Russen lanceren opnieuw onbemande aardsatelliet Algerije Tsarapkin erkent Amerikaanse superioriteit in kernwapens fLSchoonheidskuur voor Uw tanden Wereldnieuws r Van dag tot dag en Landau krijgt levenslang Kroesjtsjev: „Tegen onze nieuwste raket is geen afweer mogelijk Beroep van Ilse Koch in Straatsburg afgewezen Segni onverwacht naar Rome vertrokken Irak en Syrië convoceren Arabische conferentie Geen spoor van vermiste Superconstellation Amerikaanse Titan gelanceerd Israel bombardeert Syrisch geschut Ernstige onlusten in Guatemala raatótoel kantoormachines POTTER „Lm I A ZATERDAG 17 MAART 1962 3 „Niet langer een droom" Nieuwe woningen „Komt door het raam" Ondanks Kroesjtsjevs nieuwe onaantastbare raket ,R ede lijk' Honderdzeven inzittenden vermoedelijk omgekomen Zwitserse centrale bank steunt de frank Raket met een nagenoeg onbegrensd bereik Nachtelijke strafactie op Syrische stellingen Twintig mensen gedood 185 gewond, 250 opgepakt Tabs 95ct 0p de Cor Beek Ex-president Syngman Rhee is niet welkom in Seoel Morgen is het „Wereld-Invalidendag". Onze maatschappij is een samenleving van individuen, die bij onderlinge afspraak de regels en rechten der maatschappelij ke ordening hebben vastgesteld aan de hand van datgene, wat de „valide" mens als gemiddelde „aankan". De valide mens is dus uitgangspunt. Hij vormt de meer derheid en ofschoon hij bereid is voor alle anderen uitzonderingsbepalingen te maken hij is de „maatstaf aller din gen". De valide, volwassen, gemiddeld intelli gente, gezonde mens drukt zijn stempel op alles wat ten behoeve der maatschap pelijke orde in het leven is geroepen. La ten we als voorbeeld de verkeersregels ne men. Deze zijn met de grootste zorg ont worpen en gerealiseerd aldus mogen we theoretisch aannemen doch uitsluiteid in de overweging dat men niet te doen krijgt met mensen die op krukken lopen, slecht of nog slechter zien, zich met pro theses moeten redden of beneden de maat van de gemiddelden aan reactievermogen, bewegingssnelheid en improvisatiekunst zijn gebleven of gekomen. Natuurlijk houdt de praktijk wel rekening met deze geval len, maar men is nu eenmaal niet van het minimum aan menselijke vermogens uitgegaan, doch van het gemiddelde. Zo is het over de hele linie De uitzon deringsregels ten behoeve van de uitzon- derings-mensen zijn talrijk, doch men kan niet alles opvangen en regelen. Ambtena ren van Sociale Zaken willen wel eens be togen, dat dit in onze sociaal hoogontwik kelde samenleving wèl het geval is, doch daar moet dan toch in vele gevallen ..m theorie" bij en de praktijk geeft meerma len schrijnende voorbeelden van werkelijk „ongelukkigen", voor wie de mazen van het sociale net toch nog te wijd zijn ge bleken. Dat woord „ongelukkigen" was vroeger de aanduiding van mensen, die een licha melijke handicap hadden te dragen. „Hij is ongelukkig geboren", zei men. Dat de ze term in onbruik is geraakt, betekent dat de lichamelijk gehandicapte, vroeger bijna automatisch letterlijk ongelukkig, in onze dagen grote kansen heeft om even gelukkig te leven als zijn valide mede mensen. De maatschappij heeft zich naar hem overgebogen met begrip en tact, uit gaande van de humane overweging dat de kans op geluk voor iedereen (zonder uit zondering) even groot moet zijn. De ver wezenlijking van dat ideaal is niet altijd, gemakkelijk gegaan en soms zelfs mislukt. Doch in het algemeen is de situatie voor invaliden sterk verbeterd. Hij is niet meer op liefdadigheid aangewezen, doch heeft mogelijkheden verworven zijn vol waardige bijdrage aan de samenleving te leveren in een vorm die onafhankelijk .vas van zijn gebrek. Deze summiere aanduiding van de so ciale kant der zaak vindt een equivalent in de houding