Voorstel tot verlaging van omzetbelasting voor aantal artikelen HET WEER Zandvoort's circuit veiliger Korte onderbreking van N ieuw-Guinea-o ver leg t Franse worden militairen in Algiers door OAS bestookt Sluipschutters op heuvels, balkons en daken u Besprekingen worden gehouden in een atmosfeer van samenwerking CMB en de CAO- kleinmetaal Prins terug in Nederland Beslissing tweede EEG- versnelling uitgesteld KIEST GOED ef ore you vuy! Koelkasten Auto's en t.v.'s niet lager Vrijstellingen uitgebreid BADDOEKEN Nog koud NpSW IPHÜ Werk voor Grand Prix op 20 mei gereed In de krant van heden: Het woord is aan TURCA'S van 2.— voor 1.75 NOUGAT EIEREN HAZENBERG SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES KIRSCHROLLEN Patisserie DEKKERS 47e JAARGANG NUMMER 119 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ■C i i "A IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHVIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 23 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 cL Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarmee een eenvoudiger heffing van de omzetbelasting wordt beoogd. Wordt het voorstel aanvaard, dan betekent dit voor de staat een lagere belastingopbrengst van ongeveer vijftien miljoen gulden. Het tijdstip van inwerkingtreding zal nader worden bepaald bij Koninklijk Besluit. Het wetsontwerp wil in de eerste plaats een aantal goederen niet langer met het verhoogde tarief van 18 percent belasten, maar met het normale tarief van 5 per cent. Het aantal posten van de 18 pet.-tabel wordt teruggebracht van 34 tot 6. Voorts wil het wetsontwerp enkele vrijstellingen van de omzetbelasting enigszins uitbreiden. Tot de goederen die volgens het wetsont werp aan de 18-percentstabel worden ont trokken en die met het normale tarief van 5 percent worden belast, behoren onder an dere: koelkasten, meubelen van teakhout en dergelijke houtsoorten, vliegtuigen, foto grafie- en filmapparatuur, horloges en klokken van onedele metalen, jachtvuur- wapenen, elektrische speelgoedtreinen, borstelwaren, nylonschoenen, toneelkijkers oesters e.d. Over de verlaging van de hef fing op koelkasten (waarmede 5 miljoen is gemoeid) wordt gezegd dat bij de hui dige ontwikkeling in de woningbouw (flats) en in de bevoorradingsgewoonten van het publiek het niet langer verantwoord is aan de aanschaffing van deze goederen een ex tra fiscale belemmering in de weg te leg den. De goederen, waarop het tarief van 18 percent van toepassing blijft, zijn perso- nenmotorrijtuigen en banden daarvoor, te- levisie-ontvantoestellen, goederen van na- tuurbont of natuurzijde, bijouterieën (waar onder gouden en zilveren horloges), par fumerieën e.d. en sigarettenpapier. Van de groep bijouterieën zullen verzilverde en vergulde voorwerpen en zilveren schep- werk van het 18-percentstarief worden uit gezonderd. In de tussentabel van 10 percent (ra dio's, chocolade e.d.) worden geen wijzi gingen voorgesteld. In het wetsontwerp wordt ook voorge steld om de bedragen van 2.000 voor le veringen als fabrikant en 1 oor verrichte diensten en van 12.000 voor leveringen als handelaar beneden welke een on dernemer is ontheven van de verplichting tot het doen van aangifte en tot het be talen van omzetbelasting te verhogen tot resp. 2.500 en 15.000. Dit houdt ver band met de koopkrachtvermindering van de gulden sinds 1955. Bij de beoordeling van de vraag of de hier bedoelde regeling kan worden toegepast zullen alleen de be laste leveringen en diensten in aanmer king worden genomen. De bestaande vrijstelling voor het ver strekken van nieuwstijdingen wordt uitge breid tot persfoto's. Voorts wordt de vrij stelling voor schrijvers (bijv. journalisten) wier omzet de f 8.000 niet te boven gaat, Advertentie maar doek koop geen handdoek een Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar mogelijk hier en daar een sneeuwhui. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Koudere nacht met op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee mede van toepassing verklaard voor pers fotografen. Het ligt bovendien in de bedoe ling ook dit bedrag te verhogen in ver band met de koopkrachtvermindering van de gulden. De vrijstellingen voor vleeswaren en wild en gevogelte worden uitgebreid tot deze goederen in verduurzaamde toestand. Uitbreiding van de bestaande vrijstellin gen voor zuivelprodukten tot de nog belas te produkten als room, koffiemelk, melk poeder, vla en chocolademelk waarop bij vroegere gelegenheden Vel eens is aan gedrongen worden niet gerechtvaardigd geacht. Op dit gebied zijn dan ook geen verdere vrijstellingen in het wetsontwerp opgenomen. N- S. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Nederlandse en de Indonesische degelaties, die dins dag, woensdag en donderdag in een landhuis nabij Washington vergaderd hebben, hebben een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt Sezegd dat Nederland en Indonesië in l een atmosfeer van samenwerking en in het bijzijn van een voor beide zijden aanvaardbare derde partij, geheime be sprekingen hebben gehouden. Deze be sprekingen, die voortgezet zullen wor den, zijn voor korte tijd onderbroken om de gedelegeerden gelegenheid te geven nader overleg te plegen met hun re geringen. Dit overleg zal binnen enkele dagen voltooid zijn en dan zullen de besprekingen hervat worden. Het ziet er dus naar uit, dat dr. Van Roijen en Malik, bijgestaan door mr. Schürmann en Soedjarjo en onder het wa kend oog van de Amerikaan Ellsworth Bunker, begin volgende week het overleg zullen voortzetten. Het begin van het thans onderbroken overleg zou ietwat stroef geweest zijn, doch het communiqué heeft een optimistische toon omdat daarin gesproken wordt van een „atmosfeer van samenwerking". Malik, de voornaamste Indonesische ge delegeerde bij het vooroverleg, is donder dag uit Washington vertrokken naar Indo nesië, teneinde de stand van zaken aan Soekarno voor te leggen. Maliks medewer ker Soedjarjo is in Amerika gebleven. Het overleg in Indonesië maakt het waar schijnlijk, dat de onderbreking van het vooroverleg enige tijd zal dusen en dat de hervatting niet voor begin volgende week is te verwachten. De reis Washington-Dja karta duurt ongeveer 36 uur. In het Nederlandse kamp heerste voor zichtig optimisme. De sfeer tijdens het vooroverleg moet goed zijn geweest en opzettelijk heeft men de woorden „een at mosfeer van samenwerking" vermeld in het gemeenschappelijk communiqué. Toch toonden de Indonesiërs zich giste ren nog niet bepaald optimistisch. Het lijkt mogelijk dat men bij dit voor overleg ook over belangrijker dingen spreekt dan alleen over de agenda van de officiële onderhandelingen. Van welinge lichte zijde is ons ter ore gekomen, dat men zich tevens bezighield met het aftas ten van compromis-mogelijkheden. Het is vaker voorgekomen in de diplomatieke ge schiedenis, dat een vooroverleg in feite be langrijker was dan een officiële conferen tie. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meedegedeeld dat het aan het communiqué niets heeft toe te voegen. Het kabinet zal zich vandaag opnieuw over de kwestie van de onderhandelingen beraden. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die van maandag tot donderdag heeft deelgeno men aan besprekingen in Luxemburg en Brussel zal aan de vergadering deelne men. Op het circuit cart 7andvoort is men op het ogenblik druk bezig met hét uit voeren van die werkzaamheden, die de veiligheid van het publiek en van de renners overeenkomstig de door de FIA gestelde eisen zullen waarborgen. Tot die werkzaamheden behoort onder meer het verdubbelen of zelf s verdrievoudigen van hekken van harmonikagaas op ver scheidene plaatsen langs het circuit, met name in de bochten en onder langs de hoofdtribune. Voor deze tribune staat reeds een dub bel gaashek; er wordt nu nog een derde afrastering aangebracht, die ook met har monikagaas bespannen zal worden. De houten palen, onderling verbonden door ijzerdraad, staan reeds in de grond. Dat de afrasteringen met harmonikagaas aan hun doel beantwoorden, is op de andere foto in beeld gebracht. In de eerste bocht voorbij de tribune schoof deze week een sportauto met een snelheid van ruim 100 kilometer per uur uit de baan. Het eerste gaashek, dat hij op zijn weg ontmoette ving hem volledig op. De directeur van het circuit, de heer J. B. Hugenholtz, heeft op de foto het samengetrokken gaas van het hek, dat als vangnet fungeerde, in de hand. Met de andere hand wijst hij, dat de auto niét eens tot het tweede hek door drong. Harmonikagaas vangt de druk van een tegen het gaas opvliegende auto voor treffelijk op, doordat de druk over de ruit vormige mazen wordt verdeeld en de ma zen horizontaal worden uitgerekt. Overigens is zojuist bekend gewor den, dat de financiering van de na