Rendez-vous met het verleden Daar staat U dan in Uw overhemd! iï Medisch schandaal in Amerika „Handel in patiënten een wijdverbreid euvel PETERTJE'S AVONTUUR Panda en de reis van kapitein Robbeklopper Polle Pelli en Pinöo DOOR CLEMENS LAAR Ons vervolgverhaal popeline no-iron tricot-nylon non-resin Teveel keus leidt tot kopersstaking Fa. B. J. VAN HEMT VRIJDAG 16 MAART 1962 15 IBs! ÉS» -"lx. JL Mes erin Aa-Be 195 x145 PLAIDS Zaalberg 100% WOL ƒ41.75 2. „En nu", zegt de nieuwe vriend, „moeten jullie eens meekomen, om wat wonderlijks te zien. Echt iets voor moedige zeelui, moet je weten". Ondertussen echter zegt Pingo tegen Polle: „Je moet eens omkijken! Daar komt iemand aan, die er niet al te vriendelijk uitziet" „Dat doet-ie nèt niet!", roept Polle verschrikt, „kom jongens! Hollen! Zijn gezicht staat me niet aan!" raMöooooöooop^^ 74) Daar waren de anderen voor mij, de hele troep! Ik vierde de teugel voor Herzeloïde, nu was ik één stuk vastberaden wil. Herzeloïde rende midden in de troep en ik verwenste mijn opwelling, die mij de teugel had doen vieren. Zou ik nu inhouden en proberen er buitenom te komen? Het kwam maar heel even bij mij op, want het volgen de ogenblik werd die gedachte onmid dellijk onderdrukt door het renin- stinct. Wee degene, die in de finish zijn wilskracht laat verslappen. Paardekruizen nat van zweet, wap perende en slaande staarten, geklop, gejakker en gehijg. Stukken graszo den vlogen rond, de lucht was scherp van geuren. Zo naderden wij het doel. Herze loïde had zich woedend in de opeen gepakte troep ingewerkt. Ik keek slechts vooruit. Rechts reed ik op een pijnlijke manier met mijn knie tegen iemand aan. Onophoudelijk rinkelde ergens een stijgbeugel tegen een an dere aan. Aanstonds moest de Grüne- waldhindernis weer komen. Het was deze hoge, brede hindernis, die de groep uiteen dreef. Niemand wilde in een algemene valpartij terecht ko men. Als een harmonika verbreedde de troep zich naar links. Plotseling was er een opening voor mij. Op hetzelfde ogenblik was Her zeloïde er al doorheen. In de hinder nis zag ik Halkett's Bluecher terug vallen. Van de tribunes ver van ons vandaan raasde een orkaan. De bran ding links van ons, achter de balus traden, groeide aan: hoofden, para sols, wandelstokken, kranten, jassen, hoeden De oostelijke horde! Twee kruisen, als standaarden, steil opgerichte staar ten. dofblinkende hoefijzers. Op het zelfde ogenblik was het beeld al weer weg. Nu stonden wij ervoor. Het ge hijg van Herzeloïde was nog sterker geworden. Zij begon met het hoofd te slaan. Te vroeg, veel te vroeg zette zij voor de horde af, ging er rakelings overheen en raakte ze. Mijn hart bleef stilstaan, maar als een kat kwam zij op de grond terecht en bleef in tem po. De twee ruiters voor ons ik zag nu, dat het Rettberg op zijn goudvos en Hagenau op zijn moor was reden juist met ruwe en wanhopi ge aansporingen op de gevlochten haag toe. Beiden gebruikten de zweep. Rettbergs Halcyon Days sprong goed maar zonder kracht. Hagenau slaag de erin Castle Brilliant op het nipper tje erover heen te jagen. Weer sprong Herzeloïde te vroeg, weer streek zij over de hindernis heen, maar.... weer wonnen wij een paar meter. Ter hoogte van de terrassen waren het geen drie lengten .neer, die ons nog van de vos en de moor scheidden. De wind rukte een paar afzonderlijke geluiden uit het gebruis van de nu ziedende branding los. Ik hoorde mijn naam, ik hoorde uit duizenden kelen een geroep: Herzeloïde! Alles verdween voor mijn ogen. Geen ooggeknipper hielp meer. Ik veegde over mijn ogen. „Herzeloïde! Herzeloïde". Als plotseling uit de grond verrezen, zag ik het massief der tribunes Waar waren Rettberg en Hagenau? Vlak voor mij vochten ze, zij aan zij, maar de paarden liepen kramp achtig. Vooral Halycon Days scheen aan het eind van haar