NU BET ER 1 DAIS 1 OOIT! OP EN OM HET BINNENHOF 3aal~la%ia Fantast lichtte winkeliers voor acht televisietoestellen op Met dr. L. van Egeraat naar „Onbekend Italië" De „10 x 10"-actie FILM EN FILMWERELD ZATERDAG 17 MAART 1962 „Fiesta" in Jozefhuis voor Spanjaarden SEX GENOEGEN El! O! AU! F! ME U.S.A. Twee jaar gevangenisstraf geëist „Fountains Abbey" naar sloper in Zeebrugge Plaatwellerij 50 jaar Velsens zakennieuws „Kaipola" in dok van A.D.M. Dr. E. van Raalte Magda Janssens in Beverwijk gehuldigd De Spaanse werknemers die werkzaam zijn bij Hoogovens krijgen, dank zij de bemoeiingen van de hoofdaalmoezenier van het Bedrijfsapostolaat in de IJmond, C. F. A. Geraets, zondagavond hun eigen „Fiesta" in het St. Jozefhuis aan de Ban- jaertstraat ter gelegenheid van de naam dag van de H. Jozef, die men in Spanje een zeer grote verering toedraagt. Deze naamdag valt op maandag, 19 maart, doch reeds zondagavond zullen de Spanjaarden in de IJmond, voor het me rendeel afkomstig uit en in de omgeving van Valencia, en verblijvende op de „Aro- sa Sun" op bescheiden wijze hun „Falla" vieren. De viering van de St. Jozefdag in het geboorteland van de Spanjaarden is steeds groots. Op 19 maart is de zon in het warme land van Franco al zo krachtig, dat de gilden van de timmerlieden geen licht meer nodig hebben. Sinds onheuge lijke tijden, zo schrijft Don Conrado Ge raets, Capelan de los Espanoles, verbran den daarom de Valenciaanse timmerlie den hun overtollig hout met het brandma teriaal, dat oorspronkelijk uit kaarsen be stond. Die brandstapels zijn tot grote mo numenten uitgegroeid, die vaak de spot op de lokale toestanden in zich dragen. De Spanjaarden houden de avond vóór 19 maart hun ofranda, waarbij iedereen bloe men offert aan de Maagd Maria. Aanvan kelijk wilden de Spaanse bewoners van de „Arosa Sun" ook een dergelijk groot hout vuur afsteken, maar gebrek aan tijd en voorbereiding, doch vooral ook de finan ciële kant verhinderden dit voor dit jaar. Een dergelijke „Falla" kost gewoonlijk een paar duizend gulden en daarom heeft men zich tot een bescheidener viering la ten leiden. Voor de kerkelijke viering heb ben de Spaanse gasten de parochiekerk van St. Jozef in Velsen-Noord uitgekozen, waarin zij speciaal te hunner ere de avondmis zullen bezoeken. Er wordt *o- wel in het Spaans als in het Nederlands een korte predikatie gehouden. Daarna volgt in het Jozefhuis een Spaanse maal tijd geheel door de Spanjaarden zelf be reid, gevolgd door een echte „fiesta", net Spaans Feest, waarop het niet Spaans hoeft toe te gaan. „Van de zijde der Nederlandse Zionistenbond zijn contacten op genomen" lees ik in Haarlems Dagblad. Van dien zijde had ik een betere beheersing des moertaals verwacht. In De Volkskrant schreef in zender M. v. Rijn: „elk jaar worden wij door kranten en periodieken vergast met ver slagen en beschouwingen over carnaval in het zuiden en dit zeer tot mijn genoegen." Een wonderlijk genoegen, waarop i k nóóit vergast hoop te worden. Onderweg (Breda) vertelt dat de koepel van de basiliek van Ouden bosch „in de stijgers stond". Bleide teiding: de stijgers zein ver- weiderd. Taveerne Tastevin biedt in Het Vaderland aan: „groot glas bordeau 50 cent" Avec verre d'eaux? En in Elseviers Weekblad: „dan wordt de ijzeren vuist gebald, dan zal het hart tegen hart gaan". Als ik zoiets lees krimpt het hard inéén. Advertentie Talarius AMERICAN CIGARETTES Z4iZA Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Jus titie in de Haarlemse rechtbank