Mammoet van minister Cals met vele pijlen beschoten al Dr. Servatius wil Globke als getuige oproepen HET WEER Wedloop tegen de klok van De Gaulle en OAS COR OLY PI PO-masker Volstrekt stilzwijgen over vooroverleg Anti-Nederlandse radio zender in Nieuw-Guinea Ook bedenkingen van 's ministers geestverwanten in Tweede Kamer Verrassing proces-Eichmann Gezagsdragers in Algerije zijn niet tegen de moeilijkheden opgewassen 47e JAARGANG NUMMER 118 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHVIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 22 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Kwestie-Nieuw-Guinea ge- Stem van vrij West-Irian" ifore ijou fin ij REGEN- EN TWEEDJASSEN Niet veel nieuws Meer bewolking gratis bij PELI vvrijfwas en zeifglanzendewas Meer bedenkingen Nog heel wat werk voor de boeg OAS-visa geëist van vier Nederlandse journalisten Het woord is aan Kamerlid stelt vragen over koelhuisboter Voor ieder de juiste BROMFIETS De grootste collectie bij BREESTR. 108 - BEVERWIJK Ben Bella en Ben Khedda In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 13 Horen en Zien5 Kunst 5 Uit stad en omgeving7 Topsy 9 Kerkelijk Leven11 In de Vishal en op zee11 Feuilleton 15 Panda en andere béeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 4 18 DU nummer bestaat uit twintig pagina's V- V. w IJmuider Courant WASHINGTON (AP) - Een volstrekt stilzwijgen hangt over de Nederlands- Indonesische besprekingen, die sinds dinsdag worden gehouden op een heim gehouden plaats in de bi Washington. uurt van In aanwezigheid van de Amerikaan Ells worth Bunker proberen twee Nederlandse en twee Indonesische onderhandelaars een grondslag te vinden, waarop formele on derhandelingen over de kwestie-Nieuw- Guinea kunnen worden geopend. Van diplomatieke zijde wordt vernomen dat de partijen dinsdagmiddag voor het eerst bijeen zijn geweest. Woensdagmorgen om half elf werd de conferentie hervat; zij duurde voort tot ver in de middag. De resterende dagen van de week zullen de besprekingen waarschijnlijk voortduren. President Soekamo heeft intussen zijn militaire commandanten en de bevolking gewaarschuwd zich niet in slaap te laten sussen door de atmosfeer van de vredes besprekingen in de -Verenigde Staten. Hij wekte op voort te gaan met de voorberei dingen voor de bevrijding van het om streden gebied. HOLLANDIA (AP) Sedert enige tijd heeft Indonesië een radiozender in de lucht voor de psychologische oorlogvoering om Nieuw-Guinea. De zender luistert naar de naam „De stem van vrij West-Irian". Van officiële zijde is in Hollandia mee gedeeld dat de zender het doet voorkomen in Nieuw-Guinea te staan, doch dat hij in werkelijkheid in Indonesië staat vermoe delijk in Djokjakarta of op West-Java. De fel anti-Nederlandse programma's worden uitgezonden in het Engels, Neder lands, Biaks, Seroeis en Maleis en behande len soms kleine gebeurtenissen op Nieuw- Guinea. Zij wekken daardoor een betrouw bare indruk. Volgens de bekendmaking in Hollandia hebben de uitzendingen ten doel het zaaien van twijfel en onzekerheid onder de Pa poea's en het in diskrecfiet brengen van te goeder naam en faam bekend staande per sonen. Advertentie BARTELJOPISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals, voor het eerst na zijn ziekte weer achter de regeringstafel in de Tweede Kamer, heeft gisteren veel critiek op zijn geesteskind, het wets ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, moeten aanhoren, zelfs van zijn eigen geestverwanten, al waren deze met hun bedenkingen vrij mild. De bewindsman was weer geheel in zijn oude vorm, met gespannen aandacht de sprekers volgend, steeds gereed een interruptie te plaatsen, intussen druk aan tekeningen makend. Hij zal zijn „lievelingsdier", de mammoet, ongetwijfeld