r Eft. J in de nieuwe 16 t/m25 maart Aandelenmarkten handhaven zich op vrij hoog niveau ecten -en Geldmarkt Vermogen „Interunie" groeide met 27 percent rf lir rw; 38 9 tl il De beurs Financiering nieuwe investeringen met vreemd geld5 Twentsche Bank verwacht scherpe kostenstijging Ned. Exportpapier verhoogt dividend Minder belegd in de internationals Nieuwe fase in strijd om de n.v. Terminus In februari nam de bedrijvigheid toe Politiek per telefoon... Belasting speelt Duttweiler parten Ontslagen Italiaan stak kantoor van R.E.T. in brand Scheepvaartberichten Hoge kosten bij passeren van weistandsgrens ZATERDAG 17 MAART 1962 12 internationale watersport-, mm kampeer- en caravantentoonstelling AMSTERDAM Denemarken wil lid van KSG en Euratoom worden Uitverkoopbeschikking wordt ingetrokken Statutenwijziging Nijverdal-Ten Gate N.H.M. 14 pet. (12,5 pet.) C on junctuur test „Wij vechten tegen de dictatuur van het loket" 7* AL 0CÈ N KUNNEN WE ALLES MAAR Dan OOK ALLEEN ALLEN SAMEN Rovers deden flinke greep in etalage Studentenprotest tegen aantasting gymnasium in mammoetwet Kort geding tegen bewoners Vijzelflat ingetrokken Advertentie hiswa RAI geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur toegangsprijs f 2.- (Van onze financiële medewerker) De New York.se beurs blijft in één doen, vandaag iets beter, morgen iets minder. Met een indexcijfer voor indus triële aandelen van boven 700 ligt de beurs op een niveau, dat boger is dan ooit tevoren, hetgeen tot uitdrukking komt in de merendeels zeer lage rende menten en de hoge cijfers voor de koers/ winstverhouding. Ook in West-Duitsland zijn de koersen van de aandelen, ook na de daling, die in de tweede helft van 1961 heeft plaats gevonden, nog alles behalve laag, hetgeen uiteraard de be legger tot voorzichtigheid noopt. De Westduitse economie geeft zeker geen reden tot grote bezorgdheid, maar de gang is er toch wat uit, zoals uit de re cente exportcijfers blijkt. Hetzelfde kan ongeveer van ons land worden gezegd. Men heeft het gevoel in een soort overgangsperiode te verkeren, niet alleen als gevolg van een grote onzekerheid ten aanzien van de lonen en salarissen die in 1962 zullen gelden, maar ook in verband met de uitbouw van de E.E.G., die met name voor de buitenlandse handel nieuwe normen stelt, waarbij de be drijven zich moeten aanpassen. Mr. H. Albeda, voorzitter van het Centraal Or gaan voor de Economische betrekkingen met het buitenland heeft er onlangs op gewezen, dat weliswaar de afzetmoge lijkheden in Europa groter zullen wor den, maar dat nog moet worden afge wacht in hoeverre de onderscheidene bedrijfstakken daarvan zullen kunnen profiteren. Af en toe treedt voor een bepaald fonds soms een scherpe daling in als de betrok ken onderneming (Palthe) slechte resul taten over 1961 aankondigt, in de meeste gevallen stellen de cijfers en de dividenden over het afgelopen jaar niet teleur. Zo werd deze week door Mosa, Van Nelle, Handelscompagnie Krasnapolsky, Woon- en Winkelhuizen, een hoger dividend aan gekondigd, terwijl vele andere het op het peil van 1960 kunnen handhaven. Wat de internationale fondsen betreft, heeft de Koninklijke, zoals men weet bij een circa 100 miljoen hogere winst voor het concern, het dividend gehandhaafd, terwijl ook Philips weer 16 percent in kas en vijf percenf in aandelen uit de agio- reserve uitkeert. De deze week bekend ge worden cijfers over 1961 worden in zoverre moedgevend beschouwd dat de omzet in het vierde kwartaal die van dezelfde pe riode in 1960 heeft overtroffen, al was dan de winst 13 percent lager. Hieruit blijkt dat ook een concern