Anarchie in Algerije neemt toe door uitgebreide stakingen Afkondiging van bestand in Algerije verwacht HET WEER i Indonesië pessimistisch over resultaat overleg OAS controleert in Oran de papieren van driehonderd stadhuisambtenaren President De Gaulle houdt zich tegen hedenavond 8 uur gereed Overleg Nederland-Indonesië Onderhandelaars van beide partijen aangewezen Museumstukken op de zomerzegels m een PEUGEOT - SKODA A. J. Rotteveel's N.V. GARAGE VERBEEK KOMPLETE UITRUSTINGEN KOOPVAARDIJ Koud BANANEN zijn vitaminenrijk Schuttersstuk van Frans Hals op hoogste waarde Slechts tactiek In de krant van heden: Na automatisering REGEN- EN TWEEDJASSEN N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI A ANSE Uitdeuken - Repareren Automobielbedrijf STORMVOGELS tegen D.H.C. Aanvang 14.30 uur Kennemerlaan 55 BOUSSACSTOFFEN Wassen - knippen - air-wave 7.50 Kapsalon LUST Telefoon 8 16 6 COIFFURES DE VRIES Het woord is aan 47e JAARGANG NUMMER 114 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 17 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ALGIERS (Reuter, AFP, AP) Alge rije beweegt zich in de richting van de anarchie en een volledige ineenstorting van het economische leven nu de vak bonden en andere organisaties één voor één aangedrongen hebben op stakingen. De spanning onder de Algerijnen en de Europeanen stijgt en de Franse autoriteiten bereiden zich voor op een van de meest dramatische periodes in de Algerijnse ge schiedenis. Vrijdag zijn bij aanslagen vier entwintig mensen om het leven gekomen van wie zestien Algerijnen. Tien man van de OAS in burger hebben gisteren de identiteitspapieren gecontro leerd van alle driehonderd ambtenaren Van het stadhuis. Zij gingen van het ene kantoor naar het andere. De controle duurde twee uren. Zij werden niet door Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie voor alle maatschappijen van de en voor alle hogere zeevaartscholen in Nederland. ur U niformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM de politie gestoord. Zij stempelden de hen overgelegde indentiteitskaarten met „OAS controle zone drie". Volgens ge tuigen waren zij ongewapend en traden zij beleefd op. Zij stelden de telefooncen trale buiten bedrijf en posteerden een wachtpost voor de deur voor zij begon nen. Donderdag heeft de OAS de papieren van honderden personen gecontroleerd op wegen in de buitenwijken, in een straat in het centrum en in de gemeentebussen. Volgens plaatselijke functionarissen is dit een van de methoden van de OAS om de indruk te wekken dat het normale gezag niet meer functioneert. De politieprefect van Oran heeft de avondklok vervroegd van 9 uur tot half acht. Een Algerijnse politieman is gisteren in een ziekenhuis te Algiers vermoord, waar hij werd behandeld voor verwondingen die hij bij een aanslag had opgelopen. Men neemt aan dat de OAS-man die de in specteur moest dod^n, is teruggekomen, omdat hij bij de eerste aanslag niet was geslaagd. Kort na het invallen van de duisternis werd een bazooka afgevuurd op het half verlaten gebouw van de centrale admini stratie op het Forum van Algiers. De raket beschadigde een van de zuilen in een vleugel waarin een compagnie Franse gendarmerie is ondergebracht. Er werd geen melding gemaakt van gewonden. Er zijn weer meer veiligheid-troepen in kleine pantserwagens in Algiers aangeko men. Er vertrekken nog steeds schepen en vliegtuigen naar Frankrijk ondanks de waarschuwingen van de O.A.S. Een em ployé van een luchtvaartonderneming heeft verklaard dat de vertrekkende burgers al leen passage kunnen boeken als zij toe stemming van de O.A.S. hebben. Terwijl het autoverkeer in Algiers min der werd na een staking van de benzine pompstations, heeft de vakbond voor ar