Russisch eir Amerikaans plan wederzijds onaanvaardbaar Sovjet-diplomatie heeft haar kaarten meesterlijk geschud WERELDNIEUWS Ontwapeningsoverleg in Genève Nog duizend ex-nazi's wacht berechting Klacht van EEG- commissie tegen België en Luxemburg Aardverschuiving eist 41 levens in Peru raatótoel In België zitten nog 68 collaborateurs gevangen Amerikaanse astronaut Slayton uitgevallen Nobelprijswinnaar dr. A. Compton overleden JAG 16 MAART 1962 3 ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG GEZOND GLANZEND HAAR HAARCRÈME Tweehonderd misdadigers zijn nog voortvluchtig Steen des aanstoots V eiligheidsraad Dwangpositie Reacties 22 kinderen bij de doden Qp de Remco Campert ffipS wast U het best met QRJEXEX BERKELEY (Californië) (AP) De be roemde Amerikaanse natuurkundige en Nobelprijswinnaar Arthur Compton is op 69-jarige leeftijd aan een hersenbloeding overleden. Dr. Compton was in de eerste plaats bekend om zijn onderzoekingen die geleid hebben tot de eerste nucleaire kettingreac- tie en later tot de constructie van de kernbom. In 1927 deelde dr. Compton de Nobelprijs met de Britse professor Char les Tr. Wilson van de universiteit van Cambridge voor de studie van Röntgen stralen in het onderzoek naar de structuur van het atoom. Compton verkocht reeds wetenschappe lijke artikelen aan tijdschriften toen hij nog op de middelbare school was. Hij fotografeerde planeten door een camera aan een telescoop te monteren en. vond een gyroscopische stabilisator voor vlieg tuigen uit. In de tweede wereldoorlog werd hij be noemd tot voorzitter van de commissie van de Nationale Academie van Weten schappen, die belast was met de ontwik keling van het gebruik van uranium in oorlogstijd. Hij had de leiding over de onderzoekingen die geleid hebben tot de bouw van de eerste kernreactor. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma GENèVE, 16 maart. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren, op de eerste werkdag van de ontwapeningsconferentie der zeventien landen, hun voorstellen op tafel gelegd. Gromyko introduceerde met een korte rede twee documenten, een memorandum van 20 en een ontwerpverdrag van 27 pagina's. Wat men ook van de inhoud van het Sovjet-voorstel denken mag, het heeft in de vorm een grote verdienste. Het geeft een compleet antwoord op de opdracht, die de UNO-Assemblee aan de hier zetelende ontwapeningscommissie verstrekte: algemene en volledige ontwapening onder internationale controle. STUTTGART (AP) Er moeten nog omstreeks duizend ex-nazi's berecht wor den voor oorlogsmisdaden, zo heeft de mi nister van Justitie van de deelstaat Ba- den-Württemberg, Wolfgang Hausmann verklaard. Hij zei dat de verblijfplaats van achthonderd van deze ex-nazi's bekend is en dat zij te zijner tijd berecht zullen worden. De overige vierhonderd zijn of naar het buitenland gevlucht of leven on der een valse naam en zullen wellicht nooit gevonden worden. Minister Hausmann prees het werk van het Centraal Bureau voor onderzoek naar oorlogsmisdaden in Ludwigsburg, dat er voor heeft gezorgd dat een groot deel van de oorlogsmisdaden aan het licht is geko men. Sinds 1945 zijn meer dan tiendui zend mensen berecht voor misdaden in de nazitijd, 5300 van deze mensen werden be recht door Duitse rechtbanken. De beschul diging dat een deel van de Westduitse politie en justitie zijn best doen nazimis dadigers te beschermen wees Hausmann van de hand. Deze beschuldiging werd vorig jaar no vember geuit door de Westduitse officier van justitie mevrouw Barbara Just-Dahl- mann. Het voorziet in alle details, in volledige wereldwijde ontwapening in drie stadia over een periode van vier jaar, met nauw keurige specificatie van de controlemidde len daarop, alsmede vorming van een in ternationale politiemacht. Daartegenover hebben de. Amerikaanse voorstellen de ver dienste van grotere soepelheid, beschei denheid en realisme. Maar in de vormge ving heeft de Amerikaanse diplomatie bit terlijk gefaald. De voorstellen zijn niet vol ledig, geven geen duidelijke