Prinses Gracia gaat in een film van Hitchcock spelen De Vlaams-Nederlandse Boekenweek 1962 Jubileum van Cruys Voorbergh Onze woensdag tip 9.50 wem Grote veiling van Russisch bont in Amsterdam nü in „VOOR HET LAATST LADY BARKER" JONGENS PANTALON DINSDAG 20 MAART 1962 4 Johannes Passion bij de H.C.O.V. op 30 maart Koningin Elizabeth II zal mevr. Kennedy ontvangen Wereldcongres van vrouwen voor ontwapening in Wenen S. K. mmm. FILM EN FILMWERELD Geschenken tijdens de Boekenweek 1962 Kort nieuws De radio geeft woensdag T elevisieprogramma pé .V DE TON'EELKUNSTENAAR Cruys Voortergh is gisteravond in de Haar lemse Stadsschouwburg, die tot de laatste plaats bezet was, gehuldigd ter ge legenheid van het feit dat hij veertig jaar de dramatische kunst heeft gediend. Hij vierde zijn jubileum in „Voor het laatst Lady Barker", een „thriller" van de Nederlandse toneelschrijver Hans Keuls die onder Grays Voorberghs minutieuze regie vertoond wordt door de Toneelgroep Centrum. Óver dat stuk en die ver toning en dan natuurlijk vooral over de drievoudige hoofdrol die de jubilaris er in vervult is al zo vaak en zo veel geschreven dat het niet nodig is er thans opnieuw over uit te weiden. Ik wil daarom volstaan met op te merken dat „Voor het laatst Lady Barker ondanks het weinig overtuigende tweede tafereel van het laatste bedrijf, een amusant geconstrueerd stuk is met levendige dialogen ien spannende momenten, dat zeker niet in flair maar hoogstens in technische per fectie onderdoet voor veel buitenlandse „thrillers" die hier worden gepresenteerd. Advertentie NIET GRATIS CHOCOLADE De traditionele uitvoering van de Johan nes Passion van Johann Sebastian Bach door de Heemsteedse Christelijke Orato rium Vereniging zal plaats hebben op vrij dag 30 maart a.s. in het Concertgebouw te Haarlem. Solistische medewerking wordt verleend door de sopraan Heieen Vérkley, de alt Wilh. Matthès, de tenor Jan Waayer (evan gelist), de tenor Reinier Schweppe (klei ne partijen en aria's), de bas Peter de Vos (Christuspartij). Simon C. Jansen be speelt het orgel. Hans Philips het klave cimbel en Corry Jansen-Reder viola da gamba. Instrumentale medewerking verleent het Noordhollands Philharmonisch Orkest. De uitvoering zal worden geleid door de nieuwe dirigent van de Heemsteedse Chris telijke Oratorium Vereniging Jan Pasveer, cpvolger van Jaap Hjllen. V/AT DE OPVOERING betreft, daarom trent behoeft waarlijk niets anders meer te worden gezegd dan dat Cruys Voorbergh in 't algemeen goed geassisteerd door Fien Berghegge, Bob Verstraete, Jeanette van der Heyden en Ben Hulsman de speciaal voor hem geschreven rol .niet al leen met groot meesterschap maar ook met groot kunstenaarschap heeft vertolkt, hetgeen wil zeggen dat hij zich bepaald niet tevreden stelt met wat onder de populaire term „jongejannen" wordt verstaan maar dat hij de. drie karakters, die deze rol hem biedt, stuk voor stuk niet alleen een uiterlijk maar ook een innerlijk heeft ge geven, voor zover dat laatste dan binnen de beperkingen van het genre en van Keuls1 opzet van het stuk mogelijk wds. Het is natuurlijk toch wel in de eerste plaats de toneelvirtuoosCruys '-Voorbergh, die men in deze rol te zien krijgt, maar een zo gevoelig kunstenaar als hij zal zich nooit laten verleiden tot het soort virtuosi teit dat een glinsterende verpakking van een lege doos is: daardoor heeft deze. crea tie danook stellig een grotere waarde dan alleen die van fenomenale vakbeheersing. HET PUBLIEK HEEFT zijn waardering daarvoor gisteravond ondubbelzinnig tot uiting gebracht; met hartelijk applaus ge tuigde het telkens opnieuw van zijn instem ming met de vele lovende woorden die de jubilaris tijdens de huldiging werden toe gevoegd. De rij van sprekers werd ge- (Van onze correspondent) LONDEN Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse president, die op 26 maart naar Londen zal komen, waar zij een paar dagen bij haar zuster, mevrouw Lee Radziwill, die haar op haar reis