Havenkantoor wordt weer Havenkantoor Mammoetwet bedreigt de onder wijs vrede IEDERE STAND KOLEN CONTANT SPORT IN DE IJMOND Feestavond besloot viering van het zilveren jubileum buizengieterij Aanmeldingsformulier Comrpandopost Sluiseiland regelt verkeer op Noordzeekanaal LERAREN VERONTRUST: Fundamentele bezwaren van neutrale en prot.'Chrlerarenverenigingen HAVENBER1CHTEN IJmuider Courant MAANDAG 19 MAART 1962 6 DE GEZAMENLIJKE BRANDSTOFFENHANDEL Baldadigheid maakt einde aan 10 x 10-avond CENTRIFUGES LOENDERSLOOT Publiekrechtelijk Terwyl de werkzaamheden ter vergroting van de havenmond in IJmuiden en voor de verbeteringen van de toegang tot het Noordzeekanaal in volle gang zijn, worden voorbereidingen getroffen om het scheepvaartverkeer in het kanaal zelf vlotter te doen verlopen. Het zal nu niet zo lang meer duren, of het fortachtige betonnen ge bouw dat het sluizencomplex beheerst, en waarop in gulden letters HAVENKAN TOOR is aangebracht, zal inderdaad volledig beantwoorden aan die naam. Dit doet het nu maar zeer ten dele. Want het overgrote deel van het gebouw wordt en dat is al sedert de bevrijding in 1945 het geval in gebruik genomen door de douane; de Rijkshavenmeester voor het Noordzeekanaal en IJmuiden zetelt met zijn staf in een veel minder indrukwekkend gebouw, namelijk in het pand De Wetstraat 1. Als de douane er eenmaal uit is, begint een grondige inwendige verbouwing: hier komt het hart, het werkelijke centrale punt van waar uit het scheepvaartverkeer tussen Amsterdam en de denkbeeldige lijn Noorderpierhoofd-Zuiderpierhoofd zo efficiënt mogelijk wordt geregeld. Muren zullen worden gesloopt, één enor me oppervlakte glas zal de tientallen vak jes „glas in ijzer" vervangen, waardoor het zicht naar voor, opzij en naar achteren veel beter wordt. Daarna, en dit is nog veel belangrijker, volgt een betere opstel ling van de communicatie-apparaten, waarvan enkele door modernere zullen worden vervangen, waardoor nog meer plaatsruimte zal worden gewonnen. Zo ver is het dus nog niet. Maar intus sen gaat het scheepvaartverkeer door het kanaal door. Het moet ongestoord door kunnen gaan. Bij dag en bij nacht. Met het oog op de vrije zaterdag is de vrij dagmiddag bepaald geen rustige middag voor hulpsluismeester P. Boom, die met sluiswachter Cor Hokke de scheepvaart tussen Amsterdam en IJmuiden regelt als we er een kijkje komen nemen. Vier schepen komen, uit Amsterdam, op de Noordersluis af. Het zijn de Duitse ..Kamerun" op weg naar Hamburg, de ,-Finnmaster" die naar zijn thuishaven Kotka wil, de „Ommenkerk" met bestem ming Bremerhaven, en de „Fountains Ab bey". Eigenlijk zouden we moeten zeggen: „Wat er van de „Fountains Abbey" is overgebleven, na de brand van maandag 12 februari jongstleden". Het was de „Ti tan", die drie dagen later het toen nog ro kende en brandende wrak IJmuiden bin nen sleepte; nu is het dezelfde zeesleper van Wijsmuller die de „Fountians Abbey" in omgekeerde richting door de IJmuiden- se pieren sleept, naar Zeebrugge, waar de Brit op een sloopwerf een roemloos einde wacht. Veel tijd om er bij stil te staan is er overigens niet. De schepen moeten zo snel en veilig mogelijk geschut worden. De „hele kluit" komt in de Noordersluis. De kleinste, een coaster, zou best door de Middensluis kunnen. Maar het aantal schuttingen moet zo laag mogelijk worden gehouden, want de verzilting van het bin nenwater moet tot het uiterste worden be perkt. Zoiets houdt vanzelfsprekend ook