Komst Oostduitser Bolz maakt Genève onzeker dat is andere koek! oolly koek Peronisten roepen een 24-uurstaking uit HOORTOESTELLEN Kroesjtsjev gaat akkoord met samenwerking in de ruimte Hi&f v&ujdm SUNIL HALEN! Een wederwoord J Wereldnieuws Sovjetdruk op het Westen Geen Joods paasbrood in de Sovjet-Unie meer Kennedy: „Inspectie ter plaatse nodig" Klacht van Israël bij de Veiligheidsraad DONDERDAG 22 MAART 1962 3 Amerikanen bereid te helpen, maar Mr. Stikker in Brussel BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 Gekoppeld aan oplossing voor de ontwapening Aken vrij van pokken NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Op de <=Praatótceh Jac. Fahrenfort VERLOVINGSRINGEN (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE De Sovjet-Urrie heeft in Ge nève het westen verder onder druk gezet door de Oostduitse minister van Buiten landse Zaken, Lothar Bolz, naar Genève te ontbieden voor „consultaties over een Duitse vredesverdrag en de normalisering van de toestand in West-Berlijn." Toen de kleine, dikke topdiplomaat van Europa's meest gecompromitteerde regiem gister avond op het vliegveld van Genève aan kwam, vond hij overigens geen enkele mi nister van het oostblok ter begroeting aan wezig. Hij revancheerde zich door aan de pers te verklaren dat „de komende dagen wel zouden uitwijzen wat hij hier kwam doen". Die vraag was wel gerechtvaar digd. Zijn snorkende verklaring over Duitslands bijzondere wensen en verplich tingen inzake de ontwapening kunnen na melijk moeilijk het feit verdoezelen, dat de 18-mogendhedencommissie van de UNO op geen enkele wijze de wens te ken nen heeft gegeven het oordeel over de ont wapening te vernemen van de Duitse sta ten, die geen van beide lid van de UNO zijn. Wat komt Lothar Bolz in Genève doen? Het onschuldigste antwoord op die vraag en de westelijke mogendheden houden zich daar voorlopig aan is dat de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroeder, al eerder in Genève is ge weest en daar zowel met Dean Rusk als met Gromyko heeft geconfereerd. Zulks naar verluidt, tegen zijn zin doch op wens van Adenauer. De Sovjets, zo redendren de westelijken, konden daarop moeilijk an ders doen dan een ruk aan een touw van hun Oostduitse marionet geven. Helemaal gerust zijn de westelijke dele gaties niet over hun eigen theorie. Een wat zorgwekkender uitleg zou zijn dat Bolz ten overstaan van de neutralen nog eens de Oostduitse bereidheid tot aanvaar ding van het Rapacki-plan zou komen her halen. Daarmee zou de bondsrepubliek in een onaangename positie komen het enige land in centraal Europa te zijn, dat wei gert afstand te doen van kernwapens. De onrustbarendste theorie over de ver schijning van Bolz is, dat het de Sovjet- Unie nu inderdaad ernst zou zijn met het sluiten van een vredesverdrag en dat zij het westen onder de druk van die dreiging op z'n best de keus zou laten een ruilhan del aan te gaan, bijvoorbeeld een tijdelij ke regeling voor West-Berlijn tegenover de aanvaarding van het Rapacki-plan. Het zorgwekkende van die hypothese is, dat het westen onder meer door de af wezigheid van Frankrijk volstrekt niet geprepareerd is op het nemen van een be slissing op korte termijn. De Amerikanen confereren in Genève voornamelijk om tijd te winnen, die zij nodig hebben voor de hervatting van hun kernproeven om daarmee de deuk uit te kloppen, die door de recente Sovjet-Atoomtesten in hun nu cleaire superioriteit was geslagen. Is die superioriteit hersteld, dan kan, bijvoor beeld op een topconferentie uit een ster kere positie net Kroesjtsjev worden on derhandeld. Dat het westen in Genève momenteel in het defensief is, blijkt uit een uitlating van Rusk, die dezer dagen zei: „als onze na- rAdvertentie MET GRATIS CHOCOLADE tionale belangen op het spel staan, kun nen wij ons niet te veel van de wereld opinie aantrekken." Die