IN DE VISHAL+EN OP ZEE Kordate brandweer voorkwam dat Thalia-theater in Oud-IJmuiden uitbrandde Werving Belgisch personeel bij spoorwegen stelde teleur KERKELIJK LEVEN Bijbels Schotse protestant op bezoek bij de Paus Pater Pire Gezotifd gezin Reconstructie van Bulgaarse regering DONDERDAG 22 MAART 1962 11 Welwillend commentaar in de wereldlijke pers Veiligheidsmaatregelen bij boomkorvisserij KNSM-gezagvoerder D. Stevenson overleden Ir. Stoelinga vandaag 25 jaar bij overheid Dogma der onfeilbaarheid staat oecumene in de weg Groot personeelsverloop blijft zorgen baren Mrs. Kennedy in Pakistan Personeelstekort blijft Jazz-kerkdiensten INDONESIË; Import Protestantisme in Oostenrijk Zo was het woensdag De aanvoer van vis. in IJmuiden was woensdag 5710 kisten, waarvan 409 tong en tarbot, 7 tongschar en schartong, 377 schol, 6 schar, 15 bot, 1297 haring, 125 ma kreel, 378 schelvis, 438 wijting, 2320 ka beljauw en gul, 11 poon, 292 koolvis, 35 diversen. De prijzen zagen er als volgt uit: Per kilo: heilbot 42.60, grote tong 3.80 —3.60, grootmiddel tong 32.70, kleinmid- del tong 2.902.60, kleine tong I 3.203, kleine tong II 3.202.80, tarbot I 4.50 3.40. Per 50 kilo: tongschar 8075, kleine tongschar 6260, grote schol 2625, groot middel 2625, kleinmiddel 2825, kleine I 2926, kleine II 3113, schar 3934, bot 138, verse haring 2411, makreel 5038, grote schelvis 5131, grootmiddel 42, kleinmiddel 4436, kleine I 5044, kleine II 4331, wijting 29—8, grote gul 3826, middel gul 3fr26, kleine gul 2822, poon tjes 3220, kleine koolvis zwart 1816. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 116 50, grote koolvis zwart 4442. Besommingen: KW 4 19.590, KW 42 f 16.960, KW 15 24.860, KW 54 15.710,! KW 39 31.000, KW 69 490, IJM 154 11.100, IJM 54 10.660, IJM 7 2920, VL 110 21.400. Aanvoer van donderdag Te IJmuiden voerden hedenmorgen 58 schepen 60 kisten schelvis, 180 wijting, 40 gul en kabeljauw, 240 koolvis, 380 haring, 45 makreel, 800 schol, 20 tarbot, 370 varia, 280 stuks stijve kabeljauw en 42.500 kilo tong aan. De SCH 171 kwam met 825 kis ten aan de markt, gespecificeerd: 55 schel vis, 380 haring, 45 makreel, 45 wijting, 40 gul en kabeljauw, 240 koolvis en 20 kisten diversen. Prjjzen van donderdag Per kg: heilbot 4,504,20, tarbot 3,704, grote tong 3,903,60, grm. tong 32,80, kim. tong 2,50—2,80, tong I 2,80—3,20, tong II 2,60—3. Per 50 kg: grote gul 4629, middel gul 3830, kl. gul 4025, koolvis een 2120, koolvis twee 2220, leng 3033, lom 28 25, witte koolvis 3332, spanharing 13—11, noordharing 22,4016, makreel 4533, kleine kuit 67, grote kuit 8—2,50, jumbo's 51, grote schelvis 47, grm. schelvis 57, kim. schelvis 62, schelvis I 6665, schelvis II 50—46, schar 37—30, bot 12—8, schol drie 20—13, schol II 30—25, schol I 35—26, zet- schol, grm. schol en grote schol 2825, tarbot twee 120150, tarbot drie 110100, tarbot IV 70—80, griet 75—60, schartong 22—18, dichte wijting 16—8, kustwijting 3120, noordwijting 37—34, poon 1617, regels kabeljauw 73—57, kleine kabeljauw 35—29. Per 125 kg: grote kabeljauw 67—57, kleine kabeljauw 72—65, grote koolvis 42— 45, middel koolvis 5047, leng 7570, witte koolvis 85100. Besommingen van donderdag IJM 36 26.900, IJM 34 19.500, KW 54 14.000, KW 42 17.300, KW 15 (van IJs land) 25.300. Op zee De visserij in de noord levert thans voor 't eerst na zondagavond bevredigende re sultaten op. De VL 142 „Voorwaarts" deed een trek van vier pakjes. Maandagmiddag deed dit vaartuig een trek van 45 manden. Er wordt veel haring en wat makreel en schelvis gevangen. De „Haarlem" heeft in de zuid op dé 58 graden getracht nog wat makreel te vangen. De eerste trek leverde twintig kisten op, de tweede twee manden. De „Haarlem" heeft thans al 1130 kisten