met bekwaamheid en verve verdedigen. De bewindsman komt overigens pas op 3 april voor het eerst aan het woord voor de verdediging van de algemene aspecten van zijn wetsontwerp. Daarna begint de artikelsgewijze behandeling, die wel lang en moeizaam zal worden, ook al telt het ontwerp slechts 117 ar tikelen. Er zijn inmiddels al enige tientallen amendementen ingediend. Een mammoet, door pijlen beschoten in een wetgevend oerwoudHet is nog de vraag, welke pijlen doel zullen treffen. Op de eerste dag van het debat waren er vier sprekers van wie er twee, name lijk dr. T i 1 a n u s (C.H.) en mevrouw Van Someren (V.V.D.) menig somber woord lieten horen. Vriendelijker gestemd over dit werkstuk van minister Cals wa ren dr. Albering en mejuffrouw Nolte van de K.V.P., al hadden ook zij enkele beden kingen, mejuffrouw Nolte eigenlijk nog iets meer dan de heer Albering. JERUZALEM (AP)(Reuter) Tijdens de vanmorgen voor het Israëlische hoog gerechtshof begonnen behandeling van het beroep van nazi-misdadiger Adolf Eich- mann tegen zijn ter doodveroordeling we gens misdaden tegen het Joodse volk heeft verdediger Dr. Servatius de rech ters verzocht de Westduitse autoriteit Dr. Hans Globke als getuige-deskundige op te roepen om „achtergrondnieuws te geven over de Neurenbergse rassen wetten". Dit verrassende verzoek betekent de eer ste formele motie om Globke als getuige op te roepen in deze zaak. Tijdens het vorig jaar tegen Eichmann gevoerde proces dementeerde het bureau van bondskanselier Adenauer Eichmanns verklaring, dat de uitbreiding van zijn bu reau gedeeltelijk het gevolg zou zijn ge weest van initiatieven van dr. Globke, die sedert de oorlog een omstreden figuur is, wegens zijn officiële functie bij het Duit se ministerie van Buitenlandse Zaken ge durende het nazibewind. Vorig jaar maart verklaarde Adenauer nog dat hij „onbe perkt vertrouwen" in Globke had, die vol gens hem onder het Nazibestuur op zijn post was gebleven om „oog te houden op wat zij uitvoerden en hen zoveel mogelijk tegen te werken". Globke werd na de oorlog herhaaldelijk aangevallen wegens zijn officiële commen taren onder de nazi's op de Nüremberger wetten, die tegen de Joden waren gericht. Het pleidooi van Servatius bevatte overi gens niet veel nieuws. Hij wees er her haaldelijk op dat Eichmann één van de zestig afdelingshoofden van de Gestapo was. Er is geen enkel document overge legd, dat aantoont dat Eichmann ooit brie ven of bevelen ondertekende zonder er de woorden aan toe te voegen „volgens de orders die wij ontvingen" aldus Servatius. Eichmann was rechtstreeks verantwoor ding verschuldigd aan zijn chef generaal Heinrich Müller en kon niet los van de bevelen van deze generaal handelen, zo zei Servatius, die verder zei dat Eichmann nooit rechtstreekse instructies gaf. Een bevoegdheid die alleen uitgeoefend kan worden door een kabinetsminister werd in deze zaak toegeschreven aan de beklaagde, aldus Servatius. De last van de verantwoordelijkheid is door voormalige Nazi's die gevangen ge nomen werden door de geallieerden, afge wenteld op Eichmann om duidelijke rede nen, zo zei Servatius. Servatius herhaalde verder een verzoek dat hij op de eerste dag van het proces, op 11 april 1961 deed, toen hij vergunning vroeg twee leden van de Israëliche lucht vaartmaatschappij, die deelgenomen heb ben aan de gevangenneming van Eich mann in Argentinië te laten voorkomen. Het zijn Jack Sjimony, voormalig opera tions manager en de piloot Zvi Tohar. (Zie ook pagina 13) Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk wat neerslag. Minder koude nacht. Overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lage re. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuidwestelijk, later tussen noord en noordoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Zolang de woo -raad strekt Met een beetje goede wil zou men kun nen zeggen, dat de stand voor minister Cals na deze eerste dag 2-2 was, waar mee uiteraard niets is gezegd over de ver dere gang van zaken, waarin pas in ae loop van de volgende weken meer teke ning zal komen. Volgens dr. Albering getuigt het wets ontwerp van een grote visie. Het is net meest omvattende ontwerp op onderwijs gebied sinds de bevrijding en de heer Al bering wilde zich er graag positief tegen over stellen. Niettemin had hij een aan tal wensen die voor hem in verband met de beoordeling van het hele ontwerp toch wel van belang waren. In het bijzonder vroeg hij een doeltreffende inschakeling van maatschappelijke organen bij het on derwijs. Wat dit betreft vond hij het wets ontwerp te vaag. Zoals dit nu luidt kan de overheid de onderwerpen aanwijzen waar over „erkende organen" van ouders, le raren, gemeente- of schoolbesturen de mi nister van advies dienen. Deze ontmoe tingsvorm tussen maatschappij en onder wijs zou dus volgens dr. Albering duide lijker uit de verf moeten komen. Het wetsontwerp stelt volgens dr. Albe ring het openbaar onderwijs niet bij de bijzonderè school ten achter, zoals me vrouw Van Someren meende. De heer Al bering achtte de opzet van het ontwerp niet strijdig met de grondwet. Wel zou de regering onvoldoende oog hebben voor het principiële verschil tussen de openbare en de bijzondere school. Er worden te dwin gende eisen gesteld voor deugdelijke in richting van het bijzonder onderwijs. Voorzover bijzondere scholen op eigen kosten iets aan hun inrichting willen doen zouden zij daartoe de vrijheid moeten krij gen. Met kracht pleitte dr. Albering voor het behoud van de vierjarig ulo. Met de in het ontwerp voorgestelde planprocedure ging hij in beginsel akkoord. Voor de stich ting en bekostiging van scholen wil de regering namelijk komen tot een ieder jaar vast te stellen „Scholenplan" Mejuffrouw Nolte leek iets meer aar zeling te tonen dan haar geestverwant Albering. Zij was nogal bevreesd voor het geen zich na de aanvaarding van het wets ontwerp zou gaan ontwikkelen. Het leek haar „een stap in het schemerduister" „Als we deze mammoet verzwelgen slik ken we misschien tegelijk allerlei onbe kende dingen in", zo redeneerde zij „Evenmin als de tuinman de plant maakt kan de overheid het onderwijs maken. Het is een kwestie van groei". Zij wilde het gymnasium als zeer te waarderen voorbe reiding voor het wetenschappelijk onder wijs behouden. Het atheneum, dat in de plaats moet komen van de huidige hbs, els vooropleiding voor het hoger onderwijs, zal zijn vorm volgens mej. Nolte nog moe ten vinden. Deze spreekster had verder veel bezwaren tegen het programma voor de exacte vakken zoals de minister zich dat bij het gymnasium B voorstelt. Het zou te veel eenvormigheid vertonen met dat van het atheneum. Waarom is hier geen grotere verscheidenheid mogelijk? Evenals mevrouw Van Someren was mejuffrouw Nolte huiverig vmr de „brugklasse" als selectiemiddel in net eerste jaar van het voortgezet onderwijs. Voor het eerst na zijn ziekte zat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapen, mr. Cals, weer achter de regeringstafel in de Tweede Kamer om te horen wat de Kamerleden over zijn wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, de „mammoet wet", te zeggen hadden. Vóór het debat begon hadden de Kamerleden C. Kleijwegt (P.v.d.A.) en mevrouw Van Someren-Downer (V.V.D.) nog even een onderonsje met de bewindsman. (Zie verder pag. 2 van de C.H.U.). onder Vele grieven De Tweede Kamer streeft ernaar, op 12 juli het zomerrecés te doen begin nen. Of dit lukken zal, is nog niet te zeggen, want tal van zaken liggen nog op afdoening te wachten. Daar is in de