dere beveiligingsmaatregelen geen moei lijkheden meer ontmoet. Het uitbrei den van. de veiligheidsmaatregelen zal in totaal 30.000 kosten. De gemeenteraad van Zandvoort ging met dat bedrag ak koord, doch dan moest het over 3 jaar verdeeld worden. Daarop liet de FIA we ten, dat het circuit voor snelheidswedstrij den zou worden afgekeurd zolang niet al le voorgeschreven werkzaamheden waren verricht. Thans heeft de Nederlandse Auto- rensport Vereniging zich bereid verklaard een financiële regeling te treffen, waar door dit jaar alle werkzaamheden zullen kunnen worden uitgevoerd, terwijl jaar lijks maximaal 10.000 ten laste van de exploitatierekening van het circuit wordt gebracht. Vóór de Grand Prix op 20 mei zullen nu alle door de internationale keu ringscommissie voorgeschreven maatrege len getroffen zijn. Advertentie Alle stemmen krijgt als U thuis voorstelt om er eens een avondje tussen uit te trekken. Met elkaar naar een restaurant, dan nog even ergens een af zakkertje halen. Een goede nachtrust is dan verzekerd en de volgende dag begint ieder een weer met frisse moed. En als u bij een feestelijke gele genheid een Horeca-cheque- boekje cadeau gekregen hebt, dan is dit de gelegenheid om die cheques op een voortreffelijke manier te besteden. ^TOOI-u! Cheque boekjes 4 f. 10.- of f.25.-, in coupures van f.2.50, ver krijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58-59, Den Haag (giro: 63.53.00; vermelden: Chequeboekje). De Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond heeft bekend gemaakt, dat hij geen contracten wil tekenen als de thans ingediende voorstellen voor een nieuwe C.A.O. kleinmetaal niet worden goedge keurd door de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddellaars. Naar aanleiding hiervan heeft het be stuur van de christelijke Metaalbedrijfs- bond zich beraden over de houding die het in dat geval moet aannemen. In het orgaan van de C.M.B. wo^dt vandaag ge steld, dat de in eerste instantie geno men beslissing van het College, alleen een verhoging van de uurlonen met tien cent toe te staan en verder praktisch niets, voor de C.M.B. een grote teleur stelling was. De bond is namelijk van oordeel, dat het onjuist is op grond van een op indicaties berüstende produktivi- teitstrénd een zodanige beslissing te ne men. Ondanks dit meent de C.M.B. toch al les te moeten doen om aan de bezwa ren van het College tegemoet te komen. Gezien de vergaande concessies van de werknemers in de nieuwe voorstellen van 22 februari, verwacht de bond nu een gunstiger advies, vooral ten opzichte van de vijf cent loonverhoging die thans is voorgesteld per 1 januari 1963. Mocht de ze verwachting niet gegrond blijken, dan is door de C.M.B. al het mogelijke ge daan, aldus het blad, en ligt de verant woordelijkheid voor eventuele gevolgen niet bij ons. Het zou de C.M.B. echter te ver gaan, dan meteen alles over boord te gooien Dit zou. volgens de C.M.B. namelijk betekenen, dat het gehele sociale overleg wordt gestagneerd. De C.M.B. is dan ook bereid, nadat alles is gedaan om een gunstiger beslissing te verkrijgen, met de overige partners nieuwe collectieve con tracten aan te gaan waarin de tien cent uurloonverhoging en de andere goedge keurde punten kunnen worden opgeno men. Als dit onmogelijk blijkt, zou de C.M.B. in laatste instantie ook zijn me dewerking willen geven aan het opleggen van een bindende regeling. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 T opsy 6 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 13 Kunst 13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Prins Bernhard is na een reis van ruim een maand door Afrika, teruggekeerd in Nederland. Gisteravond om zeven uur kwam hij met de regerings Friendship aan op Soesterberg, waar hij werd opgewacht door Koningin Juliana. In de afgelopen dagen heeft de Prins een bezoek gebracht aan het koninklijke buitenverblijf in Porto Ercole in Italië De Prins was op 19 februari uit Nederland vertrokken. Ni c o d s Artsen hebben het geluk dat de zon hun successen beschijnt en de aarde hun fouten bedekt. BRUSSEL (ANP) De ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) heeft besloten de beslis sing over de tweede versnelling uit te stel len tot de ministerraad, die op 14 en 15 mei in Brussel wordt gehouden. In de nationale administraties van de zes landen zullen echter voorbereidingen wor den getroffen om