Dit jaar geen Russische ruimteverrassingen Nieuws in lipstick TERREUR VAN DE O.A.S. Scherpe aanval op Britse sigarettenfabrikanten Hof wendde zich terecht tot supra-nationale rechters Wel zullen kosmonauten zelf landen Paus Joannes reikt acht kardinaalshoeden uit Tsjombe en Adoela zijn het nog niet eens Wapengekletter in Indonesië gaat voort Conflict Israel-Syrië in de Veiligheidsraad Verzending van zeepost Exclusief van Nieuwe ontdekking verwent uw lippen. Visumplicht voor Westberlijners Hannie Schaft op Oostduitse zegel PROCUREUR-GENERAAL fe RAAD: Mr. Burger krijgt geen uitleg Nieuwe bisschop van Breda Nieuwe kroonleden bij de SER benoemd Generaal Maxwell Taylor in Bonn AGENT DOOR HOF VRIJGESPROKEN Drie doden in het verkeer VRIJDAG 23 MAART 1962 11 Generaal Davilla overleden Woensdag begint zitting Franse ruimtevaart begint met een kat en een rat NIEUWE SAMENSTELLING NIEUWE VORM - NIEUWE KLEUREN. NEGEN nieuwe mo dieuze wijn- en cham- pagnetinten. Luxe lip sticks met prachtige matte glans. Een top prestatie van de cos metische industrie. De FASHION MATTE lipstick beschermt de natuurlijke vochtigheid van uw lippen, voelt heerlijk zacht aan, en geeft een betoverende glans aan uw make-up. Desperate moorddrift Hoopvolle tekenen ■fc* Schoten De Haagse sabelprik MOSKOU (Reuter) Russische ruimte vaarders zuilen spoedig zelf hun ruimte schepen aan de grond kunnen zetten, al dus het officiële orgaan van het Russi sche ministerie van Defensie, Rode Ster. Volgens het artikel zullen de eerstvolgen de Russische astronauten aanzienlijk inge wikkelder handelingen moeten uitvoeren dan majoor Titov tijdens diens vlucht van vorig jaar augustus. Titov heeft woensdag in een lezing voor studenten aan een Russische universiteit gezegd dat de stralingsdosis, die in zijn ruimteschip Vostok II was geregistreerd, slechts één percent hoger was de gemid delde stralingsintensiteit op de oppervlak te van de aarde. Hij ontkende berichten volgens welke hij ziek zou zijn tengevolge van een te grote dosis straling tijdens zijn 71 uur durende vlucht. Van de gewicht loosheid, aldus Titov, behoeft een goed ge oefend man geen enkele nadelige invloed of verstoring van de lichaamsfuncties te i ondervinden, zelfs wanneer hij dagen ach ter elkaar in deze omstandigheden blijft. Het regeringsorgaan Izvestia heeft een vraaggesprek met de directeur van het instituut voor het aardmagnetisme, Poesj- kov, gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de nieuwe Russische kunstmaan is ge lanceerd om een studie te maken van de drie stralingsgordels om de aarde, met het oog op komende menselijke ruimtevaart. De materie-deeltjes, die door de zon worden uitgestoten, zouden de oorzaak van deze stralingsgordels zijn. Zij volgen de krachtlijnen van het aard-magnetisme. Het is van het grootste belang de kracht van deze gordels te meten om te weten aan welke gevaren de toekomstige ruimtevaar ders zullen worden blootgesteld. Het Russische ruimtevaartprogramma voor 1962 zal niet spectaculair zijn. Het zal voornamelijk gewijd zijn aan weten schappelijk onderzoek van de ruimte, een noodzakelijke voorwaarde voor menselijke ruimtereizen in ons zonnestelsel, aldus Poesjkov. De geleerde S. N. Vernoz zegt in een vraaggesprek met het partij-orgaan Prav- da dat de Russische geleerden nog niet genoef af weten van de juiste aard van de stralingsgordels om ruimtevaartuigen afdoende tegen de gevolgen van deze stra ling te beschermen. ,.Wij weten dat de straling in deze gordels tamelijk sterk is en zo nu en dan plotseling veel intensie ver wordt. Wij weten nog niet precies uit welke materiedeeltjes zij zijn samenge- VATICAANSTAD (AP) Paus Joannes heeft gisteren in een luisterrijk openbaar consistorie in de basiliek van Sint Pieter aan acht van de tien nieuwe kardinalen de breedgerande rode „galero" (kardi naalshoed), het speciale embleem van de rang van kardinaal, uitgereikt. In de basiliek verdrongen zich duizenden toeschouwers, onder wie leden van vele kloosterorden van de kerk, zoals Francis canen in bruine en Dominicanen in wit-en zwarte pijen. Voor het eerst in vele jaren bevonden zich leden van deze orden onder de nieuwe kardinalen, die de rode hoed met de gou den kwasten ontvingen. Vier der nieuwe kardinalen dragen, als leden van kloosterorden, geen purper maar het gewaad van hun orde. Speciale tribunes waren gevuld met hoog geplaatste kerkelijke persoonlijkheden en leken, onder wie het bij het Vaticaan ge accrediteerde corps diplomatique, dat on geveer vijftig landen van de wereld ver tegenwoordigt. Onder degenen, die als bijzondere ver tegenwoordigers van hun land waren ge komen, bevonden zich president Eamon de Valera van Ierland en Prins Albert van Luik, de broer van de Koning der Belgen. De twee andere kardinalen, de nuntii in Madrid en "Lissabon, krijgen d^r rode baret volgens traditie uit handen van het staatshoofd en pas later in Rome de rode hoed. Tijdens de plechtigheid werd de Paus verzocht zaligverklaringsprocessen te doen beginnen van de Belgische missionaris Damiaan de Veuster, die de „apostel der melaatsen" wordt genoemd, en de in Zuid- Tirol geboren en in 1908 in China over leden eerste missionaris van de Congre- gratie van Steyl, pater Joseph Freinade- mez. Na het openbare werd in de consistorie zaal een geheim consistorie gehouden waaraan ook de nieuwe kardinalen deel namen, die hier de kardinaalsring ontvin gen en de titel van een Romeinse kerk. LEOPOLDSTAD (Reuter/AP) De pre sident van de afgescheiden Kongolese pro vincie Katanga, Tsjombe, en de premier van de centrale Kongolese regering, Adoe la, hebben donderdag voor de vijfde achtereenvolgende dag gesproken over we gen en middelen om de staatkundige een heid van Kongo te herstellen. De bespre kingen zouden zijn vastgelopen op het punt in hoeverre een overeenkomst bindend zal zijn voor Tsjombe en diens regering. In Kitona had Tsjombe gezegd dat hij geen mandaat had om zijn regering te binden. Hij schijnt dit nu vol te houden. Óp de vraag hoe lang het overleg nog zou kunnen duren, zei een zegsman die in nauw contact staat met de Kongolese regering „misschien twee weken, misschien twee maanden". MADRID (Reuter-AFP) De Spaanse luitenant-generaal Fidel Davila is donder dagochtend in de ouderdom van 84 jaar te Madrid overleden. Luitenant-generaal Davila was een der voornaamste medewerkers van generalis simus Franciscus Franco, toen deze in |U- li 1936 zijn opstand tegen de toenmalige volksfrontregering begon. Davila volgde de bekende generaal Mola op, veroverde on der meer Bilbao en Santander en voerde het bevel over het leger der nationalisten, dat in 1938 tegen Valencia en in 1939 te^ gen Catalonië oprukte. Davila werd in 1939 het laatste jaar van de Spaanse burger oorlog, minister van Oorlog. steld. Wij beschikken dus nog niet over voldoende gegevens om de speciale bevei ligingen die aan de ruimteschepen moeten worden aangebracht te berekenen". Ook zullen kunstmanen worden gelan ceerd om meteorologische vraagstukken en de voortplanting van golven in de ruimte te bestuderen. Dit laatste niet alleen met het oog op vestiging van ruimtestations maar ook voor het radiocontact met ruim teschepen. D.JAKARTA President Soekarno heeft bevel gegeven het vertrek van een nieuw contingent van 15.000 vrijwilligers naar eilanden