r Algerijnen streden zeven jaar voor hun vrijheid Syrië trekt troepen samen aan de Israëlische grens voeitu zicti: Van dag tot dag m Gesprek Adoela- Tsjombe begonnen Kennedy doet ruimtevoorstel Wrakstukken van superconstellation gevonden „Geldschip" aan de grond bij Cannes het geheim van genoegens Ben Khedda voltooit Abbas' werk s UNO-onderzoek naar gevechten aan het meer van Tiberias raatótoel J MAANDAG 19 MAART 1962 3 In brief aan Kroesjtsjev WEEKABONNEMENTEN Groot of klein, elk écht genoegen haalt even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? Ben Bella Vrede der dapperen f A LGERIJE SAHARA Ben Khedda 0p de Elias Prins Bernhard op 22 maart terug I $C'4^É^r"s~ Bijna vier jaar nadat generaal Charles de Gaulle in Frankrijk opnieuw aan de macht kwam met het uitgesproken doel om een einde aan de oorlog in Algerije te maken, is dat doel althans op papier tenslotte dan toch bereikt. Een oorlog die zeven jaar, vier maanden en achttien dagen heeft geduurd en waar van het aantal doden in cijfers met vijf nullen geteld moet worden, om maar niet eens te spreken van de talloze lichamelijk (en geestelijk!) verminkten. Een oorlog waardoor de Algerijnen, na 130 jaar onder een koloniaal bewind te hebben geleefd, voor het eerst een nationale eenheid heb ben gesmeed. Een oorlog waaraan de vier de Franse republiek ten gronde is gegaan en die de vijfde enkele malen op haar grondvesten heeft doen wankelen. Een oorlog tenslotte, die voor Frankrijk nu ook een einde maakt aan een periode, die al in 1939 begon en dus haast 23 jaar duur de en waarin het land altijd op het een of andere front, hetzij in Europa, in Azië of in Afrika, in militaire conflicten verwik keld is geweest, maar die het Franse le ger weinig militaire glorie heeft opgele verd. Of dat tijdperk van bijna een kwart eeuw thans niet alleen in theorie maar ook in de praktijk zal kunnen worden af gesloten, hangt wel voornamelijk af van de vraag of de terroristenbende van Sa- lan (die zich ten onrechte met de naam van „geheim leger" tooit) wel of geen suc ces zal hebben met haar pogingen om de uitvoering van het nu gesloten akkoord te verijdelen. Wij kunnen er van op aan, dat Salan en zijn desperado's voor geen enke le wandaad zelfs niet voor nóg laffere dan zij de afgelopen weken al hebben be gaan zullen terugdeinzen om dat doel te bereiken. Het is overigens een merkwaardig staal tje van de ironie der geschiedenis, dat het optreden van de O.A.S. bepaald wel heeft bijgedragen tot het bereiken van de over eenkomst van Evian, hetgeen dus precies het tegenovergestelde is van wat in Salans bedoeling lag; zónder de steeds toenemen de terreur van de laatste tijd zouden de afgevaardigden in Evian zich immers nog veel langer hebben kunnen verzetten tegen het doen van de concessies die over en weer tenslotte toch gedaan moesten wor den. En het verdere voortbestaan van de O.A.S. zal er eveneens tegen de bedoe ling van Salan in toe kunnen leiden dat Fransen en Algerijnen al spoedig nau wer gaan samenwerken dan anders wel licht het geval zou zijn geweest; een ge zamenlijk front tegen de terreür is althans in hoge mate wenselijk. Wèldenkende Fransen in Algerije ook die zullen er hopelijk nog wel zijn zul len overigens moeten toegevén dat voor het bevolkingsdeel, waartoe zij behoren, het bestand van Evian zeker niet ongun stig is. Het bevat allerlei voorzieningen die een behoorlijke en veilige deelneming van de Fransen aan het maatschappelijk le ven van het toekomstige onafhankelijke Al gerije zeer wel mogelijk maken. Alles hangt er nu van af of de sfeer van onder ling vertrouwen tussen Franse en Algerijn se inwoners op korte termijn en in voldoen de mate kan worden hersteld. Als de O.A.S. in dat opzicht nog lange tijd roet in het eten blijft gooien, tonen haar leiders zich danook van hun meest ónpatriottische kant want daarmee bewijzen zij Frankrijk