houding wordt versterkt door de volstrekte ontoegevend- heid die Rusk hier heeft ontmoet bij het aftasten van het Russische standpunt. Noch inzake Berlijn of Duitsland, noch over het staken der kernproeven of zelfs de procedure van de ontwapeningsconfe rentie hebben de Russen één milimeter toegegeven. Zij zijn harder dan ooit. Vandaar, dat er bij de Amerikanen en Britten nu wel degelijk bezorgdheid heerst dat de Sovjets hun onaangename, militaire initiatieven in de luchtcorridors naar Berlijn zullen completeren met even onaangename di plomatieke stappen in de kwestiès waar het boven alles om gaat: Berlijn en Duits land. De komst van Lothar Bolz heeft in ieder geval de aandacht afgeleid van de woor denstroom in het Paleis der Naties over het voorshands academische onderwerp van de ontwapening. Het is een nieuw ele ment in het vastgelopen oost- westover- leg. Lord Home, die gisteravond met Gro myko dineerde, heeft misschien de eerste indicaties gekregen. Gromyko zou van daag tot Bolz een toespraak houden, die de Russen hier hoffelijk als consultatie wensen aan te duiden. BUENOS AIRES (Reuter) De peronis- tisch gezinde vakbonden in Argentinië heb ben voor morgen een vierentwintiguur- staking uitgeroepen. In een resolutie van tweeënzestig Perónistische vakbonden wordt verder gedreigd met een algemene staking van onbeperkte duur in heel Ar gentinië wanneer de regering de zondag gekozen functionarissen niet in de gele genheid stelt hun posten te bezetten. De staking zou 1 mei beginnen. Inmiddels heeft president Frondizi ge weigerd de ontslagaanvragen van de mi nisters voor het leger, de marine en de luchtmacht te aanvaarden. Blijkens een communiqué van het staatshoofd worden de ontslagaanvragen van de andere leden van het kabinet in beraad gehouden, zo lang het overleg om te komen tot een regering van nationale eenheid nog niet is afgesloten. De „hoge Perónistische raad" heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat terugkeer van oud-president Pe- MOSKOU (AP) Hoofdrabbijn Levin van Moskou heeft voorzichtig gereageerd op het denkbeeld uit Amerika ongedesemd paasbrood naar de Sovjet Unie te laten komen omdat de Russische staatsbakke- rijen dit jaar geen matzes voor Pasen zullen bakken. Hij zei „indien de Russi sche regering toestemming geeft, dan is het een goed Amerikaans idee. Indien de Russische regering geen toestemming geeft, dan was het een slecht Amerikaans idee". Levin zei dat de staatsbakkerijen het vorig jaar 120 ton matzes voor de half mil joen Joden van Moskou gebakken hadden. Óp kleinere schaal gebeurde dit in andere Russische steden. In totaal wonen er in de Sovjet-Unie is ongeveer 2,5 miljoen Joden. Op de 'vraag of hij wist waarom dit jaar de regering hiervoor toestemming geweigerd had zei hij: „Wij kunnen niet naar het waarom vragen." Westelijke diplomaten menen dat dit een nieuwe stap is in de Russische cam pagne tegen de godsdienst. WASHINGTON President Kennedy heeft gisteren tijdens zijn persconferentie gezegd dat er „één zeer fundamenteel ver schil" tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten schijnt te bestaan ten aan zien van controle bij een verdrag tot stop zetten van kernproeven. De Verenigde Sta ten zijn van mening dat inspectie ter plaatse nodig is omdat het niet altijd mo gelijk is kernontploffingen van aardbe vingen te onderscheiden. Aan de president was gevraagd of de Verenigde Staten op de conferentie in Ge nève een controlesysteem zouden aanne men dat niet het recht op internationale controle op zowel Sovjetrussisch als Ame rikaans grondgebied omvat. Kennedy toonde begrip voor het lot van de gemobiliseerden, die eind vorige zomer wederom onder de wapenen zijn geroepen vanwege de crises in Berlijn en Vietnam. Er hebben enige demonstraties van onte vredenheid plaatsgevonden. Kennedy hoop te dat de soldaten zouden inzien