CKefarine 4 NU BETER DAN OOIT! Bloem enk zvekers in Europa worden langzamerhand bang voor elkaar Rel in Bonn om liberaal dr. Dehler duurt voort SANA- TOGEN helpt! Veerbootkapitein bedient per radio verkeers lichten op de wal R.-K. Jeugdraad is ver ontrust over de terreur in de wereld Bestrijding van pijn beter veiliger! Worden Kanaaleilanden nieuwe concurrenten? Beelden op de Keukenhof' „Rijdende receptie" van koninklijk paar Lou gaat debatteren Hij blijft rustig op zijn stoel zitten Voorjaarsmoe? DINSDAG 20 MAART 1962 Gedetineerde soldaat weer ontvlucht De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiligerwant één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. „Ons Leger" bestaat een halve eeuw FINE USA. N. Jouwe in Nederlandse V.N.-delegatie Studie in Europees recht aan Luikse universiteit Moderator van de kerk van Schotland naar de Paus Surinaamse nationalisten eisen onafhankelijkheid Goethe-medaille voor prof. Van Stockum Te gek Griekenland geeft prinses Sophia een bruidsschat Adolf Eichmann 56 j'aar Het verkeer van en naar de veerpont „De Hoorn", die de verbinding onder houdt tussen Rozenburg en Maassluis, zal binnenkort op een moderne manier ge regeld worden. De havenhoofden van Maas sluis en Rozenburg worden voorzien van verkeerslichten. De gezagvoerder van de veerboot gaat deze verkeerslichten bedie- nen en zijn stuurhut door middel van een radiozender. Ook op de veerboot komen verkeerslichten. Het verkeer aan de wal zal zich opstellen in vakken. Ieder vak heeft een capaciteit, die overeenstemt met de vervoerscapaciteit van de pont. Via de verkeerslichten re gelt de gezagvoerder het aan boord komen van de auto's in het eerste vak, waarna hij het verkeer uit het tweede vak in het eerste laat overgaan. Al deze vakken zijn voorzien van de op afstand bediende verkeerslichten. De r.k. Jeugdraad voor Nederland heeft zijn diepe ongerustheid uitgesproken over het feit, dat in verschillende delen van de wereld, ook door christenen, daden van terreur en onmenselijkheid worden ge pleegd. De Jeugdraad zond een telegram aan de Paus en de Wereldraad van Ker ken. waarin verklaard wordt dat „De Ka tholieke Jeugdraad voor Nederland, verte genwoordigend ongeveer een miljoen ka tholieke jongeren van Nederland, diep ge schokt is door de gruwelijke daden van onmenselijkheid in verschillende delen van de wereld, ook door Christenen ge pleegd". De raad is bevreesd dat door de ze daden van onmenselijkheid, mede door Christenen begaan, het normbesef bij jeugdigen in ongunstige zin wordt beïn vloed. Hij ondersteunt dan ook gaarne de bezorgdheid, die door bisschoppen van ver scheidene landen en door vertegenwoordi gers van de Wereldraad van Kerken is ge uit en vraagt aan de paus en aan de We reldraad van Kerken te willen bevorderen dat de christelijke wereld en zijn organen zich duidelijk uitspreken tegen deze da den van terreur, opdat de jeugd een juist normbesef wordt voorgehouden. Een patrouille van de gemeentepolitie te Roermond heeft een 19-jarige dienst plichtige soldaat afkomstig uit Maastricht, aangehouden en overgeleverd aan de Koninklijke Marechaussee te Roermond. De soldaat was ontsnapt uit een cel van de Frederik Hendrik-Kazerne te Blerick, waar hij wegens fcen vergrijp tegen de krijgstucht zijn straf uitzat. In zijn cel tenue, zonder stropdas, bretels, riemen en muts en zonder veters in de schoenen, is hij de straat opgegaan en heeft liftend Roermond weten te bereiken. Dezelfde militair deed vorige week reeds van zich spreken, toen hij door brand in zijn cel te stichten, wist te ontsnappen. Hij werd toen echter onmiddellijk weer opgesloten in een cel bij de marechaussee te Venlo. Tegenover de commandant van de mare chaussee in Roermond verklaarde