens gunstig.. Sinds de herfst en de winter gaat alles weer bergopwaarts. De planning op lange termijn in de grote in dustriële bedrijven werkt stabiliserend op de conjunctuur, aldus het instituut. Blij kens een rapport van de industrie- en handelskamer in Dortmund heeft de Ruhr industrie in 1961 geen kans gezien gelijke tred te houden met de produktiestijging in de rest van de deelstaat Noordrijnland- Westfalen. In het Ruhrgebied steeg de totale omzet slechts met 3,6 percent tot ongeveer 34,5 miljard mark. In de rest van de deelstraat werd een stijging van 8,8 percent ge boekt, waarmee de totale omzet op 108 4 percent is gekomen. In het Ruhrgebied steeg het aantal werknemers slechts met 0,2 percent, in de rest van de deelstaat met 1,3 percent. Schuld aan dit achterblij ven van het om zijn ongezonde lucht zo beruchte Ruhrgebied is voor een deel de slechte gang van zaken in de mijnen. De produktie in de mijnen van.de Ruhr giag pen. Hierna volgen enkele voorbeelden: met 6.3 percent terug. De lonen stegeh met vier percent. Ongeveer 4.7 percent van de mijnwerkers werd ontslagen. Maar ook de rest van de Ruhr-industrie bleef achter bij de produktiestijging in de indus trieën van het overige Noordrijnland-West- falen. Uit West-Berlijn tenslotte komen ook minder gunstige economische berichten. Per werknemer is de produktie met 2,9 Hoewel de omstandigheden niet zo gunstig waren als in de eerste twee jaren van haar bestaan, is Eurunion (beleggingsfonds in E.E.G. waarden) er, volgens het Engelse jaar verslag, in geslaagd wederom „een zeer be vredigende vooruitgang" te boeken. De waar de van de eenheid is in 1961 met acht percent gestegen. De activa namen toe van 1,3 miljard Lux. frs tot 1,7 miljard en het aantal uit staande eenheden liep op met 163.518 tot bo ven de 920.906. Deze vooruitgang werd in de eerste weken van 1962 gehandhaafd. Medio februari beliep het aantal eenheden meer dan 950.000. Bovendien is het inkomen van het fonds in 1961 gestegen, hetgeen de uitkering van 46 Lux. frs. per aandeel mogelijk heeft ge maakt tegen 40 Lux. frs. in 1960. De koers van de eenheid bereikte haar hoogtepunt op 9 mei met 2.136 Lux frs. (de oorspronkelijke waarde in februari 1959 was 1176 Lux. frs.) In 1961 be liepen de koerswinsten 80,4 miljoen Lux. frs. (v.j. 89,6 mil.ioen). In de geografische verde ling van de i'ondsen zijn geen grote verande ringen gekomen Franse en Duitse effecten maken nog altijd meer dan de helft uit van de portefeuille, Nederlandse fondsen ruim 18 percent, Italiaanse bijna 14 percent en Bel gisch-Luxemburgse ruim 12 percent. In ver band met de Britse toetreding tot de E E G zullen ook Engelse waarden in de portefeuille worden opgenomen. De Zwitserse Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente maakt bekend, dat zij in haar 104de boekjaar (1.61) een record-produktie aan nieuwe verzekerin gen heeft geboekt. In het gehele bedrijf was de produktie: totaal: 1.450 miljoen Zw frs. (v.j. 1102 miljoen). De totale verzeke- ringsportefeuille bedroeg ultimo 1961: 8.37 miljard Zw. frs. (v.j. 7,34 miljard). Voor de eerste maal in de geschiedenis der maatschappij heeft alleen de produktie aan kapitaalverzekeringen het miljard Zw. frs. overschreden. Ook het Nederlandse bedrijf der maatschappij heeft volgens de directie een fraaie vooruitgang geboekt. De produktie in Nederland bedroeg totaal: 120 miloen gulden (v.j. 101 miljoen). Tevens passeerde de stand van de Neder landse portefeuille de mijlpaal van 500 miljoen gulden. Aan het einde van 1961 was bij de „Zwitserse" in Nederland ver zekerd: totaal 505 miljoen gulden (v.j. 409 miljoen). De n.v. Porselein- en Tegelfabriek Mosa Stelt voor het dividend voor 1961 te be palen op 15V« percent (v.j. 14 percent), waarvan negen percent in contanten (v.j. eveneens 9 percent) en 6'/, percent naar keuze in aandelen of contanten (v.j. 5 percent). percent gestegen, tegen 6,7 percent vorig jaar. Oorzaak hiervan acht men het niet voldoende produktief maken van de indus triële