Argentijnse ministers en bloc afgetreden Eerste Kamer loonbeleid op debatteert principiële over basis HET WEER Zeventien landen doen beroep op Frankrijk Egyptische jagers vielen op woonwijk: 26 doden Indonesische gevangenen hadden geen reden tot klagen zegt Den Haag Veiligheidsmaatregel bij Harmeien opgeheven Twee doden in het verkeer Frondizi en militairen vormen een coalitie-regering Professoren verwerpen de aanwijzingen Nehroe bereid tot onderhandelen over grensgeschil met China Prof. dr. N. C. W. Hesse overleden MORRIS êeforeyouêuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING In de krant van heden: Het woord is aan Framini Kamerlid stelt vragen 's Nachts vorst Prof. Hendrik Andriessen componeert symfonie voor het N.Ph.O. ARGENTINIË Vandaag begint de (nog winterse) lente Smadestr 43-45 Haarlem Tel.11025-19688 K 2500 'PARAGUAY Tueuffiar* tORRlENTES, RIOGALLEGOS - mTUbSW vo« f-y^Magatlanez GENèVE (AP) De 17-landen ontwa peningsconferentie heeft vandaag een be roep gedaan op Frankrijk zijn houding te herzien en de besprekingen die in Ge- nève aan de gang zijn bij te wonen. CAIRO (AP) Twee Egyptische straal jagers van het type MIG zijn gisteravond in de lucht met elkaar in botsing geko men en op een woonwijk neergestort. Hier bij zijn 26 mensen om het leven geko men. De vier bemanningsleden van de twee jagers werden ook gedood. Het on geluk gebeurde boven het vliegveld Fayed. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 47e JAARGANG NUMMER 117 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant WOENSDAG 21 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Redrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 13 Kunst 4 Horen en Zien4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6, 7, 11 In de Vishal en op zee11 Goed Wonen15 Feuilleton 17 Panda en andere beeldverhalen.17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Topsy22 Luidsprekers22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Confucius: Als de sabels roesten en de spaden glinsterenals de dokters te voet gaan en de bakkers rijden, dan wordt het rijk goed bestuurd. DJAKARTA (Reuter) Eén van de In donesiërs die gevangen werden genomen na het treffen in de Etnabaai bij Nieuw- Guinea, luitenant-ter-zee Machfoed Hamid heeft in Djakarta gezegd dat hij tijdens het verhoor in Nieuw-Guinea geslagen was, dat de gevangenen over het algemeen slecht waren behandeld en dat de Neder landers niet aarzelden geweld te gebrui ken tijdens het verhoor. De recruut Charles Papilaya, die vroe ger in Sorong in Nieuw-Guinea gewerkt had, zei echter dat de gewonden die door de Nederlanders aan wal gebracht waren, onmiddellijk en goed behandeld waren. Het ministerie van Defensie in Den Haag heeft op dit bericht uit Djakarta gerea geerd met de mededeling dat uit Hollan- dia onlangs bericht is ontvangen dat de heer Durand van het Internationale Rode Kruis bij zijn bezoek aan Indonesische overlevenden van het incident op 15 janua ri heeft bevonden dat de algemene behan deling en de verzorging van de gevange nen goed zijn geweest. Geen der betrokke nen heeft bij hem klachten ingediend. Daar de commandant van de strijd krachten op Nieuw-Guinea echter bewerin gen van enkele gevangenen had vernomen als zou tijdens het vervoer en bij de on dervraging in een aantal gevallen sprake zijn geweest van ruw optreden of van be dreiging met geweld door de politie en door Nederlandse militairen, is door de gouverneur en de commandant hiernaar een uitvoerig onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek is gebleken dat bij het vervoer één weerspannige gevangene, na herhaalde waarschuwingen, voor eigen veiligheid gedwongen moest worden zich te gedragen naar de hem gegeven aanwijzin gen. Het ging hierbij om het vastbinden van de veiligheidsriemen in een vliegtuig. Bedreiging met geweld heeft niet plaats gehad en er is geen sprake geweest van ontoelaatbaar optreden van Nederlandse zijde. tend zou Caggiano vertegenwoordigers van het Peronistische vakverbond te woord staan. De 49-jarige Andres Framini, die het middelpunt