de extra-verlagingen van de douanetarieven op 1 juli a.s. te kun nen doen ingaan. Als het definitieve besluit wordt geno men zullen de douanetarieven met een ver dere tien percent worden verlaagd voor industriële produkten en met vijf percent voor een aantal landbouwprodukten. Daar mee zal de afbraak van de douanetarieven in het onderlinge handelsverkeer van de „zes" sinds het inwerkingtreden van het verdrag van Rome vijftig percent bereiken voor industriële en 35 percent voor land bouwprodukten. Advertentie VERLOOFD Dan gratis VER- LANGBOEKJE; vergemakke lijkt déél voor déél kopen van servies, drinkservies, tafelbe stek, enz. Geen misverstan den, geen cadeaus dubbel. Schrijf, bel of stap binnen en vraag een gratis Verlangboekje bij de winkel vol ontdekkingen. H. en J. LAMP, Barteljoris- straat 18, Haarlem, Tel. (02500) 18574. Advertentie Alléén zaterdag Een heerlijk taartje, mocca met noten. zwaar gevuld met slagroom45 ct Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Deze zaterdag als reclameOnze bekende sinaasappel - brandewijn - mocca van f 2.voorf 1.80 per stuk CENTRUM GALERIJ TELEFOON 4302 (Van onze correspondent) PARIJS. In Algiers is vanmorgen in de wijk Bab-el-Oued een militaire patrouille, die in een legerauto de ronde deed, door een Europese commando groep aangevallen. Volgens de eerste be richten werden vijf militairen gedood en vijf gewond. De O.A.S. van ex-gene raal Salan heeft gisteravond een massale aanval met granaat- en mitrailleurvuur op de regeringstroepen geopend. Hoe veel doden en gewonden er gevallen waren, was vanmorgen in Parijs nog niet bekend. Wel hoorde men via de radio uit Algiers hoe de straten vol waren van het geweld van schoten en explosies, dat tot diep in de nacht heeft voortgeduurd. In de buitenwijken van de Europese arbeiderswijk werd een andere patrouille door een menigte gewapende Europeanen aangevallen en ontwapend. In de wijk Champs de Manoeuvres omsingelden troe pen een groot gebouw vanwaaruit scherp schutters op patrouilles schoten. In een andere wijk werd het Hjk van een in para chutistenuniform geklede Europeaan ge vonden, vermoedelijk een lid van de O.A.S. Het sein voor de aanval werd gegeven door een rode vuurpijl, die omstreeks tien uur in het centrum werd afgeschoten. Op balkons, daken en ook op de heuvels rond de stad hadden zich O.A.S.-schutters ver schanst en van alle kanten werd lukraak op de gendarmes, soldaten en op gewone voorbijgangers in de straten geschoten. Intussen was de opzet van deze opzienba rende operatie kennelijk toch meer van psychologische dan van zuiver militaire orde, want de O.A.S.-commando's onder namen geen enkele poging om overheids gebouwen of andere objecten in handen te krijgen. Donderdag werden in geheel Al gerije zeventien mensen gedood, onder wie veertien Algerijnen, en zevenenveertig ge wond, onder wie eenenveertig Algerijnen. In Oran drongen twaalf leden van de O.A.S. in camouflage-uniformen het ge bouw van het dagblad L'Echo d'Oran bin nen. Zij ontwapenden de zes politiemannen die het gebouw moesten bewaken, en ver dwenen met hun wapens en walkie-talkie- installatie. In Algiers werden 88 kisten met 2200 kilo dynamiet gestolen. De die ven Europeanen bonden de bewa kers en sneden de telefoonlijn door. Op het politieke plan in Parijs zijn gis teren de communisten en de rooms katho lieke volksrepublikeinen (MRP) de eer sten geweest, die zich in partijverband hebben uitgesproken over het referendum inzake de Algërije-politiek, dat op 8 april gehouden wordt en waarvan de campagne maandag door het staatshoofd, generaal De Gaulle, met een nieuwe rede voor ra dio en televisie officieel zal worden inge luid. Dat de volksrepublikeinen, die in de regering vertegenwoordigd zijn en vanaf het begin De Gaulle's Algerije beleid heb ben gesteund, de generaal ook bij het re ferendum hun ja-woord geven, mag nau welijks verwondering wekken. Opmerkelijker is, dat ook de communis ten positief op het referendum zullen rea geren, ofschoon de strekking van de vraag die wordt voorgelegd het toekomstige sta tuut van Algerije nogal ver overtreft, aan gezien de President der Republiek langs deze zelfde weg tevens zijn bevoegdheden nog verder wil uitbreiden. (Vervolg op pag. 11 onder: Terreur van de O.A.S.) Advertentie o.a. de enige niet-vergelende kondensbestendige muurverf

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1