rond westelijk Nieuw-Guinea te bespoedigen. De vrijwilligers, die uit Su matra, Borneo, Celebes en Java afkomstig zijn, moeten nog deze maand vertrek ken, zo heeft de president bevolen. De vorige maand zijn reeds 10.000 vrij willigers naar Oost-Indonesië vertrokken. Generaal Nasoetion, de minister voor nationale veiligheid, maakt op het ogen blik een reis door Oost-Indonesië om de oorlogsparaatheid van deze troepen te in specteren. Soekarno heeft gewaarschuwd dat de oorlogsvoorbereidingen niet mogen lijden onder het vooroverleg dat in de Verenigde Staten tussen Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigers gepleegd wordt. Behalve de vrijwilligers bevinden zich reeds twee bataljons van een elite brigade op eilanden bij Nieuw-Guinea. Een In donesisch bataljon telt 800 a 1.000 man. Volgens berichten die in Djakarta de ronde doen is de luchtmacht bezig met de aanleg van verscheidene nieuwe landings^ banen en met de vernieuwing van geal lieerde luchtbases uit de tweede wereld oorlog in Morotai en elders in de Moluk- ken. DAMASCUS (Reuter/AP) De Vei ligheidsraad zal woensdag bijeenkomen om de gespannen toestand aan de Sy risch-Israëlische grens te bespreken, zo heeft de Syrische premier Maaroef Dawa- libi bekendgemaakt. Hij verklaarde op een persconferentie van mening te zijn dat Israël uit de UNO dient te worden gestoten wegens het ne geren van resoluties. De Syrische premier eiste ingrijpen van de UNO voordat „het plaatselijke conflict in de arena van de wereldconflicten komt". Hij waarschuwde, dat Israël nog steeds een „expansionisti sche actie" in het schild voert. Socialistische leden van het Syrische parlement hebben er bij de regering op aangedrongen militaire steun te vragen aan de Sovjet-Unie omdat het Westen met Israël samenwerkt. PARIJS (AFP) De voorzitter van het Franse centrum voor ruimte-onderzoek professor Auger, heeft meegedeeld, dat men hoopt binnen twee jaar een Franse kunstmaan in een baan om de aarde en de maan te brengen. In de loop van dit jaar zal Frankrijk raketten met onder an dere een kat en een rat lanceren. Tussen mei en 15 juni zal de Franse sterren kundige dr. Dolfus in een gondel onder 24 ballons trachten tot een hoogte van 27 ki lometer te stijgen voor een bestudering van de planeet Venus. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten ss Queen Mary" 25 maart en ss „Soestdijk" 28 maart; Ar gentinië ss „Lancero" 26 maart en ms .Westland" 28 maart; Australië ms „Or cades" 27 m^art; ms „Johan van Olden- barnevelt" 29 maart en ms „Tagus' 29 maart; Brazilië ms „Laënnec" 27 maart Brits-Oost-Afrika ms „Konang Si 25 maart; Canada ss Queen Mary' 25 maart en ss „Rijndam" 28 maart; Chili ms „Worms" 28 maart; Ned. Antillen ms .Palamedes" 27 maart; Nieuw-Zeeland ms Samoa" 26 maart en ms „Johan van Ol denbarnevelt" 29 maart; Suriname ms Willemstad" 28 maart; Rep. Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika ms „Pendennis Castle 25 maart en ms „Randfontein" 27 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie MATGLANZEND VOCHTINBRENGEND max Factor Kwaliteitsgarantieu ontvangt uw geld terug, indien u niet volkomen tevreden bent met de kwaliteit en de resultaten van dit product. (Vervolg van pag. 1) De communisten zijn echter niet verge ten, dat hun negative houding tegenover generaal De Gaulle hun bij het laatste re ferendum in 1959 een verlies van ruim een miljoen stemmen heeft gekost. Wij spreken ons alleen uit over de on afhankelijkheid van Algerije, aldus een verklaring van het partijbestuur, en daar zijn wij altijd voor geweest. Ons ja-woord is dus geen fiat voor De Gaulle en elke interpretatie van binnenlands politiek