hij naar Maastricht te moeten om te proberen zich weer met zijn verloofde te verzoenen. Zij had hem vorige week geschreven, dat zij de verkering als geëindigd beschouwde. Advertentie Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.00 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Op 30 maart zal de Koninklijke Neder- landsche Vereeniging „Ons Leger" haar vijftigjarig bestaan vieren. Twee destijds nog jeugdige luitenants van de infanterie namen in 1912 het initiatief tot de oprich ting. De voornaamste doelstelling van de vereniging was en is nog steeds het volk en het leger tot elkaar te brengen en daardoor een hoog moreel in de krijgsmacht in stand te kunnen houden. Daarom be gon men destijds onmiddellijk met de uit gave van een maandblad, dat aanvanke lijk „Leger en Volk" heette, maar dat na enkele jaren de naam „Ons Leger" kreeg. Dit blad is tot nu toe, behoudens een ge dwongen onderbreking tijdens de bezetting blijven verschijnen. Bij het 25- en 40-jarig bestaan zijn jubileumnummers uitgegeven. Dit zal omstreeks 30 maart weer geschie den. Omdat in deze tijd van het jaar het weer nogal onzeker is heeft het hoofdbe stuur besloten de viering van het jubileum uit te stellen tot 21 juni, na de algemene vergadering, die dan in het Kurhaus in Scheveningen zal worden gehouden. In september 1921 kreeg de vereniging het predikaat „Koninklijk" in verband met het mede door „Ons Leger" genomen initiatief tot oprichting van een gedenk teken voor leger en vloot op de boulevard in Scheveningen. Op 30 maart 1952 bij het veertigjarig bestaan, aanvaardde Prins Bernhard het beschermheerschap van de vereniging. Advertentie AMERICAN CIGARETTES R4tt4 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Op school leerden we, dat het eiland Wight de Riviera is van Engeland. Daar heersen in de winter temperaturen van 10° C., als wij het met één of twee moeten doen. Maar niet minder bevoordeeld zijn de Kanaaleilanden Jersey en Guernsey. Als het weer een beetje mee zit snijdt men daar in januari al narcissen van de koude grond! Ze worden bij tienduizenden naar Engeland verzonden. Intussen heeft men daar ontdekt, dat in de tomatenkassen ook bloemen kunnen worden geteeld, zoals rozen, anjers en freesia's. En daarmee hebben deze eilan den de eerste stap gezet op de weg naar wqf r een produktiecentrum voor bloe men in Europa. Komt Engeland inderdaad geheel bij de Euromarkt, dan hebben de bloemenkwekers in de noorderlijker landen, waaronder ons land er een fikse concurrent bijgekregen. Dr. A. J. Verhage heeft de ontwikke ling geschetst in lezingen voor handelaren in Hamburg en kwekers op Guernsey. De situatie kan uitermate gecompliceerd wor den. Er zijn op het ogenblik enkele bloe menproducerende centra, die elkaar tame lijk dwars kunnen zitten. In de eerste plaats de Rivièrakust van Italië en in mindere mate die van Frankrijk en dan Nederland. Deze gebieden hebben zich op de export van anjers, rozen en andere bloemen moeten toeleggen. West-Duitsland is het jachtterrein. Nederland heeft nog zijn halffabrikaat, de "bloembol, "dat zolang de uitvoer naar Duitsland van afgesne den bloemen beperkt blijft bij de concur rentie genoemd mag worden. Als de Duitse bloemisten weinig geld maken voor de geforceerde tulpbloemen, dan ontdekken de Nederlandse exporteurs van bloembollen dat het volgend jaar door een gereserveerde inkoop. Men kan de Duitse bloemisten dus wel beschouwen als het verlengstuk van de Nederlandse pro ducenten. Ze vormen een sooort eenheid. De, met een lelijk woord „zuidbloemen" aangeduide, goedkope anjers uit de Ri- vièra-gebieden zijn felle concurrenten van de tulpebloemen. Dit jaar is de oogst daar grotendeels mislukt door een winters klimaat. Vandaar dat de