Christian Fouchet officieel benoemd tot Hoge Commissaris in Algerije Tijdens algemene staking ook geen a HET WEER na nieuwe Kabinet beraadt zich dreigementen van Frondizi verklaart uitslag verkiezingen ongeldig Syrië klaagt over Israel Onthulling van het Hildebrandmonument In Argentinië DINSDAG 20 MAART 196. Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR V E LSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op 1 juni aanstaande In de krant van heden: MELITTA KOFFIEKANNEN Minder koud Het woord is aan - Sjoukje Dijkstra staat in Amstelveen grote huldiging te wachten Turkse kamelen worstelen èee MORRIS 'ibefore you êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN Ter verdediging van bedreigde republikeinse stelsel Verklaring 47e JAARGANG NUMMER 116 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. f IJmuider Courant NEW YORK (Reuter) Syrië heeft de Veiligheidsraad meegedeeld dat Israël „daden van agressie heeft gepleegd toen Israëlische en Syrische strijdkrachten tij dens het weekeinde aan de oostelijke oever van het meer van Galilea slaags raak ten". Christian Fouchet, die tot Franse Hoge Commissaris voor Algerije is benoemd, heeft twintig jaar lang de zaak van gene raal De Gaulle gediend. Hij was 29 jaar oud, toen hij zich in een Brits vliegtuig verborg om na de in eenstorting van het Franse leger in de tweede wereldoorlog naar Londen te rei zen. De volgende dag stelde hij zich ter beschikking van De Gaulle en diens Vrije Franse strijdkrachten. -lij meldde zich bij De Gaulle op 18 juni 1940, de dag, waarop de toen nog weinig bekende Franse generaal een beroep op zijn landgenoten in Frankrijk deed de strijd voort te zetten. (Van onze kunstredactie) Het Hildebrandcomité is gisteren te Haarlem in vergadering bijeen geweest en heeft de datum van onthulling van het Hildebrandmonument van prof. J. Bron- ner vastgesteld. Dit historische feit zal plaats hebben op 1 juni, waarbij opgemerkt moet worden dat het comité hierbij niet uit het oog heeft verloren dat er zich om standigheden kunnen voordoen die een verschuiving van het onthullingstijdstip wenselijk zullen maken. Dit voorbehoud stoelt op de sinds 1913 gegroeide ervaring dat er soms iets tussen kan komen. Na afloop van de vergadering heeft het comité gisteren een diner aangeboden aan wethouder Happé, aan wie de grote erken telijkheid van het comité betuigd werd voor de wijze waarop hij de gang van zaken heeft geleid en bespoedigd sinds de raad het besluit nam het monument in de Doorkijk van de Hout te doen plaatsen. Weerrapporten lf 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving6, 7 In de Vishal en op zee7 Onder Ons7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie DE GEHELE WEEK demonstreren wij voor u met Komt u ook proeven TELEFOON 8128 PLEIN 1945 - 51 Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen of natte sneeuw, daarna gevolgd door opklaringen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit westelijke richtingen, later draaiend naar noord tot noord oost. Minder koude nacht. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weêrrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) PARIJS. Tijdens een speciale zit ting, onder voorzitterschap van presi dent De Gaulle, heeft de Franse regering gisteren de ambassadeur in Kopenhagen en president der commissie voor de poli tieke organisatie van Europa, Christian Fouchet, benoemd tot Hoge Commis saris in Algiers. Fouchet, die staat aan geschreven als een linksgeoriënteerde Gaullist en die indertijd onder premier Mendès-France het ministerie voor Noordafrikaanse Zaken beheerde, zal dezer dagen naar Algiers vertrekken, om de huidige Algemene Vertegenwoordi ger, Jean Morin, af te lossen. De nieuwe Hoge Commissaris zal, geassisteerd door de voorlopige uitvoerende raad van twaalf leden, de zware verantwoordelijk heid voor de orde in Algerije te dragen krijgen tot het tijdstip dat, na het refe rendum over het zelfbeschikkingsrecht, een onafhankelijke Algerijnse regering officieel in functie kan treden. Die overgangsperiode kan ten minste drie en ten hoogste zes maanden duren. De voorlopige raad zal worden voorgeze ten door de Algerijnse