Bezwaren van Kamerleden tegen de huurverhoging Tweede Kamerdebat gaat als een nachtkaars uit Sovjet-Unie verwerpt kernstopvoorstellen WITTE KRUIS X OAS moordt blindelings in Algerije: 41 doden Opwinding in Engeland over liberale zege O de Stijging van bouwkosten maakt het bereiken van evenwicht illusoir Werkgevers vragen om souplesse in de loonpolitiek Hiswa-Goed Kamp geopend Verzending van zeepost Geen stemming over loonbeleid tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. Zes maatschappelijke werkers en elf buspassagiers overhoop geschoten Straaljagers boven Noordzee in botsing VRIJDAG 16 MAART 1962 13 Koningin bezocht Studentensanatorium Examens PIJNSTILLER Koningin Juliana bij première van film „Kermis in de regen" Negen arrestaties Algemene ontevredenheid over financieel beleid Vele leden der Tweede Kamer ver klaren dat zij zich nog niet definitief kunnen uitspreken over het percentage van tien, elf of twaalf percent huurver hoging per 1 juli. Zij stellen uitdrukke lijk voorop dat hun standpunt mede zal worden bepaald door de ontwikkeling van de algemene economische en sociale situatie. Dit blijkt uit het voorlopige ver slag van de comrtiissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de Huurwet. Deze leden wensen zich evenmin thans vast te leggen op percentages en data van verdere huurverhogingen. Zij merken op dat de toekomstige sociaal-economische ontwikkeling van ons land in sterke mate bepalend is voor de mogelijkheid van ver dere huurverhogingen. Deze ontwikkeling is naar hun mening over een lange reeks van jaren niet met zekerheid te voor spellen. Het toekomstige huurbeleid hangt bovendien belangrijk af van de bouw- en grondkosten in de komende jaren. Deze leden verklaren, dat de tot nu toe tot stand gekomen huurverhogingen de ga ping tussen de huren van bestaande wo ningen en van het kostprijshuurpeil van de nieuwbouw, afgezien van kwaliteits verschillen van de woningen, helaas nog niet hebben gevuld. De stijging van de grond- en bouwkosten heeft de betekenis van elke huurprijs verhoging als middel tot het doel dat de regering nastreeft bij na geheel illusoir gemaakt. Het betreft hier een ernstig probleem dat het huur beleid, naar de mening van deze leden, in het hart raakt. Daar sinds het uitbrengen van het rap port van de S.E.R. opnieuw een ongunsti ge verloop van de bouwkosten is gecon stateerd verklaarden deze leden twijfel te koesteren aan de juistheid van de voorge stelde huurverhoging, zolang niet vast staat dat deze ontwikkeling in gunstige richting wordt omgebogen. Vele andere leden hadden eveneens ern stig bezwaar tegen het wetsontwerp. Zij betreurden het in het bijzonder dat de regering het advies van de in dit opzicht eensgezinde vakbeweging zonder meer had afgewezen. Verscheidene leden konden zich in grote lijnen wèl verenigen met hetgeen het wets ontwerp beoogt. Zij hadden kennis geno men van de mededeling dat minister het „huurquote-systeem" niet uitvoerbaar acht. Ook zij achten het onjuist om voor de verhouding tussen huur en inkomen een algemeen geldende norm vast te stel len. Verschillende leden betuigden in begin sel hun instemming met een beleid dat er op gericht is om binnen afzienbare tijd weer tot evenwichtige verhoudingen te ko men op de woningmarkt. Daarom konden zij onderschrijven dat nog enige huurver hogingen nodig kunnen zijn. Zij wensten niet op dit moment de vraag te beoorde len of de gewenste situatie verwezenlijkt kan worden wanneer het huidige huurpeil met dertig percent zal zijn omhoogge- bracht. Enkele leden achten het een tweeslach- Het orgaan van het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers „De Nederlandse Industrie" wijdt in zijn jongste nummer onder de kop „De samenwerking in de branding" een beschouwing aan het con flict in de loonpolitiek, dat als een uiter mate belangrijke zaak wordt aangemerkt. Wij in Nederland, aldus het artikel, heb ben de neiging om wanneer eenmaal be paalde regels zijn ingesteld, die regels met een bijzonder grote hardnekkigheid te wil len doen naleven zonder de vereiste wer kelijkheidszin te kunnen opbrengen. Het