Rendez-vous met het verleden PETERTJE'S AVONTUUR HIER BOUWT „DER ALTE" AAN ZIJN MACHTSDROOM VELPON Panda en de reis van kapitein Folie DOOR CLEMENS LAAR Meer letters minder moeite Miniatuur-radio neemt verpleegsterstaak over Lijnbaan in Kortrijk ^Hoe is het ontstaan?^ Ons vervolgverhaal (Bondskanselier Konrad Adenauer 3 WOENSDAG 14 MAART 1962 9 fmpsiri f tllpi Ui van Ceta-Bever Korte Steenstraat alleen voor winkelend publiek Mysterieus monster 1 aangespoeld Dit woord: BLIKKEN DOMINEE 60. Beneden zitten Zeerob en de nieuwe vriend te praten, Slokop likt als altijd uit de pan..., „Ja", vertelt Zeerob, „ik herinner me, een keer dat ik in de Golf van Biscaye lag, kwam daar ineens de kok naar bene..." Öp dat ogenblik dalen ineens de drie vliegers tussen hen in„Welkom beste vrienden", zegt Zeerob, „was het leuk..P We hadden gewoon geen tijd om jullie te missen!" „Neen", zegt hun nieuwe vriend, op een vraag van Polle, „oom Jansen zien jullie voorlopig niet, hij niest altijd drie dagen, dan gaat hij altijd ergens op een eenzaam plekje, want dat genies is vóór een ander niet om.aan te hóren!!" 50ÓOOÖÖOÖOOOOOOOC 72) Eerst luisterde hij alleen maar uit kameraadschappelijke be leefdheid, maar van lieverlede raak te hij in opwinding: „Lieve help, Gó- deysen, ik kan je werkelijk benijden om die rit. Op de overwinning komt het voor jou niet meer aan. Maar voor een ruiter is dat een pracht- taak. Jongen, jongen.." „Jongen, jongen," was zijn stop woord voor alle bijzondere gelegen heden en zijn geestdrift stak ook mij aan. Toen een ordonnans ons voor zijn tent de beroemde Halkettse cock tail Overreikte een glas melk met een scheut rum en dit alles goed vermengd met een lepel honing was ik totaal vergeten, dat ik deze rit ooit beschouwd had als een zake lijke onderneming. Ik vergat mijn schuldeisers en het regiment, Schlöch- tauer en Rittinghaus. Ja, tot het ogenblik van de start, vergat ik zelfs het meisje Bim. De rij- en renkoorts had mij weer te pakken. De eerste keer, sinds een lange tijd. „Al slaagt u er alleen maar in, de merrie op de baan te houden," zei Halkett, „dan betekent dat al heel wat. Ik heb meer van zulke gevallen gekend en heb er ook wel eens het loodje bij moeten leggen. Maar als u het paard, onverschillig op welke plaats onder de deelnemers, door de finish weet te brengen, dan bent u de eigenlijke, namelijk de ruiterlijke overwinnaar van deze leger-rennen." Ik vond dit duidelijk en overtui gend; ik kon het opeens bijna niet meer verdragen nog langer te moe ten wachten. Hoe lang duurde het eigenlijk nog tot de start? Halkett scheen mijn gedachten te hebben ge raden. „Over een kwartiertje onge veer kunnen we naar de weegschaal gaan. Maar nu eerst nog een Halkett- cocktail. Die verlegt gegarandeerd het zwaartepunt naar beneden.." Ineens was het zo ver. Alleen Fel sing en een stalknecht, die Herzeloïde bij de teugel leidde, waren bij mij. Rittinghaus hield zijn belofte en dat vond ik, voorzover het hem betrof, uitstekend, maar ik voelde een bijna pijnlijk verlangen naar Bim. Tal van onbekende mooie ogen blonken mij tegen, maar de hare waren er nieit bij. Ik ging voor Herzeloïde staan èn deed, alsof ik haar hoofdtuig nog even moest controleren, maar ik wil de alleen nog eens heel even slechts, haar fluwelige bek in mijn handen voelen. „Nu is het zover, Bim," dacht ik. „Nu moeten wij ons best doen. Ons op elkaar verlaten, hoor je, Bim, ons op elkaar verlaten Herzeloïde wreef haar neusgaten over mijn schouder, maar aan ver dere tederheden