m DRIETEX GRANT Oost-West-overleg in Genève op alle punten muurvast Staking van een halfuur bij de Franse radio en televisie WERELDNIEUWS y liGl Mijnontploffing eiste 16 levens in Lancashire V.S.-eskader vertrok uit Rotterdam Antwerpse diamantair vermoord WO/L Drie impasses tegelijk c~PraatótoeL Lenin-prijs voor Castro Nog een paar dagen beschikbaar voor weer op gang brengen dovemans dialoog r 0p de vervetal sterk... prachtig VRIJDAG 23 MAART 1962 Opvarenden besteedden een miljoen gulden wmsrnmm *J. wast U het best met Mag ex-priester op Sicilië burgemeester worden? ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG lli halfzwaar I, Sporry Antwoord Eén uitweg Russisch voorstel Uit protest tegen inmenging van de regering Zie onze nieuwe kollektie 1962 BERINI M 21 nu 475.- MAGNEET DKW ZUNDAPP SOLEX LOCOMOTIEF N.S.U. (bromfietsen) LOCOMOTIEF (rijwielen) HEINKEL en BELLA (scooters) CEES PELT Rijksstraatweg 397 - 399 Haarlem - Telefoon 53097 BURNLEY (Reuter) Bij een onder grondse ontploffing in een mijn bij Bum- ley in Lancashire (Noord-Engeland) zijn donderdag zestien mijnwerkers om het le ven gekomen en veertig gewond. Op het tijdstip van de ontploffing waren er rond tweeduizend man in de mijn. De meesten konden zich dadelijk in veiligheid brengen. Hulpploegen slaagden er in een groepje arbeiders, dat door gasontwikke- ling opgesloten zat, te redden. Een vrouw was de helding van de dag zo meldt onze correspondent. Zij is de 45- iarige verpleegster mevrouw Maud Wag- gott, moeder van twee kinderen, die met de eerste reddingsploeg omlaag ging. Ne gen uur lang was zij in de mijn. Op 250 meter diepte trachtte zij, vaak op de knie- en kruipend, door de duisternis vol rook en koolstof haar weg te vinden naar de plek van de ramp. De doden en gewon den lagen daar in een mijngang van slechts anderhalve meter hoogte en verspreid over honderd meter. Mevrouw Waggott assis teerde de mijndokter en gaf vele gewon den morfine-injecties. Anderen trachtte zij op hun gemak te stellen. Twee van de slachtoffers stonden op het punt in het huwelijk te treden. Een hun ner zou zaterdag trouwen en de ander een week later. Het bezoek van het Amerikaanse vloot- eskader aan Rotterdam is geëindigd. Pre cies een week na zijn aankomst ging het vlaggeschip, het vliegdekschip „Wasp" los van zijn boeien op de Nieuwe Maas. In open zee werd het schip opgewacht door de zeven torpedobootjagers, de onderzee boot „Bang" en de tanker „Salamonie", die twee uur eerder van de Parkkade en het Botlekgebied waren vertrokken. Rotterdam heeft alleen prettige herinne ringen aan dit tweede grote vlootbezoek. De 5000 officieren en manschappen hebben zich goed geamuseerd en er zijn vrijwel geen moeilijkheden geweest. Het gedrag van de „Blue Jackets" was dan ook, op merkelijk rustig, ook in de café's en bars. Zij besteedden naar schatting een bedrag van ruim een miljoen gulden in de Maas stad. Tijdens het verlof zijn de mannen ont haald op een dansavond in de Rivièrahal, uitstapjes naar Marken, Volendam, Aals# meer en naar bierbrouwerijen en distilleer derijen. Sportteams speelden wedstrijden tegen ploegen van de Nederlandse mari niers. Het eskader gaat naar Portsmouth. Voor de komende dagen staan weer oefeningen op de Noordzee en in de Golf van Bis- caye op het programma. Daarna gaat het vlootonderdeel naar de rivier de Clyde in Schotland. BRUSSEL Werklieden, die eén gracht, rondom de molen op het St. Anna-strand aan de linkeroever van de Schelde-tegen over Antwerpen uitbaggerden, hebben woensdag drie zakken gevonden, waarin zich delen van een lijk bevonden. De ver moorde is geïdentificeerd als de 33-jarige diamantair Armand Majteles uit Berchem. De kluis die Majteles bezat in een bank instelling voor diamantairs te Antwerpen is