Ook bedenkingen van AR tegen het wetsontwerp Nieuwe smaak {SUS! witte tanden AGENDA V Peek&Cloppenburg a 'zBrieveti aan de redactie Kort en bondig Groen Co 12.9° 16.9° Dr. Bruins Slot: Overheid wil bijzonder en openbaar onder wijs over één kam scheren Vragen over situatie van spijtoptanten Gehele Europoort krijgt open verbinding met de zee Amerikaanse rederij Iaat „drukknop"- schip bouwen B. en W. Den Haag tegen fluoridering van drinkwater 's Nachts nog vorst Fa. B. J. VAN HEMT HERENMODE-TIP s j; iJ A G 2 3 MAART 1962 2 REGELING VOORTGEZET ONDERWIJS Tandarts Mertens wendt zich nu tot Straatsburg Dr. A. Veerman lid van de Tweede Kamer Kerkelijk nieuws Haarlem V eisen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195x 145 100 WOL ƒ41.75 Zeesluis in kanaal komt te vervallen Vijf maanden geëist voor dodelijke aanrijding deze zaterdag TRICOT NYLON SHIRTS Justitie onderzoekt beleid van ex-burgemeester ALLEN 5AMEN Centrale Verwarming Ollestook-installaties sê se e S3 LS 0 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs (de Mammoetwet) hebben thans sprekers uit alle vijf grote fracties hun voorlopige oordeel te kennen gegeven. Namens de P.v.d.A. zei gisteren de heer K 1 e ij w e g t, dat hij zich niet in specu laties over het lot van het wetsontwerp wilde begeven. De socialisten willen wel een aantal veranderingen. Pas daarna zullen zij hun stem bepalen. De rede van de heer Kleijwegt klonk echter vobr mi nister Cals plezieriger dan wat dr. Bruins Slot (A.R,) had te zeggen: de Anti-Revolutionaire Kamerfractie staat met zeer grote reserve tegenover het wetsontwerp, al wil zij constructief meewerken om verbeteringen aan te brengen. De heer Kleijwegt had geen bedenkin gen tegen de huidige indeling van het wetsontwerp. De bepalingen \over open baar en bijzonder onderwijs: leken hem doeltreffend. Maar die behoorden juist wel tot de grote grieven van dr. Bruins Slot: „Zoals het ontwerp nu luidt scheert 'ie overheid openbaar en bijzonder onderwijs over één kam", zei deze. De minister zou naar zijn mening het principiële ver schil tussen beide vormen van onderwijs hebben laten vervagen. Het is onjuist dat de voor het openbaar onderwijs geldende regels aan het bijzonder onderwijs wor den opgelegd. Ten hoogste kan de over heid aan het bijzonder onderwijs vragen, die regels te aanvaarden. Intussen erkende de heer Bruins Slot wel, dat bepaalde overheidsvoorschriften (b.v. exameneisen) voor het hele onderwijs dienen te gelden. Maar dit doet volgens hem niet af aan het beginsel, dat het openbaar onderwijs bij de wet wordt geregeld en dat de bij zondere school „vrij" is. Dr. Bruins Slot had nog meer beden kingen: hij voelde niets voor een soort „onderwijs-p.b.o." door inschakeling van maatschappelijke organen, zoals met na me de K.V.P. graag wil. Het ulo wordt volgens de A.R.-spreker, met de onder gang bedreigd. Het gymnasium wordt aangetast en aan het bijzonder onderwijs wordt de vrijheid ontnomen om zelf te experimenteren met vernieuwingen. Dr. Bruins Slot vond het kennelijk spijtig dat zijn opvattingen en die van minister Cals zozeer uiteenliepen. De heer Kleijwegt, die tot de protes tants-christelijke werkgemeenschap in de P.v.d.A, behoort, kon zich de hoofdbezwa ren van de A.R. niet' erg goe'd voorstellen. Wel verklaarde hij dat ook de P.v.d.A. de vrijheid van onderwijs zeer belangrijk vipdt. Ten aanzien van het openbaar on derwijs heeft de overheid een positieve taak. De openbare school, die voor allen openstaat, bevordert het contact tussen andersdenkenden, aldus de heer Kleijwegt. Daarentegen is de bijzondere confessione le school naar haar wezen niet voor ieder een toegankelijk. De heer Kleijwegt was niet al te be vreesd, om aan de overheid