vis aan boord, waarvan er 600 met haring en 200 met makreel zijn gevuld. Het vaar tuig wordt hedenavond in IJmuiden ver wacht. Bij de P-boeien deed de SCH 42 gisteren een trek van 65 kilo tong. Dit was bij de P 4. De gunstige vangstmelding was oorzaak dat ook andere vissers zich hier gingen concentreren. Over het algemeen waren de vissers tevreden over de resul taten. De op kabeljauw jagende vissers vangen niet veel. Op de kust zijn de vang sten meer bevredigend dan in de voor gaande dagen. Gemiddeld vangt men per trek 35 kilo en twee tot drie manden an dere vis. TT„ De vroegere Johannes Polderman. IJM 10, is gisteren onder de naam „Adriana Johanna" ter visvangst gegaan. Het Vaar tuig heeft na de eigendomsoverdracht de aanduiding SCH 63 gekregen. De schoor steen is zilverwit met een groene band, waarin de letters FV. Vergadering Hedenavond komen in „De Rank" de havenarbeiders, vislossers en de visknechts, kortom alle werkers van het los- en ver werkingsapparaat, in de IJmuidense vis- hallen bijeen om de moeilijkheden rond de vijfdaagse werkweek te bespreken. Deze vergadering staat onder leiding van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, Christelijke Bedrijfsgroep Centrale Neder land en de Katholieke Bond van werk- nemeré in het transportbedrijf. De ver gadering begint om half acht. Er worden ongeveer 500 man verwacht. GLASGOW (AP) De Schotse pers heeft in grote opmaak de particuliere audiëntie aangekondigd die Paus Joannes zal verlenen aan dr. A. C. Craig, het hoofd (moderator) van de Schotse kerk. Te gen dit bezoek, dat reeds lang in de pen was, hebben anti-papistische elemen ten in de Schotse kerk zich heftig ver zet. In een Vaticaans communiqué wordt gezegd dat „De Schotse kerk dit bezoek ziet als een uiting van christelijke naas tenliefde en als een stap naar vriend- schappelijker betrekkingen tussen de pro testanten en rooms-katholieken in Schot land en elders". In een redactioneel commentaar schrijft de Glasgow Herald: De rooms-katholieke kerk heeft met tact en diplomatie geant woord op het oorspronkelijke gebaar van goede wil van Schotse kant. Alles is nu gereed voor hetgeen, eer symbolisch dan praktisch, een daad van verzoening tus sen vervreemde christelijke tradities is De Scotsman in Edinburgh schrijft, dat de audiëntie „geen fundamenteelverschil maakt, maar illustratief is voor het nieuwe klimaat van christelijke verdraagzaak- heid en naastenliefde". Professor A. M. Renwick van de Vrije (Presbyteriaanse kerk, zei echter verbaasd te zijn dat de toenadering in Schotland tot Rome sneller schijnt te verlopen dan in Engeland. De meeste Schotten zijn van huis uit Presbyteriaans. De rooms-katholieke ge meenschap wordt gevormd door afstam melingen van Ierse immigranten. Het aantal vissersvaartuigen dat van IJmuicjen uit de zogenoemde boomkorfvis- serij uitoefent, wordt steeds groter. Uit de praktijk blijkt, dat dit soort visserij niet ge heel van gevaren is ontbloot. De scheep vaartinspectie heeft medegedeeld, dat met ingang van volgend jaar (per 1 januari 1963 dus) maatregelen van kracht zullen zijn om de gevarenfactor te verminderen. Het gevaar ontstaat als de netten vast lopen. Er is dan op het dek niemand aan wezig om de winch te bedienen. De ge volgen kunnen fataal zijn:als de vislijn op de winch niet breekt, wordt het schip om ver getrokken, het vaartuig kapseist. Per 1 januari 1963 wordt daarom als eis ge steld, dat de winch van de brug af kan worden bediend. Indien dit niet het geval is, dan zal geen certificaat van deugdelijkheid worden af gegeven door de Scheepvaartinspectie. Bij de schepen, die thans in aanbouw zijn, wordt uiteraard met deze eis rekening ge houden. De oude schepen, die thans in de vaart