van de valide mens tegen over de invalide in het maatschappelijk en persoonlijk verkeer. De grotere erken ning van de mens als persoonlijkheid en de zuiverder vaststelling van de louter func tional betekenis zijner lichamelijke vermo gens heeft de lichamelijk invalide tot een „gehandicapte" gemaakt. „Invalide" heeft met een gebrek aan waarde te maken. „Gehandicapt" betekent dat hij in het ge bruik zijner lichamelijke functies grotere moeilijkheden heeft te overwinnen dan an deren, bij een meestal gelijk waarde-re- sultaat! Dat is een zeer belangrijk verschil. Niet temin is de term „invalide" nog gangbaar en gebruikelijk ook bij degenen, die de ze nieuwe interpretatie wel degelijk be seffen en huldigen. Het komt trouwens meer bp de praktijk dan op de termen aan: wanneer „validen" hun „invalide" mede mensen ontmoeten met respect voor hun grotere prestatie, niet met medelijden of minachting, doch als volkomen gelijkwaar- digen met betrekking tot de mate hunner essentiële menselijke levensopdracht, is een discriminatie overwonnen die behoort tot de erfenis uit duistere tijden, toen de menselijke waarde met zonderlinge maat staven werd gemeten. Dat is een bezin ning waard die wij voor morgen aan onze niet- of wei-gehandicapte lezers gaar ne aanbevelen. Advertentie RUYS STUTTGART (DPA) De voormalige S.S.-officier en drager van de „bloedorde" Felix Landau (51 jaar oud) is gisteren te Stuttgart tot tweemaal levenslang veroor deeld wegens moord op 21 Joden. Het werd als bewezen geacht dat Landau op 22 juli 1941 in de Poolse stad Drohobycz twin tig Joden heeft laten doodschieten die uit angst voor mishandeling niet op het werk verschenen waren. Verder had Landau op 14 juni 1942 van het balkon van zijn huis af een Jood doodgeschoten die een ogen blik van het werk in de tuin stond uit te rusten. MOSKOU (TASS, AFP, Reuter) —De Sovjet-Unie heeft gistermiddag weer een onbemande aardsatelliet gelanceerd, aldus heeft premier Kroesjtsjev op een bijeen komst in het Kremlin in het kader van een verkiezingsactie meegedeeld. De kunst maan werd gelanceerd ter voortzetting van het Russische programma voor ruimteon derzoek. De satelliet was de eerste van een serie, die dit jaar van een aantal lanceerpiaatsen in de Sovjet-Unie zal worden afgevuurd. De lanceringen zijn een onderdeel van een uitgebreid programma van onderzoek in de hogere lagen van de atmosfeer. Zij moeten onderzoekingen doen naar het mag netische veld van de aarde, de vorming van wolkensystemen en de voortplanting van radiogolven in de ionosfeer. De aardsatelliet heeft een baan met een minimale hoogte van 217 km en een ma ximale van 980 km. De omwentelingstijd is iets meer dan 96 minuten; de hoek van de baan is 49 graden. Radio Moskou heeft later meegedeeld dat de satelliet is uitgerust met teleme- trische apparatuur en andere instrumen ten. De soort instrumenten werd niet na der aangeduid. De volgende (Westeuropese) tijdstippen werden opgegeven voor het passeren van de satelliet over een aantal steden: New York 17.46, Addis Abeba 18.12, Wellington 18.50, Los Angeles 19.18, Ottawa 19.27, Melbourne 20.26. Premier Kroesjtsjev zei verder dat de Sovjet-Unie het eerste land is geweest, dat de weg op is gegaan naar een maat schappij, waarin de éne mens niet door de andere wordt uitgebuit. „Het commu nisme is niet langer een droom", zei hij. Op de in het Westen geuite critiek, dat men in de Sovjet-Unie maar op één partij kan stemmen, zei Kroesjtsjev, dat de Ame rikanen zelf hebben toegegeven dat er geen werkelijk verschil is tussen demo craten en republikeinen in de Verenigde Staten, zodat daar in feite ook maar één partij bestaat. Amerika had 4.800.100 werklozen, in de Sovjet-Unie waren