als Philips de stijgende kosten niet door een grotere produktiviteit kan dekken en er dus op uit moet zijn door nieuwe investeringen de bedrijfskosten te verlagen. Nu als gevolg van lagere winsten de zelffinanciering minder radicaal kan wor den toegepast laat het zich aanzien dat voor de financiering van die investeringen een beroep op de kapitaalmarkt zal moeten worden gedaan, zoals trouwens bij enkele ondernemingen reeds het geval is. In dit verband verdient het de aandacht dat men in het algemeen voor een vergro ting van het eigen kapitaal beducht is en er de voorkeur aan geeft gelden van der den aan te trekken, vooral nu deze tegen een betrekkelijk lage rente te krijgen zijn. Op de vergadering van De Wit's Textiel, die een converteerbare obligatielening heeft uitgegeven, motiveerde de voorzitter deze wijze van financieren met de niet of minder rendabele exploitatie der nieuwe aanschaffingen tijdens de aanloopperiode en dezelfde overweging zit voor bij de A.K.U., die 70 miljoen 4' percent con verteerbare obligaties uitgeeft, daardoor haar geldmiddelen na de verwisseling van de oude tegen de nieuwe obligaties met 62 miljoen versterkt, doch haar eigen kapitaal slechts met 12 miljoen ziet toe nemen. Het is altijd een goede regel geweest dat industriële en handelsondernemingen, die in hun bedrijf aan de wisselingen van de conjunctuur onderworpen zijn met het aan trekken van vreemde middelen, waarover een vaste rente moet worden betaald, voor zichtig moeten zijn en dit in sommige ge vallen niet, in andere slechts in zeer be perkte mate mogen doen. Prof. Goudeket heeft in een vergadering van Philips ech ter als zijn mening uitgesproken dat naar mate de basis van een bedrijf verbreed en verdiept wordt, de bezwaren tegen de financiering met geleend geld minder groot worden. Uit de recente cijfers van de spaarban ken en die van de handelsbanken blijkt dat aan deze instellingen nog altijd grote be dragen toevloeien en de besparingen in ons land zich op een hoog niveau handhaven. <Nu blijkt dat het voor de Nederlandse be drijven als gevolg van de loonsverhogingen en de verkorte werkweek moeilijk wordt de winstmarges op een redelijk peil te hou den. is het ook voor aandeelhouders een gelukkige omstandigheid dat nieuwe inves teringen mogelijk zijn zonder dat de ex ploitatierekening zwaar wordt belast en het dividendniveau in gevaar gebracht wordt. De Deense regering heeft besloten het lidmaatschap van Eurotoom en de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal aan te vragen. Zij zal om onderhandelin gen dienaangaande verzoeken. In de gisteren onder grote belangstelling gehouden jaarvergadering van De Twent sche Bank werd aan aandeelhouderszijde grote waardering uitgesproken voor de in 1961 bereikte resultaten. Opgemerkt werd dat de bank een zeer goed figuur slaat ver geleken met andere grote banken, zowel wat betreft de stijging van de baten als de beperking in de stijging van de kosten. De kostenstijging van 1961 zal, zo vreest de directie, wel niet de laatste zijn geweest. De kredietrestrictie van de Nederlandsche Bank zal effectief werken en tot activiteit op de emissie-markt kunnen leiden. De directie zegt de kosten van het jubileum niet te willen publiceren. De stijging van- kosten en vooral van salarissen in 1962, zoals die algemeen in het bankwezen ver wacht wordt, zal circa acht percent be dragen. De voorziter van de raad van commissarissen mr. D. A. Delprat trad af wegens het bereiken van de vastgestelde leeftijdsgrens (72 jaar). (Van onze Haagse redacteur) De uitverkoopbeschikking 1957 zal waarschijnlijk