de bevoegd heid te geven nadere voorschriften uit te vaardigen bij algemene maatregel van be stuur. Natuurlijk schuilen er in deze de legatiebevoegdheid gevaren, maar de Ka mer kan ingrijpen als dat nodig is. (De protestants-christelijke fracties hebben er juist zeer veel op tegen, dat het parle ment een aantal bevoegdheden uit han den geeft.) Slecht te spreken was de heer Kleijwegt over een opmerking van prof. Duynstee, voormalig lid van de K.V.P., dat de chris telijke staatslieden de mammoetwet moe ten bekijken met de mogelijkheid voor ogen dat er eens een linkse minister van O. K. en W. optreedt. Het leek de heer Kleijwegt een onbehoorlijke gedachten- gang te veronderstellen dat een linkse mi nister het de bijzondere school moeilijk zou maken. Wat moeten we dan wel den ken van een rechtse minister ten aanzien van de openbare school?" vroeg hij. De heer Engelbertink (K.V.P.) nam het beroepsonderwijs en de financiering van het voortgezet onderwijs onder de loep. Het speet hem dat er in het ontwerp met geen woord is gesproken over het voort gezet beroepsonderwijs voor gehandicap ten. Voorts meende hij dat de ontwikke ling van nieuwe vormen in het beroeps onderwijs niet mag worden geremd. De heer Bakker (C.P.N.) behield zich zijn definitieve oordeel voor. Hij pleitte voor kortere vooropleidingen en meer spe cialisering. We moeten volgens hem zien af te komen van ideeën over een brede opleiding. „Wat heeft het voor zin een toekomstige wiskundige lastig te vallen met de bijzonderheden van moderne en eventueel klassiéke schrijvers, paardebloe men en straks ook nog het vak maat schappijleer? Dit laatste vak, voorgeschre ven in het wetsontwerp, zou dan zeker opheldering moeten verschaffen over de democratie bij Philips vergeleken met de dictatuur van het proletariaat", zo schertste de heer Bakker. De behandeling zal dinsdag worden voortgezet. Dan komen aan het woord de heren Van Bennekom (A.R.), dr. Tans (P.v.d.A.). drs. Vermeer (P.v.d.A.), Lank- horst (P.S.P.) en ir. Van Dis (S.G.P). De Kamer komt volgende week, we gens de verkiezingen op woensdag, alleen dinsdag in openbare vergadering bijeen Op 3 april zal minister Cals de op- en aanmerkingen beantwoorden. De Haagse tandarts Mertens heeft, nu de Hoge Raad zijn verzoek om herziening van een te zijnen laste gewezen arrest van het Haagse gerechtshof van 1921 heeft af gewezen, deze zaak aanhangig gemaakt bij de commissie voor de rechten van de mens m Straatsburg- Het Tweede-Kamerlid Daams (P.v.d.A.) heeft aan de minister-president en de mi nister van Justitie schriftelijke vragen ge steld over het spijtoptantenbeleid. Hij wenst te vernemen of het juist is, dat de Indonesische autoriteiten sinds begin februari hebben geweigerd mee te werken aan een regelmatige afvloeiing van de per sonen die in het bezit zijn van een Neder lands visum, en hoeveel van hen niet naar Nederland konden vertrekken Hij informeert voorts hoeveel spijtop tanten reeds de vereiste uitreispapieren hadden en op grond daarvan niet langer de Indonesische nationaliteit bezitten. Wel ke instanties behartigen nu de belangen van deze personen en hoe zijn hun levens omstandigheden?, wil de heer Daams voorts vernemen. Voorts vraagt hij of de Indonesische auto riteiten nog medewerken aan de verstrek king van uitreispapieren en of de afdoe ning van alle aanvragen voor een visum voor 1 augustus zal hebben plaats gehad, zoals de minister bij de behandeling van zijn laatste begroting in de Tweede Kamer heeft toegezegd. De heer Daams stelt ook de vraag of de regering bereid is de procedure die thans wordt gevolgd bij het beoordelen van ae visumaanvragen te versnellen en te ver ruimen en indien dit niet het geval is wat de reden hiervan