Erhards televisie-rede maakt indruk bij werkgevers Optimisme in Engeland na de discontoverlaging tot 5 - DE BEURS - Garantieprijs voor suiker Vakbonden vinden haar eenzijdig Boter zou in Engeland duurder worden Het Westen gaf in 1960 8 miljard aan steun Meneba doet bod op Zwaardemaker Stichting: van de Arbeid nog niet uit impasse SCHEEPVAARTBERICHTEN Hrogist hééft meer... wéét meer! VRIJDAG 23 MAART 1962 17 Werkloosheid in Canada is dalende Brits-Franse samenwerking bij de vliegtuigbouw Zo Juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. Indonesië acht Londen kennelijk veiliger EEN BRITS „WIRTSCHAFTSWUNDER" Kort economisch nieuws de Hoger interim van Moeara EMIN Kon. Olie138138,40 f 138,00 Emissie De Wit's Textiel geslaagd Bod op Pondok Gedeh wordt gestand gedaan (Van onze correspondent) BONN. De tot matigheid bij de looneisen manende televisierede van de YVest- duitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, heeft een gemengde ont vangst gekregen. In christen-democratische en liberale kringen was men vol lof over de minister. De plaatsvervangende liberale fractievoorzitter, baron Von Kiirl- mann-Stumm wees er met nadruk op dat iedereen Erhards oproep wel ter harte moet nemen, als men bedenkt hoezeer de minister in de hele wereld bekend staat als een onverwoestbare optimist. Ook de werkgevers waren alleszins te spreken over Erhards woorden. Zij deden daarbij nog een beroep op de vakverenigingen verantwoordelijk heidsgevoel te betrachten en mee te werken aan een loon- en tariefpolitiek, die aan gepast is aan de eisen van het hele economische leven, en die geen gevaren inhoudt voor de ontwaarding van het geld. Scherpe critiek oogstte Erhards rede evenwel bij de socialisten en vakvereni gingen. Willy Richter, voorzitter van het vakverbond, kondigde in Frankfurt aan, dat de vakverenigingen de komende da gen duidelijke taal zullen spreken. Er hards stelling dat de lonen in de Bonds republiek sinds 1959 het hoogst liggen van alle landen der Europese Economische Ge meenschap, klopt niet, en wij zullen dat aantonen, aldus Richter. Dat de Westduit- se arbeider in verhouding de hoogste be loning voor zijn werk krijgt van de ge meenschappelijke markt, acht Richter met het oog op de grote arbeidsprestaties der Westduitsers verantwoord. Erhard geeft alle schuld van de hoge lonen en het terug lopen van de concurrentiemogelijkheden voor Duitse produkten aan de werknemers aldus Richter, maar hij vergeet dat de schuld voor bovengenoemde feiten in de eerste plaats ligt bij de revaluatie van de mark en ten tweede bij de Westduitse re gering, die de E.E.G.-partners "en handi ger en meer stimulerende economische po litiek heeft laten bedrijven binnen de markt dan zijzelf. Het gaat ook niet aan de vakverenigingen er de schuld van te geven dat de schatkist bijna leeg is. Dit is allemaal de schuld van de Bonner mi nisters. Heinrich Gutermuth, voorzitter van de vakvereniging van arbeiders in de mijn bouw en de energiewinning, noemde Er hards woorden eenzijdig. Gutermuth zei te Onder het Britse contingenteringsstelsel voor de invoer van boter, dat op 1 april van kracht wordt, zullen de Britse huis vrouwen meer voor boter moeten beta len, zo heeft de Deense landbouwraad voorspeld. Er kan een iets hoger prijs peil dan tot nu toe worden verwacht, al dus de raad in zijn gepubliceerd week overzicht. Afgezien van hogere prijzen voor boter ziet de raad weinig heil in de contin gententoewijzingen, die Engeland heeft be kendgemaakt. Onder de overeenkomst van Ottawa van 1933 is Denemarken ge rechtigd 115.000 long ton (116 miljoen kg) boter naar Groot-Brittannië uit te voeren. Het contingent voor Denemarken voor het komende jaar is echter vastgesteld op 93.000 ton. Krachtens andere overeenkomsten heeft Denemarken het recht besprekingen te voeren voorafgaande aan de definitieve vaststelling van contingenten voor leve rende landen, maar deze besprekingen zijn niet gehouden. In 1960 hebben de geïndustrialiseerde niet-communistische landen acht miljard dollar beschikbaar gesteld voor de achter gebleven gebieden of één miljard meer dan in 1959. Van