O.A.S. 0 0 0 Overgangsperiode in Algerije is een politiek mijnenveld Leger blijft de garantie van de wapenstilstand Oostduitse staatssecretaris sprak in Frankfurt am Main Gromyko en Rusk nemen draad Berlijn-gesprek op WERELDNIEUWS ■11 Als ik rook, wil ik ook werkelijk roken. Dat heeft mij gewon nen voor de sigaar, 'n Sigaar kan zacht en luchtig zijn, maar zij laat zich nooit zo Ook al aan de sigaar Van dag tot dag J 'm eik hu/s in Nederland hoort zon teq&l aan de> wand... li De Gaulle's hoogste spel Bonn draagt bij aan Britse Rijnleger Nieuwe instructies uit Moskou Studenten eisen aftreden president van Guatemala raatótc^ll r HERINNERINGSTEGEL DINSDAG 20 MAART 1962 -J DOEN KUNNEN WE ALLES HA m DAN OOK ALLEEN ALLEN SAMEN Bange vragen Bonn moet toegeven dat hij in zijn recht staat &p de maar wegblazen. Mijn kinderen vinden het wel mooi; zij vinden mij stoer met een sigaar. Mijn vrouw zei, dat ze mij dat ook wel voldoende vond zonder. Maar ik moest vooral niet denken, zei ze toen haastig, dat ze er op tegen was. Ik was tóch zoals ik was en die sigaren van me, daar genoot ze tenminste nog eens van mee. Want ruiken doen ze heerlijk, zei ze. Er is vandaag geen gebrek aan „stilte voor de storm". Dit veelgebruikte sym bool, waarmee de zeevaarders de expres siviteit van onze taal hebben verrijkt, past in de eerste plaats waarschijnlijk op de toestand in Frankrijk en Algerije, waar een vreemde rust is gèvolgd op de wapen stilstand tussen de Franse regering en de F.L.N. Een vreemde rust, dreigend van geladenheid, waarin slechts het geschuifel van de zich ten aanval gordende O.A.S.- benden doorklinkt. De proef op de som, die generaal De Gaulle tot dusver heeft vermeden om de integriteit van het Franse leger aan te to nen, hangt in de lucht. De O.A.S. is er in geslaagd de indruk te wekken dat zij over een formidabele, reële macht beschikt en dat zij in staat is een groot deel van de Franse strijdkrachten aan haar zijde te trekken. Dit laatste kan met evenveel recht betwijfeld worden, doch dan volgt de bewijslast: een openlijke krachtmeting zou de ware situatie onthullen en men moet helaas uit de feiten concluderen dat de Franse regering die ware situatie nog niet onder ogen durft te zien. Afgemeten naar de toestand in Oran is de macht van de O.A.S. indrukwekkend, doch ook daar is 't nog niet tot een krach tenvergelijking kunnen komen, omdat het consigne der Franse regering aan leger en politie nog op „lijdelijkheid" staat. De storm, die door deze stilte wordt voor speld, kan op het psychologische moment worden ontketend door De Gaulle die behalve politicus ook een verdienstelijk ge neraal is! of door Salan, wiens metho den tot dusver gericht lijken te zijn ge weest op intimidatie en suggestie, terwijl zijn werkelijke effectieven wellicht veel geringer zijn dan men vreest. Het lijkt echter aannemelijk dat een van de twee dezer dagen het sein zal moe ten geven tot een overrompelende actie. De aanvaller zal door zijn initiatief alleen al een goede voorsprong krijgen. En er is geen twijfel aan dat in en buiten Frank rijk een grote meerderheid hoopt, dat De Gaulle de initiatiefnemer zal zijn. Een tweede „stilte voor de storm" hangt over Argentinië, waar de verbannen volks menner en dictator Peron na een ogen schijnlijk definitieve uitschakeling thans weer een verbazingwekkende aanhang blijkt te hebben. De verkiezingen hebben zijn volgelingen verzekerd van tien der achttien gouverneurszetels en van een in drukwekkend aantal zetels in het parle ment. Peron werd indertijd door het leger gewipt en datzelfde leger staat thans ach ter de regering-Frondizi als een onwrikba re, ondemocratische