samenhang en zullen voor het oog der neutrale wereld en dat oog kijkt hier in Genève toe de indruk wekken, dat het westen niet een werkelijke ontwapening wil. slechts een gedeeltelijke ontmanteling van de allerge vaarlijkste wapenmacht, vooral die van de tegenpartij. De Russische en Amerikaanse voorstel len hebben overigens één ding werkelijk gemeen: zij zijn wederzijds volstrekt on aanvaardbaar. In feite bevatten zij in de grote lijn niet anders dan hetgeen reeds verworpen is. Beide partijen hebben hun oude voorstellen op smaak willen brengen met een garnituur van details. Bij de Rus sen, die voor het eerst met een compleet ontwerpverdrag komen, is dat zelfs in een zo ontstellende hoeveelheid het geval, dat er een pagina nodig zou zijn om ze alle op te sommen. Hoewel geen van beide zijden werkelijk gelooft zijn ontwapenings voorstellen ooit in praktijk te hoeven bren gen, heeft men voor alle zekerheid toch de sterkste wapens van de tegenstanders de prioriteit voor de vernietiging gegeven. De Amerikanen willen de Russische in tercontinentale raketten zo snel mogelijk van de aardbol zien verdwijnen. De Sov jets willen in de eerste fase het Ameri kaanse net van militaire bases en Polaris duikboten, dat hen omsingelt, ontmante len. Het heeft weinig zin in details te tre den over de zones van overeenstemming en van disakkoord in de twee plannen, die elkaar soms overlappen en soms zeer neu- fraal tegenover elkaar staan. Er is namelijk één steen des aanstoots die op zichzelf genoeg is om de hele dis cussie onmiddellijk te doen struikelen: de controle op de ontwapening. Het Sovjet voorstel handhaaft onverkort Moskou's principe: eerst ontwapenen, dan die ontwapening verifiëren. Engelsen en Amerikanen verwerpen dat. Zij eisen vastbesloten dat de verificatie niet alleen de ontwapening, maar ook de reste rende bewapening en zelfs de mogelijk n het geheim elders plaatsgrijpende herbe wapening omvat. Dit obstakel is met een eenvoudig voor beeld te illustreren. Stel dat beide blokken overeenkomen hun mariniers te demilita riseren. De Sovjet-Unie nodigt dan het in ternationale controle-orgaan naar Lenin grad om de ontwapeningsceremonie bij te wonen. Daar treden 200.000 mariniers aan, lie hun geweren weggooien, hun uniformen uittrekken en vervolgens in blauwe over alls aan het werk gaan in een fabriek van landbouwwerktuigen. Nu wordt echter de tevredenheid van de controle-commis sarissen, voor zover zij nog niet door het aansluitende wodka-feest beneveld zijn, verstoord door het bericht dat er in Vla divostok zojuist een half miljoen nieuwe mariniers onder de wapenen is geroepen. De commissie vraagt om vervoer naar Vladivostok, maar krijgt dan het vriende lijke, doch besliste antwoord, dat dit bui ten haar competentie ligt. tie rooskleurig is. Maar dat valt niemand tegen, omdat niemand rozenkleur had ver wacht. In conferentiekringen neigt men nu tot de volgende prognose: de Amerikanen zullen eind april hun atoomproeven in de atmosfeer hervatten. Zij zijn daartoe zo vastbesloten, dat zij zelf bezwaren zouden inbrengen tegen mogelijke Sovjet-conces sies. Maar zelfs die mogelijkheid werd van middag in de grond geboord, toen de Rus sische afgevaardigde in het zich al jaren voortslepende overleg over het stopzetten van de kernproeven, Zarapkin, nog eens duidelijk stelde, dat de Sovjet-Unie alleen bereid zal zijn een akkoord te sluiten over het stopzetten van de kernproeven wanneer het principe van iedere internationale in spectie achterwege blijft. De Sovjets zullen uiteraard op die Ame rikaanse proeven met eigen atoomtests ant woorden. Of meteen, of na enige tijd om eerst nog wat te profiteren van de storm van verontwaardigingen die zeker tegen de Verenigde Staten zal opsteken. In beide gevallen zal de angst van de wereld, die vooral geen proeven wil, zich manifesteren. En wel via de druk van deze Geneefse conferentie op de staats hoofden om zelf naar Genève te komen. Dan heeft Kroesjtsjev de top die hij wil de hebben, zonder eerst de voor hem