VOORJAARSBEURS BOUW- EN TRANSPORTBEURS Frankrijk werd in 1961 de beste klant van W.-Duitsland Muba: etalage Zwitserse van veelzijdige produktie Ir. Keus acht samenwerking van Heemaf en Smit zeer gunstig De he^rs Kanunnik Collins hekelt kapitalisme N.S. zoekt nieuwe machinisten in het eigen bedrijf Kans op overcapaciteit voor krantepapier Kasreservepercentage tijdelijk op 6 pet SCHEEPVAARTBERICHTEN Slobbertruien en scooters in levenskostenindex van de Britten NIVE komt met een ideeënbustentoonstelling MAANDAG 19 MAART 1962 10 mmmrn Onze uitvoer steeg met 5,1 percent Goede gang van zaken bij Zuidhollandse Bank Hongarije bestelde 380 goederenwagons in Nederland Financial Times Delftsche Leerlooierij heeft emissieplan De Beneluxhandel in januari Advertentie WAAR Vrtdenburg en Croeselaan: Artijcelen voor huishoudelijk en persoonlijk gebruik. Croeselaan: Bouw- en Intern transport - Uitrustingen voor industrie en openbare diensten. De handelsomzet tussen Nederland en de Duitse Bondsrepubliek steeg in 1961 tot 7,9 miljard gulden (1960: 7,1 miljard gulden). De eerste plaats, die Nederland in 1960 als beste klant van de Bonds republiek had verworven, moest het in 1961 aan Frankrijk afstaan met slechts een verschil van twintig miljoen gulden. Na Zwitserland komen de Verenigde Staten thans op de vierde plaats. Zo ver meldt een overzicht van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel. In 1961 voerde Nederland voor een waar de van 3.630 miljoen gulden naar West- Duitsland uit. Vergeleken met 1960 (3.452 miljoen gulden) betekent dit een stijging van 5,1 percent. De totale Nederlandse uit voer vertoonde van 1960 op 1961 een toe neming van 2,7 percent. De toeneming van de Nederlandse export naar West-Duits- land is dus meer dan proportioneel ge weest. Dit blijkt ook, indien men het percen tuele aandeel van de Bondsrepubliek in de totale Nederlandse uitvoer in 1960 verge lijkt met het overeenkomstige percentage in 1961. Dit percentage steeg van 22,5 per cent in 1960 tot 23,1 percent in 1961. Van onze agrarische export ter waarde van 4.086 miljoen gulden in 1961 ging 1.374 miljoen gulden of 33,6 percent (1960: 30 percent) naar de Bondsrepubliek. Van hoeveel belang West-Duitsland als afnemer van Nederlandse agrarische produkten is, moge blijken uit het feit dat, hoewel onze agrarische export met 15 percent daalde, West-Duitsland slechts 4,9 percent minder afnam dan in 1960. Het aandeel van de Bondsrepubliek in de Nederlandse export van industriële pro dukten bedroeg in 1961 2.257 miljoen gul den. (1960: 2.007 miljoen gulden) of 19,4 percent van het totaal-generaal in deze sector. De totale export in deze sector nam in 1961 met 10,4 percent toe,'die naar de Bondsrepubliek steeg met 12,4 percent. Nederland importeerde in 1961 uit de Bondsrepubliek voor een waarde van 4.313 miljoen gulden (1960: 3.712 miljoen gulden), of 23,1 percent van het totaal. Ruim 4.187 miljoen gulden (1960: 3.581 miljoen gulden) of 26,6 percent van de to tale Nederlandse industriële import be stond uit produkten van Duitse oorsprong. Kanunnik John Collins van de St. Paul's Cathedral heeft gisteren in een preek verklaard dat de economische theorieën van het marxisme dichter bij de christelijke leer liggen dan het eco nomische gangsterdom van het kapi talisme". De pacifistisch gezinde kanun nik zei dat het communisme-echter ken merken bezit waartegen de christenen in het geweer moeten komen, met name tegen elke vorm van politieke tirannie en tegen elke ontkenning van de rech ten van de mens. Daarna echter deed hij eèn zeer scherpe aanval op het zaken- en be drijfsleven. Hij begon met critiek te oefenen op de dankdienst die dezer dagen in een kerk in het zakencentrum van Londen is gehouden door directie en personeels leden van het Britse concern Cour- taulds. Hij kon niet inzien wat deze „uit zonderlijke dankdienst" te maken had met de christelijke leer die zonder voorbehoud het systeem veroordeelt dat een gevecht mogelijk maakt zoals door Courtaulds en ICI was geleverd (De dankdienst was gehouden omdat het enorme ICl-concern e- niet in