capaciteit. De tarweconferentie van de Verenigde Naties is zaterdag in Genève geëindigd. Afgevaardigden hebben aan Reuter verteld dat men is overeengekomen de tarweprijs met twaalf en een halve dollarcent per bushel te verhogen. De tegenwoordige mi nimumprijs van 150 cents per bushel wordt 162»/z cents en de maximum prijs van 190 cents wordt verhoogd tot 202'/2 cents per bushel. De ontwerpovereenkomst zal nu worden voorgelegd aan de regeringen van de on geveer zestig landen die aan de confe rentie hebben deelgenomen. Afgevaardig den verwachten, dat het akkoord op 1 augustus van kracht zal kunnen worden. Het zal gelden voor een periode van drie jaar. De n.v. Trust- en Administratiekantoor van het n.v. Amsteidamsch Bankierskantoor voor heen Mendes Gans en Co. in Amsterdam heeft opgericht de n.v. Nederlandse Exploi tatiemaatschappij voor Service Ondernemin gen „Nemso" Van het maatschappelijk kapi taal ad f 150.000, verdeeld in 600 aandelen van f 250, zijn geplaatst en volgestort 172 aan delen. De nieuwe n.v. beoogt onder meer de fabricage van en de handel in goederen, het verrichten van diensten, het exploiteren van winkel- en dienstverleningsbedrijven. Tot directeur is benoemd de heer K. A. Bakker in Amstelveen. Bij het doen van inkopen is de West duitse arbeider veelal beter af dan al zijn Europese collega's. Dit blijkt uit een on derzoek van het Duitse industrieverbond. De Amerikaanse arbeider overtreft echter iedereen. Voor het onderzoek is de koopkracht vergeleken van de industrieionen in acht Europese landen en de Verenigde Staten. Berekend is hoe lang een man moet wer ken om een bepaald artikel te kunnen ko- Een kg margarine: V.S. 16 minuten, West-Düitsland 47, België 50. Groót-Ërit- tannië 41, Frankrijk 72, Italië 180, Neder land 52. Zwitserland 70 en Zweden 37. Televisie-ontvanger (normaal model): V.S. 82 uur 35 minuten, West-Duitsland 193,57, België 403,57, Groot-Brittannië 199.24, Frankrijk 513.31, Italië 407,44, Ne derland 435,53; Zwitserland 236,36 en Zwe den 264,56. Koelkast (150 liter): V.S. 73 uur 53 minu ten, West-Duitsland 147,14, België 236,24, Groot-Brittannië 171,54, Frankrijk 270,16, Italië 278,58, Nederland 231, Zwitserland 197,10 en Zweden 152.34. Bioscoopbiljet (middennrijs) V.S. 39 min., West-Duitsland 36, België 71, Groot-Brit tannië 54, Frankrijk 75, Italië 103, Neder land 67 en Zweden 34. Een kg rundvlees: V.S. 31 minuten, West-Duitsland 111, België 121, Frankrijk 93, Nederland 140, Groot-Brittannië 86. Zwitserland 126, Zweden 90 en Italië 351 (correct). BRUSSEL (ANP) In het Brusselse congrespaleis is vandaag een rondetafel conferentie begonnen van socialistische jeugdorganisaties uit de zes landen der Europese Economische Gemeenschap (EEG). Op deze conferentie, die vier ia- gen duurt, zullen onder meer dr. S. l. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG- commissie, en de commissieleden Marjo- lin en Levi Sandri het woord voeren. De conferentie, die mede wordt bijgewoond door waarnemers van politieke en vak bondsorganisaties, zal zich bezig houden met de voorlichting van de jeugd over Europese vraagstukken en de verbindingen tussen de democratische jeugdorganisaties in de zes landen. Grand Hotel Krasnapolsky n.v. stelt voor over het boekjaar 1961 een dividend uit te keren van 17^4 percent in contanten (on- gew.), benevens 12 V2 percent stockdividend ten laste van de agio-reserve (v.j. tien per cent). De produktiecijfers „Willem Barendsz" per 4 maart 1962 zijn als volgt: traan 8138 ton (vorig jaar 15.910 ton), spermolie 2200 ton (vorig jaar 1289 ton), vleesmeel 1160 ton (vorig jaar 2866 ton), bevroren vlees 1945 ton (vorig jaar 1741 ton), aldus deelt de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart mede. De oud-jaarbeursdirecteur dr. W. P. J. A. van Royen heeft zijn functie bij de Union des Foires Internationales in Parijs neer gelegd. In oktober van het vorig jaar aan vaardde de heer Van Royen de functie van directeur van het bureau van de U.F.I. Aanvankelijk zou hij