en onparlementaire machtsfactor. De erkenning van het lega le stembussucces der Peronisten zou het dictoriale bewind praktisch herstellen. De op zich ondemocratische ontkrachting der verkiezingen moet nu de democratie redden. Het leger vormt, evenals in ande re Zuid-Amerikaanse landen, in Argenti nië de werkelijke macht, bij gratie waar van een tamelijk onwezenlijke democratie wordt beoefend. In de thans ingevallen stilte dreigt een krachtmeting tussen Peronistische rebel len en het leger, een werkelijke storm die ongewisse consequenties belooft en hoe de uitslag ook zal zijn de zwakke bo men der Argentijnse parlementaire rege ring reeds heeft geknakt bij zijn eerste vlagen. En tenslotte een duidelijk gebrek aan „stilte voor de storm": Opnieuw heeft agressieve taal van het Indonesische staatshoofd Den Haag tot krachtige reac ties verleid, waardoor de jonge onderhan delingen sterk beïnvloed zullen worden. Wanneer ergens het woori „Stilte" in vlammend rood tot kalmte en zwijgen zou moeten manen, dan zou het wel boven de deur moeten zijn waarachter de Neder lands-Indonesische onderhandelingen zich afspelen. De oorlogszuchtige taal van Soe- karno is niet nieuw, doch haar bedoeling is nu toch wel zeer duidelijk onderstreept: het Indonesische volk mocht eens menen dat de oplossing der kwestie Nieuw-Guinea niet onder persoonlijke dreigementen van de heer Soekarno tot stand zou ko men! Men zou dit incident met een heel popu lair en misschien zelfs plat zinnetje kun nen commentariëren, namelijk zo: Som mige overigens heel verstandige mensen weten niet wanneer ze hun mond moeten houden (Vervolg van pag. 1) De O.A.S. beheerste maandag het straat; beeld van Oran. O.A.S.-leden in burger controleerden de gehele dag ongestoord de identiteitspapieren van voetgangers en auto mobilisten. Politie en militairen hielden zich afzijdig, doch zagen er wel op toe dat er geen incidenten voorvielen. Er is maandag geen enkele aanslag in Oran ge pleegd. In de Algerijnse hoofdstad begon het stadscentrum vanmorgen langzamerhand zijn normale activiteit te hervatten. Er verschenen weer taxi's op straat en ook enige stadsbussen deden weer dienst, ter wijl velen zich te voet naar hun werk haastten. Verwacht wordt, dat vandaag de eerste kranten sinds achtenveertig uur zuri len uitkomen. Ook in de haven is het werk hervat. Op het vliegveld echter duurt de staking nog voort, evenals bij de pomp stations. Aan de rand van de stad had echter vanmorgen weer een aanslag plaats, waarbij een Algerijn werd gedood. Het is de zware schaduw van de O.A.S., welke nog steeds op de akkoorden rusten blijft, die verklaart dat het grote nieuws van het einde van de oorlog in Algerije ook door die Fransen, die niet meer in aftandse termen van overwinning en ne derlaag willen blijven denken, zeker wel met voldoening en zelfs opluchting is ont vangen, doch niet die spontane en mee slepende ontspanning heeft bewerkstelligd, welke men op zo'n historisch ogenblik geneigd is te verwachten. In een ijlboodschap van de Franse be velhebber in Algerije, generaal Ailleret. werd de order het vuren te staken aan alle troepeneenheden overgebracht. Pre cies op het middaguur staakten de Franse troepen alle militaire activiteit, doch zij bleven in staat van paraatheid om mo gelijke botsingen te voorkomen. De ra diostations riepe over het gehele land het bericht over het bestand onafgebroken om, zowel in het Frans als het Arabisch, ter wijl vliegtuigen miljoenen pamfletten uit wierpen boven de bergstreken waar groe pen opstandelingen zich schuil houden. Advertentie ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD Ter ere van het Zilveren