Stoffenshow in Beverwijk f WIP eens "binnen exlmfaud De heer J. G. S. Bruinsma heden vijftien jaar burgemeester HAARBOUCLé VERSPUY In Ts j echoslo wakije worden te weinig kinderen geboren ƒ395.- SLIJTERIJ SWIER CENT0URI VLIEGREIS naar MALLORCA Betaling abonnementsgeld per giro Kort IJmond-nieuws Won ingin rich ting Regering moet weer oog krijgen voor natuurlijke functie van de vrouw VRIJDAG 16 MAART 1962 7 Haarlemse Damclub met twee tientallen in de hoofdklasse De Vakantiegids van de Christelijke Reisstichting is uit! Reis- en Passaaebureau JOH, VELLEKOOP Kort nieuws Boot en boek voor Mees Toxopeus Duitser verdacht van diefstal Portefeuille gestolen IJmuidenaar bekent vele inbraken 15 dagen, vanaf Reis- en Passagebureau JOH. VELLEKOOP Roterdam geeft 5000,- voor Ronde Nederland Voor een geheel bezette zaal van het Kennemer Theater te Beverwijk, hebben vier mannequins donderdagavond ruim tachtig modelletjes getoond. Het betrof hier een show van stoffen. Georganiseerd door magazijn „De Duif". Ladyspeaker was mevrouw Karin Kraaykamp. Zomerjurkjes, nachtkleding, strand- en sembles, overgooiers en namiddag- en avondjaponnen, werden getoond. De mees te stoffen waren van honderd procent ka toen, die soms zijden of linnenachtige ef fecten hadden. Er waren zowel machinaal als handbedrukte en dus duurdere stof fen, waarbij heel mooie kleurcombinaties verkregen kunnen worden. Van zogenaamd verpleegsterslinnen, dat evenwel honderd procent katoen is, werd ondermèer een bruin bedrukt zomerjapon netje geshowd. Over het algemeen waren de;;kleuren vrolijk; men zag veel oranje, pasteltinten en ook bruin. In een vlot tempo toonden de mannequins de model len-. Ook op deze show waren weer stoffen van kunstzijde met een shantung-achiig effect. De toepassing van no-iron katoen, zelfs bij de avondjaponnen, heeft het gro te voordeel dat de vrouw haar jurken niet behoeft te strijken. De avondjaponnen kan men bovendien zelf wassen. Heel leuk waren blouses van effen soe pele glanzende katoen, gecombineerd mat bedrukte rokken, jasjes of mantels met effen voering. De getoonde stoffen hleken betrekkelijk laag in prijs te zijn, wat Karin Kraaykamp deed opmerken, dat iedere vrouw derhalve best elk jaar een paar nieuwe jurken kan aanschaffen. De show viel zeer in de smaak van de vele dames, getuige het warme applaus. Op 22 mei aanstaande zal eerdergenoemd modemagazijn in het Kennemer Theater een amateur-modeshow organiseren. Dan kunnen dames zelfvervaardigde kleding to- Mannequin Ans toonde donderdagavond in het Kennemer Theater te Bever wijk deze Chinees-achtige japon. Bij zonder aangenaam en luchtig in het dragen. GROSLIJST K.V.P.-HEEMSKERK De groslijst van kandidaten voor de af- d.eling Heemskerk van de K.V.P. is als volgt samengesteld; I. H. J. M. Roozen; 2. J. H. Duin; 3. A. F. M. v. Herpen; 4. A. B. J. Kramer: 5. B. C. Beentjes; 6. H. J. Boe ree; 7. P. J. Verduin Bzn; 8. E. G. H. Huls hof; 9. F. J. Veraart; 10. G. Windmeyer; 11. G. W. J. Vendel; 12. W. B. A. Dijkmans; 13. H. G. Droge; 14. C. J. F. Weber; 15. mej. J. M. H. v. Saaze; 16. A. J. Zonneveld; 17. Th. N. Bruin; 18 G. Stoelinga. De heren v. Beek en De Ruiter hebben zich terug getrokken. Een zeer fraai succes behaalde het twee de tiental van de Haarlemse damclub in de afgelopen club- en bondswedstrijden. Na eerst het clubkampioenschap van Ken- nemerland veroverd te hebben is het twee de tiental van de HDC er voor het eerst in geslaagd de tweede plaats in de promotie- competitie hoofdklasse Noordholland te behalen. Door dit zeer fraaie resultaat zal de Haarlemse Damclub voor het eerst in haar vijfenvijftigjarig bestaan met twee tientallen in de Noordhollandse competitie 19621963 deelnemen. In de laatste ronde won de Haarlemse damclub II met 137 van DKZ. Kampioen van de promotie-competitie werd Crescen do uit Amsterdam welke de laatste ont moeting van Schagen met 128 