de acht miljard kwamen er 4,9 van de overheid en 2,9 miljard uit par ticuliere middelen. Dit is bekendgemaakt in een rapport van de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (O.E.S.O.). De volgorde van de westelijke landen was in 1960: Verenigde Staten 3.781 mil joen, Frankrijk 1.287, Verenigd Koninkrijk 857, West-Duitsland 616, Italië 297, Japan 265, Nederland 246, België 179, Zwitser land 149 en Canada 135 miljoen dollar. Volgens de cijfers, waarover de O.E.S.O. beschikt, heeft het Russisch-Chinese blok in 1960 nieuwe toezeggingen voor econo mische hulp tot een totaal van 1,2 miljard dollar gedaan tegen 900 miljoen in 1959. Naar het Canadese bureau voor de sta tistiek vandaag heeft bekendgemaakt, be droeg het aantal werklozen in Canada half februari 583.000. wat 136.000 minder was dan het na-oorlogse record van half fe bruari 1961. Het aantal werklozen was in februari 38.000 groter dan in januari en vormde 9,1 percent van de werkende be volking in vergelijking met 8,5 percent in januari en 11,3 percent in -februari 1961 De Britse minister van Luchtvaart. Thor- neycroft, heeft gisteravond in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland en Frankrijk sa men onderzoekingen hebben verricht ten aanzien van vliegtuigen, die tweemaal zo snel als het geluid kunnen vliegen. Volgen de week zal minister Thorneycroft de Fran se minister van Verkeer Buron ontmoeten om te trachten tot een analyse van de pro blemen te komen. De Britse minister deelde voorts mee, dat met de British Aircraft Corporation een contract is gesloten voor het onderzoeken van de uitvoerbaarheid van een plan voor de bouw van een vliegtuig, waarvan de vleu gels tijdens de vlucht van vorm kunnen worden veranderd. ADVIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,13—10,23. Amerikaanse dollar 3,58V-3,62'/i Canadese dollar 3,39—3,44, Franse frank (100) 73,35 —73.85, Belgische frank (100) 7,22—7,27, Duitse mark (100) 90,05—90,55, Zweedse kroon 100) 69,60 —70,60, Zwitserse frank (100 83,1083,60, Itali aanse lire (10.0001 57,50-59,50, Deense kroon (100) 51,90—52,90, Noorse kroon (100) 50,3051,30, Oos tenrijkse schilling (1001 13,95—14,05, Portugese escudo (100) 12,60—12,75, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,956,10. hopen dat de televisie-rede niet gehouden was als storingsmanoeuvre voor de over al lopende tariefs- en loononderhandelin gen. Erhard heeft kennelijk geen begrip van de verdiensten der arbeiders, aldus Gutermuth, die zei dat een mijnwerker slechts een bruto-inkomen geniet van 692 mark, inclusief alle soorten toeslagen. Daarvan kan hij precies zijn levenson derhoud betalen en niets meer, zo zei de vakverenigingsman, die meedeelde dat zijn bond er alles aan zal doen dit te lage inkomen omhoog te brengen, te meer daar de prijsstijgingen in de laatste tijd geleid hebben tot verlaging van de levensstan daard van de mijnwerkers. Advertentie 'n R&D-HUIS HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN De Indonesische regering heeft, naar de gouverneur van de Bank van Indonesië, Soemarno, mededeelde, onlangs uit veilig heidsoverwegingen een lading goud per vliegtuig naar Londen gezonden. Soemar no maakte echter niet duidelijk waarom het goud, dat c ;n waarde had van ruim 55 miljoen gulden, naar Londen gezonden moest worden om „veilig te zijn." Het verkeer geschiedde met een super con stellation van de BOAC. Soemarno zei: „uit veiligheidsoverwegingen kunnen wij elk moment ons goud overbrengen naar een willekeurige plaats, of het aldaar ge deponeerd laten." GEBRS. NAEFF 7PERCENT (ONV.) De n.v. Gebroeders Naeff in Lochem stelt voor een dividend uit te keren van 7'/s percent (onv.). (Van onze correspondent) LONDEN Het verrassende besluit van Selwyn Lloyd, de kanselier van de schat kist, om het Engelse bankdisconto op nieuw met een half percent de tweede maal in twee weken tijd te verlagen en op vijf percent te brengen is aanlei ding tot een voorzichtig optimisme in politieke kringen over de komende be groting die op 9 april zal worden inge diend. Het Is voor het eerst sinds 1932 dat het bankdisconto tweemaal binnen een