al ja ren geen werklozen meer. De premier verklaarde er zeker van te zijn, dat het communisme overal ter we reld de overwinning zal behalen. Als Ame rika de kernproeven in de atmosfeer her vat, zal ook de Sovjet-Unie met het oog op haar veiligheid gedwongen zijn nieuwe proeven te nemen. Kroesjtsjev zei dat in de afgelopen vijf jaar 50 miljoen Russen een nieuwe wo ning hebben betrokken. Bij de verbruiks- goederen was het probleem niet de hoe veelheid, maar het verbeteren van de kwaliteit en verscheidenheid. De Sovjet- Unie zal alles doen wat in haar vermogen ligt om de ontwapeningsconferentie in Ge- nève te doen slagen. De hulpverlening aan Cuba zal worden voortgezet. PARIJS (DPA) De Europese commis sie voor de rechten van de mens in Straatsburg heeft een beroep van de tot evenslang veroordeelde voormalige com mandante van het concentratiekamp Buchenwald Ilse Koch afgewezen. De in Aichbach (Beieren) gevangen zittende vrouw had het vonnis onrechtmatig ge noemd en om stappen van de commissie bij de Westduitse justitie verzocht. De commissie verklaarde dat het kennelijk een misbruik van instellingen voor waar borging van de vrijheid van de persoon was dat Ilse Koch zich tot de commissie wendde. Het beroep gold de veroordeling door een Duitse rechtbank in Augsburg in 1951, wegens aanzetting tot moord, die in 1952 door het hof te Karlsruhe werd bevestigd. Reeds in 1947 was Ilse Koch wegens in breuk op het oorlogsrecht door een Ame rikaans tribunaal tot levenslang veroor deeld maar in 1949 weer op vrije voeten gesteld. Zij en haar man hadden van 1937 tot 1942 de leiding van het kamo Buchen wald en stonden voor het eerst in 1944 terec'rt. Karl Koch werd toen wegens moord ter dood veroordeeld, Ilse bgebrek aan bewijs vrijgesproken. (Vervolg van pag. 1) De Algerijnse advocaten hebben beslo ten in staking te gaan totdat afdoende veiligheidsmaatregelen getroffen zijn. De ze staking volgt op de moord die donder dag is gepleegd op een Europese advocaat in zijn kantoor. De bussen en de taxi's rijden niet meer nadat de benzine-pompen gesloten waren. Gisteren verschenen duizenden arbeiders niet op hun erk ten gevolge van gebrek aan vervoermiddelen. De banken zijn ge sloten en het personeel heeft verklaard niet te weten wannéér zij weer zullen open gaan. De autoriteiten hebben meegedeeld, dat de paasvakanties voor de scholen maan dag beginnen twee weken eerder dan gewoonlijk. Europese terroristen hebben aanvallen gedaan op vijf militaire wachtposten in Oran en wapens gestolen. Twee soldaten werden bewusteloos geslagen. In Algiers hebben de soldaten hun wapens met ket tingen aan hun riemen of polsen vastge maakt. Van goed ingelichte zij dé wordt meege deeld, dat de autoriteiten lange lijsten op stellen van Europeanen die naar concentra tiekampen overgebracht zullen worden na de afkondiging van een wapenstilstand. On der hen zou zich een aarital Europese re- serve-officieren en politieke persoonlijkhe den bevinden met uitgesproken pro-recht se opvattingen. In een bulletin dat de O.A.S. de pers deed toekomen werd meegedeeld, dat vijf officieren, zestien onderofficieren en 121 mohammedaanse soldaten zich deze week bij de O.A.S. hebben aangesloten. 