NU BETER DAN OOIT! Zeventien volken begonnen aan moderne Sisyphusarbeid Liberalen veroveren zetel in het Lagerhuis op de Tories Toestand in Berlijn verre van geruststellend GUN GUN Overdracht grootste schip ooit in Nederland gebouwd wzebotteljdni. is 20 gezond Negen jaar basisonderwijs voor Zweedse kinderen Oost-West twist achtergrond van Geneefse ontwapeningsconferentie India gaat meer v uitgeven aan defensie Russische speldeprikken tonen de kwetsbaarheid van het Westen aan Huzarenstukje van Verolme DONDERDAG 15 MAART 1962 11 FINE U.S.A. 500 miljard gulden NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Kennedy Zeldzame gebeurtenis in de Britse politiek pret uzelf en uw gezin 'n feest op uw dis Ahti Karjalainen formateur van nieuw Fins kabinet Oefeningen STOCKHOLM De Zweedse regering heeft een wetsontwerp ingediend over een nieuw systeem van verplicht „basisonder wijs". Volgens dit ontwerp komt er een negenjarige periode van algemeen onder wijs voor alle kinderen. Voor het negen de jaar kunnen de kinderen zelf een keuze maken uit negen mogelijkheden waarvan vier richtingen meer op praktische werk zaamheid zijn afgesteld. De andere vijf zijn bedoeld als voorbereiding voor ver dere studie. Van het vierde leerjaar af is Engels een verplicht vak. In het zevende en achtste kunnen de leerlingen vrijwillig met Duits of Frans beginnen. Bepaald wordt dat de klassen gedurende de eerste drie jaren niet meer dan 25 leerlingen mogen tellen en daarna hoog stens dertig. Het ontwerp voorziet verder in vrijwil lige tweejarige vakcursussen voor de leer lingen die in hun negende basisjaar een praktische richting hebben gekozen en niet naar de middelbare school gaan. 'Advertentie AMERICAN CIGARETTES (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 15 maart. De vertegenwoordigers van zeventien naties zestien mannen en één vrouw, Zwedens mevrouw Myrdahl zijn vanochtend aan de eerste werkzitting begonnen van de ontwapeningsconferentie in het Geneefse paleis der volken. Gistermiddag opende Oe Thants persoonlijke afgevaardigde, de Egyptenaar Omar Loufti, de officiële eerste zitting met een vriendelijke rede, waarin hij de afgevaardigden aanspoorde ernst te maken met deze oude droom van de mensheid. De geachte afgevaardigden, die tijdens de rede rondkeken in de conferentiezaal, werden ook door de muurschilderingen aan het onderwerp herinnerd. Die beelden de verschrikkingen van de oorlog af in goud-bruine tableaus en voor alle zekerheid staat daar met grote letters onder: „ontwapening of ondergang". Zoals het diplomaten betaamt, lieten de afgevaardigden van het bange mensdom de continenten zijn vertegenwpordigd door Russen zowel als Nigerianen, Brazi lianen en Birmezen, Amerikanen en Egyp- tenaren hun Sisyphusarbeid wachten om eerst te beslissen onder wiens leiding men zal pogen de zware steen bergop waarts te rollen. Zij wezen tenslotte de VS en de Sovjet-Unie als permanente co- presidenten aan en besloten het voorzit terschap verder per dag door de deelne mers bij toerbeurt te doen bekleden. De Birmese afgevaardigde kwam het eerst aan de beurt en de communistische correspondenten lieten niet na êrop te wij zen dat er dus in feite een troika regeer de. De 17 delegaties begonnen aan hun ope ningsverklaring, waarin zij hun gedach ten, of het gebrek daaraan, over de ont wapening meedeelden. In afwachting daar van een paar meer terzake doende cij fers: de wereld spendeert momenteel jaar lijks 500 miljard gulden aan bewapening. Dat wil zeggen 8 a 9 pet van alle be schikbare goederen en diensten die het mensdom ter beschikking staan. Er zijn 20.000.000 jonge mannen onder de wape nen. 30.000.000. wereldburgers werken in de oorlogsindustrie. 