maand werd veranderd. De officiële ver klaring voor deze nieuwe verlaging is, de voortgaande versterking van het pond ster ling. De maatregel is echter waarschijn lijk een correctie. Selwyn Lloyd kreeg namelijk de vorige keer reeds de critiek te horen, dat hij toen het disconto on middellijk met een vol percent had die nen te verminderen, omdat de rentevoet in andere financiële centra zoveel lager De versterking van het pond is sterk geflatteerd, omdat Londen door het ho gere disconto zoveel „heet geld" "heeft aangetrokken. Als een gunstig feit wordt beschouwd dat er ditmaal nu eens niet wordt gezinspeeld op de moeilijke eco nomische toestand. Wat er uit Selwyn Lloyds verweerde begrotingskoffertje zal komen weet niemand, doch voor het eerst sinds de financiële noodmaatregelen van juli 1961, toen de kanselier de dijken moest versterken om een inflatiedoorbraak te voorkomen, gelooft men dat hij in sommi ge opzichten de hand over het hart zal strijken. Het is echter de vraag of de regering zich zal laten beïnvloeden door de poli tieke crises welke haar maatregelen heb ben uitgelokt en zal trachten de andere doorbraak, namelijk die der liberalen met hun verbazingwekkende triomf in Orping ton te stuiten. Tot nu toe sprak de re gering dappere taal. De verwachting is dan ook een straffe begroting met enige verlichting op ondergeschikt gebied. Van werkelijke vrijgevigheid zal er geen spra ke zijn zolang de betalingsbalans ongun stig is. Dat de Euromarkt voor Enge land het beloofde land is, bleek uit de opmerkelijke verbetering van de Britse uitvoer naar het continent. Bij sommigen heerst zelfs al een stemming van een Engels „wirtschaftswunder". De lagere rentevoet is in elk geval een aanmoedi ging voor de exporteurs. Accenten verschuiven Maar er is geen twijfel aan dat de ac centen bezig zijn te verschuiven. Het Ge menebest, hoewel nog verreweg Engelands grootste klant, daalt in betekenis, terwijl de Europese handel lokt. Weliswaar sid dert de City voor een mogelijke belasting op kapitaalwinst, maar deze angst lijkt overdreven, omdat de regering het alleen gemunt heeft op grove winsten uit spe culatie. De vraag blijft echter of dit tech nisch mogelijk zal zijn en of de kleine man, die thans een belangrijke belegger is, niet tegelijkertijd eén veeg uit de pan zal krijgen, zodat een botsing met de City niet uitgesloten is. Het door lord Ritchie, voorzitter van de Londense ef fectenbeurs deze week gegeven alarm is een duidelijk symptoom van de stemming. Hem wordt echter tegengeworpen, dat de financiële wereld juist dankbaar be hoort te zijn dat de regering het pond met kracht beschermt. De geuite bezwaren betreffen echter in hoofdzaak de sterke afremming van de investeringen waardoor ook in de City de dingen spaak drei gen te lopen, hoewel niemand Ritchie's noodkreet dat cle financiers aan het eind van hun latijn zijn, al te ernstig neemt. Er zal in Trogmorton Street, de straat van de hoge zijden hoeden, der effecten makelaars, beslist geen harakiri worden gepleegd! De besturen van de n.v. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerijen, Rotterdam en Zwaardcmaker's Handel en Industrie n.v. Zaandam, delen mede, dat van de zijde der meelfabrieken binnenkort een aanbod zal worden gedaan tot verwisse ling van aandelen Zwaardemaker, in dier voege dat tegen inlevering van nominaal 700 aandelen Zwaardemaker's Handel en Industrie n.v. ex dividend 1961, zullen worden afgegeven nominaal 350 certifi caten van aandelen n.v. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij, eveneens ex di vidend 1961, plus een bedrag in contanten van 250. Het bestuur van Zwaardemaker is na overweging van alle hierbij in aanmer king komende factoren tot de overtuiging gekomen dat bovenbedoeld aanbod voor haar aandeelhouders alleszins gunstig te noemen is en dat de belangen van het bedrijf daarmede gediend zullen zijn, zo dat het aanvaarding van het aanbod aan beveelt. Aan het aanbod zal door n.v. Meelfa brieken de voorwaarde worden verbon den dat een naar haar oordeel voldoende aantal aandelen Zwaardemaker ter ver wisseling wordt aangeboden. Op