dat hun paraatheid bijdraagt tot de veiligheid van Amerika. De demobilisatie zal zodra dit mogelijk zal zijn, beginnen. Het congres heeft besloten de poging te staken om de regering meer te laten uit geven voor de superbommenwerper B70 dan de regering op dit moment verant woord acht. President Kennedy wenst dit besluit niet te zien als een persoonlijke overwinning, doch als een conclusie, waar de feiten toe moesten leiden. BRUSSEL (ANP) De secretaris-gene raal van de Noordatlantische Verdrags organisatie, mr. D. U. Stikker, is te Brussel aangekomen voor een officieel bezoek aan België van drie dagen. Hij werd ontvangen doör de Belgische minister van Buitenlandse Zaken en zijn voorganger als secretaris-generaal van de NAVO, P. H. Spaak. Mr. Stikker zal vandaag met koning Boudewijn en koningin Fabiola het noen maal gebruiken. Verder zal hij besprekin gen voeren met regeringsautoriteiten. rón de enige manier is om de vrede in het land te herstellen. De huidige crisis is ontstaan door toedoen van een groep generaals, admiraals en directeuren van buitenlandse maatschappijen „die zowel hun geweten als de waardigheid van de natie over boord hebben gegooid". Verder zeggen de Peronisten in hun ver klaring: „Wij strijden voor het recht, maar wij zullen tot geweld overgaan als de om standigheden dit eisen". In Madrid verwachtte men vandaag een groep Argentijnse vakbondsleiders. Zij zul len in de Spaanse hoofdstad overleg ple gen met Perón over de huidige crisis in Argentinië. Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar AUDIUM - SIEMENS - WIDEX - OTICON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 NEW YORK (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev heeft president Kennedy ge antwoord dat de Russische vertegenwoor digers in de UNO-commissie voor de ruim tevaart te New York opdracht zullen krij gen met hun Amerikaanse ambtgenoten te overleggen over de praktische vraag stukken van samenwerking bij het onder zoek en het voor vreedzame doeleinden gebruiken van de ruimte. „Het is bijzonder wenselijk", aldus Kroesjtsjev, „om een internationale over eenkomst op te stellen en aan te gaan, die zou voorzien in wederzijdse hulp bij het zoeken naar en bergen van ruimte vaartuigen en -cabines, wanneer deze een noodlanding zouden moeten maken". De Russische premier spreekt er zijn voldoening over uit dat de Amerikaanse regering het noodzakelijke begrip heeft getoond voor zijn eerder voorstel voor een gemeenschappelijke Russisch-Ameri- kaanse krachtsinspanning bij het onder zoek van de ruimte. Kroesjtsjev zegt, dat deze samenwerking in zekere mate af hangt van de oplossing van het ontwa- peningsvraagstuk. De grote vooruitzichten voor samenwerking en samepbundeling, tot en met de gezamenlijke ontwerping v^n ruimteschepen voor tochten naar an dere planeten, zullen slechts duidelijk wor den wanneer overeenstemming over ontwa pening zal zijn bereikt, aldus de Russi sche premier Kroesjtsjev verklaart verder dat alle landen gelijke kansen moeten AKEN (DPA) De Wereldgezondheids organisatie in Genève heeft bepaald dat Aken niet meer pokkeninfectiegebied is. De beschermingsmaatregel gold sedert 23 februari nadat een arts pokken had ge kregen. Advertentie hebben om deel te kunnen nemen aan een internationaal onderzoek van de ruimte. Hij noemt dan een aantal punten, die bij een gemeenschappelijk onderzoek aan de orde zouden komen, namelijk: 1. Het gebruiken van aardsatellieten voor het tot stand brengen van een internationaal stel sel van verbindingen over zeer grote af stand. 2. Het organiseren van een we reldomvattende weerberichtendienst, door middel van kunstmatige aardsatellieten, 3. Het doen van waarnemingen met ge bruikmaking van radiotechnische en opti sche middelen, in een gemeenschappelijk programma voor het lanceren van ruimte vaartuigen met de maan, Mars, Venus en andere planeten van het zonnestelsel als bestemmingen. 