won. De eindstand van de promotie-competitie luidt: Crescendo, Amsterdam 3 3 0 0 Haarlemse damclub II 3 2 0 DKZ, Koog a. d. Zaan 3 1 0 Schagen 3 0 0 0 6 38—22 4 33—27 2 27—33 0 20—40 De gedetailleerde uitslagen van de wed strijd HDC—DKZ luiden: Kesteren remise met De Haas. Rozijn remise met Tenty. Smit remise met Swaan. Oudhof remise met Hendriks. Schelfthout remise met Tenty. H. de Groot wint van De Groot. De Groot remise met Krieken. Doema remise met Willems, Boerkool wint van Jonker. Koen wint van Wezel. BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: Chr. C. Benard-Jongkind, z., P. Potterstraat 5, IJmuiden (oost); A. M. B. F. Lindeman-van Duijn, d., Me- danstraat 13, Haarlem; L. Hendriks- Grobben, d., Merwedestraat 26, IJmuiden; C. A. Bruinsma-Kuin, d., Nachtegaallaan 5, IJmuiden (oost); J. J. van Toor-Dam, d.. de Tiendestraat 11, Velsen (noord); G. M. Mentink-Hof, d., Driehuizerkerkweg 103, Driehuis; B. J. van der Stel-Bijl, d., Van Dalenlaan 123, Santpoort; J. Y. Beune- man-Denise, z., Wi.ik aan Zeeërweg 121, IJmuiden; P. A. Schippers-Deiman, d., Timorstraat 141, Haarlem; L. J. Linden- berg-Verwer, z., de la Reystraat 1 rd., IJmuiden. OVERLEDEN: T. Meijer, 57 jr., weduwe van H. Muda, Lindenstraat 11, IJmui den (oost). GEHUWD: L. M. Kommer-A. M. van Amersfoort, Velsen (noord), Walraven- 8; J. R. van Bergen-L. Brouwer, Haarlem, Bilderdijkstraat 6; H. L. Jansen-Y. J. W. de Tree, IJmuiden (oost), de Ruijterstraa^ 184; J. A. J. Kokee- C. A. Heesterbeek, Santpoort, Harddraverslaan 8. Ondertrouwd: P. Stubbe, Esdoornstraat 27, IJmuiden (oost) en K. de Groot, Es doornstraat 27, IJmuiden (oost); H. Hazen berg, Hilversumsestraat 4A. Baarn en J. A. Hijmans, Kenemerlaan 175, IJmuiden; C. de Boer, Bloemstraat 142, IJmuiden en S. K. Ypma, Gerard Doustraat 23, IJmui den (oost), t.a. IJmuiden, Oranjestraat 2; P. Cramer, Groeneweg 50, IJmuiden( oost) en E. Paap, de Wetstraat 11, IJmuiden. Advertentie Advertentie Dan ziet u bij ons uw eigen kamer, zoals u die graag zou willen hebben; op onze vernieuwde showroom vindt u een grote collectie nieuwe modellen, stuk voor stuk voordelig in hun prijs klasse. U slaagt zeker naar smaak en in prijs. In een goed interieur passen meubelen en woningtextiel volmaakt bij elkaar. Ook in woningtextiel en lampen zult u bij ons versteld staan van de mogelijkheden. U bent van harte welkom, ook de alleen-maar-kijkers. De zaak waar INCONÉ achter staat WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Tel. 7541 IJmuiden U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hei volgende kwartaal te voldoen op onze postrekening no. 129288 ten name van De Umuider Courant. U 'bespaart daarmee incassikosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnees f 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uv juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE GIDSEN, INLICHTINGEN en BOEKINGEN bij KENNEMERLAAN 25 - IJMUIDEN - TELEFOON 8306 C. H. MOENSSTRAAT 13 - BEVERWIJK - TELEFOON 4029 Plicht tegenover God. Van 26 tot 30 maart wordt in Zeist een „Europees- oecumenische" padvinder sconferentie ge houden, met 45 deelnemers uit België, Denemarken, West-Duitsland, Groot-Brit- tannië, Finland, Frankrijk, Zweden, Zwit serland en Nederland. Thema van deze conferentie is „plicht tegenover God", een van de essentiële punten van de padvin dersbelofte. Op het programma staan in leidingen van prof. Van Niftrik, de bis schop van Warrington (Engeland) en predi kanten uit Hannover en Edinburgh. Bezoek van Prinses. Prinses Beatrix heeft in de Juliana-kazerne in Den Haag een bezoek gebracht aan de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, van wie de Prinses een uiteenzetting kreeg over de taak en organisatie van de Koninklijke Landmacht. Ambassadeur in Bern. De benoeming is te verwachten van mr. dr. M. M. L. Sa- velberg, oud-ambassadeur te Montevideo, tot Nederlands