ge vaarlijke weg van wederzijdse concessies in te slaan, gevaarlijk omdat hij dan door de Stalinisten onmiddellijk voor verrader zou worden uitgekreten. Voor alle zekerheid heeft de Sovjet-Unie ook nog voorgesteld dat het controle-or gaan slechts mag verifiëren en publiceren maar zelf geen dwang mag uitoefenen wanneer een land in gebreke blijft zijn verplichtingen na te komen. Dat zou de veiligheidsraad moeten doen. En in de Veiligheidsraad heeft de Sovjet-Unie uiter aard een veto. De Westelijke mogelijkhe den achten, niet zonder reden, zo'n con trolesysteem volstrekt onaanvaardbaar. Voordat men de Sovjet-voorstellen echter als pure huichelarij afdoet, moge men wel bedenken dat a. het Westen dezelfde mo gelijkheden zal krijgen tot ontduiking of veto als de Sovjet-Unie en dat b- een wer kelijk waterdichte controle op wereld-ont wapening eenvoudig technische waanzin is Iedere controle op iedere ontwapening zal zich in werkelijkheid moeten baseren op steekproeven en meer nog op het „morele contract" der verdragsluitende partijen. Iedere mogendheid die betrapt wordt „met zijn hand in de jam-pot" van een werke lijke ontduiking van het verbod op moord wapens, wordt de risée van de wereld. Men kan bepaald niet zeggen dat de stem ming in Genève na deze eerste confronta Hoe men het keert of wendt, de Sovjet- diplomatie heeft haar kaarten onder ue gegeven omstandigheden meesterlijk ge prepareerd. Zij heeft in september een voorschot op de verontwaardiging geno men met een serie prieven die door het mensdom alweer zo goed als vergeten is. Zij heeft de Amerikanen in een dwang positie gemanoeuvreerd, waarin die midden in een ontwapeningsconferentie onta bene tot het hervatten van atoomtests moeten overgaan. En dat, ter wijl de Sovjet-Unie een volledig ontwape ningsprogram op tafel heeft gelegd. Maar de controle, zal men zeggen. Welnu, het mensdom heeft maling aan controle. Al leen verantwoordelijke regeerders willen controle. Het menschdom wil atoom bommen, raketten in de zee zien ver dwijnen. Waarom houdt de Sovjet-Unie meer rekening met de publieke wereld opinie dan het democratische westen? Het eerste onofficiële commentaar van Russische zijde op de gisteren door de Ver enigde Staten bij de ontwapeningsconfe rentie ingediende voorstellen luidde, dat de Amerikaanse delegatie tracht het hoofd probleem te verdoezelen door bijkomstig heden in het geding te brengen. Een bij komstigheid noemden Russische kringen bijvoorbeeld: het Amerikaanse voorstel, dat de V.S. en de Sovjet-Unie 50.000 kg splijtbaar materiaal aan de UNO zullen overdragen ten behoeve van vreedzame doeleinden. Voorts merkten dezelfde kringen op, dat het Amerikaanse voorstel voor een eerste ontwapening met dertig pet, reeds in 1948 door de V.S. was gedaan en derhalve niet kan worden opgevat als een ernstige po- ging om thans het bereiken van overeen stemming te vergemakkelijken. De Britse delegatieleider op de ontwape ningsconferentie, Lord Home, liet via een woordvoerder weten dat Engelnad het Amerikaanse voorstel als fantasierijk, ver strekkend en zeer belangrijk beschouwt. ..Dit is onze kans. Als over deze voorstel- ..Inn overeenstemming -kap worden bereikt dan zal er een belangrijke doorbraak heb ben plaatsgevonden," aldus de woordvoer der voor Lord Home. Het Russische voor stel werd door de Britse delegatie nog be studeerd en men onthield zich derhalve van commentaar. Van Amerikaanse zijde ontbreekt offi cieel commentaar ook nog. maar een Ame rikaans functionaris liet in een privége- sprek uitkomen, dat hij er niets nieuws of hoopvols in had kunnen ontdekken. De EEG-commissie heeft bij het Hof der Europese Gemeenschappen in Luxemburg een klacht ingediend tegen België en Lu xemburg. De EEG-commissie meent dat België en Luxemburg zich, schuldig heb ben gemaakt aan schending van het ver dragsartikel dat invoeren van nieuwe in- en uitvoerrechten of verhoging van be staande rechten met ingang van 1 janu ari 1958 verbood. België en Luxemburg hebben sedertdien heffingen op ontbijt