secretaris-generaal van deze overkoepelende jaarbeurzenorga- nisatie worden. Dit stuitte evenwel op ver zet van een aantal bij de U.F.I. aangesloten jaarbeursinstituten. Hij kreeg toen de functie van^directeur van het bureau in Parijs. Naar de heer Van Royen ons thans mededeelde achtte hij deze functie niet in overeenstemming met hetgeen hij ervan had verwacht. (Van onze correspondent) President Kennedy heeft verklaard, dat Amerika er goed afgekomen is bij de ta rief-onderhandelingen in Genève. Gemid deld bleef Amerika met vier tegen drie in het voordeel. Hoewel de onderhandelingen te Genève de in- en uitvoer betroffen van meer dan twintig landen, richt de aan dacht van Amerika zich speciaal op de relatie met de landen van de Europese gemeenschappelijke markt. Kennedy's slotsom is: de onderhandelingen te Genè ve hebben een goed begin gemaakt met de liberalisatie van de handel tussen Ame rika en de E.E.G., maar om werkelijk tot een bevredigende samenwerking te komen zal het Congres de regeringsvoorstellen moeten aannemen voor een „wet tot uit breiding van de handel-' (Trade Expan sion Act). Die wet zou de president machtigen tot tariefsverlagingen, die thans nog onmoge lijk zijn. De opinie van het Witte Huis over het akkoord dat Amerika, net name met de E.E.G.-landen, heeft bereikt, kan men aldus samenvatten: Het commerciële belang van dit akkoord doet niet onder voor de politieke betekenis ervan. In eer ste instantie is gebleken, dat de gemeen schappelijke markt en Amerika bereid zijn de wederzijdse handel te beschermen en uit te breiden. De E.E.G. bleek be reid haar invoerrecht op de meest indus- tiële artikelen gemiddeld met twintig per cent te verlagen. Over het invoerrecht van landbouwprodukten waren de onder handelingen moeilijker, daar de gemeen schappelijke landbouw-politiek van de E.E.G. nog in de maak is. Niettemin kan Amerika er althans voorlopig zeker van zijn, dat het zijn positie op de Europese markt zal behouden, ook wat betreft de verkoop van landbouwprodukten. Het doel van Amerika was tweevoudig: door geven en nemen tariefsverlaging na streven, waardoor de handel tussen Ame rika en de gemeenschappelijke markt zou toenemen en verder: De verzekering ver werven, dat de landbouw-politiek van de E.E.G. rekening zou houden met de be langen van Amerika's export van land- bouw-produkten. Zelf géven de Amerikanen toe, dat zij belemmerd door de huidige wet op de handelsovereenkomsten niet in staat waren even grote concessies te doen als de Europeanen. Men kan echter na de on derhandelingen te Genève wel zeggen, dat ruwweg de invoerrechten van Amerika ongeveer overeenkomen met het gemeen schappelijk invoerrecht van de E.E.G. Amerikaanse auto's kunnen goedkoper worden in de E.E.G.-landen. Gemiddeld is het invoerrecht per auto verminderd met 126 dollar. Belangrijk voor Amerika is ook de reductie van het invoerrecht op chemische en farmaceutische produk- ten. De Amerikanen zullen ve^' minder duidelijk merken, dat Europese auto's goedkoper geworden zijn. Per auto gaat er gemiddeld van de prijs 21,50 dollar af. Maar het Amerikaanse tarief was ook veel lager dan het Europese tot dusverre. MOSKOU (AP) Premier Kroesjtsjev heeft de Russen gewaarschuwd dat zijn plannen tot verbetering van de landbouw niet betekenen dat er een vermindering zal komen van de uitgaven voor het militaire apparaat of in de industriële inves teringen. Dit meldt radio-Moskou vandaag. Kroesjtsjev zei in een tot nu toe niet bekendgemaakte passage van zijn rede van vorige week in het Centraal Comité van de partij: „De versterking van de macht van de Sovjet-Unie en haar verdediging is onze belangrijkste taak en wij zullen die taak uitvoeren zonder afwijkingen. Dit is de grondslag van het bestaan van onze socialistische staat, van zijn ontwikkeling en zijn successen". Heel Rusland kent thans het edict van het Centrale Comité en van premier Kroesjtsjev: boeren moet grasland scheu ren en daarop tarwe en andere voedsel gewassen verbouwen. De tekst van