De „Kala Nag" van de Fransen heeft twee jaar nodig om deel van zuiderpier weg te baggeren BOEIENDE LEZING OVER HOUTSNIJKUNST zaanlandsche HAVENBERICHTEN Kort IJmond-nieuws flinke verkoopster en jongeman Betaling abonnementsgeld per giro DINSDAG 20 MAART 1962 6 Ml Velsen-Noord en Santpoort samen naar Stille Omgang IJmond-vrouwendag dit jaar op 10 april Iets minder LTB-leden in Heemskerk Kerkelijk nieuws schoenhandel IJMUIDEN Wasmachines - Centrifuges Filmmiddag voor speeltuinjeugd Fauna Felisena koos nieuw bestuur „Zee is zee", zegt ir. Van Praet, een slanke man met donker haar en een ge bruind gelaat. De Franse ingenieur, die behoorlijk Nederlands spreekt, ofschoon hij te bescheiden is om dat toe te geven, maakt het niet veel uit waar hij met zijn „Witte Olifant" aan het werk is. De enige moeilijkheid is de taal. Het met de „Kala Nag meegekomen Franse personeel heeft enige tijd nodig gehad om te acclimatiseren. Van de mensen zijn er gehuisvest in aan het Noordzeekanaal, achter de Stationsweg in Velsen-Zuid geplaatste houten huisjes, die er aller aardigst uitzien. Hier wonen de werkers met hun vrouwen net zolang als het karwei aan de zuiderpier zal duren. Dat werk bestaat uit het opruimen van duizenden tonnen puin. De rol die de „Kala Nag" speelt in de vergroting van deIJmuidense havenmond is dan ook allerminst bescheiden. Op hoge poten rast het gevaarte op de bodem van de zee en regelmatig neemt het een hap van twaalf tot vijftien ton pierepuin om dit vervolgens met een sierlijke zwaai in een langszij liggend vaartuig te deponeren. De heer Van Praet en zijn mannen zijn nu al weer een paar maanden in IJmui- den aan het werk. Na de aankomst van de „Kala Nag" eind vorig jaar uit Frank rijk, moest worden begonnen met het op bouwen van het vaartuig. Voor de aanvang van de sleepreis over zee, waren alle losse delen vastgelast. Het karwei duurde enkele weken. Inmid dels was de IJmuidense aannemingsfirma J. Stolk begonnen met het boren van ga ten in het zuidelijke pierlichaam. Honder den vele meters diepe gaten moeten ge boord worden. Ze worden gevuld met springstof- in totaal denkt de firma vijf tien ton nodig te hebben-, waarna men de massa bij stukjes en beetjes opblaast. De „Kala Nag" heeft tot taak de los gewerkte massa weg te baggeren en in een onderlossend vaartuig te storten. De reusachtige stalen bak, waarmee het puin wordt opgelepeld, is bevestigd aan een lange beweegbare steel, die op zijn beurt tussen de zeer zware draagarm is ge plaatst. Tijdens het lepelen zorgen de vier pa len, die op de bodem van de zee rusten, ervoor dat het vaartuig op een vaste plaats blijft staan. De „Kala Nag" aan het werk te zien is indrukwekkend. Langzaam vreet de stalen reus zich een weg door de steen massa. Vele duizenden tonnen puin zul len nog op die manier opgeruimd moeten worden. Oud voor nieuw. De speciaal voor dit deel van het werk aan de havenmond gebouwde onderlosser ..Michel" vaart het puin buitengaats en deponeert dit binnen het tracé van het nieuwe pierlichaam. Zo is een deel van de oude zuiderpier de bouwstof voor de nieuwe havenhoofden geworden. Maar met een vertellen we erbij, dat dit puin bij lange na niet voldoende is voor het maken van de fundering van de nieuwe haven hoofden. Bijna twee miljoen ton hard steen uit België zijn daarvoor eveneens benodigd. De „Kala Nag" is reeds een flink stuk gevorderd. De hierbij afgedrukte foto's la ten dit duidelijk zien. Op de foto, waarop men de „Kala Nag" op de voorzijde ziet, terwijl de lepel onder water is, valt bo vendien op hoe zorgvuldig en precies de vroegere pierenbouwers aan het werk zijn geweest. De grote betonnen kubussen lig gen nog even recht op en naast elkaar als toen ze daar in de jaren tussen 1868 en 1876 zijn gestapeld. Ook de mannen van Stolk die op de allengs slinkende pier aan het werk zijn, tonen zo af en toe een bezoeker hun bewondering daarvoor. Bewondering dwingt overigens alles af wat in IJmuiden geschiedt ten behoeve van