bolbloemen zo hoog in prijs zijn. De broeiers van tulpen krijgen in normale jaren weer wat adem als de Zuid-Europese bloemen ongeveer half februari van de markt gaan verdwij nen. De aanvoer van de Nederlandse kas- anjers kan in die tijd niet groot zijn, daar wij niet voldoende licht hebben. De Ne derlandse kasanjers zijn veel duurder dan de tulpen en zijn daardoor geen concur renten. Maar als de Kanaaleilanden wer kelijk hun klimaat gaan uitbuiten dan duikt er een nieuwe concurrent voor de Nederlandse kwekers van duurdere bloe men op. Daarop duidde dr. Verhage toen hij zei, dat de noordelijke bloemenkwekers moeten gaan zoeken. Deze Kanaaleilanden schijnen ernst te maken met het zoeken naar andere af zetgebieden dan Engeland, waarop zij tot nu toe hoofdzakelijk waren aangewezen. Men projecteert wekelijkse vliegdiensten naar het vaste land. Volgens een bericht in het Engelse tuinbouwblad The Commer cial Grower heeft de organisatie van land en tuinbouwers op Jersey een onderzoek ingesteld op de Duitse markt. Men ver wacht daar een goed onthaal te vinden voor narcissen en gladiolen. In Scandina vië heeft men ook de voelhorens uitge stoken en ze niet verschrikt terug behoe ven te trekken. Integendeel. Men gaat op deze eilanden dus uiterst serieus te werk. Niemand kan zeggen, wel ke invloed een eventuele teelt van bloe men daar voor invloed zal hebben op de Europese markt. Koop meer bloemen!" Natuurlijk is iedereen bang voor ieder een. Met bezorgdheid volgt men de ont wikkelingen van de onderhandelingen en is druk bezig zelf een zo gunstig mogelijke positie ie zoeken. De vakbladen staan vol artikelen over de Euromarkt en wat daar- De Nederlandse delegatie naar de der tiende zitting van de commissie der Ver enigde Naties inzake rapportage over niet- zelfbesturende gebieden, die op 23 april in New York begint, is als volgt samen gesteld: mr. C. W. A. Schürmann, per manent vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N.; de heer L. J. Goedhart, eerste ambassadesecretaris bij de permanente missie te New York; speciale adviseur de heer N. Jouwe, tweede vice-voorzitter van de Nieuw-Guinearaad en dr. J. V. de Brui hoofd Bevolkingszaken te Hollandia, des kundige. De commissie, die elk jaar bijeenkomt, heeft tot taak de door de beherende mo gendheden in overeenstemming met arti- jel 73 van het Handvest ingediende rap porten over sociale, culturele en econo mische ontwikkeling in de niet-zelfbestu- rende gebieden te bestuderen. Het is de eerste keer, dat een vertegenwoordiger van de bevolking van Nieuw-Guinea in de delegatie is opgenomen. in allemaal gebeuren kan. De bestuurders van de hoogste vakorganisaties reizen stad en land af om lezingen te houden. In al die lezingen echter spreken zij de over tuiging uit, dat er voor Europa een stij gende welvaart wordt verwacht. Met elkaar zullen de tuinbouwers dus moeten zorgen dat het publiek meer bloemen gaat ko pen. In Engeland is nog enorm veel ruim te, want Engelsen houden meer van mooie tuinen dan van bloemen in huis. In Duits land koopt dertig tot veertig procent van de mensen nooit bloemen om „zo maar" in huis te zetten. Men gaat dus propaganda maken om daarin verandering te brengen. Want er zal vooral in Nederland meer geproduceerd worden doordat alle beper kende bepalingen vermoedelijk toch niet te handhaven zullen zijn. In Duitsland en eventueel Engeland zullen de kwekers moe ten gaan zoeken naar een betere manier van het verkopen van hun produkten. Ze brengen ze nu nog zelf naar de markt, staan daar een dag en hebben niet voldoen de tijd voor hun eigenlijke werk. Dr. L. C. E. Schroder, die een zeer vooraan staande positie in de Duitse tuinbouwwe- reld inneemt, legt vooral op een grotere specialisatie van de