85 procent van het totaal der defensiegelden wordt door zeven grote naties uitgegeven: de V.S., de Sovjet- Unie, Engeland, Frankrijk, Italië, West- Duitsland en Rood China. Het probleem wordt nog wat duidelijker, wanneer men bedenkt dat deze uitgaven gelijk staan met tweederden van het nationale inkomen van alle onderontwikkelde landen tezamen. Met andere woorden: wanneer de twis- stende blokken de strijdbijl zouden be graven, zou driekwart van de wereldbe volking anderhalf maal zo goed gekleed, gevoed, behuisd en onderwezen kunnen worden. Op voorwaarde uiteraard, dat de bezittende landen evenveel animo voor hulp aan de evenmens zouden opbrengen als voor de verdediging van het vege lijf en het eigen bestaan. De twistende blokken maken met het be graven van de strijdbijl in Genève overi gens niet bijster veel haast. Gisteren con fereerden de drie hier vertegenwoordigde atoommachten, de VS, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië, weer een tijd lang te vergeefs over het staken der atoomproe- ven. Dean Rusk en lord Home hielden Gromyko zonder enig resultaat afwisse lend de zweep en de wortel voor. De zweep is het Amerikaanse besluit om eind april de atoomproeven te hervatten als er niet een akkoord over een terdege ge controleerd verbod van atoomproeven wordt bereikt. De wortel is de westelijke bereidheid om het met die controle niet zo nauw te nemen, als Moskou het principe van die controle maar accepteert. Het geeft uiteraard geen pas Gromyko met het dier te vergelijken dat men in het algemeen met de wort,el-en-zweep-methode aan het lopen wil krijgen. Maar de Russische mi- Advertentie f 1.65 E BOT TH NEW DELHI (AP) —India zal in het komende jaar 3,4 miljard roepies besteden aan de defensie (2,6 miljard gulden) dat is een toeneming van 387 miljoen roe pies (294 miljoen gulden) in vergelijking met het afgelopen jaar. Dit heeft de mi nister van financiën meegedeeld. Hij zei dit bij de indiening van een tus sentijdse begroting in afwachting van de vorming van een nieuwe regering. Hij zei dat de toeneming voornamelijk ten goede zal komen aan de luchtmacht en het le ger. nister bleef even stokstijf op zijn plaats zijn halsstarrige buien pleegt te doen. Be gonnen de westelijke ministers voor de afwisseling nog jnaar eens over Berlijn, als dat hierboven aangeduide dier, dat in dan bleek de halsstarrigheid niet min der. Het enige antwoord was de Sovjet dreiging met het plan tot het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland en inmiddels valt er maar zil verpapier in de luchtcorridor naar West- Berlijn en worden westelijke piloten op de proef gesteld. De westelijke ministers proberen inmid dels in genève dezelfde koelbloedigheid aan de dag te leggen als de vliegers van hun luchtvaartmaatschappijen. Zij zijn met weinig illusies over een gemakkelijk ak koord naar Genève gekomen. De hoop op het niet onder gaan van de mensheid ligt dan ook minder in de ontwapeningsconfe rentie als wel in het besef dat ieder atoom schot op de tegenstander terstond op het eigen hoofd zal terugkaatsen. President Kenney liet gisteren in Wash ington op zijn wekelijkse persconferentie duidelijk merken dat hij er in de eerste plaats rtaar streeft, dat men in Genève tot een akoord over de stopzetting der kernproeven zal komen. Voor zulk een ak koord is uiteraard een degelijk controle systeem nodig, maar Kennedy maakte dui delijk dat zo'n controle niet zo rigoureus behoefde te zijn dat men de zekerheid had dat de andere partij geen voorbereidingen maakt tot het nemen van proeven. De controle zou vooral zekerheid moeten verschaffen, dat er geen explosies hebben plaatsgevonden, zonder dat men die ont dekte. Weliswaar wenste Kennedy oók te gen de voorbereidingen een zekere mate van controle, maar de hoofdzaak bleef de waarneming van eventuele explosies. De ze opmerkingen zijn interessant, omdat hieruit blijkt aat Amerika niet het onder- (Van