ge slaagd was Courtaulds over te nemen.) De economische grondslagen van de westelijke wereldbeschouwing achtte hij strijdig met het christelijke geloof. Verder meende hij dat de kerken hun eigen zaak geen dienst bewijzen door hun sanctie te geven aan het met ge weld verdedigen van de kapitalistische levenswijze tegenover de bedreiging door het communisme. Het bedrijf van de Zuidhollandse Bank n.v. kan, blijkens het verslag over 1961, wederom op een voor spoedig jaar terugzien. Zowel de resultaten-rekening als de balans telling zijn gestegen, hoewel minder sterk dan in 1960. Alle bijkantoren van de vennootschap hebben tot het gunstige resultaat bijgedragen. De brutowinst vertoont een toeneming van elf percent tot 3,19 min. (v.j. 2,87 min.). Hiervan werd aan interest ontvan gen 1,56 min 1,31 min), en aan pro visie 1,63 min (f 1,56 min). De onkosten- rekening steeg tot 1,48 min 1,37 min). De winst was 1,70 min 1,51 min). Voor gesteld wordt, zoals bekend, een dividend v?n acht percent, waarvan vijf percent desgewenst in aandelen (vorig jaar acht percent in contanten). Het balanstotaal steeg tot 65 min 56 min). De toeneming van de onder krediteuren opgenomen bedragen beliep, evenals het vorige jaar, circa acht min gulden, een stijging van 18 percent. De groei der ter mijn-deposito's en de daaronder begrepen deposito-bankboekjes was het sterkst. Vergeleken met ultimo 1960 stegen de de biteuren met 5 min, een toeneming van 13 percent. Het industriële totaal-generaal steeg in 1961 met 11,6 percent. De import uit Duits land evenwel nam in deze sector toe met 16,9 percent. Ook in 1961 handhaafde de Bondsrepu bliek zijn in 1957 veroverde positie van eer ste leverancier van Nederland. Met 3.549 miljoen gulden (18,9 percent) bezet de BLEU de tweede plaats. In die periode werd tussen Nederland en de Bondsrepu bliek voor een waarde van 7.943 miljoen gulden verhandeld; tussen Nederland en de BLEU bedroeg deze omzet 5.922 mil joen gulden. In 1961 steeg de import van Duitse goe deren met 12,9 percent. Het Nederlandse aandeel in de Westduitse export bedroeg 9,3 percent. De totale doorvoer via de Nederlandse handel van en naar de Bondsrepubliek bedroeg in 1961 933 miljoen DM (1960: 889 miljoen DM). Hongarije heeft in de laatste tijd een hele serie nieuwe artikelen in ons land besteld. Een van de grootste transacties in de geschiedenis van het Hongaars-Ne derlands Handelsverkeer is wel de leve ring van 380 goederenwagons die de n.v. Werkspoor verzorgde. Dit is vanochtend door een woordvoer der van de Hongaarse deelneming op de Utrechtse jaarbeurs medegedeeld. Neder land exporteerde naar Hongarije in 1961 voor ruim 33 miljoen gulden. Dit is on geveer 12 miljoen gulden meer dan in 1960. In 1961 werd voor een waarde van bijna 25 miljoen gulden uit dit land ge ïmporteerd, hetgeen neerkomt op een stij ging van ongeveer acht miljoen gulden. Aan chemische produkten exporteerde Hongarije voor vier miljoen gulden en aan farmaceutische artikelen voor ruim twee miljoen gulden. (Van onze Haagse redacteur) De nationale Zwitserse jaarbeurs, de Muba, die van 31 maart tot en met 10 april voor de 46ste keer in Bazel zal worden gehouden, belooft opnieuw een goed overzicht te bieden van de veel zijdige Zwitserse produktie. Op 132.000 vierkante meter tentoonstellingsopper vlakte exposeren ruim 2.300 firma's, ver deeld. over 27 branchegroepen. Als be langrijkste exportgroepen komen naar voren de werktuigmachines en werktui gen voor de metaalbewerking, de zware machine-industrie, de horloge-industrie en de textiel- en confectie-industrie. Al dus de directeur van de „Schweizer Mustermesse", dr. H. Hauswirth. Bazel en Utrecht hebben tenminste dit gemeen, zei hij. dat beide beurzen even oud zijn, omdat zij beide tegen het eind van de eerste wereldoorlog werden opgericht. De Utrechtse manifestatie had een „diepe indruk" op hem gemaakt, en de heer Hauswirth uitte voorts woorden van lof aan het adres van de directeur, drs. J. H. D. van der Kwast, die hij een „Messe-Fachmann" noemde. Dr. Hauswirth wees erop dat men in Ba zel is overgegaan tot