Huwelijksfeest van Koningin en Prins werd onder auspiciën van het Nationaal Comité een herinneringstegel ontworpen door de kun stenaar Edmond Bellefroid. De opbrengst van de ver koop is bestemd voor het Nationaal geschenk dat Koningin en Prins op 30 april a.s. door het Nederlandse Volk zal worden aangeboden. Vraag morgen Uw leverancier naar deze bijzonder fraaie tegel: een sieraad voor Uw huis; een herinnering van blijvende waarde. Dank zij de medewerking van de levensmiddelen branche is de tegel in meer dan 20.000 kruideniers zaken verkrijgbaar a f. 2.50per stuk. Afmeting 10x20 cm. 2« publicatie aangeboden door de Nederlandse Dagblad Pert. $,éê>W. (Van c*"*e reisredacteur W. L. Brugsma. GENèVE, 20 maart. In het hotel letje „Horizont Bleu" buiten Genève, heeft Ahmed Ben Bella gisteren, na vijf jaar Franse gevangenschap, zijn eerste dag vrijheid geproefd. Temidden van de door de onderhandelingen met Frankrijk doodvermoeide F.L.N.-afgevaardigden, heeft de man, die de Algerijnse revolutie oegon en die straks misschien de leider van de Algerijnse staat zal worden, zich nogeens verdiept in de tekst van de Frans-Algerijnse akkoorden. Want die akkoorden vormen de einder waarachter de toekomst van Algerije verscholen ligt. Of die horizon even blauw en zorgeloos is als de naam van het vakantiehotel aangeeft, is een zorgelijke vraag. Het moet Ben Bella zijn opgevallen dat het eerste deel van het akkoord, dat de overgangsperiode tot aan het komende re ferendum regelt, een politiek mijnenveld is. In de „gezamenlijke verklaring" der beide delegaties komt men reeds op pagi na drie de eerste gevaarlijke punten te gen. De voorlopige Frans-Algerijnse exe cutieve moet Algerije in die overgangspe riode besturen, staat daar. De vraag is: hoe? Het huidige Franse bestuur zit in het regeringscentrum Roches Noires in een benauwd bruggehoofd. Het kan nauwelijks secretaresses vinden om de orders te tik ken die toch niet uitgevoerd worden. Het regeert het laatste jaar al niet meer. Het reageert slechts op de initiatieven van de OAS. Het akkoord zegt ook dat binnen de kortst mogelijke tijd de burgerlijke vrij heden zullen worden hersteld. En alweer rijst de vraag: hoe? Er is in Algerije al sinds lange tijd geen persvrijheid meer, vergaderingen zijn verboden, men kan zonder vorm van proces geïnterneerd worden. Hoe kan men democratie bedrij ven in een land, waar burgeroorlog heerst? Verder doet het in Algerije niet meer terzake of de Franse regering iets verbiedt, maar of de OAS iets gedoogt. En de OAS heeft het akkoord van Evian niet ondertekend. Volgens dat akkoord mag het FLN van heden af als wettige politie ke organisatie optreden. Maar de OAS houdt de vinger aan de trekker. Zij zal dat ook doen wanneer de Algerijnse poli tieke gevangenen binnen drie weken wor den vrijgelaten. In de gevangenissen kon den de Algerijnse rebellen althans een ze kere veiligheid vinden. Op straat zullen zij vogelvrij zijn voor de moord-comman- do's van de OAS. Er is verder de voorbereiding van het referendum. Tot nu toe konden de verkie zingen in Algerije in feite alleen door het leger worden georganiseerd. Maar toen ging het erom de Algerijnen tot stemmen voor een Frans-Algerije te bewegen. Het leger zal op zijn minst passief blijven wanneer het erom gaat een onafhankelijk Algerije bij de stembus tot stand te bren gen. En de OAS zal alles doen wat in haar vermogen ligt en dat is heel wat om door sabotage en intimidatie die volksraadpleging in de wielen te rijden. Misschien is dit een zwartgallige weer spiegeling, de gedachtengang van iemand die voor iedere oplossing een moeilijkheid heeft. Het gaat ook niet op voor