donder dag geëist tegen een 25-jarige heier uit Wormerveer. ')eze stond terecht wegens oplichting van verscheidene Zaandamse winkeliers. Door fantastische verhaaltjes was verdachte er in geslaagd hen tot af gifte van maar liefst acht televisietoestel len en vier radio's te bewegen zonder dat hij er een cent voor behoefde te betalen. Verdachte verkocht deze nieuwe televisie- en radiotoestellen later door aan een 31- jarige handelaar in Zaandam. Voor toes tellen van ruim 900 kreeg hij ongeveer de helft van dit bedrag terug. De officier van Justitie vond het onbegrijpelijk dat de winkeliers de praatjes van verdachte voetstoots hadden geloofd. Aan een winke lier had verdachte verteld dat hij zijn vrouw die jarig was wilde verrassen met een televisietoestel. Zonder een cent aan betaling kreeg Jiij het mee. Bij een an dere winkelier diste verdachte het verhaal op dat hij aannemer was en voor de schaftkeet van zijn personeel een televi sietoestel en een radio wilde aanschaffen. Voor de gezelligheid. Ook deze toestellen kreeg verdachte zonder de argwaan van de winkelier te wekken mee. Verdachte was eerder wegens verduis tering tot elf maanden gevangenisstraf ver oordeeld. „Ik zie nu in dat ik verkeerd gehandeld heb", zei hij, „maar ik moest aan geld komen omdat ik was ontslagen omdat mijn baas er achter was geko men dat ik in de gevangenis had geze ten". Zijn raadsman mr. J. F. M. M. Brons vond dat zijn cliënt een geestelijke af wijking heeft. De betrokken winkeliers hebben het verdachte ook wel heel ge maakt, zei hij. Mr. Brons vroeg een zo groot mogelijke voorwaardelijke straf op Het 1.197 ton metende Britse vrachtschip Fountains Abbey, dat midden februari op de Noordzee in brand heeft gestaan en dat op 15 februari kon worden vastgemaakt aan de sleepboten Titan, Simson en Sten tor om vervolgens 's avonds in IJmuiden te worden binnengesleept, wordt nog een keer door de Titan gesleept. Het is de laatste reis van de Fountains Abbey, want het schip, dat een maand lang in de Am sterdamse haven heeft gelegen, wordt door de Titan naar een sloopwerf in Zeebrugge gebracht. Vrijdagmiddag brachten de sleepboten Nestor en Assistent het uitgebrande wrak van Amsterdam naar IJmuiden. Daarna nam de Titan het sleepwerk over om de Fountain Abbey voor haar laatste reis over de Noordzee naar Zeebrugge te brengen. Zoals men zich zal herinneren heeft het actiecomité op zaterdag 10 februari 1962 een ballonnen-optocht gehouden in het kader van de anti-hongeractie „10 x 10". Deze ballonnen, die op verschillende pun ten in de gemeente Velsen zijn opgelaten, waren voorzien van een kaartje met naam en adres van degene, die de ballon had gekocht. Een dezer dagen kreeg Velsen twee kaartjes teruggestuurd uit Polen. Het eerste kaartje was van Bart je Gorter, oud 5 jaar, Arubastraat 27 te Santpoort. Zijn kaartje was gevonden door Bernhard Su minski bij Bydgoscz in Polen. Het tweede kaartje was van Corrie Dekker, oud 7 jaar, Gladiolengtraat 2 te Santpoort, welke ge vonden was door Jah Barabasz, bij Sepolno in Polen. Het staat w vast, dat deze kin deren bij de hoofdprijswinnaars behoren Er zijn veel kaartjes binnengekomen: 17 stuks uit Duitsland en 60 stuks uit ver schillende delen in Nederland. Alle kaar tjes zullen na de 24ste maart teruggezon den worden aan de jongens en meisjes. Aan de prijswinnaars wordt voor de 24ste maart bericht gestuurd. De prijsuitreiking is op zaterdag 24 maart op de grote jeugd- markt „10 x 10" des middags om 4 uur in de muziektent op het