99 Premier Kroesjtsjev zei verder dat zijn regering geen uiterste datum stelt voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. „Dit belangrijke probleem moet echter wel worden opgelost", zei hij. De oprichting van de muur in Berlijn stelde de communistische landen in staat „hun strijd voor een Duits vredesverdrag te voeren vanuit een versterkte positie". Kroesjtsjev deelde tenslotte mee dat Rus sische geleerden erin zijn geslaagd een raket te fabriceren, die onaantastbaar is voor afweerraketten. Alle afweerinstallaties in Amerika zijn nu waardeloos geworden, aldus de premier. Het Amerikaanse grond gebied kan op elk gewenst punt worden aangevallen. De nieuwe Russische raket is ook niet te ontdekken. Het enige mid del om oorlog te voorkomen, aldus Kroesjt- sjec is ontwapening. Kroesjtsjev zei dat de nieuwe raket de gehele wereld kan bestrijken. „Je ver wacht hem door de deur, maar hij komt door het raam binnen". De Amerikaan se waarschuwingsinstallaties waren bere kend op raketten die via de Pool de kortste afstand zouden binnenkomen. De nieuwe konden zich echter over de Oceanen bewegen, waar geen radarposten te vestigen zijn. De 6.000 mensen en de congreszaal van het Kremlin brachten Kroesjtsjev aan het eind van zijn toespraak een vier minu ten durende ovatie. WASHINGTON (AFP) In Amerikaanse regeringskringen wilde men vrijdag geen commentaar leveren op de bekendmaking van Kroestjtsjev, dat de Russische geleer den een raket hebben gemaakt, die onaan tastbaar is voor afweerraketten. In militaire kringen verwonderde men zich erover, dat Kroetjsjev zijn dreigement aan het adres van de Verenigde Staten doet op het moment dat men in Genève zoekt naar een voor beide partijen aan vaardbare formule voor een ontwapening. GENèVE (AP) De Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken Segni, die gis teren op de 17-landenconferentie het woord gevoerd heeft, is in de middag onver wacht naar Rome vertrokken. Het is nog niet bekend of Segni naar Genève zal terugkeren. De conferentie wordt maan dagochtend hervat. BAGDAD (AFP) Na afloop van de besprekingen tussen president Nazem Koedsi van Syrië en president Kassem van Irak is in een gemeenschappelijk commu niqué meegedeeld dat zij besloten hebben binnen drie maanden een conferentie van Arabische staten bijeen te roepen met het oog op de conflicten tussen Arabische lan den onderling, de internationale situatie en de dreiging van Israel. Aan deze conferentie zal worden voor gesteld het sluiten van een militair ver drag, dat voorziet in de instelling van een verenigd commando der Arabische troepen, als eerste stap naar een fusie van deze troepen. Andere punten voor deze confe rentie behelzen de instelling van een economische raad, met de taak het coör dineren van de industriële ontwikkeling van de landen van de Arabische Liga; een gemeenschappelijke buitenlandse politiek voor de Arabische landen en de instelling van een supra-nationale culturele raad. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE Ondanks Kroesjtsjevs ver klaring, dat de Sovjet-Unie nu een inter continentale raket bezit, waartegen geen verdediging mogelijk is, hebben de Ame rikanen ook volgens de Russen nog steeds het overwicht in kernwapens. Dat liet de Russische afgevaardigde op de Ge- neefsc conferentie over het staken van proeven met kernwapens, Semyon Tsarap kin, zich gisteren op een persconferentie ontvallen. Tsarapkin, een kleine, beminne lijke man en de favoriete Russische diplo maat van de westelijke pers, gaf verder niet alleen duidelijk te verstaan, dat de Sovjet-Unie geen internationale controle op een verbod van kernproeven zal dul den, maar ook waarom niet. Tsarapkins argumenten waren zowel van technische als van politieke aard. Hij zei, dat de wetenschappelijke methoden voor het vaststellen van kernexplosies zó ver gevorderd zijn, dat iedere kernontplof fing in de atmosfeer of dei stratosfeer, on der water of ondergronds, door de Russen en de Amerikanen in het eigen land ge registreerd kan worden. Iedereen is dat met hem eens, behalve waar het de on dergrondse proeven betreft. Toch zei Tsa rapkin dat de Amerikanen niet alleen ach ter alle gegevens van de Russische proe ven in de vorige herfst