spoedig worden ingetrok ken. De overdracht van de bevoegdheid om bij beschikking de tijdsruimte(n) waar in uitverkopen zullen mogen worden ge houden, te bepalen werd reeds aan het hoofdbedrijfschap van de detailhandel overgedragen. Als gevolg van deze overdracht zou de uitverkoopbeschikking nog slechts van toepassing zijn op de detailhandel in auto mobielen, benzine, bloembollen, landbouw zaken, levend pluimvee, pootaardappelen, scheepsbenodigdheden en tuinbouwzaden. Uitverkoop van deze artikelen pleegt niet te worden gehouden. De S.E.R. zal 23 maart adviseren over intrekking van de beschikking. De brutowinst van de Nederlandse Export papierfabriek N.V. te Nijmegen inclusief diverse baten minus lasten heeft over 1961 2.547.604 (v.j. 2.453.553) bedragen. Na aftrek afschrijvingen en aanloopkos ten ad 727.254 628.853), betaalde be lastingen ad 85.900 35.000) en latente vennootschapsbelasting ad 621.000 657.000) bedraagt de nettowinst 1.113.360 1.132.700). Er wordt een dividend voor gesteld van 14 percent (13 percent). De eerste papierbaan in het nieuwe fa briekscomplex te Cuyk is gereed. De papiermachine heeft zo juist het eerste papier opgeleverd. De vergadering zal in april worden ge houden. NOTERING EDEI.E METALEN De koud- en zijvernotermgen zijn. blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon s Edel- metaalbedrijven N.V. in Amsterdam deze week ongewijzigd gebleven, te weten: veredelingsgoud f 4.100f 4.150, binnenlands goud f 4.250 en zilver f 116.00f 121.50. Alles per kg fijn. De informatiekoersen voor gouden munten luiden als volgt: tientjes f 30,25—31.25 (onv.). ponden f 33.00—f 38.00 (f 34.00—f 38.00). 20 Napo léons f 30.50f 32.50 (onv.), 20 Vrenelis f 30.75— f 32.75 (onv.) en 20 Belgische franks f 30.75 f 32.75 (onv.). Het bestuur van de Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. stelt voor om het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 60 min tot f 100 min. Vergroting van het geplaatste kapitaal ligt niét in het voornemen Voorts zal worden voorgesteld 't primaire dividend te verhogen van vier tot vijf pet. en het per centage van de directie in de overwinst vast te stellen op in totaal tien pet. De maxium leeftijd van de directeuren zal worden gesteld op 65 jaar. Die van de cqpnmissarissen op 75 jaar. De Nederlandsche Handelmaatschappij n.v. stelt voor het dividend op de gewone aandelen over 1961 te bepalen op 14 per cent (v.j. 12V2 percent) waarvan tien per cent desgewenst in aandelen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoers voor buitenlands bankpapier geldend In Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 10.12—10.22, Amerikaanse dollar 3.58'/i3.62'/j, Canadese dollar 3.393.44. Franse frank (100) 73.25—73.75. Belgische frank (100) 7.22—7.27, Duitse mark (100) 90.00—90.50 Zweedse kroon (100) 69.50—70.50. Zwitserse frank (100) 83.10—83.60, Italiaanse lire (10.000) 57.50— 59.50, Deense kroon (100) 51.90—52.90, Noorse kroon (100) 50.30—51.30: Oostenrijkse schilling (100) 13.97Vi—14.07'/i, Portugese escudo (100) 12.60— 12.75, Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95—6.10. De n.v. Internationale Beleggings Unie „Interunie" kan, blijkens het ver slag, over 1961 wederom op een jaar van voorspoed en groei terugzien. Hier toe heeft onder meer bijgedragen het geaccepteerde omwisselingsaanbod aan de houders van depot-fractiebewijzen „Nationaal Beleggingsdepot" en „Ame- rikahelegging". Het geplaatste kapitaal per 31 december 1961 bedroeg 67,50 mil joen (v.j. 55,50 miljoen). Tot de groei heeft de notering te Londen, Frankfort en Dusseldorp bijgedragen. Het