Marktplein te IJmuiden-oost. Het actiecomité „10 x 10" in IJmuiden organiseert een grote slotactie als afslui ting van de anti-hongeractie „10 x 10". Er zal namelijk op zaterdag 24 maart een grote „10 x 10" Jeugdmarkt worden ge houden op het Marktplein in IJmuiden oost. Er werken tot nu toe al 15 jeugdvereni gingen aan mee, die 20 marktkramen gaan verzorgen met diverse attrakties. De markt zal geopend zijn van 13.3019.00 uur. In de aanwezige muziektent zal doorlopend muziek zijn, verzorgd door diverse muziek- ensembles. Tevens zal op die middag be kend gemaakt worden, wie de prijswin naars zijn van de „10 x 10" ballonnen- optocht. Nadere berichten volgen nog. te leggen, mede met het oog op de ge zinsomstandigheden van verdachte. De Zaandamse handelaar die vervol- geris wegens heling terecht stond hield vol niet geweten te hebben dat de heier on eerlijk aan de toestellen was gekomen. Deze zou hem hebben verteld dat het toe stellen waren die teruggehaald waren om dat de kopers in gebreke waren gebleken de afbetalingsvoorwaarden na te komen. De officier van Justitie daarentegen achtte opzetheling bewezen en eiste vijf maanden gevangenisstraf. „U had beter naar de herkomst van deze splinternieu we toestellen moeten informeren," hield hij verdachte voor. De n.v. De Plaatwellerij in Velsen- Noord zal dit jaar haar gouden bestaans- feest vieren. Aangezien het bedrijf thans al enige jaren in het Bronswerk-concem is opgenomen, zal het feest intern worden gevierd en wel omstreeks eind september, begin oktober van dit jaar. Het orgaan Plaat wel en wee" vermeldt een verbete ring van de uitkeringen aan gepensioneer den en van de weduwenpensioenen. De loonsverhoging, die reeds vorig jaar voor het personeel in uitzicht was gesteld per 1 april 1962. zal thans ondanks de re geringsmaatregelen, onveranderd toepas sing vinden. Aan het Plein 1945 te IJmuiden-Oost heeft de firma C. de Rooy en Zn. een nieuwe zaak geopend, waarin men bont, suède, hoeden, shawls en handschoenen zal verkopen. De afdeling heren- en kin- derconfectiekleding, die men in het pand aan het Marktplein nog wel had, is opge heven en men streeft er nu naar de IJmuidense dames een specifieke intieme salon aan te bieden. Het nieuwe pand heeft niet alleen een sfeervolle salon, maar ook een ideale atelierruimte, waar de verlichting opval lend goed is. Een onontbeerlijke voorwaar de voor een bontwerkatelier, zoals dat ;n deze zaak. De heer C. de Rooy heeft zich als vennoot uit de firma teruggetrokken, de leiding berust nu bij de heren J. de Rooy en N. C. de Rooy. De echtgenote van de heer J. de Rooy heeft de leiding over de winkel. Het nieuwe pand werd heropend door het nichtje Debora, dat door een tekening van de eerste zaak van vader De Rooy stapte. AMATEURFOTOGRAFEN De Beverwijkse amateurfotografen heb ben, in samenwerking met de afdeling Castricum, een kleurendia wedstrijd ge houden, waarvan vrijdagavond de uitslagen bekend werden gemaakt. Er waren zestig inzendingen. Deze werden beoordeeld door de heren dr. G. J. L. Offerhaus, Joh. Schol- te en J. Peek, allen leden van De Muggen te Haarlem. De uitslagen: 1. P. van Heek, Castricum 65 p.; 2. A. J. G. Schetters. Be verwijk 64 p.; 3. G. van Leijden, Bever wijk 61 p. ju.