geopend en leeggevonden. Volgens schattingen van gezinsleden van Majteles had hij ten tijde van zijn ver dwijning drie dagen geleden diaman ten ter waarde van een miljoen frank (75.000 gulden) bij zich. Advertentie (zie het wasvoorschrift) Advertentie UIT DE BEKENDE HANDIGE 000S HAVANA (Cuba) (Reuter) De Rus sische professor Dmitri Skobeltsin heeft in Havana een Leninprijs voor de vrede uitgereikt aan de premier van Cuba, Fidel Castro. Hij zei hierbij, dat de Sovjet-Unie Cuba alle hulp verleent bij zijn „rechtvaardige strijd". Premier Castro werd toegejuicht toen hij in zijn wederwoord zei, dat de 50-megaton kernbom van de Sovjet-Unie een grote bijdrage tot de wereldvrede be- tekende NEW YORK (AFP) De Egyptische en de Roemeense vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad hebben zich uitgesproken voor het Cubaanse verzoek dat de raad het Internationale Gerechtshof in 's Gra- venhage een adviserende uitspraak vraagt over de tegen Cuba gerichte besluiten die genomen zijn op de conferentie van Ame rikaanse landen te Punta Del Este in Uru guay. De behandeling van de kwestie wordt vandaag voortgezet. Cuba wil vastgesteld zien dat de buiten gewone maatregelen van Punta Del Este niet zonder goedkeuring van de Veilig heidsraad kunnen worden aanvaard. W onderman Wat is het jammer, doodjammer kan ik wel zeggen, dat ik het niet voor het zeg gen heb bij de aanstelling van Zeer Hoog Militair Personeel in ons lieve vaderland. Want wat een kandidaatje heb ik me daar op het oog! Het is dat we geen maarschalk heb ben iets dat ik persoonlijk altijd als een grievend onrecht ervaren heb, een gemis in onze waardigheid maar ik ken iemand die een ransel vol maarschalksta ven met zich ronddraagt. Als wij DIE man tot maarschalk zouden benoemen, nou dan waren wij de Eerste Natie van de wereld en dan waren het ONZE dames die op se- mi-officiële bezoeken de wereld rondtoer den door alle belangrijke landen, Monaco incluis! Wie hij is? Nou wie dacht u? Natuurlijk niemand anders dan die soldaat-achter-de- tralies met zijn draadje, zijn afgebrande lucifer, zijn fijngewreven stro. Als je het bestaat, met zulke simpele ingrediënten, mitsgaders een cel, een zeer goeie asem en een spleet onder de deur brand te stichten zonder over vuur te beschikken, om er dan nog opgewekt glimlachend en ongestikt uit te voorschijn te komen, nou dan ben je beslist een man uit duizenden, wat zeg ik, uit een paar miljard! Geef zo'n vent een piepballonnetje en hij draait er twintig lieer de aarde mee rond en landt haarscherp op de Scheve- ningse pier. Geef hem een bruine boon en een liter afwassop en hij brouwt er een banket of een noenmaal van. Geef hem een oude krant en een tube lijm en hij kleedt heel onze land-, zee-, en luchtmacht piek fijn in het gala, terwijl hij er ook nog een vooruitstrevend avondtoilet voor zijn vriendin op overhoudt. Geef hem een bak steen en een vergunning en een torenflat is er het gevolg van. Geef hem een stem biljet en we krijgen een regering, waar men eeuwen later nog over praat alsof het figuren zijn als Siegfried, Lorenzo ïl Magnifico of Pieter Jelles. Ik weet nog altijd niet wie het bij ons te zeggen heeft over maarschalken en zo. Ik hoop dat hij deze Praatstoel onder ogen krijgt. Wellicht zal het hem een idee ge ven. Maar ik ben bang dat onze wonder man in weer een andere cel wellicht zonder stro en afgebrande lucifers over zijn geniale invallen kan gaan nadenken. Hetgeen doodzonde zou zijn Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVF. De Oost-Westonderhandeli- gen in Genève verstijven in een haast volledige verlamming. Op alle punten zit het overleg in het slob. Rusk en Gromy- ko hebben gisteren urenlang over Berlijn gesproken. Het resultaat: geen vooruit gang. De afgevaardigden