een nieuwe indeling, waardoor men van 17 tot 29 branchegroe pen is gekomen. Deze reorganisatie komt, aldus de heer Hauswirth, enerzijds tege moet aan de toenemende specialisatie en houdt anderzijds rekening met de feitelijke omstandigheden alsmede met de reeds te onderkennen toekomstige ontwikkeling. Handel De ambassadeur van Zwitserland, de heer E. de Haller, gaf een toelichting op het Nederlands-Zwitsèrse handelsverkeer. In het afgelopen jaar zijn de Zwitserse importen uit Nederland gestegen van Zw. frs. 400,9 miljoen tot frs. 441,2 miljoen. De export naar Nederland is gestegen tot frs. 367,6 (333,5) miljoen. De heer De Haller noemde Zwitserland een goede afnemer van Nederland, omdat het voor ruim frs. 73 miljoen meer aan goederen in Nederland heeft gekocht dan het daarheen verkocht. Vanuit Zwitserland gezien staat Nederland als goederenleverancier op de zevende en als afnemer op de zesde plaats van alle handelspartners. De handelsrelaties met dê Europese Eco nomische Gemeenschap zijn voor de Zwit- serse economie van grqte betekenis. Im mers gingen 41,5 percent van alle Zwitserse exporten, te weten goederen ter waarde van frs. 3675,6 miljoen, naar het gebied van de Europese gemeenschappelijke markt, terwijl Zwitserland 62,5 percent van alle importen (frs. 7282,5 miljoen) van de E.E.G.-landen betrok. De heer De Haller herinnerde eraan dat het sedert vele eeuwen gehandhaafde principe der neutra liteit en onafhankelijkheid Zwitserland be let als volwaardig lid tot de Euromarkt toe te treden. Een uitweg voor samenwerking met het geïntegreerde Europa biedt de mogelijkheid van associatie. De Zwitserse ambassadeur hoopte dan ook „dat de schaduw die over de economi sche relaties tussen Zwitserland en de E.E.G. dreigt te vallen, spoedig door een bevredigend associatieverdrag zal verdwij nen". Het zou zijns inziens „paradoxaal, ja zelfs absurd zijn, indien de E.E.G. tegen haar eigen belangen in niet een formule zou weteri te vinden, die het Zwitserland zou toestaan, deel te nemen aan de econo mische integratie van Europa". (Speciale berichtgeving) Het tekort aan machinisten bij de Ne- derlandsche Spoorwegen is langzamer hand zo nijpend geworden, dat de spoor wegen intensief gaan zoeken naar geschik te personen voor deze functie onder ande re categorieën spoorwegpersoneel. In de eerste plaats denkt men aan de leerling conducteurs, die dezelfde vooropleiding bij de spoorwegen hebben gehad als de machinisten, maar daarnaast onderzoekt men ook de mogelijkheid om mensen van buiten de sector rijdend personeel aan te trekken. Voorwaarde hiervoor is in elk geval het bezit van het diploma l.t.s. (ambacht school). De leeftijdsgrenzen zijn van 21 tot 35 jaar. Gegadigden dienen een omscho lingscursus te volgen en on voorwaar lijk bereid te zijn elke standplaats te accepte ren. De mogelijkheden tot recrutering van nieuwe machinisten in het eigen bedrijf zijn echter niet groot. Ook buiten de sec tor rijdend personeel is er een tekort aan arbeidskrachten. Men is echter wel ge dwongen iets te ondernemen om de dienst uitvoering en de verlofregeling van het huidige machinistenkorps niet in gevaar te brengen. Ter aanvulling op het bericht van 15 maart inzake samensmelting van Heemaf met de n.v. Elektrotechnische Industrie v.h. Willem Smit en Co te Slikkerveer heeft ir. H. I. Keus, president-commissaris van Heemaf n.v. in de gisteren te Hengelo ge houden algemene vergadering van aandeelhouders meegedeeld, dat het bestuur van Heemaf de overtuiging heeft, dat bij pogingen tot concentratie van de Nederlandse elektrotechnische sterkstroomindustrie de nodige voorzichtigheid is geboden. Het is een moeilijk vraagstuk, waarbij een samenwerking wordt verondersteld die geen organische groei kent en die na de eerste wereldoorlog tot vele mislukkingen heeft geleid. Belangrijker is wellicht het decentralisatievraagstuk, waaraan de directie volle aandacht besteedt. Een belangrijk concentratiebesluit is in de ogen van het bestuur vorige week ge vallen met de gepubliceerde integratie tus sen Heemaf en Smit-Slikkerveer. Het ligt in de bedoeling