ürragi» *s De talrijke leden van Volksuniversiteit en NIVON in Velsen, die gisteren naar het Hervormd Jeugdgebouw waren gekom, hebben daar een prachtige avond beleefd. Men had hoge verwachtingen van dr. L. van Egeraat, maar deze werden nog over troffen. Op lyrische en geestige wijze vertelde de spreker vele dingen over Italië, waar bij hij een lawine van over het algemeen uitstekende dia's op de verblufte kijkers en hoorders losliet. Natuurlijk ontbraken de nodige kernach tige opmerkingen niet. Zo h„d de reizen de doctor wel het een en ander over het Gardameer (dat door de Italianan al lang „Duits meer" wordt genoemd) te vertel len. „Als u per se Uw hele vakantie sla peloze nachten wilt hebben, moet u naar het Gardameer gaan" zei hij. „U komt er stellig meer Velsenaren tegen dan Itali anen". En over het tot dusverre ongerëpte Or- ta-meer „Dit jaar kunt u ook daar in Nederlands geld betalen." Daarna trok hij met zijn toehoorders de Apenijnen over, naar het Toscaanse land (Venetië, Ravenna e.d. waren voor de pauze al behandeld). Naarmate Floren ce meer in zicht kwam werd dr. Van Na ruim drie etmalen werken door dui kers en personeelsleden van een bergings- groep van n.v. Bureau Wijsmuller is men er in geslaagd het Finse vrachtschip Kai- poula in de IJmuidense haven weer drij vend te krijgen. Het schip had grote scheu ren in de romp opgelopen, toen het in de nacht van maandag op dinsdag bij het binnenlopen van de IJmuidense haven op de noorderpier liep. De Kaipola, die 1989 ton meet en pas een half jaar in de vaart is, kon toen aan de grond gezet worden in een van de havens van IJmuiden. Nadat de duikers de meeste scheuren hadden gedicht, werden grote zeildoekse kleden onder het schip doorgetrokken om daarmee ook de vele andere gaten dicht te houden. Twee sleepboten, de Nestor en de Assistent hebben de Kaipola naar de droogdokken van de A.D.M. gesleept. L.T.B. Vrijdagavond' heeft de L.T.B.- afdeling Beverwijk haar jaarvergadering gehouden. De afdeling Beverwijk heeft 117 leden die tezamen 492 ha grond be telen, waaronder zich bijna een HA „glas teelt". De aftredende bestuursleden, de heren H. Duin en P. Westgeest werden herkozen, de heer J. Verduin werd in een vacature benoemd. Egeraat lyrischer. Maar hij moest toe geven, dat Florence voor velen moeilijk te bevatten is, en dat men dat beter kleine steden kan bezoeken als San Ge- miniano, Pisa, of Luca. Dat de toren van Pisa scheef is, is niets bijzonders, in Pisa zijn er nog zo vier en in Italië 356. „Maar als hij straks eindelijk recht is gezet kan men pas goed zien dat hij prachtig is". Het oordeel van dr. Van Egeraat over Rome? „een belt met zo nu en dan een schone scherf". De meest mannelijke stad van Italië? Perugia. De vrouwelijkste? Siena. Toen dr. Van Egeraat zijn voordracht had beëindigd, deed hij iets, wat onbe grijpelijk was. Hij liet wondermooie plaat jes van Italië vergezeld gaan van de mu ziek van een echt Duitse componist: van Beethoven. Zonder iets op de romance in F af te dingen, zijn er nu geen verruk kelijke Italiaanse meesterwerkjes, bijvoor beeld gespeeld door de Musici, die er be ter bij passen? Als slot declameerde de spreker, nu op de band, een bewogen gedicht. En na tuurlijk nog steeds dia's, afgesloten met een koninklijke opname van de Dolomie ten, opgloeiend in de zon. Het applaus was ovationeel. De Comancheros (C i t)y) Tot maan dag richten wij onze schreden naar het zuid-westen der Ver enigde Staten om streeks 1880. In die dagen woedde een felle strijd tussen de Comanches, versterkt met een aantal vogel vrij verklaarde blan ken en de Texas Ran gers, die wet en orde probeerden te hand haven. Deze strijd vormt de achtergrond voor dit avontuurlijke en zelfs romantische filmverhaal, waarin een onverschrokken sergeant (John