Nieuwe stormloop van Rusk op een onwrikbare Gromyko HET WEER Overleg in Evian wordt nog voortgezet ver ma at Russen pogen troika-principe op Geneefse conferentie in te voeren Noorwegen voor een atoomvrije club k' 'mMmém t m m Zondag wordt reactie van Soekarno verwacht Luchtalarm op Biak In Noorwegen vroor het 31 graden Alle militaire verloven ingetrokken HOOFDPRIJS TOTO IN 27 DELEN BEA verwacht weer een groot verlies Astronauten beleggen in onroerende goederen Tsjombe's gesprek met Adoela definitief TWEE UUR TOT DOVEMANS OREN IK- W* M 47e JAARGANG NUMMER 111 WOENSDAG 14 MAART 196; Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN-OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van d< Zonnige perioden 1,efore ijou (mij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES 1000 liter wijn over straat jé 'M Extra prijs wordt dit keer niet uitgekeerd Sneeuwstorm dwong helikopterpiloot tot landing Het woord is aan Twee auto's op Zeeweg over de kop geslagen In de krant van heden: Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmónd en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Horen en Zien4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Topsy10 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Goedkopere zeereizen voor groepen N.V. DE STEENWERF Schoorsteen klachten ^^vanaf F.4595-^^ CAKACE BKIklCUAMM HAAR L E N/l kwaliteitsbakker ij en paul krugerkade 31 - tel. 02500-50180 IJmuider Courant (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE Dean Rusk, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren in Genève weer twee uur tever geefs stormgelopen tegen Gromyko's af wijzende houding. Welk punt er ook ter sprake kwam Berlijn, Duitsland, het staken der kernproeven of de ontwape ning de Russische minister week geen duimbreed af van zijn zo langzamerhand overbekende standpunten. Hoewel de sfeer niet onvriendelijk was, eerder koel-zake- lijk, was de inhoud der gesprekken ont moedigend. Gromyko weigerde in te gaan op de westelijke protesten tegen het sto ren van de radar in de luchtcorridors naar Berlijn. Hij legde meer de nadruk op een vredesverdrag met Oostduitsland dan op een voor allen aanvaardbare regeling voor West-Beriijn. Er was bij hem hoegenaamd niets te bespeuren van enige bereidheid om zelfs maar het principe te aanvaar den van controle op het verbod van kern proeven. Naast het „njet" der Russen op deze be kende punten, rezen er nog andere moei lijkheden. Bijvoorbeeld op het gebied van de procedure voor de ontwapeningsconfe rentie der 17 landen, die hedenmiddag om 5 uur zou moeten beginnen... want de procedure baart zorgen. Hoewel de confe rentie op UNO-initiatief tot stand is geko men en in het paleis der volken wordt ge houden, neemt de UNO haar niet werke lijk onder haar vleugels. Toen gisteren de vraag van het voorzitterschap rees, brach ten de Russen onmiddellijk het troika- principe op tafel. Zij wensen een westelij ke, een oostelijke en een neutrale voor zitter. Dat voorstel heeft niet veel kans van slagen; de 8 neutralen op de conferen tie zijn ta zeer verschillend pluimage om ze als één blok te beschouwen. De scherpzinnigheid der diplomatie vond een voorlopig compromis. Op de openings zitting zal vermoedelijk een gezamen lijk Russisch-Amerikaans voorzitterschap worden voorgesteld. Op de conferentie zal dan verder het voorzitterschap per dag door de deelnemende landen worden waargenomen. Op de dag, dat een neutra le presideert, zal hij dus met de perma nente Russische en Amerikaanse vóorzit- ters de facto maar niet de jure een troika vormen. Gisteravond keerde het vooroverleg weer naar praktische geschilpunten terug. Alleen nam nu Lord Home de fakkel van Rusk over. Op een diner in Home's residentie tastte de Britse diplomatie Gro myko's pantser af op zwakke plekken. Naast terreinen, die Rusk te bespreken had, werd nu ook Zuidoost-Azië verkend. Voor het wespennest Laos dragen Britten en Russen, als voorzitters van de in slaap gesukkelde Geneefse conferentie over dat koninkrijkje, de gezamenlijke verantwoor delijkheid. De Britten probeerden verder zo weinig mogelijk over Berlijn en zoveel mogelijk over een akkoord van het staken van kernproeven te praten. Zij zijn bereid tot een veel beperkter controle op de uitvoe ring van zo'n akkoord dan de Amerika nen. En zo'n akkoord zou het gemakke