door Azië vergezelt, zal doorbréngen, is door Koningin Elizabeth uitgenodigd i p 28 maart op Buckingham Palace de lunch te gebruiken. President Kennedy en zijn echtgenote waren in juni van het vorig jaar aan een diner de gasten van de ko ninklijke familie. TOKIO (AP) Zestien Japanse vrouwen zijn uit Tokio naar Wenen vertrokken om deel te nemen aan de eerste „Wereldbij eenkomst van vrouwen voor ontwapening" van 23 tot 25 maart. Zij staan onder lei ding van Sadako Ogasawara, vice-presi- dente van de Japanse Federatie van Vrou wenorganisaties, die tweehonderdduizend leden heeft. Zen scène uit de nieuwe Nederlandse speelfilm „Rififi in Amsterdam", waar van de binnenopnamen op het ogen blik in de Cinetone-studio's in Duiven- drecht worden opgenomen. Men ziet Maxim Hamel en Fien Berghegge. jubilaris, deze toeriep; „Blijf Nederland trouw; we hebben je nodig!" Vervolgens sprak Herman Friedhoff namens het Ken- nemer Toneel-Festival, voor welke organi satie CrUvs Voorbergh, zelf een der op richters, jaren geleden een spel met ama teurs in het Bloemendaalse openluchtthea ter heeft geleid. Dat evenement werd ook gememoreerd door David Koning, die na mens de sociëteit Teisterbant de teksten kwam aanbieden van twee oude Franse „draken", die niet meer in druk verkrijg baar zijn: „De gebochelde" en „De vod denraper van Parijs". Met dit originele geschenk toonde de jubilaris zich bijzonder ingenomen. De directeur van de schouw burg, H. Deinum, riep herinneringen wak ker aan een andere prestatie van Cruys Voorbergh in deze omgeving: de regie van het kerstspel, in de kerstweek van 1946 opgevoerd in Haarlems Grote Kerk als een demonstratie van de eenheid en de kracht van jongeren van alle Christelijke geloofs overtuigingen; Voorberghs leiding had bij die gelegenheid ongewoon inspirerend ge werkt. IN ZIJN DANKWOORD legde de jubi laris er de nadruk op dat de toneelspeel kunst voor hem altijd een uiting is ge weest van zijn geloof in de schoonheid van het leven. Elke rol, elke vertolking, zei hij, diende danook zoveel bezieling te krijgen dat ze een symbool werd van een stukje van het aardse bestaan, en dus van al het levende Maar dat resultaat kan alleen tot stand komen door middel van de wissel werking tussen de gespeelde werkelijkheid op het toneel en het werkelijke leven aap de andere kant van. het voetlicht. Ook hit publiek, zo eindigde hij, heeft daarbij dus .een rol te vervullen, die niet minder be- la'ierük is dan die van de spelers. Na de huldiging was er in de bovenfoyer van dé schouwburg een receptie vooV de vele bewonderaars van Cruys Voorbergh die hem persoonlijk hun gelukwensen wil den aanbieden. MONTE CARLO Het kabinet van prins Rainier van Monaco heeft maandag middag bekendgemaakt dat prinses Gracia tijdens haar vakantie in de Verenigde Staten in het laatst van de zomer van dit jaar zal meewerken aan een film van Alfred Hitchcock. Prinses Gracia, de vroe gere Amerikaanse filmactrice Grace Kelly, zal de hoofdrol vervullen in de verfilming van een roman van de Engelsman Win ston Graham. Als de film voltooid is, wat op zijn laatst in november het geval zal zijn, yU-WLx Grace Kelly, zoals wij haar van witte doek kennen. keert prinses Gracia naar Monaco terug. Voor haar huwelijk heeft zij in ver scheidene films van Hitchcock een rol vervuld. De film waarin de prinses zal optre den, krijgt de titel „Marnie". Zij speelt daarin de rol van een jonge dievegge. De opnamen zullen, naar men verwacht, 'J De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. IJ. Scholten, heeft besloten naar het filmfestival te Can nes, dat gehouden zal worden van 721 mei, de films „Pan" van Herman van der Horst en „Big city blues" van Charles Huigfuenot van der Linden in te zenden. De bezoekers van het Schrjjversbal, dat 30 maart a.s. ter gelegenheid van de opening van de zevenentwintigste Boekenweek in het Amsterdamse Concertgebouw wordt gehouden, zullen niet alleen bjj hun toegangskaarten maar ook in het