had zij geen behoef te. Zij was hevig geïnteresseerd in de dansende ballonnetjes boven een worsttentje bij de ingang. Overal klom men nu in het zadel. De grijze schimmel van Halkett, een fors paard met 'n grof beender- stelsel, maakte de eerste kapriolén. Ik had mijn knie juist in de samen gevouwen handen van Felsing ge zet, en toen ik Blücher zo zag stei geren, zonk mij het hart in de schoe nen. Halkett moest de dwarskop nu straffen, en als Herzeloïde de suizen de zweep zou zien Toen ontdekte ik, dat Halkett geen zweep bij zich had. Hij geloofde even min als ik aan het nut van een zweep en had zich zelfs meer dan eens min achtend uitgelaten over mensen, die meer veedrijvers dan ruiters zijn, maar een zo grillige en dwarse hengst als Bluecher was zonder een straf fende zweep eigenlijk nauwelijks te berijden. Halkett liep een ongelooflijk groot risico. Ik wist, waarom hij dat deed en ik werd warm van voldoe ning en trots over die ruiterlijke ges te. Een lichtgroene jager te paard reed op een zandkleurige vos aan de spits. Dan volgde Halkett op Bluecher, die nu ineens vreedzaam en doodon schuldig deed. Hagenau in zijn geel wambuis op zijn moor, de Beier Rett- berg in het donkergroen op Halcyon Days, die er uitzag als een gouden standbeeld en tenslotte ik met start nummer vijf. Vluchtig zag ik ook nog het rode borduursel op de wapenrok van mijn wapen- en regiments-kame- raden Machwitz en Pahlen. Overal ratelden nog de gebedsmo lentjes van de totalisator. Toen wij langs de post in het waaggebouw kwa men hoorden wij onafgebroken de kloppende stoten van de buizenpost en onmiddellijk wilde Herzeloïde er op af om dat raadsel op te lossen. Een man, die dikke pakken foto's van ruiters en paarden stond te ver kopen leidde gelukkig haar aandacht *ioOOOOOOOO<XXX)000<X50000COOO<X)OOCOCX>DOOOOOOOOOOOOOOOOC!<^ af. Mijn foto op de oude Hyacinthe was er ook nog bij. De man had het érg druk, want in die tijd waren rui ters nog idolen van het grote publiek. Wij belandden veilig op de baan. Met een half oog keek ik even naar het keizerlijk paviljoen, waar de zwart- gouden standaard stokstijf stond op gericht. Maar er waren alleen dames hoeden en parasols te zien. De hele omgeving zag er onwaar schijnlijk bont uit, als geschilderd met de kleuren uit een kinderverfdoos. De baan was een grote groene penseel streek door een golving van blauw ên goud. Links, bij het theehuis, had men de muziekkapel van het Eerste Gardere giment Infanterie geposteerd. Uit de verte maakten de muzikanten met hun witte broeken en blauwe jassen de in druk, alsof zij van porselein waren, ze leken op de figuurtjes die op schoorsteenmantels en sierkastjes prijken. Zij speelden de Torgauer Mars en nu en dan schoten hun in strumenten vonken. De paarden wierpen hun hoofden op, hun stap werd gespannen ên Bluecher wilde galopperen. Terwijl er uit het publiek tal van uitroepen tot ons gericht werden, re den wij naar de start aan de oostzijde. Wij hielden een grote afstand tussen elkaar en Herzeloïde scheen al over alle opwinding van het nieuwe heen te zijn. Ik voelde hoe zij zich hoe lan ger hoe meer overgaf aan het genot van de snelheid en hoe wij van secon de tot seconde meer op elkaar inge speeld raakten. Vóór mij sloeg de ruin van Roden met zijn hoofd tegen de teugels. Hij scheen slecht geluimd te zijn vandaag. Zónder belangstelling liep Herzeloï de langs- hem heen. Ik haalde verlicht adem. Nu gaan we rijden, Bim, beste meid.nu gaan we rijden! Tegen alle verwachting gedroeg Bluecher