Generaal Billotte wordt Hoge Commissaris in Algiers oëa amp Supralux Honderden Amerikaanse soldaten collaboreerden j a aid v&igdm SIINIl HALEN! Strijd in V.S. over monopolie communicatie-satellieten VISSERS De onderhandelaars in Genève vormen merkwaardig trio Betogers voor woningen van OAS-aanhangers Herstel der democratie in Monaco verwacht Zes geheime Amerikaanse satellieten om de aarde Fanfani krijgt ook van Senaat het vertrouwen Bescherming der burger bevolking in Duitsland President Tsjombe in Leopoldstad „The Connection" komt naar Nederland 16 t/m 25 maart 11 De Gaulle zou zich van de UNR distantiëren in de nieuwe RAI AMSTERDAM Verboden Brits blad verdenkt VS. van nieuwe spionage 22ste kernproef in Nevada De drogist gaat met zijn tijd mee! Dezelfde Gaper, die sinds eeuwen het symbool is voor de kunde van de oude cruydenmeester, vindt U nu terug in deze nieuwe vorm. En overal waar U dit symbool op de win kelruit ziet, weet U dat U te doen hebt met een man die jaren heeft gestudeerd: De erkende, vakbekwame drogist, persoonlijk adviseur van héél het gezin. ONDERZOEK LEGERPSYCHIATER Iedereen deed het' NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Compromis Oproep tot actieve medewerking Propaganda Noors ministerie moet Nederlandse reder schade vergoeden Premier Adoela vertrok naar Coquilhatstad MODERNE HERENHOEDEN Kruisstraat 2 - Haarlem Gromyko Graalridders Kroesjtsjev- houdt vandaag een verkiezingsrede vb 16 M A A K 1 1 9 6 Z (Van onze correspondent) PARIJS— Terwijl in Evian het laatste woord nog altijd niet gezegd is, zodat de conferentie vandaag moest worden voort gezet, heeft de Franse regering onder voorzitterschap van generaal Charles De Gaulle in Parijs al de voorbereidingen ge troffen voor de overgangsfase tussen on dertekening van het akkoord en het refe rendum over de Algerijnse onafhankelijk heid. Het Frans-Algerijnse akkoord voor ziet in een gemengd bestuursorgaan van twaalf leden waarvan de drie Franse ver tegenwoordigers door de regering in Parijs mogen worden aangewezen. Over die drie Franse namen, doen nog altijd ettelijke geruchten, die nog moeilijk te controleren zijn de ronde. Zeker is, dat de be kende generaal Pierre Billotte als Hoge Commissaris de huidige regeringsvertegen woordiger Jean Morin in Algiers zal op volgen. Samen met de voorlopige bestuurs raad zal de toekomstige Hoge Commissa ris, na de ondertekening van het vredes akkoord, voor de orde en de uitvoering der overeenkomsten in Algerije verantwoorde lijk zijn. Generaal Jackues de Guillebon is be noemd tot opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Algerije. Als opvolger van generaal Charles Ailleret. Generaal de Guillebon, die in de afgelo pen oorlog als officier bij de strijdkrachten der Vrije Fransen heeft gediend, is een goede vriend van generaal Billotte. Pierre Billotte, die tot de eerste aan hangers van De Gaulle behoort, die hij in 1940 in Londen als stafchef secondeerde, is onder de Vierde republiek Kamerlid en minister van Oorlog geweest. Hij is tegen woordig een der voornaamste leiders van de kwantitatief niet zo bijzonder sterke De mocratische Unie waarin de linksgeoriën teerde gaullisten zich verenigd hebben. De keuze van Billotte, die enkele jaren gele den een scherpzinnige analyse over de in ternationale politiek heeft geschreven, lijkt erop te wijzen dat De Gaulle, zodra de Algerijnse oorlog geëindigd is, de politieke bakens ook in Frankrijk enigszins in link se richting zou willen verzetten. Op de vraag of, en zo ja, wanneer de de Kamerverkiezingen gehouden zullen worden, die op het referendum dat voor 8 april genoteerd blijft staan, zouden moe ten volgen, zijn de antwoorden in rege ringskringen te Parijs de laatste dagen wat onzekerder en vager geworden. In de aanstaande benoeming van Billotte te Al giers wensen sommige politieke waarne mers dan ook zelfs