P.K mEa^^sasnisBZEimMZk Brederode-traditie in opbouw in Amsterdam „De Advocaat van de Duivel" De negen muzen Symbool van Kwaliteit van Morris L. West op het toneel Berlijn exposeerde een gestolen Klee MAANDAG 19 MAART 1962 4 Nieuwe Britse poging om de Da Vinei te behouden Cruys Voorbergh treedt vanavond op in Haarlem De radio geeft dinsdag 7 elevisieprogramma FILM EN FILMWERELD MISGREEP VAN THEATER Graficus Frans Masereel door Hamburg bekroond Eurovisie-songfestival Tine de Vries en Robert de Vries in „De Advocaat en de Duivel" van Morris L. West. men zichtbaar maken. En nadat dan de schilder zich heeft opgehangen (aan de boom waaronder de vermeende heilige in dertijd is doodgeschoten), de gravin beter schap heeft beloofd en de priester aan zijn ziekte is bezweken, blijft alleen de bran dende vraag over, wat de dramaturge van Theater bewogen mag hebben om deze pijn lijke vertoning op het repertoire te zetten. De decors van Johan Greter hadden ten minste de verdienste de talrijke scènewis selingen zo vlot mogelijk te doen verlopen, maar zij leverden met hun grauwe wan den een weinig verkwikkend voorbeeld op. De rommelige mise en scène en weinig doorzichtige tekstregie van Elise Hoomans maakten de indruk dat deze begaafde re gisseuse volstrekt geen raad had geweten met het probleem of ze de banaliteiten van het stuk door sterk, realistisch spel enigszins zou overspelen of door een soort symbolische vaagheid zou trachten te ver doezelen. Het werd een aarzelen tussen beide met uitschieters naar twee kanten. Rob de Vries maakte van de halfheilige held een rondborstig Amsterdams type en Tine de Vries trachtte met een zonderling Zuidelijk accent iets hevig warmbloedigs te typeren, maar Josephine van Gasteren als de gravin, Lo van Hensbergen als de zieke priester, Hans Culeman als de zondige schilder en vooral Hans Tiemeyer als de Joodse dokter zochten het meer in het ijve rig suggereren van diepere achtergronden dan de figuren van het schrijversteam had den meegekregen. Maar tevergeefs, de „Duivel" van de commercialiteit had voor deze avond kennelijk „het pleit gwon*- nen". Hans van den Bergh Vraag naar Duitse hoogleraren. De af keer die door de Tweede Wereldoorlog in het buitenland tegen de Duitse taal en letterkunde ontstaan is, verdwijnt volgens de Duitse Akademische Uitwisselingsdienst, die de uitwisseling van hoogleraren voor alle universiteiten des lands regelt. Het aantal hoogleraren die naar buiten landse instellingen gaan om er de Duitse taal en letterkunde te onderwijzen is gestegen van acht in 1953/54 tot 145 in het lopende schooljaar. De grootste belangstel ling voor de studie van de Duitse taal wordt geconstateerd in Azië en Afrika. Vele studenten in die gebieden hebben het Duits nodig, om het hogere technische on derwijs in West-Duitsland te kunnen vol gen. verantwoordelijk werk vereist concentratie De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! Hij is verantwoordelijk voor passagiers, vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en na tuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich om dat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! In de hoofdstad is op initiatief van het Internationaal Cultureel Centrum een Bre- derode-comité opgericht, dat zich ten doel stelt de stimulering van een Brederode- traditie in Amsterdam, waar deze zeven tiende eeuwse dichter geboren werd, ge leefd heeft en op 33-jarige leeftijd in 1618 Het ontwerp (in gips) van prof. V.P.S. Esser voor het Brederodemonument, dat voor de Nieuwmarkt bestemd is. Het stelt een liefdespaar in de zeven tiende eeuw voor. stierf. Gedacht is onder andere aan het eenmaal per jaar opvoeren van een stuk van Brederode, het aanbrengen van pla quettes op de plaats waar zijn geboortehuis in De Nes stond en dat waar zijn laatste geliefde, Magdalena Stockmans, gewoond heeft op de O.Z. Voorburgwal. Voorts het stimuleren van het opnieuw uitgeven