vermogen steeg met ruim 27 percent tot 292,64 miljoen (v.j. 229,51 miljoen). De waarde der aandelen liep op tot 228 (456 percent) tegen f 217 (434 percent). In de jaar-recapitulatie der effectieve omzetten aan de beurs nam „Interunie" de negende plaats in. De inkomsten vermeerderden tot f 14,04 miljoen 9,44 miljoen). De beheerskosten liepen op tot'550.000 525.000), De in komsten door koersverschillen op verkoch te effecten stegen tot 8.19 miljoen 2,52 miljoen). Voor koersverschillen werd 7,90 miljoen 2.25 miljoen) gereserveerd. Het saldo-winst bedraagt 13,78 miljoen 9,19 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van f 9,50 9) in contanten plus vijf percent (onv.) in aandelen ten laste van de agioreserve. De totale reserves stegen tot 124,22 miljoen 91.06 mil joen). Blijkens de gevoerde beleggingspolitiek daalde het percentage van de Nederlandse internationale fondsen van 28,4 tot 21,2 percent, de lokale fondsen van 22,9 tot 22,1 percent. De beleggingen in de Ver enigde Staten vermeerderden tot 32,9 per cent (27,7 percent), Duitsland 3,7 percent (2,5 percent), Engeland 3,7 percent (2,9 per cent), Canada 3,9 percent (4,3 percent), Frankrijk 2,4 percent (nihil), België 0,7 percent (nihil), Italië 0,2 percent (nihil), Zweden 0,2 percent (0,1 percent), onbelegd bleef 9,0 percent (11,2 percent), tezamen honderd percent. Het belang in Europa werd over een groter aantal landen gespreid. Het belang in de voedingsmiddelen- en zeepindustrie nam toe van circa f 31,5 miljoen tot circa 37,5 miljoen. Tegenover verkopen van. Unilever stond de koersstijging van dit fonds en aankopen in deze sector-in de Verenigde Staten. Het belang in de elek trotechnische en kabelindustrie vermeer derde van circa f 32,5 miljoen tot circa 37 miljoen Voornamelijk door aanzien lijke koersstijgingen nam het belang bij Amerikaanse nutsbedrijven toe van 21,5 miljoen tot f 31 miljoen. Het belang bij de staalindustrie van circa 9.5 miljoen bieef ondanks vermindering van de post Hoog ovens. vrijwel stationair. De strijd om de aandelen in de n.v. Terminus, exploitante van de hotels Pays- bas, Domhotel en Terminus te Utrecht en Grand Hotel Terminus te 's-Gravenhage, komt thans letterlijk in een kort geding tot een climax. De Amsterdamse bankiers gebr. Teixeira de Mattos hebben voor de president van de Haagse Rechtbank een kort geding aangespannen, dat op 28 maart zal dienen, waarbij geëist wordt dat <!e bekende „stichting" met functie van ad ministratiekantoor) wordt opgeheven. De heren Teixeira de Mattos stellen dat indien De Landbank n.v. (van de heer R. Zwolsman) de strijd om het bezit zou hebben gewonnen, de stichting volgens toe zegging ook zou zijn verdwenen. Zoals bekend heeft de stichting inder tijd besloten de gelegenheid open te stel len, de certificaten van aandelen, die Téi- xeira de Mattos via haar bod verwierf, om te wisselen in originele aandelen. Het Amsterdamse bankiershuis bezit de meer derheid in de n.v., maar in certificaten. Voor het stemrecht is de beschikking over de aandelen nodig. De stichting zegt nu moreel de ruil van certificaten in aandelen niet te kunnen ef fectueren. Het kort geding zal nu de op lossing moeten brengen. Overigens is het in de stichting zelf niet allemaal koek en ei. De heren Burghard, directeur van de Nederlandse Middenstandsbank, en dr. Buining, notaris in Den Haag, zijn tenmin ste uit het stichtingsbestuur getreden. Het Centraal bureau voor de Sta tistiek heeft de resultaten gepubli ceerd van het onderzoek volgens de conjunctuurtestmethode over februari 1962. De antwoorden der bij dit onder zoek betrokken