zijn gekomen, maar dat de Russen ook precies op de hoogte zijn van alle recente Amerikaanse ondergrondse proeven. De Russische afwijzing van internatio nale controle, die de Amerikanen als nood zakelijk en de Russen als spionage be schouwen, heeft' ook politieke achtergron den. In 1958 was de Sovjet-Unie bereid het principe van beperkte internationale con trole te aanvaarden, aldus Tsarapkin, om dat zij in een snel akkoord hierover de kans zag een keerpunt in de internationa le betrekkingen te bewerkstelligen. Helaas zijn die betrekkingen daarna van kwaad tot erger geraakt het U-2-incident en de mislukte topconferentie in" Parijs en in 1961 heeft de Sovjet-Unie blootgestaan aan bedreigingen met een oorlog met kernraketten. Onder deze omstandigheden is de Sovjet-Unie niet bereid westelijke agenten op haar grondgebied toe te laten, die daar zij geen enkel noodzakelijk doel dienen slechts als spionnen be schouwd moeten worden. Tsarapkin refereerde ook aan de brief, waarin Kennedy en Macmillan op 30 sep tember vorig jaar een beroep op Kroesjt sjev deden af te zien van de nieuwe serie kernproeven. De westelijke staatslieden verklaarden zich daarom bereid een ver bod op atmosferische proeven zonder in ternationale controle te aanvaarden, een voorstel dat zij inmiddels hebben ingetrok ken. Op dat moment zei Tsarapkin: „Zij wilden alleen onze proeven tegenhouden. Zij wilden de westelijke nucleaire superio riteit handhaven". Tsarapkin beschuldigde ook de Verenigde Staten van het sabote ren van de huidige kernstoponderhandelin- gen omdat zij met alle geweld verdere proeven willen nemen. De Rus kwalificeerde als „redelijk" het voorstel van de Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dantas, die 's och tends op de ontwapeningsconferentie zelf de enige opvallende rede had gehouden. Minister Dantas zei daarin, dat hij tegen alle kernproeven is, de gewezen Russische zowel als de komende Amerikaanse. Hij acht alleen een zekere mate van internatio nale inspectie op ondergrondse proeven no dig. Hij verweet de grote mogendheden ontwapeningsvoorstellen te doen, waarvan zij de wederzijdse onaanvaardbaarheid kennen. Eén ding blijkt bovenal uit de Braziliaanse rede: de Zuidamerikanen be schouwen zich als deelhebbers van de wes telijke beschaving, maar zij volgen geens zins blindelings de Noordamerikaanse lei ding. Dat deed de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Segni, diezelfde och tend wel in een rede, die louter gemeen plaatsen opstapelde. Dat voorbeeld werd gevolgd door zijn Tsjechoslowaakse ambt genoot, die de gemeenplaatsen uiteraard omdraaide. Op voorstel van de Indiër Krisjna Me- non anders de verpersoonlijking van de onrust, nu de verzoeningsgezinde mati ging zelve besloot de conferentie vol gende week alle middagen aan informeel overleg te besteden. Tot ieders verbazing verwierp Menon ook nog het Russische plan tot het instellen van kernwapenvrije zones. Tot nog groter verbazing werd het door de Braziliaanse delegatie zeer harte lijk onthaald. Met een gesprek tussen mi nister Rusk en de Pool Rapacki en een diner, dat Gromyko aan de neutralen aan bood, sloot gisteravond het eerste deel van de nog steeds pas-op-de-plaats maken de conferentie. Van de weekeind-rust zal de Brit Lord Home gebruik maken om pre mier Macmillan in te lichten. MANILLA (Reuter) Van het Ameri kaanse vliegtuig dat met 107 inzittenden tussen het eiland Goeam, in de Grote Oceaan, en de Filippijnen wordt vermist, is nog geen spoor gevonden ondanks uit gebreide nasporingen van vliegtuigen en schepen. Marine-autoriteiten vrezen dat het toestel in de Grote Oceaan is gezon ken. Het vliegtuig, een Superconstellation, was door het Amerikaanse leger van