Kabinet trekt aanwijzing voor de loonpolitiek niet in Soekarno gaat akkoord met geheim vooroverleg HET WEER Vaarplan gewijzigd van smaldeel V Jagers en onderzeeboten naar Amerikaanse westkust \wi\s finnbrod K.V.P. verwijt P.v.d.A. aanval op welvaartsbeleid van de regering De ambassadeurs dr. Van Roijen en Malik onderhandelaars Ontwapeningsplannen van Rusk en Gromyko 47e JAARGANG NUMMER 112 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 15 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der A GEPRIKKELD TWEEDE-KAMER DEBAT Hiswa-Goed Kamp Vorst houdt aan Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 11 Horen en Zien4 Kunst 4 Onder Ons5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 Hiswa-Goedkamp23 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.. 15 Economisch nieuws27 Beurs 27 Scheepsberichten 127 Sport 29 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ef ore jou wij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Grote Drie in Genève Met gratis Pipo masker Uw ontbijt, uw lunch.., elke broodmaaltijd lekkerder dan ooit met diepdoorbakken V IJmuider Courant (Van onze parlementaire redacteur) De regering is niét bereid tot intrekking van de loonpolitieke aanwijzing die onlangs aan het College van Rjjksbemiddelaars is gegeven. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de interpellatie van drs. Roemers (P.v.d.A.), die dins dag had gevraagd de aanwijzing in te trekken omdat deze in strijd zou zijn met het eind vorig jaar gesloten loonakkoord van Oud-Wassenaar. De heer Roemers had toen opgemerkt dat de minister bij het onlangs gevoerde loonoverleg afwezig was geweest. Minister Veldkamp antwoordde gistermiddag, dat hij zich geheel kon verenigen met bet in zjjn afwezigheid gevoerde beleid en dat hij het geheel met zjjn verantwoorde lijkheid dekte. De heer Roemers had gesproken over „schijn en wezen" in de loonpolitiek. De werkelijkheid is met de theorie in strijd; de zwarte lonen zijn daar een symptoom van. Minister Veldkamp erkende, dat de positie van de vakbeweging enorm wordt bemoeilijkt, maar het voeren van een intensief overleg is altijd nog beter dan het verbreken van overleg. Het zou aan het zedelijke gezag van overheid, Stichting van de Arbeid en vakbeweging ten goede komen indien een gezamen lijke actie tegen de zwarte lonen zou worden gevoerd. In Oud-Wassenaar werd overeengekomen dat de matiging voor de naaste toekomst zou gelden. Of deze matiging „slechts" voor 1962 zou gelden kan pas worden be zien nadat voldoende gegevens beschik baar zijn over de verdere economische ontwikkeling. Het zou van een onverant woord optimisme getuigen, indien er thans reeds op zou worden gespeculeerd dat met het einde van dit jaar ook de over eengekomen matiging een einde neemt. Evenmin mag reeds thans worden be paald, dat de matiging in het volgende jaar voortgang zal vinden. Volgens minister Veldkamp vergeet de heer Roemers dat de spelregels van de Morgen wordt in het Amsterdamse R. A. I. gebouw de tentoonstelling Hiswa-Goed Kamp geopend door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. Op pagina 13 vindt u meer nieuws over deze expositie die tot 26 maart dagelijks is geopend van 10 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur. Des zondags van 10 tot 18 uur. loonpolitiek dienstbaar moeten zijn aan de sociaal-politieke doelstellingen. Indien men de boog te strak wil spannen en te weinig zelfdiscipline in acht neemt dan is elk sys teem gedoemd tot mislukken. In tegenstelling tot de heer Roemers was de minister ervan overtuigd dat het stelsel van spelregels aan het bedrijfsle ven meer mogelijkheden bood en nog biedt. De werkelijkheid is deze