Way ne) vriendschap sluit met de man, die hij moet arresteren en er zelfs in slaagt met de hulp van zijn ar restant de bende vo gelvrij verklaarde bandieten, de Coman cheros, te ontmaske ren. Dat het niet zon der slag of stoot ge beurt zal iedereen wel duidelijk zijn. Voor de variatie draait zondagmiddag „De zeven bandieten van Silver Springs". Van maandag tot donder dag „Ik heb gezondigd" een moderne va riant op de Beatrijs-legende, naar Holly- woodse begrippen met veel show en senti ment gemaakt. Donderdagavond een re prise van de vrolijke „Roman Holiday", waarmee Audrey Hepburn de wereld ver overde. Zweedse meisjes in Parijs (R e x) Tot en met maandag een van die films, die speculeren op onze nieuwsgierig heid naar wat er allemaal in Parijs kan gebeuren. Het verhaaltje van de film, na- i tuurlijk als edele waarschuwing bedoeld, heeft even weinig om 't lijf als de erin op- Het loonbeleid Niemand zal kunnen ontkennen, dat er zich met betrekking tot het vraagstuk der lonen moeilijkheden voordoen. Efen feit is immers, dat niet alleen een belangrijke or ganisatie van de werknemers, met name het N.V.V., maar evenzeer een groep van betekenis onder de werkgevers, het Cen- traal-Sociaal Werkgevers Verbond, roet in het eten van de Stichting van de Arbeid heeft gegooid. Gevolg van een en ander is, dat er ern stige verwikkelingen dreigen. In het socia listische kamp, met de heer Roemers, de man van het N.V.V. voorop, is men alles behalve in gebreke gebleven om te trach ten uit deze gang van zaken politieke munt te slaan. Heel kort samengevat zegt men van die zijde: „Dat komt er nu van, als men op het gebied van de lonen grotere vrijheid tracht na te streven dan jaren lang het geval was geweest, toen er nog sterke socialistische invloeden in de ach tereenvolgende kabinetten zich konden doen gelden." Bij de door de heer Roemers in de Twee de Kamer gehouden interpellatie is er èn door minister Veldkamp èn door staatsse cretaris Roolvink in het algemeen een goed verweer gevoerd. Zonder hier nu nog weer op een aantal punten uit het debat in te gaan, stip ik slechts aan, dat de be windslieden er onder meer in slaagden duidelijk te maken, dat de interpellant met diens politieke vrienden er vooral op uit geweest waren een en ander te sterk in zwart-witte kleuren te schilderen en dat b.v., naar sprekende cijfers terstond aan toonden, het verschijnsel van de zwarte lo nen evenzeer, soms zelfs nog meer, ten tijde van de geleide loonpolitiek viel waar te nemen als bij het tegenwoordige stel sel. De beide excellenties kregen overigens heel wat steun van de K.V.P.-er de heer Bogaers, zelf ook te weten evenals de heer Roemers een man van een der werknemers-organisaties, met name van de K.A.B. Vol vuur stortte hij zich in het toernooi, waarin hij de heer Roemers met zijn degen te lijf ging. Met een zeer grote, ja bijkans opvallende, mate van ridder lijkheid nam hij het daarbij in het bijzon der op voor de anti-revolutionaire staats secretaris. In de schaduw der verkiezingen Tot de factoren, die de heer Bogaers speciaal nog tot een dergelijk optreden gebracht moeten hebben, zal waarschijn lijk wel toehoren, dat hij wist de zo even vermelde strijd in 's lands vergader zaal te voeren in de schaduw van de op 28 dezer te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten. Nu was genoemde afgevaardigde waar lijk niet de enige, die indachtig was het geen straks de kiezers mogelijk over de kwestie van de lonen:zullen vinden. Op zijn beurt deed de heer