beide vennootschappen on der eigen naam en directie tè doen voort bestaan, maar «tot een economische en fis cale eenheid te komen. De beide fabri- cageprogramma's zullen elkaar voor een groot deel overlappen, waardoor de moge lijkheden voor rationalisatie en specialisa tie zijn gegeven. Anderzijds vullen de pro gramma's elkaar op gelukkige wijze aan. Voorts is het een gunstige omstandigheid dat de combinatie beschikt over twee fa brieken die elk voor zich geografisch gun stig zijn gelegen. W zijn ervan overtuigd, aldus ir. Keus, dat het samengaan goede resultaten zal kunnen opleveren, die ech ter, door de uiteraard noodzakelijke aan passingsperiode, grotendeels in een verde re toekomst te verwachten zullen zijn. Vervolgens deelde ir. Keus mede dat, aangezien destijds besloten is de leeftijds- In een artikel in de Financial Times van gisteren wordt gezegd, dat de vrees voor een tekort aan krantenpapier, die in de Britse dagbladwereld ontstond toen besloten werd het toezicht op de levering van krantenpapier op te heffen, in vijf jaar tijd is omgeslagen in de verwachting, dat er een overschot zal ontstaan. „Dit vormt in sterke mate een weer spiegeling van de snelle groei van de wereldcapaciteit voor krantenpapier, die in 1961 waarschijnlijk ongeveer 45 percent groter was dan in 1955", aldus schrijft een correspondent van het blad. „Voor de fabrieken in Groot-Brittannië is het reeds enige tijd een bron van bezorgdheid, dat de vraag geen gelijke tred met deze groei heeft gehouden en dat de vraag zelfs tekenen vertoont stationair te worden. De ze flauwe stemming op de markt voor krantenpapier geldt echter niet rlleen voor Groot-Brittannië, maar vormt een onder deel van een meer algemeen beeld van be ginnende onevenwichtigheid op de wereld markt," aldus de correspndent. Met het oog op de in de komende kas- reserveperiode te verwachten verkrap- ping van de geldmarkt ten gevolge van de storting op de vier percent staatsle ning 1962 die op 22 maart 1962 zal plaats hebben, heeft de Nederlandsche Bank be sloten het kasreservepercentage voor de periode van 22 maart tot en met 21 april 1962 vast te stellen op zes. Het ligt in het voornemen van de Ne derlandsche Bank dit percentage in de periode van 24 april tot en met 21 mei 1962 weder te verhogen tot acht, tenzij zich naar het oordeel van de Nederlandsche Bank bijzondere omstandigheden zullen voordoen. Het percentage was acht sinds 22 januari. grens voor commissarissen vast te stellen op 72 jaar, thans drie commissarissen ge lijktijdig zullen aftreden. Het betreft de heren mr. D. A. Delprat, ir. F. R. Wil link en ir. H. I. Keus. Laatstgenoemde vervolgde „Wie van mijn publikaties kennis heeft genomen, kent mijn economische beginselen voor het leiden van een onderneming, zoals spreiding en intensivering, rekening hou den met voortschrijdende inflatie, stijgen de vervangingswaarde enz. Het geeft mij een bijzondere voldoening dat door toepas sing van deze beginselen een politiek van zelffinanciering mogelijk werd, waardoor de huidige directie in staat zal zijn de pro- duktiviteit, door verdere rationalisering en automatisering, nog te verhogen, zonder dat daarvoor een beroep op nieuwe mid delen behoeft te worden gedaan". Ir. Keus deelde tenslotte -mede dat mr. J. de Wilde de taak van president-commissaris van hem zal overnemen. De Koninklijke Delftsche Leerlooierij en Drijfriemenfabriek voorheen Alex Adam n.v. in Delft zal vermoedelijk en wellicht reeds op korte termijn een beroep moe ten doen op de kapitaalmarkt in verband met de uitvoering van de bouwplannen en de uitbreiding van de machinale installa ties, aldus het jaarverslag over 1961 van de vennootschap. De jaarrekening over 1961 sluit, na af schrijvingen en voorzieningen voor te be talen belastingen ad 190.000, met een winst van 216.000. Na reserveringen en vijf percent primair dividend resteert 74.000, welk bedrag tezamen met het primaire dividend, zoals bekend, een uit kering van 12 percent mogelijk maakt, waarvan 4 pet in aandelen, (v.j. 12 pet waarvan 6 1/4 pet in aandelen). Het verslag vermeldt