is. De heer Daams vraagt verder of de re gering bereid is andere oplossingen te over wegen om aan de nood van oud-Nederlan ders en maatschappelijke Nederlanders in Indonesië tegemoet te komen zolang de blokkering van de uitreismogelijkheden voortduurt. Is de regering bereid in dit verband de naturalisatie töt Nederlander te overwegen?, vraagt de heer Daams. Dr. A. Veerman, rector van het Chris telijk Lyceum te Delft, heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature van de heer C. van Nierop, die ontslag nam in verband met zijn se cretariaat van het C.N.V., aangenomen. Dr. Veerman zal voorlopig ook rector van het christelijk lyceum te Delt blij ven. Dr. Veerman was na voltooiing van zijn studie eerst leraar aan het christelijk gym nasium te Utrecht en vervolgens secretaris van de hoofdredactie en later parlementair redacteur van het dagblad „Trouw". In 1952 werd hij conrector te Delft en 2 no vember 1959 rector. Dr. Veerman is o.m. voorzitter geweest van de ARJOS en van de Prot. Chr. Jour nalistenkring. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJssel (toez.) P. J, Bos te Sprang te Arnemui- den E. J. Schimmel te Oud-Beijerland te Hoogkarspel-Lutjebroek (toez.) P. Bijle- feld, kand. te Deventer. Aangenomen naar Warmenhuizen- Dirkshorn W. P. E. van Kooten, vicaris te Amstelveen die bedankte voor Witmarssum (toez.). Bedankt voor Dordrecht (vac. J. van de Velden) Ir. C. Graafland te Woerden. Advertentie HOTlrinfa grote tube Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers an de apeciaaiöranche Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, m.m.v. Aldo Ciceolini, piano; werken van Hindemith, Ravel en Franck. Minervatheater, vandaag 20.15 u.: Het Amsterdams Volkstoneel o.l.v. Beppie Nooy geeft een voorstelling van „De Jantjes", van Herman Bouber. Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: Toneel groep Theater met „Brieven van een dich ter", van Michael Redgrave; regie Michael Warre. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Wien, wie es weint und lacht", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Gevaar lijke verhoudingen", 18 j. Lido, 19.45 u.: „Der Rosenkavalier", a.l.; 14 u.: „De wet der wildernis", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie knapt 't op", 18 j. Minerva, zaterdag 14.30 u., zondag 14 en 16.15 u.: „De gevreesde speurder", a.l. Zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Julie la Rousse", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Kermis in de regen". 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Oorlogs drums", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag tot en met zondag 20 u.: „Vrouwen achter het bamboe gordijn", 18 j. DIVERSEN Muziekschool Toonkunst (Nieuwe Gracht 41), zaterdag 20 u.: „De interpretatie van het lied", instructieve zangvoordracht door Laurens Bogtman, die wordt begeleid door de pianist Leendert Huges. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafisch werk van Ruth Fischer 10-22 u. Tot 1 april. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werk van zes leer lingen van het Studio-atelier Von Frih- ling uit Hamburg, 9-17 u. Tot 31 maart. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Scholieren exposeren beeldende kunst, 9-13, 14-17 en 20-22 u. Tot 26 maart. „Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal: Tentoonstelling van schilde rijen en aquarellen van Kees Laan. Tot 29 maart. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 23 MAART City Theater, 20 u.: „De gebochelde van Rome". Rex Theater, 20 u.: „De danseres en de vampier". Felison, 19-21 u.: Expositie H. Bogman en A. Smith. ZATERDAG 24 MAART City Theater, 19 en 21.15 u.: „De ge bochelde van Rome". Rex Theater, 20 u.: „De danseres en de vampier". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30-12 en 14-16.30 u. Patronaatsgebouw, 20 u.: Concert Velser accordeonvereniging. Felison, 14-17 u.: Expositie H. Bogman en A. Smith. VRIJDAG 23 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De sheriff met de pettiooat". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie op leven en dood". W.B. Theater, 20 u.: „De moordenaar en de brunette". ZATERDAG 24 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De 'sheriff met de petticoat"; 23.30 u.: „De verleidster". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie op leven en dood". W.B. Theater, 20 u.: „De moordenaar en de brunette". VRIJDAG 23 MAART Marquette Theater: Geen voorstelling. ZATERDAG 24 MAART Marquette Theater, 20 u.: „Tot de revol vers zwegen". Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 106S7 1U3» Het gehele Europoortgebied van de kop van Rozenburg over het hele eiland heen tot en met de terreinen van de I.C.I. in het oosten zal een open, vrije ver binding met de Noordzee krijgen. Tot dus ver werd bij de uitwerking van de plan nen rekening gehouden met de bouw van een grote sluis voor zeeschepen in de Blankenburgse Vaart, halverwege deze vaarweg tussen Europoort-West en Euro poort-Oost. Deze sluis was nodig omdat re kening gehouden moest worden met een verbinding tussen Europoort en een indus triegebied, dat aan het Haringvliet was ge dacht. Nu men het plan voor deze verbin ding heeft laten varen, althans voor dit ogenblik de Maasvlakte biedt voorlo pig voldoende mogelijkheden voor een in dustriële expansie behoeft men voor de naaste toekomst geen rekening meer te houden met deze zeesluis, noodzakelijk voor de scheiding tussen zout en zoet wa ter. Dit betekent dat het gehele Europoort- gebied in open verbinding met de zee komt. Wel komt er aan de zuidrand van Rozenburg een sluis voor de binnenvaart als verbinding tussen de Blankenburgse Vaart en het Hartel- en laterale kanaal. Vijf maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorvoertuig te besturen, was gisteren de eis van de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen een 21-jarige man uit Reeuwijk, die terecht stond we gens het onder invloed van alcohol ver oorzaken van een dodelijk ongeluk met zijn bromfiets. Na langdurig cafébezoek was de man op de linkerkant van een onoverzichtelijke weg in Reeuwijk met een snelheid van 35 km. per uur frontaal ingereden op de 30-jarige smidsknecht T. de Jong, die op een bromfiets met zijn vrouw achterop van de andere kant naderde. De smids knecht overleed na enkele ogenblikken aan een bloeding in de borstholte en de ver dachte kreeg een schedelbasisfractuur, waarmee hij lange tijd in een ziekenhuis heeft gelegen. Advertentie z - mm j: *n Goede tip voor mannen met smaak: volmaakt ventilerende tricot nylon shirts, die absoluut nooit gestreken hoeven te worden. Perfecte modellen met Truon-boord uit één stuk. Ze gaan extra lang meel Tricot nylon de Luxe Tricot nylon super Wegens de hoofdzakelijk door de hogere lonen veroorzaakte stijging van de exploi tatiekosten passen de rederijen reeds lang alle beschikbare apparatuur toe, die tot arbeidsbesparing op hun schepen leidt. Een van de grote Amerikaanse tankrede rijen, de „Sinclair Refining Company" laat bij de Schliekerwerf in Hamburg een tanker van 51.000 ton bouwen, die dank zij de toepassing van allerlei automatische apparatuur met slechts de helft van de normale bemanning kan varen. Er zullen op dit schip slechts ongeveer 30 man no dig zijn tegen gewoonlijk 50 a 60 koppen op een vaartuig van een dergelijke groot te. Dit wordt o.a. door automatisering van de machinekamer bereikt. De aandrijving van