4 m Vooroverleg met Indonesië zal 20 maart in Amerika beginnen F.S.: „Vlootbeweging komt op ongelukkig moment" if dè verf A3 HET WEER Overeenstemming lijkt in zicht te Evian WEEF Velseti krijgt een nieuw raadhuis üiüitnn 5rap®8S*tS vanüBi Werkgevers willen Spanje in de EEG Macmillan belast Butler met Centraal-Afrika Ellsworth Bunker de „derde man" Sjoukje Dijkstra verstevigde voorsprong Wellicht nog deze week een akkoord Directeur van KWF plotseling overleden Constellation boven Grote Oceaan vermist 47e JAARGANG NUMMER 113 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHVIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate NAGrote Houtstraat 93, H VRIJDAG 16 MAART 1 9 6 z Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Niet om politieke redenen buitenspel zetten' TURCA'S van 2.— voor 1.75 NOUGAT EIEREN HAZENBERG Zonnig en droog SNACK SNACK SNACK Automatiek DEKKERS Het woord is aan éeè' MO RRIS'éefore you êuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES rijwiel- en bromfiets onderdelen WÈmn. In de krant van heden Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 11, 13 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Scheepsberichten S In de Vishal en op zee9 Topsy 12 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's V IJmuider Courant Vanuit Nederlands industrieel stand punt bezien, zal het besluit van de Spaan se regering om associatie bij de EEG aan te vragen met instemming worden be groet, althans wanneer men zich uitslui tend laat leiden door sociaal-economische overwegingen, zo wordt gezegd in „De Ne derlandse Industrie", orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Er zijn, zo verklaart het verbond, aan dit verzoek tevens een aantal politieke as pecten verbonden, die een rol Zullen kun nen spelen. Spanje zal zich dienen te reali seren, dat de economische orde niet geïso leerd kan worden bezien, deze vormt im mers een integrerend onderdeel van de gehele maatschappelijke structuur, die in Spanje aanzienlijk afwijkt van de West- Europese. In beginsel zou dit dus beteke nen, dat Spanje ook in dit opzicht „in de pas" zou moeten lopen. Er zijn stemmen opgegaan, die het ongewenst achten Span je bij de EEG te associëren, gezien het daar te lande bestaande politieke stelsel Het verbond meent echter, dat het on juist zou zijn om Spanje alleen op grond hiervan buitenspel te zetten, omdat daar door de mqgelijkheid van een ombuiging van het beleid wellicht aanzienlijk gerin ger zou worden. De werfkracht van het democratische denken, waarmee Spanje bij samenwerking met de EEG intensief geconfronteerd zou worden mag naar de overtuiging van het verbond niet onder schat worden. Advertentie Alléén zaterdag Een heerlijk taartje, mocca met noten. zwaar gevuld met slagroom 45 ct (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan heeft aangekondigd dat de minister van Bin nenlandse Zaken Butler maandag de vol ledige verantwoordelijkheid op zich zal ne men voor de federatie van Rhodesia en Nyassaland. Tot nu toe was het plan voor de nieuwe grondwet voor de federatie in handen van de minister voor gemenebest zaken Duncan Sandys en de minister van koloniën Reginald Maudling. Macmillan verklaarde in het Lagerhuis, dat de nieuwe handelwijze niet inhoudt dat er verande ring komt in de Britse politiek ten opzich te van de federatie of één van de samen stellende delen. Hoewel dit nog niet officieel is beves tigd zal zeer waarschijnlijk het voor overleg tussen Nederland en Indonesië op 20 maart in een plaats in de om geving van Washington beginnen en zal de 66-jarige Amerikaanse oud-ambassa deur Ellsworth Bunker als derde man fungeren. Van Nederlandse zijde zal ambassadeur dr. J. H. van Roijen de besprekingen voeren, van Indonesische zijde de heer Adam Malik, ambassadeur in Moskou. Vermoedelijk zijn de Kamer-commissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken hier over gisteren ingelicht door de minister president, prof. De Quay, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, de minis ter van Defensie, ir. Visser en de staats secretarissen Calmeyer en De Jong. De heer Bunker is oud-voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis Hij is 11 mei 1894 in Yonkers (New York) geboren. Hij studeerde economie en geschiedenis aan de Yale-universiteit. In 1927 werd hij directeur van de Na tional Sugar Refining Cy, van welke on derneming ,hij in 1940 president-directeur werd en waarvan hij van 1948 tot 1951 pre sident-commissaris was. Onder president Truman ging deZe democraat voor jen jaar als ambassadeur naar Argentinië. In 1952 werd hij ambassadeur in Rome. Daarna was hij drie jaar voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis en vervol gens ambassadeur in New Delhi. In India bleef hij tot 1961. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington en de Nederlandse ambas sade aldaar wensen te bevestigen noch !e ontkennen dat Ellsworth Bunker bijzitter zal worden bij het vooroverleg. Het moment waarop Nederland heeft medegedeeld oorlogsschepen in weste lijke richting door het Panamakanaal te willen sturen, acht men in Washington ongelukkig gekozen. Daar Nederland evenwel niet heeft aangekondigd, dat de schepen naar Nieuw-Guinea zullen gaan, beschouwt men de vlootbeweging niet als een versterking van de strijdkrachten aldaar. Advertentie o.a. de enige niet-vergelende kondensbestendige muurverf De Amerikaanse reactie op de Neder landse bekendmaking van de vlootverplaat- sing kan men het best weergeven in de vraag, die de Amerikanen aan de Neder landers stellen: „Is dat nu wel verstan dig?" Men bedoelt daarmee dat de vloot beweging op dit moment wellicht een on gunstige invloed zou kunnen hebben op het vooroverleg dat volgende week tussen Ne derland en Indonesië moet beginnen. Maar dezelfde Amerikanen geven terstond toe, dat Indonesië zelf allerlei acties heeft on dernomen waardoor haar militaire positie is versterkt. Recht om te protesteren heb ben de Indonesiërs daarom niet, maar dat sluit daarom de mogelijkheid van protest nog niet uit. Van Nederlandse kant dient men de Amerikanen met twee argumenten van re pliek: Indonesië gaat door met het treffen van militaire maatregelen en Nederland moest deze actie wel ondernemen anders zou het kabinet uiteenvallen. De Nederlandse mededeling heeft de Amerikanen nogal verrast. Er is geen re den aan te nemen, dat minister Luns bij zijn recent bezoek aan Washington deze vlootbeweging reeds heeft aangekondigd. Indien deze vlootactie inderdaad het com promis is, dat in de jongste kabinetszitting uit de bus is gekomen, kon mr. Luns, toen hij in Washington was, deze maatregel ook nog niet voorzien. Indien' men schepen door het Panama kanaal wenst te zenden, moet zulks tevo ren worden aangekondigd. Dit is echter een formaliteit, die in hoofdzaak te maken heeft met de regeling van het scheep vaartverkeer door het kanaal. Het verkeer door deze waterweg is vrij, ook voor oor logsschepen. De fractie-voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr." Burger, heeft aan de minister-president de volgende vra gen gesteld: „Is het waar, dat zowel Ne derland als Indonesië een voorstel heeft aanvaard tot het plegen van gemeen schappelijk vooroverleg met betrek king tot onderhandelingen over Nieuw- Guinea en dat dit overleg zeer binnen kort zal plaatsvinden? Is het waar, dat vier schepen van smal deel V in de Caraïbische wateren aan de Amerikaanse westkust gereed blijven Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen weinig be wolking en droog weer. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie DEZE WEEK speciaal aanbevolen met ham en huzarensalade met biefstuk tartaar met saucis de Bologne LANGE NIEUWSTR. 425 - TEL. 4302 Ondanks sneeuw en kou was het gis teren op de Grote Markt in Haarlem even lente. De Haarlemse bloemen meisjes traden daar voor het eerst in hun nieuwe kostuums naar buiten om voorbijgangers bloemen aan te bieden. Elf meisjes in Spaanse kledij waren donderdag op de Dam. Ze gingen de burgemeester van de hoofdstad sinaas appelen aanbieden. Bloemen in Haar lem, sinaasappelen in Amsterdam. Het leven is mooi Mme De Stael: Sommige mensen verlangen naar kinderen als kinderen naar speelgoed. Speelgoed gaat stuk, kinderen worden volwassen. Advertentie BArTËüÖpIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 voor eventueel opstomen naar Nieuw- Guinea? Indien d?ze vragen bevestigend worden beantwoord, is de minister-president dan niet van oordeel, dat een gebaar tot mi litaire versterkingen niet bevorderlijk is voor de succeskansen van het overleg? Is de minister-president bereid toe te zeggen, dat niet tot militaire versterking van Nieuw-Guinea zal worden overgegaan dan na vooroverleg