grote goed van de samenwerking die wij in Nederland kennen, een samen werking tussen overheid en bedrijfsleven die er op gericht is om de economische ontwikkeling van onze volkshuishouding in zo goed mogelijke banen te leiden, dreigt door een dergelijk perfectionisme wel eens ernstig in gevaar te komen. Het orgaan stelt de vraag of men het doel: de ontwikkeling van onze volkshuis houding in de hand te houden, beter dient met een star beleid dat de regels tot prin cipes verheft waartegen niet gezondigd mag worden, of door een zekere soeplesse die recht doet wedervaren aan een stuk praktijk van alle dag. Volgens de beschou wing waarin „geenszins 't loslaten Van alle remmen wordt bepleit", kan men een ont wikkeling uiteindelijk beter in de hand houden door in beperkte mate aan die praktijk tegemoet te komen, dan door het voeren van een beleid dat in grote delen van het bedrijfsleven als ontbloot van wer kelijkheidszin gekenschetst zal worden. De spelregels bij de loonpolitiek moeten be grijpelijk en vooral in de praktijk uit voerbaar zijn, wil het bedrijfsleven het vereiste begrip kunnen opbrengen. .D tig beleid wanneer de regering enerzijds, en nog wel tijdens een periode van voort durende woningschaarste, streeft naar zgn. evenwichtshuren die worden bepaald door vraag en aanbod, terwijl anderzijds de lonen niet aan dit marktmechanisme worden prijsgegeven. Het was deze leden niet duidelijk waarom de stelling dat ho gere lonen hogere prijzen veroorzaken niet op de huurcompensatie van toepas sing zou zijn. Hunnerzijds bestonden voorts ernstige bezwaren tegen een alge mene huurverhoging waarbij ook het voor oorlogse woningbezit betrokken wordt. C ompensatie Dat de huurverhoging zal worden ge compenseerd door een algemene loonmaat regel had in principe de instemming van tal van leden. De commissie van rappor teurs als geheel was echter van oordeel dat een onvoldoende inzicht bestaat in de omvang van deze en andere compensa tiemaatregelen. Algemeen werd er dan ook op aangedrongen dat de minister hierover uitvoerige inlichtingen zal verschaffen. Ve le leden meenden dat zolang het huur niveau van nieuw te bouwen woningen relatief hoog ligt, subsidieverlaging voor deze woningen moeilijk aanvaardbaar is. Vele leden achten het statistisch woning tekort geenszins maatgevend voor het woningtekort. Verscheidene leden merken op dat in het rapport van de S.E.R. is uitgegaan van een bepaalde woningproduktie per jaar, die destijds aanmerkelijk lager lag dan thans. Moet nu niet geconcludeerd worden dat het statistisch woningtekort eerder zal zijn ingelopen en dat de huur- aanpassing derhalve ook eerder zal moe ten geschieden? Valt niet meer te zeggen voor een huuraanpassing in twee gedeel ten, tweemaal vijftien percent, zo vroe gen deze leden. Vele leden hebben overwegend bezwaar tegen de voorgestelde regeling waarbij voor alle in de laatste jaren gebouwde en nog te bouwen woningwetwoningen de volle huurverhoging zal gelden. Op een vraag van de KVP-er Bogaers over de mogelijkheid van huurverhoging in verband met de bestaande economische spanningen, merkte minister Veldkamp in zijn dupliek nog op, dat hij deze kwestie in het kabinet ter sprake zou brengen. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft vanochtend door het luiden van een grote scheepsbel de eer ste gecombineerde recreatietentoonstelling Hiswa-Goed Kamp in het nieuwe RAI- gebouw in Amsterdam geopend. De burgemeester zei dat de huidige mens door de mechanisatie minder dan voorheen innerlijke bevrediging van de scheppende arbeid heeft. Hij tracht nu deze bevredi ging in zijn vrije tijd op een ander ge bied te vinden en gelukkig is de mogelijk heid daartoe in ruime mate aanwezig. De mens beschikt over veel meer vrije tijd dan vroeger en het gestegen welvaartspeil verschaft velen de middelen om te doen wat vroeger voor slechts enkelen was weg gelegd. De voorzitter van de Hiswa, de heer S. Joosten, merkte op dat de watersport aan een explosieve uitbreiding onderhevig is vooral nu het wegverkeer zodanig is toe genomen dat recreatie in de juiste bete kenis van dit woord op