zijn, zullen dus tijdig maatregelen moeten treffen en de bedieningsinstalla ties van de winch moeten wijzigen. Omwonenden van bet Thalia-Theater in Oud-IJmuiden zagen in de afgelopen nacht omstreeks halfeen rook komen uit het ge bouw, dat vroeger een bioscoop was maar al sedert enige tijd gebruikt wordt als ma gazijn. Zij waarschuwden de politie die de brandweer alarmeerde. Op de brandmel ding rukte de Velser brandweer onmiddel lijk uit, onder commando van de brand weercommandant de heer P. ,T. de Klerk en hoofdbrandweermeester Verhoef, met de hogedruknevelspuit en een lagedruk autospuit. De hoofdingang van het gebouw was af gesloten met een ijzeren hek. De brand weerlieden forceerden een deur aan een zijkant en twee man, voorzien van zuur stofmaskers drongen het gebouw binnen. Door een hevige rookontwikkeling baanden de brandweerlieden zich een weg, op zoek naar de vuurhaard. Deze bleek zich te be vinden aan de andere zijde van het ge bouw, in de bioscoopzaal, die vrijwel leeg was: er bevonden zich daar slechts oude matten en wat rommel. Het bleek dat de houten vloer brandde. Met de lagedrukspuit werd flink water gegeven en toen leek de zaak bekeken. Maar de brandweer nam geen risico's en zaagde een deel van de door vuur aange taste houten vloer gedeeltelijk open om er zeker van te zijn dat het vuur werkelijk gedoofd was. Om de rook te spuien ging de deur aan de zijde van de Prins Hen drikstraat open. De hogedruk- en nevel spuit kwam in actie om de omgeving van de vuurhaard nat te houden. Om iets over halfdrie kon de lagedruk autospuit inrukken. De hogedruk- en ne velspuit bleef nog een half uur. Aan het snelle en kordate optreden van de brandweer is het te danken dat de brand zeer beperkt is gebleven. De scha de is vrij klein. Daar het gebouw gedeel telijk dienst doet als verpakkingsmagazijn van een coöperatie, bevindt zich ih dat deel veel brandbaar materiaal, zoals kar tonnen dozen. Het lijdt daarom geen twij fel wat er gebeurd zou zijn indien de brandweer er niet tijdig bij geweest zou' zijn. De Velser politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Omwonenden verklaarden vannacht, dat kinderen herhaaldelijk het gebouw binnen dringen. Dit is blijkbaar mogelijk, omdat aan het oude gebouw geen afdoende repa raties worden verricht. Sommigen gaven als hun mening te kennen, dat zij blij zou den zijn indien het hele gebouw zou wor den gesloopt, want zij vrezen dat van daag of morgen de baldadigheid van de jeugd zal resulteren in een grote uitslaan de brand die ook de woningen in de om geving in de as zou kunnen leggen. De heer D. Stevenson, gezagvoerder van de „Oranje Nassau", die meer dan 40 jaar in dienst van de KNSM was, is op 59-jarige leeftijd op Barbados, waar hij met zijn schip lag, plotseling overleden. Hij zou nog slechts enkele reizen tussen Nederland en het Caraïbische gebied ma ken alvorens met pensioen te gaan. Toen hij vorig jaar zijn dienstjubileum bij de KNSM vierde werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het stof felijk overschot zal naar Nederland wor den overgevlogen. De „Oranje Nassau", die onderweg is naar de Nederlandse An tillen, wordt zaterdag in Willemstad op Curagao verwacht. De directeur van het bedrijf Openbare Werken van Beverwijk, ir. L. Stoelinga is vandaag vijfentwintig jaar in overheids dienst. Het jubileum is in intieme kring ten kantore van Openbare Werken ge vierd. Hierbij waren de hoofden van dien sten en bedrijven tegenwoordig. Burge meester J. G. S. Bruinsma heeft de heer Stoelinga de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd. De heer Stoelinga staat aan het hoofd van een omvangrijk bedrijf, dat zvtraar belast is als gevolg van de grote stadsuitbreiding in Bever