koek en soortgelijke pordukten verhoogd. De beide landen hebben onlangs welis waar, na een terechtwijzing van de com missie, een beroep gedaan op het ver dragsartikel dat uitzonderingen toestaat in geval van ernstige moeilijkheden in een sector van het economische leven, maar zij hebben in afwachting van de beslissing der commissie hierover de ge wraakte heffingen niet opgeschort. far Het verkeerde been Soms wil het niet. Men stapt met het verkeerde been uit bed en het goede blijft achter, verward in lakens, dekens en wat zich vaak verder in bedden bevindt. Op dat verkeerde been wordt men dan ge acht de dag verder door te sukkelen. Zulke dagen komen zo af en toe voor in mijn leven. Het zijn vreselijke dagen, die zich vooral kenmerken door een vol strekte humorloosheid van mijn kant en een opzienbarend gemis aan gevoel voor de betrekkelijkheid van alle din,gen. Oli fanten, waar ik anders met een luchtig gebaar muggen van maak, blijven oli fanten en vertonen zelfs de neiging om nog iets omvangrijker en dikhuidiger te worden. De aanmaning van de belasting anders een bron van vermaak en blufferige verhalen aan vrienden- wordt een dreig brief van de O.A.S. -over de brug komen of anders.Het slordige leven, waar ik me een groot deel van het jaar met zoveel onverantwoordelijk genoegen aan overgeef, blijkt een al even miezerige sleur als het leven dat zich netjes binnen de aangeharkte perken voortbeweegt. Het zijn ook de dagen waarop je je aan voorwerpen stoot, niet alleen figuur lijk maar ook letterlijk. Stoelen zijn twee maal zo groot geworden en werpen zich voor je voeten. Vazen tuimelen van de schoorsteen als je alleen maar naar ze kijkt. Keukenplanken laten zich bliksem snel een decimeter zakken om je een bons op je hoofd te geven en begeven zich dan weer ijlings naar hun gebruike lijke plaats terug. Het zijn de dagen (om nu maar een volledige opsomming te geven) waarop je sleutels door een plotseling ontstaan gat in je broekzak op de straatstenen klette ren en vandaar in een put; waarop je trein van een ander perron vertrekt en je ontdekt het te laat; waarop postzegels aan je vingers blijven kleven; waarop je mooiste overhemd geheel verroest door de wasserij wordt thuisbezorgd; waarop al je vrienden niet thuis zijn en al je vijanden bij jou thuis; en het is ook de dag waarop je, na bij het aantrekken een scheur in de schouder van je pyjamajasje te hebben veroorzaakt, met het verkeerde been in bed stapt. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Justitie, Vermeylen, heeft in de Kamercommissie voor Justitie mede gedeeld, dat nog 68 Belgen wegens colla boratie in de bezettingstijd gevangenisstraf ondergaan. Hij zei, in antwoord op vra gen van Kamerleden, het wenselijk te achten hen, die wegens oorlogsmisdaden tot levenslang werden veroordeeld, vrij te laten nadat zij 20 tot 22 jaar van hun straf hebben ondergaan. De minister verklaarde voorts, dat twee politiek veroordeelden de wens hebben uitgesproken niet te worden vrijgelaten. Het afgelopen jaar zijn 22 wegens colla boratie veroordeelden in vrijheid gesteld. Advertentie Schuld van Fidel. Zwaar gewapende politiemannen en soldaten zijn gis teren in Guatemala herhaalde malen in gevechten met demonstranten tegen de regering verwikkeld ge raakt. Bij deze ongeregeldheden in de hoofdstad waren duizenden mensen be trokken. Tot dusverre zijn vier doden en 72 gewonden geteld. De regering geeft de schuld van de moeilijkheden aan Castro-communisten. Ontslag. De Turkse minister van Buiten landse zaken Selim Sarper heeft om persoonlijke redenen zijn portefeuille ter beschikking gesteld. Premier Inonu heeft het ontslag aanvaard, maai nog geen opvolger benoemd. Sarper, die zijn land vertegenwoordigd heeft bij de NAVO in Parijs en bij de Verenigde Naties, zou zich naar verluidt benoemd willen zien tot ambassadeur. Betaalt goed. Een jonge Engelsman, die na door troepen van de Verenigde Na ties in Kongo gevangen genomen te zijn, woensdag werd vrijgelaten, heeft op doorreis in Rome gezegd