ka rakter van de toekomstige uitslag wijzen wij bij voorbaat van de hand. Dat die uitslag weer een overweldigend percentage ja-stemmen zal op leveren, lijdt intussen inderdaad weinig twijfel. Alleen de ongeneeslijke aanhangers van het Franse Algerije zullen „nee" zeggen tegen De Gaulle. Geen der grote partijen zal vermoedelijk haar volgelingen offi cieel in deze richting durven adviseren. De gebeurtenissen, die zich in Algerije zelf voltrekken, zullen ten overvloede on getwijfeld die drang de rijen opnieuw ach ter het staatshoofd te sluiten, alleen maar kunnen versterken. De berichten vanaf de overkant van de Middellandse zee worden bij de dag en bijna bij het uur alarmerender en in Pa rijs heeft men de stellige indruk, dat Sa- lan begonnen is zijn hoogste en bloedigste troeven uit te spelen. De O.A.S., die zon dag onmiddellijk na de ondertekening van het akkoord in Evian, gedurende 48 uur leek te aarzelen om de verantwoordelijk heid voor een formele burgeroorlog te aanvaarden, heeft sinds gisteren haar laatste scrupules blijkbaar overboord ge worpen. In het wilde weg wordt er door OAS- commando's op mannen, vrouwen en kin deren geschoten en ook de Europeanen zijn hun leven niet meer zeker. Die despe rate moorddrift, die door de lugubere Sa lan en zijn medeleiders verstoten offi cieren als hij kunstmatig wordt aange wakkerd en opgezweept, heeft gisteren weer zeventien slachtoffers geëist, en dat de apotheose van hun bloedfeest nog niet is bereikt, moet men bovendien wel vre zen. Toch vallen er op wat langere termijn wel een paar bemoedigende tekenen in de ontwikkeling van het Algerijnse drama te signaleren. Door welke oorzaak de explo sie niet onmiddellijk bij de ondertekening van het akkoord heeft plaatsgehad, is on bekend. Doch, psychologisch gesproken heeft Salan het besliste moment voor een spontane ontketening der hartstochten en haatgevoelens ongetwijfeld gemist. Het is bijna ondenkbaar, dat zelfs onder de Franse „colons" niet het besef is ont waakt, of alsnog zal doorbreken, dat ze collectieve zelfmoord begaan door Salan, die persoonlijk niets meer te verliezen heeft, in koele bloede in zijn misdadige streven te blijven volgen. Een gunstig teken is eveneens, dat de officieren, die tot dusver een passieve hou ding aannamen, de kant van Salan nog nog steeds niet gekozen hebben. Dat Sa lan zich over een actieve steun van het leger nu weinig illusies meer schijnt te maken, zou kunnen blijken uit het feit. dat hij na de gendarmes en de republi keinse gardisten nu ook de Franse solda ten tot „pub(ieke vijanden" heeft uitgeroe pen. De „colons" zijn nu door de O.A.S dan ook uitgenodigd vanuit hun huizen, bij voorkeur 's avonds, op soldaten te schie ten of hen met molotov-cocktails te beko gelen. Ook heeft Salan gisteren alle bur gervliegtuigen verboden de Algerijnse bo dem te verlaten. Na een korte opschorting werd donderdagavond het luchtverkeer tussen Algerije en Frankrijk op last van het hoofd van de politie te Algiers hervat. In een van de vliegtuigen naar Parijs reisden twaalf journalisten. Een passagiersschip is donderdag half leeg uit Algiers naar Marseille vertrok ken. De kapitein zei van zijn maatschap pij opdracht te hebben gekregen geen pas sagiers meer aan boord te nemen. Een verschijnsel, dat onder deze overi gens zo dramatische omstandigheden, toch nog wel de meeste hoop voor de toe komst biedt is evenwel de bewonderens waardige zelfbeheersing, waarmee de moslims tot dusver de weerzinwekkendste provocaties der „colons" en van de O.A.S. hebben beantwoord. Wanneer het F.L.N. erin slaagt deze opmerkelijke discipline, die op zichzelf al vari een politieke