van de verzamelde werken van Brederode. Een en ander is zaterdagavond op een Brede- rode-bijeenkomst in het I.C.C. bekendge maakt door het werkcomité waarvan de .directeur van het I.C.C., de heer J. Elsen- doorn, secretaris is. Er is een aanbeve lingscomité gevormd waarin tientallen be kende Amsterdammers uit allerlei kringen zitting hebben genomen. Op deze avond werd het in gips uitge voerde ontwerp voor het Brederode-monu- ment getoond dat de beeldhouwer prof. V. P. S. Esser in opdracht van de gemeente heeft gemaakt. Het stelt een zeventiende eeuws liefdespaar voor en zal worden gè- plaats op de Nieuwmarkt, „waar zuur- en andere kraampjes staan, in de kroegen in de buurt de kraken worden beraamd en 's avonds de rode lampjes aangaan." Zo omschreef prof. Esser plaats en buurt waar naar hij l.oopt in 1964 dit monument zal komen te staan. Het in brons uit te voeren monument wordt tweeënhalve meter hoog en komt op een anderhalve meter hoog voetstuk van basalt. Amsterdams wethou der voor Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, zei: „Wij hopen dat de raad en enkele andere instanties alles zullen doen om ervoor te zorgen dat dit beeld zal kun nen verrijzen." In het werkcomité hebben zitting geno men de heren J. Elsendoorn, J. A. Groen jr., B. C. Heinemeijer, Habo Jongsma, Ton Koot, J. H. Kruizinga, Ton Lutz, notaris N. M. Posch en Theo de Vries. LONDEN Een particulier fonds voor de aankoop van kunstwerken, welke ge vaar lopen naar het buitenland te wor den verkocht, heeft een bedrag van 50.000 pond aangeboden tot behoud van de te kening van Leonardo da Vinei, welke de Royal Academy of Arts in Londen van plan is te laten veilen, Het aanbod is ge daan op voorwaarde dat de Academy de prijs voor het werk noemt en zorgt dat er voldoende tijd is voor een nationale openbare inschrijving. Alleen wanneer deze inschrijving mis lukt zou tot veiling van het kunstwerk moeten worden overgegaan. Een bekende Londense kunsthandel is bereid 2500 pond bij te dragen. Verwacht wordt dat op een veiling de Da Vinei ongeveer 1 miljoen pond zal opbrengen. De regering weiger de er, zo wordt beweerd, 600.000 pond voor te betalen. Het denkbeeld is geop perd de tekening tezijnertijd aan koningin Elisabeth te lenen, zodat zij zal kunnen worden tentoongesteld in het binnenkort te openen schilderijenmuseum op Bucking- ham Palace. Koningin Elisabeth bezit 600 1 Leonardo-schetsen. Wanneer men de kwaliteit der zestien lie deren gaat vergelijken met de maatstaf van de leek-televisiekijker, komt men tot de conclusie dat de overwinning der Fran sen. verdiend mag heten, doch dat de ver diensten van de overige liedjes zo weinig uiteenliepen dat men daarover moeilijk een gedecideerde uitspraak zou kunnen doen. Wel is gebleken dat een liedje als „Katin- ka" ook in zijn eigen genre (luchtig, vro lijk, vlot van metrum en prettig in het gehoor liggend) onbetekenend was in ver gelijking met andere liedjes in dit genre. Knapper en geraffineerder getoonzet en ge zongen songs als het Engelse en het Finse lied, en niet te vergeten het Westduitse van Connie Froboes, haalden de top zelfs niet. Als het Europese Songfestival traditie blijft, zullen de deelnemende landen waar schijnlijk voorgoed breken met de poging om door een duo méér kans te maken. Een duo veroorzaakt meteen hogere eisen van publiek en jury's en betekent dus een handicap, die moet worden goedgemaakt door groter raffinement. Wat men ook voor goeds van de twee Nederlandse zan gers kan zeggen, geraffineerd zijn ze niet. Ze zingen het eenvoudige lied simpeler dan het door zijn gebrek aan muzikale en tekst waarde zou mogen worden gebracht. Wie het met de keuze van Luxemburg niet eens is en dat is een kwestie van persoonlijke smaak zal toch ervaren dat „Katinka' zelfs in Nederland géén schlager zal wor den. De Frangaise Isabelle Audret heeft dus met Un Premier Amour de finale van het Eurovisie-songfestival gewonnen. Zij