met de Tweede Ka- er? DJAKARTA (AP) Het militaire hoofd kwartier in Djakarta heeft meegedeeld dat tegen net einde van deze maand opnieuw 10.000 geoefende vrijwilligers naar „de om geving" van Nederlands Nieuw-Guinea gestuurd zullen worden. Het eerste contingent van 10.000 vrijwil ligers werd in februari naar het oosten van Indonesië overgebracht. Volgens be kendmaking van het „Operationele com mando voor West-Irian" zijn deze man schappen reeds gestationeerd „op vooruit geschoven posten bij de grenzen van Ne derlands Nieuw-Guinea". Vanmorgen is in Praag de strijd om het wereldkampioenschap kunstrijden op de schaats voortgezet. Bij de dames wer den wederom twee verplichte figuren af gewerkt. Sjoukje Dijkstra die gisteren reeds een voorsprong had genomen (voor een verslag hiervan zie men pagina 19) ver stevigde haar positie aan de top aan merkelijk. In het derde figuur kreeg haar Cana dese rivale Wendy Griner een waarde- ringspunt meer, maar in het vierde fi guur verwierf Sjoukje drie keer het cij fer 5 en één keer 5,1, waarvoor zij twaalf punten meer kreeg dan de Canadese. Regina Heitzer, die gisteravond de twee de plaats bezette, daalde daardoor naar de derde plaats, tweede werd nu Wendy Griner. De Amerikaanse Barbara Ann Pursley-Roles bleef ver bij de prestaties van Sjoukje Dijkstra en Wendy Griner achter. De stand na vier verplichte fi guren is nu als volgt: (Er volgen er nog twee met de hoogste moeilijkheids factor) 1. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 782.2 pnt; 2. Wendy Griner (Canada) 757.6 pnt; 3. Regina Heitzer (Oostenrijk) 746.5 pnt; 4. Barbara Ann Pursley-Roles (VS) 735.5 pnt; 5. Nicole Hassler, (Fr.) 722.4 pnt; 6. Karin Frohner (Oostenrijk) 721.4 pnt EVIAN-LES-BAINS (AP) De Franse en Algerijnse onderhandelaars beginnen vandaag aan de slotfase van hun vredes besprekingen. Volledige overeenstemming is in zicht. Sommige zegslieden hebben verklaard, dat een akkoord ter beëindiging van de strijd in Algerije om het land de weg naar onafhankelijkheid op te voeren, nog voor het einde van deze week bereikt zal worden. Zowel Franse als Algerijnse zegs lieden hebben donderdag na een lange dag van onderhandelingen in het zwaar be waakte Hotel Du Pare bekendgemaakt,dat flinke vorderingen zijn geboekt. Deze zegslieden verwachten, dat dit weekeinde een wapenstilstand afgekondigd zal worden door president De Gaulle en premier Ben Khedda. De Franse delegatie onder leiding van Louis Joxe, minister voor Algerijnse zaken en de Algerijnse delegatie onder leiding van vice-premier Belkacem-Krim zijn van morgen aan de tiende ronde van hun be sprekingen begonnen. De conferentie heeft donderdag tegen het slot van een lange dag van besprekingen plotseling een keer ten goede genomen, doordat de Fransen en de Algerjnen een compromis bereikten over de toekomstige rol van het nationale bevrijdingsleger (F L.N.) in Algerije. Van de zijde der Algerijnse delegatie is vernomen, dat het nationale bevrijdingsle ger (F.L.N.) niet bijeengedreven zal wor den in bepaalde kampen of gebieden zo als de Fransen dat voor de interim pe riode werrselij-k achtten maar in plaats daarvan een grote bewegingsvrijheid zal krijgen. Franse en Algerijnse zegslieden zeiden dat overeengekomen was, dat de F.L.N.- eenheden hun posities in 't buitenland van Algerije zouden behouden en dat zij rond om die posities enige bewegingsvrijheid zouden genieten. Daardoor zullen de F.L.N, troepen als geregelde detachementen ter beschikking blijven van de voorlopige raad van bestuur in de overgangsperiode tus sen de wapenstilstand en de volledige on afhankelijkheid. De Algerijnse ministers, die te Evian- les-Bains vertoeven hebben voorbereidin gen getroffen om naar Rabat, de hoofdstad van Marokko, te vliegen zodra de onder handelingen ten einde zijn. In Rabat zul len zij Mohammed Ben Bella en vier an dere Algerijnse leiders ontmoeten, die nog in Franse gevangenschap verblijven. maar vrijgelaten zullen worden zodra de wapenstilstand een feit is. De formele proclamatie van het bestand zal niet te Evian geschieden maar hoogst waarschijnlijk voor radio en televisie door president De Gaulle. De teksten van het wapenstilstandsdocument en de andere ak koorden ter beëindiging van de zevenjarige oorlog zullen vermoedelijk in Parijs en Tu nis gepubliceerd worden. Te Evian zal ech ter wel een formele