niet alleen géén dienst maar schaden zij dui delijk de algemene en duurzame belangen van hun vaderland. LEOPOLDSTAD (AP) Premier Cy- rille Adoula van Kongo en president Moi- se Tsjombe van Katanga zijn gisteren hun langverwachte bespreking begonnen, die een einde moet maken aan de afscheiding van de provincie Katanga. Hoewel Tsjombe 72 uur voordien in Elisabethstad was aangekomen ontmoette hij Adoula pas gisteren. De bespreking werd bijgewoond door acht van de 28 le den van het centrale Kongolese kabinet. Het overleg vindt plaats in de ambtswo ning van premier Adoula. Er zijn rond de ambtswoning scherpe bewakingsmaatre gelen getroffen. Tsjombe arriveerde met een omvangrijk escorte van UNO-militai- ren. WASHINGTON (AFP-Reuter) Presi dent Kennedy heeft aan Kroesjtsjev voor gesteld samen te werken op het gebied van ruimtevaart. Hij heeft een uit zes pun ten bestaand plan ontvouwd, waarin onder meer gezamenlijke lanceringen en gebruik van ruimtevaartuigen voor weerkundige doeleinden en onderzoek van de maan, Mars en Venus worden voorgesteld. Het voorstel van Kennedy volgt op de wens van Kroesjtsjev, uitgesproken na de succesvolle vlucht van John Glenn, tot sa menwerking tussen Amerika en Rusland bij de ruimtevaart. GOEAM (AP) Een Amerikaans vlieg tuig heeft foto's genomen van wrakstuk ken in zee, die mogelijk afkomstig zijn van het Amerikaanse toestel, dat van vrij dag af wordt vermist. De Superconstella tion van de Amerikaanse luchtmacht, die als gemeld met 107 passagiers op weg was van de Verenigde Staten naar Zuid- Vietnam is waarschijnlijk tussen Goeam en de Philippijnen in de Stille Oceaan ge stort. Een torpedoboot jager is op weg naar de plaats waar de wrakstukken zijn aan getroffen. CANNES (Reuter,AFP) Het 18.769 ton metende Italiaanse passagiersschip „Vene zuela" met 200 passagiers en 300 beman ningsleden aan boord is in de nacht van vrijdag op zaterdag nabij Cannes op een zandbank gelopen, waarbij een groot gat in de romp ontstond. Het maakt 30 gra den slagzij. Dadelijk werden de passagiers en 220 bemanningsleden van boord geno men. Het schip, dat op weg was van Genua naar Caracas, liep omhoog toen het de Cap d'Antibes rondde. De „Venezuela" vervoerde een groot be drag aan dollars en ponden, dat bestemd is voor een bank in Venezuela. Het geld is onmiddellijk naar twee banken in Can nes overgebracht. De passagiers zijn met een speciale trein uit Cannes vertrokken. ROME (AFP) In Italië duurt de kou de, die reeds enige slachtoffers heeft ge- eist, voort. In de omgeving van Bari zijn twee mensen omgekomen nadat hun auto onder sneeuw was bedolven. Tachtig reizi gers, die bij Potenza in de sneeuw waren gestrand moesten met hulp van de politie naar een naburig dorpje worden gebracht. Vijftig mensen zitten sedert donderdag ochtend opgesloten in een trein die in oe buurt van Campobasso in de sneeuw vast liep. De sneeuwstorm verhindert de hulpver lening met helikopters. Men probeert met twee locomotieven de ingesloten trein te bereiken. De verbindingen met de provin cie Matera in het zuiden zijn reeds vier entwintig uur verbroken wegens de hevige sneeuwval. In Abruzzie zijn meer dan honderd dorpen van de buitenwereld afge sneden. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ^ccocoCiOoeoCTxaocoooooQijotnrrinnCTf Advertentie .v.; "^■'.Tocy: '■■-mmamt&xsr'-'' X X- -fafa, PARIJS (Reuter-AF) strijd in Algerije, die volgens onofficiële Franse ramingen tussen 200.000 en 250.000 levens zou hebben gekost (ongeveer 180.000 Algerijnen en 20.000 Europeanen), doch waarin volgens de Algerijnse nationa listen zeker een miljoen Algerijnen zouden zijn gedood, is begonnen in de vroege och tenduren van Allerheiligen (1 november) 1954, toen dertig groepen Algerijnse op standelingen over het gehele land tussen zestig en zeventig aanslagen pleegden, waarbij honderden Fransen en Fransge zinde Algerijnen