kreeg 26 van de 48 stemmen. Op de tweede plaats kwam de Moganask Frangois Degue, die met „Dis Rien" 13 stemmen kreeg De Luxemburger Camillo Felgen werd met 11 stemmen derde. Hij zong „Petit Bon- homme". De tekst van „Un premier Amour" was geschreven door Roland Val lade. De muziek werd gecomponeerd door Henri Vic. In volgorde van optreden na men de volgende landen aan het festival deel: Finland, België, Spanje, Oostenrijk, Denemarken, Zweden, Duitsland, Neder land, Frankrijk, Noorwegen, Zwitserland, Joegoslavië, Gyoot-Brittannië, Luxemburg, Italië 'én Monaco. De winnaar kreeg 'geen geldprijs, maar alleen een gouden medail le. Hij kan zich echter verzekerd aéhtën van grote verkopen van grammofoonpla ten en van aantrekkelijke tv- en radiore cettes. Natuurlijk vormden zaterdagavond de wereldkampioenschappen op de schaats met Sjoukje Dijkstra als nationale favo riete in het kunstrijden de voornaamste uitzending. Wij althans hebben met span ning gekeken naar de figuren, die de meis jes uij vele landen op het ijs legden, daar bij geholpen door de onverslaanbare Sie- be van der Zee, die al zijn weetjes spuit en achteraf dan weer ongelijk moet beken nen. Zo aarzelde Siebe niet te zeggen, dat Sjoukje ,,op veiligheid" reed, wat na dien door de kampioen zelf werd gelO' genstraft met de verklaring dat zij haar best had gedaan om zo goed mogelijk te rijden. Wij hebben niets tegen het en thousiasme dat deze commentator kenne lijk bezielt, wij waarderen zijn toewij ding, maar hij wil soms deskundiger zijn dan goed is voor een juist inzicht. En fin, alles bij elkaar was het een mooie reportage, die bekroond werd met een Nederlands meisje op de hoogste plaats. ,De lengte van de uitzending sloopte het daaropvolgend AVRO-programma. Het deerde niet De kijkers hadden het spec taculaire kunstschaatsen beslist niet wil len missen. Beeldschermer Hedenavond viert Cruys Voorbergh in de Stadsschouwburg in Haarlem zijn veertigjarige toneelcarrière met het jubileumstuk „Voor het laatste Lady Barker" van Hans Keuls. Hij vertolkt in dit stuk de drievoudige hoofdrol. Na de voorstelling zal de acteur ge huldigd worden. De winnares van het Sonfestival 1962. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Grammofoon- muziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Pluk de dag (gr.). 8.50 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Kamermuziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan..vooruit. 12.00 Middagklok -noodklok. 12.04 Dansorkest en zsngsolis- ten. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammo foonmuziek. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.40 Lichte grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio.; 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 (herhaling van zaterdag jl.) 15.50 Koor zang (gr.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending:Nws. uit de Nederlandse Antillen door Henk Dennert. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Vo caal ensemble (gr.). 18.30 Licht orkest en solisten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Genadig trefpunt onderweg, tweede Lijdensmeditatie. 20.00 Grammofoonmu ziek. 20.15 Muziek, modern en klassiek, muzikale lezing. 20.45 De laatste dag van Lissabon, hoorspel. 22.15 22.25 Vreemd..,, literatuur en muziek in ea- baretvorm. 23.10 Wintertoer. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7 50 Dagopening. Daarna: VPRO-nieuws. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Oude mu ziek (gr.). 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano: lichte muziek. 12.20 Regeringsuit zending: Uitzending voor de landbouw. 12 33 Licht ensemble en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Metropole orkest. 14.00 Brass Band Con test 1961. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Cello en piano. 16.00 In het voetspoor der wetenschap, klankbeeld 16.15 Hawaiian ensemble met zangsoliste. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jeugd en ritme. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianospel. 18.30 27e Nationaal politie-concert (II). 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19 10 Bel Canto (gr.(: Verkorte uitvoering van de opera La Traviata (Verdi). 20.00 Nieuws. 20.05 Klank-omrankte levens, mu- zikaal-geïllustreerde biografie. 21.00 't Is maar een weet, gevarieerd programma. 22.00 Bariton en piano. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Ex otisch getinte muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 926 kc.s. 324 m.: 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Weerberichten. 12.35 Lichte muziek (verv.). 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 School radio. 15.45 Amusementsmuziek. 16.00 Beursberichten. 16.06 Duitse les. 16.21 Ba riton en piano. 16.40 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Boek bespreking. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nws. 19.40 Filmmuziek. 19.50 Beroepsbelangen van de middenstand. 20.00 Hoorspel. 21.15 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Belgische muziek. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 TV- film. 21.05 Instrumentaal sextet: lichte muziek. 21.35 Verkeer..verkeerd. 21.50 Epiloog. NTS: 22.15-23.05 BBC-Symphony Orchestra. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd poli tieke partijen: Katholieke Volkspartij. VPRO: 20.30 Mogelijkheden in het mode vak in Nederland, documentair programma 20.40 De oude draaidoos. 21.10 Speelfilm. De filmprijs van de Raad van Europa zal dit jaar worden uitgereikt tijdens het in ternationale filmfestival te Cork in Ier land, dat van 16 tot 23 september zal wor den gehouden. Vorig jaar is de filmprijs van de Raad van Europa uitgereikt tijdens de internationale filmweek Arnhem 1961. De Vlaamse graficus en schilder Frans Masereel heeft de Joost van den Vondel prijs van de Hamburgse stichting F.V.S. toegewezen gekregen waaraan een som van tienduizend mark is verbonden. Frans Masereel werd 31 juli 1889 te Het in Luxemburg gehouden Europese Song-festival is geëindigd met een overtui gende zege van het Franse lied, dat door Isabelle Aubret werd gezongen en getiteld was „Un Premier Amour". De Nederland se bijdrage „Katinka", gezongen door De Spelbrekers, verwierf geen bijval en kreeg geen enkel punt, evenals trouwens de Bel gische, Spaanse en Oostenrijkse liedjes. De puntentelling, waarmee de jury's der deel nemende landen moesten werken, liet geen ruimte over om ook de lager gewaar deerde liedjes te klasseren, zodat de nul van „De Spelbrekers" niet betekende dat hun optreden inderdaad geen enkel com pliment waard was. DE DIRECTIE van „Theater" heeft besloten aan het eind van dit seizoen Arnhem te verlaten. Zaterdagavond is echter gebleken dat ze daar nu al niet meer met haar hart is. In de Arnhemse Schouwburg heeft het gezelschap ons namelijk de première voorgespeeld van „De Advocaat van de Duivel', een to neelbewerking van de gelijknamige ro man van Morris L. West. Hiermee heeft het gezelschap, dat in de eerste jaren van zijn bestaan blijk gaf belangrijk getui gend toneel te willen brengen, een voor stelling gebracht, die nergens van ge tuigde (ïan van defaitisme en verre gaande gemakzucht. Men kan natuurlijk van het standpunt uitgaan dat het toneel ook een belangrijke vermaaksfunctie heeft, omdat het grootste deel van het publiek in de schouwburg nu eenmaal voornamelijk geamuseerd wenst te worden, maar wanneer men uit deze overwegingen zijn toevlucht neemt tot teksten van het allerbanaalste niveau, dan zou de critiek toch op onverdedigbare wijze met twee maten meten, wanneer zij het goedkope allooi van dit amusement om wille van dat grote publeik vergoelijkte. De intrige van het onderhavige stuk is een staalkaart van de „altijd-prijs"-motieven die het succes van de gemiddelde dames roman uitmaken. Het geheel speelt zich uiteraard af