aankondiging van het einde van de vredesbesprekingen ge daan worden. Er zijn goede vorderingen geboekt met de regeling van de kwestie van de amnes tie voor de vele Algerijnen, die wegens hun werk voor de zaak van de nationale onaf hankelijkheid opgepakt zijn, en met het lot van de Algerijnse oorlogsvluchtelingen. Een punt, dat nog niet is geregeld, is dat van de samenstelling van het voorlopig bestuur in de interimperiode. In Amsterdam is in de afgelopen nacht plotseling overleden de directeur van de stichting Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding, de heer P. C. Be sanger. Hij was 63 jaar. De heer Besanger is directeur van het K.W.F. geweest sinds de oprichting in 1949. Hij was een van de bezielende figuren van de kankerbestrijding in Nederland. De gemeente Amsterdam belastte de heer Besanger van 1939 tot 1941 met de opbouw en leiding van de distributie- dienst. Direct na de oorlog kreeg hij de leiding van de hulpactie „Amsterdam helpt Arnhem". Van 1953 tot 1956 had de heer Besanger de leiding van de actie „Am sterdam helpt Schouwen-Duiveland". In de eerste jaren na de oorlog heeft hij mee gewerkt aan het wederopbouwplan voor de sanatoria in ons land. Ook bij de overstro ming in de Amsterdamse wijk Tuindorp- Oostzaan werd de heer Besanger belast met de leiding van de hulpactie. Van 1920 af is de heer Besanger lid ge weest van de Vereniging van Gemeente- Ambtenaren in Amsterdam. Van deze ver eniging was hij achtereenvolgens secreta ris, voorzitter en ere-voorzitter. De crematië geschiedt woensdag te Drie huis-Westerveld. Advertentie 0000000000C)00C)0000C00000CX>30000000Ó0C)0Ó00000CXXXX500000qC Voor alle Kennemerlaan 19 - Telef. 6317 >CY?02000CÖOCOOOOOOOOOC©OOOOOOOCKXX)OOOOOOCOOOOOOOOOOOO De officiële rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuw raadhuis in Velsen is afgekomen. Dit is hedenmorgen officieel medegedeeld door burgemeester mr. J. C. Bührmann. Het nieuwe raadhuis zal worden ge plaatst in IJmuiden, de grootste en modernste woonkern in deze IJmondge- meente, die 'zich sinds de oorlog op storm achtige wijze ontwikkelde, tot de vierde gemeente in Noordholland. Het project is indertijd ontworpen door architect W. M. Dudok. Verwacht wordt, dat na de noodzakelijke tijd van voorbereiding van enige maanden met het werkelijke bouwen kan worden begonnen. De kosten van bouw en inrich ting worden geschat op globaal 5 a 6 mil joen gulden. Met de bouw zal ruim twee jaar zijn gemoeid, zódat in 1965 de 46 meter hoge raadhuistoren op het Plein 1945, welke toren aan de voorzijde tussen de belangrijkste vleugels zal worden ge plaatst, het in wijde omtrek zichtbare merkteken zal kunnen zijn voor het her boren IJmuiden, symbool voor de zich dynamisch ontwikkelende gemeente Vel sen. De rijksgoedkeuring voor de bouw van het nieuwe raadhuis op het Plein 1945 te IJmuiden betekent dat vooralsnog de bouw van het Centraal Kantorengebouw tegenover het Marktplein niet zal plaats hebben. Dit houdt in dat onder andere IJmuiden voorlopig geen redelijk hoofd postkantoor zal hebben. Het gemeentebestuur zal zo spoedig P.T.T. Intussen mag gezelgd worden dat het bereikte verheugende resultaat groten- mogelijk hieromtrent overleg plegen met deels te danken is aan de tactvolle, maar hardnekkige activiteiten van Velsens bur gemeester en zijn wethouder van Open bare Werken, de heer R. Verbeek. LOS ANGELES (AFP) De voorlich tingsdienst van de Amerikaanse marine te Los Angeles heeft bekend gemaakt dat een superconstellation met zesenne gentig militairen en een bemanning van elf aan boord boven de Grote Oceaan wordt vermist. Het vliegtuig, dat door het Amerikaanse leger was gehuurd van de luchtvaartmaatschappij „Flying Tiger", was op weg van het eiland Guam in de Grote Oceaan, naar Manilla op de Filip pijnen met als eindbestemming Zuid-Viet- nam. Een uur na het vertrek van Guam had het vliegtuig nog gemeld dat alles aan boord in orde was. Daarna heeft men niets meer van de superconstellation, die reeds meer dan vier uur overtijd was, vernomen. Opsporingsvliegtuigen uit Okinawa, de Filippijnen en Guam zoeken het gebied af waar het toestel vermist wordt. De zelfde maatschappij heeft verleden week een vrachtvliegtuig op het eiland Adak van de Aleoeten verloren, waarbij één van de zeven bemanningsleden omkwam.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1