Kroesj- tsjevs rede en het decreet van het Centrale Comité zijn in alle grote kranten ge publiceerd. De volledige tekst is door ra dio Moskou omgeroepen. Dit is het slot van een zitting die de gehele week heeft ge duurd, en waarop besloten is dat er een eind moet komen aan de schaarste aan vlees, melk en zuivelprodukten. De afgelopen week hebben de boerenlei ders uit alle republieken gevraagd om meer machines en meer kunstmest om de landbouw in westerse stijl te kunnen moderniseren. Maandag in zijn oepningsre- de had premier Kroesjtsjev drie nieuwe tractorfabrieken, verdubbeling van de ma- chinefabricage en verhoging van de kunst- mesttoewijzingen in het vooruitzicht ge steld. Het communiqué van het Cxtrale Co mité vermeldde echter als genomen be sluit: „Opdracht aan het presidium en de ministerraad, een grondprogramtna voor de verhoging van de materiaal- en machi nevoorziening van de landbouw uit te wer ken en aan te nemen" In zijn rede voor het Centraal Comité G. M. A. RAAYMAKERS OVERLEDEN In de leeftijd van 63 jaar is zaterdag in Hilversum plotseling overleden de heer G. M. A. Raaymakers, directeur van de n.v. Centrale Suikermaatschappij in Am sterdam. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Dë begrafenis zal woensdag 14 maart plaats hebben op de rooms-katholieke begraafplaats „Sint Barbara" in Hilversum. Aagtekerk 10 580 m. w. Kangaroe eil. n. Adelaide. Abida 10 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Acmaea 10 15 m. o. Azoren n. Stanlow. Adrastus 10 v. Aden n. Singapore. Akkrumdijk 12 v Curacao te Puerto Cabello. Alca 10 120 m. o. Kp. Villano n. Gr.-Brittannië. Algol 11 te Genua verwacht v. Marseille. Alhena 12 te Rotterdam. Alioth 10 130 m. w.n.w. Flores n. Hamburg. Alkaid 10 180 m. z.o. Salvador n. Las Palmas. Alkes 12 te Famagusta. Almdijk 10 475 m. z.o. Aden n. Suez. Alnitak 10 v. Rotterdam, 11 te Hamburg. Alphacca 10 te Colombo. Alwaki 10 te Marseille verwacht v. Antwerpen. Amerskerk 10 v Amsterdam n. Bremen. Amsteldijk pass. 10 Azoren n. Havana. Amstelmolen 10 750 m. n. Guam n. Newcastle. Amstelstad 10 400 m. n.w. Miami n. Cristobal. Amstelveld pass. 10 Brisbane n. Newcastle N.S.W. Andijk 11 te Hamburg verwacht v. Bremen. Argos pass. 10 Bougie n. Antwerpen. Arkeldijk 10 900 m. w. Azoren n. Le Havre. Arnedijk 11 te Tampa. Artemis 10 200 m. o.n.o. Curagao n. P. Au Prince. Asmidiske 10 360 m. z.w. Canarische eil. n. R'dam. Attis 1 lte Guanta. Atys 10 te Stanlow verwacht v. Heysham. A verdijk pass. 11 Guardafui n. Aden. Barendrecht pass. 12 Masira n. Gibraltar. Batavia 10 155 m. n.n.o. Singapore n. Bangkok. Beninkust 11 te Pointe Noire. Billiton 10 v. Singapore n. Manilla. Blitar 12 te Kaapstad verwacht v. Lissabon. Bothnia borg 10 te Rotterdam. Bovenkerk 10 te Port Said verwacht v. Genua. Bussum 10 200 m. n.o. Fort Aleza n. Rio de Jan. Caltex Arnhem 10 35 m. o. Aden n. Vlissingen. Caltex Delft 10 v. Mombasa n. Bahrein. Caltex Eindhoven 10 42 m. w.z.w. Cadiz n. Sidon. Caltex Gorinchem 10 v. Holtenau n. Fredericia. Caltex The Hague 10 te Killingholme verwacht. Caltex Madrid 12 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Napels 10 500 m. n.n.w. Seychellen naar Mosselbaai. Caltex Pernis 10 23 m. z.z.w. Wight n. Bahrein. Camerounkust 10 v. Amsterdam. 12 te Hamburg. Cartago 10 op Weser n. Bremerhaven. Castor 11 te Rotterdam. Celebes 10 251 m. z.z.w. Las Palmas n. L. Palmas. Charis 10 v Georgetown n. Curagao. Cinulia 10 te Latakia v. Banias. Colytto 13 te Amsterdam verwacht. Concepcion 10 120 m. z.w. Ouess. n. Antwerpen. Congokust 10 350 m. z.w. Kp. St. Vine .n. Antw. Diemerdijk 10 te Rotterdam. Diogenes 12 te Callao. Dongedijk 12 te Los Angeles verwacht. De hulpverlening voor de economische ontwikkeling van Perzië De Perzische eerste minister heeft verklaard, dat Frankrijk zou deelnemen aan de uitvoering van het derde plan voor de economische ontwik keling van Perzië. Een consortium van landen, die bereid zijn Perzië te helpen het tekort van 800 miljoen dollar voor het vijfjarenplan