rijp heid getuigt, waaraan de „colons" zich met vrucht zouden kunnen spiegelen, te handhaven, dan mag men hopen dat het Algerijnse volk niet alleen zichzelf, maar ook de Fransen de komende dagen en we ken, misschien toch nog voor een massaal bloedbad en een burgeroorlog zal weten te behoeden. BERLIJN (DPA) De Oostduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Otto Winzer, heeft gisteren meegedeeld dat Westberlijners die door Oostduits gebied naar het buitenland reizen, een doorreis- visum moeten hebben. De Westduitse Bondsrepubliek wordt in deze ook als bui tenland beschouwd, hetgeen voorheen niet het geval was. Een doorreisvisum kost vijf mark. In westelijke kring wordt opgemerkt, dat de Westberiljners die hun stad per vlieg tuig verlaten, niet door de Oostduitse auto riteiten gecontroleerd kunnen worden. Hannie (Johanna Jannetje) Schaft, de Nederlandse verzetsstrijdster, die op 16 september 1920 in Haarlem werd geboren en op 17 april 1945 in Bloemendaal door de Duitsers werd gefusilleerd is in Oost- Duitsland geëerd op een postzegel van 20 10 pfennig. De zegel behoort bij een serie, die dezer dagen is uitgegeven ter herdenking van internationale anti-natio- naal-socialisten. De overige vier zegels tonen de portret ten van de Frangaise Daniele Casanova (19091943) op de 5 5 pf., van de Tsjech Julius Fucik (1903—1943) op de 10+5 pf., van de Pool Pawel Finder (19041944) op de 25 10 pf., en van de Russische Soja Kosmodemjanskaja (19231941) op de 40 20 pf. LONDEN Lord Hailsham, de Britse minister van Wetenschappen en een lei dende figuur in het kabinet, heeft het Britse volk op ondubbelzinnige wijze ge waarschuwd voor het gevaar van sigaret ten roken. Hij verklaarde in een met na druk uitgesproken rede in het Hogerhuis, dat het voor hem vaststaat dat sigaret ten roken de belangrijkste oorzaak is voor de toeneming van longkanker Dit is vol gens hem wetenschappelijk bewezen. Hails ham deed een scherpe aanval op de si garettenfabrikanten. Hij zei dat zij de waarheid behoren te accepteren, voordat zij daartoe gedwon gen worden eVi dat zij hun propaganda, die een uitweg tracht te zoeken, dienen op te geven. Het zou beter voor hen zijn openlijk te erkennen dat de koop waar, die zij aanbieden, in zijn tegen woordige vorm gevaarlijk is en dat het overgrote gebruik ervan in wezen dodelijk is. Hailsham zei dat, hoewel hij de hou ding van de fabrikanten betreurt, hij de tabaksindustrie niet veroordeelt. Niet al leen zij is schuldig, wij allen zijn schul dig, zei hij. Hij prees de tabaksindustrie voor haar hoge opvattingen en de smette loze wijze, waarop zij zaken doet. Hails ham gaf ook toe, dat het roken jaar lijks bijna 850 miljoen pond sterling voor de schatkist oplevert. Maar dit mag geen aanleiding zijn om de waarheid ge weld aan te doen. Bestaande belangen mogen niet worden ontzien. Een openhartiger verklaring dan deze is moeilijk denkbaar. Hoewel Hailsham geen aanduiding gaf van enige rechtstreekse regeringsactie, mag worden aangenomen dat er wel iets zal gebeuren. Tot nu toe heeft de regering de campagne tegen het roken overgelaten aan de lagere organen. Lord Sinclair, een voormalige president van de Imperial Tobacco Company, wierp Hailsham tegen, dat de fabrikanten nooit hebben gezegd dat zware rokers geen longkanker kunnen krijgen. Maar het is volgens hem niet bewezen dat roken long kanker veroorzaakt. (Van onze Haagse redacteur De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep, dat de Duit se koelkastenfabriek Bosch en de n.v. Van Rijn, importeur van deze koelkasten in ons land, hebben ingesteld tegen een ar rest van het Haagse Gerechtshof, waarbij dit Hof besloot aan het Hof van Justitie te Luxemburg de vraag voor te leggen of het exportverbod, dat de firma Bosch aan haar Duitse afnemers oplegt, in strijd is met het E.E.G.