naar Laos te zullen gaan om zijn carrière als huur soldaat voort te zetten. Op het vlieg veld van Rome zei hij: „Tsjombe be- betaalt goed". Ruil. De Russische regering heeft bekend gemaakt, dat winnaars van een Stalin- prijs voor de vrede deze kunnen inrui len tegen de internationale Leninprijs voor de vrede. De in 1949 ingestelde Stalinprijs werd in september 1956 ver vangen door de Leninprijs. Gepeperde buit. Vier rovers hebben gis teren 10.500 pond sterling aan lonen ont futseld aan drie bodes, die zij door mid del van peper en rook buiten gevecht hadden gesteld. De bodes haalden de zak met het geld uit hun gepantserde auto toen zij werden overvallen door de vier onbekenden. Drie rovers scho ten windbuksen die met peper geladen waren op de bodes leeg, terwijl hun leider een rookbom wierp. In de ver warring die toen ontstond wisten de on bekenden met een andere auto en met geld te ontkomen. Staatsgevaarlijk. Donderdag zijn in New York twee leidinggevende functionaris sen van de Amerikaanse communisti sche partij gearresteerd. Het zijn de al gemeen secretaris Gus Hall, en de na- tionaal-secretaris, Benjamin Davis. Zij werden ervan beschuldigd hun partij niet te hebben laten registreren, zoals volgens de wet op de controle op staats gevaarlijke activiteiten is vereist. Na het storten van een borgsom van 5.000 dollar werden zij vrijgelaten Zij moeten maandag voor een rechtbank verschij nen. Koninklijk. Radio-Mekka heeft donderdag de vorming bekendgemaakt van 'n nieuw kabinet in Saoedi Arabië. Het nieuwe kabinet staat onder l,eiding van koning Saoed zelf. Prins Feisal Ibn Abdoel al Saoed, een broer van de koning, is benoemd tot vice-premier en minister van buitenlandse zaken. Prins Feisal zal de zittingen van het kabinet presi deren. Advertentie WASHINGTON (AP) De Amerikaan se atronaut Donald K. Slayton heeft zich wegens hartklachten moeten terugtrekken uit de voorbereidingen voor de ruimte- vlucht, die voor eind april of begin mei op het programma staan. Zijn plaats zal worden ingenomen door M. Scott Carpen ter. Artsen hebben verklaard dat Slay- tons hartslag onregelmatigheden vertoont. Dit werd al in november 1959 ontdekt, maar toen werd niettemin besloten Slay ton, een majoor van de Amerikaanse luchtmacht, aan de Nationale Dienst voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) ter be schikking te stellen. De medische dienst is echter tot de slotsom gekomen, dat Salyton de ruimtevaart beter niet kan ma ken. Slayton verklaarde bijzonder teleur gesteld te zijn. Carpenter was aangewezen als plaats vervanger voor de Amerikaanse ruimte vaarder luitenant-kolonel Glenn. Walter Schirra is aangewezen als plaatsvervan ger van Carpenter. LIMA (Reuter-AFP-AP) Een grond verschuiving heeft woensdagavond in de oostelijke Andes aan 41 mensen, onder wie 22 kinderen, het leven gekost. De slachtoffers hielden verblijf in een werk kamp in Yaupi, 80 km van La Oroya in Peru, dat werd bedolven. Het kamp was kortgeleden ontruimd, wegens het gevaar voor aardverschuivin gen, doch de vrouwen en kinderen keer den overdag telkens naar hun vroegere woningen terug. In het kamp woonden de employes van een Amerikaanse maatschap pij die in de omgeving een waterkracht project uitvoert. De verschuiving was veroorzaakt door bijzonder hevige regens. Indien de mensen gebleven waren waar zij zich bevonden zouden zij nog in le ven zijn. De lawine kwam in twee golven met een tussenpoos van vijftien minuten. Een van de arbeiders zag de helling van een berg in beweging komen. Hij holde naar het kamp en schreeuwde een waar schuwing. De mensen begonnen bergaf waarts te hollen en werden bedolven on der de tweede golf. De lawine was 600 meter lang, 200 meter breed en 10 meter hoog. Een weg tussen Yaupi en Carhua- mayo is over een lengte van 200 meter door, de lawine bedolven. Op 10 januari werd het dorp Ranrahirca door een lawine bedolven. Hier kwamen 3800 tot 4000 men sen om het leven. (zie het wasvoorschrift)

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3