grond van de thans beschikbare voorlopige cijfers over 1961 verwachten de raad van commissarissen en de di rectie van Zwaardemaker aan de algeme ne vergadering een dividend van tien per cent (onv) op oude en van 2'/s percent op nieuwe aandelen Zwaardemaker te kunnen voorstellen. De directie van de Meelfabrieken heeft bij voorbaat haar in stemming met dit voorstel betuigd. De verwisseling zal voor aandeelhouders van Zwaardemaker kosteloos geschieden. „Stad Maassluis" verkocht naar Panama De Nederlandse rederij Halcyonlijn in Rotter dam heeft de 9730 ton dw metende .,Stad Maas- sluis*' voor een bedrag van ruim 700.000 gulden verkocht aan de Jaguarline, Compania di Navi- gacion, Panama. AMSTERDAM: Internationals nauwelijks prijshoudend De handel in de internationals is giste ren van weinig betekenis geweest. Opval lend was de steun die voor de Philipsaan- delen werd geboden op een koers van rond de duizend. Na een opening op 998 liep de koers op tot 1002 (1004'/i). Kon. Olie f 0,50 op 138,50. Unilever bijna 1, lager op 189,30. AKU moest 4 p. prijs geven, terwijl Hoogovens fractioneel lager noteerden. Het buitenland had alleen be langstelling op lagere koersen. In de scheepvaarthoek was de handel zeer kalm met prijzen die rond het vorig slot schom melden. In de cultursector werden certi ficaten Delimij wederom lager geadvi seerd. Verder werd Amsterdam Rubber een half punt hoger op 117 verhandeld, daarentegen H.V.A. een half punt lager op 133'/s. Metaalbuizenfabriek Excelsior kreeg een hogere advieskoers op 265 (263) Hero conserven en A.V.I.M. werden een weinig hoger geadviseerd. Boeke Huidekoper van 262 op 258; Figee van 262 op 266; Spaarnestad van 890 op 895. (Van onze Haagse redacteur) Na een vergadering, die ruim drieëneen half uur geduurd heeft, en waarin open hartig van gedachten is gewisseld, kregen wij gisteren om kwart over twee van de secretaris van de Stichting van de Arbeid het volgende communiqué: Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft we derom uitvoerig aandacht geschonken aan de situatie, die ontstaan is na de algeme ne aanwijzing van 2 maart 1962. Op korte termijn zullen de drie vakcentrales in hun overlegorgaan zich nader beraden. Dit zal ook geschieden door de gezamenlijke werk geversorganisaties. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid zal vervolgens opnieuw bijeenkomen. Voorlopig is er voor de datum van woens dag 4 april aangehouden. Intussen gaat de looncommissie door met de behandeling van de C.A.O.'s, waar in geen „opstapjes" voorkomen. Gisteren heeft de looncommissie van 10 uur 's och tends tot 10 uur 's avonds gewerkt om de achterstand in te halen. Er liggen echter nog talrijke ontwerp-C.A.O.'s, die niet voor afdoening in aanmerking komen. Daartoe behoort bij voorbeeld het bedrijfscontract van de AKU. Het is niet te voorzien in welke richting de verschillende standpun ten tot een compromis zullen komen. Er is echter geen sprake van, dat er ook maar één partij in dit geschil is, die eraan denkt de Stichting van de Arbeid te verlaten en deze daarmee vleugellam te maken. Het bestuur van het Landbouwschap wil voor dit jaar geen regeling meer invoeren, waarbij de individuele suiker bietentelers de garantieprijs wel ontvan gen voor een als hun aandeel in de voorziening van de binnenlandse markt te beschouwen hoeveelheid, maar niet voor het geteelde. Wel zal een kleine commis sie, door de suikerindustrie en het Land bouwschap gezamenlijk in te stellen, trachten een dergelijke regeling uit te werken Haar studie zal speciaal gericht zijn op een regeling voor 1963. Zoals men weet geldt de garantieprijs voor suiker slechts voor de in het binnen land afgezette hoeveelheid. Door de hier boven bedoelde „contingenteringsregeling", waarbij overigens iedereen vrij blijft ;o veel suikerbieten te telen als hij wil, hopen de voorstanders te bereiken dat zij, Advertentie Abida 23 te Rotterdam. Acila 24 te Curagao verwacht. Acmaea 2 2200 m. n.o. Azoren n. Curasao. Acteon 23 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Adonis 22 te Guanta Aegis 22 te New Orleans. Agamemnon 22 65 m. z.w. Ouess