geheel Algerije. Het Franse leger zal zich de komende maanden zo goed als geheel uit „Le Bied", het binnenland, terugtrekken. Dat betekent dat in feite het FLN daarin de macht zal overnemen. Dat betekent ook dat de Franse kolonisten en de Franse burgers in de kleine steden in een soort gijzelaarspositie zuillen komen, hetgeen de OAS misschien er toe zal bewegen haar beestachtigheden in de grote steden tegen de mohammedaanse bevolking wat in te perken. Voor die grote steden echter, vooral Al giers en Oran, is nauwelijks in te zien hoe de overgangsperiode van drie tot zes maanden zonder een bloedige krachtproef kar verlopen. De uitkomst van die kracht proef blijft onzeker. Het FLN maakt zich geen illusies. Het heeft aan de Franse re gering een maximum aan garanties ge vraagd, maar beseft ook dat dit maxi mum geen zekerheid biedt. Het FLN kan in de grote steden niets anders doen dan de mohammedanen aanbevelen rustig te blijven en niet in te gaan op OAS-provo- caties. Het FLN heeft tenslotte een wapen stilstand getekend en zal daarop niet ge makkelijk inbreuk maken. Zo blijft het Franse leger in laatste in stantie de garantie van die wapenstil stand. Een waterdichte is het niet. Moch ten mohammedanen op OAS-provocaties met wapengeweld, met contra-terreur, antwoorden, dan zal het tussenbeide moe ten komen, wanneer de nieuw te vormen Algerijnse ordetroepen de toestand niet de baas kunnen. En er zijn subtiele provoca ties mogelijk. De OAS kan, in Franse uni formen gestoken, FLN-eenheden aanval len, of zij kan, in FLN-uniformen, aansla gen op Franse troepen plegen. In al die gevallen kan een wankele toestand van de ene dag op de andere in gevaar komen. Er zijn optimisten die menen dat de Fransen in Algerije, die dus plotseling met de voor hun ongelooflijke werkelijkheid worden geconfronteerd, zich bij die werke- (Van onze correspondent) BONN De regeringswoordvoerders m Bonn werden gisteren bekogeld met vele vragen over het optreden van zaterdag .n Frankfurt van Seigewasser, staatssecreta ris voor kerkelijke aangelegenheden in Ul- brichts Oostduitse regering. Seigewasser sprak op een besloten bijeenkomst van de Vereniging van Vervolgden van het Nazi-regime, de V.V.N., een club waar van pacifistische lieden de leiding hebben, ben. Seigewasser maakte van zijn aanwezig heid in Frankfurt gebruik om onder an dere in tegenwoordigheid van een aantal uitgenodigde journalisten een scherpe :e- de tegen de „militairisten van Bonn" te houden. De president van de Hessische kerk, dr. Niemöller lanceerde bij het monument voor slachtoffers van het nationaal-socia- lisme een oproep aan de vierhonderd ge nodigden, om te strijden tegen elke vorm van gewelddadige politiek. In Bonn zit men kennelijk in zijn maag met de kwestie. Met grote woorden werd gezegd, dat staatssecretaris Seigewasser met een valse pas, waarop alleen maar stond dat hij employé was, „onder de muur door" de bondsrepubliek was binnengeko men. Later moest de woordvoerder van de regering echter toegeven, dat Seige wasser ook ongehinderd de Bondsrepubliek had kunnen betreden, als met grote let ters „staatssecretaris" op zijn pas had ge staan want er bestaat geen wet in West- Duitsland,. die het binnenkomen van Oost duitsers kan tegenhouden. Een wetsontwerp dat het in- en uitrei zen van de bondsrepubliek wilde regelen, kwam vorig jaar niet door de Bondsdag. In Bonn stelde men onverbloemd, dat men de V.V.N. als een communistische mantelorganisatie beschouwt. Inderdaad is de vereniging in de deelstaten Ham burg en Rheinland-Paiz verboden. Sinds enige jaren ligt er al een ver zoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken bij het Gerechtshof in Bonn de V. V.N. in de bondsrepubliek te mogen ver bieden. De kwestie Seigewasser zou dit verzoek wellicht weer actueel maken. De commu nistische partij is in West-Duitsland ver boden. lijkheid zullen neerleggen. Het is moge lijk. Maar het is waarschijnlijker dat zij een laatste poging zullen doen om het Franse leger aan hun kant te brengen. Hoe het leger, die zwijgzame kolos, de waakhond die zich soms tegen een rege ring keert om het vaderland te redden, daarop zal reageren, is een vraag die al leen de komende maanden kunnen beant woorden. (Van onze correspondent) LONDEN In Bonn werd maandag avond medegedeeld dat West-Duitsland be sloten heeft in de eerstvolgende twee jaar 54 miljoen pond sterling per jaar bij te dragen in de kosten van het Britse rijn- leger, dat voor Engeland een te zware druk op zijn buitenlandse valuta veroor zaakt, vertegenwoordigende een jaarlijks bedrag van meer dan 73 miljoen pond ster ling. De onder-minister van financiën, Henry Brooke, verklaarde maandagavond in het Lagerhuis dat het Westduitse aanbod 25 pet. lager is dan de Britse regering oor spronkelijk had gevraagd. In 1960 droeg West-Duitsland slechts 23 miljoen pond sterling bij. En dit jaar helemaal niets. Het thans beschikbaar gestelde bedrag zal door de federale regering grotendeels wor den besteed voor de aankoop van Britse wapens. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE Dean Rusk en Gromyko heb ben gistermiddag na een informele zitting van de ontwapeningsconferentie, op Gro- myko's verzoek een tête-a-tête in de Rus sische „Villa Rose" gehad. Hoewel de Russische minister niets concreets naar voren bracht, hebben de Amerikanen het gevoel dat hij mogelijk nieuwe instructies inzake Berlijn uit Moskou heeft gekregen. De beide ministers spraken slechts een half uur met elkaar. Gisteravond ontmoet ten zij elkaar weer op een diner bij de Zweedse minister van buitenlandse zaken. Vanavond dineren zij samen om verder de draad van het gesprek over Berlijn op te nemen, dat zij haast een week ge leden in armoede afbraken. Achter een dun gordijn van vriendelijke woorden en gebaren, blijft de oost-west- impasse op de Geneefse ontwapeningscon ferentie inmiddels voortduren. De open bare ochtendzittingen waarop de afge vaardigden voor het oor der wereld tra den, worden nu aangevuld met informele middagzittingen waarop de delegatieleiders in besloten kring van mening verschillen. Het enige punt van overeenstemming dat de dag van gisteren opleverde betrof een voorstel van de Russische vice-minister Valerian Zorin. Britten en Amerikanen gingen akkoord met Zorins suggestie de nu jarenlang sle pende onderhandelingen over het staken der kernproeven onder te brengen in een subcommissie van de ontwapeningsconfe rentie. In die subcommissie zal ook voor Frankrijk een stoel open blijven. Maar voorlopig stelt Frankrijk er geen prijs op op die stoel plaats te nemen. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Howard Green, heeft de laatste dagen blijkbaar besteed aan het vinden van „zones van overeenkomst" in de Rus sische en Amerikaanse ontwapeningsvoor stellen. Hij zei gisteren op de conferentie dat hij er zeven had gevonden. Maar zijn vondst ontmoette lauwe reacties. Want, zoals de Amerikanen in vertrouwelijke ge sprekken duidelijk maakten, het is niet al leen onmogelijk, maar zelfs onwenselijk om een begin van ontwapening te maken voordat men eerst de concrete uitstaande problemen heeft opgelost. En het bran- dendste probleem blijft Berlijn. Op dat stuk is men in Genève nog niet vooruitgekomen. Dat is ook niet zo ver wonderlijk. Beide blokken riskeren een breuk in