het leven lieten. Tegen het einde van dat jaar had Frank rijk in Algerije een troepenmacht van 75.000 man op de been, en begon dé oor log in alle. ernst. In het volgende jaar riep de Franse regering in het moederland dienstplichtigen op om de troepen in Alge rije te versterken. Een der zwartste dagen van 1955 was de 20ste augustus, toen in Oost Algerije honderd Europeanen door opstandelingen werden gedood. De ruim zevenjarige strijd werd door verschillende hoogtepunten gekenmerkt. Op 22 oktober 1956 onderschepten Fran se vliegtuigen een vliegtuig, waarin zich de opstandelingenleider Mohammed Ben Bella bevond, die op weg was van Marok ko naar een vredesconferentie in Tunis. Ben Bella bleef in de daarop volgende ja ren in Frankrijk gevangen. In 1957 pleegden Europese extremisten, zij het zonder succes, een aanslag op de toenmalige Franse bevelhebber in Algerije, generaal Salan, die zij van een te zacht zinnig optreden jegens de opstandelingen beschuldigden. In april 1958 maakten de opstandelingen leiders bekend het tempo van de oorlog voering te zullen verhogen. Op 13 mei 1958 bestormden Fransen in Algiers het rege- ringsgeb uw en werd een „Comité voor de openbare veiligheid" ingesteld, bestaande uit officieren van het leger en aanhangers van generaal De Gaulle. Op 1 juni, bij het ineenstorten van de Vierde Republiek, nam generaal De Gaulle de macht in handen. Op 19 september van hetzelfde jaar, vorm den de leiders van de opstand in Cairo de „voorlopige regering van de Algerijnse re publiek". (G.P.R.A.) Na de totstandkoming van de Vijfde re publiek, kondigde De Gaulle het Plan-Con- stantine aan voor de economische en socia le ontwikkeling van Algerije, op 23 okto ber gevolgd door een aanbod aan de Alge rijnse nationalisten van een „vrede der dapperen". In september 1959 aanvaardden de Alge rijnse opstandelingenleiders het beginsel van onderhandelingen op basis van zelfbe schikking. In november wees de voorlopi ge Algerijnse regering de in Frankrijk ge- interneerde opstandelingenleiders, onder wie Ben Bella, als onderhandelaars aan, hetgeen evenwel door president De Gaulle werd geweigerd. Op 24 januari 1960 voltrok zich de „bar ricaden-opstand" in Algiers, waarbij 26 do den en 139 gewonden vielen. In de daarop volgende weken werden verscheidene lei dende figuren van deze opstand gearres teerd en naar Parijs overgebracht. In juni 1960 begon, in Mélun, een eerste bijeenkomst tussen vertegenwoordigers der Franse regering en van de opstandelingen, Deze besprekingen raakten echter al spoe dig in een impasse. In september 1960 werd aan generaal Sa- De verbeten lan, die inmiddels van zijn burgerlijke en militaire bevoegdheden was beroofd, het yerb-Uji in Algej-ije verboden. Het najaar van 1960 werd gekenmerkt door tal van betogingen en stakingen in Al gerije. wegens dé berechting van de lei ders van de „barricaden-opstand" in Pa rijs. Van 9 tot 12 december bracht De Gaulle een tweede bezoek aan Algerije, dat ge paard ging met hevige botsingen tussen Fransen en Algerijnen, waarbij meer dan honderd mensen om het leven kwamen. In januari 1961 werd De Gaulle's Alge rijnse politiek door een volksstemming goedgekeurd. Ruim drie maanden later, op 21 april, maakten de generaals Salan, Challe, Jouhaux en Zeiler zich door een staatsgreep van de macht in Algerije meester. Deze militaire opstand stortte vijf dagen later ineen, waarna Challe en Zeiler zich gevangen gaven. Op 8 mei deed De Gaulle voor de tweede maal een aanbod tot onderhandelen aan de opstandelingenleiders. Hieruit vloeiden de onderhandelingen voort, die in mei en juni in Evian werden gehouden doch geen re sultaten opleverden. Zij werden gevolgd T1Z1- ALGIERSjoezoe CONSTANTINE'BONE ORLEANSVILLE MOSTAGANÉMC? SÉTIF BOUGIE MEDEA-AUMAL 0RAN BATNA iTLEMCEN TIARET\S>fc SAIDA co 10.000 EUROPEANEN door de conferentie in Lugrin, die op 20 juni