n. Bridgetown. Albireo 7/4 te Rotterdam verwacht. Alblasserdijk 22 te Rotterdam. Algol 22 v. Aden n. Fremantle. Algorab 22 190 m. n.o. K. Verd. eil. n. L. Palmas. Alhena 22 240 m. z. Kp. Verde n. Santos. Alkaid 22 te Santos verwacht. Alkes 22 70 m. w.z.w. Djeddah n. Basrah. Alnitak 22 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alwaki 22 10 0m. n o. Port Sudan n. Aden. Ameland 22 45 m. n.o. Saba n. Curasao. Amerskerk 22 v. Bremen n. Antwerpen. Ammon 23 te La Guaira. Annenkerk 23 te Shanghai verwacht. Area 28 te Curasao verwacht. Archimedes 22 260 m. w. Azoren n. Duinkerken. Ares 22 v. Bremen n. Hamburg, Artemis 22 v. Curasao n. Jacksonville. Attis 23 v. Georgetown n. Gonaives. Atys 23 te Fort Fortin. Averdijk 22 te Genua. Bali 22 ten anker rede Bangkok. Randa 22 350 m. o z.o. Socotra n. Djibouti. Banggai 22 rede Damman. Barendrecht 22 50 m. n w. Malta. Bawean pass 22 Perim n. Bahrein. Bennekom 22 v Bremen n. Hamburg. Breda 23 te Bolivar verwacht. Bussum 22 te Rio de Janeiro. Calamares 23 v. Mobile n. Puerto Cortez. Caltex Amsterd 22 60 m. z.z o. Dardalus n. Suez. Caltex Arnhem pass 22 Kp. Villano n R'dam. Caltex Delfzijl 22 te Rotterdam Caltex Gorinchem 22 te Brunsbüttel. Calt Leiden 22 45 m. w n.w Algiers n. Bahrein. Caltex Madrid 22 v Rotterdam n. Sidon. Caltex Napels 22 v Mosselbaai n. Kaapstad. Caltex Pernis 22 5 5m. z.w. Dieddah n. Bahrein. Camitia 26 te Curasao verwacht Camphuys 22 355 m. o n.o Socotra n. Reunion. Casamance 22 te Etienne verwacht. Castor 22 15 m ozo Kp St Vincent n. Algiers Ceres 22 te Curacao v Bilbao Cinulia 24 te Shellhaven verwacht. Cities Serv Valley Forge 22 350 m. n. Mona eil. naar Puerto Miranda. ColyMo 22 MO u Soillvs n. Baltimore. Cradle of Liberty 23 te Salvador verwacht. Crania 27 in Panamakanaal verwacht n. Curasao. Dalerdiik 22 te Liverpool. Delft 22 760 m w z.w Fayal n. Londen. Diemerdijk 22 600 m. w Azoren n. Cristobal. Dorestad 22 te Curasao verwacht v. Cristobal. Eliz. Broere 22 5 m. w. K. St. Vine. n. Felixtowe. Eos 22 te Lissabon. Esso Amsterdam 23 te Suez. Esso Rotterdam 22 v. Mena n. Le Havre. Forest Hill 22 20 m. z. &reta n. Banias. Forest Lake 22 v. Kwinana n. Perzische Golf. Friesland KRL 22 320 m. z. Dar Es Salaam naar Zanzibar. Friesland SSM 22 te Immingham. Gaasterdijk 23 t.e Tampa verwacht. Gaasterkerk 22 te Marseille. Gabonkust 23 te Tema. Geertje Buisman 22 te Antwerpen. Geestland pass. 22 Terceira n. Preston. Groote Beer 22 te Fremantle. Guineekust 22 te Matadi verw. v.t Pointe Noire. Gulf Italian 22 120 m. o.n.o Ras Fartak n. R'dam. Hecuba 23 te Arica verwacht. Helena 22 130 m. w. Landsend n. Antwerpen. Helicon 23 te Curasao verwacht. Hersilia 22 500 m. n.w. Azoren n. Rotterdam. Hilversum 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Holl. Duin 22 445 m. z.o. Yokohama n. Vancouver. Hoogkerk 22 te Antwerpen v. IJmuiden. Hydra 22 600 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Ivoorkust 23 te Lagos verwacht. Jagersfontein 22 v. Pt. Elisabeth n. East-London. Japara 22 70 m. z. Kreta n. Port Said. Jason 21 1050 m. n.o Paramaribo n. Amster'dam. Java 22 v. Puerto Cabello n. Kingston. Johannes Frans 22 te Cristobal. Johan van Oldenbarnevelt 22 30 m. z. Landsend naar Southampton. Kaap Hoorn pass 22 Ouessant n. Curasao. Kabylia 29 te Durban verwacht. Kamperdijk 22 850 m. o. Kp. Race n. New York. Kara 29 te Hamburg verwacht n. Amsterdam. Karossa 24 te Singapore verwacht. Karsik 25 te Penang verwacht Katelysia 30 te Curaqao verwacht. Katendrecht 22 te Suez. Katsedijk 22 50 m. z.w. Bermuda n. Le Havr^e. Keizerswaard 22 495 m. w.z.w. Freetown naar Point a Pierre. Kelletia 22 v. Rotterdam n. Thameshaven. Kennemerland 22 te Amsterdam. Khasiella 22 650 m.t n.o. Barbados n. La Spezia. Kloosterdijk 22 te Londen v. Hoek van Holland. Kopionella 22 v. Puerto Miranda n. Pauillac. Koratia 23 in Kielerkanaal verwacht n. Curasao Korendijk 25 te Rotterdam verwacht. Korovina 22 50 m. w.n w. Algiers n. Thameshaven Kosicia 22 v. Buenos Aires n. Curasao Krebsia 22 80 z.o Colombo n. Abadan. Kreeft 22 370 m. n. Hoek v. Holl. n. Rotterdam. Kreon 22 te Wageningen verw. v. Georgetown. Kryptos 