nationalist Fares, die binnenkort het vochtige stro van de Franse gevangenis, waar hij sinds novem ber vanwege zijn financiële acties ten be hoeve van het FLN zat opgesloten, voor een meer comfortabele behuizing zal mo ten door de Algerijnse nationalist Fares, was vroeger president van de Algerijnse Raad, een adviserend orgaan, dat de Franse autoriteiten in Algiers ter zijde stond. In Parijs is gisteren, na de vergade ring van de ministerraad, ook nog be kend gemaakt, dat het staatshoofd zich maandag opnieuw via radio en televisie tot het Franse volk zal richten, over het referendum dat op 8 april zal worden ge houden. Andere besluiten, die op de kabinets vergadering werden genomen, zijn: de in stelling van een speciaal gerechtshof in Algerije, dat aanslagplegers zal berech ten. In de periode, dat dit hof nog niet werkt, zullen de maandag voor Algerije ingestelde krijgsraden gevatte aanslag plegers berechten. Ook zijn beslissingen genomen over de uitwerking van de am nestie regeling, die voorziet in het vrij laten van politieke gevangenen in Frank rijk en Algerije. Ondertussen zijn vanmorgen de beide Kamers van het parlement in Parijs m bijzondere zitting bijeengekomen, om ge durende twee tot drie dagen van gedach ten te wisselen over de Algerijnse poli tiek van de regering, die nu in een be slissend stadium getreden is. Tussen alle berichten omtrent het wel en wee in de wereld, waarin het wee het wel overtreft, mag wel eens een opgewekter beeld verschijnen. Al weet de winter dan nog niet van wijken, het voorjaar komt. De crocussen sto ren zich niet aan het feit, dat de wind uit de verkeerde hoek waait. Het jonge echtpaar op de foto vindt dat belangrijk genoeg om er ziin dochter tje op attent te maken. Wij maken er de lezers op attent De voorzitter van de Nationale Vergade ring, Jacques Chaban-Delmas, las in een voor driekwart gevuld huis een verklaring van De Gaulle voor, die door de afgevaar digden, op vier na, staande werd aange hoord. President De Gaulle zegt in zijn boodschap, dat het akkoord van Evian grote gevolgen voor Frankrijk heeft op nationaal en internationaal terrein en dat de toepassing ervan veel moeilijkheden zal meebrengen. Gisteren is het in Algerije opvallend om niet te zeggen onrustbarend rustig gebleven (er waren slechts twee doden en zeven gewonden), een kalmte waar van men zich dan ook nog altijd afvraagt of ze niet aan de spreekwoordelijke nieuwe storm vooraf zal gaan. Een vraag, die men alleen maar positief beantwoorden moet, wanneer men zich houdt aan de nieuwe instructies van ex-generaal Salan aan de O.A.S., die de Franse autoriteiten in handen zijn gevallen. Het hoofd van de O.A.S. kondigt aan, dat hij na afloop van de 24 uurstaking het sein zal geven voor een verscherpte terreuractie. Dat offensief zal dan tegen de Moslims in het algemeen en het F.L.N. in het bijzonder worden gericht, met het doel een situatie te scheppen, waarin het Franse leger verplicht wordt in de grijpen. Hoe wel deze richtlijnen van het O.A.S.-opper bevel dus weinig nieuws bevatten, blijkt er anderzijds toch wel uit, dat Salan zijn sinistere plannen, om de bloedbaden te hervatten, zeker nog niet heeft opgegeven. (Men zie ook pag. onder: OAS) Lodewijk van Deyssel: De gedachte aan sommige mensen maakt me misselijk; laat ik er haastig bijvoegen, dat ik zelden of nooit mis selijk ben. De Nederlandse regering heeft in een officieel communiqué gereageerd op de nieuwe dreigementen van president Soekarno van Indonesië, die zondag in een rede verklaarde dat als de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië niet spoedig zou geschieden, dit gebied met wapengeweld zou worden bevrijd. In het communique, waarin wordt medegedeeld dat het geheime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië vandaag in de Verenigde Staten begint, verklaart de Nederlandse regering „met verontrusting kennis genomen te hebben van de nog steeds voortgaande openlijke bedreigingen met geweld tegen Nieuw-Guinea van Indonesische zijde, laatstelijk op 18 dezer bij monde van president Soekarno. De regering betreurt zulks temeer, nu dit geschiedde aan de vooravond van het vooroverleg, waaruit de regering de