Bescherming Haarlemmermeerpolder geen zaak van de Ringdijk alleen <@)0LIE Kleinhandel in vis wil geen vrije zaterdagmiddag NAAR DE KAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN G. M. Oord N.V. m A SPIERPIJN mmm Amerika's nieuwste torpedojager in Amsterdam Comité Schrootfraude sprak met minister Prinses Beatrix bezocht Utrechtse jaarbeurs inands belevenissen Betaling abonnementsgeld per giro fWERMOGÈNE Goede zorg kost tijd WOENSDAG 14 MAART 1962 7 Dijk zou afschuiven i mm Behoorlijke deelname aan wedstrijd van Fotokring Uitdrogend veen Conclusies, aanbevelingen a. Jongste of aank. kantoorbediende (m.) b. Werkster OLIE-COMB. KENNEMERLAND Hogere produktie bij de Hollandsche Sociëteit Machineschade Geen bekeuring, maar wel vragen en een kopje koffie Faillissementen WELK MEISJE Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is? 10 spannende, sportieve uitzendingen staan u te wachten. Neem nu televisie en u ziet het, op de beste plaats, op de gezelligste plaats: thuis! Mat Philips televisie zit u goed, ook in ds toekomst als het 2e Ned. programma komt. Beslis nü en morgen ziet u het al op z'n best met PHILIPS TELEVISIE! Over „De Ringdijk als bescherming van de Haarlemmer- meerpolder is, zoals wij reeds eerder hebben meegedeeld, een lijvig rapport verschenen, samengesteld naar aanleiding van ongerustheid in het late najaar van 1960, toen als gevolg van overvloedige regenval sommige dijkwegen onder water kwamen te staan. De voornaamste conclusie uit dit rapport werd destijds ook reeds door ons gepubliceerd: de Ringdijk van de Haarlemmermeerpolder verkeert in goede staat en wordt voldoende sterk geacht om zonder noemenswaardige schade te lijden weerstand te bieden aan verhoogde water druk als gevolg van zeer hoge waterstanden. Het rapport, verdeeld in zeven hoofdstukken, bevat echter een overvloed van interessant materiaal, waaraan hieronder in het kort aandacht wordt besteed. Onder de Ringdijk van de Haarlemmer meerpolder dient men te verstaan die dijk, die direct om de polder ligt en die het zich in de Ringvaart bevindende water buiten de polter houdt. Het is dus de binnenste van de twee dijken, waartussen de Ring vaart ligt. In het rapport nu wordt er in het eerste hoofdstuk reeds op gewezen, dat niet al leen de Ringdijk, doch zeker ook de buiten dijk van groot belang is voor beveiliging tegen overstroming van de polder. Die bui tendijk wordt gevormd door alle de boezem van het het Hoogheemraadschap Rijnland begrenzende kaden. De beheersing van de waterstand in de boezem van Rijnland is voor de Haarlemmermeerpolder van groot belang. In het rapport wordt uiteengezet, waarom aan die peilbeheersing van Rijn lands boezem zo'n groot belang moet wor den gehecht. Vermeld wordt, dat tijdens de hoge wa terstand in het begin van december 1960 de Lutkemeerpolder, gelegen tussen Half weg en Sloten en tussen de Ringvaart en de Osdorperweg. de grootste kans liep over stroomd te worden. Op zondag 4 decern ber 1960 was de situatie van de laagstgele- gen gedeelten van de dijk, die de scheiding vormt tussen de Ringvaart en de (buiten de Haarlemmermeerpolder gelegen) Lut kemeerpolder, werkelijk kritiek. Door de laagstgelegen gedeelten van de dijk met zandzakken en steekdeeltjes te verhogen, slaagde men er in de waterkering te be houden. Zou een overstroming van deze bedreig de waterkering tot een afspoeling of zelfs tot een doorbraak hebben geleid van deze polderkade, dan zou daardoor ook voor de Ringdijk van de Haarlemmermeer een be denkelijke situatie hebben kunnen ont staan. Een gat in de polderkade aan de buitenzijde van de Ringvaart zou name lijk tot gevolg hebben gehad, dat de Ring vaart in de Lutkemeerpolder zou zijn gaan leeglopen. Het peil in de Ringvaart zou daardoor snel gedaald zijn, zo snel, dat de druk van het water tegen de Ringdijk opeens zou zijn weggevallen. Het zou dan zeer wel mogelijk zijn geweest, dat een gedeelte van de Ringdijk, de tegendruk van het water in de Ringvaart plotseling mis send, in de Ringvaart afgeschoven zou zijn. Zeer waarschijnlijk zou dat nog niet geleid hebben tot een doorbraak van de sterke Ringdijk, doch een moeilijk en tijd rovend reparatiewerk zou noodzakelijk zi in geworden, waarvan ook het verkeer veel last zou hebben gehad. Dit voorbeeld toont het belang aan van een goede toestand van de dijken van alle Rijnlandse polders,, ook voor de