al wel het bewijs te zien, dat het staatshoofd zich nu duidelijk van de officiële gaullistische partij, de U.N.R., waarover premier Michel Debré de scepter zwaait, zou willen distantiëren. Zou die verwijdering zover gaan, dat De Gaulle zelfs achter de schermen zijn morele steun aan het UNR wilde onthou den, dan valt inderdaad te betwijfelen of de huidige gaullistische ministers en Ka merleden, met Debré voorop, nog wel veel animo zullen blijven vertonen om de zit- tingstijd van het huidige parlement te ver korten. De berekening dat Kamerverkie zingen onmiddellijk na het vredesakkoord de officiële gaullistische partij een over weldigende meerderheid van stemmen en zetels zal moeten opleveren, zou zonder het patronage van het staatshoofd wel eens op een fatale vergissing kunnen be rusten. Zes studenten, leden van de O.A.S., die aanslagen met kneedbommen hebben ge pleegd, zullen in Toulouse voor de rechter worden geleid. Vier hunner zijn afkomstig uit Algerije. Advertentie geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur toegangsprijs f2.- PARIJS Een nieuwe clandestiene or ganisatie, die zich met de initialen G.A R. tooit Groep voor Republikeinse actie doet de laatste dagen in Parijs veel van zich horen en ook wel zien. De organi satie, waarin alle vakverenigingen en ar beiderspartijen vertegenwoordigd zijn, stelt zich uitsluitend tot doel de O.A.S. de voet dwars te zetten en de handlan gers van het neo-nazisme in de industrie, de pers, het bankwezen en vooral in het parlement te ontmaskeren. De drie letters G.A.R. ziet men in Parijs nu dan ook steeds meer op muren en wegdekken ge kalkt, terwijl de organisatie zich ook nog wel langs andere wegen manifesteert. Zo hebben zich groepen manifestanten, die soms wel een duizend personen om vatten, deze week naar de huizen van verscheidene ultra-rechtse Kamerleden be geven, onder wie oud-premier Georges Bi- dault, om hun bezwaren tegen hun gedra gingen in luide spreekkoren kenbaar le maken. Voor het einde van die serenades schreven de betogers in duidelijk leesba- re lettertekens op het trottoir voor de deur dat in dat huis een medeplichtige van de O.A.S.-moordenaars woont. Via ne x>st hebben deze parlementsleden van de G.A.R. waarschuwingen ontvangen, dat oiet geduld zal worden dat ze zich bij de instaande verkiezingen kandidaat zullen stellen. Twee personen zijn donderdagavond licht gewond door de ontploffing van een handgranaat in een restaurant aan de Champs Elysées. Een man met een zonne bril betrad hef restaurant en rolde de handgranaat over de vloer. Hij nam de be nen voordat de granaat bij een glazen koelkastdeur tot ontploffing kwam. De ont ploffing deed zich voor in de Marbeuf Grill, een restaurant, dat veelvuldig door mensen uit de theater- en filmwereld wordt bezocht. Ongeveer veertig personen zaten er te eten toen de handgranaat uit eenspatte. (Reuter) De regering heeft de ont binding gelast van de beweging „Natio nale Hergroepering" onder leiding van Jacques Soustelle, voormalig gaullistisch minister, die thans een verbitterde -tegen stander van de Algerijnse politiek van de president is. De beweging, waarvan de oprichting in oktober 1960 door Soustelle werd bekend gemaakt, heeft nooit de con crete vorm van politieke partij gekregen. Soustelle ging na de putsch der generaals in Algiers in april 1961 uit eigen bewe ging naar het buitenland. Men denkt dat hij voornamelijk in Italië is geweest. De bewaking van de gevangenis in Tul le, waar ex-generaal Challe en andere leiders van de militaire putsch in Algjers gevangenisstraffen uitzitten, heeft met luchtdoelgeschut waarschuwingsschoten ge lost op een laagvliegend militair vliegtuig, dat kennelijk uit de koers was geraakt. De bewaking heeft instructie te schieten op elk vliegtuig dat lager dan drieduizend meter over Tulle vliegt. Het burgerlucht- vaartverkeer in het