krachten te zijn. Pijnlijk sloeg de kleine merrie haar hoofd op en neer. Nu kwam de taxishaag nog met de dwarsstok er voor. en dan nog vierhonderd meter tot aan het doel. „Bim!" Ik wierp mij geheel naar voren. Zonder nog op de teugels te letten, die tussen mijn vingers plakten, legde ik mijn vlakke handen op de hals van Bim. Dat was als een bezwering en een roep om hulp. Duidelijker en drin gender dan, mijn hernieuwde roep van: „Bim, Bim-lief!" Plotseling vlamde een lichtkleurig wambuis naast mij op; een groen kleurvlak en een hijgende vurige massa verdwenen wéér. De zweep van Hagenau ging om hoog, daalde, ging weer omhoog. De laatste sprong! Hoofd aan hoofd zetten de beide paarden af. „Castle Brilliant" kwam moeizaam omhoog. In het voorbijvlie gen zag ik zijn bloedrode opengesper de neusgaten en toen Toen waren Bim en ik alleen, en voor ons lag het doel. Alleen waren wij, alleen op de hele wereld, toen de klok en de finishpos- ten voorbijraasden. Felsing ving ons op en leidde ons aan de teugel terug Er was een wind opgestoken, die de keizerlijke stan daard boven het paviljoen deed wap peren. Rondom me klonk lawaai en muziek. Het was onverdragelijk. Een vreemde stem zei ergens in mijn hoofd: Je hebt gewonnen, Kas- par Godeysen. Maar ook die stem deed pijn. Ik zou mij graag om de hals van Herzeloïde hebben willen laten vallen en hebben willen huilen, maar ik zat in het zadel en alleen tnijn laag op de schoft liggende handen voerden een tweegesprek met mijn paard. Ik hoorde niets van al de jubelende uitroepen en zag niets van de vele hoog opgestoken armen. Automatisch nam ik nu en dan mijn rechterhand weg van de plaats, waar het hart van Herzeloïde klopte en bracht haar aan de klep van mijn pet. Felsing de eeuwige windstilte was nu een kleine storm geworden praatte onophoudelijk honderd uit en liet zich zelfs zo ver gaan, dat hij zijn houterig gezicht tegen de be- schuimde lippen van Herzeloïde vlij de. Hoe uitgeput ik ook was, dit ont roerde mij toch en ik kwam een beet je tot mezelf. Toen door de opening tussen de mensenmuren Rittinghaus elegant en triomfantelijk op mij toe kwam, voelde ik nog wel steeds een diepe afkeer van de hele wereld, maar ik kon hem toch nog toegrijnzen: „Nu hebt u weer eens iets tot stand gebracht, mijnheer Rittinghaus. Nu kunt u Herzeloïde verkopen". De rimpels om zijn ogen trokken, maar hij zei volkomen ernstig: „Je vergist je, jongeman. U ver geet, dat het altijd mijn grootste eer zucht geweest is, paardenknecht te worden". Ook Schlochtauer kwam aangelopen en baande zich een weg door de men sen heen als een nijlpaard, dat de struiken langs de rivieroever plat drukt. En Schlochtauer huilde. Nu ja, die kon dat. Naderhand rukten zij mij van de weegschaal af. Rittinghaus brak mij bijna de nek toen hij mijn hoofd te gen zijn schouder wilde trekken en boven ons verhief Schlochtaüer zich als een dreigende bergmassa. Ik zei, dat ik naar mijn paard moest en verzocht hen alsjeblieft te begrijpen dat ik even, heel even maar alleen wilde zijn. Men liet Herzeloïde buiten de tent op en neer lopen. Haar ademhaling was al weer gelijkmatig en rustig, al leen haar flanken beefden nog een beetje. Ik nam de staljongen de toom uit de hand en toen_ Jiepen wij beiden, mijn paard en ik, stil op en neer. Ik weet niet, hoe lang wij zo liepen maar toen wij op een gegeven ogen blik weer omkeerden, stond ineens Bim voor ons. Het was, alsof een wit te wolk uit de hemel op ons neerge daald was. Ook Bim had vochtige ogen, maar zij straalden zo, dat de grauwe sluiers die mij het uitzicht belemmerden er door verscheurd werden. En toen zei zij iets, dat alle klokken aan het lui den bracht: „Hallo..Bom!" Wat klonk dat eigenaardia dacht Nikoline peinzend, dat „Bom". Maar ook zo teer, zo onuitsprekelijk teer. Was het haar stem eigenlijk wel ge