bedrijven de nadruk. Benieuwd naar de afloop De „geachte inleiders" proberen ener zijds de angst van de producenten weg te praten en hen anderzijds te stimuleren tot modernisering van de bedrijven en af- zetmethoden. Dit jaar zal de Europese Com missie de eerste besluiten op het gebied van produktie en handel in „niet-eetbare tuinbouwprodukten" bekend maken. Alle mensen in onze omgeving, die zich de moeite hebben getroost om de berichten over de Euromarkt te volgen, beginnen benieuwd te worden naar de afloop van al het geschuif, dat ongetwijfeld in hun wereldje gaat volgen. Over een jaar of vijf tot tien zullen zich wel zoveel veranderingen hebben voltrokken, dat de lijn te onderkennen is. In die tussentijd zullen achterblijvers misschien wel gesneuveld zijn. Want alle inleiders beweren, dat hij, die niet mee gaat met zijn tijd, onherroepelijk zal af vallen. Volgende week donderdag zal „Keu kenhof' officieel worden geopend door de minister-president, prof. dr. J. de Quay. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt om alles voor die tijd in ge reedheid te brengen. Zoals reeds be kend is zullen de bezoekers ook dit jaar, behalve de natuur in voorjaars pracht, een expositie van beeldhouw werken kunnen bewonderen. Men is er in geslaagd een representatief overzicht van de tegenwoordige En gelse beeldhouwkunst bijeen te krij gen; daarnaast zijn ook beeldhouw werken van Nederlandse kunstenaars tentoongesteld. Maandagochtend werd het eerste beeld geplaatst. Het is een schepping van de Britse beeldhouw ster Barbara Hepwoth. Het Oranje-comité Amsterdam, dat de rijtoer organiseert die Koningin Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk op 30 april door de hoofdstad zullen maken, deelt mede dat aan deze rijtoer een „rijdende receptie" zal zijn verbonden. Verschillende groepen zullen op vooraf vastgestelde plaatsen in de gelegenheid worden gesteld voor het zilveren bruidspaar te defileren. Deze groe pen zijn van uiteenlopende aard: rechters, advocaten, ambtenaren, predikanten, gees telijken, verpleegsters, modinettes, sport verenigingen, verzetsgroepen enz. Vertegenwoordigingen van verenigingen in uniform zullen tijdens dit défilé een vaandelhulde bréngen. Het Amsterdamse comité „Kruistocht voor Waarachtigheid" heeft medegedeeld, dat donderdag 22 maart in Krasnapolsky in Amsterdam een openbaar debat wordt gehouden tussen Lou en Ton Haentjes Dekker over het onderwerp „Wat is de waarheid?" LUIK (AP) Een speciaal instituut voor Europees recht zal in oktober toege voegd worden aan de universiteit van Luik. De cursus van een jaar kan gevolgd worden door doctorandi in de rechten van andere Europese universiteiten. Diegenen die de colleges met vrucht volgen, kan de titel van doctor in het Europese recht verleend worden. EDINBURGH (AP) Het hoofd van de kerk van Schotland is uitgenodigd een be zoek aan Paus Joannes XXIII in Rome te brengen. In een verklaring voor de pers liet de Church of Scotland weten dat de Paus te kennen had gegeven dat hij van harte met een beleefdsheidsbezoek van mo derator dr. A. C. Craig zou instemmen. In Paramaribo is een vergadering ge houden van de „Partij van de Nationalis tische Republiek". Deze vergadering werd bijgewoond door een duizendtal Creoolse jongeren. De voorzitter van de partij, mr. E. Bru- ma, ontkende dat zijn partij iets met het communisme van doen heeft. De partij is zo zei hij, zuiver nationalistisch. Hij zei dat zijn partij voor Suriname de totale onafhankelijkheid wenst voor 1 juli 1963. Op die dag moet de souvereiniteit door Nederland zijn overgedragen en Suriname moet dan een republiek zijn met een eigen gekozen president. Indien Suriname op die dag nog niet onafhankelijk zal zijn dan zal de „Partij van