hoop had geput, dat thans een begin zou kunnen worden gemaakt met het gezamenlijk zoeken naar een vreedzame oplossing. De regering blijft ernstig streven naar het vinden van een oplossing door middel van deze besprekingen. Geconfronteerd evenwel met een nieuwe openlijke bedreiging met agressie is zij genoodzaakt, gezien haar verantwoorde lijkheid voor de inwoners van het gebied, zich op korte termijn te beraden", aldus het communiqué. Over de vandaag in de V.S. begonnen besprekingen wordt in het communiqué verklaard dat „de preliminaire bespre kingen zullen worden gevoerd in aanwe zigheid van een derde persoon van Ame rikaanse nationaliteit, die daartoe werd aangezocht door de waarnemend secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. Par tijen zijn overeengekomen de besprekingen in het geheim te voeren en bovendien ■V. geen publikaties te doen over de samen stelling der wederzijdse delegaties, over de plaats waar de besprekingen zullen wor den gevoerd en over de identiteit van de persoon die als onafhankelijke derde bij de besprekingen aanwezig zal zijn." De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heeft onze correspondent aldaar uiteengezet waarom hij het zo essentieel acht dat dit overleg volledig geheim zal worden gehouden. Dr. van Roijen is een der Nederlandse ver tegenwoordigers bij het thans beginnend diplomatiek contact. Niet voor het eerst is dr. Van Roijen nauw betrokken bij een vooroverleg met Indonesiërs. Van april tot augustus 1949 onderhandelde hij in Batavia, voorname lijk met Roem en nu en dan met Hatta over de mogelijkheid een rondetafelconfe rentie te houden. Ook deze onderhandelin gen waren geheim. Pas tegen het einde werd een communiqué uitgegeven. Het vooroverleg, waaraan dr. Van Roijen thans begint, draagt echter een geheel an der karakter. De onderhandelingen van 1949 waren zeer gedetailleerd. Ze betroffen het terugbrengen van de nog niet erkende re- gering-Soekamo uit Banka, het staken van het vuren en vooral het akkoord over de rondetafelconferentie. Dr. Van Roijen verwacht thans echter dat het vooroverleg niet met de substan tie van de kwestie te maken zal hebben. Vandaar dat hij hoopt dat deze bespre kingen niet langer dan een week zullen duren. Dit is evenwel geen limiet. Mocht blijken dat een langduriger overleg voor de goede zaak bevorderlijk is, dan kunnen de besprekingen uiteraard meer tijd in be slag nemen. Dr. Van Roijen noemde het van het grootste belang, dat men over en wèer zou beseffen dat er ernst gemaakt dient te worden met het streven om tot werke lijke onderhandelingen te komen. Indone sië heeft de wens te kennen gegeven, dat het vooroverleg geheim zou zijn. De Ame rikanen hebben deze wens aan Nederland overgebracht en dit heeft tot de afspraak geleid dat het feit van het vooroverleg De wereldkampioene kunstrijden Sjouke Dijkstra staat vanavond op Schiphol en in Amstelveen een grote huldiging te wach ten. Volgens de K.L.M. zal zij vanmiddag om 17.10 uur met het lijntoestel uit Genève op Schiphol terugkeren. Op de luchthaven zal het ere-comité, dat gevormd is uit de Amstelveense burgerij de nieuwe wereld kampioene welkom heten. niet geheim zou worden gehouden, doch dat men zou zwijgen over de tijd en plaats van het contact, alsmede over de derde partij, die bij vooroverleg aanwezig zou zijn. Dr. Van Roijen is zelf ook een groot voorstander van geheimhouding. Letterlijk zeide hij: „Op grond van mijn ervarin gen met dergelijke onderhandelingen acht ik het essentieel dat streng de hand wordt gehouden aan geheimhouding. Indien voor tijdig iets uitlekt (of zulk een bericht juist is of niet) kan dit het resultaat van de besprekingen en de goede afloop in ge vaar brengen". Zoals men weet is reeds bekend gewor den wie de Indonesische vertegenwoordiger bij het vooroverleg zouden zijn en Ells worth Bunker is reeds genoemd als de Amerikaanse bijzitter. Dit nieuw had vol gens afspraak niet behoren uit te lekken en dr. Van Roijen zei hierover: „Voorzo ver dit aan Nederlandse kant uitgelekt is, betreur ik het dubbel". Niet dat met het bekend worden dezer namen nu zeer es sentiële dingen publiek zijn gemaakt, doch de Nederlandse ambassadeur