gebied is al sinds augustus van het vorige jaar verboden. (AFP) De politie heeft een nieuwe groep van de OAS ontmaskerd. Twaalf le den ervan zijn aangehouden en officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens sa menzwering tegen het gezag van de staat. De leider van „Missie III", de burger organisatie van de OAS in Frankrijk, is geïdentificeerd als de 47-jarige André Canal, bijgenaamd „Monocle", een beken de industrieel in Algerije, die in novem ber 1961 door ex-generaal Salan naar Frankrijk werd gezonden om de leiding van „Missie III" op zich te nemen en de actie-, propaganda- en financiële afdelin gen van deze organisatie op poten te zet ten. De politie kwam hiervan op de hoogte na de aanhouding van de daders van de aanslag op de woning van mini ster Malraux. MONACO (Reuter) Prins Rainier van Monaco heeft besloten „de democratie te herstellen" in zijn land wat betreft de ver kiezing van de nationale en gemeente raden, aldus is in paleiskringen gezegd. In 1959 schortte de prins de grondwet telijke bepalingen voor gekozen raden op. Hij benoemde een gemeenteraad en in 1960 benoemde hij zijn eigen Nationale Raad (parlement). In paleiskringen wordt verwacht, dat binnenkort een decreet tot herstel van de kiesrechten der Monegasken zal worden bekendgemaakt. Van de ongeveer driedui zend Monegasken is de helft kiesgerech tigd. In Parijs zijn besprekingen begonnen tussen Frankrijk en Monaco. Frankrijk zou van plan zijn te vragen een einde te maken aan de belastingconcessies, die het vorsten dom geniet. In Monaco bestaan geen di recte inkomstenbelasting, geen vennoot schapsbelasting en geen successierechten. De Franse autoriteiten zijn van oordeel, dat een fundamenteel verschil op belas tinggebied tussen Frankrijk en Monaco niet te rechtvaardigen is in de Europese Economische Gemeenschap. Vorige maand ontstond een conflict tus sen de twee landen, doordat Prins Rai nier zijn minister van Staat, Emile Pel- letier, die door Frankrijk was „uitge leend", ontsloeg naar aanleiding van een meningsverschil op financieel gebied. LONDEN (AP) Het Britse tijd schrift Flight bericht dat de Verenigde Staten onlangs in het geheim zes spionage- satellieten gelanceerd hebben. Het tijd schrift keert zich in het bijzonder tegen de geheime lancering van een satelliet van de Amerikaanse luchtmacht op 8 maart. In 1960 werden de voorbereidingen voor een topconferentie getorpedeerd door de U-2 affaire. Nu werd een satelliet voor waarneming gelanceerd daags nadat Kroestsjev voorgesteld had ter wille van de vrede samen te werken." Het tijdschrift betoogt dat dit niet strookt met hetgeen Adlai Stevenson, het hoofd van de Amerikaanse UNO-delegatie ge noemd heeft „goed internationaal gedrag" in de ruimte. Het blad herinnert er aan dat Stevenson zelf de resolutie ingediend had, welke op 11 december door de UNO werd aangeno men en waarin op alle staten die satellie ten lanceren een beroep gedaan werd „prompt daarover inlichtingen te ver schaffen." Flight verwijt de Verenigde Staten „fundamentele inlichtingen aan de geleer den in de wereld onthouden te hebben" over de lanceringen op 21 oktober, 22 november, 22 december, 21 februari, en 7 maart. Ge leerden in het buitenland hadden daarvoor geen gelegenheid gekregen „de banen te be studeren en nieuwe feiten te leren kennen over de opbouw van hoge lagen der atmos feer. De geheimhouding heeft overigens twij felachtige militaire waarde, daar de zes satellieten vanui't de Sovjet-Unie ongetwij feld waargenomen kunnen worden. In het artikel wordt het waarschijnlijk genoemd dat alle zes satellieten een instru mentarium aan boord hadden zoals dat van de Samos verkenningssatelliet of de Midas waarschuwingssatelliet. Advertentie WASHINGTON (Reuter/AP) De Ver enigde Staten hebben donderdag op het proefterrein in de Nevadawoestijn een nieuwe ondergrondse kernproef