Roemers niet voor hem onder in pogingen om bij het kiezerscorps een zo goed mogelijk indruk voor zijn partij te wekken. Meer dan eens was het bij de interpellant zelfs „van dik hout zaagt men planken." Een winstpuntje? Intussen bestaat er toch wel reden om zich te vragen of de interpellatie niet in één opzicht een winstpuntje voor de Par tij van de Arbeid heeft opgeleverd. Sinds geruime tijd staat zij voortdurend in de bres als het er om gaat te proberen tegen te houden, dat het binnen betrekkelijke korte tijd tot verdere huurverhogingen zal komen. Welnu, de heer Bogaers liet te dien opzichte nu ook een waarschuwend geluid horen. Tenslotte slaagde hij er in van minister Veldkamp de toezegging los te krijgen, dat het kabinet zich nog eens nader zou heraden over de huurverhogin gen. Te meer reden bestaat er, dunkt me, voor het ministerie om die kwestie toch nog maar eens nader onder de ogen te zien, na kennisneming van het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de huurwet, dat op 1 juli een nieuwe huurverhoging beoogt te laten doorgaan, waarna er dan, respec tievelijk in 1964 en in 1966 wederom ver hogingen zouden komen. Uit dat stuk toch valt op te maken, dat niet slechts de so cialisten er tegen zijn, maar dat boven dien een zeer talrijke groep, en dat moet dan de K.V.P. zijn, het voorlopig nog hoogst twijfelachtig vindt, of men op 1 ju li de aanvankelijk uitgestippelde weg wel zal moeten inslaan. Ons belaagde parlementaire stelsel De interpellatie-Roemers liep motieloos af. De interpellant kon immers op zijn vingers natellen, dat een motie, die zich tegen het regeringbeleid inzake de lonen gekeerd zou hebben, nooit een meerder heid zou behalen. Intussen heeft prof. Schermerhorn (Arb.) bij de behandeling van de begroting van minister Cals in de Eerste Kamer de ge legenheid aangegrepen om als woordvoer der van de oppositie, de staf te breken over het feit, dat in toenemen Je mate ons parlementaire stelsel in het gedrang dreigt te geraken. Voorop stelde deze se nator aan oppositie tegen het beleid van de minister van Onderwijs, K. en W. in het geheel geen behoefte te hebben. Veel eer maakte hij kenbaar tot hen te beho ren, die van harte hopen, dat die be windsman er straks ip zal slagen zijn mammoet-ontwerp er ih de Tweede Ka mer ongeschonden door te krijgen. Prof. Schermerhorn maakte vervolgens een uitstapje naar de nutteloosheid van het voeren van oppositie, zoals men dat in de jongste tijd bij herhaling in de Tweede Kamer kan waarnemen. Daar mo ge men moties aannemen alsook op an dere wijze uitspraken doen, welke onom wonden getuigen van gebrek aan vertrou wen in een minister met name heb ik hier vooral op het oog, wat er zich bij de behandeling van de begroting van minister Van Aartsen heeft afgespeeld de minister legt een en ander leukweg naast zich neer en de Kamer slikt het. Erkend zij, dat als men nog een beetje op die weg doorgaat, in feite het parle ment zich een bedroevend brevet van on vermogen geeft. Kabinet en Kamer. Trouwens, toen jongstleden dinsdag mr Burger (Arb.) bepleitte, dat de minister president voor het front van de Tweede Kamer zou verschijnen om haar die in lichtingen inzake het Nieuw-Guinea-beleid te verstrekken, welke niet in strijd met 's lands belang te achten vielen, had de meerderheid, hadden de groepen, die h ter het kabinet staan, bepaald verstandi ger gedaan om dat verlangen te onder steunen. Het ging er immers uitsluitend om, datgene te laten bespreken, wat in het openbaar besproken