ondernemingen mogen representatief geacht worden voor on geveer zeventig percent van de Neder landse industrie (exclusief de voedings- en genotmiddelenindustrie) en voor de gehele burgerlijke en utiliteitsbouw. De arbeidersbezetting bleek in febru ari in lichte mate te zijn toegenomen. De gemiddelde dagelijkse bedrijvigheid toonde in de bedrijfstakken die in het onderzoek zijn betrokken, een verder stijgende tendentie. De meldingen van de ondernemin gen omtrent de ontvangst van orders waren uiteenlopend met een per saldo licht stijgende tendentie. Deze werd, evertqls ij}, vorige maanden, voorname lijk veroorzaakt door een toeneming van de ontvangst van exportorders. In de beoordeling van de orderontvangst trad in februari een verbetering in. De or der ontvangst over deze maand werd door 35 percent (vorige maand 25 per cent) der fabrikanten groot en door 15 percent der fabrikanten klein voor de tijd van het jaar genoemd. Vrije Burgers: „Wanneer Nieuw-Guinea wordt overge dragen aan Indonesië zullen wij Papoea's ons met kracht verzetten", aldus de heer Z. Sawor. voorzitter van de vereniging van in Nederland studerende Papoea's. Hij merkte verder nog op dat de Neder landse regering Nieuw-Guinea niet zonder meer in de steek mocht laten en dat de bewoners van dit land met de hulp van de met idealen bezielde Nederlanders tot een zelfstandig bestuur moeten kunnen ko men. De heer Sawor was de laatste van de vier sprekers die op de openbare verga dering van de Partij van Vrije Burgers welke vrijdagavond in restaurant Brink- mann in Haarlem werd gehouden, het woord voerde. Voor hem sprak de heer J. A. Bomans die meende dat te weinig mensen zich ver zetten tegen „de dictatuur van het loket". Als voorbeeld van de gevolgen van een dergelijke houding noemde hij onder meer de schrootaffaire, de zaak Oudewater en de helmenkwestie. De tweede spreker, de heer G. G. Ger- kens, pleitte voor een geheel nieuw be lastingstelsel. grotere subsidies voor lucht en scheepvaartbedrijven, meer aandacht voor de aanleg van sportvelden en bouw van gymnastieklokalen en een terugdrin gen van de staatsbemoeienis. Ten onrechte verslijt men ons voor fas cisten, anarchisten of communisten, merk te hij op. Mr. J. W. Spanjaard was opti mistisch gestemd over de uitslag van de komende verkiezingen. Hij constateerde, dat 't woningbouwbeleid in Nederland veel te wensen overliet, achtte de persoonlijke vrijheid van fundamenteel belang voor de verhouding tussen Oost en West en ver langde van sommige leden van de Neder landse regering een krachtiger houding in zake de buitenlandse politiek. In de Ne derlandse rechtspraak zouden onduldbare situaties voorkomen; als voorbeeld noem de mr. Spanjaard het misbruik van het begrip „voorarrest". Voor de sluiting van de bijeenkomst zongen de aanwezigen het Nederlandse volkslied. Van maandag af zal men de Amster damse V.V.D.-kandidaten voor de komende Statenverkiezingen per telefoon inlichtin gen kunnen vragen over de liberale visie op verschillende politieke problemen. Tus sen zeven en tien uur 's avonds is voor deze nieuwe vorm van verkiezingspropa ganda in Amsterdam een bepaald telefoon nummer beschikbaar. Hierbij geldt ech ter de beperking dat per avonds slechts over twee onderwerpen inlichtingen wor den verstrekt. ïk f *.