onze correspondent) LONDEN De Liberalen hebben woens dag in de forensenplaats Orpington in Kent de historische overwinning behaald, waarvan zij maandenlang hebben ge droomd. Zij slaagden er in deze Conserva tieve burcht op de Tories te veroveren. Het is de eerste Lagerhuiszetel, welke de regering sinds de algemene verkiezingen van 1959 heeft verloren en de grootste slag welke de Conservatieven sindsdien is toe gebracht. Het opzienbarende is dat de Li beralen iets gedaan hebben, wat in de Britse politiek tot de grote zeldzaamheden behoort. Zij zetten een onaantastbaar ge achte Conservatieve meerderheid om in een liberale meerderheid. De uitslag was: Liberaal, 22.946 (1959: 9.092); Conservatief, 14.991 (1959: 24.303); Labour, 5.350 (1959: 9.543). Bij tussentijdse verkiezingen blijft mees tal de helft thuis. In Orpington, dat een symbool was geworden voor een grote po litieke krachtmeting en dat een soort al gemene verkiezing in miniatuur werd, was de opkomst echter tachtig percent, een re- gord. De Liberalen bezetten nu zeven van de 630 Lagerhuiszetels. Orpington vormt het hoogtepunt van een reeks tussentijdse verkiezingen, waarbij de liberalen hun stemmenaandeel over de he le linie hebben vergroot. Zij deden hierbij meer afbreuk aan de Conservatieven dan aan Labour. Tweemaal zoveel Conserva tieve kiezers als Labourkiezers liepen over naar de Liberalen. Het is echter een vrij normaal ver schijnsel in de Britse politiek, dat wan neer een regering na enkele jaren oud bakken begint te worden of een inzinking vertoont, zoals op het ogenblik, de kie zers bij de tussentijdse verkiezingen voor opengevallen zetels een protest laten ho ren. Zij doen dit echter meestal door thuis te blijven. Opkomst bij de stembus in Groot-Brittannië is niet verplicht. Ditmaal tekende men verzet aan door steun aan de Liberalen. Wat de kiezers bij tussen tijdse verkiezingen doen, behoeft niet nood zakelijkerwijze bij algemene verkiezingen te worden herhaaid. Stemmen op de Libe ralen, die nauwelijks kans hebben op eigen houtje de regeringsmacht te veroveren voor coalities voelen de Britten in vre destijd niets verplicht tot niets. Het zou er erger voor de regering hebben uitge zien indien Labour alle vruchten van de anti-tory gevolens zou hebben geplukt. Niettemin kan de liberale vooruitgang wel degelijk een teken zijn van het libe rale reveil waarover al jaren wordt ge sproken. Vele kiezers hebben genoeg van de keuze tussen slechts twee politieke par tijen, Conservatief of Labour. De liberale politiek moet als links-progressief worden gekenmerkt. De liberalen zijn onder an dere voor toetreding tot de E.E.G. en te gen een onafhankelijk Britse kernwapen. Wanneer de lauwen naar het stemlokaal gaan dan kan het vertrouwde politieke beeld geheel veranderen. In het begin van deze eeuw tot in de twintiger jaren waren de Liberalen de regeringspartij of de grootste oppositie. Het verval begon door de opkomst van Labour en een in nerlijke hervorming van de Conservatie ven. Labour nam het sociale element van het oude liberalisme over en de Conser vatieven werden voor een belangrijk deel tot het economische liberalisme bekeerd. Het zal nog moeten blijken of er in Groot-Brittannië op het ogenblik een zelf standige plaats is voor een nieuw modern radicaal-liberalisme. Het eerste doel van de liberalen is Labour als officiële opposi tie te verdringen. ste uit de kan wil hebben en geen sys teem wenst in te voeren, waarvan de Rus sen met enig recht kunnen beweren dat dit een spionagesysteem is. WASHINGTON (AP) President Ken nedy heeft gisteren gedeelten uit een brief voorgelezen, die hij aan Dean Rusk had meegegeven om voor te lezen op de ope ningsbijeenkomst van de 17 landenconfe- rentie in Genève. Kennedy geeft Rusk in de brief opdracht in de eerste plaats te streven naar