de Nationalistische Repu bliek ertoe overgaan om de vrijheid te proclameren". De ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek in Nederland, dr. Löns, heeft in Den Haag aan prof. dr. Ph. C. van Stockum, oud-hoogleraar te Groningen de Goethe-medaille in goud uitgereikt, voor zijn onderzoekingen op het terrein van de germanistiek verleend door het Goethe-instituut te München. Het Goethe- instituut heeft in 1954 de Goethe-medaille ingesteld voor bijzondere verdiensten in zake het beoefenen en het verbreiden van de Duitse taal. Sedertdien is de Goethe- medaille aan 63 geleerden uit 29 verschil lende landen verleend. De Goethe-medaille in goud is tot op heden aan 28 personen, die in zilver aan 32 personen in het bui tenland uitgereikt. (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland rolt de laatste tijd van de ene kwestie in de andere. Van rel tot rel, zo karakteriseren grap penmakers het politieke leven in Aden auers republiek. In elk geval was de zaak- Kroll nauwelijks uit het nieuws of de zaak- Dehler verscheen op de frontpagina's van de kranten. Dr. Thomas Dehler, pro minent liberaal en een van die vier vice presidenten van de Bondsdag, deed van zich spreken toen hij bij een televisiege sprek met journalisten de buitenlandse po litiek van de regering-Adenauer scherp aanviel en zei, dat hij de visie van de Russische ambassadeur in Bonn, Smirnov, deelde, dat Duitsland al sinds 1932 een ver bitterde ideologische en politieke strijd le verde tegen het bolsjewistische Rusland en dat deze strijd een vruchtbaar overleg tussen Bonn en Moskou onmogelijk maakt. Dehler maakte bij dit interview nog een paar geringschattende opmerkingen over de 86-jarige Adenauer en zei verder, dat een Duitse hereniging alleen te verkrij gen zou zijn, als West-Duitsland uit de Noordatlantische Verdragsorganisatie trad en een nieuw veiligheidssysteem voor een neutraal herenigd Duitsland zou wor den ontworpen. In Bonn nam men deze uitlatingen hoog op. Het was wel bekend, dat Thomas Deh Ier er zulke denkbeelden op na hield en dat hij tegenover de doelstellingen van de Russische politiek al sinds lang als een „goedgelovige Thomas" doorging. Maar dat Dehler, nu zijn liberale partij onder Adenauer aan de regering deelneemt, der gelijke ketterse denkbeelden verkondigde, ging vele christen-democraten te ver. Zij eisten dat Dehler zou aftreden als vice president van de Bondsdag. Zelfs werd ge zegd, dat de liberale partij zich zou moeten distantiëren van Dehler, indien zij een re geringscrisis wilde vermijden. Temeer, om dat dr. Dehler voor de televisie met na druk had gezegd, dat de liberale fractie in de Bondsdag er net zo over dacht als hij Zijn partij-voorzitter Mende trachtte olie op de golven te gooien door te zeggen, dat elke parlementariër het recht heeft zijn me ning te geven, maar dat Dehler alleen voor zichzelf had gesproken. Met te meer nadruk zei Mende dit, omdat hij op het punt stond naar de Verenigde Staten te vertrekken, waar hij president Kennedy, een aantal Senatoren en andere volksver tegenwoordigers zal ontmoeten. Mende vreest dat hij, door de uitlatingen van zijn prominente partijgenoot, in de Ver enigde Staten onderworpen zal worden aan een spervuur van vragen of zijn partij werkelijk uittreding uit de NAVO, ter wille van de Duitse hereniging, voorstaat. Dehler heeft inmiddels gezegd, dat hij zich van geen kwaad bewust is en dat hij er niet aan denkt af te treden als vice- president van de Bondsdag. „Men kan niemand dwingen zijn werk op te geven, alleen maar omdat hij de waarheid heeft gezegd", aldus verklaarde Dehler strijd vaardig. Hij meent verder, dat de Chris ten-Democratische Unie zelf maar moet zeggen of zij door zijn uitlatingen de coa- Advertentie