wijk. Hij staat bekend als een zeer deskundig man, die hogelijk wordt gewaardeerd. Meerdere malen heeft men hem in het openbaar geprezen om zijn kwaliteiten. De heer Stoelinga is ook een actief vereni gingsman. Zo is hij voorzitter van de doorns katholieke stichting „De Keerkring een culturele stichting voor Midden Ken- nemerland. Verder is hij voorzitter van de vereniging „Vrienden van de beiaard welke vereniging het enkele jaren gele den mogelijk maakte dat Beverwijk een carillon kreeg. Dr. W. A. Visser 't Hooft; WENEN (Reuter) De secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft te Wenen gezegd dat de algehele eenheid van de christelijke kerken nog geen kwestie van de huidige generatie is. Het is belangrijk, aldus Dr. Visser 't Hooft op een persconferentie, dat er een einde wordt gemaakt aan het onvrucht bare getwist en daj de verschillende ge loven ertoe komen met elkaar over hun verschillen te spreken. Geen van de twèehonderd niet rooms-katholieke kerken die tot de wereldraad behoren, zal het dogma van de onfeilbaarheid van de Paus aanvaarden", aldus de secretaris generaal. Sinds de Nederlandse Spoorwegen be gin april van het vorig jaar zijn begon nen met een personeelwervingsactie in België zijn 202 Belgen in dienst van de N.S. getreden. Op het ogenblik zijn er nog 134 werkzaam. Deze aantallen zijn belangrijk lager dan men had verwacht. Men had gehoopt in een jaar drie- tot vijfhonderd man aan te trekken. Toen men met de wervingsactie in Vlaanderen begon, heerste daar een vrij aahzienlijke werkloosheid. In juli opende men in Gent een wervingscentrum. De si tuatie op de Belgische arbeidsmarkt heeft zich echter binnen een jaar ingrijpend ge wijzigd. Dit is er de voornaamste oorzaak van, dat het aanbod van personeel bene den de verwachtingen bleef. Sedert de eerste dagen van de wervings actie hebben de N.S. ruim 1600 Belgische sollicitanten opgeroepen. Van hen versche nen er slechts 724. Op de medische in psychotechnische keuring vielen er 380 if. Van degenen die geschikt werden bevon den (344) traden er 202 in dienst. Daarvan namen er bijna 70 ontslag, voornamelijk vanwege aanpassingsmoeilijkheden. Het komt er in feite op neer dat de Belg die bij- de N.S. in dienst treedt, emigreert. In verband met de ongeregelde diensten is pendelen uitgesloten. Het was oorspronke lijk de bedoeling om zoveel mogelijk on gehuwd personeel aan te trekken; de ge huwde sollicitanten waren echter verre m Mevrouw Jacqueline Kennedy, echt genote van de Amerikaanse president is op haar wereldreis te Lahore in Pakistan aangekomen, waar zij werd begroet door' president Mohammed Ajoeb Khan. Zij brengt een bezoek van vier dagen aan Pakistan na een reis van negen dagen door het buur land India. Mevrouw Kennedy wordt zondag in Londen verwacht, vanwaar zij zal terugvliegen naar de Ver enigde Staten. (Telefoto) de meerderheid. Omdat in België zeer veel gehuwde vrouwen een werkkring hebben, bracht dit nieuwe moeilijkheden: De echt paren verloren het dubbele inkomen. De N.S. doen echter al het mogelijke om de Belgische gezinnen voor te bereiden. Voor dat de Belgische vrouw met haar gezin naar Nederland vertrekt, wordt zij gedu rende een week ondergebracht in een Ne derlands gezin om zich op de hoogte te stellen van de Nederlandse gewoonten. Maatschappelijk werksters houden, nadat de gezinnen in Nederland zijn gearriveerd, voortdurend contact. De Vlamingen die in dienst van de spoorwegen zijn, zijn voor het grootste deel werkzaam als stationsassistent in Noord- en Zuid-Holland. Er zijn er ook die werken als leerling-conducteur, leerling machinist of kantoorbediende Het groot ste deel van de Belgen vindt onderdak in Rotterdam en Amsterdam, respektievelijk in