Rendez-vous met het verleden PETERTJE'S AVONTUUR 9 Rondvaartboten van IJ naar i Communisten hebben het óók moeilijk Panda en de reis van kapitein Robbeklopper Polle Ons vervolgverhaal Amsterdams DOOR CLEMENS LAAR Allerlei 1 Kladhteofooek van een partijleider m 9 MAANDAG 19 MAART 1962 X X X AUTOMOBIELREPARATIES A.R.M. - Houtplein 21 - Tel. 22020 A gent-jurist 4. Moedig keert Polle zich om en gaat de wonderlijke vreemdeling te gemoet. „Dag kleintje", zegt hij vriendelijk. „Kleintje nog wel!", mompelt Pingo bang. „Hé!", gaat Polle verder, „niet zo'n haast. Je ziet er zo op gewonden uit! Wat is er aan de hand?" „Ach", zegt de Wonderlijke, „ik heb zo'n honger moet je weten! Kun je me dan soms helpen? Mijn tanden zijn te groot!' 76) Toen de deur zich ongewoon zacht jes achter hem gesloten had, bleef er een plotselinge stilte en leegte in het vertrek hangen. Daar lag, nog geen meter van haar, de man, van wie zij een seconde geleden nog gedacht had, ddt zij van hem hield, maar toch voel de Nikoline Pratt zich op dit ogenblik verschrikkelijk eenzaam. Het was als of zij geheel alleen op de wereld stond. Dan echter kwam de stem van Jur- gen Godeysen en het was alsof een arm haar uit een duistere verte terug haalde naar een vertroostend en hel der heden. Zij begreep nu ook plotse ling, wat het geweest was, dat haar in de kille, vreselijke leegte gestoten had. Die woorden van Gunthermann, die onbegrijpelijk brutale en dat was blijkbaar een mannelijke ma nier om het ondenkbare uit te spreken en als het ware op te roepen. Het was de dood zelf, die hij gewenkt had en onverschillig weer had terzijde gescho ven. Maar hij was dichtbij geweest, al was het slechts voor de duur van één seconde merkbaar. Zij zocht redding in een onberede neerde uitval van woede. „Hoe kon Gunthermann zo iets zeg gen" Jurgen Godeysen lachte en Nikoline vond dat nu al iets vanzelfsprekend. Er was op een onbeschrijflijke manier iets veranderd in de stemming, in de atmosfeer. Nu was hij degene, die over kracht en wil beschikte. Hij, die, nog niet zo- lang geleden, de hopeloos over- gegevene, de kwijnende geweest was. „Och, dat is de methode van Gun thermann. Ik heb een zetje nodig." „Maar toch niet.maar toch niet op zo'n manier. Jurgen Godeysen zei niets en glim lachte. Plotseling merkte hij ernstig op: „U hebt zeker niet veel van de oor log gemerkt, is 't niet? Ik bedoel, bommen en vernietiging en verlies en zo?" Nikoline, die opgesprongen was, ging stilletjes naast hem zitten. Hun ogen ontmoetten elkaar, toen zij zei: „Mijn vader is aan het oostfront ge vallen. Hij was niet eens zo jong meer. Hij had de eerste wereldoorlog al mee gemaakt, maar. „Maar wat?" „Ik wilde zeggen, dat hij zo opge wekt en goed was. Pas toen hij weg was, bemerkten moeder en ik, hoe wij eigenlijk alleen door hem en als door zijn hand geleefd hadden.Aanvan kelijk waren wij als vreemden vior el kaar. En toen, toen het bericht kwam, dat hij was gesneuveld.Het valt ge woon niet te beschrijven, hoe dat is, als men iets verliest, waar men wer kelijk van gehouden heeft. Ik weet wel, dat miljoenen mensen dat hebben moeten dragen, maarmaar vaak zeg ik ook tegen mij zelf, dat het niet altijd hetzelfde is. Het gaat er ook om, hoe erg men van iemand gehouden heeft en. Zij zweeg, want zij zag in de ogen van Jurgen Godeysen weer die name loze kinderlijke droefheid opkomen. Plotseling