Kort en AGE N D A Veel grieven van C.H.U. tegen „onheilsdier" van mr. Cals Bedrijfsschap Bakkers hield eerste vergadering Worms krijgt geen inzage in stukken van de zaak Walkate Nog geen lenteweer wat ruikt 1000 BROEKEN! Voortrekkers is de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt.Voor u'- en door zijn geur ook voor anderenI NIEMEYER Beverwijk MODESHOW Nieuwe Europa-zegels op 17 september Kerkelijk nieuws Commissie gemengd bedrijf op komst Etalagedieven gearresteerd Proefwoning „Eigen Huis" in Bouwcentrum si "I s-g &a Haarlem V elsen-lJ muiden Bouwlift met twee 1? man stortte neer :SÏ ^KWALITEIT V.' 1 .".'U.'.l MIH.'V ifomwetpnscrappelijK ..toPCSTVV. -:■■■ r, -^(vwo) Gyma^ium: Lyceum Middelbaar^ 'beroepsonde™. Concertgebouw, vrijdag 20.15 u.: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, m.m.v. Aldo Ciccolini, piano; werken van Hindemith, Ravel en Franck. Minervatheater, vrijdag 20.15 u.: Het Amsterdams Volkstoneel o.l.v. Beppie Nooy geeft een voorstelling van „De Jantjes", van Herman Bouber. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19.30 u.„Porgy en Bess", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Wien, wie es weint und lacht", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „De held van de steppe", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Gevaarlijke verhou dingen", 18 j. Lido, vandaag 19 en 21.15 u.: „Ursus, de wreker der slaven", 14 j. Van vrijdag af 19 en 21.15 u.: „Der Rosenkavalier", a.l.; 14 u.: „De wet der wildernis", a.l. Luxor, vandaag 19 en 21.15 u.: „Gigolo", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Ed die knapt 't op", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Kermis in de regen", 14 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „Het mon ster van de Amazone", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Oorlogsdrums", 14 j. Studio, vandaag 19 en 21.15 u.: „Es war eine rauschende Ballnacht", 18 j. Van vrij dag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Het zwarte schild", 14 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Vrouwen achter het bamboe gordijn", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafisch werk van Ruth Fischer 10-22 u. Tot 1 april. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werk van zes leer lingen van het Studio-atelier Von Frih- ling uit Hamburg, 9-17 u. Tot 31 maart. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Scholieren exposeren beeldende kunst, 9-13, 14-17 en 20-22 u. Tot 26 maart. „Bïoemenheuvel", Bloemendaalseweg 158, Bloenhendaal: Tentoonstelling van schilde rijen en aquarellen van Kees Laan. Tot 29 maarit. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 16 maart). DONDERDAG 22 MAART City, 20 u.: „Roman Holiday". Rex, 20 u.„Het begon met moord". VRIJDAG 23 MAART City, 20 u.: „De gebochelde van Rome". Rex, 20 u.: „De danseres en de vampier" VRIJDAG 23 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De sheriff met pettycoat". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddy op leven en dood". W.B. Theater, 20 u.: „De moordenaar en de brunette". Advertentie MORGEN - vrijdagavond - 8 UUR in de Hildebrandzaal, rest. Brinkmann, ingang Smedestraat. Entree 3.