de nieuwe havenmonding. Geen op dracht is te gering voor de mensen die met het werk bezig zijn. Het materiaal waarmee zij werken is groot en zwaar, maar de massa's worden met grote pre cisie verplaatst en geplaatst. Het echtpaar Le Pallec afkomstig uit Op onderstaande foto ziet men dat de Kala Nag" al een flink stuk uit de zuiderpier heeft weggebaggerd. Le Havre bewoont huisje nummer 4 op het terrein van Rijkswaterstaat aan de Stationsweg. Monsieur Paul le Pallec werkt op de onderlosser „Michel". Hij is een kleine typische Fransman, zijn vrouw een echte Frangaise. Als we meneeer vragen hoe hij het vindt in Nederland te wonen, antwoordt hij „?a va". Zijn vrouw heeft het huisje, dat bestaat uit een grote woonkamer, slaapkamer en een keuken ge- De „Kala Nag" of „Witte Olifant" bij de zuiderpier. Op de foto zijn ook dui delijk de boorgaten te zien die met be hulp van twee machines door de firma Stolk uit IJmuiden in het pier lichaam worden gemaakt. De heer en mevrouw Le Pallec uit Le Havre bij hun huisje aan het Noordzeekanaal. De afdeling Velsen-Noord van het Ge- nootschap „Stille Omgang" heeft maan dagavond in het St. Jozefhuis aan de Ban- jaertstraat haar jaarlijkse ledenvergade ring gehouden, waarvoor een vrij goede I belangstelling was. Dit stemde de heer J. Hendriks voorzitter tot voldoening, te meer aangezien deze belangstelling tevens I een graadmeter is voor het aantal deel- nemers van de afdeling. Hij deelde mede, dat, evenals in voor gaande jaren, ook nu weer samen met I de afdeling Santpoort de bedevaart naar en in Amsterdam zal worden gemaakt in de nacht van zaterdag op zondag 24 en 25 maart. Besloten is in de zaterdagnacht te één I uur een lof vooraf in de parochiekerk te j houden, waarna men per bus naar Am sterdam vertrekt. De bedevaart in de stad begint voor de Velsen-Noorders en de Santpoorters van het Spui af om half drie, waarna in bekende kerk „de Papegaai" te kwart voor vier een kerkdienst wordt gehouden. Hierin zal kapelaan C. G. Lim burg van „Noord" de liturgie houden. Ka pelaan A. B. M. Douwes heeft de Omgang leden als geestelijk adviseur nog toege sproken. Uit Amsterdam wordt zondagmorgen te zes uur de terugtocht aanvaard. Voor de afdeling Velsen-Noord van de Vrouwengroep van de Partij van de Ar beid zal de heer A. Sluis dinsdagavond (heden) aan de Wijkerstraatweg de ver gadering opluisteren met een inleiding over fotografie. De dames zullen zich voorts bezighouden met de jaarlijkse IJmond- dag, de bijeenkomst van alle in de IJmond gevestigde damesgroepen. Deze wordt ge houden op 10 april en deze keer niet in het natuurvriendenhuis „De Banjaert" te Wijk aan Zee maar in het theehuis van „Velserbeek". Op 17 mei wordt de gewestelijke bui tendag te Hilversum gehouden. Op de jaarvergadering van de Heems- kerkse afdeling van de L.T.B. heeft de voorzitter de heer Th. Bruin een pessimis tisch geluid laten horen. Het jaar 1961 was koud en nat en vooral de tuinders hebben dat ondervonden. Ook voor bloembollen kwekers was het vorige jaar niet best. De oogst werd hier nadelig beïnvloed door het natte najaar. De veeboeren hadden niet zoveel last van het vele water maar zij vonden de garantieprijs te laag, aldus de heer Bruin. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat door de opheffing van verschillende bedrijven het ledental iets was teruggelopen en thans 215 bedraagt. Het financieel verslag van de heer B. Ver duin meldde een flink batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. W. Molenaar herbenoemd. In de vacature ont staan door het bedanken van de heer R. Kos'werd voorzien door de benoeming van de heer A. Pekel. De heer P. Verduin sprak nog over de ruilverkaveling ten wes ten van de Rijksstraatweg. Het maar steeds veranderen van het streekplan vond hij een ernstig obstakel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kiel-Windeweer (toezeg ging) J. Faber, vicaris te Delft. Bedankt voor Middelharnis C. Vos te Bennekom. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam (vacature F. Vroon) Th. Ferwerda te Noordwijk aan Zee. Bedankt voor Leeuwarden A. S. Tim mer te Rotterdam en C. Klapwijk te Apel doorn. Examens Aan de V.U. slaagde voor het kandidaatsexamen theologie de heer C. Warner te Deventer. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Vlaardingen J. Brons te Bunschoten. Bedankt voor Oldebroek P. J. Bos te Sprang. Benoemd tot industriepredikant „Stich ting Evangelisatie en Industrie" te Ede J. van Drenth te Ooltgensplaat. Beroepen te Hilversum-oost N. de Jong te Katwijk aan Zee. Addertentïe GEVRAAGD 16 k 17 jaar; voor opleiding tot ver kóper. Vakantie kan worden geregeld. Maandag kwamen in IJmuiden aan: SigTid Reuter, Tuapse; Yewdale, Swansea; Bruin, Dram men; Vliestroom, Liverpool; Strabo, Gdynia; Clangula, Liverpool; Nobistor, Bremen; Overij- sel, Bremerhaven; Brinda, Par; Bomma, Oslo; Fiona, Vaestervik; Pandora, Par; Charlotte Maersk, Esbjerg; Oscar Floa, Melbo, visfilets lossen IJmuiden; Taurus, Kasko, cellulose lossen Velsen; Embla, Vaestervik; Fischbek, Rotterdam; sleepboot Hector met zandzuiger Groningen van Vardal; Herriesdale, Londen; Calvijn, Dordrecht; Briviba, Riga; Libra, Kotka. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Monarch van Hull; Camerounkust, Antwerpen; Themis, Rotterdam; Trotzenburg, Londen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: British Craftsman naar Isle of Grain; Fagerheim, Rot terdam, ledig van Buitenhaven IJmuiden; Elisa beth Roorda, Antwerpen; Arbon, Rotterdam, le dig van Velsen; Basse Indre, Basse Indre, wals- materiaal van IJmuiden; Berkhout, Londen; Fuhlsbüttel, Kopenhagen; Ronan, Sunderland; Startpoint, Faversham, kunstmest geladen IJmui den: Eckero, Rotterdam; Nesshorn, Londen: Lijn baan, Antwerpen; Keizersveer, Esbjerg; Rone, Nyköping; Foglaro, Gefle, ledig van Buitenhaven IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Esso Ham burg naar Amoybay; Rotersand, Rotterdam, ledig van Velsen; Barbara, Londen. (Indien ach trsedpes;Bsj il2Wijop,e,;t,eechcm (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het'schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 De samenwerkende speeltuinverenigingen .Schulpen" en „de Meerweiden" zullen, woensdagmiddag, 21 maart weer een film middag voor de kinderen houden in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. Hoewel het speeltuinbe- zoek wel al wat toeneemt, zal de span nende kinderfilm „Sabotage op de ren baan" toch een flinke belangstelling heb ben. Aan de 10 x 10-actie werken ook de beide speeltuinverenigingen mee op za terdag 24 maart op het Martkplein te IJmuiden. Zij zullen op deze amateur- markt het rad van avontuur exploiteren. riefelijk en met smaak ingericht. In vijf van de zes houten huisjes bo venop de kanaaldijk wonen nu de mensen van de „Kala Nag". Een huisje staat nog leeg. Ook aan boord van het bagger- vaartuig overnachten mensen. In totaal werken er twintig mensen op de „Kala Nag" en op de „Michel". Drie dagen per maand hebben de werkers extra vrij en kunnen zij- voor zover zij hier niet wo nen- naar hun vaderland gaan. Volgens de heer Pallec ,zal de „Kala Nag" waar schijrrlijk twee jaar in IJmuiden werk zaam zijn. Voor de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft de heer C. Wijker uit Egmond aan Zee maandag in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat een boeien ■de lezing gehouden onder de titel „Evan gelie in hout". De heer Wijker, houtkunstenaar, die zijn impressies ontleent aan de Bijbel heeft op eenvoudige wijze de dames en ook eni ge heren verteld hoe hij een veertig jaar geleden is begonnen met zijn kunstwerken Zonder ooit les in houtsnijden en ook nim mer enige studie in anatomie gehad te hebben, begon de heer Wijker zijn gedach ten uit te beitelen. Hij deed dit als hob by in een schuurtje achter zijn huis. Zijn aspiraties zijn alle gericht op de Bijbel, waarvan hij verschillende teksten tot uitgangspunt voor zijn kunstliefhebbe rij