de weg niet meer is te vinden. De heer P. F. Zimmerman, waarnemend voorzitter van de A.N.W.B. noemde het sa mengaan van de Hiswa en Goed Kamp een logisch gevolg van de wederzijdse belang stelling in watersportkringen en kampeer- kringen voor eikaars produkten. Hij be treurde 't zeer dat spreiding van de school vakanties niet mogelijk is gebleken. „Ne derland staat voor een uitermate moeilijk vakantieseizoen. Er wordt wel een zeer zware wissel getrokken op hen, die er hun beroep van maken vakantieaccommodatie te verstrekken. Het zal mij niet verbazen wanneer deze wissel in vele gevallen een voudig niet gehonoreerd kan worden". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten ss „France" (19 maart) en ss „Westerdam" (21 maart). Argentinië: ms „Alnitak" (20 maart). Australië: ms „Blumenthal" (20 maart) en ms „Orion" (21 maart). Brazilië ms „Alnitak" (20 maart) en ms „Cap Finisterre" (22 maart), Brits- Oost-Afrika: ms „Kouang-Si" (21 maart). Canada: ss „France" (19 maart) en ms „Leabeth" (21 maart). Chili: ms „Buchen- stein" (22 maart). Indonesië: verkeer ge staakt. Ned. Antillen: ms „Memnon" (20 maart). Ned.-Nw.-Guinea: ms „Karimun" (21 maart). Suriname: ms „Marathon" (21 maart). Rep. van Z.-Afrika en Z.-W.-Afri ka: ms „Capetown Castle" (18 maart) en ss „Rondo" (20 maart). (Van 'onze parlementaire redacteur) Het debat in de Tweede Kamer naar aanleiding Van de interpellatie-Roemers over het loonbeleid is gistermiddag geëindigd met de gebruikelijke dankzegging van de voorzitter aan de regering „wegens de verstrekte inlichtingen". Een motie is achterwege gebleven. De socalist Roemers had woensdag al gezegd dat hij er geen behoefte aan had, niet omdat hij zo tevreden was over het beleid, maar omdat een motie toch niets aan de „crisis in de loonpolitiek" zou veranderen. Dit bezorgde hem gisteren van de communist Bakker het verwijt. dat hij terug wilde naar het akkoord van Oud-Wassenaar; maar dat hjj dit niet in een motie zou kunnen „verkopen" aan de arbeiders. Tegenover de ontevreden PvdA en de nog ontevredener CPN stonden de regerings gezinde fracties, die met het beleid van Roolvink instemden, hoewel er enige ver schillen in toonhoogte waren te bespeuren. Zeer krachtige steun hadden de be windslieden woensdag al gekregen van de KVP'ers Bogaers. De heer Corver (VVD) was niet verrukt over het steeds maar weer uitvaardigen van nieuwe spelregels, de heer Kikkert (CH) drong aan op dui delijkheid van toekomstige spelregels en de heer van Eibergen (AR) vond dat het met de onuitvoerbaarheid van de huidige loonpolitiek nogal meeviel ondanks enige bezwaren Maar allen konden zij begrip opbrengen voor de aanwijzing die de re gering op 2 maart had uitgevaardigd. De heer Corver had graag gezien dat reeds tijdens „Oud-Wassenaar" (eind vorig jaar) wat meer matiging was betracht. Volgens hem woog het beschermen van onze eco nomie op dit ogenblik zwaarder dan de vraag, hoeveel vrijheid bij de loonvor ming mogelijk zou zijn. De heer Baart (PvdA) ging in op de verwijten die woensdag van de zijde der KVP waren geuit aan het adres van de socialisten. Volgens de heer Bogaers zou het NVV niet geheel democratisch hebben gehandeld door zich niet te willen houden aan de aanwijzing van 2 maart. De heer Baart kon niet inzien wat het met demo cratie had te maken als een organisa tie geen overeenkomsten zonder wilsover eenstemming wenst te sluiten. Minister Veldkamp wees er nog eens op. dat de maatstaf van de produktiviteit in de vrijere loonpolitiek inderdaad niet geheel feilloos werkt en daarom is advies gevraagd aan de Sociaal'Economische Raad. De andere moeilijkheden die er op het ogenblik zijn moeten worden toegeschre- GENèVE (Reuter/AFP) Tijdens een bijeenkomst van de delegatieleiders der kernstopconferentie, die op 29 januari j.l. voor onbepaalde tijd uiteen was gegaan, hebben de Amerikaanse en Britse delega tieleiders een viertal wijzigingen voorge steld in het in april vorig jaar door de Verenigde Staten en Engeland ingediende ontwerp-verdrag voor het verbieden van kernproeven. Deze wijzigingen werden echter door de Russische