zich bij de start keurig. De min Of meer opstandige Halcyon Days werd door Rettberg een beetje terug gehouden en de kleine Weller had zo als gewoonlijk zijn bevende Red-Rose een beetje op een afstand aan de kor te teugel genomen en sprak haar kal merend toe. De zachte wind droeg uit de verte het rumoer der tribunes als het geruis van de branding tot ons over. Midden in de troep hield ik Herze loïde een beetje bezig met korte zwenkingen in draf: die plaats was in verband met mijn startnummer nu eenmaal niet te vermijden geweest. Voor het begin van de rit moest ik al mijn hoop op onze vele uren dres suur vestigen. Ik moest. Daar' klonk de sterfl van de starter: „Alstublieft, mijne herep." Wij reden op. Trillend vïógen de hh- tên omhoog en ik voelde Herzeloïde ineenkrimpen. Op hetzelfde ogenblik echter voegde zij zich. Vóór mij zag ik alleen de hemel en het groene ter rein. Achter mij hoorde ik dof hoef getrappel. gehijg en flarden van uit roepen. Zachtjes spoorde ik mijn paard met een voorzichtige druk van de dijen aan. En achter mij ver dween alles in het niets. De bocht, die naar de tribunes leidde. Tegen het lichte groen van de baan verscheen de muur van de taxishaag. De streep daarvan werd hoe langer hoe breder. Rustig, rustig diertje... Ik hoefde niet in te houden. De sprongen van Herzeloïde, die even de neiging tot heftigheid vertoond hadden, werden weer lang, ja het leek zelfs gelaten. Ik luisterde naar wat er achter mij gebeurde. Het hoef getrappel naderde..., naderde... De taxishaag lag achter ons en ik had biets van de sprong gemerkt. Zachtjes nam ik Herzeloïde wat ste viger in de teugel. De taxis had zij desnoods nog mogen raken, maar nu kwam de stadionhorde en dan twee gevlochten hagen. Vlak onder de bo venste struikjes daarvan lagen de dwarsbalken. Hier moest zij zuiver springen. Daar was de eerste horde al. Ik beet mijn onderlip stuk. Te laat. De merrie had de horde lelijk geraakt en ik voelde, dat zij zich pijn gedaan had. Balorig schudde zij het hoofd. Daarbij raakte haar de teugel stevig en zij viel uit het tempo. Kom, beestje, kom! Hoefgetrappel kwam achter mij. Het leek wel een waterval. Maar als of zij kwaad was op zichzelf drukte Herzeloïde door op het linker voor been. Ik voelde haar sprongen gestrek- ter worden en ik hoorde mezelf mateloos opgelucht ademen hoe langer hoe gelijkmatiger. Daar rees de gevlochten haag uit de grond op. (Wordt vervolgd) \w«n\\ 42 (Van onze correspondent) BONN. Herr Konrad Adenauer, West-Duitslands 87-jarige Bonds kanselier, woont in het 2.500 inwoners tellende dorpje Rhöndorf. Daar -<• resideert „de man met het lepe vossenkopje" in een kleine villa, omgeven door een rozentuin, samen met zijn zoon, kapelaan Paul Adenauer, twee I huishouddames en zijn hond Caesar. En vandaar raast „der Alte" elke f dag naar zijn politieke werkplaats in Bonn. Met „razen" is niet te veel gezegd. Chauffeur Klockner, oud-wachtmeester der politie, heeft de permanente opdracht, zijn hoge passagier in de kortst mogelijke tijd te vervoeren en de Mercedes 300, die van alle gemakken is voorzien, niet te sparen. Het tempo waarmee de kanselier, vastgegespt in een veilig- heidsgorder, dagelijks de Bondshoofdstad binnensuist, is dan ook adem- ill benemend. Geëscorteerd door politie, alle snelheidsbeperkingen met voeten trèdend, jaagt de chauffeur zijn baas met donderend geweld naar het paléis aan de beroemde Koblenzer- strasse, waarin Adenauers bureau geves tigd is. ■w: e/ mms,;* .3^ DIT PALEIS, naar de vroegere eige