onder de brandende zon van het schilderachtige, maar o zo arme Zuid- Italië. De personen zijn zonder uitzonde ring interessante types die allen op de eigen originele wijze hun kruis te dragen .hebben. Er is een (frigide) gravin die (niet zo heel veel) houdt yan gen (homo- sexuele) schilder die een (zuivere) liefde heeft opgevat voor de (onechte) zoon van een (uiterst) eerbiedwaardige lichtekooi die een verhouding heeft gehad met een vermeende heilige, die (misschien) wonde ren heeft gedaan waarnaar een onderzoek wordt ingesteld door een (aan kanker lij dende) priester, die niet meer gered kan worden door een (Joodse) dokter. Deze Readers Digest van huishoud-psychologie wordt ons voorgehouden in dialogen die stijf staan van de kalenderwijsheden zonder dat er één steekhoudende uitspraak wordt gedaan over de talloze levensproblemen die op het laagst denkbare niveau aan de orde worden gesteld. Het is danook telkens gê nant om hoogst serieuze problemen op re ligieus of sexueel gebied zó oppervlakkig te horen behandelen. Het boek dat aan dit alles ten grondslag ligt schijnt een succes volle Engelse roman te zijn, wat er waar schijnlijk de oorzaak van is dat, behalve de autochtone slet, de meeste personen on danks hun misleidende entourage gewone Britten blijkten te zijn. NATUURLIJK IS DEZE Nederlandse be werking (van Alfred Pleiter) van een to neelbewerking (door Dore Schary) van een roman geen echt toneelstuk geworden. Het blijft een eindeloze reeks onsamenhangen de, slecht afgeronde scènetjes, onophoude lijk onderbroken door flash-backs die het verleden op volstrekt onnodige wijze ko- BONN Terwijl de Westduitse kunst wereld nog niet eens bekomen is van de schok van de Stuttgartse Rembrandt, die volgens experts een copie zou zijn, is er in Berlijn een nieuwe „kunstbom" geëx plodeerd. Een nieuwe aanwinst van het museum in Charlottenburg, een doek van de wereldbefaamde schilder Paul Klee, ge titeld „Jungwaldtafel" blijkt nl. afkomstig te zijn van diefstal. Het schilderij werd een jaar geleden voor 42.000 mark van een Münchense kunsthandelaar aangekocht door de Berlijnse Senaat. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Char lottenburg-museum gaf de Senaat het werk te leen voor een tentoonstelling, waarop tienduizenden de Klee inmiddels al heb ben bewonderd. Door een toeval is nu uitgekomen, dat het doek afkomstig is van diefstal. In de jongste aflevering van een Amerikaans kunsttijdschrift „Burlington Magazine" stond een reproduktie van bovengenoemde Klee, met als onderschrift: „Gestolen in 1959 in Los Angeles". Toen de directeur der Berlijnse musea, prof. Reidemeister, dit ontdekte, liet nij onmiddellijk het doek uit de expositie ver wijderen en schreef hij naar het tijdschrift om mee te delen hoe Berlijn het gestolen werk in handen had gekregen. Inmiddels is bekend geworden, dat de „Jungwaldtafel" thuis hoort in de collec tie van de inmiddels overleden Ameri kaanse mevrouw Maitland. De Münchense kunsthandelaar Hie het doek verkocht aan Berlijn, kocht zelf de Klee van een Ameri kaanse collega. In Berlijn zit men nu met de handen in het haar. Als de erven Mait land kunnen bewijzen, dat zij de rechtma tige eigenaars van het schilderij zijn, moet Berlijn het werk natuurlijk terugsturen. De stad zal dan de Münchense handelaar aansprakelijk stellen voor de geleden schade. Advertentie Blankenberge geboren. Hij is schilder, beeldhouwer, houtsnijder, tekenaar en mo zaïekontwerper. Vooral zijn houtsneden zijn befaamd, waartoe zijn „beeldroman" „Mon livre d'heures" (1909) en illustraties van boeken van onder anderen Emile Ver- haeren, Duhamel, Charles de Coster en Latzko behoren. Hij was met René Arcos te Gent stichter van de „Edition du Sa bber" die hij met houtsneden versierde. Masereels oeuvre heeft een sterke, deels moralistische, sociale tendens. Hij studeer de in Gent, Parijs en Londen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4