gedrukte pro gramma een verzoek vinden hun vernielzucht te onderdrukken tot drie uur 's nachts. Hiermee willen de organisatoren trachten paal en perk te stellen aan de „terreur" die bepaalde feestgangers plegen uit te oefenen bij het onttakelen van de versieringen van Metten Koornstra. Ieder jaar opnieuw oefenen de uit diens vindingrijke geest voortgekomen wandversieringen grote aantrekkingskracht uit op de souvenir- jagende gasten. HET IS EEN TRADITIE dat aan het einde van het feest ieder een deel van de versieringen als aandenken mee naar huis neemt. Aan deze traditie zal geen einde worden gemaakt, maar wel wordt de be zoekers gevraagd niet reeds bij de aan vang van het feest de papieren poppen brillen en andere artikelen van de muren te rukken. Ook hoopt men dat de enthou siaste feestgangers zich tenslotte ook wer kelijk zullen bepalen tot de echte versie ringen en zich niet als vorige jaren zul len vergrijpen aan de palmen, de borden de vorken en de bordjes „verboden te ro ken". AAN HET SCHRIJVERSBAL gaat een opvoering van Herman Teirlinck's stuk „De Fluitketel" in de Stadsschouwburg vooraf. Daarna zullen de bezoekers zich in autobussen naar het Concertgebouw be geven. De, acteurs worden vervoerd per praalwagen, die door vuurspuwende trac toren wordt getrokken. Aan het schrijvers bal wordt onder meer meegewerkt door het ensemble. Rita Dalvano, De New Or leans Syncopaters, The Diamond Five, Pe ter Kok en John Hamm. De liefhebbers van de „twist" krijgen een juke-box met twistplaten tot hun beschikking. In de klei ne zaal hebben drie voorstellingen plaats van de originele Parijse grand guignol „De Beestmens" van Charles Méré in een ver taling van Elly van Stekelenburg en ge speeld door Wim Sonneveld, Charlotte Koh ier, Ko van Dijk, Wim Hoddes en Geor gette Rejewsky. Deze boekenweek van de commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek zal zoals gemeld voor het eerst een Vlaams-Nederlands karakter dragen. De voorzitter van de C.P.N.B. de heer G. Lubberhuizen, deelde op een persconferentie mee dat het doel van de komende boekenweek onder andere is het bewustzijn te verstevigen van het feit dat Nederlanders en Vlamingen in één taal gebied wonen. Samenwerking is beider be lang. „In Nederland staat de deur voor Vlaams talent wijd open. Dat het hier om één taalgebied gaat, moet een vanzelf sprekendheid zijn", aldus de heer Lubber huizen. DE KINDERBOEKENWEEK zal worden georganiseerd. Zij zal even belangrijk moeten worden als de gewone boeken week. De heer Lubberhuizen deelde mee dat men overweegt het volgend jaar een Europese boekenweek te houden. In 1961 bedroeg de totale boekproduktie 9010 (in 1960 was dit 7893). Er verschenen 5062 nieuwe uitgaven en 3948 herdrukken Van de totaalproduktie waren er 6086 oor spronkelijk in het Nederlands en 34 oor spronkelijk in het Fries, 1506 werden in het Nederlands vertaald en 1384 boeken verschenen in een vreemde taal. De totale uitvoer van boeken in 1961 bedroeg ruim 40 miljoen exemplaren, waar van 28,5 percent naar België (In 1960 was de boekproduktie bijna 36 miljoen) Er wer den het afgelopen jaar 17 miljoen boeken ingevoerd, waarvan 4,5 miljoen uit Bel gië. (In 1960 werden 13,5 miljoen boeken ingevoerd). Uit België werden 4,5 mil joen boeken ingevoerd. In 1960 was dit iets minder. De heer Lubberhuizen vergeleek vervol gens de boekenweekcijfers van 1952 en 1962. Het aantal boekengidsen dat ter ge legenheid van de boekenweek werd ge drukt, steeg in deze periode van 210.000 tot 415.000; het aantal geschenk-boeken (dit jaar is dat „Een schot in de lucht' van Anton Koolhaas) steeg van 130.000 tot 190.000. In 1952 werden 30.000 exemplaren van „De Muze" geproduceerd, dit jaar zijn dat er 40.000. Het premieboek voor dit jaar „Speels ABC der Nederlanden", is samengesteld door Gerrit Borgers, Karei Jonckheere en Chr. Leeflang. In 1960 werden 53.000 exem plaren van de soortgelijke uitgave „In 26 letters" gedrukt. Dit jaar zijn het er 