beiders in de elektriciteitsindustrie, de olie industrie en de burgerluchtvaart een alge- PARIJS Gisteravond is zowel van Franse, als van Algerijnse zijde te Evian vernomen dat men vandaag de afkondi ging van een bestand voor Algerije ver wacht. Hieraan zou een laatste bijeen komst van de twee afvaardigingen voor afgaan. Frankrijks nog jeugdige minister van Voorlichting, Christian de la Malène, die gisteren de gast was van de buitenlandse pers, heeft aan het slot van de lunch te kennen gegeven, dat de ondertekening van het akkoord in Evian geen kwestie van dagen maar nog slechts van uren is ge worden. Vergeten wij echter niet, dat van af een bepaald aantal uren we toch wel weer van dagen moeten gaan spreken, al dus de minister, die door zijn gasten overigens nogal scherp werd aangevallen vanwege een wetsvoorstel dat hij inder tijd, doch gelukkig zonder succes, als Ka merlid had ingediend en waarbij journa listen met opname in een concentratie kamp werden bedreigd, in geval ze van onjuiste berichtgeving of bewuste mislei ding konden worden verdacht. Het optimisme van de bewindsman wordt, ondanks het feit dat het officiële einde van de Algerijnse oorlog deze week in Parijs Hke dag voor de volgende dag werd aangekondigd, hier toch wel vrij al gemeen gedeeld. De agenda der gebeur tenissen die onmiddellijk op de onderte kening zullen volgen, is ook al tot in on derdelen, bijna in minuten, vastgesteld. Mochten de delegatieleiders of nog waarschijnlijker hun militaire adjudanten vandaag in Evian hun handtekening eindelijk onder de akkoorden plaatsen, dan zal het staatshoofd, generaal De Gaulle, vanavond om acht uur al plaats nemen achter de microfoons en de televisiecame ra's om het historische nieuws wereldkun dig te maken. Voor maandag staat dan een speciale zitting van de regering op het program ma, waarna dezelfde dag, of dinsdag ook het parlement bijeen zal komen voor een laatste vergadering, alvorens door de president der republiek voor een nieuwe verkiezingscampagne naar hun kiesdis tricten tê worden teruggestuurd. (Reuter) De in Franse gevangenschap verkerende vice-premier van de „Voorlo pige Algerijnse regering", Ben Bella, zou dan zaterdagnacht, samen met zijn me degevangenen, worden vrijgelaten en per vliegtuig naar Rabat vertrekken. De pre mier der opstandelingenregering Ben Khed- Opklaringen, maar af en toe ook bewolking en hier en daar een sneeuwbuitje. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee da zal op het tijdstip dat president De Gaulle in Parijs het bestand bekend maakt, dezelfde bekendmaking in Tunis doen. Naar verwacht wordt zullen op de slot zitting de resterende led^n van de twaalf tallige voorlopige raad, die zich voorna melijk zal bezighouden met het referen dum in Algerije, worden aangewezen. Er zijn voorts nog enkele punten met het oog op de evacuatie van Franse militairen te regelen. Men zou het volgens deze kringen vrijdag eens worden over de re patriëring naar Algerije van Algerijnse vluchtelingen, die in Tunesië en Marokko verblijven. Een commissie, waarin Frank rijk het FLN en het Internationale Rode Kruis zijn vertegenwoordigd, zal op deze repatriëring controle uitoefenen. In een restaurant in de omgeving van de Place Pigalle is gisteravond een bom geworpen. Twee personen werden gewond in een ziekenhuis opgenomen. mene staking van 24 uur voor maandag uitgeschreven. De staking is een protest tegen de ver dwijning van een automonteur. De Euro peanen zeggen dat hij ontvoerd is door anti-terroristische regeringscommando's, die tegen het geheime leger strijden. In een communiqué, uit naam van zestig maatschappijen en alle openbare nutsbe drijven, wordt gezegd, dat de staking ge houden zal worden tenzij de man