begon, doch neger, dagen later werd afgebroken. Op 27 augustus werd de premier der voor lopige Algerijnse regering, Ferhat Abbas, vervangen door Ben Khedda. In november gingen de in Frankrijk ge- interneerde Algerijnse opstandelingenlei ders in hongerstaking, hetgeen tot inter ventie van Marokkaanse zijde leidde. In januari 1962 laaide het terrorisme in Algerije op, terwijl zich over het moeder land een golf van aanslagen met kneed- fa' Lenteboden Nu al reeds sedert ongeveer negentig jaar is men van mij gewend dat ik de eerste lenteverschijnselen, die ik op mijn dagreizen door het boeiende rijk van Moe der Puur Natuur pleeg op te merken met het scherpe oog en de fijne intuïtie van de ware wandelaar, signaleer. Een twintigtal brieven jen een dozijn te legrammen van trouwe lezeressen en le zers dringen er bij mij op aan, dat ik ook dit jaar deze, mij zelf opgelegde plicht niet verzake. Kortom: men wil weten of ik reeds tekenen van de komende lente heb opgemerkt. Natuurlijk heb ik dat. Een klein gedeelte van die verschijnse len liggen op het menselijke vlak: de heer Luns heeft (zo verneem ik van doorgaans betrouwbare zijde) zijn befaamde plaid ditmaal thuis gelaten en de dochter van mijn sigarettenboer is hogelijk verliefd ge worden op de jonge kruidenierszoon van de overkant. De plaid is naar de stomerij en zowel de sigarettenmeneer als de krui denier hebben bezwaren. Van beide kan ten wordt de wederpartij te burgerlijk ge vonden. Maar gisteren, op mijn dagelijkse och tendwandeling, heb ik voor de eerste maal de groene garnaalscholver (hibernicus do- decanesus) in het rhododendronbosje bij de boswachterswoning gehoord. Zijn lang gerekte bronstroep pie-ie-ie-ie-iet was voor mij het teken dat de lente in aantocht is. Zo gij wel weet overwinteren deze merk waardige vogels in Zanzibar. Hun terug keer naar ons land is het zekerste teken dat de winter voorbij is. Verder wandelend zag ik iets snel be wegen in het hoge mardigras aan de kant van een veenplas. Het bleek de Lila Land rover te zijn, dat sierlijkste der kleine zoogdieren, blijkbaar ontwaakt uit zijn winterslaap. Met kennersblik de flora beschouwende, zag ik dat de vruchtbeginsels van het Vouwblad, dat bescheiden doch uitermate merkwaardige plantje, reeds zo gezwollen zijn, dat men mag aannemen dat deze beginselen, zodra het maar even wat zach ter zal worden, in praktijk zullen worden gebracht. En wie zag ik, dartel en wel, stoeien op de takken van de Polynesische Perelaer? U zult het nauwelijks geloven, maar ik zag het met mijn eigen ogen: het razende Rotmof je (Avunculus irritans), dat vlugge vogeltje, dat iedere twaalf jaar een ei pleegt te leggen, een verrukkelijke (zij het door het geringe aanbod uiteraard vrij kostbare) traktatie voor de ware gourmet, te bereiden met een teentje knoflook, een schepje bastaardsuiker en een snuifje snuif. Ook de schuwe Rode Rarekiek (uit de familie der Langvingerige Boomplakkers) was weer aanwezig. Ik heb hem niet ge zien, doch wel heb ik zijn gezang, dat enigszins doet denken aan het geluid van Teddy Scholten, vernomen. Dat ik de Blauwe Brulboei zag plassen (tussen de eenden in de vijver) zal u niet verbazen. Hij is altijd een der eersten die van de lentepartij is. Nog slechts enkele waarnemingen, bes te vrienden, doch wel voldoende om er van verzekerd te zijn dat de lente op komst is. Nog maar een paar weken en ik ga de meiboom planten op de speelweide, waar ik u allen weer, bij zang en dans, hoop te ontmoeten. bommen uitstortte waarvoor in de eerste plaats de in de zomer in het leven geroe pen organisatie van het geheime leger, de O.A.S., onder leiding van de voortvluchtige ex-generaal Salen, verantwoordelijk was. In dezelfde maand had voortdurend over leg plaats tussen de Algerijnse opstande lingenleiders en de Marokkaanse regering, terwijl geruchten gingen over geheim overleg met de Franse