verder dat de be zetting in de meeste bedrijfsafdelingen zeer bevredigend was. De gezamenlijke omzet bleef échter iets beneden het ni veau van 1960. De orderportefeuille aan het einde van het boekjaar was aanmer kelijk hoger dan per ultimo 1960, terwijl de ontwikkeling in 1962 zich niet ongunstig laat aanzien. De gang van zaken bij de dochteronderneming mag gunstig worden genoemd. TREKKING PREMIELENING ZUID-HOLLAND ids; Heden is wederom een trekking gehouden van de 2'/t percent premielenong Zuid-Holland 1957. Uitgeloot werden de volgende 12 series van 10 obligaties: nr. 428, 8.99, 1378 5851, 8747, 12723, 13553. 14023. 14096. 14645, 15862 en 17343. De pre mie van 100.000 viel op nr. 7 van serie 14096 en die van 10.000 op nr. 4 van serie 899. Van serie 1378 lootte nr. 1 uit met I 5000 en ir. 3 van de zelfde serie met 2500 evenals nr. 10 van serie 14645. Met 1000 lootten de volgende obligaties uit: nr 4 van serie 1378, nr. 6 van serie 8747, nr. 2 van serie 12723, nr. 7 van serie 14023 en nr. 6 van serie 17343. De vijf premies van f 500 werden toegewezen aan de nrs. 3 van serie 428, nr. 10 van serie 5851. nr. 1 en nr. 4 van serie 14023 en nr. 1 van serie 17343. De overige 105 niet ge noemde nummers van bovenstaande series loot ten uit elk met 125. NIEUWE NEDAM De liquidateur van de n.v. Nieuwe Neder- landsch-Amerikaansche Hypotheekbank in liqui datie deelt over de stand van de liquidatie per 1 maart mee, dat de kasmiddelen in Nederland I 214.000 bedragen en in Amerika 28.170 dollar. Nog niet opgevraagde pandbrieven, aandelen en amortisatiebewijzen, in totaal 224.000. Behalve de kasmiddelen en de olierechten zijn de activa niet meer van praktisch belang. Aagtekerk 18 te Sydney verwacht v, Melbourne Acila 17 260 m. i o. Azoren n. Curgao. Adonis 19 te La Guaira. Alamak 19 te Houston verwacht. Albireo 18 te Balboa. Alca 17 v. Sunderland n. Bremen. Algenib 17 v Buenos Aires n. Sint ViriCent. Algol 17 v. Suez n. Aden. Alhena 18 te Las Palmas. Alkaid 17 350 m. m. w.z.w. Dakar n. Las Palmas. Appingedijk 17 v. Bremen n. Hamburg. Alwaki 19 te Port Said. Ammon 17 v. New York n. Curagao. Andijk 17 te Antwerpen. Arendskerk 17 v. Lattakia n. Genua. Ares 19 te Bremen. Arkeldijk 18 te Rotterdam. Arnedijk 17 v. New Orleans n. Panamacity. Asmidiske 17 te Rotterdam. Atys 17 450 m. z.w. Azoren n. Curagao. Averdijk 17 v. Suezkanaal n. Port Said. Baarn 19 te Antwerpen. Balong 18 te Penang verwacht v. Chalna. Banda 17 18 m. n. Sabang n. Djibouti. Batjan 17 100 m. z. Chatham n. Cristobal. Ba wean 17 30 m. z. Kreta n. Port Said. Beninkust 19 te Freetown verwacht. Blitar 17 v East-London, 18 te Durban. Bonita 17 70 m. n. Puerto Limon n. N. Orleans. Bovenkerk 17 40 m. o.n.o. Djibouti n. Penang. Breda 17 v. Willemstad n. Maracaibo. Burl S. Watson 17 4 00 m. z.w. Bombay n. Kharg Caltex Arnhem 17 230 m. o. Malta n. Vlissingen. Caltex Delft 18 te Bahrein v. Mombasa. Calt Gorinchem 17 v. Brunsbüttel n. P. Jerome. Caltex The Hague 18 te Rotterdam. Caltex Madrid pass. 17 K. De Gata n. Rotterdam. Caltex Napels 17 140 m. o. Lour. Marques naar Mosselbaal. Caltex Pernis 19 te Port Said. Camerounkust 18 te Antwerpen. Camitia 17 550 m. w. Kp. Finistere rn. Curagao. Casamance 17 19 m. w. Villano n. Port Etienne. Celebes 17 v. Duinkerken n. Antwerpen. Cinulia 17 50 m. o.n.o Bone n. Pernis. Cirrus (weerschip) 19 te Rotterdam. Congokust 17 te Rotterdam. Dahomeykust 17 te Hamburg n. Rotterdam. Delft 17 v. Port of Spain n. Londen. Diemerdijk 17 v. Swansea n. Cristobal. Diogenes 18 te Tocopila. Dorestad 19 te Balboa verwacht. Echo 19 te Las Palmas verwacht. Eenhoorn 18 te Lattakia, 19 te Mersin. Eliz. Broere 17 60 m. o. Pantellaria n. Felixtowe. Esso Amsterdam 17 100 m. n.o. Aden n. Mena. Esso Amsterdam 17 40 m. n Masira n. Suez. Esso Nederland 19 te Puerto La Cruz. Fina Nederland 17 v. Rastanura n. Colombo. Fravizo 17 60 m. z.o. Majorca n. Valencia. Friesland SSM 19 te Immingham. Gaasterdiik 18 et New Orleans. Gaasterkerk pas s. 19 Kp. Finisterer n. Marseille. Gabonkust 17 te Freetown verwacht. Ganymedes 17 v. Manta te Buena Ventura. Geertje Buisman 17 v. Lissabon n. Antwerpen. Giessenkerk 17 80 m. z.w.Finisterre n. Kaapstad. Guineekust 18 v. Douala n. Pointe Noire. Gulf Italian 19 v. Mena Al Ahmadi n. R'dam. Heelsum 17 rede Constantza v. Livorno. Helena 17 800 m. w. Finisterre n. Antwerpen. Helicon 18 te Santa Lucia. Hera 17 v. Antwerpen n. Amsterdam. Hestia 17 520 m. w.z.w. Ouessant n. Hamburg. Holendrecht. 