4. Amerikaans-Russi sche (eventueel internationale) samen werking bij het bestuderen van de natuur kunde in de ruimte en voor zover deze tak van wetenschap betrekking heeft op de hemellichamen. Het antwoord van Kroesjtsjev is in Amerikaanse officiële kringen gunstig ontvangen. De Russische premier heeft zich uitgesproken voor sa menwerking met de Verenigde Staten op dezelfde gebieden die president Kenne dy in zijn voorstel had genoemd, aldus deze kringen. De voldoening wordt echter enigszins getemperd door de omstandig heid, dat de Russische premier deze sa menwerking koppelt aan een oplossing van het ontwapeningsvraagstuk. NEW YORK (AFP-Reuter) Israel heeft gisteren bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een tegenklacht tegen Syrië ingediend en eveneens verzocht om een bijeenkomst. Israel beschuldigt de re gering te Damascus van herhaalde aan- valsdaden door Syrische strijdkrachten op Israëlische burgers en Israëlisch grondge bied en van dreigementen die gericht zijn tegen de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van het land. Een woordvoerder van het Syrische le ger heeft te Damascus meegedeeld dat Sy rische vliegtuigen een Israëlische straalja ger hebben neergeschoten en een ander hebben beschadigd. Volgens de woordvoerder werden vier Is raëlische straaljagers die boven Syrisch grondgebied vlogen, aangevallen door vier Syrische toestellen. Na een luchtgevecht van cjrie minut?n troffen de Syriërs twee van de' tsrkëlische jagers! Eén ervan stort te in Israel neer .en de drie andere na men de wijk. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft echter gezegd dat de berichten over een luchtgevecht en het neerschieten van een Israëlisch vliegtuig verzinsels zijn, De kievit, die trouwe, vader landslievende vogel, die elk jaar in maart zijn ei ten be hoeve van het Koninklijk Huis pleegt te leggen, zal er dit jaar waarschijnlijk niet in slagen deze nationale traditie te handhaven en ziet zich der halve wellicht genoodzaakt de eerste dagen van april voor deze patriottische daad te ge bruiken. Dat mag niets afdoen aan de reputatie van deze ge vleugelde Nederlander van on besproken levenswandel, die immers geenszins door de geest van de tijd tot deze nalatigheid is gekomen doch uitsluitend door de late winter. Wanneer alle Nederlanders zo onwrikbaar vasthielden aan vaderlandse waarden als de kievit, zou het waerachtig nog wel gaen. En dan te bedenken dat in sommige orthodoxe kringen sinds lang een zachte verbazing bestaat over het feit, dat de kievit er nog steeds niet toe is overgegaan een oranje ei als eersteling te leggen! Men kan tenslotte ook te hoge eisen stellen, en een kievit is ook maar een mens. Die late winter is overigens weer eens een duidelijke be vestiging van oud-vaderlandse wijsheden, waarin weersvoor spellingen voor maanden later zijn vastgelegd. Deze, meestal in vlijtige pogingen tot rijm gegoten, oud-Nederlandse zegswijzen handhaven zich door de eeuwen heen en blij ken telkens weer verbazing wekkend juist. De meesten onzer kennen nog maar weinig van die weer spreuken, en hun taalschat be perkt zich in dat opzicht meestal tot „maart roert zijn staart" en „april doet wat hij wil", met welke dooddoeners niemand werkelijk geholpen is. De echte vastbijters op het ge bied van de taalkennis bren gen het soms nog tot „groene kerst, witte paas" en „morgen rood water in de sloot", maar daarmee houdt het dan ook helemaal op. Overigens moet hierbij vermeld worden dat een aantal zogenaamd intellec tuelen zich nog steeds het hoofd breekt over de vraag ioor welke oorzaak er nu eigen lijk op een morgen ooit rood water in een sloot kan komen, doch dat is dan de categorie domoren die altijd en overal moeilijkheden probeert te ver oorzaken. Zij zijn dezelfde lieden die trachten