de luchtvaartmaatschappij „Flying Tigers" gehuurd. Aan boord bevinden zich 93 Ame rikaanse en drie Zuidvietnamese militai ren en elf bemanningsleden, onder wie vier vrouwen. De luchtvaartmaatschappij werd in 1944 opgericht door twaalf veteranen van de beroemde „Flying Tigers", een groep Amerikaanse vliegers die boven China te gen de Japanners vochten voordat de Ver enigde Staten aan de tweede wereldoorlog gingen meedoen. De maatschappij heeft als devies dat zij „alles op elk ogenblik overal heen" wil vervoeren. Men neemt aan, dat het militaire perso neel aan boord van het vliegtuig zich moest voegen bij de Amerikaanse strijd krachten, die de regering van Zuid-Viet- nam steunen in haar strijd tegen de gue- rijlastrijdgrs van de communistische Viet Cong. Naar de financiële redacteur van Reu ter schrijft schijnt de Zwitserse centrale bank gisteren weer te hebben ingegrepen om de Zwitserse frank te steunen. De ver kopen van dollars door de bank voor dat doel, die volgde op de verkopen van gis teren, veroorzaakten een klein herstel voor de Zwitserse valuta. De verwarring om de Zwitserse frank van gisteren vormde het hoogtepunt van een lange periode waarin de Zwitserse handelsbalans verzwakte en de inflatoire druk in Zwitserland toenam. CAPE CANAVERAL (Reuter) De Ver enigde Staten hebben vrijdag met succes een nieuwe krachtige raket gelanceerd, de „Titan 2", een tweetrapsraket van 31 meter lengte en met een gewicht van 150 ton. De proeflancering geschiedde vanaf Cape Canaveral en de raket kwam over eenkomstig het plan een half uur later achtduizend kilometer verder in het zuide lijk deel van de Atlantische Oceaan terecht. Officieel wordt het bereik van de „Titan 2' opgegeven als „inter-continentaal", doch in officiële kringen zegt men dat het vrij wel onbegrensd is, terwijl het geleide- systeem niet door een eventuele vijand kan worden gestoord. Voor de „Titan 2", die als een belang rijke ontwikkeling in het Amerikaanse raketprogramma wordt beschouwd, zijn in 1963 twee taken weggelegd: in de eerste plaats als wapen met tweemaal de kracht van de „Titan 1", en in de tweede plaats voor het in de ruimte brengen van de „Gemini"-capsule, het ruimtevaartuig waarmede twee mannen een tocht om de aarde zullen maken. De lancering was niet zo spectaculair als gewoonlijk, als gevolg van het gebruik maken van een nieuwe brandstof, die geen vlam veroorzaakt doch slechts een flauwe gloed door de oververhitte gassen. TEL AVIV (Reuter) Het Israëlische elische luchtmacht vandaag Syrische ar- leger heeft bekendgemaakt dat de Isra- tilleriestellingen ten oosten van het meer van Galilea heeft gebombardeerd. Eerder was van Israëlische zijde meege deeld dat Israëlische strijdkrachten ïen nachtelijke strafactie hebben ondernomen op Syrische stellingen ten oosten van het meer van Galilea. Volgens de eerste Israëlische berichten leden de Syriërs zware verliezen. Er zijn geen berichten over Israëlische verliezen. Na de strafactie ontstond in de vroege ochtenduren van een artillerieduel. Sy risch geschut beschoot het Israëlische dorp Ein Gev aan de oever van het meer, waarop de Israëlische dorp Ein Gev aan de oever van het meer, waarop de Is raëlische artillerie het vuur beantwoordde. Dit duel heeft drie uur geduurd. Naar schatting stond de helft van de bevolking van Tiberias aan de oever om te kijken naar het flitsen van het ge schut en de lichtbundels van de schijn werpers die het wateroppervlak afzochten. Van Israëlische zijde is meegedeeld dat de Israëlische troepen die tot taak hadden Syrische voorposten ten noorden van El Noekeib te vernielen, hun opdracht hebben uitgevoerd. Vanuit deze stellingen waren vrijdag Israëlische vaartuigen be schoten, iets wat