vandaag gezond en wel vrijgelaten zal worden. In Constantine waren de winkels de ge hele dag gesloten. In Oran weigeren scheepvaartmaatschappijen en luchtvaart maatschappijen alle boekingen voor Frankrijk. (Vervolg op pag. 3 onder: Algerije) Bij het geheime Nederlands-Indonesi sche vooroverleg over Nieuw-Guinea, dat dinsdag met de Amerikaan Ells worth Bunker als bemiddelaar ergens in de buurt van Washington begint, zal Nederland worden vertegenwoordigd door de ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen en door de permanente vertegenwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann. Voor Indonesië zullen de bespre kingen worden gevoerd door Soedjarwo Tjondronegoro, waarnemend secretaris generaal van bet ministerie van Buiten landse Zaken, die wordt bijgestaan door de Indonesische ambassadeur in Mos kou, Adam Malik. Volgens het pers bureau AFP zal ook de Indonesische ambassadeur in Washington, Zain, aan het overleg deelnemen. In Washington is door goed ingelichte personen verklaard dat de bemiddelaar Bunker niet als vertegenwoordiger van zijn regering, maar als particulier per soon zal optreden. Advertentie Op 27 april zullen de Zomerzegels 1962, met toeslag ten bate van Nederlandse in stellingen, werkzaam op het terrein van de volksgezondheid, het maatschappelijk werk en ten bate van culturele fondsen, worden uitgegeven. Het thema van deze serie is geïnspireerd op het internationale congres van mu seumdeskundigen, dat van 4 juli tot en met 11 juli 1962 onder auspiciën van de ICOM (International Council of Museums) in Nederland wordt gehouden. De zegels zijn vervaardigd naar foto's van Cor van Weele te Amsterdam, die ook het woord „Nederland" en de waarde- aanduidingen op de zegels tekende. Op de zegels zijn voorwerpen uit Ne derlands museumbezit afgebeeld. De waar den, voorstellingen en kleuren van de ze gels zijn als volgt: 4 en 4 ct, Romaans beeld, groen 6 en 4 ct, fossiel ammoniet, grijs 8 en 4 ct, slingerklok naar Chr. Huy- gens, donkerviolet 12 en 8 ct, schegbeeld, brons 30 en 10 ct, fragment van schuttersstuk van Frans Hals „Maaltijd officieren van de Sint-Jorisdoelen", indigo. De zegels zijn gedrukt op papier zonder watermerk door Joh. Enschede en Zonen Grafische Inrichtingen n.v. te Haarlem De zegels zullen verkocht worden van 27 april tot en met 9 juni 1962 aan alle post- inrichtingen en van 4 juli tot en met 11 juli 1962 aan het tijdelijk bijkantoor in het Gemeentemuseum in 's-Gravenhage. De geldigheid voor frankering eindigt op 31 december 1963. Tjondronegoro en Malik zijn gisteravond per vliegtuig uit Djakarta vertrokken naar Tokio, waarschijnlijk op weg naar Washing ton. Tjondronegoro is onlangs in New York geweest voor besprekingen met se cretaris-generaal Thant over de kwestie- Nieuw-Guinea. Volgens kringen in de omgeving van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken is de Indonesische regering niet erg optimistisch over de resultaten van het komende geheime overleg. Zij stellen, dat Nederland weliswaar heeft ingestemd met onderhandelingen, maar dat het niet de minste aanwijzing heeft gegeven over de vraag, of het zal toe stemmen in de onmiddellijke overdracht van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea. Deze overdracht is voor Indonesië een „absolute voorafgaande voorwaarde" voor alle officiële onderhandelingen met Neder land, die na de voorbereidende besprekin gen zouden worden gehouden De twijfel van de Indonesische regering aan de resultaten van de onderhandelingen is een van de redenen, waarom Indone sië in het geheel niet van plan is zijn militaire voorbereidingen te verminderen, zo merken deze Indonesische kringen op. Minister Soebandrio heeft vrijdag gezegd dat het Nederlandse