ambassadeur bij de Zwit serse bondsrepubliek, als opvolger van jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, die met pensioen is gegaan. Kwarteeuw bjj ministerie. De secre taris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, aanvaardde 25 jaar geleden een functie bij het ministerie van Economische Zaken. Ter gelegenheid hiervan heeft de minister van Economische Zaken in een bijeen komst de grote verdiensten van de secre taris-generaal van zijn departement ge schetst. ACTIE 10 X 10 WORDT IN CASTRICUM GROOTS BESLOTEN De Castricumse 10 x 10 actie zal op 20 maart groots worden afgesloten. Het comité heeft contact opgenomen met de leider van de Dutch Swing College Band, Peter Schilperoort, en deze was bereid enkele dagen eerder uit Engeland terug te komen om met zijn band in Castricum op te treden. Dinsdag 20 maart komt deze band naar Castricum en treedt op in de tot musichall omgebouwde garage van de fa. Lute aan het Schoutenbosch. Verder komen er ook nog andere bekende artiesten als The Butterfly's, de zangeres Lieze Blokker, de fakir Sidi Chandera en de sneltekenaar Jan Rodigro. Vermoedelijk zal zelfs ook nog de be kende quizleidster van de AVRO, Mies Bouwman, van de partij zijn om de slot activiteit van de Castricumse 10 x 10 actie tot een groots evenement te maken. Alle medewerkenden verlenen geheel belange loos hun medewerking. GEVONDEN Van 3 tot 9 maart werden in Velsen de volgende voorwerpen gevonden: kinder wantje, portemonnee met inhoud, huissleu tel, oranjefilter, ketting met hanger, sjaal, 1 pr. dameswanten, Lipssleutel, 1 pr. kin derwanten, ballpoint, kinderzitje, dames- rijwiel, gympakje, bruine tas met inhoud, bromfietsèereedschap, wieldop werk broek en jack, nappa dameshandschoen, bezem, handdoek, kindertasje, dameshor loge, herenhandschoen, ijsmuts, kinder pantoffels, pakje inhoudende babyjasje, autoped, broodschaél, juskom, vlees- schaal en diep bord, suède want, dames portemonnee met inhoud, bruine jonge hond, gouden ring, plastic handschoen, sleutelbos, vulpen, fietspomp, halsketting, draad voor fototoestel, driewielig kinder fietsje, kolenzak, zilveren gulden, voet steun, schooltas, dubbele fietstas en 1 pr motorhandschoenen. Inlichtingen over deze voorwerpen kan men dagelijks krijgen aan het hoofdbu reau van politie in IJmuiden-Oost. De daar gedeponeerde voorwerpen kan men terughalen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Ter gelegenheid van de opening van de Boekenweek in Groningen zal aan de be kende redder Mees Toxopeus, die nu 75 jaar is, op 30 maart, het eerste exemplaar worden aangeboden van het over hem ge schreven boek „Woest maar Kalm" door Jan Hardenberg. Vandaag is de burgemeester van Bever wijk, de heer J. G. S. Bruinsma, vijftien jaar burgemeester. Zijn benoeming tot bur gemeester van Beverwijk dateert van eind 1956. Op 1 januari van het volgende jaar deed hij zijn feestelijke intrede in Bever wijk. De kleine, maar bloeiende Friese plaats Bolsward, keerde hij definitief de rug toe. Vijftien jaar is geen kroonjaar, dat weet de heer Bruinsma ook, maar wij achten het op deze plaats toch nodig even bij dit „stille jubileum" stil te staan. Hier voor zijn verschillende redenen aan te voe ren. In de eerste plaats staat de heer Bruinsma aan het hoofd van een dynami sche gemeente met vele problemen en vraagstukken. In de tweede plaats heeft de heer Bruinsma in de jaren die hij in stadhuis Scheybeeck aan de Velserweg heeft doorgebracht, blijk gegeven zelf een dynamische persoonlijkheid te zijn. Nauwelijks was hij in Beverwijk met zijn echtgenote en zeven kinderen gearriveerd, of de burgemeester werd reeds geconfron teerd met een vraagstuk. De n.v. Van Hat- tum en Blankevoprt zou Beverwijk verla ten en zich in Velsen gaan vestigen, om dat uitbreidingsmogelijkheden aan de Vel serweg afwezig schenen. Het is mede te danken geweest aan de heer