oeroude spreekwoor den voor hun eigen kleine be langetjes te exploiteren. Zij hebben het indertijd doorge dreven dat communistische raadsleden uit werkcommissies werden gezet onder het schijn heilige motto: „Laat de linker kant niet weten wat de rechter doet", wat natuurlijk een vol komen verdraaiing van het erfgoed onzer rijke taal is. Nóg een stap verder en alle pro gressieve journalisten worden van de publieke tribune der rechtszalen geweerd onder de oud-vaderlandse leuze: „laat de linkerkant niet weten wat de Rechter doet", waarmee we een ernstige kwetsuur aan onze democratie zouden zien toegebracht onder het mom van de wijsheid onzer voor vaderen. En dat lijkt mij on toelaatbaar. Maar laten we terugkeren tot het weer. We hadden kun nen weten dat we een zeer lange winter zouden moeten doorstaan, aangezien een tot dusver nog onweersproken mededeling in oude almanak ken te vinden is die resoluut verklaart: „Werken met St. Anna de mieren, dan zult ge een lange winter vieren". Wij hadden dus niets anders be hoeven te doen op de u wel bekende feestdag van St. Anna even te informeren of de mie ren op die dag normaal aan het werk waren, of dat zij een vierentwintiguursstaking had den uitgeroepen. Achteraf is ons gebleken dat de nijvere diertjes op die datum alle op de voorgeschreven tijd op hun werk zijn verschenen en dat er geen abnormaal ziekteveriet of ander verzuim te constateren viel. We zijn er trouwens nog niet. Wie mocht menen dat het met het roeren van de staart wel mee zal vallen en dat april nu eens zal doen wat de vita mine-minnende mens graag wil, heeft buiten de geijkte spreuk gerekend die aldus luidt: „Klapt januari niet van kou, dan zit men in april in rouw". En alsof dat nog niet duidelijk genoeg is, voegt een ander wijsgerig volksmondige eraan toe: „Als in januari de vorst niet komen wil, dan ver schijnt hij stellig in april". Een ongeluk komt zelden al leen. Terwijl we hog mistroos tig treuren om het grauwe vooruitzicht van een winterse april, bereikt ons een andere wijsheid uit vervlogen eeuwen, die moeilijk als een troost kan worden beschouwd, integen deel: „Dondert het in de maand maart, in mei dekt de sneeuw de aard". Men ziet dus dat sneeuw in mei ook nog tot de mogelijk heden behoort; zouden we dan maar niet liever meteen de kachel tot begin september aanhouden, om dan voorzich tig wat harder te gaan stoken? En ik moet zeggen dat het in de maand maart overal flink gedonderd heeft. Afgezien nog van Algerije, Nieuw-Guinea en de Mammoet-wét, die alle drie nog heel wat gedonder kunnen veroorzaken voordat de maand uit is. Er zijn wijze, doorgewinter de mensen die ons nu lekker zitten uit te lachen. Dat zijn de lieden die oude wijsheden indachtig zijn geweest en bij tijds voorzorgen hebben ge nomen. Het zijn degenen waar van de almanak zegt: „Die wil wezen een wijs man, doe zijn turf op voor St. Jan". Die mensen zijn natuurlijk in hun nopjes. Zij hebben hun turf opgedaan vóór St. Jan een kleine moeite, maar je moet er even aan denken en nu kunnen ze lachen. Ik was vast van plan om turf op te doen voor St. Jan, maar het is er wéér niet van gekomen. Een mens kan niet overal aan den ken. Op het laatste moment ben ik er nog opuit geweest, maar toen had de kruidenier natuurlijk geen turf meer. Geen kruimel. Trouwens, het is ook onzin om turf bij de kruidenier te halen. Iedereen weet immers dat je die alleen maar bij de drogist kunt krijgen. Hebt uw turf opgedaan voor St. Jan? Jammer. Zo ziet men dat voor de meesten onzer de wijsheid der ouden verspild is. Ik vraag mij trouwens af of onze tegen woordige landbouwers, in de almanakken zo treffend „boerkens" geheten, zich nog streng houden aan alle voor schriften uit vervlogen dagen. Uit de dagen toen de heiligen zich nog actief bemoeiden met de pogingen der mensen om in leven te blijven. „Als Sint Giel