in dat zoveel mogelijk schepen per schut ting tussen de sluisdeuren moeten liggen. Vier is maar aan de zuinige kant. Er zijn er wel eens zestien tegelijk in geweest. Maar dat waren dan bijna allemaal kust vaarders. die vanwege stormweer lang wa ren blijven liggen. Zoveel mogelijk tege lijk dus, zo lang de veiligheid het toelaat, tenminste. Tot welke grootte kan de Noordersluis een schip hebben? In de elektrische centrale van de Noor dersluis hangt een werktekening die het antwoord geeft. Maar daar mag men niet binnen. We verklappen echter geen staatsgeheim door te publiceren dat de „Queen Mary" (en nog wel grotere oceaanreuzen) er best in kan. Het zijn niet alleen de belangen van zijn werkgever, Rijkswaterstaat, die Boom heeft te behartigen. De rederijen, waarvan schepen door het Noordzeekanaal varen, hebben recht dat ook met hun belangen rekening wordt gehouden; oponthoud kost geld, dikwijls heel veel geld: onnodig la ten wachten moet dus worden voorkomen. Veiligheid gaat vóór alles. Daarom moet Boom er voor zorgen, dat een ontmoeting van grote en diepgaande schepen op de smalle gedeelten van 't kanaal of in de vaar geul van de buitenhaven vermeden wordt. Hij heeft tot taak „de scheepvaart te rege len". Dit is met een paar woorden neer geschreven, maar dat er wel iets meer aan vast zit, wordt ons steeds duidelijker. Zo moeten de ligplaatsen in de sluizen zodanig worden gekozen, dat schade door botsingen wordt voorkomen. De manoeu vreerbaarheid van zeeschepen is afhanke lijk van vele factoren, zoals weerstoestan- den, de stroom, de belading van het schip. Daarom behoort de man die het hier te zeggen heeft niet alleen over een grondige kennis van sluizen te beschikken, maar hij moet ook nautisch behoorlijk onderlegd zijn en bovendien de eigenschap hebben snel een juiste beslissing te nemen. Over welke hulpmiddelen beschikt men nu op deze centrale post? Het is een heel lijstje, waarvan we de voornaamste heb ben onthouden. Er is natuurlijk een centra le telefoonpost. Bij de Hembrug en op de plaats waar vroeger de Velser spoorbrug was, zijn langs het kanaal controleposten opgesteld. Hulpsluismeester P. Boom. Uitermate belangrijk is de Kustwacht, in de volksmond beter bekend als „de Se maphore". Onmisbare schakel is uiteraard het ha venkantoor in Amsterdam. Dan zijn er de communicatie-apparatu- ren, waarvan we noemen de V.H.F.-instal- latie en de zogenaamde Loudhailer-instal- latie. Wonderlijk bescheiden van afmetingen is de schakeltafel voor de bediening van de mistverlichting, de toegangsseinen naar de sluizen enzovoort. De rol die de radar speelt in de scheep vaart is overbekend: dit is een onmisbaar hulpmiddel geworden. Wanneer ongeluk ken ontstaan op zee, ondanks het feit dat de betrokken vaartuigen over radar be schikken, dan ligt dit bijna altijd aan het verkeerd gebruik, ofhelemaal géén gebruik van de radarinstallatie. Voor het scheepvaartverkeer vanuit zee via de IJmuider pieren naar de Noordzeekanaal- sluizen kan men niet buiten radar, wil men dit verkeer ook onder ongunstige weersomstandigheden (zo lang het natuur lijk niet al te gek wordt) toch door laten gaan. De radarpost aan de kust is dus eveneens een zeer belangrijk hulpmiddel vóór de centrale. Met de radar spreekt men de schipper bij mist binnen. Komt een schip uit de richting Amster dam, dan geven de controleposten langs het kanaal bij de Hembrug en de post Vel- sen dit telefonisch door naar de centrale post. Zij geven