regering. Op 5 fe bruari verklaarde president De Gaulle in een radiorede, dat „de vrede nabij" was. De 11de februari begonnen tenslotte in het grootste geheim op Frans gebied nabij de Zwitserse grens de laatste onderhande lingen tussen vertegenwoordigers van de Franse en Algerijnse (voorlopige) rege ring, die uiteindelijk tot de slotconferentie van Evian hebben geleid. Prins Bernhard zal op donderdag 22 maart van zijn verblijf in Afrika in Neder land terugkeren. Het voorgenomen bezoek van de Prins aan Libië is tot nadere datum uitgesteld. Advertentie ci tijii ivicciiN a tegen hcjfigijn, kiespim, #oest, ftriep, Po dial geva kriigbaar in etuis niet 6 poeders maar ook in een hanJ>ge plaiic IUS R'O Mi EEK (met 6 verWjJt jl iWaiFuwwR|8jE% IX MEENK'S POEDER§ Poeders tegen hoofdjl diarrhee, influenza, rhe gevatte kou, periodic? krijgbaar in etuis mer 1 elpen! Er zijn Meenk's |kiesptjn, hoest, griep, ïatiek, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poedels), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. ■leenks gevente aatook in een h (met 6 verschiBen nd»r pnis- (Van onze correspondent) JERUZALEM Een bezoek aan de oostelijke oever van het meer van Tibe rias en de verklaringen van ooggetuigen i militaire commandanten bevestigen, dat de Israëlische vergeldingsactie op óe Syrische stellingen in de bergen van Gau- lan op hevig verzet stuitte. Gisteren heeft men waargenomen, dat de Syriërs ver sterkingen aanvoeren langs de gehele grens, waaruit valt op te maken dat zij rekening houden met verdere Israëlische acties of zich voorbereiden op een eigen aanval. UNO-waarnemers waren druk doende materiaal te verzamelen voor een rapport, dat waarschijnlijk vandaag gereed zou Ko men. De Israëlische minister van buiten landse zaken ontving op diens verzoek de Amerikaanse ambassadeur, die om na dere inlichtingen vroeg over de oorzaak van de Israëlische vergeldingsaanval. Poli tieke kringen in Jeruzalem wijzen erop, dat sommige Syrische stellingen in Niemandsland, deel uitmaken van het Is raëlische territorium. Zij en de gehele Israëlische pers ac centueren, dat het Israëlische optreden ver oorzaakt is door de provocaties van de Syriërs, die telkens weer Israëlische vis sers en politievaartuigen buschoten, of schoon de gehele oostelijke oever Israëli sch gebied is. Officiële kringen geven uitdrukking aan hun ontstemming over het feit, dat de Israëlische vertogen oij de wapenstilstandsorganisatie in Jeruzalem en bij het UNO-secretariaat in New York, niet bij machte bleken de Syriërs te be teugelen. Deelnemers aan de strijd van za terdag vertelden, dat de Syriërs een net werk van loopgraven en betonnen bun kers bouwden, voorzien van ultra-moderne wapens van Russisch fabrikaat. Een Syrisch bombardement op de neder zetting Ein Gev veroorzaakte grote scha de. Van de bewoners, die dekking zoch ten in schuilkelders, werden er twee ge wond. De Israëlis geven als verliezen vijf doden en tien gewonden op en beweren dat de Syrische verliezen tenminste der tig doden en een gevangene bedragen. De militaire autoriteien verklaarden dat de actie geslaagd is, daar de stellingen, die dagelijks de visserij en het verkeer op het meer van Tiberias onder vuur na men, geliquideerd zijn. De politici in Jeruzalem beschouwen de Syrische beschietingen als een bewijs van Damascus tegenover Irak, met wie een militair verdrag is gesloten,da< de bestrij ding van Israel nog altijd een voornaam doel van de Syrische politiek is, in te genstelling met de bewering van radio Caïro, dat Damascus na zijn terugtrek king uit de VAR aanstuurt op een akkoord met Israel. De recente Syrische aanvallen worden in Jeruzalem ook toegeschreven aan de ontstemming over Israels nationale irri gatieplan, waarvan de uitvoering steeds meer vordert, om aldus de Negevwoes- tijn in het zuiden van Israel om te zetten in vruchtbaar land, waardoor de opname