eigen gelederen wanneer zij in zake Berlijn concessies doen. Washington moet een oog op Bonn houden, Kroesjt- GUATEMALA (Reuter) Demonstre rende studenten hebben maandag in de stad Guatemala het verkeer tot stilstand gebracht. Zij wierpen barricaden in het centrum van de stad op en vernielden banden van autobussen. De voorzitter van de Guatemalteekse stu dentenvereniging, Ramirez, zei dat de ac tie zal worden voortgezet totdat president Ydigoras Fuentes is afgetreden. De actie is gericht tegen vervalsing van verkiezings uitslagen en omkoperij in het bestuur. De president maakte voorts wijzigingen bekend in het opperbevel van het leger. Stafchef Ponciano wordt ambssadeur n Haiti. sjev voelt de ogen van Mao Tse Tung en andere Stalinisten in de rug. Nog geen overeenstemming over Berlijn, nog geen toenadering inzake het stopzet ten der atoomproeven. Die twee harde feiten zouden de blokken niet tot ontwa pening, maar eerder tot verdere bewape ning nopen. Rusk, die Gromyko met klem heeft verzocht Ulbricht onder controle te houden, heeft inmiddels aangekondigd, dat hij bereid is nog een paar dagen langer tot maandag in Genève te blijven. Maar zijn entourage verheelt niet, dat hij waarschijnlijk slechts een onmogelijk heid zou kunnen vastellen. De onmoge lijkheid namelijk om op dit niveau zaken te doen. De nu weer toenemende span ningen. door de komende nieuwe atoom- proeven, de speldeprikken in Berlijn, maar ook Russische aanduidingen dat er op ho ger niveau wel te praten valt, zullen dus wel weer een topconferentie baren. De westelijke leiders mogen nog voor de vorm aarzelen en zeggen dat er van een slecht voorbereide topconferentie van hooguit een week geen heil te verwach ten is. maar niet gaan brengt ook geen ontspanning. fa Hoogtezon Reptielen die sukkelen worden in Artis sinds enige tijd onder de hoogtezon ge legd. Het nieuws vermeldt niet of ze van die geniepige donkere brilletjes krijgen voorgebonden, maar dat doet aan de be langwekkendheid van het bericht wienig af. De dieren worden steeds menselijker en waarschijnlijk is de tijd niet ver meer dat ze ons van onze plaats verdringen en de aardse macht overnemen. Of we ze door hoogtezonbehandelingen in dat streven moeten steunen, blijft voor mij een vraag. De doktoren van Artis begonnen hun be stralingsexperimenten met een paar moe rasschildpadjes, die in deerniswekkende conditie verkeerden. Ze knapten „ziender ogen" op. Da ar kan men vrede mee heb ben. Van moerasschildpadjes is voor ons weinig gevaar te duchten. Het zijn brave scharrelaars door 's Heren dreven. Wel vraag ik me af waaruit dat „zienderogen opknappen" precies bestond. Zetten ze er plotseling de pas in? Wierpen ze hun schild af? Klonk er geneurie uit hun gelooide ke len op? Jeugd wil weten. Met meer zorg vervult mij het feit dat men ook enkele leguanensoorten, die ge brek aan eetlust vertoonden, onder de hoogtezon heeft laten kuren. Deze dieren, zo meldt het bericht, „reageerden vrijwel onmiddellijk, gingen niet alleen uitgebreid in de straal liggen, maar werden boven dien actiever en vielen als uitgehongerd op hun voedsel aan." Wat is een leguaan, lezer? Het is een tropisch kruipend dier met rugkammen. Juist. Is het nu wel strikt noodzakelijk dat een tropisch kruipend dier met rugkam men „actiever" wordt? Heeft het voor de toekomst der mensheid zin dat zo'n schep sel „als uitgehongerd" op zijn voedsel aan valt? Nog een paar van die behandelingen en de leguaan beschouwt óns als het voed sel om uitgehongerd op aan te vallen. Je weet wel waar het begint, maar niet waar het ophoudt. Kruipende dieren met rugkam men moeten met de grootst mogelijke te rughoudendheid