— (inclusief consumpties). Grote Houtstraat 167 - Haarlem Telefoon 16062 De Europa-zegels die negentien (of min der) Europese landen sinds 1958 jaarlijks uitgeven, zullen dit jaar op 17 septem ber verschijnen. Het ontwerp, dat op een conferentie van PTT-ministers in Bonn uit 25 ontwerpen werd gekozen, is van de Luxemburgse kunstenaar Lex Weyer. Het stelt een jonge boom voor' met ne gentien bladeren, die de gemeenschappe lijke inspanningen van de negentien PTT- administraties die zijn aangesloten bij de CEPT (Europese conferentie van poste rijen en telecommunicatie) symboliseren. Niet verder zoeken, keuze uit méér dan Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 Lageral voortga? onder - wijs (lavo) (Van onze Haagse redacteur) Advertentie De procureur-generaal bij het Gerechts hof in Den Haag. mr. D. J. van Gilse, heeft de schroothandelaar de heer L. Worms inzage geweigerd van de proces cessen-verbaal die opgemaakt zijn in de meineedzaak welke de heer Worms aan hangig heeft gemaakt tegen mr. J. A. Walkate. Dit heeft de heer Worms aan het A.N.P. meegedeeld. Mr. Walkate, voormalig beheerder van de schrootvereveningskas van de E.G.K. S„ thans directie-secretaris van Hoogovens te IJmuiden, is buiten vervolging gesteld ter zake van de meineedaanklacht. Desgevraagd deelde mr. Van Gilse ons mee geen informaties over deze weigering te willen geven. De heer Worms wil de processen-verbaal die naar aanleiding van in meineedaanklacht zijn opgemaakt, in- "n. omdat, zo zegt hij „ik van goedinge- 'hte zijde vernomen heb. dat mr. Wal- ate hierin toegegeven heeft onwaarheid te hebben gesproken vqor de rechter-com- missaris". De heer Worms zegt de gegevens uit de processen-verbaal nodig te hebben voor de civiele procedure die hij voert tegen de „Hansa Rohstoffen Verwertung A.G.". AI te radicaal. Een inwoner van Ven- ray had veel hinder van een kraaiennest in de schoorsteen van zijn woning. Hij kon het echter moeilijk bereiken en daar om goot hij petroleum in de schoorsteen en stak er de brand in. Het nest verdween door deze radicale oplossing, maar tevens ook de bovenverdieping van zijn huis, want door een lek in het stoókkanaal vloog ook de zolder in brand. De bewoner werd door het vuur gewond aan armen en handen. Hij ligt nu in het ziekenhuis. Rozenburgboulevard. Langs het eiland Rozenburg, tussen het dorp en de scheeps werf van Verolme, komt langs de zuide lijke oever van de Nieuwe Waterweg een boulevard. Over een ander plan, de gehele landtong tussen Europoort en Nieuwe Wa terweg op Rozenburg tot één boulevard te maken, zijn thans onderhandelingen gaan de. In het plan is voor Oostvoorne een kans opengelaten zich te ontwikkelen tot een badplaats met een boulevard, een strand op het zuiden en „in de rug" het grote, be schutte Oostvoornse Meer. Advertentie ■y- ■oY-vi. Het gevaar van de aantasting van het algemeen belang wordt voorkomen door de ministeriële goedkeuring van verorde ningen en de aanwezigheid, van ministe riële vertegenwoordigers in de bestuurs vergaderingen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Annaland (toez.) C. van Bart te Ter Aa (U.). Aangenomen naar Avereest T. Feenstra te Wons (Fr.) naar Huizen (N.H.) Jac. Vermaas te Veenendaal (voorheen te Hui zen (N.H.). Beroepbaarstelling. De heer I. J. Wal pot, kand. te Amsterdam, is beroepbaar. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Pernis K. van de Belt, kand. te Zwartesluis. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten tot instelling van een com missie gemengd bedrijf. Er zullen negen werkgevers- en drie werknemersvertegen- wAirdigers zitting in hebben. De com missie zal onder meer de vraag moeten beantwoorden, of verwacht mag worden dat het gemengde boerenbedrijf zich in de toekomst zal kunnen handhaven en bij goede bedrijfsleiding en bedrijfsvoering een behoorlijk bestaan zal kunnen opleveren Tegelijk met de instelling van de nieuwe commissie is de commissie kleine-boeren- vraagstukken opgeheven. De Rotterdamse politie heeft een 26- jarige havenarbeider, een 21-jarige kachel smid en diens 20-jarige broer gearresteerd, die vorige week uit etalages van juwe lierswinkels in Rotterdam en Barendrecht ringen hebben gestolen. Bij beide operaties pasten zij dezelfde werkmethode toe. 