22 310 m. z.w. Flores n. Shellhaven. Kylix 22 te Punta Cardon. Laga 22 540 m. z.w. Azoren n. Guaymas. Langkoeas 28 te Singapore verwacht. Lawak 22 380 m. z. St. Helena n. Kaapstad. Leiderkerk 22 100 m z.o. Cartagena n. Antwerp. Lelykerk 22 te Gyon. Lemsterkerk 23 te Rotterdam. Liberiakust 22 50 m. z.z.w. Finisterre n. Dakar. Limburg 22 te Basrah v. Kuwait. Lombok pass 22 Bizerta n. Lissabon. Loosdrecht 22 v. Colombo n. Cochin. Loppersum 22 v. Savanna n. Le Havre. Lutterkerk 22 dwars Lissabon n. San Antioco. Lyoaon 22 v. Aden n. Suez. Maasdam 22 900 m. o.n.o. Kp. Race n. Nw. York. Maaskerk 23 v, Abadan n. Suez. Maaslloyd 22 v. New York n. Tripoli. Madisonlloyd 22 te Rotterdam. Mariekerk 22 te Bremen v. Rotterdam. Maron 23 te Antwerpen. Mataram 22 100 m. z. Ouessant n. Rotterdam. Medon 22 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Meerdrecht 22 59 m.t w. Sao Miguel n. Ryeka. Merseylloyd 22 280 m. n.o. Hongkong n. H'kong. Merwelloyd 22 700 m. n.o. Azoren n. Cristobal. Minos 25 te Amsterdam verwacht. Mitra 22 v. Barton n. Curasao. Modjokerto 22 v. Akaba n Port Sudan. Mohamed Reza Shah 22 te Isle of Grain. Moordrecht 22 90 m. w. Kreta n. Wadi Feiran. Munttoren 22 ten anker Port de Bouc. Naess Comm. 22 115 m. o. P. Sudan n. Rastanura Nanusa 22 ten anker Takoradi. Neder-Ebro 23 te Auckland verw. v. Noumea. Neder-Eems 22 te Casablanca. Neder-Waal 22 dwars K De Garde n. Hamburg Nestor 22 v. Alexandrië n. Gibraltar. Noordwijk 22 v. Las Palmas n. IJmuiden. Ondina 23 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Oostkerk 23 te Dar Es Salaam. Oranje 22 410 m. z.w. Kangaroo eil. n. M'bourne, Oranjefontein 22 600 m. o. Ascension n. Tenerife. Oranje Nassau 23 te La Guaira verwacht. Pacava 22 te New Orleans verw. v. Freeport. Pendrecht 22 te Abidjan verw. v. Pointe Noire. Peperkust 22 v. Bremen n. Amsterdam. Philine 22 dwars bone n. Mena Al Ahmadi. Philippia 27 te Rotterdam verwacht. Prins Alexander 22 360 m. o. Gibraltar n. Antw Prins Frederik Hendrik 22 op Elbe n. Hamburg. Prins Maurits 22 v. Napels n. Livorno. Prins d. Nederl. 22 250 m. n.o. Flores n. Plymouth. Prins Willem V 24 te Sint John verwacht. Prinsea Irene 22 v. Nassau n. Plymouth. Prinses Margriet 22 v. Miami n. Vera Cruz. Purmerend 22 te Rotterdam. Pygmalion 22 te Escombrera. Randfontein 22 te Antwerpen. Rempang 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Reza Shah the Great pass. 22 Kp. St. Vincent naar Mena Al Ahmadi. Ridderkerk 22 t. anker rede Honarar v. Bombay. Roebiah 22 te Cebu Roepat 22 v. Lae n. Biak. Rondo 2 2v. Amsterdam n. Lissabon Rotte 22 85 m. z.z.w Dieddah n. Djibouti. Rotterdam 22 240 m. o. Yokohama n. Honolulu. Rotti 22 te Djibouti. Rijndam 22 te Rotterdam. Salatiga pass 22 Gibraltar n. Beyrouth. Scheldelloyd 22 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Scherpendrecht 22 te Le Havre Seinelloyd 25 te Papeete verwacht. Senegalkust 22 300 m. n.n.w. L. Palmas n. Antw. Sepia 22 te Banias verwacht. Serooskerk 22 dwars Lissabon n. Antwerpen. Seven Seas 2 2te Andalsnes. Silindoeng 22 40 m. z.o Malindi n. Massawa. Sinabang 22 te Devonport. Sinon 23 te Port Said verwacht. Sirrah 22 60 m. o. Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Skadi 23 te Ceuta. Slamat 2 2v. Tuticorin n. Aden. Sloterkerk 22 te Melbourne verw. v. Adelaide. Socrates 22 te Port of Spain verwacht. Stad Alkmaar 22 v. Mena Al Ahmadi n. Kuwait. Stad Amsterdam 22 v Melilla n. Rotterdam. Stad Delft 22 200 m. n.w. Azoren n. Hampt.roads. Stad Haarlem 23 te Rotterdam. Statendam 22 v. New York n. St. Thomas. Stentor 22 te Napels. Steven 22 285 m. w.n.w. Valentia n. Reykjavik. Straat Bali 20 te Singapore. Str. Clarence 22 100 m. n w. Geraldton n. Singap. Straat Clement 22 910 m. n. Fremantle (best.). Straat Cook 22 v Brisbane n. Sydney. Straat Cumberland 22 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Lombok 22 te Mombasa. Straat Magelhaen 22 v Vitoria n Kaapstad. Straat Mozambique 22 660 m.t z.w. Sabang naar Singapore. Straat Torres 22 490 m. o.n.o. H'kong n. Hkong. Streefkerk 22 Perim gepass. n. Singapore. Tamara 23 te Abadan Tara 22 80 