volgens de Israëliërs in de afgelopen weken herhaaldelijk is ge beurd. De UNO-woordvoerder in Jeruzalem, Grand, heeft meegedeeld dat de UNO van morgen een staken van het vuren hebben kunnen bewerkstelligen. Een Israëlische radiozender heeft meegedeeld dat het rus tig is in het gebied om het meer. Volgens het Israëlische leger hebben de Syrische batterijen aan de oever van het meer na het bombardement in het geheel niet meer geschoten. De zware beschieting van Ein Gev door de Syrische artillerie duurde voort ondanks herhaalde verzoeken van de UNO het vu ren te staken, aldus een legercommuniqué. „Onze strijdkrachten waren gedwongen vliegtuigen in actie te brengen om af te rekenen met de Syrische artilleriestellin gen". Het leger deelde ook mee dat Syrische Mig-17 straaljagers boven het gebied van het meer en het dal van de Jordaan heb ben gevlogen. Radio-Damascus heeft gemeld dat Sy rische strijdkrachten een aanval van Is raëlische infanterie en tanks hebben afge slagen. Syrische artillerie heeft het dorp Ein Gev beschoten. Syrische vliegtuigen die meester zijn in de lucht, hebben twee Israëlische jachtvliegtuigen verdreven. GUATEMALA (Reuter) Het Guatema- laanse leger heeft de controle in de hoofd stad Guatemala overgenomen om het hoofd te bieden aan stakingen en ongeregeldhe den van de afgelopen dagen. In een re geringsbulletin, waarin dit wordt meege deeld, wordt verder onder meer verklaard dat het vormen van groepen op straat verboden zal zijn. Het leger had reeds de openbare diensten en spoorwegen die door stakingen waren getroffen, overge nomen. De stakingen zijn bedoeld als steun voor een protest der studenten tegen be weerde onregelmatigheden bij de congres verkiezingen. President Ydigoras Fuentas noemde donderdagavond de ongeregeld heden „een onderdeel van een komplot om een communistiisch regime in het land te vestigen". Het studentenkorps heeft dit ontkend. (AP) Vijf personeelsleden van het radiostation zouden door de politie dood geschoten zijn na een ongecensureerde uitzending. Volgens zegslieden zouden twintig mensen, onder wie vele studenten, zijn gedood en meer dan tweehonderd zijn gewond sinds de opstand dinsdag is uit gebroken. Tenminste 250 mensen zouden zijn gearresteerd. De studenten, die het aftreden van Ydigoras en ontbinding van het congres eisen, hebben steun gekregen door sta kingen van spoorwegarbeiders, bankbedien den en een groot aantal arbeiders in de landbouw en de industrie. Ook een toene mend aantal groepen van beoefenaars van vrije beroepen zoals dokters, rechtsgeleer den en onderwijskrachten heeft de rege ring gelaakt wegens beweerd ruw optre den van de politie. Advertentie Sneeuwval van betekenis Witte Hout, medio maart, bijna midder nacht. Lichte sneeuwval die de verwelkte daglaag bedekt met nieuw wit. Natrium lampen die het hoge duister kleuren boven vaag zichtbare witte waaiers van boom kruinen. Witte Hout. Voorzichtige stappen in enkelhoge sneeuw, kijken en luisteren naar de stilte. Gevelde stammen liggen onder een kou de, zachte deken. Op hun plaatsen wordt de vertrouwde stoere schoonheid vervan gen door die van fijnhout, waarvan elk twijgje nu betekenis heeft. Het tekent zich af in de half duisternis, het praalt in een enkel lichtpunt. Hier moet men wel dro men gaan dat er geen wereld buiten is, omdat de geluiden van die wereld ge dempt worden tot niets. Zelfs het restau rant is donker, het wil geen contrast zijn in dit uur. Waarom staan er lantaarnpalen? Zij zijn overbodig, want zij stutten de lichten niet; die hangen nu aan ragdunne witte bogen van lindetwijgen, of zijn de over gebleven kaarsen aan het eind van sier lijke gebogen takken die typerend zijn voor kastanjes die in schaduw