-v W&. v' Dit is de in olijfgroen en oranje uit gevoerde tegel van tien bü twintig centimeter, welke de kunstschilder Edmond Bellefroid in Maastricht heeft ontworpen in opdracht van de Stich ting Nationaal Comité voor het zil veren huwelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden. Exempla ren van deze tegel zullen ter herinne ring aan het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins voor f 2.50 worden verkocht. De opbrengst van deze verkoop is bestemd voor het nationaal geschenk. De tegel zal met ingang van maandag 19 maart a.s. in 20.000 winkels in Nederland verkrijg baar zijn. In Barendrecht is een overval gepleegd op een juwelierswinkel in de dorpsstraat. Toen de juwelier 's avonds laat nog in zijn winkel bezig was hoorde hij glasge rinkel. Het bleek dat vier mannen een grote tegel door zijn etalageruit hadden gegooid. Bliksemsnel sloegen zij hun slag en verdwenen in een auto. De buit be stond uit een groot aantal sieraden met een waarde van ongeveer twintigduizend gulden, De dieven zijn zo haastig te werk gegaan, dat nog diverse sieraden op straat werden teruggevonden. De politie heeft nog geen spoor van de daders gevonden. De olieraffinaderij „Frisia" in Emden kampt met moeilijkheden. „Wie had ook ooit kunnen denken, dat in Duitsland een invoerbelasting van 75 pet. geheven zou worden op stookolie, die voorheen prak tisch belastingvrij was?" schrijft miljonair Gottlieb Duttweiler (de Zwitserse vader van de „Frisia") in een artikel in het weekblad van de Migros en Migrol-maat- schappijen. Duttweiler spoort de kleine aandeelhou ders van „Frisia" aan het vertrouwen in deze olieraffinaderij niet te verliezen. Hij suggereert, dat de grote oliemaatschap pijen met de overheid onder een hoedje spelen en de exhorbitante belastingmaat regelen gewild hebben, om buitenstaan ders als Frisia lam te leggen. Zodra deze capituleren, zou de belasting weer op een normaal peil worden gebracht. De grote aandeelhouders van Frisia zijn bereid om de klappen op te vangen, juist om de kleine spaarder in Zwitserland en Duitsland, die hun geld in Frisia staken, voor verliezen te sparen, verklaart Dutt weiler „Onder de huidige moeilijke om standigheden schaart de beleggingsmaat schappij Frisia zich als één man aaneen tot een gezworen strijdgemeenschap", al dus Duttweiler. Zoals bekend, is de Emder olieraffinade rij destijds gesticht met het doel goedko pe benzine op de markt te brengen. De Zwitserse en Duitse kleine spaarders brachten samen DM 33 miljoen van het stamkapitaal, vanuit Denemarken werd op bescheiden schaal deelgenomen, terwijl Amerikaanse belanghebbenden het start kapitaal van DM 100 miljoen volstortten, Studenten in de letteren aan alle Neder landse universiteiten hebben geprotesteerd tegen hetgeen het wetsontwerp tot rege ling van het voortgezet onderwijs de mammoetwet bepaalt over het gymna siaal onderwijs. „Deze voorstellen zullen een betreurens waardige verarming van dit onderwijs tot gevolg hebben", aldus het protest dat is toegezonden aan de loden van Eerste en Tweede Kamer. Ook de Organisatie van Studenten in de Geschiedenis in Nederland heeft zich met een bezwaarschrift tot de Kamerleden ge wend. Daarin wordt o m. gezegd, dat het een gevoelig verlies voor de samenleving zou zijn, wanneer het klassieke gymna sium zou verdwijnen. De studenten spre ken de hoop uit, dat het gymnasium bui ten het wetsontwerp zal worden gehou den. Zij pleiten er voor, dat een vermin dering van het aantal lesuren in de ge schiedenis zal worden voorkomen. Een heethoofdige 29-jarige Italiaan, die donderdag bij de Rotterdamse Elektrische tram was ontslagen, heeft zijn dreigement dat hij het kantoor in brand zou steken, ook uitgevoerd. Vrijdag, in schafttijd kwam hij met een bus benzine naar de afdeling personeelszaken in het R.E.T.ge- bouw aan de Kleiweg, goot de benzine uit en wierp er een lucifer in. Een flin ke ontploffing, omvallende