lijkst de weg banen naar de topconferen tie, die Macmillan zeer begeert. De liefhebbers van politiek alpinisme hoeven overigens niet te wanhopen. Welis waar zou enige Oost-Westovereenstemming de verkieslijkste aanloop tot zo'n bestij ging zijn, maar zowel Kennedy als Mac- miljan heeft laten weten tot een topbe reid te zijn, wanneer het tot een internatio nale crisis zou komen. Voor pessimisten hier ziet het er voorlopig naar uit, dat het oostblok de korte maar riskante weg van de crisis prefereert boven de omweg der concessies. De verschijning van de drie groten zou in ieder geval de verveling wegnemen, die het vruchteloos gescharrel van de kwartierwaker in het basiskamp Genève boven alles kenmerkt. Men zou zich over de internationale anarchie bezorgd moe ten maken, maar ze verliest zich in een warnet van gecompliceerde voorstellen en tegenvoorstellen, die maar een ding ge meen hebben: namelijk, dat de indieners weten dat zij voor de tegenpartij onaan vaardbaar zijn. Maar de problemen zijn zo gecompliceerd, dat men bij de rege ringen de neiging bespeurt eerder net de gevaarlijke impasse verder te willen leven dan aan een haar onmogelijk 'ij kende oplossing te beginnen. De Noorse regering heeft haar voorwaar delijke goedkeuring gehecht aan de vor ming van een atoomvrije club van lan den, die nog geen kernwapens hebben. In een brief aan de waarnemend secre taris generaal van de UNO, Oe Thant, geeft de Noorse minister van buitenlandse zaken Halvard Lange uit naam van zijn regering de bereidheid te kennen verdrags verplichtingen in die richting pp zich te nemen op voorwaarde, dat zij het machts evenwicht in de wereld niet wijzigen. Verwachting tot morgehavond: Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een sneeuwbui. Over wegend matige wind tussen noordwest en west. In de ko mende nacht lichte tot matige vorst, morgenmiddag tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. De 52 Indonesische militairen, die krijgsgevangen werden gemaakt na het zeegevecht in de Etnabaai, zijn dezer dagen vrijgelaten en van Blak op Nieuw-Guinea met een KLM- vliegtuig naar Singapore gebracht, vanwaar zij door een Indonesisch vliegtuig werden afgehaald. Hier zijn zij gefotografeerd bij aankomst op het vliegveld Biak. (Telefoto) Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSÈSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De communistische guerrilla's in Zuid- Vietnam treden steeds driester op en opereren thans op vijftig kilometer van de hoofdstad Saigon. President Ngo Dinh Diem heeft hulp van de Ver enigde Staten ingeroepen en bevolen een bewakingsdienst van oudere mannen en vrouwen in het leven te roepen. De foto toont een lid van deze dienst op wacht bij arbeiders in een rijstveld in de delta van de Mekong- rivier. (Telefoto) Over het Zwartbroekplein- in Roermond hing dinsdagavond een verrukkelijk wijnaroma. Oorzaak hiervan was een ge kantelde oplegger van Van Gend en Loos, die 1000 liter wijn vervoerde. De drank liep vrijwel allemaal over het plein. De vrachtauto was in een bocht sterk overgeheld en toen de lading eenmaal in beweging was gekomen, was er voor de chauffeur geen houden meer aan. MbSéÊÊL; L: i? si,, iïis 4 gwW <?- A %ii\ 5 "4 - Washington doet voorstel over de „derde manen plaats van het overleg DJAKARTA (Reuter) De eerste reac tie van president Soekarno op de Neder landse verklaring van maandag waarin werd gezegd dat Nederland bereid is tot voorbesprekingen over de kwestie-Nieuw- Guinea met Indonesië in tegenwoordig heid van een derde partij, wordt op zon dag verwacht. De president zal dan een rede houden in Djokjakarta. President Soekarno is maandag uit Djakarta naar Bali vertrokken voor eén kOrte vakantie. In Washington heeft de perschef van Buitenlandse Zaken, Reap, medegedeeld, dat aan de regeringen van Nederland en Indonesië voorstellen zijn gezonden over de persoon die volgens Washington de neu trale figuur moet zijn, die met de Neder landers en Indonesiërs aan de conferentie tafel zal gaan zitten. Er is ook een voor stel gedaan over een plaats voor de on derhandelingen. Reap wilde niet verklaren of de voorgestelde persoon een Amerikaan of iemand van een andere nationaliteit Welingelichte zegslieden hebben ver klaard dat de Amerikaanse regering een stad in de V.S. hebben voorgesteld, ech ter niet Washington en evenmin New York. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ont hield zich van elke commentaar op dit be- rjcht uit Washington. HOLLANDIA (ANP) De commandant van de strijdkrachten op Nieuw-Guinea heeft woensdag het volgende bekendge maakt: „Door de commandant van de lucht verdediging te Biak is dinsdagavond van 23.05 tot 23.47 uur plaatselijke tijd lucht alarm gegeven. Het alarm geschiedde op grond van visueel waargenomen in de lucht bewegende lichten boven Straat Ja pen (ten zuiden van Biak) terwijl zich daar geen eigen of ons bekende vliegtuigen bevonden. Over de aanwezigheid van vlieg tuigen kon geen zekerheid worden verkre gen. De laatste waarneming was te 23.15 uur. Om 23.47 kon zonder verdere actie het alarm worden opgeheven". OSLO (AP) Noorwegen heeft de af gelopen nacht de koudste nacht van deze winter meegemaakt met in het binnenland temperaturen tot 31 en in Oslo tot 19 gra den onder nul. In Gvarv aan de zuidkust werd min dertig graden gemeten en in Drevsjo in noord-Noorwegen min. 27. In Rena was het met min 31 graden het koudst. Vol gens de weersvoorspellingen zal de kou niet lang meer aanhouden. EVIAN (Reut,er-AP) De afvaardigin gen van Frankrijk en de Algerijnse natio nalisten hebben vandaag de achtste dag van overleg na de hervatting der bespre kingen, hun onderhandelingen voortgèzet. Dinsdagavond werden de besprekingen op geschort, nadat ruim acht uur was be raadslaagd. Van kringen, die in verbin ding staan met de Algerijnse delegatie, wordt vernomen dat nog overeenstemming moet worden bereikt over de wijze, waar op de afkondiging van een bestand in Al gerije bekend zal worden gemaakt. Van Franse zijde werd vernomen, dat een be kendmaking ongetwijfeld gelijktijdig door beide partijen zal worden gedaan. Harold King, Reuters correspondent in Parijs, verneemt dat de overeenstemming is bereikt over alle voorname punten.Daar men de mogelijkheid van onvruchtbare meningsverschillen na het van kracht wor den van een wapenstilstandsovereenkomst in Algerije zoveel mogelijk wil voorkomen spannen beide partijen zich in om alle bij zonderheden zoveel als doenlijk is reeds nu te regelen. Volgens King verklaart dit waarom reeds enkele malen voorbarig het einde van het overleg werd aangekondigd. Er heerst nog steeds optimisme dat het einde spoedig zal komen. De delegaties heb ben zich gesplitst in kleine commissies om de overblijvende kwesties te bespre ken. Officieel is niet bekend welke punten nog moeilijkheden veroorzaken. Een zegs man die op de hoogte is van het verloop der ónderhandelingen, heeft meegedeeld, dat er nog verscheidene moeilijkheden op- Vanmiddag om twaalf uur waren er op het bondsbureau van de KNVB in Den Haag nog steeds geen meldingen van 13 punten binnengekomen. Het bedrag van de eerste prijs 148.644,65) wordt nu ge voegd bij dat van de tweede 81.078,90), zodat het totaal aan tweede-prijswinnaars uit te keren bedrag thans 229.723,55 groot is. Voor deze tweede prijs hebben zich 27 deelnemers met 12 juiste uitslagen ge meld. Zij zullen elk een nettobedrag van ca 7.231,80 ontvangen. Voor de extra prijs van de gelijke spelen hebben zich ongeveer 25.000 deelnemers gemeld. Zij krijgen niets uitbetaald omdat voor de extra prijs 40.439,45 beschikbaar is, hetgeen per man minder dan vijf gulden is, en dat is reglementair niet toegestaan. Alleen de wedders, die het in de vier vakken van gelijke spelen tot vijf goede oplossingen hebben gebracht, krijgen waarschijnlijk een klein bedragje uitge keerd. De rest van het geld wordt toege voegd aan de sporttote van de volgende week. Vanmorgen heeft een helikopter van de Sabena op een weiland in Zegge bij Roo sendaal een noodlanding moeten maken, omdat het uitzicht door een hevige sneeuw storm werd belet. Later is het toestel, dat twee passagiers voor Rotterdam aan boord had, weer opgestegen om naar Brussel terug te keren. De piloot achtte het niet raadzaam naar Rotterdam door te vliegen Na p o 1 e o n Bij een miskende of geweigerde liefde is slechts één weg tot behoud van eigenwaarde mogelijk: de onvoor waardelijke vlucht. gelost moeten worden voordat het tot on dertekening van een staakt-het-vuren kan komen. De rol van het Algerijnse nationa listische leger in de periode tussen een sta ken van het vuren en de onafhankelijkheid zou het struikelblok zijn. De Algerijnen schijnen