weest, die dat gezegd had? Het was immers een echo. Of had Jurgen. Zij wilde naar het hoofdeinde van het bed kijken, maar er was geen bed meer alleen een kleine, witte wolk en dat was beslist dezelfde, die zojuist over Kaspar Godeysen was neergedaald. De wolk werd hoe langer hoe groter en toen voelde Nikoline. hoe zij er ge heel door werd omhuld en hoe zij in de zwevende ijlte ervan wegzonk. Meisjes- en kinderstemmen kwamen ergens vandaan, die bim..bam. bom..zongen. Wat klonk dat aardig Klokkengelui in het leven van opgewekte mensen. Het werd hoe langer hoe duidelijker maar niet scherper of hinderlijk. Het klonk zilverig en bijna onaards. De wolk steeg op en droeg Nikoline met zich mee, hoe langer hoe hoger. Geluk maakt slaperig. was een van haar laatste gedachten Grappig was dat. Geluk maakt slaperig en Kaspar Godeysen moet nu ook wel slapen. Bom en Bim natuurlijk ook en dan de kleine Bam. Jurgen..Jur gen. Toen zij wakker werd, had zij nog maar een heel klein stukje van de wolk bij zich. Zij hield het in haar armen, maar vlak daarop bleek, dat het een hoofdkussen was. (Wordt vervolgd MM>0Öö6fN50 46-47. Als Petertje soms had gedacht, dat hij de laatste schrik doorstaan had, dan had-ie 't wel mis..Nauwelijks waren ze doorgelopen, of plotseling klonk een hevig geschreeuw. En vóór hij wist, wat dat betekende, sprong er een troep vreemde negers uit de struiken, die er erg woest uitzagen. Habiboe en de anderen vluchtten de struiken in, maar Petertje kon dat niet meer. Hij \jerd stevig vastgepakt... DE MATERIALEN-CONCURRENTIESTRIJD in de overhemdenindustrie heeft zich thans dermate toegespitst, dat de handelaar er nu de voorkeur aan geeft de kat uit de boom te kijken. Vooral de kleinere detaillisten hebben de inkoop voorlopig gestaakt. Zij wachten af tot de scherprechter in deze strijd de consument in het algemeen, de huisvrouw in het bijzonder een keus heeft bepaald. Deze afwachtende houding, die dus in feite een kopersstaking betekent, heeft de overhemdenindustrie voor grote problemen gezet. „Het is een hete tijd voor ons", zo drukte een fabrikant het kernachtig uit. „En als het te lang duurt kan deze situatie voor kleinere bedrijven dodelijk zijn". OM DE moeilijkheden goed te begrij pen moet men enkele jaren in de his torie terug gaan. Het begon eigenlijk al in 1956, toen het zogenaamde „no-iron" over hemd zijn intrede in ons land deed. Dat bracht echter wel een omwenteling in de fabrikage tot stand, maar niemand werd er slechter van. Deze overhemden immers waren vervaardigd van het oude vertrouw de popeline dat nu was voorzien van een laagje kunsthars. Maar het feit bleef, dat de kunsthars zijn vormbehoudende werking na korte of langer tijd verloor, zodat de huisvrouw toch naar een strijkbout moest grijpen. En bovendien vergeelde het no- iron overhemd op den duur wat. DUS HAPTEN de Nederlandse fabri kanten in 1958 gretig toe, toen een Zweed 't tricot-nylon, introduceerde. Dat syntheti sche produkt bood namelijk vele voorde len: erg solide rnits met zorg gewas sen en ook kreukhenstellend. Boven dien werd deze nylon 'hiet geweven, maar op breimachines vervaardigd, waardoor het vele malen sneller gefabriceerd kon worden. Voor de katoenindustrie was dat een zware slag, vooral voor Amerika, waar de boeren katoen verbouwen met rijkssubsidie. In het research-centrum Deering-Milli- ken, waar men al jarenlang experimen teerde, werd sindsdien onder hoogspanning gewerkt. En met succes. Want men vond tenslotte een weg om door chemische processen de moleculaire structuur van katoen te veranderen. De katoen groeit in de natuur als het ware schoksgewijze, Ook in Engeland zijn bij sportevene menten altijd mensen aanwezig die bij eventuele ongelukjes eerste hulp ver lenen kunnen. Deze EHBO-ers zijn veelal geüniformeerd en gehelmd, en soms ook uitermate