het gebouw Oase en op het schip Ora et Labora. Hoewel het aanbod van Belgisch perso neel steeds minder wordt, zetten de N.S. de wervingsactie voort. Men zal dit doen zolang elke man broodnodig is. Het is niet de bedoeling Italiaans of Spaans per soneel aan te trekken. De personeelssterkte van de Nederland se Spoorwegen loopt voortdurend terug. Zij bedraagt op het ogenblik 29.641 man. Ver geleken met vorig jaar is dit een ver mindering van 610 personen. Gedurende de tweede helft van 1961 bleef het ver loop beperkt, onder andere door de ver betering van de secundaire arbeidsvoor waarden. In het laatste kwartaal van dat jaar hielden in- en uitstroming van per soneel elkaar in evenwicht. De belangstelling in, Nederland voor be trekkingen bij de Spoorwegen is bepaald niet gering: in 1959 solliciteerden 7680 per sonen, het vierde deel hiervan werd m dienst genomen. In 1960 noteerde men 8200 sollicitanten; van dit aantal deden er 1763 hun intrede. De personeelsvoorziening in de sector machinisten vergt bijzondere aandacht Men is begonnen met een wervingsactie in het bedrijf zelf. De conducteurs vor men de eerste groep, waaruit men men sen wil opleiden tot machinist. Jazz-kerkdiensten De eerste „jazz-godsdienstoefening" in de Duitse Bondsrepubliek is in de St. Pauluskerk te Hamburg gehouden en gezien het aantal bezoekers een vol ledig succes geworden. Ondanks het kille, mistige weer stonden vele honder den jeugdige belangstellenden voor de deur van de kerk te wachten om de eerste herhaling van de dienst bij te wonen. De diensten werden vrijwel uit sluitend bijgewoond door bezoekers die normaliter nooit naar een kerk gaan. Sedert geruime tijd hadden geestelij ken in Noord-Duitsland waargenomen, dat verreweg het grootste deel van de jonge mensen zich na de belijdenis en bevestiging van de kerk afwendt. Vol gens de iniatiefnemers van deze eerste jazz-kerkdienst, een tweetal jeugdpredi- kanten, zijn hieraan niet in de laatste plaats de soms ouderwets aandoende kerkdiensten zelf de schuld. Het succes van deze moderne dienst schijnt aan te tonen, dat zij gelijk hebben. „Wij heb ben naar nieuwe methoden gezocht, misschien hebben wij nu de juiste weg gevonden." Bij de aanvang wees een der predi kanten zijn jonge toehoorders er op, dat het niet de bedoeling was een „show te houden". „Integendeel het gaat om een ernstige godsdienstoefening", zo zei hij. Na het openingsgebed en de bijbelle zing uit het evangelie van Lukas over de verkondiging van de engel aan de herders weerklonk de „herders-calyp so". Vijf Hamburgse amateurmusici, die zich volledig wijden aan de moder ne cool jazz, zaten op het podium naast het altaar. Begeleid door vibrafoon, te norsaxofoon, gitaar, slagwerk en bas zongen de aanwezige jongeren tussen 15 en 25 jaar de tekst mee, die hun in gestencilde vorm was uitgereikt. In zijn preek, die overeenkomstig de moderne stijl eenvoudig als „toespraak" werd aangeduid, zei de jeugdpredikant: „Veel jonge mensen zijn eenzaam. De diepste bevrediging ontbreekt hen. Zij moeten weten dat hier een blijde bood schap verkondigd wordt: het evange lie. Een ieder, die alleen is, behoeft niet eenzaam te zijn." De geestelijke organisatoren verklaar den: „Wij willen beslist geen sensatie verwekken. Het ligt ook niet in onze bedoeling de zondagse godsdienstoefe ning te veranderen. Wij zijn de mening toegedaan dat wij moeten trachten, de jonge ménsen van onze tijd een kerk dienst te geven die overeenkomt met hun opvattingen en de wereld, waarin zij leven." Zij herinperen eraan,- dat de Bijbèl enkel én alléén eenheid in de leer eist, maar dë'börmen en gebrui ken dienen aan de eisen van de betref fende tijd te worden aangepast. Maarten Luther moet eens gezegd