85.000. „De Muze en de Zeventien Provin ciën" is samengesteld door Anton van Duinkerken Prinses Gracia en haar echtgenoot, prins Rainier, heffen de glazen voor een toast bij hun verlovingsfeest. in augustus of september in Californië beginnen. Het scenario wordt geschreven door Evan Hunter, die o.a. bekend is geworden door „The blackboard jungle". WIE TIJDENS de Boekenweek voor minstens 5,contant Nederlandse boeken koopt, ontvangt grat'j het boekje „Een Schot in de Lucht", verhalen van Anton Koolhaas. Een bon in dit boekje geeft recht op aankoop voor 2,50 van „Speels ABC der Nederlanden", een zeer fraai uitgevoerd boek dat ver geleken kan worden met „In 26 letters" dat in 1960 in de vijfentwintigste Boe kenweek werd uitgegeven en razend snel was uitverkocht. In de „Muzen"- serie, die sinds 1951 jaarlijks een poëziebloemlezing voor jonge mensen bevat, verschijnt in deze Boekenweek „De Muze en de zeventien Provinciën", samengesteld door Anton van Duin kerken. Zoals wij gisteren meldden zullen tijdens de Boekenweek in Haar lem spreken de auteur Anton Kool haas (op 2 april Brinkmann) en museumconservator Pierre Janssen uit Schiedam (op 4 april). V.A.R.A. Vrijdag 23 maart houdt de V AR.A., afdeling Hillegom, zijn jaarver gadering in gebouw Haven 50. Naast de gebruikelijke jaarverslagen staat een be stuursverkiezing op de agenda en verder een bespreking van het Omroep- en Tele visierapport. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00- 24.00 NCRV. NCRV: 7 00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 NCRV-lied. 7.13 Lichte grammofoon- muziek. 7.30 Gewijde muziek (gr.). 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Vrolijke grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gewijde koorzang. 11.15 Ra- diophilharmonisch orkest: moderne mu ziek. 11.55 Grammofoonmuziek. 12.30 Me dedelingen ten behoeve van land- en tuin bouw. 12.33 Licht ensemble. 12.53 Gram mofoonmuziek. en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.45 Klas sieke grammofoonmuz. 14.05 Strijkkwin tet: klassieke grammofoonmuziek. 15.00 Muziekstudenten-studentenmuziek, jeugd- concert. 15.45 Vrije tijd.... wel besteed! 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Het Spectrum, lezingen. 18.00 Grammofoonmuziek. 18.10 Vocaal ensem ble. 18.30 R.V.U.Van Bach tot Boulez III, door Hans Citroen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Op de man af, praat je. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Koor en solisten: gewijde muziek. 2Q,3,0 I,ente, ook in Europa's, een wording. .lezing. 20.50 Concertgebouwor kest. 21.40 Kanttekeningen bij de voorpa gina., 21.5QJVIetropole orkest. 22,30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platen- nieuws. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch Strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.). 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Specialiteiten-theater (Herha ling van zaterdagavond jl.) 12.10 Orgel spel. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- ten tuinbouw. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Hawaiian ensemble. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Radiophilharmonisch orkest en solist. 15.00 Minder belasting voor gehusv- de werkende vrouwen, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgelspel 17.20 Poli- tiekapel. 17.50 Regeringsuitzending: Stude ren en student zijn I. Prof. dr. H. Smits kamp, voorzitter van het college van rec toren magnifici der universiteiten en ho gescholen spreekt over: Van schoollokaal naar collegezaal. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 18.30 Instrumentaal kwintet: lichte muziek. 18.50 Actualiteiten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA-Varia en lichte grammofoon muziek. 19.20 Een woord voor goede ver staanders, lezing. VPRO: 19 30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tango rumba-orkest en zangzolisten. 20.30 Zestig jaar levenservaring, lezing. (24). 