naars „Palais Schaumburg" geheten, lag tót voor kort in een riante tuin, verscholen achter een vrij brede afscheiding van dicht struikgewas en loofbomen. Om de chaos waaraan het verkeer in Bonn al sinds ja ren ten probi is, enigszins te beperken heeft men echter kort geleden een stuk van de paleistuin afgesnoept om het uiteinde van de Koblenzer Strasse, tot nu toe een flessenhals waarin van 's morgens vroeg tot 's avonds laat honderden auto's ver strikt raakten, op behoorlijke breedte te brengen. Als gevolg daarvan is het nu uit met Adenauer's isolement: zijn paleis met bij gebouwen ligt nu bloot voor nieuwsgierige blikken. De verkeerssituatie is ook weinig verbeterd omdat zich thans op dit kritieke punt drommen nieuwsgierigen verdringen in de hoop, een glimp van de altijd bezi ge kanselier op te vangen. Ja, ondanks de recente verwijten van socialistische kant dat Adenauer „een moedeloze, oude man" is, die zijn taak niet meer aan kan, staat het wel vast dat weinig mensen in de Westduitse hoofdstad zozeer hun dag met werk vullen als „Kon rad I van Rhöndorf", zoals een Engelse journalist hem eens gekscherend genoemd heeft. Dit opvallende sombrero-hoedje met „tweedekker"-rand werd deze week getoond op een show van nieuwe modellen in Londen. Tussen de twee randen van deze vilten hoed bloeien roze kunstrozen. WEL IS WAAR dat Adenauer steeds meer opziet tegen vermoeiende uitstapjes en dat is dan ook de reden dat hij zich bij nationale rampen zoals de recente mijnontploffing in Völklingen en de over stromingen bij Hamburg liet vertegen woordigen door vice-kanselier Erhard. Achter zijn bureau echter zit „der Alte" zeker niet te niksen. Elke dag staat hij om zes uur op en leest de couranten plus een nieuwsoverzicht van zijn persafdeling. Na het ontbijt stapt hij om half tien in de auto voor de dodenrit naar Bonn. Daar werkt hij de ene afspraak na de an dere af, luncht zelfs vaak tijdens een werk bespreking en neemt alleen 's middags een uurtje tijd voor een hazeslaapje. Tussen vier en vijf uur kan men hem vaak zien wandelen in het park rond zijn paleis. Daarna is het weer werken geblazen tot zeker negen uur 's avonds. Om voor het naar bed gaan niet helemaal stil te zit ten speelt de kanselier bij schijnwerper- licht dan nog vaak een spelletje boccia met zijn zoon Paul. Tegen middernacht gaat hij pas naar bed. Voor hobby's heeft Adenauer niet veel tijd. Vroeger ging hij zich graag te bui ten aan uitvindingen. Zo ontwierp hij een elektrische insectendoder, een lichtgeven de maasbol voor bijziende, breiende huis vrouwen en een speciale bril, waarbij men niet verblind wórdt dóór de autolichten van tegenliggers. IN HET PALAIS Schaumburg zetelt het Bundeskanzleramt, dat onder dagelijkse leiding staat van de zeer omstreden dr. Hans Globke, een van de twee auteurs van een commentaar op de Neurenbergse rassenwetten in Hitler's „derde rijk". Of Adenauer's werknemers zich in het pa leis thuis voelen, is onbekend. De grijze kanselier zelf schijnt in elk geval geen historische of psychologisch bezwaren te hebben tegen het gebouw. Toch wordt haar historie ontsierd door het trieste ein de van de laatste koninklijke bewoners. Na de eerste wereldoorlog resideerde na melijk Prinses Victoria van Schaumburg- Lippe in het riante bouwsel aan de Koblen- zerstrasse. Deze Victoria was een zuster van keizer Wilhelm II, die in die tijd al onderdak had gevonden in Doorn. ALS WEDUWE van een prins Schaum- burg-Lippe, en als prinses Hohenzollern van vaderszijde, hoorde