de naam en de nationali teit op van het passerende schip, het tijd stip van het voorbijvaren, de diepgang en andere bijzonderheden. De controleposten dienen er onder ande re op te letten, dat de schepen zich hou den aan de voorgeschreven snelheid. Want te snel varen kan bij voorbeeld tot gevolg hebben dat de oevers van het kanaal ern stig worden ondermijnd of beschadigd. Voorts zouden er aanvaringen door kunnen ontstaan. Alle gegevens worden in een journaal verzameld en aan de hand hiervan wordt het schutplan opgemaakt voor de uitgaan de scheepvaart. Over opvarende schepen, op weg naar Amsterdam of tussenliggende havens dus, waarschuwt de sluismeester de controlepos ten, die naam en nationaliteit, diepgang, tijd van vertrek uit de sluis, sleepboten, al dan geen gevaarlijke lading, etc. verne men. Drie inspectievaartuigen van het Rijk houden er toezicht op, dat ook buiten de gezichtseinder van de controleposten de op het kanaal varende schepen zich aan de verkeersregels houden. Het zijn de „IJmui den", „Wortman" en „Sperwer". Radar aan boord helpt te constateren of er uit een of ander zijkanaal een vaartuig nadert als juist ter hoogte een groot schip vaart. De inspectievaartuigen treden dan corrige rend op. Het bovengenoemde drietal zal binnen kort worden versterkt door een vierde boot. Dit zal een zeer snel vaartuig zijn, voor zien van de modernste hulpmiddelen. De Kustwacht, de Semaphore, geeft van een binnenkomend schip alle gegevens op, die nodig zijn voor het opmaken van een schutplan. De Kustwacht krijgt dan te ho ren Lvelke sluis voor het schip gereed wordt gemaakt en andere bijzonderheden, bij voorbeeld hoe lang voor de sluis zaj moe ten worden gewacht. De Kustwacht geeft dit weer door aan het betrokken schip. De centrale post moet voortdurend op de hoog te blijven wat het schip doet en waar het zich bevindt. Bij een uit de sluis naar zee vertrekkend schip krijgt de Kustwacht alle gewenste gegevens van de centrale post. De kust wacht is een nieuwsgierig instituut: Men wil weten hoe het met de bezetting der sluizen staat, hoe laat er een, en dan wel ke sluis gereed kan zijn. De kustwacht heeft ook een oogje te hou den op de buitenhaven: valt er een schip onklaar, heeft daar een aanvaring plaats, of maakt een schip slagzij, het centrale punt wenst het allemaal onmiddellijk te weten. Amsterdam, het havenkantoor, heeft een rechtstreekse telefoonverbinding met het sluiscommando. Dit moet weten wel ke schepen het in het komende etmaal kan verwachten. En wat hebben die sche pen in hun ruimen: gewone lading, ge- f v Advertentie Met een aantal belangrijke principiële bezwaren tegen het ontwerp der Mam moetwet hebben vier grote verenigingen van leraren aan scholen voor middelbaar onderwijs zich gericht tot de Tweede Kamer, waar de Mammoetwet dinsdag in behandeling zal komen. De bezwaren van de leraren zijn samen te vatten in de volgende punten: Het ontwerp van de Mammoetwet be dreigt de grondslag van de in Nederland in 1917 met moeite tot stand gebrachte pacificatie (de vrede tussen aanhangers van openbaar en bijzonder onderwijs). Deze bedreiging komt in hoofdzaak vaarlijke lading of vaart het in ballast? Uiteraard moet de diepgang opgegeven worden. Verlaat een schip de sluis op weg naar Amsterdam, dan kan het haven kantoor daar rekenen op een prompte ver strekking van alle gegevens die men maar wil weten. Het kan gebeuren dat de sluiswachter zich op de sluis bevindt en telefonisch