20.45 Lichte muziek. 21.00 De rode Oktober, hoorspel. 22.00 De gouden stemmen van deze eeuw (gr.). 22.20 Voetbalbeschouwing. 22.30 Nieuws. 22.40 Hart op de tong, actu ele problemen. 22.55 Muziek voor twee r-n vier piano's (gr.). 23.20 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 926 kc.s. 12.00 Nws.. 12.03 Amusementsmuz. 12.30 Weerber. 12.35 Amusementsmuz. (Vervolg) 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.00 Altviool en piano. 15.40 Solistenparade. 16.00 Beursberichten 16.06 Engelse les. 16.21 Operettemuziek. 17.00 Nieuws. 17.30 Fluit, clavecimbel en piano: Oude muziek. 17.50 Boekbespreking 18.00 Grammofoonmuziek. 18.10 Lekenmo- raal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Jeugd en muziek. 19.55 Grammofoonmu ziek 20.00 Vlaanderen zendt zijn zonen uit, missiereportage. 20.15 Lichte muziek. 21.00 De Zeven Kunsten. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.':5 Etnische muziek uit Japan. 22.55 Nieuws. 23.00-23.15 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd poli tieke partijen Katholieke Volkspartij. VPRO: 20.30 Mogelijkheden in het mode vak in Nederland, documentair programma 20.40 De oude draaidoos. 21 10 Speelfilm. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. 17 25 Vei lig Verkeer. NTS: 17.35 Jeugdjournaal. CVK-IKOR-RKK17.45-18.05 Programma over de Bijbel voor de jeugd NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Achter het nieuws. NTS: 20.35 Onbekend talent. VARA: 21.05 Sport 21.25 TV-film. 21.50 Welbeschouwd, forum. In het RAI-gebouw te Amsterdam zal op 2, 3 en 4 mei een grote veiling van voornamelijk Russisch bont worden ge houden, door een Amsterdamse Bontim- port- en Exportfirma (Heerfur n.v.). Deze is sedert 1952 de enige firma, die als agen te optreedt voor de staatsexport- en ver kooporganisatie in de Sovjet-Unie van ru we en bereide bontvellen. Het zal de eer ste keer zijn dat in ons land een derge lijke bontveiling wordt gehouden. De partij Russisch bont, die de firma in consignatie heeft gekregen, heeft een waarde van circa zes miljoen gulden, zo deelde de directeur de heer R. Heertje, mede. Er komt waarschijnlijk een Engel se veilingmeester, die gesecundeerd wordt door een Nederlandse collega. Er wordt bij opbod en in dollars geveild. De direc teur verwacht een tachtig kopers uit bin nen- en buitenland. Een vijftigtal werkstu denten zal worden ingeschakeld voor het tonen van de bontvellen op de kijkdagen. Een Londense firma organiseert zes maal per jaar bontveilingen, waarop on der meer de verschillende bontprodukten van de Russische verkooporganisatie wor den geveild. De Russen willen graag op het vasteland van Europa een veiling heb ben, aldps de heer .Heertje. Ook in ver band met de EEG is deze noodzaak nog meer naar voren gekomen, zo voegde hij eraan toe. Daarom heeft de firma op ver zoek van de genoemde Russische organi satie deze veiling georganiseerd. Advertentie alleen geldig 21 maart a.s. karfigaren met nylon versterkt, slank model, entl-sllpband, 7 jaar kl.st. p.m. GROTE MARKT 1 - 7 - HAARLEM opend door wethouder D. J. A. Geluk, die Cruys Voorbergh de gelukwensen (en een prachtig bloemstuk) van het Haarlemse ge meentebestuur kwam aanbieden en die er aan herinnerde dat Voorbergh jaren gele den in het Frans Halsmuseum en in de Gravenzaal van het stadhuis voor 't eerst zijn kostuumverzameling in het openbaar had vertoond en dat zijn museum van kos tuums (nu in Den Haag gevestigd) in Haarlem zou zijn ondergebracht als er een mooi oud huis voor te vinden was geweest. NAMENS HET huldigingscomité sprak de acteur-regisseur Wim Paauw, die Voor bergh een enveloppe met het huldeblijk van de Haarlemse toneelvrienden aanbood. Hij verwekte geestdriftige bijval van het publiek toen hij, in verband met de ver schillende buitenlandse tournees van de Namens het huldigingscomité over handigt Wim Paauw de envelpppe met het huldeblijk aan Cruys Voorbergh.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4