Bruinsma, dat een oplossing voor het bedrijf met een we reldnaam, werd gevonden. De secretarie- afdeling die in de oude oranjerie was ge vestigd, verhuisde naar elders en Van Hat- tum en Blankevoort kon hier beginnen met de verbouw tot moderne kantoorruimte. Uit het gebeurde bleek meteen al, dat de pas benoemde burgemeester zich warm kon maken voor zijn stad Men kan dit chau vinisme noemen, maar gezond chauvinis me past zeker bij een goed burgemeester. De heer Bruinsma liet zich na zijn komst in Beverwijk bij vele organisaties en instellingen zien om kennis te maken Herhaaldelijk was het de burgemeester die een of andere nieuwe zaak of bedrijf officieel kwam openen of heropenen. Wan- neer hij niet door drukke werkzaamheden is verhinderd, zal niemand tevergeefs een beroep op hem doen. In de daaropvolgen de jaren leerde de heer Bruinsma, dat het in de IJmond bepaald niet gemakkelijk regeren is. De vele vraagstukken en pro- i blemen niet alleen in de eigen zich snel i ontwikkelende stad, maar ook in groter (IJmond) verband, bezorgen hem en de overige collegeleden menig hoofdbreken. Toch blijft de burgemeester opgewekt, ofschoon hij zich af en toe zaken persoon lijk kan aantrekken. Dit laatste was bij voorbeeld het geval, toen de raad geen goedkeuring kon geven aan het uitbrei dingsplan voor Wijk aan Zee. De heer Bruinsma verklaarde later, dat hij de op ,Het Gerucht". De Stichting Commis sie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting in Velsen verzorgt op donderdag 29 maart in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost een filmavond. Vertoond zal worden de Pro Juventute-film „Het Gerucht". De arts A. J. van Leusen zal deze rolprent toelichten. Aanvang 20 uur. De stichting houdt naar jaarlijkse tentoonstelling op 10, 11 en 12 april. Geslipt. Een 13-jarig meisje uit IJmui den-Oost slipte donderdagmorgen om kwart over negen met haar fiets op de rotonde aan het einde van de Lange Nieuw- straat. Zij klaagde over pijn in haar linker dijbeen en werd per ziekenauto naar haar woning vervoerd. Een Duitse zeeman is door de VelsenSe politie aan de tand gevoeld in verband met de vermissing van twee polshorloges, eigendom van een IJmuidense caféhouder De horloges zaten in kledingstukken, die de caféhouder aan de kapstok in zijn lo kaliteit had gehangen. Het verhoor van de zeeman en een onderzoek aan boord van zijn in IJmuiden liggend schip hebben nog geen resultaat opgeleverd. Advertentie Mees Toxopeus mqakte in 1917 zijn eer ste tocht op de reddingboot „C. A. den Tex". In de loop der jaren heeft hij 285 de raadsvergadering volgende nacht niet heeft kunnen slapen. Minder vrolijk kijkt mensen gered, yorig jaar is de „C.A. den Tex" uit de Vaart genomen. Het schip werd eigendom van de heer R. H. Wor- telboer in Haren, die nu aan Mees Toxo peus het onbeperkte gebruik van de boot heeft aangeboden. Het schip gaat naar de haven van Oostmahorn waar het ten dien ste staat van Mees Toxopeus. Advertentie Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Een in een IJmuidense fabriek werkza me Amsterdammer heeft bij de Velsense politie aangifte gedaan van diefstal van zijn portefeuille met ongeveer honderdvijf tig gulden. De portefeuille werd uit de zak van een colbertjasje genomen, dat in de garderobe van de fabriek hing. de heer Bruinsma ook wel eens na een bezoek aan een van de départementen na hier voor een bepaalde zaak te hebben gepleit. Overigens staat Beverwijks eerste burger hierin niet alleen. Vermoeidheid schijnt burgemeester Bruinsma ook zelden te kennen. Een agenda voor een bepaalde dag kan waar lijk overladen zijn. Des morgens een be spreking met vertegenwoordigers van de pers, vervolgens een urenlange collegever gadering, en tot besluit van de dag bij voorbeeld de ontvangst van de deelnemers van het Hoogovenschaaktoernooi. Dan kan het laat worden. Maar de volgende mor gen tegen negen