achtte dit lek vooral bedenkelijk als symptoom. Het zou zeer ongewenst zijn indien tijdens het over- Een geliefde „sport" in Turkije is het worstelen van kamelen, dat altijd grote belangstelling trekt. De tweestrijd loopt zelden af met de dood van een der beide tegenstanders, hoewel de dieren wel hun tanden gebruiken. Het gevecht is afgelopen als een der bees ten op de grond wordt geworpen. De voornaamste attractie vormen de wed denschappen bij dit spel, waarbij de inzetten in waarde variëren van enkele centen tot honderden guldens. De mannen hurken in de arena om geen moment van de strijd te missen. Deze foto werd gemaakt te Izmir, nabij Istanboel. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL.1 223596 leg meer nieuws voortijdig publiek zou worden gemaakt. De derde partij zal bij de besprekingen thans slechts de rol van getuige vervul len. In 1949 was dat anders. Destijds was Cochran van de U.N.C.I. meestal tegen woordig bij het vooroverleg en zijn taak omvatte niet slechts waarneming doch ook bemiddeling. BUENOS AIRES (AFP) De Argentqn- se regering heeft besloten de zondag ge houden verkiezingen wat de provincies Buenos Aires, Chaco, Santiago del Este- ro, Tucunan en Rio Negro betreft ongel dig te verklaren. Tevoren had president Frondizi onder druk van de militaire lei ders de betrokken provincies, waar aan hangers van de verdreven dictator Perón de overwinning hadden behaald, recht streeks onder het federale gezag gesteld. Het staatshoofd heeft het ontslag aan vaard van de minister van binnenlandse zaken Alfredo Vitolo en diens onderminis ter Victor Hugo Fleitas. Vitolo was de man die had doorgezet, dat de Perónisten aan de verkiezingen mochten deelnemen. Zijn verwachting dat president Frondizi een grote overwinning zou behalen, werd echter niet bewaarheid. De minister van defensie, dr. Justo Villar. zal voorlopig de portefeuille van binnenlandse zaken behe ren. Intussen is niet alleen van de zijde van het invloedrijke Perónistische vakverbond protest gerezen tegen wat genoemd wordt „de ontkenning van de verkiezingsuitsla gen". Ook de voorzitter van Frondizi's par tij, senator Alfredo Garcia, heeft betoogd dat de wil van die kiezers moet worden ge ëerbiedigd. In een regeringsdecreet, waarin de on- geldigverklaring van de verkiezingen in de vijf provincies werd bekendgemaakt, werd gezegd dat de maatregel noodzakelijk was „ter verdediging van het bedreigde republikeinse stelsel." In een inleiding tot het decreet verklaarde president Frondizi, dat hij er naar gestreefd had dat de ver kiezingen plaats vonden in „een sfeer van recht, vrede en vrijheid". De volksraad pleging had echter symptonen opgeleverd van een „weer ontstaan van een klimaat van ondermijning van en minachting voor de essentiële waarden van de democratie", waardoor het land in enkele uren tijd aan de rand van een crisis was gebracht. De meeste waarnemers in Buenos Aires zijn van oordeel, dat de president andere middelen tot zijn beschikking had om een terugkeer van het Perónisme te voorko men. Men acht het decreet in strijd met de geest en de letter van de grondwet. De president heeft inmiddels regerings commissarissen benoemd in de vijf betrok ken provincies. De afgetreden onderminis ter van binnenlandse zaken, Fleitas, komt aan het hoofd te staan van de provincie Chaco. De overige vier commissarissen zijn dr. Jorge Bermudez Emparanza (pro vincie Buenos Aires), dr. Eduardo Cala- retto (Tucuman), Adolfo Schilingo (Santia go des Estero) en dr. Francisco Munoz (Rio Negro). Later zal worden bepaald wanneer er in de vijf provincies opnieuw zal worden ge stemd. „Ik behoef niets te zeggen. Het Argen tijnse volk heeft zich uitgesproken. Onze overweldigende overwinning is de victorie geweest van het volk dat zijn politieke rijpheid heeft bewezen," zo heeft ex-gene- raal Perón maandagavond via zijn secre taris aan de pers laten weten naar aan leiding van het succes van zijn aanhan gers bij de zondag gehouden verkiezingen in Argentinië. De voormalige dictator, die sinds janu ari 1960 in Spanje woont, ontving talrijke gelukwensen, o.a. van Argentijnse vak bondsleiders.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1