blaast op zijn horen, boer kens zaait dan fluks uw koren.Welk boerke weet nog, wie Sint Giel is, laat staan wanneer deze op zijn horen blaast? Zij leren nu im mers op de cursussen voor landbouwjongeren precies wanneer en hoe ze hun koren moeten zaaien en het komt mij voor dat de blazende Sint Giel zelfs via radio Veronica geen of weinig gehoor zou hebben. Tenzij hij intussen zo wijs ge worden is om bij het land bouwkundig instituut te infor meren wanneer hij eigenlijk het beste blazen kan „In februari klagen de boer kens het minst", zegt de ver- rimpelde volksmond fijntjes. Dat geldt trouwens ook voor de Duitsers in de Oostzone en voor de leraren bij het voort gezet onderwijs. Deze soort verouderde humor doet het niet al te best meer; het zou zelfs kunnen voorkomen dat men er ter verduidelijking bij moet zeggen: „omdat het de kortste maand is", en dan is de grap er helemaal af. Het valt mij trouwens op dat in bijna het merendeel van die oude weerspreuken een be paalde soort rudimentaire hu mor verborgen is, die niet al tijd verteerbaar is gebleven doch die desondanks een mild licht werpt op het volkskarak ter van destijds. Als men ver neemt: „De heren en de april len bedriegen wie ze willen" dan proeft men daarin niet al leen de wispelturigheid van de maand die voor ons ligt, doch tevens en veel sterker de fijne hekeling van de willekeur der grootmogenden, die het platte volk beschouwden als hun eigendommelijk materiaal het platte volk dat echter geest genoeg had om zijn lijdelijk verzet en zijn verlangen naar bevrijding zelfs in de weer berichten te verwerken. „Is de hemel al te blauw, spoedig wordt hij dan weer grauw", is echter onge twijfeld aan de vaderlandse wijsheid toegevoegd door een mislukkeling op het gebied van de spreekwoordenfabri- kage, die ook eens een duit in het zakje wilde doen. Want met die algemene en niet be twijfelbare Nederlandse er varing worstelt ons hele volk nu al sedert de laatste Ijstijd. Fijner van spirit moet wel degene zijn geweest, die inder tijd gepeinsd heeft op een weerrijmpje met de naam van Servatius (13 mei) erin. Dat was geen eenvoudige opgave, maar hij kwam eruit: „Geen rijmken op Servatius, geen sneeuw na Bonifacius". Deze laatste heilige verkeert name lijk op 14 mei in feeststemming en men zal moeten toegeven dat het na half mei zelden meer sneeuwt. Tenslotte nog enkele mede delingen voor het jaar dat zo rijk en veelbelovend voor ons ligt opengevouwen op deze maartse zonnedag: „Sint Bar nabas, maait het gras". Dat behoeven we dus zelf niet meer te doen. En: „Als 't koud en nat in juni is, dan is 't de rest van 't jaar ook mis". Of schoon onze rijmende voor vaderen niet overvloeiden van optimisme, moeten we hun dankbaar zijn dat ze ons ten minste geen rad voor de ogen hebben gedraaid en eerlijk hebben gezegd waar het op staat. Laten we er onze eigen wijsheid aan toevoegen, in de hoop dat onze nakomelingen er op hun beurt iets van zullen opsteken: „Vallen Pasen en Pinksteren daags na elkaar, „Dan is het goed weer het hele jaar". Of: „De een wil zon, de andere regen, „En wat men krijgt valt altijd tegen". Een week vakantie De avond had zijn eerste jeugd gepas seerd en het was stil in de woonkamer. De enige geluiden waren soms het ritse len van de krant en een licht snurken van de hond. Toen ineens: „Zeg Jak, je moet er eens een weekje tussen uit, je hebt vakantie nodig". Mijn altijd waakse huwelijkse diplomatie waar schuwde mij voorzichtig te zijn. Het licht sprong op geel. Daar kan je wel eens gelijk aan heb ben", zei ik. Dat verplichtte tot niets. Ik begon verder af te tasten: „Maar waarom wil jij vakantie hébben, je hebt toch wel genoeg afleiding". Ik begon naar voorbeelden te zoeken. Eer gisteren nog, of neehet was verle den week. Toen zijn wij naar. Vervelende gewoonte van vrouwen, je in de rede te vallen als je juist iets be