vertenwoordiger, Zarapkin, prompt van de hand gewezen. Volgens Britse en Amerikaanse woord voerders beoogden de voorgestelde wijzi gingen tegemoet te komen aan door de Sovjet-Unie op het ontwerpverdrag aange voerde bezwaren. Zij betroffen toepassing van het verdrag op alle kemproeven; be perking van inspecties in gebieden waar zich normaal weinig seismische storingen voordoen; garanties tegen voorbereidin gen van kernproeven en bekorting van de periode voorafgaande aan het inwerking treding van de inspectieprocedure. Zarapkin verklaarde echter zonder meer, dat alleen het door de Sovjet-Unie op 28 november j.l. ter conferentie inge diende ontwerp-verdrag basis voor over eenstemming zal kunnen zijn. Dit ontwerp, dat alleen in nationale inspectie voorziet, werd echter reeds door de Verenigde Sta ten en Engeland verworpen. Volgens een Britse woordvoerder zou Zarapkin duidelijk hebben gemaakt niet speciaal de vier voorgestelde wijzigingen te verwerpen, doch elk voorstel dat inter nationale inspectie beoogt. De woordvoer der noemde de verwerping niet bemoedi gend voor het verloop van de ontwape ningsconferentie als geheel. ven aan de overspanning van de conjunc tuur. De conjunctuur is niet te vergelij ken met een automatische oliestookver- warming die men kan regelen door een enkele druk op een knopje. Ook na het advies van de S.E.R. zal er geen sprake kunnen zijn van een sociaal paradijs. .Ieder systeem heeft zijn eigen moeilijk heden; bij de vrijere loonvorming zijn zelf discipline en verantwoordelijkheidsgevoel van belang. Voor een wijziging van het loonsysteem is de grootst mogelijke één stemmigheid in het bedrijfsleven nodig. De minister beloofde, gegevens over de zoge naamde zwarte lonen te doen toekomen aan de kamercommissie voor Sociale Za ken. Over de zwarte lonen had staatssecre taris Roolvink ook het zijne te zeggen. In 1958 zou de zwarte loonsom bijna zes per cent boven het officieel toegestane ni veau hebben gelegen; thans is het per centage 5,4 en dit heeft alleen nog maar betrekking op de in overtreding zijnde on dernemingen. Het aantal overuren was in 1961 ongeveer de helft minder dan in 1960. Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Nederlandse Stu dentensanatorium in Laren. De vorstin maakte deel uit van een gezelschap oud studiegenoten. Anderhalf uur lang vertoefde het gezel schap in het sanatorium. Het werd rond geleid door de geneesheer-directeur dr. R. B. Spanjaard en de directeur voor het on derwijs van het sanatorium, de heer M. H. F. Witteveen. Delft. Geslaagd voor het examen civiel-inge- nieur: E. Schepers, Heemstede; M. H. Schreuder, Haarlem; H. H. A. Tirion, Aerdenhout en L. A. M. Verhagen, Velsen-Noord. Voor het propae- deutisch examen vliegtuigbouw: J. H. van der Vlis, Haarlem. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde: mej. J. M. v. d. Berg, Heemstede. Advertentie VANAF 89 CENT ALGIERS (Reuter-AP-AFP) Don derdag zijn door de terreur in Algerije 41 personen om het leven gekomen van wie 31 Algerijnen. Elf personen sneuvel den bij een aanval met machinegeweren op een menigte, die op een bushalte stond te wachten, terwijl zes maatschappelijke werkers zonder omhaal door de O.A.S. ge- executeerd werden. In Algiers alleen wer den 28 personen 21 moslims en zeven Europeanen gedood. Men heeft in Algiers de indruk dat het geheime leger er thans op uit is zijn „disci pline van vrees" aan zowel Fransen ais Algerijnen op te leggen, teneinde te verze keren dat de bevelen, die de O.A.S. bjj het afkondigen van een wapenstilstand in Algerije wil geven, zullen worden uitge voerd. Donderdagochtend haalde een O.A.S.- commando in El Biar, een voorstad van Albiers, zes maatschappelijke werkers uit een vergadering weg. De O.A.S.