geweest, dat de loontrekkers een aanzienlijke welvaarts verbetering hebben kunnen krijgen, met behoud van prijsstabilisatie. Van een schijnbeweging zou men heb ben kunnen spreken, wanneer de lonen nog verder waren gestegen dan reeds het geval was, waarna een prijsstijging zou zijn opgetreden. Aan de vruchten kent men de boom en de huidige vruchten mogen er zijn, aldus minister Veldkamp. De be windsman betoogde, dat de regering er zeer op bedacht is, dat niet dan in uiter ste nood tot een inperking van de loon ontwikkeling mag worden overgegaan. De regering moet waakzaam zijn. Bestedingsbeperking voorkomen. De ervaringen hebben geleerd dat in dien de ontwikkeling ons ook maar iets uit de hand loopt, dit ernstige gevolgen kan hebben voor werkgelegenheid, prijs peil, en betalingsbalans. Een te hoog uit schieten van de lonen slaat tenslotte op de werknemers zelf terug. De regering zal zich er tot het uiterste tegen verzet ten dat zich een ontwikkeling herhaalt die uitloopt op een drastische bestedingsbeper king. Het is volgens dr. Veldkamp niet mo gelijk ten aanzien van de „zwarte lonen" een gemiddelde afwijking van het officiële peil aan te geven. In sommige sectoren is er een afwijking van 5,4 pert, maar het is niet juist dat de lonen gemiddeld 5,4 pet. boven de loonsom uitkomen. Zwarte lonen zijn een verschijnsel van de gespannen arbeidsmarkt. Het is een misverstand, dat de loonstructuur onder de geleide loonvorming niet gedifferen tieerd was. Hoewel betreurenswaardig, DJAKARTA (AP) - President Soe karno heeft de Amerikaanse voorstellen aanvaard die ten doel hebben het pro bleem Westelijk Nieuw-Guinea op te lossen. Ook heeft hij de hoop uitgespro ken dat het geheime vooroverleg met Nederland spoedig zal leiden tot offi cieel overleg over de overdracht van het bestuur over het gebied aan Indonesië. Soekarno verklaarde dat Indonesië vol ledig de veiligheid garandeert van de Nederlandse inwoners van Westelijk Nieuw-Guinea als de overdracht ge schiedt. Dit is medegedeeld door de minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, die een kort bezoek had gebracht aan Bali, waar Soekarno een week rust houdt. In een verklaring op het vliegveld van Djakarta bij zijn terugkeer van Bali zei de minister: „President Soekarno is be reid de voorstellen te aanvaarden van de Verenigde Staten om voorafgaande bespre kingen te houden met Nederland als voor- Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht en ochtend weinig bewolking, zwakke wind, hier en daar mist en op vele plaatsen matige vorst. Morgen later op de dag toenemende be wolking, in hoofdzaak in het zuiden en zuidwesten van het land, maar waarschijnlijk geen neerslag. Zwakke tot matige oostelijke wind. Temperatuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. bereiding voor officieel overleg. Hij hoopt dat de informele besprekingen in korte tijd zullen zijn voltooid om officiële be sprekingen over de manier van overdracht van het bestuur over West-Irian aan In donesië te kunnen beginnen. President Soekarno wil na de overdracht van het bestuur aan Indonesië volledige garanties geven voor de veiligheid van de Neder landers die nu in West-Irian wonen. Ook garandeert hij de veiligheid van West- Irian in het algemeen. President Soekar no is van mening dat Indonesië op dit gebied voldoende ervaring heeft, zowel in het binnenland als het buitenland. Indone siërs hebben zowel in de strook van Gaza als in Kongo ervaring opgedaan. Deze er varing kan een garantie zijn voor het on derdrukken van iedere mogelijke opstand of iedere mogelijke ordeverstoring door de inheemse bevolking van westelijk N ieuw-Guinea". Tenslotte verklaarde Soebrandrio nog, dat