van geringe sterkte genomen, de tweeëntwintigste in de huidige serie. Een explosie van gerin ge omvang is van geringere kracht dan de ontploffing van 20.000 ton. TNT. ROME (AFP/Reuter/AP) De nieuwe centrumregering van premier Fanfani, welke een linkse inslag heeft, heeft in de Italiaanse senaat het vertrouwen gekregen, Evenals in de Kamer van Afgevaardigden, zaterdag (295 tegen 195 stemmen), kreeg zij een ruime meerderheid (122 tegen 18 stemmen). De coallitieregering van christen-democra ten, sociaal-democraten en republikeinen heeft de indirecte steun van de socialis ten van Nenni, die zich zaterdag van stem ming onthielden en in de Senaat de zaal verlieten voordat de stemming werd ge houden. In dit college worden onthoudin gen bij de tegenstemmen geteld. Tegen stemden de communisten, de rechtse li beralen, de monarchsten ,en de neo fascisten. Fanfani kan nu van wal steken met een programma voor school-, landbouw- en be lastinghervormingen en mogelijke natio nalisatie van de elektriciteitsvoorziening. Advertentie WASHINGTON (AP) Een Amerikaan se legerpsychiater heeft tegenover een se naatscommissie verklaard, dat de indoc trinatie van de Amerikaanse troepen in de meeste gevallen faalt, nutteloos is of zelfs een negatieve uitwerking heeft. Luitenant-kolonel William Mayer zegt dat commandanten van hoog tot laag ver antwoordelijk zijn voor deze indoctrinatie, die de troepen zeer slecht voorbereidt op een oorlog. Mayer zal binnenkort verschijnen voor een speciale subcommissie van de senaat een onderzoek instelt naar de beschul diging van Senator Thormond, dat de anti-communistische indoctrinatie van de strijdkrachten een schijnvertoning is ge worden en dat militaire autoriteiten belet wordt zich tegen het communisme uit te spreken. Mayers naam kwam vorige week ter sprake toen generaal-majoor Dodge, hoofd van de afdeling inlichtingen van het le ger, voor de commissie verklaarde dat de psychiater tal van lezingen en redevoe ringen had gehouden waarin de zwarte zijde van het gedrag van de Amerikaanse troepen die in de Koreaanse oorlog ge vangen werden genomen overtrokken werd. Mayer zegt in zijn verklaring dat hij meer dan duizend mannen heeft onder vraagd die in de Koreaanse oorlog ge vangen zijn genomen. Een derde deel van de ondervraagden gaf toe, bij gelegenheid vrijwillig en zonder dreigementen of ont beringen daden te hebben begaan waar van zij wisten dat zij niet in het belang van Amerika waren zij hebben bewust met de vijand gecollaboreerd bij de psy chologische oorlogvoering en propaganda» Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON De satellieten, die men om de aarde kan doen cirkelen, ope nen de mogelijkheid van een nieuw com municatie-systeem voor grote afstanden. Amerika staat vooraan in de ontwikkeling van zulk een systeem. Dit voorjaar zul len de Amerikanen twee communicatie satellieten rond de aarde brengen. Eén satelliet wordt gelanceerd door de parti culiere maatschappij A. T. and T. (Ameri can Telephone and Telegraph Company) de andere zou men een overheids-satelliet kunnen noemen. Alle twee zijn ze „proef ballonnen", experimenten, die bij moeten dragen tot de ontwikkeling van een tele communicatie, die een belangrijke aanvul ling van een telecommunicatie, die een belangrijke aanvulling zal kunnen zijn naast de telegrafie en de korte-golf radio. Wanneer en in welke vorm zulk een sys teem in de commerciële praktijk zal wor den gebracht, is bog niet te voorzien, maar stellig zal het tot stand komen. De vraag rijst: moet Nederland niet zorgen tijdig daarbij betrokken te zijn? De post- en telegraafdiensten van En geland, Frankrijk, West-Duitsland en Ja pan zullen meedoen met de Amerikaanse experimenten van dit voorjaar. Andere landen, zoals Italië en Canada hebben eveneens belangstelling getoond. Neder land voor zover in Washington bekend echter niet. Voorlopig