het sluiten van een overeenkomst betreffende een met waarborgen omgeven verbod op het nemen van kernwapenproeven. „In het huidige tijdsgewricht bestaat er niets op ontwapeningsgebied dat meer zou bijdragen tot het verminderen der inter nationale spanning en tot het verbeteren van de vooruitzichten, om vorderingen op dit gebied te boeken", aldus de president. Kennedy verklaart verder: „Wij moeten ons niet laten ontmoedigen door aanvan kelijke onenigheid. Ook moeten wij onze vastbeslotenheid niet laten verzwakken door de spanningen die ons omgeven en die onze taak nog moeilijker maken". Advertentie BONN. Terwijl het begrip-Berlijn in alle politieke koppen, die in Genève bij elkaar worden gestoken, obsederend gonst, is er alle reden om zich af te vragen hoe de toestand in de frontstad zelf is. De berichten, die de laatste week uit Berlijn komen, zijn namelijk verre van geruststellend. Duidelijk is, dat de Russen de onder handelingen in Genève niet beschouwen als een sein tot een wapenstilstand in de koude oorlog. Zij gaan verder met demonstreren dat het Westen in Berlijn met zijn hals op het hakblok ligt en dat het samenzitten aan een conferentietafel niet de indruk mag wekken, dat het gevaar voorlopig geweken is. en lees deze week eens in de jeugd bladen: Okki, Sjors, Taptoe en Donald Duck hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. de heerlijke produkten, waar mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: Jams - vruchten- en groentenconserven VAN WAGENBERG-FESTEN N.V. HEUSDEN HELSINKI (AFP-Reuter) De Finse president Urho Kekkonen, heeft de demis sionaire minister van Buitenlandse Zaken Ahti Karjalainen tot kabinetsformateur be noemd. Professor Veli Merikoski (liberaal) heeft het verzoek tot het vormen van een nieuwe regering na enkele dagen durende besprekingen teruggegeven. Om dat helder te stellen laten de Russen geen gelegenheid voorbijgaan om te drei gen met het afsluiten van een aparte Russisch-Oostduitse vrede. De consequen ties van een dergelijke vrede stellen zij voor ogen door plagerige speldeprikken in de kwetsbare westelijke posities, namelijk in de drie luchtcorridors die West-Berlijn met de Bondsrepubliek verbinden en aan de grens tussen het oostelijke en westelijke deel van de stad. De acties in de lucht corridors worden in Berlijn zelf als zeer ernstig gezien. De Sovjets beijveren zich namelijk steeds meer om deze drie na velstrengen van West-Berlijn af te knellen door plotseling aan te kondigen dat Rus sische toestellen van de corridors gebruik moeten maken op hoogtes en uren, waar op de westelijke burgerluchtvaart erdoor vliegt. Daarnaast strooien zij met een soort zilverpapier, dat de radarinstallaties, die van West-Berlijn uit de toestellen op het juiste spoor trachten te houden, in de war dreigt te brengen. Hoewel het voor de hand ligt dat de Russen dit opzettelijk doen om incidenten te veroorzaken, door dat westelijke toestellen uit de koers kun nen raken, is het nog niet geheel zeker wat de Russen met hun zilverpapiertjes willen. De Westberlijnse senaat zei ons: „ze doen het vast niet om ons een plezier te doen. Maar misschien is er toch wel een gegronde reden waarom het zilverpapier wordt afgeworpen en is het alleen maar een onprettig toeval, dat een deel ervan in de luchtcorridors fladdert". Zeker is in elk geval, dat vliegtuigen uit het westen, ondanks allerlei opgewon den persmeldingen, geen moeilijkheden hebben ondervonden bij het verkeer naar West-Berlijn. In de gevallen dat de Rus sen vluchten in de corridors op dezelfde hoogte en hetzelfde uur als westelijke vlieg tuigen hadden afgekondigd, bleven moei lijkheden uit, omdat de Russische toestel len niet koersten naar het Westberlijnse vliegveld Tempelhof, maar naar het Oost- Berlijnse Schönefeld. Alle berichten over de