sloeg hij de ogen neer. Ni koline moest zich vooroverbuigen, om zijn gefluister te kunnen verstaan. „Neem me niet kwalijk, Nikoline. Ik.ik kon dat natuurlijk niet weten. Ik weet immers helemaal nietr van u. En mijn vraag was ook anders ge steld. Ik. ..ik kan het niet zo precies onder woorden brengen. Dat kan mis schien niemand. Zelfs een dichter nietMaar ik wilde zeggen, u hebt niet van zo dichtbij met de dood ge leefd, zoals wij soldaten, die in de oor log geweest zijn en tenslotte miljoenen andere mensen, vrouwen en kinderen en oude mensen en „Nee, dat heb ik natuurlijk met „Ziet u, Nikoline.Ik heb daar dik wijls over nagedacht. Ik.ik dacht zo, dat de ergste nood van de wereld misschien het gebrek aan levensmoed van de mensen is. Veel te veel men sen hebben jaar in jaar uit eigenlijk in de hel geleefd". Het was hem aan te zien, hoe moei lijk hem het spreken viel, maar Niko line wist ook, dat zij hem nu niet mocht onderbreken. „Werkelijk, men heeft als in een onderwereld geleefd Dat is een vorm van bestaan, waarin iedere dag nauwelijks nog ver vuld is van dingen, die het leven aan gaan, maar waar uitsluitend dood en vernietiging zijn. De dood wordt meer vanzelfspre kend dan het leven, en de vernietiging schijnt langzamerhand natuurlijker te worden dan groei en ontstaan en. Nou, ja, natuurlijker dan het leven., En u behoort blijkbaar tot degenen, die..die niet in die onderwereld hoef den en..en nu de weg naar boven niet meer vinden". Nikoline staarde naar zijn mond. Nee, dacht zij, die mond van Jurgen Godeysen is toch niet hulpeloos. Het is wel een gevoelige, maar een man nelijke mond. De handen en de ogen, dat komt alleen. Onwillekeurig dacht zij de vergelij king van Jurgen Godeysen verder door: dat komt alleen, doordat hij te lang en zonder uitzicht in de onderwe reld heeft verkeerd. Toonloos hoorde zij zich zeggen: „Nee, daar behoor ik inderdaad niet toe. Is dat nu een kwes tie van schuld of is dat, omdat men uitverkoren is?". Jurgen Godeysen keek op: „Een paar uur geleden zou ik u daarop geen antwoord hebben kunnen geven. Misschien zou ik ook wel gezegd hebben, dat het altijd een soort van schuld is, als men anders is dan zijn omgeving. Ook als men be ter is, en sterker. Maar. Zijn glimlach had plotseling een warmte, die Nikoline verwarde. „Maar dat is onjuist. Wij..wij uit de onderwereld wij miljoenen arme, uit het werkelijke leven verjaagde mensen, wij hebben verkeerde be grippen en onjuiste maatstaven en. U bent immersja, dat is het. U bent arm in arm met Kasper Godey sen bij mij gekomen en u hebt met de stem van Kaspar Godeysen tegen mij gesproken..en Kaspar Godeysen is mijn vader en..Hoe heeft iemand hem eens genoemd....? een vreugde dronken, kleine levensverkondiger. En zij alleen hebben gelijk. Zij alleen be zitten de werkelijk natuurlijke maat staven, en ik.Uitgeput hield hij op. Terwijl hij sprak, had Nikoline zich hoe langer hoe verder over hem heen gebogen. Het was een gebaar om zijn nabijheid te zoeken, dat zij zich niet kon verklaren. Het kwam haar ook volkomen natuurlijk voor, dat zij vluchtig en teder op dat ogen blik haar wang tegen zijn gezicht drukte, en zachtjes zei: U moet nu rusten, Jurgen, en..en het is zo heer lijk, dat u gelijk hebt". Toen zij zich oprichtte, zag zij, dat hij opgewekt glimlachte. Hij is toch de zoon van zijn vader, dacht zij, en de angstig bevende on