17 4 5m. w.z.w. Gibr. n. Hampt.rds. Hoogkerk 17 v. Bremen n. Amsterdam. Hydra 17 300 m. n.w. Flores n. Antwerpen. Ivoorkust 18 te Port Harcourt v. Lagos. Jason 18 v. Paramaribo n. Amsterdam. Johannes Frans 17 500 m. n.o. Cuba n. Amuaybay. Joseph Frering 17 150 m. n.o. Kp. Sint Vincent naar Monrovia. Kamperdijk 17 te Antwerpen v. Rotterdam. Kara 17 100 m. z. Accra n. Eastham. Karakorum 17 te Balboa verwacht v. Manilla. Karimata pass. 17 Kp. St. Vincent n. Marseille. Karossa 17 v. Sorong, 25 te Singapore verwacht. Katendrecht 17 50 m. n.o. Kuria Muria n. Suez. Katsedijk 18 te Btaumont. Kennemerland 17 v. Las Palmas n. Amsterdam. Khasiella 17 v. Curagao n. Puerto Miranda. Kinderdijk 17 te Bremen n. Hamburg. Koningswaard 17 250 m. n o. Antiqua n. Curagao. Kopionella 17 300 m. n.n.w. Pto. Rico n. Curagao. Koratia 19 v. Kielerkanaal n. Turku. Korenia 17 1000 m. n. Barbaodos n. Pto. Cardon. Kosicia 18 te Buenos Aires. Kreeft 17 te Bremen n. Hamburg. Kreon 18 v. Belwaarde n. Georgetown. Kryptos 17 75 m. n.o. St. Maarten n. Landsend. Laertes 16 v. Jesselton n. Rejang. Laga 17 400 m. z.w. Landsend n. Guaymas. Leersum 17 v. Glasgow n. Casablanca. Lekhaven 17 v. Buenos Aires n. Bremen. Lelykerk 17 20 m. z. Malta n. Gyon. Leto 17 650 m. w. Fayal n. Liverpool. Limburg 18 te Kuwait. Maasdam 19 te Southampton. Mariekerk 18 et Rotterdam. Marnelloyd 19 te Duinkerken. Mataram 17 awars Valetta n. Rotterdam. Medon 17 te Oranjestad v. Willemstad. Meerdrecht 17 360 m. n.o. Bermuda n. Rijeka. Meerkerk 17 v. Rotterdam n. Stettin. Meliskerk 17 te Rotterdam. Memnon 17 te Rotterdam. Merwede 17 39 m. w. Kp. Blanc n. Antwerpen. Merwelloyd 17 v. Rotterdam n. Le Havre. Minos 17 v. Helsinki n. Kotka. Mississippillovd 17 v. Pt. Swet.tenh. n. Singapore. Modjokerto 17 210 m. w Kreta n. Port Said. Mohamed Reza Shah 17 540 m. w. Oporto n, Isle of Grain. Moordrecht 17 90 m. w.z.w. K. Matapan n. Gaeta. Muiderkerk 18 te Gibraltar. Munttoren 17 115 m. z.o. K. Spartivento n. Berre. Mylady 17 13 m. mo. Algiers n. Venetië. Naess Commander 17 110 m. o. Halta n. Pt. Said. Naess Lion 18 te Rotterdam verwacht v. Banias. Neder-Weser pass. 19 Dondrahead n. Singapore. Nestor 17 140 m. o. Lattakia n. Lattakia. Nieuw Amsterdam 19 v. Curagao n. St. Thomas. Nieuwe Tonge 18 te Halifax. Noordwijk 17 v. Monrovia n. Las Palmas. Oldekerk 17 v. Davao n. Singapore. Ondina 17 10 m. o. Little Quoin n. Suez. Ootmarsum 17 v. Kobe n. Cristobal. Oranjefontein 17 v. Kaapstad n. Tenerife. Osiris 18 v. Nassau n. Tampa. Papendr. 17 220 m. w. K. Matapan n. Novorossisk. Pendrecht 18 te Pointe Noire verw. v. Lagos. Philidora 18 te Skaramanga. Philippia 17 te rede Banias. Poseidon 1 7v. La Union n. Balboa. Prins Casimir 17 v. Antwerpen n. Bremen. Prins Mauritius 17 75 m. w.z.w. Spartivento naar Messina. Prins der Nederlanden 17 600 m. n.o. Barbados naar Plymouth. Prins Willem III 17 v. Beyrouth n. Port Sadi. Prins Willem V 17 510 m. z.o. K. Race n. Halifax. Purmerend 17 v. Las Palmas n. Rotterdam. Raki 17 te Astoria verwacht v. Vancouver. Rempang 17 te Rotterdam. Rotte 19 te Port Said. Rotterdam 18 te Kobe. Rotti 17 v. Colombo n. Djibouti. Sambas 16 v. Haiphong n. Phnompenh. Scheldelloyd 17 te Rotterdam. Schelpwijk 17 te Fredericia verw. v. Hamburg. Scherpendr. 