luchtcorridors hebben ook het publiek niet afgeschrikt om naar West-Berlijn te vliegen. Integendeel, de stijging van de boekin- ging der vliegtarieven voor West-Berlijn van 20 pet, houdt aan. Toch hebben de Russische speldeprikken weer duidelijk ge maakt, dat de luchtcorridors uiterst kwets bare levensaders van West-Berlijn zijn en dat, na overneming van alle Sovjet-be voegdheden door de Oostduitsers, dus ook wat de luchtvaart betreft, het westen in een uitgesproken moeilijke positie raakt. De soevereiniteit in Berlijn van Oost- Duitsland is ook de achtergrond van de verscherpte controle aan de grensovergang voor buitenlanders aan de Friedrichstrasse. De toestand in de stad wordt steeds slechter. Burgemeester Willy Brandt weet het en hij laat geen gelegenheid voorbij gaan om erop te wijzen en om te laten blijken dat West-Berlijn een levende stad is met 2,2 miljoen levende wezens en niet alleen een politiek onprettig begrip. Daar om is gisteren een afgezant van de senaat naar Genève gereisd om de ontwapenings conferentie van nabij gade te slaan. Vol gens Brandt was dit noodzakelijk gewor den, omdat hij via Bonn te weinig infor maties ontving. Brandt uitte nog andere kritische op merkingen over de regering-Adenauer. Op- juist was volgens hem de isolering \?4n de kwestie-Berlijn, waarop de kanse lier vorig jaar november de Amerikaanse president Kennedy vastlegde. Deze isole ring, die overigens in Genève weer teniet is gedaan door koppeling van Berlijn aan ontwapeningsvraagstukken en daardoor aan de hele kwestie-Duitsland, is volgens Brandt destijds door Bonn bewerkstelligd zonder advies of instemming van de West- Berlijnse autoriteiten. GENèVE (AFP) Sedert het protest van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk bij zijn Russische ambtgenoot Gromyko aan het diner van zondag j.l. hebben de Russen geen radar-storingsma teriaal meer in de luchtcorridors naar Ber lijn gestrooid, aldus is uit de omgeving van de Amerikaanse delegatie naar de ont wapeningsconferentie in Genève vernomen. Sedertdien is nog wel van dit materiaal uitgeworpen op grote hoogten maar bui ten de luchtcorridors. Dit schijnt niet be doeld te zijn om de westelijke radar te storen maar met Russische oefeningen in verband te staan, aldus is in Amerikaan se kringen gezegd. fc" ia ':i?i ,5 Ss S& Op de scheepswerf van Verolme op Rozenburg is gisteren de „Esso Hamp shire" ten doop gehouden. Met zijn 78.000 ton is het het grootste schip dat ooit in Nederland is gebouwd. De 260 meter lange reus was niet van stapel gelopen, maar vorig jaar al uitgedokt. Nu werd hij overgedragen aan de Esso Londen. Scheepsbouwer Verolme had enkele hon derden gasten te begroeten, onder wie een Ierse minister, ambassadeurs ook de Spaanse, vanwege het feit dat er enkele honderden Spanjaarden bij Verolme wer ken en burgemeesters uit de omliggende gemeenten. Toen Verolme vijf jaar geleden de op dracht voor de bouw van drie supertan kers kreeg, moest hij nog aan de bouw van zijn Rozenburgse werf beginnen en de mensen om schepen te bouwen nog zien te vinden. Het is allemaal gelukt. Na deze eerste van een serie van drie zeer grote tankers, worden twee nog grotere schepen opgeleverd (86.000 ton), voor Standard Oil en voor Esso Nederland. De werf is thans gereed voor het bouwen en repareren van de grootste schepen, die de wereldvloot kent. Een gegraven dok van ongeveer 110.000 ton inhoud maakt dit mogelijk. De voortvarende scheepsbouwer Verol me ontlokte zijn gasten een homerisch ge lach toen hij zich vergiste tijdens het uit spreken van de zin waarmee hij de over dracht officieel tot stand bracht. Hij be ging toen namelijk de vergissing te spre ken over de Shell in plaats van de Esso. Pas het bulderend gelach deed hem zijn fout beseffen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11