's Avonds werd met een straattegel de ruit ingegooid, één van de mannen deed een greep in de etalage en onmiddellijk daarop ging het drietal er met een gehuurde auto vandoor. In Ba rendrecht was de juwelier 's avonds nog in zijn winkel. Hij kon de politie aanwij zingen geven over de auto, hetgeen tot de arrestatie leidde. Veel hebben de beide inbraken de man nen niet opgeleverd. De ringen uit de Rotterdamse winkel waren niet van goud, maar van verguld etalagemateriaal. Het grootste deel van de buit uit Barendrecht werd bij een heler in Rotterdam in beslag genomen. Ook deze man, een 23-jarige matroos is gearresteerd. Leeftijd injanen STRUCTUUR VH. VOORTGEZET ONDERW'JS VOLGENS HET WETSONTWERP Wetensch.onderwi|S (Aan universiteiten en hogescholen) \>(6ew.) LAGER ONOFR W'JS '6 klassen In het gebouw van de Sociaal Econo mische Raad te Den Haag is gistermid dag de eerste openbare vergadering ge houden van het bedrijfschap voor het bakkersbedrijf. Behalve de staatssecreta rissen drs. W. K. N. Schmelzer van Al gemene Zaken en drs. W. F. Gijzeis van Economische Zaken, prof. dr. G. M. Ver rijn Stuart, voorzitter en drs. H. Jansen, secretaris van de SER, waren talrijke bestuurders van de verschillende organisa ties van werkgevers, werknemers en zelfstandige ondernemers uit het bakkers bedrijf aanwezig. Het aantal bakkerijen vertoont sinds de oorlog een dalende lijn. Van 1 januari 1948 tot 1 januari 1962 liep het aantal bakkers terug van 14.691 tot 10.836. Dit is 26 percent in veertien jaar. In 1961 verdwenen 625 bakkersbedrijven, zo ver klaarde de heer H. Beukman, voorzitter van 't bedrijfschap. Hij stond uitvoerig stil bij de problemen, die vooral de laatste jaren een grote rol spelen: personeelsge brek, de daling van het broodverbruik, de steeds sterker wordende drang naar de vrije (zater)dag en het probleem van de bezorging. Prof Verrijn Stuart wees in zijn rede in het bijzonder op de betekenis van de instelling van het bedrijfsbhap als onver brekelijke samenhartg van de belangenbe hartiging op economisch en sociaal ter rein van ondernemers en werknemers. De paritaire vertegenwoordiging van onderne mers en werknemers is een uitdrukkelijke erkenning van de gelijkwaardigheid van alle bedrijfsgenoten, voor de bepaling van het beleid op het niveau van de bedrijfs tak. (Vervolg van pag. 1) De woordvoerder van de C.H.U., dr. fTlanus, begon gisteren in de Tweede Kamer, toen hij zijn voorlopige mening over de Mammoetwet uitsprak, met een nogal bitter grapje. In een encyclopedie bad bij opgezocht wat bet woord mam moet betekent: „uitgestorven olifant uit de ijstijd; groot beest; naam houdt waarschijnlijk verband met bet Poolse woord „mammona" ofwel „onheilsdier". Een „groot beest" is bet huidige ontwerp niet. Het telt slechts 117 artikelen. Het is een raamwet, die nog vlees en bloed zal moeten krijgen door nadere alge mene maatregelen van bestuur. Door deze uitvoeringsbesluiten zal het onder wijs in zijn kern worden geraakt, volgens dr. Tilanus. Een der grote grieven van de woord voerder der C.H.U. was, dat het wetsont werp zwijgt over het overgangsrecht. Maar