het schip zal op de brug worden ge regeld. Het .drukknopschip" zal 6 a 7 mil joen dollar kosten en met een snelheid van 16 knopen kunnen varen. Een soortgelijke supertanker, waarin eveneens automati sche apparatuur wordt gebruikt, laat de Sinclair bouwen bij de Bethlehem Steel Company. De officier van Justitie in Middelburg onderzoekt momenteel of de oud-burge meester van Oostburg strafbare handelin gen heeft gepleegd. Dit heeft de huidige burgemeester van Oostburg meegedeéld tijdens de rondvraag in de laatste raads vergadering. Zoals bekend is werd de vroe gere burgemeester eind 1959 door de com missaris van de Koningin in Zeeland met ziekteverlof gezonden en kreeg hij in de loop van 1960 zijn ontslag. Indertijd besloot de raad om zo min mo gelijk de oude kwesties op te halen. Dat betreft echter het gemeentebeleid, aldus c.e raadsvoorzitter. Iets anders is het als de officier van Justitie gaat onderzoeken of er strafbare handelingen zijn gepleegd. Het betreft hier een kwestie die inder tijd in Oostburg nogal wat stof heeft doen opwaaien. Een garagehouder uit Terneu- zen, die in Oostburg een garage wilde bou wen, moest voor het verkrijgen van de grond een bedrag van 10.000 storten. Dit geld zou onder meer zjjn gebruikt voor de plaatsing van het glas-in-betonraam m het toen in aanbouw zijnde raadhuis. Dit bedrag werd echter niet als schenking door de raad aanvaard en is ook niet op andere wijze verantwoord. Drs. B. J. E. M. DE HOOG. Drs. B. J. E. M. de Hoog, chef van de af deling Buitenlandse Betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. is gekozen als vice-voorzitter van de Commissie voor Onderwijs Buiten Schoolverband die on langs door het Comité voor Culturele Sa menwerking van de Raad van Europa is opgericht. Voorzitter van de commissie is de Fransman M. Herzog. In de gemeenteraad van Den Haag is de fluoridering van het drinkwater ter sprake gekomen. De heer Borghols (K.V.P.) had een motie ingediend, waarin B. en W. werden uitgenodigd een onder zoek naar de' wenselijkheid van fluoride ring van het drinkwater in te stellen en de resultaten in een nota vast te leggen, aan de hand waarvan de raad dan te zij ner tijd een definitief oordeel zou kunnen uitspreken. Het college van B. en W. was bereid aan het in de motie vervatte verzoek te voldoen, maar het ontried toch aanneming der motie. B. en W. zijn van mening, dat het gebruik van medicamenten en profy- lactica tot het terrein behoort waarop iede re burger in volledige vrijheid zelfstandig dient te beslissen. De bestrijding van tand bederf, hoe belangrijk ook, staat een aan slag op de persoonlijke vrijheid niet toe. Fluoridering van het drinkwater is geen gemeentelijk probleem, maar een zaak van de rijksoverheid. Het respecteren van de principiële overtuiging van een minder heid van de bevolking is in ons land een gedegen rechtsbeginsel. Het is naar de mening van B. en W. ontoelaatbaar, dat de gemeente op medische gronden de con sumptie van fluoride verplicht stelt. Nu deze zaak op de lagere publiekrechtelij ke organen 'is afgeschoven, zouden B. en W. het op prijs stellen, wanneer de ge-^ meenteraad de principiële bezwaren van een deel der bevolking erkent en eerbie digt. DOEN KUNNEN WE ALLES MAAR DAN OOK ALLEEN De treinramp bij Harmeien. De Ned. spoorwegen hebben de na de treinramp bij Ilarmelen ingevoerde voorrangsregeling, waarbij de snelle trein uit de richting Utrecht voorrang kreeg op de langzamere trein uit de richting Rotterdam („ook al gaat dat ten koste van vertraging van laatstgenoemde trein" zoals ir. Lohmann zei) ingetrokken. Als motief geldt dat toen deze regeling direct na de ramp werd in gevoerd de controle op de beveiligingsap paratuur nog niet was