m. n.o. St. Vincent n. Buenos Aires. Telamon 22 te Puerto Cabello. Texel pass. 22 Malta n. Rotterdam. Themis 22 v. Amsterdam n. St. Thomas. Tjiliwong 22 v, Takoradi n. Kaapstad. Tjimenteng 22 te Singapore verwacht. Tjinegara 21 v. Trincomalee n. Penang. Tjipanas 22 230 m. o no. Mahe n. P. Swettenham. Tiipondok 22 370 m. z.w. Sabang n. Mahe. Tjitjalengka 22 te Lourenco Marques. Togokust 22 220 m. w z.w. St. Vine. n. Freetown Van Cloon pass. 22 Straat Torres n. Singapore. Van Spilbergen 22 30 m. w. Oranjeriv. n. Matadi Vasum verm 23 v La Spezia n Kharg eil. Viana 22 v Bahrein n. Ummsaid. Videna 26 te Martinez (San Francisco) verwacht. Vitrea 22 v Schiedam n. Curacao. Vivipara 24 te Bougie verwacht. Vlieland 22 rede Conakry. W. Alton Jones 22 50 m. o. Gibraltar n. Pt. Said. Waterland 22 120 m. z.w. St Paulsrocks n. A'dam. Weltevreden 22 v. Suez n. Dubai. Westertoren 22 v. Fredericia n. Aalborg. Willem Ruys 22 dwars Messina n. Port Said Willemstad 23 te Amsterdam. Witmarsum 22 te Le Havre. Woensdrecht 22 160 m. z.z.w. Ouess. n. Banias. die zich bij deze teelt een zelfbeperking opleggen, niet gedupeerd worden door hen, die juist extra veel telen. Een andere kwestie, de suikergarantie betreffende, zal door het Landbouwschap ter sprake worden gebracht in het perio dieke overleg met de minister van Land bouw. Tot nu toe heeft de overheid de premies, die de suikerfabrieken aan de boeren toekennen wegens vroege of late levering van suikerbieten, als verwerkings kosten beschouwd en ze dus niet afgetrok ken van de aan de boeren uit te keren garantieprijs. De overheid heeft nu te ken nen gegeven dat ze die premies niet lan ger in de verwerkingskosten wenst op te nemen. De suikerindustrie die de garantieprijs van de overheid aan de telers doorgeeft heeft laten weten dat zij hierdoor, bij overigens gelijkblijvende omstandigheden, 1.20 per ton minder zou kunnen betalen dan tot nu toe. Nu de garantieprijs ten op zichte van vorig jaar met 50 cent per ton bieten is verhoogd komt dit er op neer dat de prijs, die de boeren ontvangen, per slot van rekening niet 50 cent hoger, maar 70 cent lager is De commissie algemene za ken van de Nederlandse Suikerindustrie schrijft in haar brief aan het Landbouw schap, dat zij deze abrupte verandering 'o- wel principieel als taktisch minder fraai vindt. De heer Muntinga, voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouw van het Land bouwschap. gaf in de bestuursvergadering te kennen dat die hoofdafdeling de lagere uitbetaling bepaaldelijk niet zal accepte ren. En het bestuur besloot tenslotte, er met de minister over te gaan praten. De n.v. Petroleum Maatschappij „Moea ra Enim" zal overgaan tot een eerste inte rimuitkering over het boekjaar 1962 van: 37'Vi5 percent (v.j. 34^3 percent) of 71 65) aan aandeelhouders, 58 53) aan houders van winstbewijzen, 540 494) aan houders van oprichtersaandelen, onder aftrek van 15 percent dividendbelasting nadat de door de „koninklijke" voorgestel de uitkering van f 3 per aandeel van 20 nominaal zal zijn ontvangen. UITLOTING TE HAARLEM Op 12 april, 's middags om 14.30 uur zal de openbare uitloting plaats hebben van obligaties der drie pet lening 1938 tot een bedrag van 487.000,en van de vier pet lening 1951 tot een bedrag van 142.000, ten laste der gemeente Haarlem. De uitlo ting zal in het openbaar ten stadhuize der gemeente geschieden. Woltersum 22 9 m. z. Scillys n. Bermuda's. Wonogiri 23 te Los Angeles verwacht v. Balboa Wonosari 23 te Barcelona. Wonosobo 22 40 m. o.z.o. Minicoy n. Penang. Zaankerk 22 te Genua. Zafra 24 bij Hoek v Holland verw. n. Rotterdam Zaria 22 te Port Said. Zeeland 22 v. Singapore n. Manilla. Zuiderkerk 22 v. Aden n. Suez. Zwijndrecht 22 te Avonmouth. KLEINE VAART Adara 20 v. Kopenhagen n. Oskarshamn. Alcetas 21 v. Malta n. Faro. Appingedam 18 V. Lissabon te Oporto. Bab T 21 v. Bayonne te Casablanca. Draco 21 v Barcelona n. Tarragona. Jupiter 20 v. Fraserburg te Aberdeen. Keizersgracht 22 op Thames n. Pasajes. Leonidas 22 30 m. z.w. Kp. Passero n. Catania Lucas Bols 22 45 m. w. Bordeaux n. Pasajes. Manto 21 v. Lissabon n Cadiz. Nero 22 v. Aalborg