mobiel, zoals de man op ons plaatje, die op zijn brom mertje gelijk op rijdt met dr deel nemers aan een hindernisren. Na elke muur, wal of sloot kijkt hij vol ver wachting op zij om te zien of er soms klanten voor hem zijn waardoor moleculeklitjes in de vezel ont staan. Men heeft nu ontdekt, hoe men deze vezel moet bewerken om ervoor te zorgen, dat hij zich in vochtige toestand strekt. Een van deze bewerkte katoen vervaardigd overhemd is bijzonder kreuk- herstellend en bovendien kan het gekookt en met elk bleekmiddel behandeld worden. Sinds februari van dit jaar zijn deze overhemden Bel-o-Fast, Bancare, Cot- toncare, Bester, Cottonova of hoe ze ook mogen heten ook op de Nederlandse markt al een zeer ernstige concurrent ge worden van het tricot-nylon. De fabrikan ten van dit laatste produkt hebben in middels echter al weer een tegenoffen sief aangekondigd. HET IS met dat alles voor ogen, te grijpen dat de handelaren er nu de voor keur aan geven, de ontwikkeling af te wachten. Voor de textielindustrie betekent dat een grote klap, want zij zit met veel minder orders. En de detaillisten kunnen zich de weelde van het afwachten veroorloven, aangezien de levertijden door de sterk toegenomen overhemdenproduktie en de aanzienlijk verhoogde import tot een minimum zijn ingekrompen. In vele gevallen wordt zelfs al uit voorraad ge leverd, wat een jaar geleden nog ondenk baar was. Derhalve kunnen de winke liers het zich veroorloven, zeer kleine voor raden aan te houden. „Toch geloof ik, dat alle vier soorten overhemden zich zullen handhaven", meen de onze zegsman. „Voor iemand die zijn overhemden naar de wasserij stuurt, blijft het normale popeline nu eenmaal ideaal. Waarom zou hij een kreukherstellende stof nemen? De „no-iron-overhemden zul len zeker in ,!e lagere prijsklasse-„over- eind" blijven. Tricot-nylon en de zoge naamde „non-resin-finish" zullen het alle bei wel doen. Het is niet zo fijn van kwaliteit als popeline of no-iron. Het moet ook wat grover zijn, omdat de soliditeit anders sterk terugloopt. En wat het ver gelen betreft: ach, ik geloof, dat ze daar allemaal wel aan onderhevig zijn!" (Van onze correspondent) WASHINGTON. Machtige organi saties van medici, onder andere de American Medical Association (AMA) en het American College of Surgeons (ACS) zijn in een controverse gewikkeld over wat men noemt het „splitsen van het honorarium". De vragen die hier rijzen zijn: mag een chirurg een huisarts ervoor betalen, wanneer deze hem pa- - tiënten bezorgt? En: mag men zulk een onverbloemde betaling camoufleren door de huisarts te laten assisteren bij de operatie? „VOOR WAT HOORT WAT" is een leus, die de Amerikanen goed begrijpen. Wié er gens nieuwe klanten aanbrengt, heeft een goede kans daarvoor te worden beloond. Laat men voor het eerst ergens zijn auto repareren of gaat men in een manége voor het eerst paardrijden, dan moet men erop voorbereid zjjn de vraag te horen: „Wie heeft 'mijn bedrijflef mijn stal aanbevo len?" en zulk een recommandatie wordt dan wel in een of andere vorm beloond. Het doet ietwat onaangenaam_ u. te he- merken dat ook in de medische wereld zulke handelspraktijken zijn binnengedron gen, maar een feit is het. Wanneer een huisarts oen chirurg voornamelijk aanbe veelt omdat juist deze specialist hem daar voor een flinke vergoeding heeft beloofd, dan deugt er iets niet. Hoe vaak dergelijke dingen voorkomen valt niet te zeggen, maar uit het feit, dat er over deze zaak een fikse strijd is ontbrand tussen belan gengroepen der medici, toont wel a^n, dat de bedoelde praktijken tamelijk wijd ver breid zijn. In 23 van Amerika's vijftig deelstaten is het in strijd tnet de wet, dat een specia list geld betaalt aan een huisarts omdat deze hem patiënten bezorgt. Maar het is uiterst moeilijk zulk een praktijk aan te tonen. Wie zulks