niet te bereiken is. Hij krijgt zijn orders dan via de „loudhailerinstallatie". Een pracht-apparaat is de VHF-instal- latie. Het is een modern communicatie middel waar men nauwelijks meer buiten kan. Vele schepen hebben reeds een der gelijke installatie en het direkte contact tussen schip en havencommando, dat hier door mogelijk wordt, is ongetwijfeld in het belang van een sneller en veiliger verkeer. Het sluiscommando heeft doorlopend contact met de sleepboten op het kanaal. Ook de havenboten ontvangen hun orders via deze installatie. Het gebruik van V(ery) H(igh F(Requency) neemt snel toe. Mistverlichting, misthoorns en toegangs seinen naar de sluizen zijn met het om draaien van een aantal knoppen te rege len van af de schakeltafel. Maar de telefoon blijft belangrijk, zo niet het belangrijkst. We hebben gepro beerd uit te vinden, hoeveel telefoontjes er voor een enkel schip nodig zijn en kwa men op... vijftien. Dagelijks komen er gemiddeld vijftig schepen door de sluizen. Dat zijn er 750 per dag. En wanneer we stellen, dat elk gesprekje een minuut duurt, wel, dan volgt daaruit dat er twaalf uur per etmaal bij- elkaar getelefoneerd wordt over de sche pen die tussen IJmuiden en Amsterdam varen. Het is dus zó wonderlijk niet, dat hulp sluismeester Boom en sluiswahcter Hakke óns weinig te vertellen hebben: tijd om een gezellige boom op te zetten heb je be paald niet bij zo'n „kletsjob"... voort uit de belangrijke functie die in het nieuwe onderwijsbestel wordt toe gedacht aan de maatschappelijke or ganen. Ten gevolge van de wijze waarop de Mammoetwet het onderscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs ver vangt door een onderscheid in uit de openbare kas bekostigd en niet uit de openbare kas bekostigd onderwijs, wordt de positie van het openbaar onderwijs Badminton Zaterdagavond heeft de badmintonclub Velsen de jaarlijkse feestavond gehou den ter afsluiting van het seizoen. Voorzitter W. Menger huldigde zijn pu pillen nu officieel wegens het behaalde hoofdklasseschap. Vier jaar terug startte hij met dit zelfde team in de competitie en hij herinnerde er nog eens aan dat de eerste ontvangende vereniging hem vroeg waar zijn dames waren. „Die heb ik niet" was het droge antwoord waarop de tegen partij met een licht schouderophalen be gon aan de strijd tegen de kinderen. Het kwam hen echter duur te staan want diezelfde „kinderen" veegden hun tegen standers van de baan. De leden van het eerste team kregen presentjes en feliciteerden daarna hun grote voorgangers,, namelijk het vetera nen-team dat eveneens het kampioenschap had behaald, en hadden voor hen ook presentjes in petto. Trainer Fortunati werd natuurlijk in de hulde betrokken. De consequenties van de promotie werden nog eens uitvoerig uit de doeken gedaan door ere-voorzitter Riet veld. Hij sprak onder meer zijn teleur stelling uit over de toegekende subsidie die dit jaar belangrijke minder is dan voorgaande jaren. Juist nu er van de club nog grotere financiële offers zullen worden gevraagd. Met kienen en dansen was het al gauw diep in de nacht voordat iedereen weer huiswaarts toog. Duivensport De postduivenvereniging „De Reisduif" heeft aan de vooravond van het komende Met een feestavond in het Concertge bouw te Haarlem heeft de buizengieterij van Hoogovens zaterdagavond het vijfen twintigjarig bestaan gevierd. Prof. dr. J. F. ten Doesschate, een der directeuren van Hoogovens, opende de avond met het uitspreken van zijn