besluit, om nieuwe oorlogsschepen te zenden in de richting van Nieuw-Guinea, slechts 't Indonesische vertrouwen in de oprechtheid van het door Nederland geuite verlangen naar een vreedzame oplossing kan verminderen. „Wij zullen zeer spoedig zien of de onderhandelingen zullen gaan in de richting van een vreedzame oplossing van het vraagstuk of dat deze onder handelingen voor hen slechts een soort van tactiek zijn", zei Soebandrio. In Washington heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken verklaard dat de vier Nederlandse schepen twee onderzeeboten en twee torpedojagers die, komende uit de Caraïbische Zee, door het Panamakanaal, zullen varen, in de Amerikaanse continen tale wateren blijven en niet op weg zijn naar Nieuw-Guinea. De twee onderzeeboten zullen een Mexi caanse haven bezoeken terwijl de twee torpedojagers naar San Diego in Californië koers zullen zetten en vervolgens naar Vancouver. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Op en om het Binnenhof5 Films 5 Taal-laria 5 Uit stad, en omgeving .5, 6, 7, 9 T opsy 6 Kerkdiensten7 In de Vishal en op zee 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws12 Beurs 12 Effecten en Geldmarkt 12 Scheepsberichten 12 Erbij13 tot 17 Sport 19 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' Aan brandwonden overleden. In een ziekenhuis in Bussum is overleden de 54- jarige mevrouw A. de VriesDe Groot, die vorige week zeer ernstige brandwonden heeft opgelopen in haar woning. Toen zij een brandende kachel met hout bijvulde, vatten haar kleren vlam. Triomfantelijk staan hier commander Malcolm Burley (links), en sergeant Terence Speake op de top van de 2500 meter hoge Mount Liotard in het Zuidpoolgebied West Graham land. Voor de eerste maal werd deze berg beklommen. De mannen beiden in diens t van de Engelse marine kwamen van het Britse patrouille schip „Protector". Wanneer na 22 mei het gehele Neder landse telefoonnet zal zijn geautomati seerd, zal het voeren van interlokale ge sprekken via de telefoniste vermoedelijk duurder worden. De P.T.T. overweegt een toeslag in te voeren ter bestrijding van de extra-kosten die aangevraagde ge sprekken aan bediening en administratie vergen. Gedacht wordt aan een kwartje per aangevraagd gesprek. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 Advertentie Or. D. Bakkerlaan 12 - 16 BloeraendaaL teL 57.500-57.501 Zie SIMCA NIEUWS pag. 10 Advertentie A.S. ZONDAG speelt Advertentie (Bstijln MEVROUW, Misschien is uw haar net gewillig genoeg om gebruik te maken van de AIR-WAVE. Laat u een kapsel creëren dat zeker 4 weken goed zit. LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Donald Wilson: Voor de invalide is de houding van de maatschappij tegenover hem dik wijls een grotere moeilijkheid dan de lichamelijke beperking zelf. (18 maart Wereld-Invalidendag) Over enkele dagen zal het nu zo ver zijn dat vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië, in gezelschap van een Ame rikaan, ergens in de Verenigde Staten aan één tafel gaan zitten voor een vertrouwe lijk gesprek. Het zal voor geen enkele krantenlezer nodig zijn, te vermelden dat dat gesprek over Nieuw-Guinea zal gaan. Maar, hoe vanzelfsprekend dat voor ons allen ook moge zijn, er is toch een op zienbarende omzwaai in de Nederlandse regeringspolitiek voor nodig geweest. Het is nog slechts vier maanden gele den dat onze minister van Buitenlandse Zaken de wereld het „plan-Luns" aanbood en aanprees als het ei van Columbus voor de oplossing van het Nieuw-Guinea- probleem. Tot verbazing van iedereen die de idiosyncrasie van „Het Plein" inzake Indonesië op dat moment nog niet kende, kwam in de hele tekst van dat fameuze plan zelfs het wóórd Indonesië niet voor, hoewel toch