rust, die hoe langer hoe erger in haar was geworden van het ogenblik af, dat Gunthermann was weggegaan, verdween ineens en maakte plaats voor een groot zelfvertrouwen. „Het is altijd heerlijk", zei Jurgen Godey sen en er klonk een spottende toon in zijn stem, „het is altijd heerlijk, als men gelijk heeft". „Nu bent u net uw vader, Jurgen Godeysen". Zijn glimlach verdween. „Dan..dan moet ik nog een lange weg afleggen, eer ik zo ver bep. Va der was een onbezorgde en dappere en eeuwig moedigeSoldaat ven 't le ven. Ik. .ik was nog helemaal niets, en wat ik geweest ben, is een soldaat van de dood. Maar ik wil.„Toe Jurgen, praat nu niet zoveel". „Maar ik.ik moet. Heus, Nikoline, dat moet u beslist nog weten. Naderhand kan ik het misschien niet meer. „Jurgen!". „Ik heb mijn vader begre pen, Nikoline. En u hebt het immers ook gezegd. Ik ben een lafaard ge weest. Ik. .ik was bang voor het le ven. Maar mijn vader was nooit bang. En toch was het leven helemaal niet zo aardig voor hem. Zoveel verdrieti ge dingen en narigheden, .verwarring en gebrek. Maarmaar hij heeft ge leefd. Hij heeft altijd ja gezegd en gelachen en heeft liefgehad. Ook zijn verdriet heeft hij liefgehad. Ik.ik heb nog nooit werkelijk liefgehad. Ik. ik heb nog nooit werkelijk lief ge had. Zoals een jongen, maar. Zijn blik flakkerde onrustig en op gejaagd door de schemerige leegte van de kamer. Toen nam Nikoline zijn hoofd tussen haar handen. „Nu zwijgen, Jurgen. Nu helemaal niet meer praten. Alles wordt wel goed. en mooi". Zij voelde in haar handen, dat hij zijn hoofd probeerde op te tillen. „Straks, Nikoline.straks ga ik aanvallen. Zoals vroeger.nee, niet zoals vroeger.Lieve help, dacht Nikoline vertwijfeld, hij heeft koorts. Waar blijft Gunthermann toch. Maar Gunthermann stond al in de kamer. Hij had de laatste woorden van Jurgen Godeysen gehoord en kwam drukdoend naderbij. Nikoline zag rim pels ir zijn voorhoofd. „Goed, bes- U jongen". „Nee... niet als vroeger. Niet meer doden en niet meer ster ven en.Mijn vader heeft het me gezegd, dokter. Ik heb hem begre pen. O ja, ik heb hem goed be grepen. begrepen.De grootste plicht van de mens.leven.le ven. Bevel van Boven.grootste bevel.doden is zonde, maar niet willen leven is ook zonde. (Wordt vervolgd) (Van onze Amsterdamse redacteur) Een rondvaartbedrijf in Amsterdam dat onder meer een veerdienst over het IJ onderhoudt, krijgt tegen het einde van dit jaar de beschikking over drie snelle passagiersschepen, die ieder op comfor tabele wijze plaats bieden aan 250 men sen. De overtocht over het IJ, die slechts enkele minuten duurt, zal met zachte po pulaire muziek van een bandrecorder worden opgeluisterd. De directeur van de rederij heeft dit idee meegebracht van een reis door Amerika. Sinds enkele jaren legt deze rederij, die een bloeiend rondvaartbedrijf exploi teert, zich toe op de export van rond vaartboten. Deze motorscheepjes welke vroeger uitsluitend in Amsterdam te zien waren, varen nu op enkele Zwitserse me ren en op de Seine in Parijs. Binnenkort zullen zij ook verschijnen op de Nijl in Cairo. Het Amsterdamse bedrijf voorziet een Egyptische werf van de materialen, waaruit aldaar de boten worden geassem bleerd. HET IS TE verwachten, dat de minister van Justitie per 1 juni zal- besluiten de transactie in handen der politie" te doen ingaan voor het gehele land. Verkeers- overtreders zullen