is men van plan satellieten in omloop te brengen, die men per radio „voeden" kan met berichten en deze satellieten moeten dit nieuws la ter boven een bepaald gebied weer per radio „loslaten". Op die manier komt er dus boven de aarde een groep machinale postbodes, die in ongeveer negentig minu ten hun wereldrondje kunnen afleggen. Aanvankelijk zal men een groot aantal satellieten nodig hebben, maar in een later stadium hoopt men te kunnen vol staan met een groep van zes, die op ge lijke afstand van elkaar boven de evenaar worden „opgehangen". (Die zes satellie ten moeten een snelheid krijgen, gelijk aan die van de draaiende aarde en zij zullen daardoor constant boven een bepaalde plaats blijven). Technisch is het voorlo pig nog moeilijk dit laatste systeem te installeren, maar op den duur verwacht men juist van dit systeem snelle en con stante communicatie over enorme afstan den (het zestal zal heel hoog komen te hangen). In Amerika is strijd ontstaan over de vraag, of het nieuwe communicatie-sys teem door de overheid moet worden ge ëxploiteerd dan wel door particuliere!). Men streeft thans blijkens een bood schap van Kennedy aan het congres naar een compromis: een systeem, waar diverse maatschappijen aan kunnen mee werken, waar het publiek (ook het bui tenlandse) een beperkt aantal aandelen in kan kopen en waar de regering een ze ker toezicht op wil houden. De Amerikaanse regering stelt zich op het standpunt, dat het onbehoorlijk zou zijn om een communicatie-systeem, dat met belastinggelden tot ontwikkeling wordt gebracht, geheel in handen te geven van een kleine groep van particuliere onder nemingen, (Telefoon en telegraaf zijn geen staatsbedrijven in Amerika). In het congres blijkt echter vrij veel sympathie te bestaan voor het standpunt van de American Telephone and Tele graph Company, die in feite een mono polie nastreeft. Zou het congres het re- gerings-compromis niet willen aanvaarden, dan bestaat de mogelijkheid (zeker is nog niets), dat de regering het over een andere boeg gooit en een overheids-mono- polie zal trachten te maken van deze nieuwe vorm van telecommunicatie. Technisch, noch organisatorisch is de zaak dus nog voor elkaar. Maar daarom juist lijkt het thans nog mogelijk, dat de Nederlandse overheid of de Nederlandse industrie zij het te elfder ure kan trachten deel te nemen aan de opbouw van een verbindingssysteem, dat in de toe komst zeker belangrijk wordt. (Van onze correspondent) BONN De bondsregering en de re geringen der Westduitse deelstaten hebben een oproep tot de bevolking der Bonds republiek gericht om meer dan tot nu toe deel te nemen aan de bescherming be volking. Na een bijeenkomst van Ade nauer met de minister-presidenten der Lander werd een communiqué uitgege ven, waarin gesteld wordt dat geen ef fectieve burgerlijke verdediging kan wor den opgebouwd als niet nauw wordt sa mengewerkt tussen bondsregering, deelsta ten en gemeenten en als de bevolking niet actief meedoet. Begrip wordt gevraagd voor maatrege len, die na het van kracht worden van de wet op de noodtoestand, genomen zul len kunnen worden. Deze wet zal, met het oog op de internationale situatie, met spoed worden behandeld. Op korte termijn zal men ook op grote schaal de West duitse bevolking gaan voorlichten over de mogelijkheden van bescherming en voor zorg bij een gewapende aanval op West- Duitsland. De wet op de noodtoestand wil de bonds regering eind maart aan het parlement voorleggen. Zij hoopt dat de socialistische oppositie en de vakverenigingen tegen die tijd hun bezwaren tegen de wet hebben laten vallen. Deze bezwaren kwamen voor al voort uit vrees dat in het geval van een noodtoestand elke parle ïentaire con trole op het regeringsbeleid zou kunnen komen te vervallen en bijvoorbeeld de Bundeswehr zou kunnen worden ingezet bij stakingen. In het huidige wetsontwerp is