langrijks wilt zeggen. ,Ach nee, zei ze, je begrijpt mij niet. Ik wil helemaal niet mee, ik bedoel jou alleen". Het licht sprong van geel op rood. „Erg lief van je, maar.mijn werk. -. en het is zo duur. Waarom zeg je dat eigenlijk? Zie ik er zo slecht uit?" „Slecht niet, maar een beetje ver moeid". Ik keek in mijn zakspiegeltje en dat zei: „nee". Ik zou wel „ja" hebben wil len zeggen, maar die plotselinge bezorgd heid deed toch wat vreemd aan. Twintig jaar geleden zouden mijn gedachten mis schien even vluchtig gedwarreld hebben bonen de troosteloze velden van het on geloof in huwelijkstrouw. Maar daarvoor zijn mijn jaren nu te „belegen". Wat kan mij gebeuren?, dacht ik. Er steekt wel wat achter, maar erg kan het niet zijn. Het licht sprong weer op groen. „Nu goed dan", zei ik. „Dan ga ik een week naar.Parijs, wilde ik zeggen. Maar nee, die plasticbommen maken zo'n lawaai. „Ga naar Bad Dinges" zei ze. „Voor je rheuma". Een Duits kuuroord in de stijl van Fre- derik de Grote. De verveling grijnsde mij tegen. Maar waarom zou ik ongemotiveer de schijn op mij laden? Ik stemde toe. Na mijn maag een week lang met bron water te hebben doorspoeld, kwam ik te rug met een beetje meer pijn in mijn knie dan toen ik wegging. „Even ogen dicht", zei ze, nog vóór de begroeting. Ik werd in de vereiste stand geplaatst en mocht de ogen weer openen. In de gang was een gat uit de muur gehakt en er was een raam in geplaatst, er hing een nieuwe lantaarn en er lag een Perzische loper op de vloer. Voortge duwd in de kamer, zag ik nieuwe gor dijnen hangen, een nieuwe gemakkelijke stoel had de plaats van mijn vroegere gewaardeerde zetel ingenomen. In de an dere kamer hadden alle meubelen een an dere plaats gekregen en er lag een nieuw kleed. Wat kon ik anders doen dan zeggen, dat ik het prachtig vond? Het werd een ge zellige avond en er was veel te vertellen, vooral over het saaie Bad Dinges. Toen sloop ik stil naar mijn werkka mer om het saldo van mijn girorekening te bezien. De kapper en de appelenboer zouden zeggen: „de schade bedraagt in direct. Als ik die „schade" op dui- zend gulden bereken, dan ben ik aan de lage kant. En dan nog de uitgaven voor mijn kuuroord-„uitspattingen". Enfin, dan maar geen vakantie deze zomer. Het geestelijk klimaat heeft nu al een ver vroegd opfrissertje gehad. 'Advertentie GROTE COLLECTIE MODERNE HAARLEM GROOTE HOUTSTRAAT 40 -TEL. 20049 Contrarevolutionair. Volgens een nieuwe Cubaanse wet staat op het illegaal slachten van vee een gevangenisstraf van vijf jaar. In de nieuwe wet worden dergelijke overtredingen „contra" revo lutionaire misdaden genoemd. Maandag werd in Cuba de distributie van voe dingsmiddelen ingevoerd. Staking. De lectors aan de medische fa culteit van de Glasgowse universiteit hebben één uur gestaakt om te proteste ren tegen het loonbeleid van de rege ring. Het was de eerste staking van die aard in de geschiedenis van de 510 jaar oude faculteit. Gratis gas. In Hawthorne (Californië) is het gas gratis. Het methaangas komt er de laatste tijd zo uitbundig voor, dat wanneer men het eind van een slang in de grond steekt, dit voldoende is om aan het andere eind urenlang een vlam te laten branden. Aangenomen wordt dat het gas door uiteenvallen van een grondlaag naar boven is gekomen. Naar de V.S. Te Teheran is meegedeeld dat de sjah, vergezeld door keizerin Far ah, in april een officieel bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen, zulks op uitnodiging van president Kennedy. Het keizerlijke paar zal tien april ver trekken. Treinongeluk. Tien Afrikanen zijn om het leven gekomen en ongeveer 80 gewond toen gisteren een personentrein bij Is- wepi in oostelijk Transvaal uit de rails liep. De locomotief en vijf rijtuigen kwamen naast de rails te staan en en kele rijtuigen schoven in elkaar.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3