te Aarhus. Netta 22 te Kp. Anzio n. Savona. Phidias 21 v. Amsterdam te Iskenderun. Plato 21 v. Valencia n. Alicante. Thaletas 22 50 m. w.z.w. Kp. Dagata n. Genua. SLEEPVAART Barentsz Zee i9 te Rio de Janeiro. Humber 20 te Masasluis. Witte Zee 21 te Genua. VERHANDELDE FONDSEN 21 maart 22 maart Totaal 485 476 Hoger 162(33,4%) 142(49,8%) Lager 226 (46,6%) 234 (49,2%) Gelijk 97 (20,0%) 100 (21,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Philips 999—1001 999 Unilever Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U391% gb Kon. Olie137,20—137,30 137,20 Philips 92 gb—998 993 Unilever f 188,60—189,00 Hoogovens 798 795 Vorige slotkoers A'dam Rubber 117 H.V.A 134% A.K.U 393V4 Deli Mij 161,20 Hoogovens 807 Philips* Gem. Bez. 1002 Unilever 189,10 Dordtsche Petr 647% K. Ned. Petr. Mij 138,40 Holl. Am. Lijn 142% K.L.M 70,20 K.N.S.M 171% Ned. Stoomv. Mij. 168% Ommeren, Phs. v 323 Scheepv. Un. Ned 151% 233,- 254,50 Unitas 542,50 Ver. Bezit v. 1894 f 147,- Amsterd. Bank 412% Ned. Handel Mij 385 Rotterd. Bank 401 Twentsche Bank. 343 Albert Heijn 730 Amstel Brouwerij 526 Berkel's Patent 295 Bols 830 Bührmann Papier 790 487 Ford 812 Gelder Kon. Pap. 371 Gist Spir.f. Kon. 422 Van der Heem 352 Heineken's Bier 555 Hoogenbosch Sch. 322 610 Kon. Zout-Ketjen 1100 Müller Nat. Bezit 495 Ned. Kabelfabr. 605 Philips Pref 307 Sikkens Groep 942 Stokvis 270 Thomassen Dr 725 Ver. Machinefabr. 245 Wessanen 452 Wilton Fy en oord 338% Z wa nenberg-Org. 1099% Billiton Mij. II 504 Aluminium Ltd... 28% American Motors 17'/u Anaconda 49% Bethlehem Steel. 42<%„ Cities Service 56% General Motors 56^ Kennecott Copper 81% Republic Steel 56 Shell Oil 40% U.S. Steel 71% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Stemming bljjft afwachtend De aandelenmarkt sloot lager voor dé vijfde achtereenvolgende dbg gisteren. De handel was betrekkelijk traag. Het begin was al lager en daarin kwam de gehele dag geen verandering. De meeste verliezen lie pen van fracties tot een dollar per aandeel, maar sommige waren groter. Sommige olie-, luchtvaart-, rubber- en tabakswaar den verloren terrein. Enige farmaceutische fondsen en non-ferro-waarden stegen in waarde. Staal-, auto- en vliegtuigfondsen, openbare nutsbedrijven en chemische waarden sloten verdeeld. De totale omzet was 3.130.000 aandelen (3.360.000). Van 1.269 verhandelde fondsen waren 547 lager en 467 hoger. Het industriegemiddelde kwam van 716,62 op 716,70; dat van spoor wegen van 144,87 op 144,38 en dat van openbare nutsbedrijven van 130,74 op 130,53. (AP). Nagenoeg alle houders van claims heb ben gebruik gemaakt van hun recht tot inschrijving op 2,4 min 4% percent in gewone aandelen converteerbare obliga ties ten lasten van De Wit's Textiel Nij verheid n.v. in Helmond, zo delen emit- tenten mede. Het bod op de aandelen in de N.V. Cul tuur Maatschappij „Pondok Gedeh" wordt thans definitief gestand gedaan. Zoals be kend was de koers van overneming be paald op 13Vi percent. DIRECTEUR VAN K.L.M. IN ENGELAND TREEDT AF Op 1 april zal de heer W. A. Kermer, die gedurende vijf jaar algemeen directeur is geweest van de K.L.M voor het Ver enigd Koninkrijk en Ierland, als zodanig aftreden De heer Kermer heeft een lei dende functie aanvaard bij Novadel, het Engels-Nederlandse chemische bedrijf, dat een zelfstandige tak vormt van Noury en Van der Lande. De heer Kermer is vice- president van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen. De heer J. W. Tur- ner-Lashmar, onderdirecteur van de K.L.M. in Londen, zal de heer Kermer opvolgen. DE ZWITSERSE HANDEL MET COMMUNISTISCHE LANDEN. Het Zwitserse kabinet heeft besl >ten de bestaande handelsovereenkomsten met communistische landen te handhaven, zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Wahlen, gisteren te Bern bekendgemaakt. In een verklaring tot het parlement zei de minister, dat het communisme in Zwitser land moet worden bestreden. Volgens hem zou het echter niet juist zijn, in dit ver band alle betrekkingen met communisti sche landen op het gebied van handel, cul tuur en sport t verbreken. 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17