echter alles gedaan om deze vrees weg te nemen. In Bonn schat men tenslotte dat een bedrag van twintig miljoen mark nodig zal zijn om de beschermingbevolking ef fectief te organiseren. acties. De meeste mannen vergoeilijkten een dergelijk gedrag door te zeggen dat „iedereen" het deed en dat zulke kleine dingen het land niet werkelijk konden schaden. Het verslag gaat verder: „Eén op de tien mannen gaf toe medegevangenen ver raden te hebben. Honderden mannen heb ben propaganda-artikelen en -brieven ge schreven of hebben propaganda-uitzendin- gen voor de communisten gemaakt. Uit het bewijsmateriaal kan men opmaken dat honderden omgekomen gevangenen de oor log overleefd zouden hebben wanneer de medegevangenen beter voor hen gezorgd zouden hebben. Bij het onderzoek is verder gebleken dat de meeste mannen niet eens getracht heb ben te ontsnappen, omdat onwetendheid en onvoldoende begrip belangrijke factoren waren. Waren de gevangenen die toega ven gecollaboreerd te hebben slechts voor een deel „harde collaborateurs" dit deel bedroeg zestien percent van het totaal aantal ondervraagden. OSLO (AP) De rechtbank in Oslo heeft het Noorse ministerie van Visserij gelast aan de rederij E. de Boer in Delf zijl 20.000 Kronen te betalen wegens scha de, opgelopen door het schip „Meeuw" van de maatschappij, dat in juni 1959 in Beistadfjorden aan de grond is gelopen. De loodsdienst van Trondheim had een gepensioneerde loods aan boord gestuurd die geen vergunning bezat om schepen binnen te loodsen. De rechtbank wees er echter op, dat de eerste stuurman van het schip zich had schuldig gemaakt aan grove nalatig heid. omdat hij de door de loods aange geven koers niet had gecontroleerd. Daar om moest tweederde van de schade door de ma'atschappij zelf worden gedragen. LEOPOLDSTAD (Reuter) President Tsjombe - an de afgescheiden Kongolese provincie Katanga is gisteren in Leopold stad aangekomen en met een helikopter van de UNO naar een geheime verblijf plaats gebracht. Hij zal met premier A- doela van de centrale regering besprekin gen voeren over de Kongolese eenheid. Gedurende zijn verblijf in de centrale hoofdstad wordt Tsjombe door UNO-troe- pen bewaakt. Men gelooft dat hij in het hoofdkwartier van de UNO zal verblij ven. Premier Adoela vertrok enkele uren voor de aankomst van Tsjombe naar Co quilhatstad in de Evenaarprovincie voor een vergadering van vijf provinciale pre sidenten. Hij wordt vandaag in Leopold stad terugverwacht. Volgens waarnemers kan het een manoeuvre zijn om Tsjombe te laten wachten om te doen uitkomen dat de Katangaanse leider als niet hoger dan andere provinciale leiders wordt aan slagen. NEW YORK (AP) De UNO heeft meegedeeld, dat premier Adoela secreta ris generaal Oe Thant de verzekering heeft gegeven dat hij vandaag in Leopoldstad aanwezig zal zijn voor besprekingen met Tsjombe. Adela zei dat hij de bespre kingen met Tsjombe „zeer ernstig op neemt". Tsjombe zei bij zijn vertrek uit Elisabethstad „Mijn aanwezigheid in Leo poldstad is nodig opdat wij eens en voor al alle problemen van Kongo kunnen op lossen". Mijn doel is niet de overgave van Katanga maar de oplossing van Afri kaans problemen zonder inmenging van de UNO, de Verenigde Staten of België", al dus Tsjombe. Hij riep de menigte in het Swahili toe „Die mensen in Leopoldstad zijn net kleine kindeen en ik moet erheen om op hen te passen". Advertentie Zeer grote sortering. U weet wel, op de hoek bfl de brug. GENèVE (AP) De drie ministers van Buitenlandse Zaken Dean Rusk (Verenigde Staten), Andrei Gromyko (Sovjet-Unie) en Lord Home (Groot-Brittannië), die hun landen op de ontwapeningsconferentie te Genève vertegenwoordigen, vormen een merkwaardig trio. Hun achtergronden en maatschappelijke instellingen en zelfs hun opvattingen van de geschie denis verschillen belangrijk. Maar er zijn ook overeenkomsten. Zij volgen nauwge zet