Haarlem- U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postrekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnees f 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Het blad van de „Fotokring Velsen" laat dit keer een wat opgewekter geluid horen. Voor de vierde wedstrijd werden meer en betere foto's ingezonden dan ver wacht was. „Blijkbaar is het geringe aan tal foto's voor „Kracht" niet aan een in zinking, doch werkelijk aan het moeilijke onderwerp te wijten geweest", concludeert het blad. Bij de laatste wedstrijd was de jury zeer te spreken over de kwaliteit van vele foto's. Niet minder dan elf van achtentwintig stuks kregen 21 punten of meer. De heren Rozemeyer, Wetting en Visser hebben zich bijzonder onderschei den. De heer Tupkers trad toe tot de hoofdklasse. De heer Hille Kleinstra houdt op 20 maart in het Cultureel Centrum een lezing met dia's. De avond wordt georganiseerd door het Koninklijk Technicum PBNA, aanvang 20 uur. mermeerpolder, die het behoud van net waterstaatkundig evenwicht evenzeker nodig heeft als een voldoend stevige eigen bedijking. In het rapport is ook nagegaan, hoe de boorden van de Ringvaart zich zouden ge dragen als deze vaart onverhoopt zou droog vallen. Geraadpleegde technische littera tuur en vooral ook de resultaten van een onderzoek naar de gedragingen van het dijklichaam als daar geen water meer te gen zou staan, geven inzicht in wat er dan zou gebeuren. Een onderzoek naar de gedragingen van een stuk droogliggend dijklichaam kon worden ingesteld, toen voor de aanleg van Rijksweg 4a de bouw van een aquaduct noodzakelijk was, in de nabijheid van Abbenes. Dat gebeurde in 1959. De Ringvaart was toen, waar de Rijksweg de vaart kruiste, tijdelijk omgelegd. De droge zomer van 1959 bleek voor de tijdelijk buiten functie zijnde dijken van de Ringvaart erg ongun stig te zijn. In de dijken, die ruim een eeuw eerder grotendeels uit veen waren gebouwd, kwamen diepe, meterslange scheuren. Dichting van die scheuren was niet zonder meer mogelijk. Uit het onderzoek kwam derhalve vast te staan, dat het van groot belang voor een uit veen opgebouwde dijk is, dat het materiaal zijn juiste vochtigheidsgraad be houdt. Het zou uitermate slecht voor oe dijken langs de Ringvaart zijn, als de wa terstand in de Ringvaart voor geruime tijd tot een erg laag peil zou dalen. Een doorbraak van de dijken van de polders die buiten de Haarlemmermeerpolder h Rijnland liggen, ^zou dus in tweeerlei op zicht gevaarlijk zijn: de druk tegen de dijken langs de ringvtert zou wegvallen met de reeds beschreven eventuele gevol gen, èn de natte Ringvaarttaluds zouden droog komen te staan en waarschijnlijk hun stabiliteit verliezen. Dit zijn enkele faccetten van de mate rie, die in het rapport wordt behandeld. Aan het eind van het rapport wordt uit hetgeen behandeld werd een aantal con clusies getrokken en ook worden enkele aanbevelingen gedaan. Bij de conclusies worden als uitwendige oorzaken van even tueel waterbezwaar in de Haarlemmer meerpolder genoemd gebreken aan de Ringdijk of te grote wateraandrang uit Rijnlands boezem. Bij het onderwerp ge breken aan de Ringdijk hoeft niet ge vreesd te worden voor onvoldoende stabi liteit van de dijk. De kwel door de dijk en, in een enkel geval, door de poreuze grondlagen onder de dijk, zijn constante verschijnselen, die geen waterbezwaar van betekenis veroorzaken. Het voortdurend zakken van het dijklichaam als gevolg van inklinking moet echter door perma nent onderhoud worden gecompenseerd om de waterkering te behouden. Een andere conclusie is, dat het, gezien de grote omvang en de bijzondere econo mische betekenis van de Haarlemmer meerpolder gewenst is, aan de Ringdijk een grotere „waking" te geven door hem van een „overhoogte" te voorzien, m.a.w. door hem extra hoog te maken, hoger dan de waterstand menselijkerwijs gesproken ooit zal kunnen komen. Het is te verwach ten, dat deze „overhoogte" in de jaren na 1963 tot stand zal komen. Belangrijk is ook de conclusie, dat door het stellen van stringente voorwaarden bij het geven van vergunning tot onvermijde lijk doorsnijding van de Ringdijk moet worden voorkomen, dat de dijk gebreken gaat vertonen die thans niet aanwezig zijn. Bij zeer grote doorsnijdingen, zoals die Machinefabr. G. Hoek en Zonen - IJmuiden vraagt zo spoedig mogelijk 1617 jaar, Ulo en/of type-diploma strekt tot aanbeveling. voor schoonhouden van het kantoorf werk uren hiervoor in onderl. overleg te regelen) Sollicitaties mondeling en/of schriftelijk Midden- havenstraat40. tel. 4638. Evt. 