voltooid, hetgeen toch niet verhinderde dat op 18 jan. op zijn persconferentie de heer Lohmann de machinist van de Utrechtse trein als dé enige schuldige aanwees omdat alle sei nen normaal gewerkt hadden en het gehe le NX-apparatuur geheel was doorgemeten en geen enkele afwijking vertoonde. Beide beweringen dus wel in tegenspraak met elkaar en de schuldaanwijzing wel wat voorbarig toen. Als tweede bezwaar tegen de voorrangsregeling gold dat deze op de treindienstgeleider in Woerden een verant woordelijkheid legt die deze niet onder alle omstandigheden kan dragen! Over die treindienstgeleider zei ir. Lohmann „als ervaren treindienstgeleider gaf hij de rij weg voor de trein naar Breukelen niet ter stond geheel vrij; hierdoor was het hem mogelijk de beslissing omtrent voorrang op te schorten totdat hem bekend zou zijn, blijkens automatische aankondiging op zijn tableau in hoeverre de trein uit Utrecht nog vertraging zou inhalen". Dit legt volgens mij een grote verantwoorde lijkheid op de schouders van de betrokken ambtenaar die dan zeker verlicht kan worden door het bestaan van voorschriften o.a. een voorrangsregeleing behelzend. Waarom die dan ingetrokken? Mijn mening in deze is dat N.S. bang zijn dat zij door handhaving van die voor rangsregeling (die als zij bestaan had de ramp voorkomen had) ongewild erken nen, mede gezien het openbaar onderzoek ter zake door de Spoorwegongevallenraad 29 maart a.s., dat de beveiliging van het extra gevaarlijke kruispunt en aanslui- tingspunl bij Harmeien en zeer zeker bij zware mist niet voor de volle 100 perce verzekerd was. Er golden geen extra beveiligingsmaatregelen, normaal zoals overal een voorsein en een hoofdsein, dit laatste op een afstand van 265 meter van het fatale kruispunL dat is bij een snel heid van 125 km een tijdsduur van bijna 8 seconden. Speciale mistvoorschriften zo als vroeger bestaan niet meer; zelfs wordt goedgevonden, dat, zoals de directeur N.S. zei, de machinist die hoge „inloop snelheid" bij vertraging n.l. 125 km mocht l ijden. Zelfs bij slechte weersomstandighe den bij extra gevaarlijke verkeerspunten schijnt de snelheid, het vooral op tijd rij den, te prevaleren boven de absolute vei ligheid. Ik ben dan ook zeer benieuwd naar het antwoord dat de minister van Verkeer en Waterstaat zal geven op de vraag van het Kamerlid de heer Aantjes „waarom men deze extra veiligheidsmaatregel (hij doelt op de voorrangsregeling) niet meer nodig acht, hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de ramp nog niet is afgeslo ten". T. F. ROOS. oud spoorwegambténaar. Mond- en klauwzeer. In de Lim burgs-Brabantse Peelstreek hebben zich sedert vorige week in zeven plaatsen op meer dan zestig bedrijven nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Het zijn uitsluitend varkens, die door deze ziekte werden aangetast. Verscheidene honderden varkens moesten worden afge maakt. Concertgebouw Rotterdam. Burge meester en wethouders van Rotterdam hebben de borw van het nieuwe concert gebouw, dat tussen het centraal station en de schouwburg komt, gegund aan de aan nemingsmaatschappij vVh. H. en P. Voor molen in Rotterdam, die bij de onderhand se aanbesteding met 12.544.000 de laagste inschrijfster bleek. De inschrijving betreft alleen de bouw van het complex. Voor het geheel, dus inclusief de technische instal laties, de inrichting en dergelijke heeft de Rotterdamse gemeenteraad in totaal 21.456.734,beschikbaar gesteld. Uitkijktoren. Op 18 april zal de uit kijktoren van de Scheveningse pier voor het publiek toegankelijk worden gesteld. De toren, die zich tot 45 m boven N.A.P. verheft, is toegankelijk via een elf trappen, die voeren naar acht bordessen, een over dekt en gesloten „kraaienest", een