hun boetes dan onmid dellijk aan de verbaliserende agent kunnen betalen In een toeristenstad als Amster dam is dat een opluchting voor de politie, c}ie tot dusver vrijwel machteloos stond tegenover bijvoorbeeld buitenlandse auto mobilisten, die in de zomermaanden bij honderden tegelijk de parkeerverboden overtreden. Een vervelende zaak blijft na tuurlijk, dat toeristen, die midden op de dag Amsterdam binnenrijden, haast ge noodzaakt zijn om een overtreding te be gaan, daar er dan meestal geen officieel parkeerplaatsje meer vrij is. De ras-Am sterdammer heeft op de vreemdeling voor, dat hij vaak weet in welke stadsgedeelten de politie minder actief is en welke af delingsbureaus onvoldoende zijn bezet of het onbegonnen werk vinden om de fout- ?OOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCXXinOC)OOOOOOOOOOOOOOOCOOOOC\ 50-51. Om het vijandelijke dorp heen was een hoge muur van palen gebouwd: daar binnen stonden de hutten. Petertje werd naar één van die hutten gevoerd en daar moest hij naar binnen kruipen. Alle negers stonden er omheen en ze lachten en praatten opgewonden Ze vonden het zeker geweldig, dat ze een gevangene hadden. V De Londense couturier Charles Creed ontwierp dit vrolijke voorjaars ensemble van witwollen tweed met bijpasende rok en hoed. De mantel is gegarneerd met blauw. parkeerders aan te pakken. De methode van direct „afrekenen" met de agent heeft voor- en nadelen. De kantonrechter krijgt het minder druk, maar de verbaliserende agent krijgt meer werk. Het zou ons niet verbazen als zo'n agent hierdoor minder bekeuringen kan maken dan bij de huidige regeling: hetgeen de meeste weggebruikers niet onwelgevallig zal zijn. OP SCHIPHOL is men helemaal niet gelukkig met de vrijspraak door de kan tonrechter te Hoofddorp van enkele automobilisten die de parkeermeterveror- dening op de luchthaven overtreden had den. Juridisch is dit een interessante aan gelegenheid, maar in de praktijk betekent die vrijspraak, dat de verplichting om geld in de parkeermeters te werpen, nu op losse schroeven komt te staan. Wie Schiphol bezoekt moet echter niet denken, dat hij die parkeermeters nu kan nege ren. Ondanks de vonnissen van de kanton rechter zullen de bekeuringen tegen over treders voortgaan. Wel zal daarbij worden getracht, de overtreders op andere juridi sche gronden te vervolgen dan in het ver leden het geval was. De moeilijkheid is namelijk, dat parkeermeters nog geen* wettelijke status hebben en dat Schiphol geen openbare weg is. Maar waarom zoudt u zich niet aan de voorschriften hou den? Het is beslist een paar dubbeltjes waard om een parkeerplaatsje vlak voor het stationsgebouw te hebben, en het is in ieders belang dat op deze plaatsen geen lang-parkeerders staan, maar slechts auto's van mensen, die binnen een uurtje of zo weer vertrekken. Wie zich als een heer in het verkeer wil gedragen respec teert de maatregelep, die duidelijk in het algemeen belang van de weggebruikers in het leven zijn geroepen. De grootste speelkaartenfabriek van Groot Brittannië, in Leeds gevestigd, heeft voor de verandering eens ronde speelkaarten op de markt gebracht. Hoe het uit zal pakken weet men nog niet, maar in elk geval is er al een grote exportorder uit Amerika ontvangen. VOORAANSTAANDE communisten hebben ook hun moeilijkheden. Dat blijkt wel uit de verhelderende beschrij ving, die de leider van de