's avonds Da Costa- laan 7, Driehuis. voor uw haard en centr. verwarming Rijksstraatweg 174 61326 Haarlem 50463 Juwelen, Goud en Zilver inkoop H. W. DAMES Kruisstraat 19, Haarlem b. d, Ridderstr. Telef. 16910 Ongeveer op deze plaats dreigde in de eerste dagen van december 1960 het water uit de Ringvaart van de Haar lemmermeerpolder over de lage kade aan de overkant te stromen. In allerijl moest die kade met zandzakken wor den verhoogd. Had de kade het be geven, dan zou de Lutkemeerpolder, in de diepte aan de overkant van de Ringvaart, ondergelopen zijn. voor het aquaduct over de Rijksweg 4a, moet de polder worden beveiligd door een „inlaagdijk", die dezelfde kruinhoogte heeft als de Rinkdijk. Bij de aanbevelingen wordt op een nau we samenwerking tussen polderbestuur en gemeentebestuur aangedrongen. Voo-ts wordt onder meer gesteld, dat, daar de Ringdijk zal blijven inklinken, het niet overbodig lijkt in de bouwverordening voor te schrijven, dat voor permanente gebouwen op de dijk steeds paalfunderin- gen moeten worden toegepast. De Amerikaanse torpedojager „Luce" is gisteren voor een informeel bezoek van vier dagen in de haven van Amsterdam aangekomen. Om precies zeven uur voer het schip, dat tien maanden geleden in dienst gesteld werd, de sluizen van IJmui den binnen. Tientallen matrozen waren toen druk bezig het dek sneeuwvrij te ma ken. Drie uur later lag de „Luce" langs het „Steenen Hoofd" in Amsterdam, waar marine-autoriteiten en deskundigen op het gebied van scheepvaart en scheepsbouw de komende dagen bezoeken aan de jager zul len brengen. De reusachtige torpedojager is uitgerust met de nieuwste raketten van het type Terrier". Commandant van de „Luce" is kapitein-Luitenant ter zee David Bagley, die in 1920 als zoon van de toenmalige Amerikaanse marine-attaché in Den Haag werd geboren. De bemanning bestaat uit 20 officieren en 335 manschappen. Desgevraagd heeft de secretaris van het Comité Schrootfraude", de heer J. Noor- dam, bevestigd dat een gesprek heeft plaats gehad tussen de minister van Jus titie en het Comité. De heer Noordam heeft verder meegedeeld, dat in verband met het karakter van deze bespreking, het comité over de bespreking geen ver dere mededelingen kan verstrekken. Vorig jaar, op 1 april werd bekend ge maakt dat de heren prof. mr. H. Drion jhr. mr. M. van der Goes van Naters, prof. mr. G. de Grooth en de heer J. Noordam het initiatief hadden genomen tot oprichting van het „Comité-Schroot- fraude". De Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen n.v. heeft zich in 1961 zowel in Nederland als in Canada zeer gunstig kun nen ontwikkelen, aldus het verslag over dit boekjaar. Het verzekerde bedrag steeg tot bijna 2,3 miljard gulden. De produktie aan nieuwe verzekeringen beliep 377 miljoen, de netto-vooruitgang f 208 miljoen. De onkosten stegen meer dan evenredig met de groei van het bedrijf. Enige ver betering in de gemiddeld gekweekte in terest en gunstige sterfteuitkomsten deden ondanks de gestegen onkosten toch de be drijfsresultaten nog een stijging ondergaan van 7.783.000 tot 8.355.000. De rente grondslag der premiereserve beloopt 3,02 pet., zodat bij een gemiddeld interest der beleggingen ad 4,20 pet. een ruime rente marge voor de toekomst aanwezig is, al dus het verslag. In de vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld het dividend op 14 pet. te bepalen (vorig jaar 13 pet.). De grootst mogelijke meerderheid van de commissie detailhandel in vis heeft zich uitgesproken tegen een sluiting op za terdagmiddag. In verband met de verkooptijden in de detailhandel heeft men de op het ogenblik in Nederland aan de orde zijnde proble men met betrekking tot de arbeidsverkor- ting besproken. Men achtte het onderwerp namelijk van genoegzaam belang om de commissie aanleiding te geven zich uit eigen beweging tot de commissie werk weekverkorting van het hoofdbedrijfschap detailhandel te wenden teneinde de ziens wijze van de branche onder de aandacht te brengen. Men heeft de volgende argumenten ge bruikt bij het stellingnemen tegen de vrije zaterdagmiddag. Ten aanzien van de consumptie van vis bestaat er in Neder land uitsluitend op vrijdag een traditie. De verkoop op zaterdag heeft daardoor in sterke mate een