hebben, dat men naar het „gezicht van de mensen" moet kijken. En dat heeft men gedaan. De organisatoren zijn ervan overtuigd, dat de belangstelling van deze vorm van kerkdienst in West-Duitsland steeds groter zal worden en daarom zijn ook nieuwe godsdienstoefeningen van deze aard in voorbereiding. De Hamburgse proef werd genomen in navolging van hetgeen er op dit ge bied in Nederland wa£ gedaan. De Ne derlandse jeugdpredikant G. Julius, die in de Pauluskerk in Rotterdam reeds langer dan een jaar „jazz-kerkdiens ten" voor de jeugd organiseert, stelde zijn Hamburgse collega's muziek en teksten ter beschikking. JAPAN: Opzienbarende verspreiding Het feit dat het Bijbelgenootschap van Japan ongeveer twee miljoen bij bels en testamenten in één jaar heeft verspreid in een land waar ten hoogste maar 500.000 christenen zijn, blijft voor iedereen een bron van verbazing. Het jaarverslag van het genootschap geeft een uiteenzetting over de distribu tiemethode. De verspreiding geschiedt door middel van veertig in volledige dienst zijnde colporteurs. Tijdens de acht jaren activiteit der colporteurs, heeft men 68 percent van het grondge bied van Japan bestreken en 48 percent van de bevolking benaderd in gesprek ken van deur tot deur. De prefectuur Hokkaido staat aan de top met een to taal van 894.397 bijbels, gevolgd door Koemamoto met een totaal van 369.929 bijbels, die gedurende dit tijdvak 'van acht jaar verspreid werden. Onlangs heeft de secretaris van het Bijbelgenootschap verklaard, dat de Ja panners de Bijbel niet langer beschou wen als een „westers" of „buitenlands" boek. Voor h t Japanse christelijke ge- zangenboek geldt dit reeds vele jaren. SPANJEln beslag genomen Spaanse douane-ambtenaren hebben bij de grenspost La Junquera een zen ding exemplaren van het evangelie volgens Johannes in beslag genomen als contrabande. De evangelies werden vervoerd in een als Britse auto gere gistreerde wagen, bestuurd door R. H. Love, een Amerikaans staatsburger, die de uitgeverij Ediciones Evangéli- cas Europeas te Winterthur, Zwit serland vertegenwoordigt. Met hem reisde Reuben Gil, een Spaans bur ger, die een schriftelijke bijbelcursus leidt, getiteld Luz de Vida (Licht van het Leven). Het was de bedoeling de evangelies te distribueren onder de 15.000 deelnemers van de leergang. De heren Love en Gil kregen te ho ren dat ze vervolgd zullen worden we gens een poging verboden lectuur te importeren. Al eerder werden de auteur en de drukker van twee protestantse boeken gearresteerd en veroordeeld tot gevan genisstraffen van één maand en één dag wegens het publiceren van „pu- blicacion clandestiba" dat is het schrij ven en openbaar maken van lectuur zonder het imprimatur van de r.k. kerk. Ongeveer 10.000 boeken werden toen in beslag genomen met inbegrip van exemplaren „geestelijke liederen voor kinderen". In nog geen twee jaar werden onge veer 500.000 bijbels en bijbelgedeelten naar Indonesië verscheept. Deze zullen voorzien in de eerste behoeften, na een periode van import-verbod. De import-actie van de laatste maan den kostte meer dan 1.200.000. en was mogelijk dank zij steun uit bin nen- en buitenland. Intussen neemt de eigen produktie in Indonesië toe. Een dezer dagen is de Belgische priester en Nobel-prijswinnaar pater Pire uit Brussel naar Pakistan vertrok ken. Tijdens een eerste verblijf van drie maanden hoopt hij een begin te maken met de stichting van een „Vre- deseiland" in het district Chittagong (Oost-Pakistan). Hiermee zal volgens een ontwikkelings plan van vijf jaar aan een gebied van 24.000 inwoners, technische, economi sche en sociale hulp worden geboden. Pater Pire, die met een kleine staf van technici temidden van de bevol king zal gaan wonen, en