communis- tisclie partij in de Sovjet-republiek Geor gië, kameraad D. G. Stoeroea, onlangs in een rede op een kaderbijeenkomst van zijn partij heeft gegeven van de pro blemen waarmede een provinciale com munistische functionaris te kampen heeft en die variëren van godsdienstige sekten tot westerse invloeden op de jeugd. EEN VAN de onuitroeibaarste overblijf selen uit het verleden vormen godsdien stig bijgeloof en veroordeel", zo klaag de hij. „Ofschoon de officiële kerk door ons op voedkundig werk is beroofd van een aan zienlijk aantal gelovigen en zij geen enkele itiacht meer heeft, is het verontrustend te constateren dat godsdienstige sekten, officieel-erkende en bij de wet verbodenen ln afgelegen steden en districten grote ac tiviteit ontplooien. Het is opmerkelijk, dat, ondanks de toe- Advertentie Alle G.M.-mérken - B.M W. - D.K.W Specialisten automatische versnellings bakken, voortreincontrole op BEAN- apparaat, wielbalancering, modern smeerstation. neming van het aantal lezingen over anti godsdienstige onderwerpen het aantal be keerlingen van de sekten niet vermindert" aldus kameraad Stoeroea, die verder klaagt dat de invloed van de sekteleiders op jon ge mensen in de provincies sterker wordt. „Zij verbieden de jongelui zelfs zich bij communistische jeugdorganisaties aan te sluiten en houden hen ervan af zich ver der te laten onderwijzen in de communis tische leer". Als typisch voorbeeld noemde hij een 15-jarige jongen, die de school verliet met de woorden: „Ik kan de Bijbel lezen en nu heb ik niets op school te leren". Voorts beschuldigt Stoeroea de sekretariërs ervan godsdienstige plechtigheden te orga niseren „waarbij het wild toegaat en die leiden tot vechtpartijen in het openbaar". Een andere klacht van Stoeroea luidt, dat er teveel plaatsen zijn met namen als Ze venkerken, Tweekerken, Rodekerk e.d. Over de Westerse invloeden zei Stoeroea „Zoals bekend is, oefent de bourgeois-pro paganda invloed uit op ideologisch-achter- lijke en moreel-onstabiele personen, voor al via vijandige radiouitzendingen, die die- 23 -?0 nen als een middel om provocatieve ge ruchten en verzinsels uit te zaaien". „ENKELE buitenlandse films hehben eveneens een ongewenste invloed op on ze jeugd. Daarom moeten wij bij de keu ze van films groter zorgvuldigheid betrach ten en niet vergeten dat het ideologische en niet het commerciële aspect de hoofd zaak is." Stoeroea becritiseerde vervolgens de uit gevers in de republiek Georgie, omdat teveel dubbel werk" wordt gedaan en de filmproducenten wegens „ernstige tekort komingen", het amusementsbedrijf wegens fantasieloze en weinig opbouwende voor stellingen" en de geleerden omdat zij „zich terugtrekken in het klassicisme". „Gerechtvaardigde bezorgdheid wordt gewekt door de neiging van een aantal jonge schrijvers, die toch wel talent heb ben, om zich bezig te houden met göed- kope stof, triviale onderwerpen en cyni sche opvattingen over de liefde ert de vrouwen", vervolgde hij. MAAR HET ERGSTE vindt Stoeroea klaarblijkelijk de voorliefde van zijn Geor gische landgenoten voor de beroemde zoon van hun land: Stalin. „Het is bekend, dat de verering van de persoon van Stalin door bijzondere oorza ken zeer verbreid was in onze republiek. Dit is de oorzaak geweest van de welbe kende moeilijkheden die wij hadden om haar uit te roeien.aldus kameraad Stoeroea, die verder opmerkt dat enkele achterlijke kameraden de recente veroor deling van Stalin als „onjuist en smarte lijk" hadden aangevoeld. Stoeroea consteteerde evenwel, dat de anti-Stalin-campagne ondanks deze proble men goede voortgang heeft gemaakt en voegde hieraan toe: „Wij ondervinden thans de grote steun en het juiste begrip van alle arbeiders, collectieve boeren, de intelligentsia en de jeugd van de repu bliek. 