muren, sprin gende ramen en een hévige uitslaande brand waren er het gevolg van. De enige aanwezige in het kantoor de heer B. Schenk, ging de vluchtende Ita liaan, die bij de poort een fiets stal om zich uit de voeten te maken, achterna, eveneens op een fiets. De chef van de afdeling zette even later de achtervolging in per auto, maar moest in het drukke verkeer zijn pogingen opgeven De heer Schenk kreeg evenwel de vluchtende Ita liaan te pakken en bracht hem naar het politiebureau De brandweer kon in kor te tijd de felle brand, die ongeveer de helft van het kantoor van de personeels afdeling vernielde, bedwingen. Onder meer ging het personeelsregister verloren. De Italiaan is zeven weken geleden bij de R.E.T. in dienst gekomen. Er waren herhaaldelijk moeilijkheden met hem ge rezen, toen hij werkte in de garage aan de Sluisjesdijk. Toen hem ontslag was aangezegd dreigde de Italiaan dat hij de garage in brand zou steken. Daar is het niet van gekomen, maar hij is wel naar het kantoor gegaan om zijn voornemen ten uitvoer te brengen. Het kort geding dat de exploitante van het flatgebouw in de Vijzelstraat te Am sterdam, de n.v. Ainstelstein, aanhangig had gemaakt tegen drie bewoners van de vierde en vijfde verdieping van het ge bouw, dat op 20 maart, voor de president van de rechtbank in Amsterdam zou die nen, zal worden ingetrokken. De huurders hebben zich namelijk be reid verklaard mee te werken aan het tref fen van veiligheidsmaatregelen ten aan zien van hun flats. Enkele bewoners van de Vijzelflat die in verband met de hoge restauratie kosten gesloopt zal worden, hadden de toer gang tot hun woning geweigerd toen ar beiders een noodconstructie op de vierde en vijfde verdieping wilden aanbrengen om gevaar voor instorten van de topgevels te voorkomen. GEEN KOERSLIJSTEN Wegens storing in de Heurslijst-ontvangst moest onze wekelijkse koersvergelijking vandaag vervallen. Acila, pass. 16 Azoren n. Curagao. Almdijk p. 16 Str. van Messina n. Napels. Amstelhoek, 16 te Cristobal. Amstelveld, 16 v. Ngw Castle n.s.w. naar Moji. Baarn, 16 te Hamburg. Batu, 17 te Hsingkang verw. Bintang 18 te Tokyo verw. Batavia 17 te Songkhla verw. Bawean. 18 te Port Said verw. Billiton, 17 te Hong Kong verw. Caltex Amsterdam (t), p. 16 Pantellaria n. Port Said. Eenhoorn. 16 v. Alexandrië n. Famagusta. Gaasterdijk, 15 v. Port Everglades n; New Orleans. Gabonkust 17 te Freetown verw. Glessenkerk, p. 16 Ouessant n. Kaopstad. Hecuba 16 van Balboa naar Arica. Houtman, 16 v. Auckland n. Geelong. Kasimbar, 16 van Manokwari n. Sorong. Katelysia (t), 16 te Heyshamn. Kennia (t), 16 van Pointe noire naar Douala. Kinderdijk, 16 v. Hamburg n. Bremen. Lombok. 17 te Suez verw. Madisonlloyd, 16 te Hamburg. Munttoren, p. 16 Kreta naar Berre. Naes Lion (t), pass. 16 Ouessant n. Rotterdam. Neder Eems. 17 te Genua verw. Philidora (t), p. 16 Bizerta n. Skaramanga Bay. Philippia (t), 16 te Banias. Polydorus, pass. 16 Malta n. Port Said. Purmerend. 17 te Las Palmas verw. Rempang, 16 te Antwerpen. Reza Shah the Great (t), 16 te Wilhelmshafen. Roepat. 17 te Madang verw. Roebiah. 17 te Ilo Ilo verw. Sigli, 17 te Jesselton verw. Schielloyd, 16 v. Tandjung mani n. Bangkok. Steven. 16 van Gibraltar n. Reykjavik. Straat Bali. 16 v.Hongkong n. Singapore. Straat Cook. p. 16 Thursday Eil. n. Brisbane. Tjitarum. 