zij uiteraard tot de leidende kringen van Bonn en dit te meer daar zij niet, zoals de meesten van de ruim 150 miljonairs in de stad van voor de Eerste Wereldoorlog, al haar geld verloren had dóór de inflatie. Maar er zijn ook andere wegen om fortuinen kwijt te raken. De 68-jarige bewoonster van het Palais Schauburg werd hals over kop ver liefd op de 30-jarige Russische emigrant Zoebkov, die daarop kans zag van prinses Schaumburg-Lippe mevrouw Zoebkov te maken. Daarmee was de bijl gelegd aan de wortel van haar fortuin, want de levens- Voorgevel van Palais Schaumberg. lustige Rus, overigens niet met talenten gezegend, bezat een gave: geld opmaken. BINNEN ENIGE JAREN WAREN Vic toria's miljoenen opgesoupeerd en was dè Rus weg. Nog korte tijd maakte deze laats te naam als barkeeper in Luxemburg, waar hij trachtte klanten te trekken door een bordje uit te hangen met de woorden: „Hier wordt u bediend door de zwager van de Duitse keizer". Dergelijke vurige harts tochten lijken geen sporen in het paleis te hebben nagelaten. Er wordt nu hard en ijverig gewerkt en van vermogens ver kwisten en alcoholistische bacchanalen is geen sprake. De enige passie, die in de Schaumburgse vertrekken nog een rol speelt, brandt wellicht in stilte in het hart van de huidige 87-jarige paleisheer: de koudvurige hartstocht naar de macht. „Een nieuw alfabet van 43 letters heeft wonderen verricht voor vele Engelse kinderen die moeilijkheden hadden met lezen," aldus heeft de Brit se opvoedkundige Maurice Harrison bekend gemaakt. In het blad „Education" schrijft Har rison over de eerste proeven met het speciale alfabet: „Reeds nu kunnen we zeggen dat er soms bijna ongelooflijke resultaten mee worden bereikt." „Kinderen die nog voor enkele weken als abnormaal of onaangepast werden beschouwd, kunnen opeens meekomen," aldus Harrison. Het nieuwe alfabet telt 24 gewone en 19 nieuwe letters. De kinderen leren het op vijf- of zesjarige leeftijd ge bruiken. Op hun zevende jaar schake len ze Over naar het gebruikelijke alfa bet van 26 letters. De proef met het nieuwe alfabet is genomen op 24 scholen met 1000 leer lingen. De mogelijkheid bestaat, dat het te zijner tijd, als het zijn deugdelijk heid onomstotelijk bewezen heeft, op alle Britse lagere scholen zal worden ingevoerd. De proef is in september be gonnen en zal nog een jaar of langer worden voortgezet voordat hierover een beslissing zal worden genomen. Advertentie Lijm en plak alles met 42-43. Petertje schrok zo bij het Zien van die dreigende slangekop, dat hij zich niet verroeren kon. Maar Habiboe greep zijn hand en trok hem met zich mee. En dat was nog net op tijd ook want de slang, die om een dikke tak ge konkeld hing, had Petertje bijna te pak ken gehad! Nu konden ze allemaal nog op tijd bui ten het bereik van het dier vluchten. 19. Wat draalt ge, goede vriend?" sprak Joris tot kapitein Robbeklopper. „Breng mij liever schielijk de gewenste drank!" Maar hij schrok toch wel een beetje, toen hij zijn gezagvoerder dreigend op zich af zag ko men. Het gezicht van de oude zeerob was helemaal paars geworden en het had zo'n onheilspellende uitdruk king, dat zelfs Joris Goedbloed begreep, dat hij zich diende te matigen. „Ge schijnt u over mijn verzoek op te winden!" riep hij dan ook snel. „Gedenk echter de voorschriften van de kundige medicus Beenzager, die u immers ten krachtigste afraadde, ruw op te treden je gens m.ij, de Academisch Gevormde Zeeman! Ook ver zocht hij u, tot tien te tellen, alvorens onberaden stap pen te