gelukwensen aan het adres van de zilveren buizengieterij. Hij wees erop dat de buizengieterij, die oor spronkelijk was bestemd restanten van ruwijzer te verwerken, tot een belangrij ke bron van inkomsten is geworden voor het bedrijf. De heer Van Dijk dankte namens het personeel van de buizengieterij de direc tie, die het door het geven van een be langrijk bedrag, mogelijk heeft gemaakt het zilveren jubileum op grootse wijze te vieren. Hij bood de directie een plastiek, voorstellende een buizengieter, aan met het verzoek het beeldje te mogen plaatsen in het shcaftlokaal. Prof. Ten Doesschate toonde zich met dit geschenk zeer inge nomen. Een feestrevue, geschreven, samenge steld en geregisseerd door Gerard Bar biers, gaf vervolgens een vaak humoris tisch beeld van de geschiedenis van de buizengieterij. Jammer was het, dat het ge sprokene achter in de zaal dikwijls moei lijk was te verstaan. De tekst verdiende een beter lot. Overigens alle lof voor de heer Barbiers en zijn medewerkers voor deze revue, waaraan een balletgroep on der leiding van mevrouw Gré Bolhoven, een koor onder leiding van Huib Slings en een Revue-orkest samengesteld uit leden van de Hoogoven Harmonie onder leiding van Jan Stoker medewerking verleenden. Een aparte vermelding verdienden de de cors, die zeer goed waren. Blijkens een hartelijk applaus na elk nummer waardeerden de aanwezigen, de zaal was tot de laatste plaats bezet, het gebodene zeer. Na afloop van de revue deed de heer L. van Kuyk, een der orga nisatoren, mededeling van het door Sjouk- je Dijkstra behaalde wereldkampioenschap kunstrijden op de schaats. De zaal rea geerde hierop met luid gejuich. Na de pauze bleef men nog enkele uren gezellig samen, dansend op muziek van het dansorkest „The yerry yox" en kijkend en luisterend naar de accordeonist Eddy de Jong, Johnny Kraaykamp, de Fouryo's de muzikale clown Rexis en het acroba- tengroepje De Rethlems. De balleiding was in handen van de heer W. P. van Eek hout, die na het einde van het geslaagde feest ook nog zorgde dat ieder in de goe de bus terug naar huis plaats nam. Onder de aanwezigen was ook oud-be- drijfs-directeur ing. F. W. E. Spies. Niet allen waren zaterdagavond van goeden wille om mede te werken aan de Tcenagershowavond ten bate van de actie 10 x 10 in Beverwijk. De vijf meisjes, van 14 tot 16 jaar, die deze avond op touw hadden gezet konden ruim 300 aan het actiecomité afdragen, maar helaas maakte een aantal jongelui het te bar waardoor deze avond vroegtijdig gesloten moest worden. In de benedenhal van de bloemenveiling heerste eerst een gezellige drukte. Ieder had oor voor de bands, die aan deze avond medewerking verleenden: „The Co- met Strings", „The Stringswingers", me vrouw Konijn, solo-danseres en een lid van het duo „The Emeralds" (de ander was wegens ziekte verhinderd). De heer De Gel der zorgde voor de conférences en dank zij de gulgevigheid van de middenstanders was er een aantrekkelijke verloting. Na de pauze was het optreden aange kondigd van de „Chicken Reels", maar toen de consumptieflesjes stuk gegooid werden en er enige door de ramen vlo gen oordeelde men het beter het bal na af te gelasten. Jammer voor de organisa toren, die zo hun best gedaan hadden. vluchtseizoen een vergadering gehouden. Secretaris G. Visser kon zich wegens werk zaamheden niet langer disponibel stellen. Tot zijn opvolger werd de heer P. van de Outenaar gekozen. Besloten werd alvorens men weer aan het wedstrijdseizoen begon, eerst enige proef-vluchten te houden. Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, DRU, Erres, Scharpf. Electrolux, Sema, Principal. Hoover, Zanker. Reeds vanaf f 149.50 met garantie. Gem. betaling en 100 °/o service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Zaterdag kwamen in IJmniden aan: British Craftsman van Swansea; Diana V, Felixtowe, explosie ven Buitenhuizen; Eos, Hamburg; Start Point, Boston, leQig Umuiden; Mufrid, Boulogne, ferromagaan voor IJmuiden; Arbon, Fowey. los sen Velsen; Esso Hamburg, Milfordhaven; Bloem- nia, Kirkenes; Hinde, Londen; Zaanstroom, Bris- gracht, Mantyluoto, hout voor Zaandam; Rhena- tol; Borneo, Rotterdam Zondag kwamen in IJmuiden aan: Looiers gracht, Kotka; Alexander, Norköping; Karimun, Antwerpen; Hille, Papenburg, ledig IJmuiden; Basse Indre, Bremen, ledig IJmuiden; Atlantic, Hull; Ronan, Sunderland; Rijnstroom, Londen; Hoogkerk, Bremen; Rondo, Hamburg; Julia Mary, Londen; Keizersveer, Londen; Eckero, Kotka, Evje, Cuba; Eddystone, Stralesund, bijlegger IJ muiden; Grebbestroom, Hull; La Paloma, Ips wich; Vesta, Oxelosund, bijlegger IJmuiden; Harrogate, Goole; Hera, Antwerpen; Gerd, Lon den; Shetland Trader, Swansea; Neth. Coast, Newcastle; Dinkelstroom, Londen; Areas, Kopen hagen; Barbara, Bremen; Essen, Antwerpen; Cleanthis, Mormagoa, erts IJmuiden; Lifan, Go thenburg; Rone, Rouaan; Jagersfontein, Mohira- na,lossen IJmuiden; Foglaroe, Gefle, erts voor IJmuiden; Heriot, Leith; Kasprowy, Gdynia; Nesshorn, Uddevalla; Steady, Swansea; Atlas, Aarhus; Irex, Londen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: North Mo- nach, Golf van Mexico; Margriet L., Terneuzen; Alpha, Dunston; Bohus, Randers; Aldebaran, Helsinki; Kindat, Hamburg; Kirtondike, walsma- teriaal van IJmuiden; Dongeborg, Jugarn, kunst mest van IJmuiden; Jans, Londen; Jean E., Lon den; Gerardmer, Hamburg; Bartenstein, Aruba; Annie G., Goole; Zingst, Stettin, wèlsmateriaal van IJmuiden; Roozenburgh, Norrköping; Zee hond. Uttersen; Agneta, Rotterdam; Oceaan, Shoreham; Patria, Stockholm; Inge, Narvik; Ma- ron, Rotterdam; Eemstroom, Leith; Draco, Ran ders; Clio, Abö; Baltic, Antwerpen; Inamo. Han- gö; Doris, Hamburg; Triton, Londen, walsmate- riaal van IJmuiden; Duisburg. Bremen; Ladon, Paramaribo; Castor, Algiers; Hontestroom, Huil; Pericles, Curaqao; Frankrich, Bilbao. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Mexican Ree fer naar Buen. Aires; Lingestroom, Londen; Ru- dolf Oetker, Constanza, Erich Hasslinger, Cork, bijlegger IJmuiden; Rugen, Kopenhagen: Karachi, Antwerpen; Hathor, Rotterdam: Friesland. Im- mingham, ledig IJmuiden; Eddystone, Plymouth, bijlegger; Vesta, Rouaan. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Spes van Swinemünde, kalk voor IJmuiden; Rigel, Kotka; Nordtyn. Peter Port; Burgwall, Caen: Zaan stroom, Fowey. bedreigd en wordt de vrijheid van het bijzonder onderwijs in gevaar gebracht. Door dit nieuwe onderscheid te maken komt de Mammoetwet in strijd met de bedoeling van artikel 208 van de grond wet. Het is ongewenst dat het voortgezet onderwijs in één wet wordt geregeld, zoals de Mammoetwet dat doet. In het uitgangspunt van de Mammoet wet overschat de overheid haar taak en mogelijkheden, wanneer zij stelt dat zij geroepen is de ontwikkeling van het onderwijs voor de toekomst in grote lijnen vast te leggen. De onderwijs vormen dienen veeleer uit de samen leving zelf voort te komen. De vier bezwaarde verenigingen