te over bruggen, zal gevormd worden. Het zal bestaan uit West-Duitsland, België. Frankrijk, Canada, de Verenigde Statenen ongetwijfeld ook Italië en Groot-Brittannië, zo verklaarde de minister. Werkloosheid In West-Duitsland Het aantal werklozen in West-Duitsland met inbegrip van West-Berlijn bedroeg vorige maand een kleine 273 800 ofwel 1.2 percent. Een jaar ge leden waren er 48.000 meer. Theeproduktie ..Transatlantica'' Naar de firma H. G. Th. Crone meedeelt heeft de Cultuurmaatschappij .Transatlantica" n.v. gedurende januari in Argentinië aan thee ge produceerd 84.701 kg. (oogstjaar 1960/61: 64.885 kg.), mclusief vorige maanden van het oogstjaar 1961/62 was de theeproduktie 280.038 kg. (v.j. 114.275 kg.). Westduitsers doen zaken op Leipziger Messe Het Oostduitse persbureau ADN meldde dat grote Westduitse staalfirma's ondanks pogin gen van de Westduitse regering om de Leipziger Messe te boycotten normaal zaken doen in Leipzig. Het AND noemt als Westduitse staal bedrijven die in Leipzig vertegenwoordigers hebben: Fried. Krupp, Mannesmann A.G., Phoe- nix-Rheinrohr AG... Thyssen A.G. en Salzgitter A.G. Nederlandse bierexport gedaald Nederland is niet meer de grootste bierexpor teur ter wereld, sinds de uitvoer van bier in 1961 is verminderd. De uitvoer van bier was het vorig jaar beduidend lager dan de export in I960. Als een van de voornaamste oorzaken van deze verminderde bierexport wordt genoemd een vermindering van de afzet van bier naar Ghana, dit als gevolg van de op gang komende bier- produktie in Ghana. „Nooitgedagt" wordt n.v. Ter omzetting van de vennootschap onder fir ma in een n.v. is opgericht J. Nooitgedagt en Zonen n.v. in IJlst (Friesland). Van het maat schappelijk kapitaal ad 1 miljoen, verdeeld in vier prioriteits-, 498 cumulatief preferente en 498 gewone aandelen van 1000, zijn geplaatst drie prioriteits-, 286 cumulatief preferente en 286 ge wone aandelen door inbreng van de gelijknamige firma. De nieuwe n.v. beoogt onder meer de fa- brikage van en handel in schaatsen, speelgoede ren, gereedschappen, werkbanken en aanver wante metaal- en houtwaren. De directie zal worden gevoerd door de heren J. A., T. J. en drs. J. J. Nooitgedagt in IJlst. Gedaalde werkloosheid in de Ver. Staten. In februari is een aanzienlijke verbetering in getreden op de Amerikaanse arbeidsmarkt. De werkloosheid daalde tot 5,6 percent van het to tale aantal arbeidskrachten. Het aantal arbeids plaatsen steeg met 731.000 tot 65.789.000, terwijl hel aantal werklozen met 120.000 daalde tot 4.543.000. Israel gaat reactor en kernenergiecentrale bouwen In Israel worden plannen gemaakt voor de bouw van een reactor, die gebruikt zal worden voor het ontzouten van water. Tevens zou vol gens een mededeling van het hoofd van de Is raëlische commissie voor kernenergie, prof. A. D. Bergmann, Israel van plan zijn tegen 1970 de eerste kern-energiecentrale te bouwen. Nieuwe buisleiding van de Koninklijke in Indonesië De Shell Indonesia heeft, naar wij van de Ko ninklijke/Shell vernemen, een buisleiding aange legd van het olieveld Tandjung naar de raffina derij op Balik Papan. Door de nieuwe buislei ding, die per jaar twee miljoen ton ruwe olie kan vervoeren, wordt de produktiecapaciteit van de Shell Indonesia met de helft vergroot. Dit betekent, dat de Shell in de toekomst minder uit andere landen in het Verre Oosten gewonnen ruwe olie in haar raffinaderijen in Indonesië zal behoeven te verwerken. Doris 10 250 m. z.z.o. Flores n. Amsterdam. Echo 10 te Rotterdam. Elizabeth Broere 10 360 m. z. Suez n. Felixtowe. Eos 10 v. Thessaloniki n. Istanbul. Esso Amsterd. 10 50 m. w.z.w. Mukalla n. Mena Esso Nederland 10 330 m. n.o. Az. n. P. La Cruz. Esso Rotterdam 10 30 m. n.o. Malta n. Mena. Fina Nederl. 