-verdrag. Ondanks dit exportverbod heeft een aan tal Nederlandse importeurs koelkasten van dit merk van Duitse afnemers die door deze transacties dus hun verplich tingen ten opzichte van de firma Bosch schenden gekocht en in ons land aan de markt gebracht. Een van deze impor teurs de firma De Geus en Uitden- bogerd is door de firma Bosch en de n.v. Van Rijn gedagvaard tot onrecht- matigverklaring van zijn handelwijze. In appèl voerde deze gedaagde voor het Haagse Gerechtshof aan, dat het export verbod in strijd zou zijn met het E.E.G.- verdrag, waarna het Hof een interpreta- tieverzoek aan het Luxemburgse Hof richtte. Tegen deze beslissing tekenden de firma's Bosch en Van Rijn cassatie aan. In zijn conclusie zei de procureur-gene- Minister Klompé (K.V.P.) vindt, dat het niet op haar weg ligt nadere motivering of uitleg te verschaffen over hetgeen zij tijdens een bijeenkomst van de K.V.P. in Almelo heeft opgemerkt over het beleid van de P.v.d.A. Dit deelt zij mee aan het Tweede Kamerlid mr. Burger (P.v.d.A), die de minister in schriftelijke vragen had verzocht haar beschuldigingen aan het adres van zijn partij met feiten te staven. Haar opmerkingen, zo zegt de bewinds vrouwe, berusten op hetgeen iedere staats burger heeft kunnen waarnemen. Zij verklaart dat zij inderdaad heeft ge zegd, dat zij de kritiek van de P.v.d.A. op het huidige kabinet „op uitzonderingen na nauwelijks constructief" kan vinden en dat de P.v.d.A. „eisen stelt, die verder gaan dan in het landsbelang verantwoord is." raai dat voor het Gerechtshof deze vraag is opgeworpen: als de bewuste bepaling in het E.E.G.-verdrag de burgers thans reeds bindt, treedt dan de nietigheid, als sanctie ingesteld, op dit ogenblik reeds in werking of pas op het moment dat de gemeenschappelijke markt als een van de doelstellingen van de E.E.G. verwe zenlijkt is? Deze vraag kan naar de mening van de procureur-generaal alleszins beschouwd worden als een vraag van interpretatie van het E.E.G.-verdrag. De procureur-generaal beschouwt de beslissing van het Gerechts hof als een „incidenteel" arrest, waarvan cassatie mogelijk is. Hij meende, dat de aangevoerde cassatiemiddelen niet op gaan. De Hoge Raad zal op 4 mei arrest wijzen. Tot bisschop van het bisdom Breda is benoemd monseigneur Gerard Henri de Vet, directeur van de katholieke actie in Breda en hoofdbedrijfsaalmoezenier. Mgr. de Vet is de opvolger van mgr. J. W. M. Baeten die geruime tijd gele den ontslag uit zijn functie h eft gevraagd en in afwachting van -de benoeming van een opvolger door de paus was benoemd tot apostolisch administrator (waarnemer) Mgr. de Vet is 44 jaar oud en geboren in Gilze. In 1943 werd hij tot priester ge wijd. Hij is kapelaan geweest in West- dorpe (z) en in Breda. Daar bekleedde hij sinds 1951 de functie van aalmoezenier van de arbeid, later genoemd bedrijfsaalmoe- zenier. Mgr. De Vet is de zevende bis schop in het bisdom. Bij K.B. zijn voor de zittingsperiode april 1962 tot en met maart 1964 vijftien leden van de Sociaal-Economische Raad benoemd, alsmede vijftien plaatsvervan gende leden. Dertien van hen waren reeds lid gedurende de afgelopen zittingsperio den. De beide nieuwbenoemde leden zijn prof. mr. A. Mulder en prof. dr. W. J. van de Woestijne. Voor hen zijn als plaats vervangers aangewezen, respectievelijk prof. mr. M. G. Levenbach en mr. R. van den Bergh. Een woordvoerder van het Amerikaan se leger in Duitsland heeft meegedeeld, dat gisteren in Oost-Duitsland