23. „Vooruit, opstaan, zeekakkelobbesen!" bulderde kapitein Robbeklopper woedend. „We koersen recht op die drommelse branding af en ik kan de schuit niet wenden! Gooi het anker uit, en als de weerga!" Het gebulder van de kapitein klonk zelfs boven het geraas van de storm uit. Gehoorzaam kwam Panda overeind en wankelde naar het voorschip, om het bevel uit te voeren. „Vooruit!" riep kapitein Robbeklopper Joris toe, „ga hem helpen! Steek ook eens je handen uit, academisch gevormde luiaard! Uitgetaande kakkelobbes met een hoedje op!" „Foei, welk een taal!" riep Joris berispend. „Ge gaat te ver, waarde zeerob. Als Academisch Gevormd Zeeman, ben ik hier niet, om Uw bevelen op te vol gen, doch om U op Uw fouten te wijzen. En als zo danig moet ik U allereerst zeggen, dat ankers uitwer pen een verouderde methode is. Op de Academie leer den, wij, dat in omstandigheden als deze, onder het motto „ad rem" een vaartuig tot stilstand gebracht moet worden. Of heeft dit gebrekkige scheepje soms geen rem?" „Gebrekkig scheepje?.Grrr," gromde de kapitein met paars gelaat, „wacht maar, als ik straks dit roer kan loslaten, zul je er van lusten!" „Hm", dacht Joris, een bezorgde blik op het bewolkte gezicht van de kapitein werpend, thans is het zaak er voor te zorgen, dat hij het roer niet spoedig los laat. De storm in zijn binnenste dreigt gevaarlijker te worden, dan de storm buiten! Veiligheidsmaatrege len zijn derhalve geboden! Wacht een touw. „Alle duvekaters nog es an toe! Weg met dat touw!" bulderde de kapitein het volgend ogenblik getergd, „academische muiter, laat dat! Maak me los!" „Stil, laat U niet afleiden", suste Joris, „deze maat regel is academisch verantwoord, want daar leerde men ons, dat tijdens een storm de roerganger aan het roer vastgebonden dient te worden". De 42-jarige Amerikaanse politie-agent Walter Henesy uit Nassau in de staat New York heeft kortgeleden met succes zijn rechtenstudie voltooid. Hij verwacht in juni tot de balie toegelaten te worden. Henesy werd geboren in Oceanside, New York. Hij kon de middelbare school niet afmaken omdat hij al spoedig een baantje moest zoeken om in het onderhoud van zijn negen broertjes en zusjes te helpen voorzien. Na zijn militaire dienst trouwde Henesy met een eugdvriendin, Heen Maloney, en in 1949 kwam hij bij de politie. In zijn vrije tijd behaalde hij het staatsdiploma van de middelbare school, waarna hij ging studeren aan de universiteit van St. John in New York. Henesy, die elf kinderen heeft studeerde tot diep in de nacht en had in de weekeind diverse bijbaantjes om zijn opleiding te kunnen bekostigen. Hij is voorlopig nog niet van plan, ont slag bij de politie te nemen. „Een advo catenkantoor is de droom van elke ad vocaat, maar ik heb een groot gezin om voor te zorgen", zei hij. De Henesy's ho pen dat het twaalfde kind op komst een jongen zal zijn, want het gezin be staat nu uit zes meisjes en vijf jongens.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9