Het beproefde versterkingsmiddel ook bij Lusteloosheid Zenuwslapte Ouderdomszwakte Gauw vatbaar zijn Uit de krachten groeien Steeds maar moe zijn. Slapte na operatie SANAT0GEN IS VERKRIJGBAAR BIJ ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN litie in gevaar gebracht acht. Als zij al in het ter sprake brengen van een mogelijke overeenstemming met Moskou een reden ziet om de coalitie te verbreken, moet zij dat vooral doen, aldus Dehler, van wie be kend is, dat hij in de afgelopen herfst bij de coalitieonderhandelingen een fel tegen stander was van in-zee-gaan met Aden auer, de man die hij verantwoordelijk acht voor het missen van een reeks kansen, op het terrein van de hereniging en een over eenstemming met de Sovjet-Unie. De kwes- tie-Dehler is een treurig vervolg op de zaak-Bucerius, de christen-democratische afgevaardigde, die om zijn critiek op Adenauer uit de C.U. werd gewerkt. In West-Duitsland, zo blijkt opnieuw, heeft men nog steeds niets op met men sen, die er afwijkende meningen op na houden. Dehlers opvattingen mogen aan vechtbaar zijn, dat hij als zelfstandig ge kozen parlementariër het recht heeft zijn mening te zeggen lijkt wel zo vanzelfspre kend, dat men zich afvraagt waar de Bondsrepubliek het recht vandaan haalt zich een democratie te noemen, als zij dit recht niet eens eerbiedigt. Het denkbeeld, dat Dehler als vice- president van de Bondsdag niet meer aan vaardbaar zou zijn, omdat hij een ander oordeel heeft over de politiek ten aanzien van Rusland dan de bondsregering en haar al te loyale socialistische oppositie, is te gek om over te praten. Bucerius was tegenstander van een nieuw kanse- liersschap-Adenauer. Dehler ook. Het lijkt erop, dat Adenauer en zijn kwispelstaar tende omgeving bezig zijn deze lastige dwarskijkers -op de snelst mogelijke manier op zij te schuiven. Een extra-kwalijke zaak als men bedenkt dat wat Dehler zegt in elk geval jarenlang waar is geweest, na melijk dat de keuze is: óf hereniging in neutraliteit zonder kernwapens en zonder militaire binding aan het Westen óf nauwe binding aan het Westen, maar dan ook geen hereniging. Adenauers these, dat sterke binding aan het Westen, en daardoor economische en militaire opbouw van West-Duitsland auto matisch tot hereniging zal leiden, is in elk geval gebleken niet waar te zijn. Waarmee wij overigens niet willen zeggen, dat wij een oplossing a la Dehler niet een groot gevaar voor Europa en de vrij heid van het Westen achten. WASHINGTON (AFP) Dr. Mende heeft maandag in Washington een onder houd van ruim een uur met president Kennedy gehad. Na afloop van het ge sprek verklaarde dr. Mende dat in een zeer hartelijke sfeer gesproken was over de kwestie-Berlijn en over het ontwape- ningsvraagstuk. ATHENE (Reuter) Het Griekse par lement heeft een voorstel van de regering aanvaard om een bruidschat van negen miljoen drachme (ruim een miljoen gul den) te geven aan Prinses Sophia, de oudste dochter van Koning Paul die op 14 mei in Athene in het huwelijk zal tre den met Prins Don Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpretendent. De partij van de Unie van het Centrum en de pro-communistische Verenigde De mocratische partij onthielden zich van stemming. In het debat dat drie dagen heeft geduurd, hadden woordvoerders van deze partijen zich tegen het geven van de bruidschat verzet TEL AVIV (AP) Adolf Eichmann heeft maandag in eenzaamheid zijn 56ste ver jaardag gevierd in de Ramleh-gevange- nis, waar hij wacht op de behandeling in hoger beroep van zijn zaak. Eichmann kreeg enkele verjaardagsbrieven. De Israëliëts vierden intussen het Poe rimfeest waarbij overal uitbundig werd ge zongen, gedanst en feestgevierd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5