een Ameri kaanse militaire auto door politie is be schoten. Niemand werd geraakt. Uit Westberlijnse kringen werd verno men dat de Amerikaanse wagen stopte toen een teken hiertoe gegeven werd. Een inzittende officier vroeg een Russische ver tegenwoordiger te spreken, zeggend, dat hij de Oostduitse politie niet bevoegd acht te de wagen aan te houden. Nadat de Oostduitser weigerde een Russische offi cier te halen reed de Amerikaanse auto weg. De Oostduitsers openden onmiddellijk het vuur en schoten één van de banden lek. De wagen reed even door en stopte langs de kant van de weg. Later kwam een tweede auto van de Amerikaanse mis sie om de band te repareren. De Ameri kanen zullen bij de Russen protesteren. BONN (AFP) Generaal Maxwell Tay lor, de militaire raadgever van president Kennedy, is donderdagochtend In Bonn aan gekomen. Hij zal gedurende een week een inspectiereis maken door West-Duitsland. ■Generaal Taylor zal daarbij besprekingen voeren met Westduitse militaire autoritei ten. Van Amerikaanse zijde wordt als het voornaamste doel van generaal Taylors be-, zoek genoemd een onderzoek naar de doel treffendheid van de militaire maatregelen die de Amerikanen na de afsluiting van Oost-Berlijn, vorig jaar augustus, hebben genomen. Ook in hoger beroep is de 34-jarige Haag se politie-agent die ervan werd beschul digd dat hij op de avond van de 2e janua ri van het afgelopen jaar op de Segbroek- laan in Den Haag de scholier Pim Schol- te met zijn sabel dodelijk heeft getroffen, vrijgesproken. Het Haagse gerechthof bevestigde vanmorgen het vrijsprekende vonnis van de rechtbank. Zoals bekend is, vond het tragisch ge beuren plaats tijdens de relletjes bij de kerstboomverbrandingen. Twee agenten, onder wie de verdachte, achtervolgden de scholier met de sabel in de hand. Een van hen moet de jongen dodelijk hebben geraakt, maar het is niet duidelijk ge worden wie van hen de steek heeft toe gebracht. De verdachte heeft steeds ontkend. Zijn collega aanvankelijk ook verdachte heeft in het vooronderzoek verklaard dat hij de punt van de sabel van de verdachte tegen de rug van de jongen zag komen. Voor de rechtbank en het gerechtshof kwam hij echter op deze verklaring terug. De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag had wegens dood door schuld een geldboete van 100 geëist tegen de agent. De rechtbank sprak hem echter vrij wegens gebrek aan bewijs. Twee weken geleden vroeg de advocaat- generaal bij het gerechtshof vrijspraak. Hij meende dat niet is komen vast te staan dat de verdachte de dodelijke steek heeft toegebracht. Maar zelfs al was dat zo, dan nóg zou de agent geen verwijtbare scbuld treffen gezien alle omstandigheden, meende de advocaat-generaal. In Hengelo is de 41-jarige H. A. H. Meye- rink uit Hengelo om het leven gekomen bij een frontale autobotsing. De bestuur der van een auto moest remmen voor een voor hem rijdende bestelauto, die rechtsaf een landweg wilde inrijden. Hierbij haal de hij waarschijnlijk naar links uit. Op dat moment naderde uit tegenovergestel de richting de auto van de heer Meyerink De auto's botsten frontaal tegen elkaar. In Noordwijk is de 81-jarige bromfietser J. van Leeuwen uit Noordwijk om het leven gekomen toen hij een passerende bromfietser raakte, begon te slingeren en tegen een vrachtauto botste. De 28-jarige A. Vermuelen uit Voorscho ten is in het ziekenhuis bezweken aan de verwondingen, die hij opliep toen hij met zijn motor een motorbakfiets inhaalde op het moment dat een auto uit de tegenge stelde richting een autobus begon in te halen en er een frontale botsing volgde.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11