10 306 m. n.w. Minikoi n. Rastanura Forest Lake 10 360 m. z. Ceylon n. Kwinana. Gasaterkerk 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Gaasterland 10 135 m. z. Kp. Verdische eilanden naar Angra Dos eRis. Gabonkust 10 150 m. z.w. St. Vincent n. Dakar. Ganymedes 11 te Chimbote verwacht. Geestland 12 te Barbados. Graveland 10 160 m. z.z.w. Madeira n. A'dam Groote Beer 10 132 m. n.w. Kp. Guardafui naar Fremantle. Groote Kerk 10 v. Calcutta n. Chittagong. Guineekust 10 v. Freetown n. Abidjan. Hathor 12 te Hamburg. Hector 11 te Messina v. Piraeus. Hecuba 10 500 m. n. Curagao n. Curagao. Heelsum 10 165 m. w.n.w. Kreta n. Constanta. Helena 10 560 m. o.n.o. Bermuda n. Antwerpen. Helicon 11 te Point a Pitre. Hera 10 v. Hamburg n. Bremen. Hersilia 10 v. Tampa n. Rotterdam. Hestia 10 600 m. z.w. Azoren n. Hamburg Hilversum 12 te Amsterdam. Hoogkerk 12 te Hamburg. Houtman 12 v Wellington n. Auckland. Ittersum 14 te Houston verwacht. Izalco 11 v. New Orleans n. Cristobal. Jacob Verolme 11 te Callao. Jagersfontein 10 250 m. z. Monrovia n. Kaapstad Japara 10 140 m. n.o. Finisterre n. Marseille. Java 12 te Buena Ventura. Johan van Oldenbamevelt 10 v. Port Everglades naar New York. Kabylia 10 130 m. o. Ras Al Hadd n. Abadan. Kamperdijk 11 v. Rotterdam n. Bremen. Kara 10 135 m. w.n.w. Kp. Palmas n. Bonny. Karachi 9 v. Marseille n. Le Havre. Kasimbar 10 v. Hollandia n. Sarmi. Katwijk 10 180 m. n.o. Azoren n. New Orleans. Keizerswaard 10 150 m. z.z.w. Monrovia n. Accra. Kerkedijk 12 te Antwerpen. Khasiella 10 500 m. z.w. Azoren n. Curagao. Kloosterdijk 10 80 m. z.o. Horta n. Antwerpen. Koningswaard 10 180 m. n.o. Azoren n. Curagao Kopionella 11 v. N. Weymouth, 13 te Philadelph Korendijk 11 te Moreheadcity. Korenia 10 120 m. z.w. Ushant n. Curagao. Korovina 11 te Suez. Kreeft 10 te Vigo v. Rotterdam. Kreon 10 900 m. z.w. Azoren n. Paramaribo. Kryptos 11 te Curagao. Laarderkerk 10 80 m. n.o. Kuria Muria n. Das. Laertes 10 v. Manilla n. Sandakan. Lemsterkerk 10 25 m. z.z.o. Cartagena n. R'dam. Leopoldskerk 10 v. Hamburg n. Bremen. Lib. Bell 10 140 m. o.n.o. R. Fartak n. B. Mashur. Limburg 10 te Damman n. Rastanura. Loppersum 12 te Brownsville. Lutterkerk 11 te Amsterdam. Maasdam 10 210 m. o.z.o. Kp. Race n. Cobh. Marathon 10 300 m. w.z.w. Ouessant n. A'dam. Maureen 10 te Rotterdam, 11 v. R'dam n. Hamb. Meerdrecht 11 te Baltimore v. Catania. Meerkerk pass. 9 Malta n. Rotterdam. Meliskerk 10 v. Hamburg n. Bremen. Mentor 10 v. Amsterdam n. Santo Domingo. Merwede 10 v. Takoradi n. Antwerpen. Merwelloyd 10 v. Hamburg n. Bremen. Minos 10 v. Rotterdam n. Helsinki. Modjokerto 12 v. Genua n. Syracuse. Moh. Reza Shah 10 73 m. n. St. Maarten n. L'end. Molenkerk 10 v. Cochin n. Madras. Montferland 10 180 m. z.w. Madeira n. A'dam. Muiderkerk 10 v.e Suez n. Port Said. Mijdrecht 10 140 m. z. Okinawa n. Fao. Mylady 10 v. Dakar n. Venetië. Naess Lion pass. 10 Sicilië n. Rotterdam. Neder-Elbe 10 165 m. n.n.o. Socotra n. Bombay. Neder-Waal 10 86 m. o.z.o. K. Guardafui n. Aden. Neder-Weser 10 v. Suez n. Djibouti. Nestor 10 160 m. z.o. Sicilië n. Piraeus. Nias 11 te Loire verwacht. Noordam 10 v. Rotterdam n. New York. Noordwijk 10 500 m. n.n.o. L. Palm. n. Monrovia. Oberon 12 te Amsterdam. Ommenkerk 10 60 m. z.w. Oporto n. Antwerpen. Ondina pass. 10 Aden n. Mena. Oranjefontein 10 v. Durban n. East-London. Oranjestad 9 v. Amsterdam n. West-Indië. Osiris 11 te Cumana. Ossendrecht 10 210 m. w. Kp. Vine. n. Jg.slavië. Pathenon 10 v. Maracaibo n. La Guaira. Peperkust 10 v. Amsterdam n. Bremen. Pericles 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. P. G. Thulin 9 v. Balboa n Quintero. Philidora 10 v. R'dam n. Skaramangabay. Polydorus 10 v. Liverpool n. Port Said. Prins Casimir 10 800 m. o.z.o. Ouess. n. Le Havre. Prins Fred. Hendrik 10 17 m. w.z.w. Tra Falgar naar Cartagena Prins der Nederl. 11 v Curagao. 