vormt van de regeringscrisis in Argentinië na de stembuswinsten van de Peronisten, is een voormalig textielar beider en bekend amateur-gitarist. Se der Perón in 1955 moest heengaan heeft Framini een bewogen bestaan gehad. Na jarenlang in de gevangenis gezeten te heb ben nam hij de leiding van de vakvereni ging der textielarbeiders in handen en her vatte later de taak, die hem in 1955 door Perón was toevertrouwd namelijk het ver zekeren van de eenheid van het algemeen vakverbond. In zeven jaar tijds werd Framini's huis in een zuidelijke arbeiderswijk van Buenos Aires zestien maal door de politie door zocht. Dit jaar ging Framini naar Madrid om voor de verkiezingen een dubbele kan didaatstelling tot stand te brengen n.l. Framini voor het gouverneurschap en Pe rón voor het vice-gouverneurschap. De kandidaatstelling van Perón werd echter door de Argentijnse autoriteiten van de hand gewezen. Framini kwam alleen uit op de lijst van de volksunie en kreeg de meerderheid voor het gouverneurschap van de provincie Buenos Aires. Maar zo als bericht zijn de verkiezingen in deze provincie en vier andere achteraf ongeldig verklaard. Het Tweede Kamerlid de heer Aantjes (A.R.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het waar is dat de voorrangsregeling, die na de spoor wegramp bij Harmeien daar is ingesteld, is opgeheven, waardoor de situatie weer precies is als voor de ramp. Als dit het geval is, zo vraagt dit Kamerlid, kan de minister dan meedelen waarom men de ze extra veiligheidsmaatregel niet meer nodig acht, hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de ramp nog niet is afge sloten? De 78-jarige Katwijker P. Parlevliet is bij een botsing in Noordwijk om het le ven gekomen. Hij reed op een bromfiets en kwam op een kruispunt in botsing met een autobus van de N.Z.H.V.M. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het academisch ziekenhuis in Leiden over gebracht, waar hij is overleden. In Heerlen is de 31-jarige H. Reintjens uit Nieuwenhagen om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Hij reed op een pas gekochte motorfiets en botste op een kruispunt tegen een personenauto. Van onze parlementaire redacteur) Andermaal is de loonpolitiek van de regering het voorwerp geweest van een uit voerige gedachtenwisseling. Na de recente interpellatie-Roemers in de Tweede Kamer, waarbij minister Veldkamp de critiek niet bespaard en de waardering niet onthouden werd, werden er gisteravond in de Eerste Kamer door vele sprekers aan dit probleem diepzinnige beschouwingen gewijd, tegen de achtergrond van de aanwijzing van de regering inzake het loonmatigingsakkoord van „Oud-Wassenaar'Prof. De Gaay Fortman (A.R.) meende, dat het tijd werd over te gaan op een systeem, waarbij de loonvorming in principe vrij is en de regering slechts bevoegd is tot globaal in grijpen. Prof. Witteveen (V.V.D.) vroeg zich af, of de door de matiging opgeroepen spanningen niet een te hoge prijs zijn voor het voorkomen van een loonstijging van, naar hjj meende, een half percent voor een klein deel van het bedrijfsleven, l it de mond van de socialist Van Wingerden kwam het woord „loonanarchie". De K.V.P.'er Middelhuis daarentegen, viel zijn minister-partijgenoot niet af: Voor de werknemers gaat het meer om het resultaat van de loonpolitiek dan om het systeem. En dat resultaat was niet slecht meende hij. „Moet niet worden gevreesd, dat het overleg ernstig in ge vaar komt, nu één partij (N.Y.V.) de aanwijzing van de regering naast zich heeft neergelegd?", vroeg de heer Middelhuis. Bij dit debat over de begroting van So ciale Zaken en Volksgezondheid, beet prof. De Gaay Fortman het spits af. Een kern vraag kwam bij hem op: moet het be staande juridische kader voor de lonen worden gehandhaafd? We werken nog steeds met het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen 1945 en zolang we hiermee werken zullen we steeds te maken hebben met „aanwijzingen", en zwarte lo nen, zo zei hij. Het systeem van de „aan wijzingen" beviel hem slecht. Dit hadden de ontwerpers van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen nooit kunnen voorzien. Te weinig planning Wanneer we zien hoe over fracties van percenten gestreden wordt denk ik aan de woorden van wijlen prof. Gerbrandy: „Het schone doel is bezig te verschrompelen on der de koude adem van de staathuishoud kunde", aldus prof. De Gaay Fortman. Waar blijven de adviezen van de S.E.R. over de maatstaven van de loonpolitiek en de arbeidsvoorwaardenwet? Hij kon niet inzien dat het advies over de arbeids voorwaardenwet zou moeten wachten op het advies over de loonmaatstaven. De spanning in de loonpolitieke sector ver klaarde hij uit de spanningen in de vak verenigingen. Wordt er voldoende aandacht geschon ken aan de maatschappelijk zwaksten, doen wij genoeg voor langdurig en chro nische zieken, geestelijk en lichamelijk ge handicapte kinderen? Ook deze vragen wel den op in het sociaal-bewogen gemoed van de professor. Voorts zou hij graag van de regering Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen met in de komende nacht tempera turen om het vriespunt of lichte vorst. Morgen overdag geleide lijk meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige noordoostelijke wind en ongeveer dezelfde middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sjoukje Dijkstra werd dinsdag op Schiphol een grandioze ontvangst be reid. Duizenden enthousiaste bewon deraars verdrongen zich om de we reldkampioene toe te juichen. Nauwe lijks was het Amstelveense meisje zichtbaar of de toejuichingen begon nen. Sjoukje werd bestormd door vrienden en supporters. Van zoveel bijval werd ze een tikje verlegen. Het was nog maar de ouverture van de huldiging, die later in Amstelveen plaats vond. Voor een verslag daarvan verwijzen wij de lezers naar pag. 21. vernemen, of zij ook leiding geeft bij de verdeling van de welvaart, en zo ja, door welke maatstaven en normen zij zich dan laat leiden. De verantwoordelijkheid voor een rechtvaardige verdeling van de wel vaart berust volgens hem bij het maat schappelijk leven en bij de regering. Hij meende dat er op sociaal terrein te wei nig planning is. Ter illustratie: ondanks het feit dat we wisten dat er werktijd verkorting zou komen, is er niets gedaan om die op te vangen. (Vervolg op pag. 2 onder: Eerste Kamer) In Utrecht is plotseling overleden prof dr. N. C. W. Hesse, buitengewoon hoogle raar in de faculteit der diergeneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Aan prof. H. Andriessen is door Gedepu teerde Staten van Noordholland opdracht verleend tot het componeren van een sym fonie ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest in 1963. Prof. Andriessen heeft de opdracht aanvaard. Vorig jaar juni machtigden Provinciale Staten het bestuurscollege een componist uit te nodigen en werd voor de opdracht een krediet beschikbaar gesteld. JRU6UAY Rosario |[|||iiiiiii BUENOS AIRESnktEfS10" l^tATA BA HI A r/V/£ .-/mar oel - ca BUENOS AIRES (Reuter en AFP) - De politiek-militaire crisis in Argentinië heeft zich vannacht verder toegespitst toen bekend werd, dat alle ministers aan president Arturo Frondizi hun ontslag hadden aangeboden. Frondizi zelf is ver volgens onverwijld besprekingen gaan voeren over de vorming van een coalitie regering. Uit welingelichte bron werd vanmorgen vernomen dat Frondizi en de militaire leiders zijn overeengekomen, dat er een regering zal worden gevormd, waarin alle democratische partijen zullen worden uitgenodigd zitting te nemen. Verder zal de Peronistische wet op de vakverenigingen worden gewijzigd, ter wijl een poging zal worden gedaan een krachtige radicale partij te formeren uit de bestaande groeperingen, te weten Frondizi's intransigente radicalen en de Volksradicalen, de twee partijen die el kaar nu bestrijden. In welingelichte kringen in de Argen tijnse hoofdstad zei men gisteren, dat Frondizi kennelijk ingeklemd zit tussen zijn eigen partij en het leger. De partij zegt dat hij geen verantwoordelijkheid mag nemen voor daden, die hem door het leger worden opgedrongen. De sfeer van onzekerheid in het land is groter geworden na de sluiting van de banken, de