open „kraaienest" en een^.,vlaggetop". Weggelopen. De Utrechtse politie heeft twee jongens aangehouden, die uit het jongensinternaat „Voorberg" in Ame- rongen, waren weggelopen. Het waren de 13-jarige K. B. uit Huizen en de 13-jarige C. H. D. uit Amsterdam. De 13-jarige K. B. is één van de twee jongens, die in oktober van het vorige jaar- de 7-jarige Klazina Bunschoten uit Huizen, vermoordden. Samen met zijn 14-jarig broertje had hij het geestelijk gestoorde meisje meegelokt, gewurgd en het lichaam in een ondiepe sloot geworpen. Apen herstellen. In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp zijn geen nieuwe ziek tegevallen geconstateerd bij de mensapen. De zieke dieren, die door griep waren aan getast, gaan langzaam vooruit. De vrouwe lijke chimpansee Paulientje verblijft wel iswaar nog onder een zuurstofkap, maar ook haar toestand lijkt nu iets beter. Al leen een vrouwelijke Gibbon, het laatste ziektegeval, is er nog slecht aan toe. Voor 17 miljoen. In het vierde kwar taal van 1961 is de rijksgoedkeuring ver kregen voor een groot aantal bouwwerken in Amsterdam, waarvan de bouwkosten ruim f 17 miljoen zullen bedragen. Bij deze bouwwerken is het nieuwe kantoor gebouw van het N V.V. aan de Slotermeer- laan, dat 3 tot 4 miljoen gulden gaat kosten. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 5485S Het K.N.M.I. deelt mede: Een vlak ge bied van lage druk boven Middellandse Zee en een gebied van hoge druk, dat zijn cen trum ten westen van IJsland heeft, blij ven de luchtbeweging boven West-Europa beheersen. Uit het noorden komende zwakke storingen en ruggen van hoge druk passeren daardoor bij toerbeurt Neder land. De storing van de afgelopen nacht bracht plaatselijk in de westelijke provin cies een beetje regen, In het oosten en zuid oosten van het land was het daarentegen geruime tijd helder, waardoor op het vliegveld Twente een laagste tempera tuur van min vier en op het vliegveld Zuid Limburg van min drie graden werd be reikt. Er nadert nu weer een rug van hoge druk. Deze zal zowel de komende nacht als morgen overdag het weer beheersen. Het blijft daarom bijna overal droog. In de nacht moet op lichte vorst worden gere kend. ook in het westen van het land. Overdag zullen zonnige perioden voorko men met dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen u O binnen- en buitenland. d Neerslag: laatste 24 uur. E E B S Den Helder half bew. wzw 4 0,2 Ypenburg zwaar bew nno - 6 0,2 Vlissingen zwaar bew windst. 6 0,1 Eelde zwaar bew 0 7 0 De Bilt geheel bew windst. 6 1 Twente onbewolkt windst. 6 0 Eindhoven zwaar bew windst. 7 Zd-Limburg zwaar bew. z 6 0 Helsinki half bew. zzo -3 0,4 Stockholm sneeuw nno 4 0,6 Oslo onbewolkt wnw 5 0 Kopenhagen zwaar* bew z 3 0 Aberdeen licht bew nnw 6 1 Londen geheel bew n 7 0,1 Amsterdam mist windst. 5 1 Brussel geheel bew w 6 0,3 Luxemburg onbewolkt no 5 0 Parijs zwaar bew windst. 7 0 Bordeaux geheel bew n 9 0 Grenoble half bew. nw 8 0 Nice zwaar uew nnw 14 0,6 Berlijn onbewolkt o 5 0 Frankfort onbewolkt on o 7 0 München sneeuw windst. 1 0 Zurich zwaar bew nnw 3 0 Genève onbewolkt no 7 0 Locarno geheel bew ozo 11 0 Wenen geheel bew nw 3 0,2 rnnsbruck geheel bew zo 8 0 Athene zwaar bew. wzw 19 0 home half bew. windst. 10 1 Ajaccio zwaar bew. n 15 0 Madrid licht bew. n 14 0,3 Mallorca geheel bew ono 15 0 Lissabon zwaar bew. nnw 15 1 Zaterdag 24 maart Zon op 6.36 uur, onder 18.59 uur. Maan op 22.20 uur, onder 8.10 uur. Maanstanden 29 maart 5.11 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 maart Hoog water 5.09 en 17.20 uur. Laag water 0.54 en 13.15 uur. Zaterdag 24 maart Hoog water 5.37 en 17.52 uur. Laag water 1.23 en 13.45 uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2