groeien. Waarom liggen er buizen voor een riool? Er kan geen vuil zijn onder de sneeuw van De Hout, geen mens behoeft De Hout te helpen. Toch klopt het hart van de ijverende mens midden in die Hout, een pomp. Maar zelfs de golfplaten boven de pomp zijn wit en sierlijk, een kierende camouflage voor het technische hart van de mens. De mens heeft bomen geveld, verstan dig, met het oog gericht op de toekomst. Maar de witte bomen kunnen niet ziek zijn, hun dode takken zijn door de sneeuw weer gelijkgesteld met de levende en zij fluisteren iets op de nauw merkbare stroom van de beloofde oostenwind. Het is te zwak, het wordt toch nog overstemd door het kloppen van het technische hart. Maar ik kan raden dat het een geheim is, een geheim van hout. Ik kan het ra den omdat ik alleen ben, omdat niemand met mij, niemand van zoveel mensen in een stad, do<#r de schoonste nacht van De Hout dwaalt... Het geheim is, dat de tooi blijven zal, dat de herwonnen takken blij ven zullen, dat de verstandige mens zijn blik zal afwenden van de toekomst en, on verstandig, de toekomstige mens voor zichzelf zal laten zorgen. De jonge bomen zullen worden afbesteld, want de witte waaiers van de nü-Hout zullen blijven, door de zomer heen, door de jaren heen. En morgen zal de beloofde oostenwind niet toenemen om de waaiers te veran deren doch om het technische hart van de mens te overstemmen, totdat het eindelijk zwijgen zal. Een verre torenklok dooft de helft van de lichten, de gekleurde hemel vergrijst, en de bomen treden vervagend een stap terug in de nacht, nu zij hun geheim heb ben prijsgegeven. Advertentie MENTHOLPELLETS Tejten hoest en Keelpij- Uitwerking frappant SEOEL (AP) De Zuidkoreaanse mili taire regering heeft aan ex-president Syngman Rhee verlof geweigerd naar zijn vaderland terug te keren, ondanks een verontschuldiging aan het Koreaanse volk, die hij in Honoloeloe heeft gepubliceerd. „De terugkeer van dr. Rhee is nog prema tuur" en de regering zal de terugkeer van de 86-jarige voormalige president tegen gaan, aldus een officiële mededeling. Rhee had een formele verontschuldiging gepubliceerd en te kennen gegeven, dat hij vandaag naar zijn vaderland zou vertrek ken. Hij is in april 1960 afgezet, nadat een studentenopstand zijn regering ten val had gebracht. Hij ging naar Honoloeloe in bal lingschap. Alleen amateurs. De militaire junta in Zuid-Korea heeft alle politieke activiteit van oud-leden van drie grote ontbonden partijen en 36 kleinere groepen voor de tijd van zes jaar verboden. Als gevolg van deze maatregel zal de junta bij de verkiezingen, die voor volgend jaar zijn toegezegd alleen oppositie ondervinden van amateur-politici. Hoeveel politici door de ban worden uitgesloten, is niet bekend, men schat hun aantal echter op circa 5000. Enrique Lister. De voormalige republi keinse generaal uit de Spaanse burger oorlog, Enrique Lister is benoemd tot plaatsvervangend chef van de generale staf van het Cubaanse leger. Hij is tien maanden geleden op Cuba aangekomen, toen het Cubaanse leger begon aan een noodzakelijk geworden door de aankomst reorganisatie. Deze reorganisatie was noodzakelijk ge worden door de aankomst van het ge motoriseerde legermateriaal, dat Cuba in grote hoeveelheden van Rusland ont vangen heeft. Goudvaarders. Ruimtevaartdeskundigen van Du Pont fabrieken zijn van mening dat toekomstige ruimtevaarders wel licht speciale pakken zullen dragen, die met een dun laagje goud van 24 karaats zullen zijn bedekt om het werken met bijzondere chemicaliën zonder risico mogelijk te maken. Bovendien heeft zui ver goud het voordeel dat het tempera turen tot 500 graden Fahrenheit kan doorstaan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3