16 van Sydney naar Brisbane. Wieldrecht (t). pass. 16 Gibraltar n. Sete. Wonosobo, 17 te Aden verw. Zaria (t), 17 te L'Avera verwacht. (Speciale berichtgeving) Het ligt voor de hand dat de werkgevet aan de werknemer die de weistandsgrens passeert als salarisverhoging minstens 460,- per jaar geeft, daar de werkgever dit op zijn sociale premies bespaart. De werknemer daarentegen komt voor zoda nige extra kosten te staan, dat zijn sala risverhoging financieel meestal een ach teruitgang betekent. Dit schrijft Réveil, het orgaan van de R. K. Bond van Administratief- en winkel personeel St. Franciscus van Assisië. Het blad vermeldt, dat de bond in het vervolg zal trachten in elke C.A.O. op te nemen: a) dat een werknemer bij over schrijding van de loongrens tenminste f 500 boven deze grens komt te zitten, b) dat de werkgever de helft van de ziek tekostenverzekering die de betrokkene moet sluiten voor zijn rekening neemt. Het blad becijfert dat in een normaal gezin de extra kosten boven de welstands- grens voor artsen, apothekershulp etc. niet ver van de ƒ800 afliggen, terwijl hij aan premie momenteel 264 bespaart. KON OLIE FLAUW Slechts in één hoek van de hoofdfondsen is gisteren op het Damrak flink gehan deld. Dit* was de hoek van de aandelen Kon. Olie. Deze stukken werden bij de opening op 136.60 bij grote posten uit de markt genomen door zowel het buitenland als van de lokale speculatieve zijde. De vraag had verreweg de overhand waar door de prijs snel opliep tot 137,50. 142.50). Een koersverlies derhalve van circa vijf gulden, ofwel 25 punten op de oude omrekeningsbasis. De beurs werd door het dividendvoorstel onprettig ver rast, men had op meer gerekend. De rede nen waarom op het sterk verlaagde ni veau de olie-aandelen grif uit de markt werden genomen zijn ondermeer, het ren dement en het feit dat de aandelen Kon. Olie op dit niveau de goedkoopste aande len zijn van de grootste olieconcerns ter wereld. In de overige hoofdfondsen viel weinig te beleven. De Philipsaandelen hielden zich zeer goed. De koers steeg van 1022 tot 1027 (1019%). AKU was nauwe lijks prijshoudend. Unilever liep op van f 190.20 tot 190,90 190,80). Hoogovens verbeterden van 822 tot 825 (824 Vi). Ver geleken met de slotkoers van vorige week vrijdag steeg AKU deze beursweek circa zeven punten. Unilever verbeterde ruim f 4,-. Kon Olie daarentegen, hoofdzakelijk door de forse koersdaling van gisteren, moesten bijna f 2,- prijsgeven. Philips kon zich circa vijf punten verbeteren, terwijl Hoogovens deze beursweek circa 4 p ver loren. In de cultuurafdeling viel niet veel te beleven. Delimij en HVA een weinig lager. Amsterdam Rubber op 118 onver anderd. De scheepvaartaandr' m lagen een fractie beneden het vorige slotniveau. Staatsfondsen doorelkaar praktisch onver anderd met weinig zaken. VERHANDELDE FONDSEN 15 maart 16 maart Totaal 485 483 Hoger 214 (44,l°/o) 182(37,7%) Lager 185 (38,2%) 215 (44,5%) Gelijk 86(17,7%) 86(17,8%) AVONDVERKEEK VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie 137,70138 gl Philips 1031—1038 Unilever f 191—191,30 Hoogovens NEW YORK: Daling aan het slot De aandelenmarkt sloot een weinig lager bij matige handel gisteren. De markt was licht verdeeld bij opening en bleef ver deeld tot het laatste uur toen winstnemin gen met het oog op het weekeinde de aan delenkoersen omlaag dreef De meeste ver liezen liepen tot één dollar, sommige waren groter. Staal-, auto-, vliegtuig-, non-ferro-, metaal-, olie- en tabakswaarden daalden. Sommige spoorweg- bouwmaterialen- en farmaceutische fondsen stegen De omzet was 3.060.000 stukken (3.250 000). Van 1293 verhandelde fondsen waren 561 lager en 485 hoger. Het industriegemiddelde kwam van 723,54 op 722,77; dat van spoorwegen van 145,22 op 145.83 en dat van openbare nutsbedrijven van 130.38 op 130.51. (AP).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 12