17 20 m. n.o. Almeria n. St. Nazaire. Senegalkust 17 280 m. n.n.w. Freetown n. Antw. Sepia 17 150 m. n.o. Aden n. Suez. Serooskerk 17 v. Marseille n. Barcelona. Sirrah 17 90 m. z.o. Recife n. Las Palmas. Skadi 17 100 m. z. Marseille n. Kp. De Gata. Socrates 18 v. Puerto Limon n. Trinidad. Stad Alkmaar 17 53 m. o.z.o. Muscat n. Mena. Stad Amsterdam 17 70 m. n.n.o. Finist. n. Melilla. Stad Delft 1Z v. Rotterdam n. Hamptonroads. Stad Haarlem 17 25 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Stad Kampen 19 v. P. of Spain n. Rio de Janeiro. Stad Dordrecht 17 16 m. n. Ouessant n. R'dam. Stad Leiden 17 5 m. z.z.w. Dungeness n. Genua. Steen-kerk 17 160 m. w. Colombo n. Aden. Steven 17 dwars Kp. Espichel n. Reykjavik. Straat Chatham 17 te Durban. Straat Clarence 18 te Fremantle verwacht. Straat Madura 17 260 m. z.o. Mauritius (best.). Straat Magelhaen 17 v. Santos n. Rio de Janeiro. Straat, Rio 17 v. Durban n. East-London. Straat Soenda 17 v. Buenos Aires n. Kaapstad. Streefkerk 19 te Port Said. Tahama 17 v. Puerto Miranda n. Punta Cardon. Tamara 17 70 m. n.w. Minicoy n. Abadan. Telamon 17 te Georgetown verw. v. Pt. of Spain. Tero 17 150 m. z.w. Ouessant n. Liverpool. Texel 17 te Suez v. Aden. Tjibantjet 17 600 m. z. Colombo n. Singapore. Tjipanas 17 te Zanzibar verwacht v. Tanga. Tjitarum 17 te Brisbane v. Sydney. Towa 18 te Rotterdam. Triton 17 300 m. n.n.o. Flores n. Gent. Van Linschoten 17 rede Conakry. Van Neck 17 v. Penang, 48 te Port Swettenham. Van Riebeeck 17 170 m. n.o. Mogadiscio n. Das. Van Spilbergen 17 dw. K. Corrientes n. Kaapstad. Van Waerwijck 17 v. Maurtius n. Melbourne. Vasum 17 90 m. n. Alexandrië n. La Spezia. Vliesland 17 80 0m. n.o. Uaramaribo n. Conakry. W. A. Jones 17 540 m. w.z.w. Flores n. Pt. Said. Waterland 18 te Ilheus. Weltevreden 17 10 m. z. Kreta n. Beyrouth. Westerdam 19 te Rotterdam. Wieldrecht 17 70 m. w. Majorca n. Sete. Willem Ruys 17 v. Southampton n. Port Said. Witmarsum 17 300 m.t n. Horta n. Le Havre. Woensdrecht 17 45 m. w. Bk. v. Holl. n. Bremen. Wonorato 17 100 m. n.o. Madras n. Chittagong. Wonosari 17 te Genua verwacht v. Port Said. Zaankerk 18 te Port Said verwacht v. Aden. Zaanland 19 te Buenos Aires verwacht. Zwijndrecht 17 15 m. n.n.o. L'end n. Avonmouth. KLEINE VAART Adara 15 v. Zaandam te Hull. Aerdenhout 17 25 m. n.o. Malta n. Antwerpen. Areas 17 dw. Elbe n. Amsterdam. Arnoudspolder 17 100 m. n.o. Villano n. Fowey. Audacia 17 40 m. n. Smalls n. Swansea. Bab T. 16 v. Bayonne n. Casablanca. Cornelis Broere 17 50 m. o. Tyne n. Kopenhagen. Dintelborg 17 10 m. w. Sunk n. Londen. Geestdiep 17 te Smithknoll n. Maassluis. Heerengracht 17 te Finisterre n. Dover. Helvetia S 17 10 m. z. Wight n. Terneuzen. Julia Mary 17 5 m. z. Sunk n. Amsterdam. Jupiter 17 dwars St. Abbshead n. Dundee. Keizersgracht 16 10 m. w. Beachyhd. n. Londen. Leuvehaven pass. 17 Eemsboei n. Kopenhagen. Libertas 17 20 m. n.o. Algiers n. Malta. Lifana 17 te Hanstholm n. Amsterdam. Lindesingel 17 dwars Gironde n. Bayonne. Looiersgracht 17 dw. Norderney n. Amsterdam. Marianne 17 50 m. w.n.w. IJmuiden n. Rouen. Meidoorn 17 te Finisterre n. Lissabon. Nassauhaven 17 30 m. n. Ameland n. Gothenh. NeeltjeBroere 17 20 m. z. IJsland n. Akranes. Pasteursingel 17 5 m. v. Porquerolle n. Talemone. Scheldeborg 17 40 m. w. IJmuiden n. Drobak. Sheratan 17 te Dudgeon n. Bordeaux. Statenlaan 17 te Wight n. Rotterdam. Strabo 16 v. Gdynia n. Amsterdam. Twee Gebroeders 17 te Kp. Passer on. Bari. Westerdok pass. 17 ET-11 v. Kopenhag n. Dublin Westzaan 17 100 m. n. Sombrero n. Halifax. Wiebold Böhmer 17 te Cherbourg n. Oran Zevenbergen 17 20 m. w. Kreta n. Napels. De Engelsen krijgen een nieuwe index voor de kosten van levensonderhoud.» fn de oude zijn vele wijzigingen aangebracht teneinde rekening te kunnen houden met de wijzigingen gedurende laatste negen jaar in het levenspatroon. Men is blijkbaar niet voorbijgegaan aan de eisen die de „beatniks" aan het leven stellen. Nieuwe posten in de index zijn sherry, spijker broeken en slobbertruien. Kousen en file d'écosse zijn geschrapt. Niet zijn nylon broekjes en step-ins. De nieuwe index wordt vandaag bekend gemaakt in het Lagerhuis. Hij is geba seerd op de huishoudboekjes van 3.000 ge zinnen. De tegenwoordige index berustte op gegevens van 1953. Het peil is thans 117. Het ministerie van Arbeid meende dat de oude index zichzelf heeft overleefd om dat de levensgewoonten zijn veranderd. Het plan bestaat om de index elk jaar te herzien. De nieuwe index zal niet eerder dan in 1963 worden toegepast ter beoorde