dit is toch een bijzonder gewichtig punt, daar het bestaan van vele scholen gemoeid is met dé aanvaarding van de mammoetwet. Dr. Tilanus vond de samen vatting van het hele voortgezet onderwijs in één wet bijzonder onpraktisch. Ieder die straks iets over een bepaald schooltype wil weten zal eerst de wet uit elkaar moe ten gaan plukken. De heer Tilanus be treurde dat het ulo aan de lager-onder- wijswet zou worden onttrokken. Het be treft hier een zeer belangrijke schoolvorm, die evenwel niet in de sfeer van het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs thuishoort. Het is verder bezwaarlijk, maatschappelijke organen in de wet op te nemen, zolang we nog niet weten wat de ze precies betekenen, aldus dr. Tilanus, die hiermee de opvattingen van de K.V.P. bestreed. De C.H.-spreker sloot zich bij de critiek op de brugklas aan. Deze zou als selectie middel in het eerste schooljaar maar een zeer gering nut hebben. Bovendien zou het wezen van het gymnasium erdoor worden aangetast. In de brugklas kan het lalijn vervallen. Dat het wetsontwerp in strijd zou zijn met de grondwet zou dr. Tilanus niet dur ven beweren Maar wel kan de regering hebben gedacht: hoe wandelen we langs dit historische monument heen zonder brokken te maken? De bewindslieden ge bruiken in het ontwerp woorden en begrip pen die de grondwet niet kent, bijvoor beeld „basisonderwijs" inplaats van „ge woon lager onderwijs". Zo kunnen zij alle mogelijke termen uithollen en de grondwet omzeilen, aldus dr. Tilanus. Hoewel de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp nog bij lange na niet aan de orde was, wilde dr. Tilanus nu al zeer ernstig bezwaar maken tegen een amendement-KIeijwegt (P.v.d.A.), waarin wordt voorgesteld, ook genootschappen op geestelijke grondslag (bijv. humanisten) in de gelegenheid te stellen in de lokalen van openbare scholen vormingsonderwijs te doen geven aan leerlingen die dit willen. Het wetsontwerp opent deze mogelijkheid thans alleen voor godsdienstonderwijs. Liberale bezwaren Van libérale zijde werden ernstige be zwaren naar voren gebracht door me vrouw Van Someren- Downer. Samengevat waren haar grieven: het ont werp bedreigt het openbaar onderwijs. Het stelt de oprichting van openbare scholen afhankelijk van 's ministers planprocedu re. Hierdoor worden de gemeentebesturen aan banden gelegd. Het openbaar onder wijs kan ook schade lijden door instelling van maatschappelijke organen, wanneer deze een regelende taak krijgen. Hier dreigt het gevaar van „verzuiling". Het is bovendien de vraag of de over heid haar zorg voor het openbaar onder wijs (een grondwettelijke verplichting) kan overdragen aan andere organen. Het gymnasium moet volgens het ontwerp veren laten en de brugklas zal weinig uit komst bieden, aldus mevrouw Van Some ren. Zij wilde niet aannemen dat mini ster Cals het openbaar onderwijs een slecht hart toedraagt, maar zij vroeg zich wel af, of de minister het wezen lijke van dit onderwijs begrijpt.. Zij her innerde eraan, dat mr. Roosjen (A.R.) de merknaam „mammoetwet' heeft ge lanceerd. Een mammoetwet vanwege de zeer grote omvang van de te regelen stof. Naar haar mening was aan de heer Roosjen een groot reclamedeskundige ver loren gegaan. „Want de door hem gevon den merknaam is niet meer weg te bran den", merkte zij onder grote hilariteit op. Om bij halfzeven eindigde deze eerste dag van het debat. Het KNMI deelt mede: Een storing, die in de zymkke noordelijke stroming boven de Noordzee naar het zuiden wordt ge voerd, bevond zich donderdagochtend bij Jutland. Het front zal het komende etmaal ons land zonder veel neerslag passeren. De bewolking tempert de uitstraling zodat in de komende nacht van vorst bijna geen sprake zal zijn. Na de frontpassage komt de wind weer in de noordhoek. In de algemene luchtdrukverdeling zijn geen tekenen, die wijzen op een drastische ver andering van het weer in West-Europa. Tot op lage breedte heerst nog het win terse weer. De lente begon in de Balkan met een dik pak sneeuw en in Zuid- Frankrijk met 5 graden vorst. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen «0 c w binnen- en buitenland. a Neerslag: laatste 24 uur. E ai SC S Den Helder zwaar bew n 3 0 Ypenburg onbewolkt n 5 0 Vlissingen zwaar bew n 4 0 Eelde onbewolkt windst. 4 0 De Bilt onbewolkt n 5 0 Twente geheel bew no 5 0,1 Eindhoven geheel bew n 5 0 Zd-Limburg zwaar bew no 4 0 Helsinki sneeuw z -1 0,3 Stockholm mist windst 0 0 Oslo onbewolkt windst. 2 0 Kopenhagen mist windst. 3 0 Aberdeen regen nnw 6 1 Londen half bew. n 6 0 Amsterdam onbewolkt n 4 0 Brussel geheel bew no 4 0 Luxemburg onbewolkt no 5 0 Parijs zwaar bew. nno 6 0 Bordeaux onbewolkt n 14 0 Grenoble onbewolkt windst. 11 0 Nice half bew. nnw 12 0 Berlijn onbewolkt ono 6 0 Frankfort onbewolkt no 8 0 München geheel bew O 3 0 Zurich licht bew. n 0 6 Genève licht bew. windst. 9 0 Locarno onbewolkt n 11 0 Wenen sneeuw nw 3 Innsbruck geheel bew O 0 Athene zwaar bew nnw 0 Kome motregen no 11 8 Ajaccio zwaar bew ono 13 Madrid geheel bew. windst. 12 1 Mallorca geheel bew. windst. 14 0 Vrijdag 23 maart Zon op 6.38 uur, onder 18.57 uur. Maan op 21.14 uur, onder 7.48 uur. Maanstanden 29 maart 5.11 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 maart Hoog water 4.41 en 16.53 uur. Laag water 0.24 en 12.43 uur. Vrijdag 23 maart Hoog water 5.09 en 17.20 uur. Laag water 0.54 en 13.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot j5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Leerling - stelsel Na „Ieders Huis Straks", „Het Huis voor één", „Het Huis voor Twee" en „Wonen op de Boerderij" stelt het Bouw centrum te Rotterdam thans als vijfde proefwoning het eigen huis voor grotere gezinnen ten toon. Het is ontworpen door de groep jonge architecten „de werkgroep H B O. 5' die ook „Ieders Huis Straks" ontwierp in opdracht van de Stichting Studiegroep Efficiënte Woningbouw. Fi nanciële medewerking verleende de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, die dit plan in zijn collectie standaardplannen zal opnemen. Het „Eigen Huis" heeft met twee bouw lagen een oppervlakte van 100 vierkante meter en dat is net het maximum waar voor het rijk de premie eigen woningbe- zit verleent. Het kan tevens als woning wetwoning in aanmerking komen voor een gezin met zeven personen. Het „Eigen Huis" zoals dat thans in het Bouwcentrum is tentoongesteld zou als premiebouw uitgevoerd met inbegrip van 50 vierkante meter grond (tegen 22 a 23 de m2) gebouwd kunnen wor den voor 24.000. Uiteraard is die bouwprijs afhankelijk van de plaats waar wordt gebouwd. •••••MMNtNNMNNtMNI lavo-brugiaar Andere vormen van voorfgezer onderwijs Bij een in aanbouw zijnde flat aan de Spinozaweg te Rotterdam is een mate- rialenlift negen meter omlaag gestort. Er stonden twee arbeiders, een 43-jarige op perman en een 55-jarige collega op. Zij werden vrij ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk ont stond door het losraken van een bout, waardoor het beveiligingssysteem onklaar raakte.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2