12 te La Guaira. Prins Willem III 10 v. Venetië n. Beyrouth. Prins Willem IV 11 te Antwerpen verw. v. Haifa. Prinses Irene 10 v. V$ra Cruz, 11 te Tampico. Proven.sfngel 9 915 m, w.z.w. K. Falso n. Pusan PurmerèrteJ 10 200 m. o,n.o. Recife n. L. Palmas Pygmalion 9 v Hamburg n. Bremen. Rempang 10 20 m. w.z.w. Gibralt. n. Duinkerken Reza Shah the Great 10 60 m. n.o. Bougie naar W ilhelmsha ven Roepat 10 te Rabaul verwacht v. Honiara. Roggeveen 11 te Melbourne. Rotte 10 20 m. n.w. Guernsey n. Ceuta. Salatigo pass. 10 Nantucket, 11 te Halifax. Saloum 10 130 m. w.z.w. St. Vine. n. P. Etienne. Sarpeüon 11 v. Curagao n. Aruba. Scheldelloyd 10 v Barcelona n. Rotterdam. Schelpwij kil v. Rotterdam n. Thameshaven. Scherpendrecht 10 v. Tuapse n. St .Nazaire. Schielloyd 11 te Tandjong Priok. Sepia 10 te Mena. Sinabang 10 te Newcastle (Austr.) v. Brisbane. Sirrah 10 32 m. o. Necochea n. Las Palmas. Skadi 10 v. Ceuta n. Genua. Slamat 10 v. Penang n. Colombo. Sloterdijk 11 te Rotterdam. Sloterkerk 10 915 m. y. Cocos eil. n. Adelaide. Socrates 10 v. Barranquilla n. Puerto Limon. Soestdijk 9 v. New York n Antwerpen. Solon 9 v Mobile n. Houston. Sommelsdijk 10 630 m. o. Kp. Race n. N. York. Stad Alkmaar 12 Perim gepass. n. Mena. Stad Amsterdam 10 te Rotterdam. Stad Breda 12 te Rotterdam. Stad Dordrecht 10 80 m. w. Algiers n. Ceuta. Stad Den Haag 10 80 m. z o. Recife n. Rio de Jan Stad Haarlem 10 te Melilla verwacht v. Palermo. Stad Kampen 11 te Hamptonroads n. Norfolk Stad Rotterdam 10 dwars Ouessant n. Rotterdam. Stad Utrecht 10 340 m. o.n.o. Amazonerivier naar Rio de Janeiro. Statendam 11 v. St. Thomas, 12 te Ft. de France Statue of Lib 10 140 m. n.n.o. Villano n. P. Said Stentor 11 te Beyrouth verwacht v Alexandrië Steven 10 40 m. n.o. Finisterer n. Almeria Straat Clarence 10 te Adelaide verwacht. Str. Madura 10 315 m. w. Fremantle n. Mauritius Straat Magelhaen 12 te Rio Grande Do Sul. Straat Torres 10 v. Nagoya n. Shimizu. Streefkerk 10 v. Rotterdam n Shanghai. Tamara 10 200 m. z.o. Cocos eil. n. Mena. Telamon 12 te Bridgetown. Tero 10 dwars Dakar n. Liverpool. Themis 11 v. Amsterdam n. Bremen. Theron 11 te Georgetown, Tjiliwong 10 v. Matadi n. Lagos. Tjinegara 12 te Alleppey. Towa 10 300 m. z.z.w. K. Verd. eil. n. L. Palmas. Triton 10 210 m. n.n.w. Pto. Rico n. Amsterdam. Van Cloon 10 v. Melbourne n. Sydney. Van Linschoten 10 te Monrovia v. Abidjan. Van Spilbergen 10 180 m. n.w. Chagos n. Kaapst. Vasum 10 30 m. o. Ras Fartak n. La Spezia. Viana 12 te Port Said. Videna 10 370 m. z. Bermuda n. Punta Cardon. Vivipara pass. 10 Kp. Bon n. Hamburg. Vlist 10 te Hamburg Voco 10 15 m. w. Kp. San Antonio n. Cristobal. Waibalong 10 v. Famagusta n. Izmir. W. Alton Jones 10 op Delaware riv. n. Ph.delph. Waterland 11 te Rio de Janeiro. Waterman 10 90 m. z.z.w. Finist. n. Southampton. Weltevreden 10 te Livorno verwacht v. Genua. Westerdam 10 v. New York n Rotterdam. Westertoren pass. 10 Terschelling v. Hamburg. Wieldrecht 11 v. Bremen n. Sete. Witmarsum 10 360 m. w. Bermuda n. Le Havre Woensdrecht 10 100 m. n.w. Malta n. Bremen. Wonogiri 10 370 m. o. Savannah n. Cristobal. Wonosari 10 50 m. z.o. Daedalus eil. n. Suez. Wonosobo 10 90 m. z. Kreta n. Port Said. Zafra 10 30 m. n.o. Curagao n. Puerto Miranda Zaria 11 te Suez n. Lavera. Zuiderkruis pass. 10 North Cape n. Tahiti. KLEINE VAART Admiralengraeht 8 v. Rotterdam te Delfzijl Ank T. 10 40 m. n.o. Villano n. Londen. Anna Broere 10 te Bornholm n. Klaipeda. Ardeas 10 70 m. o. Mallorca n. Savona. Bab T. 9 in Bristolkanaal n Rochefort. Coccinelle 10 40 m. z.w Vincent n. Agadir. Cornelia B.-2 pass. 10 Goeree n. Rotterdam. Diligentia 10 20 m. z.o. Sunderland n Immingham Dinkelstroom 10 te Owers n. Amsterdam. Elsa 9 30 m. n.o. Skerries n. Swansea. Fiducia 10 te Lynwell n. Maassluis. Jupiter 10 te Spurn n. Whitbey. Leliegracht 10 te Gotland n. Helsinki. Maaskade 10 te Eddystone n. Rotterdam. Manta 10 v. Bergen (Noorw.) n. Rotterdam. Manto 10 40 m. z.z.w. Ushant n. Amsterdam. Marianne pass. 10 Terschelling n. Helsingborg. Merwehaven 10 7 m. z.w. Goeree .n. Antwerpen Midas 10 25 m. n.w. Villano n. Antwerpen. Sheratan 10 100 m. n.o. Ouessant n. La Coruna. Twee Gebroeders 9 20 m. z.o. Leixous n. Tanger Wilpo 9 v. Amsterdam te Wormerveer. SLEEPVAART Cycloop 12 werkzaam te Port Brega. Friesland 11 v. Burutu n. zee. Hector 12 te Trondheim verwacht. Simson 10 te IJmuiden. Stentor 10 te