-lieden ver dwenen daarna met auto's. Zij hadden, met machinepistolen gewapend, het ge bouw omsingeld waar een aantal vrijwilli ge maatschappelijke werkers bijeen was om maatregelen voor hulp aan behoeftige mohammedanen te bespreken. Terwijl een Koningin Juliana heeft donderdagavond in het City-theater te Amsterdam de gala première bijgewoond van de Nederlandse speelfilm „Kermis in de regen". De ba ten van deze voorstelling komen1 ten .goe de aan de actie „10 x 10", de anti- hongercampagne van de Nederlandse jeugd. Tegen acht uur arriveerde de vorstin op het Leidseplein, waar zij bij de in gang van het City theater werd verwel komd door de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen, de burgemeester van Amsterdam, mr G. van Hall, de voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, en door de directieleden van de n.v. Cityfilm en de n.v. Poly goon. In de hal werd koningin Juliana begroet door de aanwezige leden van de regering: de ministers Luns, Toxopeus, De Pous en staatssecretaris Scholten. Een van de medewerksters van 10 x 10. de 18-jarige Ietje in 't Veld uit Rotterdam, bood de koningin bloemen aan. Nadat de hoge gasten hun plaatsen in de loge hadden ingenomen speelde het City theater-orkest het Wilhelmus en dankte ds. N. O. Steenbeek de Koningin, die „de jeugd de inspiratie heeft gege ven in het leven verantwoordelijkheidsge voel te dragen". Voor de pauze werden het Nederlandse en het buitenlandse filmjournaal vertoond, alsmede de documentaire „Romance in blauw" van Peter Alsmegeest. Tijdens de pauze werden in de hal van het City theater de leden van het „10 x 10"-bureau in Amsterdam en de provinciale verte genwoordigers in het „10 x 10"-comité aan de Koningin voorgesteld. Ook onderhield de koningin zich geruime tijd met de regis seur van „Kermis in de regen", Kees Brusse, de produktieleider K. Das en de cameralieden R. Veninga en P. Alsem- geest. groep O.A.S.-mannen alle uitgangen van het gebouw bezetten, drong een aaptal an dere naar binnen. Hun leider beval dat niemand zich mocht bewegen. „Wij ko men zes van jullie, die ter dood veroor deeld zijn, terechtstellen", kondigde hij aan. Onder de ogen van de tot machte loosheid gedoemde anderen werden zes mannen uit het vertrek weggeleid, op de binnenplaats van het gebouw tegen de muur gezet en met machinepistolen dood geschoten. De zes slachtoffers waren drie Europeanen en drie Algerijnen. Eén van hen, de Algerijn Moeloed Feraoen, over leed kort nadat hij naar een ziekenhuis was overgebracht. Feraoen was een be kend Kabylisch schrijver en een goede vriend van de twee jaar geleden omgeko men auteur en Nobelprijswinnaar Albert Camus. In 1953 kreeg Feraoen de Prix Po- puliste voor zijn boek La terre et la Sang. Twee jaar later werd, hem voor de roman Le fils du Pauvre de letterkundige prijs van Algerije toegekend. Tijdens dit voorval kropen kinderen in een twintig meter verder gelegen schoollo kaal van angst onder hun banken. Andere, Algerijnse kinderen, sloegen d^ „terecht stelling" gade door een heg van een nabij gelegen boerderij. Bij een schietpartij in Hoessein Dei, een voorstad van Algiers, kwamen elf moham medanen om het leven. Volgens een mo hammedaanse ooggetuige- stond een twin tigtal mohammedanen in de ochtendsche- mer bij een bushalte te wachten, toen een kleine auto in de nabijheid stopte. Er stap te een man uit met een machinepistool. Voordat de rij mensen bij de halte voor het merendeel werklieden besefte wat er gebeurde, opende de man 't vuur. Som migen die niet dodelijk werden getroffen, trachtten te vluchten, maar de man ach tervolgde hen met -zijn- salvo's. Na de aafisla'g'^tboorhcfeh honderden mo hammedanen de straat op, waar zij be gonnen auto's met stenen te bekogelen. Mi litairen wisten de menigte te verspreiden, waarbij waarschuwingsschoten in de lucht werden afgevuurd. De politie heeft donderdag in Algiers elf O.A.S.