moeilijk te ontkennen viel dat dat land en de kwestie Nieuw-Guinea wel iets met elkaar te maken hadden. Geen wonder dat het plan-Luns in de Verenigde Naties danook al heel gauw schipbreuk leed als gevolg van dat mankement. Mi nister Luns kreeg duidelijk te verstaan en niet alleen in het UNO-gebouw te New York maar ook in Washington dat men het daar als de reinste donquichotte rie beschouwde (al zal dat ondiplomatieke woord wel niet gebruikt zijn) de kwestie Nieuw-Guinea buiten Indonesië om te wil len oplossen. Gelukkig heeft onze regering met verblij dende spoed uit die reacties de enig mo gelijke conclusie getrokken: door zich ak koord te verklaren met de zogenaamde „Brazzaville-resolutie", waarin volgens de wensen van de meerderheid der UNO-le- den op een Nederlands-Indonesisch gesprek onder auspiciën van secretaris-generaal Oe Thant werd aangestuurd, erkende Né- herland in principe de noodzaak van on derhandelingen met Indonesië. Daarmee was een belangrijke en verstandige stap gedaan. Toen die onderhandelingen nochtans niet op gang kwamen deze keer hoofdzake lijk omdat Indonesië de goede afloop voor af gegarandeerd wilde zien heeft presi dent Kennedy's broer Robert in bijzonder duidelijke bewoordingen zowel Djakarta als Den Haag te verstaan gegeven dat er een eind moest komen aan het kat-en-muis spel, omdat de internationale toestand een verder voortduren en opvoeren van de spanning om Nieuw-Guinea niet gedoogde. Het „gezicht" van president Soekarno zowel als dat van minister Luns kon worden ge red door het inlassen van „onofficiële, voorlopige besprekingen", zónder de door Indonesië geëiste garantie van overdracht van het gebied en zónder de door Neder land geëiste aanwezigheid van de heer Oe Thant. Niemands kostbare prestige heeft dus enige schade opgelopen en eindelijk, eindelijk zal er kunnen worden gepraat. Het eerste Nederlands-Indonesische ge sprek na ruim zes jaar van stilzwijgen, van wederzijdse verbittering en wrok, een periode die vooral in economisch opzicht zowel Indonesië als ons heel wat heeft gekost. Al die verbittering en wrok, en dus ook die ernstige economische gevolgen, bene vens de gedwongen uittocht der Nederland se werknemers uit Indonesië, hadden waar schijnlijk vermeden kunnen worden als oe deelnemers aan de conferentie van Genève (winter 1955-'56) wat meer begrip voor el- kaars wensen, eikaars belangen en eikaars denkwijze hadden gehad, en vooral als c.e Nederlandse delegatie onder minister Luns toen een wat minder starre, minder for malistische houding had aangenomen. Die zelfde starre, formalistische houding die de regering nu onder internationale druk heeft moeten opgeven, had het toenmalige kabinet (maar met dezelfde minister van Buitenlandse Zaken) destijds met meer voordeel voor Nederland uit eigen bewe ging kunnen laten varen. Het is gewenst, dit op het huidige moment even aan te stippen niet om „na te kaarten", maai omdat er nu wéér onderhandelingen gaan beginnen, onderhandelingen, die, als men een catastrofe wil vermijden, beslist niet wéér mogen mislukken. Het is daarom gelukkig, dat er deze keer een „neutrale derde" bij aanwezig is, die de onderhan delaars er zo nodig op kan wijzen dat er met dit gesprek grotere want meer algemene belangen gemoeid zijn dan het „zelfbeschikkingsrecht" van een bevolking die voor het grootste deel nauwelijks weet dat er op de wereld nog andere mensen dan Papoea's leven. Moge het beide partijen gegeven zijn het zo hard nodige wederzijdse begrip aan de dag te leggen en zo een overeenkomst te bereiken die dan misschien niet alle nationalistische gevoeligheden bevredigt maar waarmee het algemene nut het best gediend is. v

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1