de president opdracht heeft gegeven om de voorbereidingen om westelijk Nieuw Guinea zo nodig met geweld te bezetten zullen worden voortgezet. Onze correspondent in Washington meld de hedenmorgen dat men daar verwacht dat het geheime vooroverleg reeds volgen de week in Amerika kan beginnen op een plaats die de publiciteit tot een minimum zal beperken. Indonesië heeft zelfs reeds een vertegen woordiger aangewezen voor deze inleiden de besprekingen. Dit zal niet Zain zijn, de Indonesische ambassadeur in Washington. Wie het dan wel is, kon nog niet officieel bekend gemaakt worden. Er zijn sterke aanwijzingen dat Malik, de Indonesische ambassadeur in Moskou, voor deze taak is uitgezocht. Malik heeft enige tijd geleden in opdracht van Soekarno contact gezocht met de Nederlandse ambassadeur in Lon den. Het is nog niet bekend wie de Ameri kaanse bijzitter zal zijn bij het voorover leg. Amerika heeft echter aan Nederland en Indonesië een voorstel gedaan, waarin de naam van de bijzitter genoemd is en ■ook de plaats waar het geheime voorover leg zal plaatshebben. Dr. Van Roijen, de Nederlandse ambas sadeur in Washington, zal Nederland verte genwoordigen. zowel bij het vooroverleg als bij de officiële onderhandelingen. zijn de zwarte lonen geen gevolg van de .vrijere loonpolitiek" als zodanig. De re gering, zo zei dr. Veldkamp, zal gaarne spoedig het advies van de S.E.R over de loonpolitieke spelregels ontvangen. Maar de degelijkheid van het advies zal niet onder spoed mogen leiden. Geen motie Het loondebat in de Tweede Kamer zal eindigen zonder motie van de P.v.d.A. Volgens drs. Roemers wilden de socialis ten geen uitspraak van de Kamer vragen, omdat een verworpen motie toch niets aan de crisis in de loonpolitiek zou verande ren. Bovendien, aldus de heer Roemers, verliezen moties hoe'langer hoe meer hun betekenis. Als ze worden aangenomen voert de regering ze toch niet uit. De heer Roemers vond het betoog van minister Veldkamp, in politiek opzicht teleurstel lend. Staatssecretaris Roolvink kreeg te horen, dat hij ondanks al zijn loontechni- sche bekwaamheid weinig politieke tact bezit. De socialistische spreker toonde zich ge prikkeld over de discussiemethoden van de staatssecretaris, die onder meer had opge merkt dat de heer Roemers zo'n veel „voornamere" opleiding had genoten dan hijzelf. Hiermee werden de tegenstellingen volgens de heer Roemers in het persoon lijke vlak getrokken. Niet loyaal Een opmerkelijk scherp tintje kreeg het debat overigens pas aan het eind van de middag, toen de K.V.P.-er Bogaers zich richtte tegen de P.v.d.A.. Hij zei, dat de socialisten een aanval hadden onderno men op het welvaartsbeleid van het kabi net-De Quay, dat hun houding niet loyaal was en dat het N.V.V. ondemocratische neigingen vertoonde door zich niet te wil len houden aan de op 2 maart door de re gering uitgevaardigde loonpolitieke aan wijzing. De heer Bogaers wilde duidelijk stellen dat de oppositionele krachten volle dig verantwoordelijk zouden zijn voor een eventuele ombuiging van het welvaartsbe leid als gevolg van hun acties. Daarentegen kreeg staatssecretaris Roolvink van de heer Bogaers bijzonder vriendelijke woorden te horen: hij noemde hem een waardig vertegenwoordiger van de beste tradities der Anti-Revolutionaire Partij. Waarschijnlijk had de bewindsman deze lofprijzing te danken aan een opmer king tot de heer Roemers, die had gepleit voor het hooghouden van het overheicifte zag: „Dit doet mijn calvinistisch hart goed", had de staatssecretaris gezegd. Wat de „aanwijzing" van- 2 maart be treft, merkte de staatssecretaris pp, dat de Stichting van de Arbeid had „gesmeekt" om een beslissing van de