zijn: Het genootschap van leraren aan Neder landse Gymnasia en Lycea, de Algemene Vereniging van Leraren bij het V.H.M.O., de Vereniging van Leraren bij het Chris telijk V.H.M.O. en de Vereniging van Le raren aan Rijks en Hogere Burgerscho len. Het adres is opgesteld onder voor zitterschap van dr. K. Huibregtse, rector van het Stedelijk Gymnasium in Haar lem. In tegenstelling tot minister Cals zijn de adressanten van mening dat in te genstelling tot kleuteronderwijs, basison derwijs en wetenschappelikk onderwijs er in het voortgezet onderwijs (daaronder valt ook het beroepsonderwijs) geen fun damentele eenheid is te vinden en dat het, gezien deze wezenlijke verschillen, daarom niet in één wet geregeld dient te worden. De leraren wijzen erop, dat gymnasium, lyceum, ulo-school, m.m.s. en vele vormen van beroepsonderwijs in de vrije maatschappij zijn ontstaan en zich daar verder hebben ontwikkeld. De werkzaam heid van de overheid heeft zich daarbij beperkt tot het legaliseren van hetgeen spontaan is gegroeid. De overheid over schat haar mogelijkheden wanneer zij in deze toestand verandering wil brengen door zelf schooltypen te gaan creëren, aldus de leraren. Zij zijn van mening dat de mammoet wet in strijd komt met de bedoeling van artikel 208 van de grondwet wanneer zij de oude hoofdindeling in bijzonder en open baar onderwijs vervangt door niét en wél uit de openbare kas bekostigd onderwijs. Het openbaar onderwijs is naar zijn we zen het onderwijs dat uitgaat van de over heid het bijzonder onderwijs is vrij; het krijgt met de overheid alleen te ma ken als het vraagt om bijdragen uit de openbare kas, stellen de adressanten. De bepalingen van het nieuwe ontwerp bren gen dit beginsel in gevaar, menen zij. Wat het openbaar onderwijs betreft wordt de positieve verantwoordelijkheid van de gemeentebesturen met betrekking tot de verplichting van het stichten van een vol doend aantal openbare scholen miskend. Wat het bijzonder onderwijs betreft wordt de vrijheid bij de stichting van een school beperkt door een maximum aan deugde- lijkheideisen, aldus de leraren. Zij vrezen dat straks een wetgeving zal gelden, die slechts door een meerderheid in overeenstemming wordt geacht met de pacificatiegedachte, terwijl een te grote minderheid genoodzaakt wordt zich te schikken. Groot gevaar duchten de verenigingen van de maatschappelijke organen, die het wetsontwerp instelt. Hoewel deze organen voorshands slechts adviserende bevoegd heid zullen hebben, bestaat de gegronde verwachting dat zij in de toekomst met regelende bevoegdheid zullen worden he kleed. In katholieke kring zjjn reeds stemmen opgegaan om de instelling van deze organen bij de wet verplicht te stel len Hiermee zou in het onderwijs de pu bliekrechtelijke organisatie worden inge voerd. Tegen deze ontwikkeling hebben de leraren ernstige bezwaren. Bij het openbaar onderwijs zou de vrij heid van het schoolverband worden be perkt en mogelijk zelfs in wezen worden aangetast. Het openbaar onderwijs zou ;n feite worden gedwongen tot een categori sering, die geheel in strijd is met het we zen van dit onderwijs. Ondergetekende Naam Straat Plaats wenst zich met ingang van te abonneren op 4 1 7.65 per kwartaal of 1 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening Zfl die zich met ingang van 1 april 1962 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmers tot en met 31 maart 1962 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6