eerste plaats de Mammoetwet, waarvan de behandeling gisteren begonnen is en die, met enige onderbrekeningen, wel vijf a zes weken in beslag zal nemen. De wijziging van de Huurwet (de huur verhoging, welke op 1 juli zou moeten ingaan), vereist spoed. Er liggen nog meer wetsontwerpen, waarvan het wenselijk is, dat ze ook binnenkort worden afgedaan, zoals de medewer king aan de totstandkoming van een congresgebouw in Den Haag, het wets ontwerp betreffende het Bijstandskorps ambtenaren op Nieuw-Guinea, de Wet op de Kernenergie en het verdrag met Duitsland. De regering heeft nog geen urgentieprogram ingediend voor wets ontwerpen, welke zij nog gaarne vóór het zomerrecés zou zien afgedaan, zo dat ook niet gezegd kan worden welke onderwerpen het eerst aan de orde zul len komen. Verwacht wordt in deze omstandigheden, dat het paasreeès van de Kamer slechts kort zal duren. ALGIERS (AFP, AP) Het vliegveld van Algiers is woensdagmiddag drie uur lang door soldaten afgezet geweest. Alle personeel en reizigers moesten op het vliegveld blijven. De maatregel was door de commandant van de militaire basis genomen om 'ncidenten te voorkomen, na dat de prefect van politie de plaatse lijke directeuren der luchtvaartmaatschap pijen ondervraagd had over een maatre gel van de- OAS. Vier Nederlandse en elf andere buitenlandse journalisten kregen namelijk geen plaatsbewijs voor M o or e Verleden en toekomst zijn twee grenzeloze zeeën, twee eeuwigheden het heden is de nauwe landengte daar tussen. Parijs omdat zij geen door de OAS goed gekeurd uitreisvisum konden tonen. De directeuren hebben verklaard aan de po- litieprefect een regeling te zullen voorleg gen, waardoor dergelijke incidenten kun nen worden voorkomen. (Van onze correspondent) PARIJS Het Franse staatshoofd, ge neraal Charles De Gaulle, heeft besloten de procedure der aflossing van de wacht in Algerije voor zover die nog daad werkelijk wordt waargenomen te ver haasten. De pas benoemde Hoge Commis saris, Christian Fouchet, die vandaag als ambassadeur in Kopenhagen afscheid nam van de Deense koning, gaat nog deze week in Algiers zijn nieuwe post bezet ten. Men verwacht voorts, dat de definitieve benoeming der twaalf leden van het voor lopige, gemengde Frans-Algerijnse uitvoe rend bewind ook spoedig zal afkomen, zo dat dit orgaan eveneens in Algiers kan worden geinstalleerd. Uit een lijst van zes tig kandidaten zullen de twaalf leden, waaronder drie Fransen, in gezamenlijk overleg tussen de Franse en de Algerijnse rtgering, gekozen worden. Het Franse weekblad l'Express weet te melden, dat generaal Billotte die vorige week was genoemd als kandidaat voor de post van Hoge Commissaris, van de O.A.S. de waarschuwing had gekregen, dat nij Algiers niet levend zou bereiken, als hij de functie zou aanvaarden. l'Express voegt Het Tweede Kamerlid de heer Egas (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Land bouw gevraagd welke bestemming zal worden gegeven aan de ongeveer 4000 ton koelhuisboter, die naar de minister heeft meegedeeld niet voor consumptie ter be schikking kan worden gesteld omdat zij niet voldoet aan de kwaliteitseisen. Hoe komt het dat deze boter niet meer voor consumptie geschikt is?, vraagt de heer Egas. die voorts wil weten, welke gevol gen deze gang van zaken zal hebben voor de prijs die de producenten zullen ont vangen. Advertentie Ben Bella, de Algerijnse nationalisten leider, die uit Franse gevangenschap is vrijgelaten, en Ben Joessef Ben Khedda, de premier van de voorlooige Algerijnse regering, hebben elkaar in Rabat, de Marokkaanse hoofdstad, ontmoet. Links Ben Khedda, rechts Ben Bella en in het midden op de achtergrond de Marokkaanse Koning Hassan 11. (Telefoto) Advertentie U voelt zich als herboren.... met een van onze mooie KLASSE-KOSTUUMS Prijzen 139.