capaciteit van Joodse immigranten ver groot wordt. De Israelis verklaren de Ara bische protesten ongegrond daar de uit voering van de irrigatieprojecten hun geen nadeel toebrengt en het werk zich op Is- realisch soeverein gebied voltrekt. Gisteravond heerste er eer volstrekte rust aan het oostelijk gedeelte' van het meer van Tiberias en in de Jordaanval- lei, maar de spanning duurt voort. Een woordvoerder van het Syrische le ger heeft zondagochtend voor Radio-Da mascus verklaard dat de gevechten die in de omgeving van het meer van Tibe rias in het Syrisch-Israelische grensge bied zijn geleverd, aan 37 Israëlische mi litairen het leven hebben gekost. Aan Sy rische zijde zouden tien doden zijn geval len. Theorie en praktjjk. Kanselier Konrad Adenauer zal deze zomer in Bonn de vochtige warmte trotseren om te bewij zen, dat hij datgene wat hij preekt ook waar maakt. Omdat het de Bondsrepu bliek dit jaar zwaar zal vallen de be groting in evenwicht te houden, hebben de kanselier en zijn minister verzocht zo veel mogelijk te bezuinigen op het staats apparaat. Om een voorbeeld te geven heeft de 86 jaar oude Adenauer de plan nen voor de installatie van air conditio ning in zijn kanselarij geannuleerd. De besparing bedraagt DM 150.000. Staking mecaniciens. De vakvereniging van boordmecaniciens heeft bekendge maakt, dat zij voor woensdag voor haar leden, die bij de Trans World Airlines (T.W.A.) in dienst zijn, woensdag het werk zullen neerleggen. De vakvereni ging had al eerder bepaald, dat haar le den vrijdag bij de Pan-American Air ways (Panam) zouden staken. Door de staking zullen vrijwel alle internationale vluchten van TWA en PANAM komen te vervallen. Volgens de Amerikaanse voorschriften moeten grote vliegtuigen op alle vluchten boordmecaniciens mee nemen. Incident in lokasie. Een menigte Afrika nen heeft vrijdagavond in de lokasie Langa bij Kaapstad een politie-auto aan gevallen waarbij een Afrikaanse politie man doodgeslagen werd en vijf andere gewond werden. De politie patrouille was naar Langa toegegaan wegens een sa menkomst die daar was gehouden. Ver sterkingen die daarna in Langa aankwa men troffen er de auto van de aange vallen patrouille nog brandend aan. Er deden zich verder geen incidenten meer voor. Kwaad. Irak zal zijn ambassadeur in Per- zië terugroepen, omdat de sjah de ge loofsbrieven van „een zogenaamde am bassadeur van Koeweit" heeft aanvaard. Dit wordt meegedeeld door radio-Bag dad, die daar aan toevoegt dat de am bassadeur in Tokio om dezelfde reden is teruggeroepen. Technicus. Een voormalig atoomtechni cus van het Amerikaanse leger, George John Gessner, is door de Amerikaanse regering beschuldigd van het leveren van geheime documenten over kernener gie aan de Sovjet-Unie. Hij zou deze do cumenten tijdens een bezoek aan de Rus sische ambassade in Mexico in 1960 heb ben overhandigd. Ontploffing. Bij een gasontploffing in het dorp Sulaimanpur bij Sylhet in Pakistan zijn zaterdag 55 mensen om het leven gekomen. Men was bezig een put te bo ren. Het gas in de bodem ontsnapte on verwachts en ontplofte. 12 mensen wer den onmiddellijk gedood. 43 van de 54 gewonden stierven later. Radio-actieve stroming. De Japanse mari tieme veiligheidsdienst heeft de Japanse vissers in het zuiden van de Stille Oce aan gewaarschuwd voor een gevaarlijke radio-actieve stroming in de wateren na bij het eiland Kwajalein, ten zuidwes ten van Hawai. De veiligheidsdienst maakte bekend, dat deze waarschuwing was gebaseerd op van Hawaii afkomsti ge inlichtingen, doch dat de oorzaak van deze radio-activiteit nog niet bekend is. Men wees erop, dat het eiland Kwaja lein wordt gebruikt als basis voor anti- raketwapens, doch dat men nog niet heeft kunnen vaststellen of de radio-ac tiviteit een gevolg zou kunnen zijn van een vroegere Amerikaanse kernproef.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3