doen! Veronachtzaam zijn raad toch niet, mijn beste!" Hoe woedend de kapitein ook was, het dokters voorschrift sloeg hij niet in de zeewind en zo snel moge lijk telde hij tot tien. Daarna stormde hij tierend naar voren om Joris een trap te geven, maar deze Acade misch Gevormde Zeeman had van het uitstel misbruik gemaakt door ijlings de grote mast in te klimmen. „Denk toch aan uw reeds zo vaak bezeerde been!" vermaande hij zorgzaam, toen de kapitein hem schel dend achterna begon te klimmen. Panda keek veront waardigd toe. „Joris is wel erg brutaal," dacht hij. „Eigenlijk wordt het tijd, dat de kapitein hem een lesje geeft!" De Radio Corporation of America heeft een miniatuur- radiozendertje ontwikkeld dat niet groter is dan een suikerklontje en dat een grote toekomst tegemoet schijnt te gaan als controle-apparaat in zieken huizen. Het toestelletje kan op de arm of elders op het lichaam van een ziekenhuis patiënt worden vastgemaakt, vanwaar het dan continu allerlei gegevens zoals pols slag, ademhaling en temperatuur, door geeft aan een antenne naast het bed van de patiënt. Deze antenne is per draad verbonden met de controlekamer, waar de gegevens van alle patiënten met inkt op een draaiende trommel worden geregi streerd. De patiënten hebben niet de min ste hinder van het apparaat, dat de zaal- zusters van veel controle-werk bevrijden zal. (Van onze correspondent) BRUSSEL Naar het voorbeeld van de Rotterdamse Lijnbaan en van Duitse ste den als Kassei en Hannover, zal ook de Belgische stad Kortrijk een straat krijgen, waar alle rijverkeer ten gerieve van het winkelende publiek zal zijn verboden. De winkeliers uit de Korte Steenstraat, een drukke winkelstraat, hebben van de ge meente toestemming gekregen voor geza menlijke rekening de bestrating zodanig te maken, dat de straat alleen door voetgan gers zal kunnen worden gebruikt. Bakken met planten en bloemen en enige fonteinen zullen de Kortrijkse Lijnbaan versieren. Australische geleerden breken zich het hoofd over het karkas van een volkomen onbekend dier, dat op een verlaten strand- gedeelte aan de westkust van Tasmanië is gevonden. Zij hebben verklaard dat het vreemde geval op geen enkel bekend schepsel lijkt. Het is vrijwel rond, heeft geen ogen, geen duidelijk afgebakend hoofd en geen skelet. Het „monster" is 6 meter lang, 5.5 meter breed en 1.5 meter dik, heeft een huid van rubberachtig vlees van on geveer 30 cm dikte en is bedekt met een harige vacht. Het weegt ruim vijf ton en ziet eruit als een reusachtige schilpad zonder ledematen. Uitgegaan moet worden van het werkwoord blikken: schitteren, in het oog vallen, zich vertonen, er uit zien, kijken. Daarmee is natuurlijk ver want hét woord bliksem, maar ook het woord blik in de betekenis: dun ne metalen, meestal vertinde plaat, die glanst, blinkt. Daarvan is weer een bij voeglijk naamwoord blikken ge vormd in de betekenis: van blik ver vaardigd. Aangezien blik niet wordt beschouwd als een edel metaal, krijgt blikken ook de betekenis: niet echt. Men viert zijn blikken bruiloft, wan neer men 6% jaar getrouwd is, maar een echt feest is het niet. Een officier van de administratie noemt men wel: een blikken, maar men beschouwt hem niet als een echte officier. Zo noemt men een ongeordend predikant, een straatprediker, een oefenaar, vooral bij de Afgescheidenen, een b li k k e n do minee, met de bijbetekenis: iemand met een u;tgestreken gezicht. 60-21 Copyr'Q1»' p I B Boi 6 Cooe«hog»«

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9