IJmuiden. Zeeland 12 500 m. w. Bermuda. heeft Kroesjtsjev opnieuw gewag gemaakt van een verschijnsel waaraan de pers al de nodige aandacht had besteed: dat dui zenden tractoren en oogstcombines op de akkers staan te verroesten. Kroestsjev zei dat de oplossing ten dele kan worden be reikt door het opleiden van betere ar beidskrachten. Kroesjtsjev wees erop, dat de landbouw- opbrengsten met zestig percent zijn ge stegen, vergeleken met 1953. Waarnemers merkten echter op dat 1953 het dieptepunt van de agrarische produktie sinds het eind van de tweede wereldoorlog heeft ge bracht. Het Amerikaanse bureau voor Interna tionale ontwikkeling heeft gisteren in Wash, ington bekend gemaakt, dat de Verenig de Staten in het kader van het bijstands program voor ontwikkeling van Latijns- Amerikaanse landen sedert maart 1961 meer dan een en een kwart miljard dol lar hebben toegewezen. De V.S. hadden vorig jaar toegezegd een miljard dollar beschikbaar te zullen stellen voor het eer ste jaar van dit tienjaren program. De omzet over 1961 van de n.v. Konink lijke Metaalwarenfabrieken v.h. J. N. Daalderop en Zonen is, blijkens het ver slag, met 1,2 percent ten opzichte van 1960 gestegen. Het saldo exploitatierekening nam toe met 0,7 percent van 2,13 min tot f 2,15 min. Na afschrijvingen, belas tingen, etc., bedraagt de winst 480.000 404.000). Voorgesteld wordt, zoals be-r kend, een onveranderd dividend van elf percent. De resultaten zijn voor een groot deel te danken aan de uitwerking van in vesteringen in de voorafgaande jaren. In 1961 werd voor 2,14 min geïnves teerd. Over de vooruitzichten zegt het ver slag dat de order portefeuille onveran derd gunstig is. In de loop van dit jaar komt de vennootschap op de markt met de eerste produkten van een groep elek trische huishoudelijke apparaten, die zij in licentie van „National Presto Industries, Inc. U.S.A." op de Europese markt gaat brengen. De directie ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Ofschoon de „planning" voor 1961 hoger lag, is de directie niet ontevreden, aange zien het resultaat bereikt werd ondanks een daling van het aantal produktieve man-uren met negen percent als gevolg van de werktijdverkorting. De kostenstij ging kon ditmaal worden opgevangen de afzet het buitenland daalde met acht nercent, die in Nederland daarentegen s egen voor de eigen produkten met tien percent. Het Rotterdamsch Beleggingsconsortium n.v. heeft besloten voor te stellen over het boekjaar 1961 het totale contante dividend op 9.25 (onv.) per aandeel van nominaal 50 vast te stellen. Daar in oktober 1.1. een interim-dividend van 4 betaalbaar is gesteld, zal het slotdividend derhalve f 5,25 bedragen. Voorts zal wederom een uitkeering van ?V2 percent in aandelen, die als bonus ten laste van de agio-reserve vrij is van inkomstenbelasting, worden voorgesteld. Het tarief van call money (daggeld) blijft zich in stijgende richting bewegen. Nadat het op 26 februari was gebracht van V, op 1 percent, en op 28 februari op 1% percent, is vandaag een verhoging gevolgd met een half percent Het tarief bedraagt nu dus 1 percent. In feite is de toestand op de geldmarkt nog moeilijk vooral in verband met de storting op 22 maart van de f 300 miljoen der 4 percent Nederlandse Staats lening 1962. UITBREIDING AMERIKAANS VERKOOPGEBIED AMSTEL-BIER Naar de Amstel Brouwerij meedeelt heeft haar verkoopgebied in de Verenigde Staten een nieuwe uitbreiding ondergaan doordat de Narragansett Brewing Company te Cranston (Rhode Island) een regeling heeft getroffen met haar wederverkopers om het Amstel-bier in de zes New England-staten op de markt te brengen. De Narragansett heeft een jaaromzet van ruim 1.200.000 hl, waarmede zij zich een plaats onder de grootste Amerikaanse brouwerijen heeft verschaft. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijev. 2de tijdv AK.U. Kon Olie138.60gb-139.20 f 138,70 Philips 1006—1009 gl 995 Unilever 186, Hoogovens 829—830 828 1 t

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9