vooral de zelfwerkzaamheid van de bevolking ter plaatse wil stimuleren, ziet zijn actie als een model voor andere vormen van hulpverlening. Tevens is hij van mening, dat een gezamenlijk ontbaatzuchtige inspan ning van verschillende volken en groepe ringen voor hetzelfde doel zoals dit bij de voorbereiding van zijn plan nen heeft plaats gehad een belang rijke bijdrage vormt voor de vrede. „Gezond gezin" is de titel van het deze maand voor het eerst verschenen tijdschrift, samengesteld door de „Pro testantse Stichting ter bevordering van verantwoorde gezinsvorming". Deze stichting, opgericht in 1957, door onder meer de Hervormde Raad voor Kerk en Gezin, besteedde in de eerste ja ren van haar bestaan veel aandacht aan de interne meningsvorm en trachtte ini tiatieven te stimuleren om zo te ko men tot plaatselijke en regionale stich tingen voor verantwoorde gezinsvor ming. De initiatiefnemers meenden dat veel protestanten in Nederland moeite hadden de juiste houding te vinden in het huwelijksleven vooral in verband met de vorming van het gezin en de vraag van de gezinsgrootte, moeilijkhe den, die zeer gecompliceerd kunnen wor den voor hen die er nauw mee betrok ken zijn. Thans is met de uitgave van het eerste nummer van „Gezond gezin" de bovengenoemde stichting met deze pro blemen in de openbaarheid getreden. Haar doel is niet populair of weten schappelijk, maar er op gericht op openhartige en normale wijze proble men 'die zich in een gezin kunnen voor doen, te behandelen en daarover hulp en advies te geven. Teams, bestaande uit artsen, predikanten en sociaal werk sters, zullen in een onderhoud met ge zinnen hun vragen en problemen be spreken. In het tijdschrift dat voorlopig een maal in de twee maanden verschijnt, worden in elk nieuw nummer andere gezinssituaties uitvoerig belicht en de psychologische, medische, godsdiensti ge en geestelijke aspecten in het ge zinsleven benaderd en besproken. On der de titel „Zou u dit ook vragen?" kunnen ouders vragen richten aan de redaktie, die deze in het volgende num mer zal trachten te beantwoorden. Het eerste nummer is voorzien van aanbevelingen van Hervormde, Gere formeerde, Remonstrantse en Lutherse zijde. Het correspondentieadres is Prins Hendrikstraat 53, Den Haag. De Oostenrijkse evangelische bis schop May heeft medegedeeld dat het aantal protestanten in Oostenrijk tot 400.000 is gestegen. Tussen 1955 en 1960 zijn twaalf nieuwe gemeenten gesticht en 32 nieuwe kerken in gebruik geno men, waardoor het totale aantal nieuwe kerken sedert 1946 op 78 is gekomen. WENEN (Reuter) Het Bulgaarse com munistische blad Rabotnitsjesko Delo heeft gemeld dat de Bulgaarse minister van binnenlandse zaken, Tsankov, Tsjerven- kov opvolgt als plaatsvervangend minis ter-president. Tsjervenkov, die vroeger werd beschouwd als de sterke man in het politieke bureau van de communistische partij, werd in december afgezet en be schuldigd van Stalinisme. Generaal Dikov is benoemd tot minister van binnenlandse zaken. De onderminister van 'defensie, Tsoerov, volgt generaal Mi- chailov op als minister van defensie. Mi- chailov blijft plaatsvervangend minister president. Tantsjev wordt minister van justitie in de plaats van Naidenoy. Avramov volgt Koembiljev op als minister van buiten landse handel en Takov neemt de porte feuille van binnenlandse handel over van Christozov. BROMFIETSER GEWOND Een bromfietser afkomstig uit Castricum is woensdagmorgen op de Zeestraat in Be verwijk aangereden door een personenauto van een Duitser. De man stak de weg over maar lette niet goed op het verkeer. De Castricummer klaagde over hevige pijn in de knie. Hij is opgenomen in het Rode- Krui «ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11