behandeld worden. Een dier dat uitgebreid in een straal gaat lig gen vertrouw ik niet. Dat voert iets in zijn rugkam. Artis, let op uw zaak! Remco Campert Advertentie J Protest. Koeweit heeft maandag bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties geprotesteerd tegen uitdagende ver klaringen van de ministerpresident Ab- doel Karim Kassem van Irak, die voor zijn land aanspraken op de soevereini teit over Koeweit doet gelden. De minis ter van buitenlandse zaken van Koeweit, dr. Sabah al Salim al Sabah, deelde in een telegram aan de raad mee dat zijn regering alle maatregelen zal nemen die nodig zijn voor de beveiliging van Koe weit. Smokkelaars. In Warschau is een proces begonnen tegen dertien Polen en een Oostenrijker, die beschuldigd worden van smokkel, die Polen onschatbare ver liezen heeft gekost. De veertien verdach ten hebben ongeveer een jaar in voorar rest gezeten. Andere leden van de smok kelaarsbende zullen op een later tijdstip worden berecht. Het proces wordt de ernstigste corruptiezaak uit de geschie denis van communistisch Polen ge noemd. De verdachten zouden gouden munten en horloges uit Oostenrijk naar Polen hebben gesmokkeld, in ruil voor dollar-biljetten, Poolse zlotys, Russische roebels, baar zilver en juwelen. 99.95 pet. Victor V. Grishin, voorzitter van de Sovjet verkiezingscommissie, heeft bekendgemaakt, dat 99,95 pet. van de kiezers zondag zijn stem uitgebracht heeft bij de algemene verkiezingen voor de opperste Sovjet. Wederzijdse hulp. De Europese Conventie inzake onderlinge juridische bijstand op strafzaken, die in 1959 door elf landen van de Raad van Europa is onderte kend, is voor drie van deze landen ge ratificeerd en zal op 12 juni van kracht worden. De conventie voorziet in weder zijdse hulp bij het vooronderzoek van misdrijven, het beschikbaar stellen van bewijsstukken en doexmenten. Ramstein. Bij een landing in formatie op de luchtbasis Ramstein in West-Duits land zijn maandag twee straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht met elkaar in botsing gekomen. Beide piloten kwa men om het leven. Schuld. De Amerikaanse regering is een proces begonnen tegen de Amerikaanse communistische partij en vier van haar leiders, onder wie de secretaris-generaal Gus Hall. Het gaat om achterstallige in komstenbelasting over het jaar 1951 ten bedrage van 381.544 dollar. Volgens de regering moet de partij met inbegrip van boeten en rente zeker een half mil joen dollar betalen. Van dit bedrag is pas 7.720 dollar geïnd door de verkoping van in beslag genomen goederen van de partij. Hamer en passer. De Oostduitse postbe ambten krijgen inplaats van het post- hoornembieem het Oostduitse staatswa pen met hamer en passer op hun pet Luchtmonsters. In Stockholm gaat men op grote schaal de luchtvervuiling contro leren over een periode van twee jaren waarbij om de twee uur op tien punten in Stockholm luchtmonsters worden ge nomen, die door de plaatselijke gezond heidsdienst en deskundigen van het na tionaal gezondheidsinstituut worden ge analyseerd. Combinatie. Een van de leiders van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA), kolonel Heaton, heeft de subcommissie voor het ruimte onderzoek van het huis van afgevaardig den meegedeeld, dat binnenkort van de basis Cape Canaveral een eerste proef zal worden genomen met een Centaur-ra ket. die als brandstof vloeibare water stof gebruikt. De Centaur zal gebruikt worden als tweede trap van een raket, waarvan de eerste trap een Atlas is.: Het is de bedoeling deze :ombinatie te gebruiken voor vluchten naar de maan en andere planeten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3