de instructies van hun respectieve ba zen president Kennedy, premier Kroestj- tsjev en premier Macmillan. Zij zijn koele en nuchtere onderhandelaars en harde werkers, die de volgende week slechts op een paar uur slaap kunnen re kenen, wanneer zij na hun zittingen hun rapporten opstellen voor hun leiders. Een Amerikaan die met Rusk samen werkt heeft eens gezegd dat Rusk al bij een halve kans op succes een opgewekt mens wordt. Gaan de zaken slecht, dan zullen de lippen van Lord Home nog stij ver opeengeklemd zijn dan gewoonlijk. De reacties van Gromyko zijn typisch Russisch. Hij is ontspannen, zelfs een beetje spraakzaam, als de zaken hem be vallen. Zo niet, dari blijft hij in zijn oude rol van „grom de grommige", zijn bij naam. Lord Home is 59, zes jaar ouder dan Rusk en Gromyko. Van kindsbeen af heeft de Brit rijkdom en een verzekerde maat schappelijke positie gekend. De Ameri kaan en de Rus zijn beiden in armoedige omstandigheden geboren, beiden zijn self made men en hebben zich door taaie stu die opgewerkt. Gromyko is een leidende figuur ge weest in 16 jaar ontwapeningsonderhande lingen. Hij heeft de degen gekruist met John Foster Dulles, die geloofde in het maken van een begin met kleine overeen komsten en deze tot grotere op te bou wen, met Bernard Baruch, die voorstelde de kernwapens te vernietigen toen de Ver enigde Staten het monopolie hadden en Ha rold Stassen, die maandenlang in Londen onderhandelde en tegen alle Russische af wijzingen van westelijke voorstellen in, optimistisch bleef. Andere Amerikaanse onderhandelaars zijn geweest Frederick M. Eaton, James J. Wadsworth en Arthur Dean. De Britten hebben in deze periode ge had Sir Anthony Eden, nu Lord Avon, Sir David Ormsby-Gore, thans ambassadeur in Washington, en Selwyn Lloyd, thans minister van Financiën. Denkende aan de ontwapeningspogingen van deze mannen, schudde een Britse di plomaat het oude grijze hoofd en zei: „Misschien is ontwapening voor ons wat het zoeken naar de Heilige Graal was voor de mensen in de Middeleeuwen. Wij vinden misschien nooit wat wij zoeken, maar wij moeten blijven zoeken". MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev zal vanmiddag (15.00 Nederlandse tijd) in het congrespaleis in het Kremlin zijn grote verkiezingsrede houden. Hoewel de Russische eerste-minister zich officieel tot de stemgerechtigden van het Moskouse district Kalinin, waar hij zich kandidaat heeft gesteld, zal richten, verwacht men dat zijn rede in het bijzonder de interna tionale politiek tot onderwerp zal hebben. Hij hield zijn vorige grote rede over buitenlandse aangelegenheden in decem ber op het congres van de Wereldfedera tie van Vakverbonden in Moskou. Waar nemers verwachten dat hij zal spreken over de onwapeningsconferentie in Genève en de Berlijnse crisis; waarschijnlijk zal zijn rede uitgezonden worden door radio en televisie. Op 18 maart worden verkiezingen ge houden voor de twee raden (huizen) van de Opperste Sovjet, (parlement). Het Living Theatre uit New York, dat vorig jaar werd uitgeroepen tot het beste toneelensemble op het Parijs Théatre des Nations dpet dit jaar op zijn Europese tournee ook Nederland aan. Er zullen in ons land acht voorstellingen worden gege ven van „The Connection", het gerucht makende stuk van Jack Gelber over een groep verslaafden aan verdovende midde len. De regie wordt gevoerd door Judith Malina. Er wordt bovendien onderhandeld over de mogelijkheid dat het Living Theatre ook Gelbers tweede stuk, „The Apple", tijdens een nachtvoorstelling in Amsterdam ten tonele zal brengen. „The Apple" een fan tasmagorie van menselijke ondeugden, ging in december van het vorig jaar, even eens onder regie van Judith Malina, te New York in première. Beide stukken van Gelber worden in april door het Li ving Theatre in Parijs opgevoerd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11