kon worden, zon der schade voor 's lands belang. Meer vroeg de heer Burger niet. Daarbij komt, dat de Kamer zelf ook nog wel eens had kunnen overwegen, of er geen reden kon bestaan om minister De Quay voorts uit te nodigen in een vergadering met ge sloten deuren nog enige verdere mede delingen te doen. Nu gedroegen zich, naar het mij wil voorkomen, de dames en he ren afgevaardigden wel wat al te serviel. Aldus verzuimden zij voldoende blijk te geven van het inzicht, dat de controleren de taak van de volksvertegenwoordiging zich mede uitstrekt tot het buitenlands be leid en dat het wel heel erg ondemocra tisch is, om zich te vergenoegen met con tacten tussen de ministers en de desbetref fende Kamercommissies, die tenslotte al lerminst op één lijn te stellen vallen met de Kamer als zodanig. tredende meisjes. Maar daarvoor zijn het Zweedse dochters en is Parijs nu eenmaal een stad van een bepaalde reputatie. Zon dagmiddag kunnen we met het „Charlie Chaplin festival" vrolijk lachen. Woens dag en donderdag draait „Het begon met moord". Beverwijk Zoals verwacht prolongeert L u x o r de spectaculaire film „Spartacus", een span nende reconstructie van de opstand der slaven tegen Rome. Het W. B. theater biedt vanavond „De legioenen van de Nijl", ook al een spektakelstuk uit de oudheid. Voor zondag en maandagavond staat ge programmeerd „Operatie vuurgordel", het onwaarschijnlijke verhaal van de damp kring, die het leven op aarde smoort als er een vuurgordel ontstaat, die slechts door het genie van een geleerde kan worden gedoofd. Zondagmiddag „Uit Hollywoods lachfabriek." Diezelfde middag in het Kennemer theater „Breng de Bis marck tot zinken" een sobere en spannen de reconstructie van een groot wapenfeit ter zee en in de lucht. Vanavond „Jerry als piccolo" met de dwaze Jerry Lewis in de hoofdrol. Ter meerdere eer en glorie der nozems zondag- en woensdagavond „Jeugdbacchanalen", ook al zo'n fijn film pje om te genieten van de brave afloop. Het Beverwijkse publiek heeft vrijdag avond genoten van het door de toneelgroep „Ensemble" opgevoerde toneelstuk „Een vrije dag". Over de inhoud van het stuk schreven we reeds eerder. De waardering kwam gisteravond tot uiting in hartelijk applaus na elk bedrijf. Het ging deze avond vooral om de huldiging van Magda Jan- sens. die een zo groot aantal jaren haar beste krachten heeft gegeven aan de to neelkunst. Zii werd huldigend toegesproken door mevrouw Van Opzeeland. Namens de Toneelunie sprak de heer Van der Meij hartelijke en waarderende woorden tot mevrouw Magda Jansens. De Beverwijkse Sociaal Culturele Raad werd vertegen woordigd door de heer L. A. Pennock, die opmerkte dat het een merkwaardig gevoel moet zijn wanneer men niet eenmaal jubi leert, maar een heel jaar door. Als men Magda Jansens op het toneel ziet, dan zou men zeggen dat men fout is met het vast stellen van de geboortedatum. Een Franse schrijver zou eens hebben gezegd, dat men een auteur het beste kan eren door zijn werk te lezen. Met een variant hierop zou de heer Pennock willen zeggen: je kunt een actrice het beste eren door haar te zien. Haar bereidwilligheid om minder be deelden te helpen zou Magda Jansens ook eens hebben gedemonstreerd door een nieuwe schminkdoos te leggen in de plaats van een oude doos van een jonge acteur. Door haar kan het toneel een grotere hoogte bereiken, zo meende de heer Pen nock. Er werden vele bloemen en geschen ken aangeboden, ook namens de B.S.C.R. I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5