ling van looneisen. Voor de eerste keer zijn ijskasten, elektrische kookapparaten en scooters in de index opgenomen. Gegal vaniseerde emmers zijn vervangen door plastic emmers. Een typisch Engelse familie besteedt thans meer aan autorijden en minder aan tram, bus en trein dan vroeger, meer aan wasmachines en ijskasten minder aan de bioscoop, meer aan elektriciteit, minder aan gas en kolen, meer aan wijn en sterke dranken, minder aan bier. Men gaat thans ook de prijzen van maal tijden in restaurants en snackbars bestu deren om deze later in de index op te ne men. Er is namelijk een tendens gecon stateerd om meer „in de stad" te eten dan vroeger. Het Nederlands Instituut voor Efficiency (N.I.V.E.) houdt in maart 1963 in de jaar beurshallen t Utrecht een tentoonstelling waar de nadruk zal worden gelegd op het doel en de functie van het ideeënbuswerk. Tevens zal er in het komend jaar een so ciaal-psychologisch onderzoek worden in gesteld naar de betekenis van de ideeënbus in het sociaal gebeuren van grote werk gemeenschappen. Dit zei jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden, tijdens de gis teren gehouden jaarvergadering van het N.I.V.E. ideeënbuscentrum, waarvan h(j voorzitter is. Het N.I.V.E. kent sinds 1954 als een van de activiteiten van de afdeling voor lichting het Ideeënbuscentrum. Het doel van dit centrum is, voorlichting te ge ven aan bedrijven en instellingen, die een ideeënbussysteem willen instellen of ver beteren. Tevens organiseert zij de uitwis seling van ervaringen tussen de ideeënbus beheerders. Jhr. van Nispen tot Pannerden memo reerde, dat de ideeënbus voor het bedrijf onder meer verbetering geeft in de com municatie, een bedrijfsbinding betekent en het individu uit de massa naar voren haalt. Ook bewerkstelligt de ideeënbus, aldus de voorzitter, dat de werkers in een bedrijf worden aangespoord tot het nemen van initiatieven. In de betekenis van de idee enbus schuilt zowel gevaar voor overschat ting als voor onderschatting. Gevaar voor overschatting kan gemak kelijk optreden bij ideeënbusfunctionaris sen. Zij zien zo veel goeds van de ideeën bus dat zij de betrekkelijkheid in verge lijking met andere bedrijfsgebeurtenissen uit het oog verliezen. Want, zo zei de voorzitter, vergeleken met bedrijfsleiding en andere vormen van medezeggenschap is het ideeënbuswerk maar onbelangrijk. Het gevaar voor onderschatting kan bij de leiding optreden, die met zulke ingewik kelde problemen heeft te maken, dat zij niet verder komen kan dan slechts een geringe waardering ooor de voordelen. Na een demonstratie van „brainstorming' en een inleiding door de heer J. G. Nolst Trénité over de manier, waarop de ideeën bus jaarlijks verslag uitbrengt over het ideeënbuswerk aan directie ^n personeel, werd de'jaarprijs voor het eerst uitge reikt aan de heer M. Eysackers, ideeën busbeheerder van Van der Heem te Den Haag. Volgens mededeling van het Secretariaat- Generaal der Benelux Economische Unie bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen in januari 1962 f 2.544 miljoen /januari 1961: 2.477 miljoen), terwjjl voor een waarde van 2.161 miljoen (januari 1961: 1.824 miljoen) naar derde landen werd uitgevoerd. De mutaties de waarde van de Bene luxhandel in januari 1962 vergeleken met januari 1961, in percentages uitgedrukt, resulteren in een stijging van de invoer met drie percent berekend in guldens, en een stijging met acht percent berekend in franken. De waarde van de uitvoer geeft een in verband met vorengenoemde om standigheid grote stijging te zien, in guldens berekend, van bijna 19 percent en, in franken, van 24 percent. De intra-Beneluxhandel ontwikkelde zich in januari 1962 als volgt: de invoer in de B.L.E.U. uit Nederland beliep ƒ210 mil joen (januari 1961: 188 miljoen): de in voer in Nederland uit de B.L.E.U. bedroeg 297 miljoen (in januari 1961: ƒ261 mil joen). VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 406 137,60 gb-138,10 ƒ138,10 1035—1037 1035 191,00 191,20 825 A.K.U. Kon. Olie Philips Un'lever Hoogovens

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 10