effectenbeurs en de geldwis selkantoren. Men is begonnen in cafés en koffiehuizen geldzaken te gaan doen. De Amerikaanse dollar, die vrijdag 83 pesos noteerde deed gisteren 130. De aartsbisschop van Buenos Aires en primaat van Argentinië mgr. Antonio Cag giano heeft voor de televisie aangedron gen op voorzichtigheid en redelijkheid. De primaat richtte zijn boodschap spe ciaal tot de militaire leiders, die zich naar zijn mening in hun actie tegen het Pero- nisme en in hun streven om een einde te maken aan het bewind van president Frondizi zouden moeten matigen. Vanoch- NEW DELHI (AFP) Premier Nehroe van India heeft op een persconferentie ge zegd, dat hij de mogelijkheid van arbitrage in het grensgeschil met China niet uit sluit. India is bereid tot enkele kleine grenscorrecties. Het is van mening, dat thans grote gebieden onwettig door de Chinezen zijn bezet. „Wij houden krachtig aan ons standpunt vast, maar zijn bereid te onderhandelen", aldus de premier. Geen gelijkwaardigheid Ook is er noch een nieuwe invaliditeits wet, noch een arbiedsongeschiktheidswet gerealiseerd. De heer De Gaay Fortman citeerde de veel besproken en- beschre ven pater Hoefnagels s.j.: „Gij hebt de sociale rechtvaardigheid verkozen boven de gelijkberechtigdheid van de arbeider". Volgens de heer De Gaay Fortman heeft pater Hoefnagels gelijk, als hij zegt, dat de arbeider nog geen plaats inneemt, die ge lijkwaardig is aan die van de andere be volkingsgroepen. Dit hangt samen met de structuur van de onderneming en ons in gewikkelde economische bestel, dat on doorzichtig is geworden. De A.R.-afgevaardigde pleitte nog ervoor de winstdelingsregelingen buiten het toe zicht van de Rijksbemiddelaars te stel len, omdat het hier niet gaat om bedra gen die als arbeidskosten worden opge voerd en deze bedragen evenmin in de prijsvorming doorwerken. Ook vroeg hij om verhoging van de toe slagen van de invaliditeitswet, vooruitlo pend op de interimregeling Prof. Hesse, die op 15- juni 1904 in Arn hem werd geboren, ontving de vorige maand zijn benoeming tot bifitengewoon hoogleraar, om onderwijs te geven in de klinische diagnostiek en de inwendige ziek ten van het varken. Hij behaalde in 1927 het diploma van dierenarts en promoveer de aan de Utrechtse universiteit in 1947. Van 1933 tot 1946 was hij als paardenarts dn militaire dienst. Vóór zijn benoeming tot hoogleraar gaf hij leiding aan het in stituut buitenpraktijk van de dierenge- neeskundige faculteit in Utrecht. (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen om precies half vier heeft de zon iveer de evenaar bereikt. Dit be tekent op het noordelijke halfrond het be gin van de lente en voor de gehele aar de dat vandaag overal de dag even lang is als de nacht. Helaas is het niet altijd zo dat er van 21 maart af geen vorst of sneeuw meer kan voorkomen Wij kennen lentedagen waarbij het kwik op 21 maart al 20 gra den bereikte maar ook lente-entrees met sneeuw en 's nachts matige vorst. Verleden jaar had de lente rond de 21ste al een voorsprong van bijna drie weken. Dit jaar heeft maart nog een win ters karakter. Met 1917 en 1955 is het nog de koudste maart van deze eeuw en over een periode van 100 jaar neemt zij de vijfde plaats in. Van deze 21 dagen brach ten er reeds 17 (in De Bilt) vorst en op 7 d 9 dagen viel er reeds sneeuw. Allemaal winterse geluiden. Wanneer er, nu, evenals in 1917 en in 1955, maar een mooie zomer op volgt dan willen wij daar voor in maart nog wel even de winter jas aanhouden. Voor de land- en tuin bouw is het altijd nog beter dat maart winters is dan april of mei met' zware nachtvorsten. Het voorjaar mag verleden jaar nog zo vroeg zijn geweest, er kwam nog een koude staart achteraan. Zo bij voorbeeld op 28 mei toen er verleden jaar fikse hagelbuien en in Friesland zelfs nog een laag van enkele centimeters sneeuw viel. Hoe de weergoden er ook over mo gen denkenofficieel is het vandaag len te geworden en naar wij hopen een lente met meteorologisch spoedig een nieuw „geluid". Advertentie V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1