— t/m 198.—. hieraan toe, dat generaal Billotte later be sloot de post niet te aanvaarden, niet als gevolg van de waarschuwing van de O.A. doch met het oog op het verzet van premier Debré tegen zijn denkbeelden. De debatten in de Nationale Vergadering te Parijs over Algerije zijn gistermiddag met veel geschreeuw maar zonder stem ming besloten, nadat minister Louis Joxe het dertigtal sprekers geantwoord had. Het was de laatste zitting die de huidige Kamer, welke waarschijnlijk onmiddellijk na het referendum op 8 april ontbonden zal worden, heeft mogen houden. Men behoeft dus niet lang te gissen, wanneer men naar de redenen zoekt van de haast, die Parijs achter de verdere ont wikkeling der gebeurtenissen in Algerije wil zetten. De berichten uit Algerijnse en ook wel uit Franse steden, over nieuwe wandaden en plannen van de O.A.S., geven ruim schoots voedsel aan de gerechtvaardigde vrees dat, voorzichtig uitgedrukt, de uit voering der akkoorden van Evian zeker niet van een leien dakje zal gaan. En ook dat de huidige burgerlijke en militaire ge zagsdragers in Algerije in geen enkel opzicht meer tegen de moeilijkheden zijn dpgewassen. De vier mortiergranaten die dinsdag op de Place du Gouvernement in Algiers werden afgeschoten, blijken aan 24 mensen het leven te hebben gekost, 59 personen werden gewond. De O.A.S. gedraagt zich, vooral in Oran steeds openlijker, alsof ze zich de onbe streden meesteres van de situatie voelt. O.A.S.-commando's openden gisteren het vuur op ordetroepen, die een gebouw wil den bezetten, van waaruit de aanhangers van ex-generaal Salan hun radio-bulletins plegen uit te zenden. De aanval van de officiële troepen werd echter smadelijk af geslagen ten koste van tenminste twaalf doden. Ook in de stad Algiers is het gisteren weer tot bloedige botsingen gekomen, waarbij de O.A.S. nog steeds op de ac tieve en zelfs geestdriftige steun van de Franse bevolking blijkt te kunnen reke nen. In Algerije zijn gisteren tenminste dertig mensen, onder wie 27 Algerijnen, om het leven gekomen. In Frankrijk zelf werd in de oorlogs haven Toulon een vlootcommandant gear resteerd, die zijn huis ter beschikking stel de ivan de O.A.S. welke daar geheime be sprekingen hield. Ook Soustelle, die door de politie wordt gezocht, schijnt bij de commandant vaak in huis te zijn geweest. En zelfs O.A.S.-leden, die in de gevan genis zitten opgesloten, bezorgen de Fran se autoriteiten vaak nog veel kopzorgen. Een ex-kolonel die samen met zijn vroe gere bevelvoerder ex-generaal Challe »n ex-generaal Zeiler in de gevangenis van Tulle zat opgeborgen, werd gisteren in al lerijl met een helikopter naar Marseille overgebracht, om opnieuw verhoord te worden. Uit papieren, die op andere O.A. S.-samenzweerders gevonden waren, had de politie de indruk gekregen dat een nieuw komplot werd beraamd, met het doel de militaire rebellen uit de gevan genis van Tulle te bevrijden. De voorma lige kolonel maakte er bij zijn eerste ver hoor al geen geheim van, dat hij inder daad de ontwerper was van dat komplot, dat de volgende week had moeten wor den uitgevoerd. De beide ex-generaals houden een hongerstaking van 48 uur uit protest tegen „het prijsgeven van Alge rije". Zonder komplot, doch ingevolge de ak koorden van Evian, zullen daarentegen de zer dagen een twintigduizend Algerijnen worden bevrijd, die nu nog in kampen in Frankrijk en in Algerije zitten opgeslo ten. Een ander positief gevolg, dat van het formele einde van de Algerijnse oor log binnenkort verwacht mag worden: de militaire diensttijd zal voor Franse rekru ten van 27 tot 24 maanden worden in gekort. KLOOSTERSTRAAT 33 -35 - BEVERWIJK Voor do fijnore Heren- en Juniorenkleding

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1