voor de eigen troepen een gelijk waardige rol te eisen als die dóór net Franse leger, gendarmerie en overvaltroe- pen wordt vervuld. In Frankrijk zijn alle militairen van land-, zee- en luchtmacht in hun kazer nes geconsigneerd. Alle verlóven zijn in getrokken, zo hebben militaire autoriteiten in Parijs meegedeeld. In de vlootbasis Toulon worden de toegangen tot het arse naal door met machinepistolen bewapen de mariniers bewaakt. (Van onze correspondent) LONDEN De genationaliseerde Bri tish European Airways (B.E.A.) verwacht ook in 1961-'62 een aanzienlijk verlies. De secretaris van de maatschappij verklaar de gisteren (dinsdag) dat 1961 een slecht jaar voor de B.E.A. is geweest en dat on gelukkigerwijs 1962 waarschijnlijk niet veel beter zal zijn, zonder enige belangrijke toeneming van het verkeer. Hij maakte deze opmerking, toen hij na mens de B E.A. verzet aantekende tegen de aanvrage van diensten naar Palma, Barcelona en Bazel door drie particuliere luchtvaartlijnen, die ook tegen eikaars aanvrage bezwaar maakten. Op de Zeeweg in Overveen sloegen dins dagavond twee personenauto's op vrijwel dezelfde plaats vlak na elkaar over de kop. De bestuurder van de eerste wagen, een 47-jarige pensionhouder uit Zandvoort, kwam met de schrik vrij, zijn elfjarig zoontje werd uit de wagen geslingerd maar liep geen letsel van betekenis op en kon na in het Marinehospitaal in Overveen be handeld te zijn naar huis terugkeren. De bestuurder van de tweede wagen, een 24-jarige machinist uit Haarlem, kon zijn auto ongedeerd verlaten. Beide wagens waren na een slippartij in de middenberm van de Zeeweg terechtgekomen met boven genoemd gevolg. NEW YORK (AP) De Amerikaanse astronauten steken een deel van hun geld in onroerende goederen in Florida, in Washington en op de Bahama-eilanden, zo meldt de New York Times. Zij gebruiken hiervoor het grootste deel van het half miljoen dollar, dat zij van het tijdschrift Life hebben ontvangen voor de exclusieve rechten op het verhaal van ruimtevaarder John Glenn. Alle zeven ruimtevaarders delen hierin gelijkelijk mee. Het opmerkelijkste project waarbij zij geïnteresseerd zijn. is een motel op en kele kilometers ten zuiden van Cape Ca naveral. Samen met enkele andere geld schieters bouwen zij een luxueus motel ter waarde van een miljoen dollar. Een deel van de bouwkosten wordt door hypotheken gedekt, aldus de New York Times. De zeven astronauten zullen zelf in het motel wonen als ze op de basis zijn, maar ze zullen als gewone gasten betalen. Het motel heeft 130 kamers en krijgt verder een bibliotheek, een cocktail lounge, bil jartzaal, sportzaal en vergaderzalen. ELISABETHSTAD (Reuter) Presi dent Tsjombe van Katanga heeft ver klaard, morgen definitief naar Leopold- stad te zullen gaan voor besprekingen met premier Adoela van de centrale Kongole se regering. De door de Verenigde Naties voor zijn veiligheid en die van zijn dele gatie gegeven waarborgen worden door Tsjombe's kabinet voldoende geacht. Tsjombe zei zijn vertrek door te zetten on danks bezwaren van bepaalde groeperin gen der Katangaanse bevolking. De nationale vergadering van Katanga heeft Tsjombe machtiging gegeven om met de centrale Kongolese regering be sprekingen te voeren over beëindiging van de afscheiding van Katanga van de rest van Kongo op basis van de tussen hem en premier Adoela in december j.l. in Kito- na overeengekomen bekende verklaring. De secretaris van de Atlantic Passenger Steamship Conference heeft in Londen be kendgemaakt dat op 9 maart een verga dering van principalen van de Atlantic Passenger Steamship Conference is afge sloten. De voorzitter van de vergadering, dr. Giuseppe Ali, directeur van de Italian Li ne, heeft in de vergadering de invoering bekendgemaakt van groepstarieven gedu rende het winterseizoen, te weten met in gang van 16 augustus 1962 voor het rei zen van Amerika en met ingang van 25 oktober 1962 voor het reizen naar Ameri ka. Aan passagiers dié in groepsverband (25 of meer personen) een rondreis ma ken per schip zal namelijk een reduktie van 25 pet. worden verleend. Advertentie SPAARNDAMSEWEG 48 - HAARLEM Wij maken in één dag uw schoorsteen kanaal lekvrij vol gens een geheel nieuwe methode. Vraagt uw aan nemer. Advertentie Smedestr 43-45 Haarlem Tel.11025-1966B K.2500 Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1