impulskarakter. Een compenserende omzet op andere dagen wordt daarvoor niet gevonden. Het produkt is uiterst bederfelijk. Indien niet de mogelijkheid bestaat van een be hoorlijke verkoop juist tegen het weekein de ontstaan onvermijdelijk grote verlie- Prinses Beatrix heeft heden in gezel schap van haar particulier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, een bezoek ge bracht aan de voorjaarsbeurs in Utrecht. In het gebouw aan het Croeselaan-terrein onthulde zij een plastiek, een geschenk van architect en aannemers aan de raad van beheer. Het is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer André Volten en stelt „Ontwikkeling" voor. Prinses Beatrix maakte vervolgens een rondgang door de vergrote Julianahal en bezocht de landen-inzendingen van Italië, Mexico, Zweden, Hongarije en Noorwegen en de voorlichtingsdiensten van de Ver- enigingde Staten West-Duitsland, Oosten rijk en Frankrijk. Daarna ging de Prinses naar de jaar beursgebouwen aan het Vreeburg, waar zij ook een uitgebreide rondgang maakte. In de directiekamer werd haar een kof fiezet-apparaat aangeboden. De sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co is gisteren uitgevaren naar het Indiase schip „State of Kerala" (9004 brt) dat bij het vuurschip Terschellingerbank met machineschade voor anker was gegaan. De „State of Kerala" is de ex-Noorse Bernhardt" en was dinsdag van Rotter dam vertrokken naar Gdansk. Het schip is eigendom van Shipping Corporation in Bombay (India). zen. Hierbij is ook van belang dat de aan voer voor de binnenlandse markt een vrij onregelmatig karakter heeft, zodat een scherpe planning in vele gevallen niet mo gelijk is. De detailhandel in vis heeft weinig per soneel in dienst. Er bestaat bovendien niet de noodzaak om in deze branche de kleine ondernemer tegen zich zelf te beschermen door hem een vrije zaterdag middag te garanderen. De visdetaillist wil een vrije middag privé liever gebrui ken om als koper op te treden in andere zaken» in de eigen woonplaats of eLders. Van een koopavond op vrijdag heeft de detailhandel in vis in verband met de aard van het bedrijf ten aanzien van de omzet geen enkele verwachting. Automobilisten die bij de op het ver keersplein „Oudenrijn" in Utrecht gehou den verlichtingscontrole werden aangehou den, kregen geen bekeuring als hun lich ten niet deugden, maar zij moesten vel een aantal vragen beantwoorden. Die vragen betroffen herkomst en doel van de reis, voorts over het bouwjaar van de auto, of men al of niet naar de ver lichting had gekeken toen men wegreed, over reservelampen en schroevedraaiers, over het bezit van een waarschuwingsdrie hoek of rode lampen, kortom een twintig tal vragen met ruim honderd invulmoge- lijkheden. Deze actie werd gevoerd door dé A.N.W.B., de afdeling verlichting van de RAI en het Verbond van Veilig Verkeer. Terwijl de automobilisten vragen beant woordden, herstelden Wegenwachters het mankement aan de verlichting Bovendien boden charmante meisjes de „verkeers- overtreders" een kopje koffie met Utrecht se spits aan. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft dinsdag in staat van faillisse ment verklaard: P. H. Kablau, zonder beroep, wonende te IJmuiden, Trompstraat 9-11. Rechter commissaris is mr. J. P. Petersen, curator mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. Theodoras Antonius van Kampen, hor logemaker te Driehuis (gem. Velsen) Da Costalaan 3. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen, curator mr. G. J. H. dé Leeuw te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 9 maart geëindigd het faillissement van A. J. van Holten, te Beverwijk, Bogaardlaan 26, kantoor houdende te Velsen, Meervlietstraat 36a, uitgesproken d.d. 22 januari 1957, rechter commissaris is mr. N. Reeling Brouwer, curatoren zijn mr. J. C. Smithuysen te Haarlem en A. J. Hendriks, accountant te Haarlem. Leg THERMOGENE WATTEN op de pijn lijke plek. De welda dige warmte verjaagt' pijn en stijfheid - 's nachts terwijl u slaapt, overdag als u werkt. STILT PIJN DOOR WARMTE-' wil assisteren in tandarts praktijk en huishouding? Klein gezin. Werkster aanwezig. Brieven met vermelding van leeftijd onder IJ. 276. XAZ s* GENEVE PRAAG MET PHILIPS TELEVISIE Grote Houtstraat 108 - Haarlem - Tel. 13046 Wij bieden u een keus uit 8 Philips super-ontvangers v.a. f 725 PI B COPENHAGEN

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7