uur staat de zwarte auto weer voor het stadhuis. De 38-jarige IJmuidenaar, die aan het begin van deze week door de Velsense politie werd aangehouden omdat hij ver dacht werd inbraken te hebben gepleegd in Velsen, Amsterdam en Hilversum, heeft bekend ook in Santpoort te hebben inge broken in een slagerij, garage, kegelbaan en sigarenwinkel. Voorts heeft hij in Haar lem zeven, Hilversum vijf, Amsterdam twee en in Castricum één inbraak op zijn naam staan. In Hilversum nam hij ook nog een fiets weg. De man is een oude bekende van de politie Advertentie Wij vragen deze week uw speciale aandacht voor onze afdeling vloerbedekking vele variaties ■fc moderne tinten verrassend grote keus deskundige voorlichting vakkundig gelegd uitsluitend de betere kwaliteiten prijzen van 13.50 tot 22.70 per m2 Komt u eens kijken in ons sou-terrain PLEIN 1945-2 TELEFOON 8089 M per KLM - geheel verzorgd. KENNEMERLAAN 25 - IJMUIDEN - TELEFOON 8306 C. H. MOENSSTRAAT 13 - BEVERWIJK - TELEFOON 4029 (Van onze correspondent) WENEN Langzamerhand komen de verantwoordelijke instanties van enkele communistische staten tot de ontdekking, dat zij de toekomst van hun landen in ge vaar brengen, wanneer zij hun reclame voor anti-conceptionele middelen en ge boortebeperking voortzetten. Tot nu toe propageerden zij dit om daardoor meer vrouwelijke arbeidskrachten aan het pro- duktieproces te kunnen binden. De eerste alarmerende stemmen komen nu uit Hon garije en Tsjechoslowakije waar het ge boortecijfer onheilspellend is gedaald Vooral de Tsjechische instanties hebben begrepen dat zij iets moeten ondernemen. Het letterkundige tijdschrift „Literarni Noviny" windt er geen doekjes om, maar zegt eerlijk dat er per jaar 35.000 kinde ren te weinig worden geboren, wanneer men een normale bevolkingsaanwas als uitgangspunt neemt. Om dit euvel tegen te gaan moeten regering en bevolking weer een open oog krijgen voor de natuur lijke functie van de vrouw als moeder. De gehele argumentatie ruikt weliswaar nog sterk naar de Marxistische theorie, volgens welke de mens uitsluitend als pro- duktieve kracht wordt beschouwd, maar zelfs in deze materialistische opvatting komt toch een nieuw element te voor schijn, omdat de toekomst wordt inge schakeld van de staat, die inderdaad af hankelijk is van de bevolkingsaanwas. Aangezien men meent dat die toekomst in gevaar is, maakt men nu in Tsjecho slowakije propaganda voor meer kinde ren. Hierbij wijst men vooral op concre te gevaren en op ziekten die door het ge- ft bruik van anti-conceptionele middelen kunnen ontstaan. Verder ook op de slech te personeelpolitiek in bepaalde bedrijven, die slechts dan_getrouwde vrouwen willen opnemen, wanneer zij verklaren dat zij binnen afzienbare tijd geen kinderen wil len hebben. Natuurlijk beschouwen deze schrijvers de moeder slechts vanuit een ..sociologisch" standpunt en schakelen zij het hogere idee van het eigenlijke moe derschap uit, maar er is een verschuiving in de opvattingen op gang, een verande ring die op zichzelf niet ongezond is. Daarom besluit het genoemde tijdschrift zijn beschouwingen met de eis, dat „de mensen door het tempo en de vooruitgang van de economische opbouw de gelegen heid moeten krijgen om tot drie of meer kinderen te komen." Rotterdam, startplaats van de Ronde van Nederland 1962, heeft de Stichting Euro sport, die belast is met de organisatie van dit evenement, een bedrag van 5.000 ge schonken. De stichting had de inkomsten van de ronde geschat op 48.000. maar de begrote kosten lagen aanzienlijk hoger. Daarom wilde men trachten een bedrag van 35.000 ,aan subsidies te krijgen. De gemeente Rotterdam was echter van mening, dat het bij een subsidie door de verscheidenheid van de contribuanten zeer moeilijk zou worden om ieders aandeel vast te stellen, zodat men de voorkeur gaf aan een schenking.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7