heeft genomen. Langzamerhand kreeg de heer Wijker een goede faam in zijn ge boorteplaats. Zo kwam het dat de heer Wijker zich ging toeleggen op het uitbei telen van prachtige stukken, waaronder zelfs grote panelen van ongeveer twee- eneenhalve meter lengte. Hij ontving op drachten van verscheidene protestantse kerken. Deze opdrachten stelden hem in staat mooie preekstoelen met uitgebeitelde verhalen in de panelen te maken, doop vonten en avondmaalstafels die stuk voor stuk op hun wijze bijdragen tot evangeli seren. De grote piëteit die van zijn hout werkkunst uitgaa.t viel te bewonderen in de fraaie grote panelen van de kruisiging, de wonderbare spijziging, de wonderbare vis vangst op het meer van Genezareth en naar de gelijkenis van het stillen van de stormen. Opmerkelijk is voorts, dat deze houtkunstenaar een levensgroot crucifix maakte voor een Anglicaanse kapel in Noord-Amerika. Het kruis is een trekpleis ter voor velen die langs de grote ver keersweg de kapel passeren. Even opmer kelijk is zijn gebeeldhouwde visie op de droogmaking van de Wieringermeer na de oorlog, welk fraai kunstwerk aan Konin gin Juliana is aangeboden. De eenvoudige kunstenaar vertelde vele bijzonderheden over zijn werk. Hij heeft ook een prachtig werkstuk voor de Betle- hemkerk te IJmuiden vervaardigd. De mijnramp te Marcinelle in België van eni ge jaren geleden dreef de heer Wijker er toe ook van deze droeve gebeurtenis een uitbeelding te maken. Na afloop deelde de presidente, mevrouw E. Schouten-Buning mede, dat op 16 mei in Utrecht de bondsdag wordt gehouden en dat in september een glasfabriek in Leerdam zal worden bezocht. TUINBOUWERS BIJEEN VOOR LEZING OVER HET DUINENGEBIED De heer E. J. Kortenoever van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf, heeft te Be verwijk voor leden van de Tuinbouw- studieclub een interessante lezing over flora en fauna van de waterleidingduinen gehouden. De heer Kortenoever staat be kend om zijn grote kennis van al wat in het grote duinengebied groeit en leeft. De lezing werd verlucht met een groot aantal dia's. De spreker gaf heel wat bijzonder heden over het gebied. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat het een eerste ver eiste is dat het duinterrein natuurreservaat blijft juist omdat de mens meer en meer behoefte krijgt aan recreatie in de natuur. Voorzitter G. Tabak dankte de heer Kortenoever voor zijn interessante lezing. Maandelijkse bijeenkomst. De Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Santpoort-N. houdt woensdag 21 maart om 20 uur in het Geref. Jeugdhuis, Schipbroekenweg 6, de maandelijkse ledenbijeenkomst. Ds. G. N. Lammens uit Heemstede zal spreken over „Karaktertypen in de kerk". Lezing. De leider van de Oost Priester hulp pater Werenfried van Straaten zal op woensdag 21 maart een lezing houden in het Marquette-theater te Heemskerk. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postrekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnees f 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Het bestuur van de volièrevereniging Fauna Felisena IJmuiden en omstreken heeft tijdens de laatst gehouden jaarver gadering het bestuur als volgt samenge steld: eerste voorzitter J. Kiewiet, Zander straat 11 IJmuiden; tweede voorzitter J. Ledegang, Lange Nieuwstraat 136, IJmui den; eerste secretaris G. Oorthuis, Tussen- beeksweg 49, IJmuiden; tweede secretaris W. J. Jansen, Geleenstraat 14, IJmuiden (tel. 7645): eerse penningmeester J. de Rooij, Waalstraat 111, IJmuiden; tweede penningmeester D. Haak. De Noostraat 113, IJmuiden. Commissaris is de heer Molenkamp, Zanderstraat 14a. De heer J. Koster. Valeriuslaan 20. Driehuis, is redakteur van het maandblad van de ver eniging. MARKTBERICHT. De noteringen aan de Beverwijkse groenteveiling waren maandag: spinazie 68—101, rabarber 61—89, waspeen 3262 prei 26—79, witlof 78—144. rode kool 12— 24, gele kool 1936, soepgroenten 7889.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6