-leden gearresteerd. Onder de ar restanten bevinden zich negen leiders van moordgroepen van het geheime leger. De arrestaties worden verricht na het vinden van stukken in een door de politie aange houden auto, waarin zich twee deserteurs van het Franse leger bevonden. De negen leiders hadden allen bevelen tot moorden bij zich en maakten zich gereed om deze ten uitvoer te brengen, aldus een autori teit. De directeur-generaal van het Algerijn se onderwijswezen heeft bekend gemaakt, dat alle scholen en colleges in Algiers tot maandag gesloten zullen zijn als teken van rouw voor de zes sociale werkers die door de O.A.S. vermoord werden. Tunesische beschuldiging TUNIS (Reuter) Tunesië heeft Frank rijk voor de tweede maal van „agressie" aan de Algerijnse grens beschuldigd. KIEL (AP) Twee F-84-straaljagers van de Belgische luchtmacht zijn gister avond bij een oefenvlucht boven de Noord zee met elkaar in botsing gekomen. Een vliegtuig stortte neer, maar de piloot kon zich met zijn schietstoel' in veiligheid stellen. De andere vlieger wist met zijn beschadigde toestel een vliegveld te be reiken. Advertentie Ontdek de lentestoffen (var» 7.95 tot 8.95 p.m.) waarmee u exclusief-elegantzultzijninda TISSU II STOF Gen. Cronjéstraai 39 Haarlem - Telefoon 56880 H.M. de Koningin heeft donderdag avond in het Amsterdamse „City" Theater de première bijgewoond van de nieuwe Nederlandse speelfilm „Kermis in de Regen". Voor de aan vang van de voorstelling, tijdens de pauze, liet de vorstin zich voorstellen aan regisseur Kees Brusse en zijn vrouw Mieke Verstraete. (Van onze correspondent) LONDEN „Orpington" blijft in Groot- Brittannië voorlopig nog wel het politieke gesprek van de dag, vooral omdat de da verende liberale zege voor velerlei uitleg vatbaar is. De Conservatieve partij heeft besloten een onderzoek in te stellen naar haar nederlaag. Hiervoor zal een instituut voor marktonderzoek worden ingeschakeld. De Conservatieven gkven in eigen kring het wachtwoord uit: „Hoedt u voor pa niek". Premier Macmillan verklaarde, dat er een veldslag is verloren, maar niet de grote strijd zelf. Lord Hailsham, een an dere Conservatieve leider en lid van het kabinet, zei, dat1 de Conservatieven een dolksteek was toegebracht, maar dat zij slechts een vleeswond hadden opgelopen. Er zijn overigens maar weinigen, die de Liberale partij, die een hoogst individualis tisch karakter draagt en wier politieke op vattingen tegenstrijdig en vaag zijn, ern stig nemen. Macmillan zei, dat de Libe ralen de nuttige functie vervullen van de uitlaat van een motor. De kiezers van Or pington treft geen blaam, zo zei hij. Zij hebben stoom afgeblazen. De Conservatie ven, die tussen algemene verkiezingen in wel vaker zetels hebben verloren, troosten zich ermee, dat zij deze later glansrijk heroverden. Dat mag wel waar zijn, maar het valt te betwijfelen of Orpington alleen maar een overigens zowel voor Conservatie ven als de oppositie heilzame protest stunt is geweest. Er heerst algemene ontevredenheid over de onpopulaire financiële maatregelen van de regering. De economisch in het nauw ge dreven dragers van witte boordjes en bol hoedjes ambtenaren, onderwijzers, bank bedienden, zakenlieden, verplegend perso neel, PTT-mensen en dergelijke waren al eerder in beweging gekomen. De li berale springvloed in Orpington en Black pool was het teken van hun misnoegen. Macmillan is ervan overtuigd dat zo dra de regeringsmaatregelen vruchten zul len afwerpen, het politieke getij weer ten gunste van de conservatieven zal keren. Maar zulks zal alleen het geval zijn in dien de regering betere leiding geeft dan tot nu toe en vooraleen einde maakt aan de opeenvolging van blunders. De wel vaart draagt in Groot-Brittannië een hoogst eenzijdig karakter. Aan de ene kant is er economische stagnatie en aanzienlijke werkloosheid. Aan de andere kant dreigt het land een paradijs te worden voor spe culanten en gokkers. Niemand bezit een afdoend antwoord op deze deprimerende gang van zaken. De middengroepen, van wie de politieke partijen in hoofdzaak af hankelijk 2ijn, zoeken wanhopig een uit weg. De zwakke liberalen, meer een discus siegroep dan een partij, zijn thans bij ge brek aan beter de strohalm, waaraan men zich vastklampt. Labour, dat vlak na de oorlog de reddingsboei van de midden groepen was, heeft hun vertrouwen nog steeds niet kunnen terugwinnen en thans zijn zij bezig hun geloof in de Conserva tieven, die minder progressief bleken dan men hoopte, te verliezen. Misschien zal de Britse aansluiting bij de E.E.G. het poli tieke klimaat veranderen en een einde maken aan de al jaren slepende malaise van de in verdrukking geraakte midden laag.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13