beweert zonder het te i 21. Voorovergebogen tegen de felle windvlagen wor stelde kapitein Robbeklopper zich naar het roer en bracht het schip met de kop in de wind Dat was maar net op tijd, want de schuit begon al zwaar slagzij te maken en hoge stortzeeën spoelden over het dek. „Reef de zeilen, maats!" brulde de gezagvoerder tegen de harde wind in. „Smijt de schoten los, en als de weerga!" Maar Panda en Joris hadden hun handen vol aan zichzelf. In paniek klemden ze zich vast aan touwen en balken. „Wat betekent reven, kapitein?" vroeg Panda ang stig en ook Joris moest bekennen, dat bepaalde zee vaartkundige finesses hem niet geheel helder meer voor de geest stonden. Het schutterig gedrag van zijn bemanning bracht de kapitein tot razernij. Zijn gebulder klonk nu zelfs bo ven het gieren van de storm uit en gaf van zijn ont stemming blijk in termen, die niemand verkeerd kon begrijpen. „Drommelse landhaaien!" brulde hij. „Land rotten en academisch gevormde zeelui, 't is allemaal één pot snert! Praats voor tien, maar te stom om voor Neptunus te dansen! Ik zal zelf de zeilen wel strijken! Laveer hierheen en neem het roer over, als je je toch ergens aan moet vastklemmen!" En zo struikelden Panda en Joris naar het roer, ter wijl de oude kapitein handig het want in klom. kunnen bewijzen, kan zelf in moeilijkhede raken wegens laster. WANNEER ENKELE chirurgen in een bepaald gebied de huisartsen belonen voor hun „aanbrengwerk", wordt het voor de anderen moeilijk om niet te gaan meedoen in de concurrentie. De American Medical Association, die veel huisartsen onder haar leden telt, staat nog altijd'op het stand punt, dat het niet ethisch is indien een huisarts zich een deel laat betalen van het honorarium, dat de chirurg toucheert dankzij een aanbeveling van deze huisarts. Maar onlangs heeft deze zelfde A.M.A. als haar opinie gegeven, dat het zeker toelaat baar is als zulk een huisarts de chirurg as sisteert bij een operatie en daarvoor wordt betaald. Vaak is zo'n assistentie blijkbaar niet veel meer dan een "wassen neus". Het American College of Surgeons heeft zich over die uitspraak van de A.M.A. nogal verbolgen getoond. Deze A.C.S. wil een élite-organisatie zijn van chirurgen en haar leden moeten uitmunten in bekwaam heid en ethiek. Lang niet iedere medicus die het mes hanteert is lid van de A.C.S. Deze organisatie heeft onlangs te kennen gegeven, dat ongeveer de helft van alle operaties in Amerika verricht wordt door mensen, die naar de maatstaven van de A.C.S. de kwalificaties daartoe niet bezitten. Over percentages valt te twisten. Maar het hoofdprobleem in het hier aan de orde gestelde geschil is dit: wanneer een huis arts, rekenend op een of andere vorm van beloning, patiënten stuurt naar een chi rurg. dan kan de patiënt het gevoel heb ben, dat hij, letterlijk en figuurlijk „ver kocht wordt waar hij bij is" en dat hij er zelf nog aan meebetaalt bovendien. In het ergste geval kan het ook nog voor komen, dat een patiënt geopereerd wordt zonder dat het eigenlijk nodig is. Een huis arts stuurt een patiënt naar een chirurg. Een operatie zou wel achterwege kunnen blijven, maar de chirurg zet toch het mes er maar in. Dat levert meer op en boven dien voorkomt hij dat de huisarts teleurge steld wordt en zijn patiënten eventueel gaat sturen naar een chirurg, die sneller be reid is tot opereren. NOGMAALS: men moet naar aanleiding van dit alles beslist niet gaan generalise ren, want uiteraard zijn er talloze medici in de Verenigde Staten die niet aan dit spel meedoen. Maar men kan zich mis - schien voorstellen, dat iedere potentiële patiënt en wie is dat niet? die 'n de kranten over bovengenoemde contro verse leest, het gevoel krijgt dat hij bij een operatie in dubbele zin „gesneden" kan worden. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15