regering. Voor het College van Rijksbemiddellaars is het immers geen doen als er steeds verdeel de adviezen uit de Stichting komen. Het bedrijfsleven behoort zich uit te spreken over de loonvorming. Maar dan moet er wel overeenstemming binnen het bedrijfs leven zelf bes(taan. De regering heeft bij haar beslissing onder meer het gevaar van inflatie en de positie van de betalings balans voor ogen gehad. In 1962 moet matiging in de loonpolitiek worden betracht Er is echter geen sprake van een nieuwe spelregel. De staatssecretaris noemde de toestand op loonpolitiek gebied thans ernstig, maar hij hoopte dat er mogelijkheden zouden bestaan de verantwoordelijkheden geza meplijk te dragen. Volgens de K.V.P.-er Bogaers, was de ingewikkeldheid van het nieuwe stelsel te wijten, aan de sinds eind 1959 gehan teerde methoden die niet strookten met het wezen van de nieuwe loonvorming. Bovendien zou niet iedereen op innerlijk- loyale wijze hebben meegewerkt. De so cialisten hebben niet het recht te spreken van „onhoudbaar" enz., want zij zijn er de oorzaak van dat men destijds verlan gend ging uitzien naar een ander systeem dan de geleide loonvorming. De heer Bo gaers werd tijdens zijn rede heftig geïn terrumpeerd door de socialisten Roemers en Baart. Vanmiddag zou het debat worden voor gezet. Aan het woord zouden nog komen de heren Bakker (C.P.N.), Van Eiber gen (A.R.), Corver (V.V.D.), Kikkert (C.H.) en Baart (P.v.d.A.). G. B. S h a w De levenswijsheid van de meeste mensen beperkt zich tot de overweging, dat het geluk van anderen niet hun zaak is. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De Voorjaarsbeurs in Utrecht kreeg gisteren bezoek van Prinses Beatrix. Zij onthulde in de ontvangsthal een plastiek van de Amsterdamse beeld houwer André Volten en maakte een wandeling langs de stands. GENèVE HAP) pe Amerikaanse mi- 'niiAip Tan Ivuilu.MuotHlizaken Dean Rusk heeft Vandaag 'gepleit voor een vermin dering van dertig pet van de' middelen om kernwapens af te vuren en van de belangrijkste conventionele bewapening over een periode van drie jaar. Dit als eer ste fase van een uit vier punten bestaand programma dat een einde moet maken aan de kernbewapeningswedloop en dat een begin moet vormen voor ontwapening van de wereld. De vier punten van het dóór Rusk ge- introduceerde ontwapeningsplan zijn: 1. vermindering met dertig pet van wapens als vliegtuigen en raketten, die worden gebruikt om kernbommen af te vuren of te vervoeren en een 30-percentsverminde- ring van de belangrijke conventionele wa pens (waarmee vermoedelijk worden be doeld tanks, oorlogsschepen en dergelijke). De vermindering zouden over een ver loop van drie jaar moeten plaatsvinden en in latere stadia moeten worden voort gezet. 2. de Verenigde Staten en Rusland moeten overeenkomen om 50.000 kg ura nium over te hevelen naar de sector,voor vreedzame doeleinden. Deze overheveling zou moeten volgen op het stopzetten van de produktie van kernexplosief materiaal. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko legde tegelijkertijd de conferentie een grootscheeps ontwape ningsplan voor, dat voorziet in algemene en volledige ontwapening en demobilisa tie van alle strijdkrachten over een periode van vier jaar. Het voornaamste onderdeel van het Rus sische voorstel wordt gevormd door eep verdrag waarbij alle militaire installaties en vestigingen en alle wapenvoorraden worden ontmanteld. Ten aanzien van het toezicht op de naleving van zulk een ver drag stelt Rusland voor een internationale ontwapeningsorganisatie te vormen binnen het kader van de Verenigde Naties. Voor het officiële begin van de ont wapeningsconferentie van de zeven tien landen te Genève kwamen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie gisteren bijeen, ditmaal in het Britse hoofdkwartier. Dean Rusk (Verenigde Staten) staat op het punt te vertrekken, terwijl Lord Home (Groot-Brittannië) en Andrei Gromyko (Sovjet-Unie) elkaar de hand geven na de ontmoeting. Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt.ligt het in het voornemen om van smaldeel V, dat in de Caraïbisehe wateren oefent, de onderzeebootjagers „Limburg" en „Groningen" en de onder zeeboten „Zeeleeuw" en „Dolfijn" vlag- vertoonreizen te laten maken naar de westkust van het Amerikaanse continent, waar de schepen tot half april bezoeken zullen brengen aan diverse havens. De „Karei Doorman" zal de oorspronkelijk vastgestelde reis voortzetten en half april in Nederland terug zijn. Onze Haagse redacteur voegt aan dit be richt toe, dat de vier schepen van 16 tot 19 maart een bezoek zouden brengen aan de Venezolaanse haven La Guaira. Daar na na een bezoek aan de Bovenwindse Eilanden, zouden de beide jagers op 26 maart de thuisreis aanvaarden. De „Zee leeuw" en de „Dolfijn" zouden reeds 23 maart naar Nederland teruggaan. De wijziging van het vaarschema zou gisteren door premier De Quay zijn mede gedeeld aan de vaste commissies voor Bui tenlandse Zaken en Defensie uit de Twee de Kamer, die door de minister-president de ministers Luns en Visser en de staats secretarissen van oorlog en marine, Cal- meier en De Jong, werden ingelicht over de jongste ontwikkeling inzake Nieuw- Guinea. Een blik op de kaart maakt het duide lijk, dat de positie van de vier schepen veel gunstiger is voor een eventueel op treden in Nieuw-Guinea, als zij aan de westkust van het Amerikaanse continent verblijven, dan aan de oostzijde. Zij be hoeven dan „slechts" de Stille Oceaan over te steken om Nieuw-Guinea te be reiken. Dit vergt een vaartijd van nauwe lijks 3 weken. Het ligt echter geenszins in de bedoe ling de schepen direct door te zenden naar Nieuw-Guinea. Mocht het nodig zijn zo heeft minister-president De Quay maandagavond heel duidelijk gezegd dan zal Nederland niet aarzelen verster kingen naar Nieuw-Genea te zenden. Prof. De Quay zei ook: „Uit officiële publika- ties van Indonesische zijde valt af te lei den, dat een hernieuwde invasiepoging in derdaad te verwachten is". Berichten omtrent een bezoek van gene raal Nasoetion, de Indonesische minister van Defensie, aan Oost-Indonesië, de aan komst van nieuwe schepen uit Polen en Zuid-Slavië, de aahwezigheid van de com mandant van de „bevrijdingsoperaties voor West-Irian", generaal-majoor Soeharto in Djakarta, schijnen er mede op te wij zen, dat Indonesië de gunstige mogelijkhe den van de weersverwachtingen voor de komende zes weken in het gebied van N. Guinea zou willen gebruiken. Voorts is vandaag bekend geworden dat Soekar no opdracht heeft gegeven de voorberei dingen voor een gewelddadige bevrijding van West-Irian voort te zetten. In de loop van deze maand zou een tweede groep van 10.000 vrijwilligers naar Oost-Indone sië worden overgebracht. Over het ver voeren van militaire troepen is men in re geringskringen nogal optimistisch. Men meent te weten zo werd althans door ingewijden medegedeeld dat als het er om gaat agressief optreden van Indonesië af te slaan, dat er dan wel luchthavens open zullen staan voor het maken van tussenlandingen van Nederlandse vliegtui gen. Binnen enkele dagen zouden dan met chartervliegtuigen honderden militairen naar Nieuw-Guinea kunnen worden over gebracht. Advertentie grote doos 58 ct; reuzendoos 115 ct Advertentie /et op dit stempel Import uit Finland bruin of wit veredeld knackebröd

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1