der atoommo- gendheden moesten vanmorgen aan de ontwapeningsconferentie rapporteren, dat zij geen uitweg zien naar een verdrag over het stopzetten der kernproeven. En ook de conferentie zelf zit in een impasse over een procedurekwestie. De ministers van buitenlandse zaken hebben nog slechts enkele dagen om het overleg weer op gang te brengen. Hieronder volgt een overzicht van de punten, waar het gesprek op stokt: a) Berlijn. Deze latente crisis is het struikelblok dat moet worden opgeruimd voordat de vijandige blokken zich kunnen permitteren aan ontwapening te denken. De gesprekken tussen Rusk en Gromyko hierover zijn geen werkelijke onderhande lingen, maar verkenningen van het ter rein waarop Kennedy en Kroesjtsjev zelf over enkele maanden een akkoord zou den moeten bereiken. De Russen geven te verstaan, dat zij bereid zijn tot nieuwe initiatieven. Een laatste proefballon werd opgelaten door enkele communistische bladen. Het heette, dat Moskou bereid zou zijn een voorstel in te dienen, analoog aan het Indiase plan uit 1956 om uit de crisis van de nationalisatie van het Sez-kanaal te geraken. Voor West-Berlijn zou dat be tekenen: erkenning van de Oostduitse soevereiniteit over de toegangswegen naar West-Berlijn, maar de instelling van een internationale beheersraad over die toe gangswegen. Het antwoord hierop der Amerikanen, die nog steeds namens het Westen de Russische voornemens sonderen, is kort: „wij hebben zo'n voorstel niet ontvangen. Wij hebben trouwens helemaal geen nieu we voorstellen beluisterd." Amerikaanse kringen geven voorts te verstaan dat zij voor zo'n idee weinig zouden voelen. Het zou eep te vergaande erkenning van de Oostduitse staat inhouden. De Berlijnse discussie heeft ook haar propagandistische kanten: de Russen proberen de indruk t~ wekken dat zij onophoudelijk goedwil lende compromiscoorstellen doen. De Ame rikanen geven te verstaan dat de Sovjet houding geen greintje veranderd is. Maar niemand durft de huidige impasse als de finitief te kwalificeren. Er hangt te veel van af. En men hoopt voor de komen de dagen bij het scheiden van de markt op toegevendheid van de tegenstander. b) Stopzetting der kernproeven. Nauwe lijks waren de meer dan drie jaar lopende onderhandelingen over een verdrag tot verbod van atoomproeven onder de vleu gels van de ontwapeningsconferentie ge bracht, of de nieuwe sub-commissie moest al haar onmacht erkennen. Na een zitting van twee en een half uur, waarop de dis cussie der Britse. Amerikaanse en Sovjet afgevaardigden voor het eerst werkelijk scherp werd, besloot men aan de plenaire conferentie te rapporteren, dat er momen teel geen kans bestaat op het bereiken van een overeenkomst. Beide zijden beschuldi gen elkaar terecht van terugkrabbelen. De Sovjet-Unie had als eerste haar oorspron kelijke aaanvaarding van het principe van internationale controle weer ingeslikt. De Angelsaksen hebben hun inderhaast in sep tember gedane voorstel om atmosferische testen dan maar zonder controle achterwe ge te laten, teruggenomen. Een westelijk compromisvoorstel heeft inmiddels de Sovjets wel in verlegenheid gebracht. De inspectieteams, die op het grondgebied der atoommachten zouden moeten rondneuzen, zouden grotendeels (volgens Rusk) of geheel (volgens Lord Home) uit neutralen mogen bestaan. „Njet" zei Zarapkin. Eén hypothetische uit weg rest nu nog: als het westen een rede lijk Berlijn-akkoord krijgt, zal het zijn in spectie-eisen omlaag kunnen schroeven. C. Ontwapeningsconferentie. Hier liggen de Amerikaanse en Russische co-presiden ten met elkaar overhoop over een proce durekwestie. De Russen willen plompver loren hun ontwerpverdrag artikelsgewijs als basis aan de conferentie opleggen. Men kan het de Amerikanen moeilijk kwalijk nemen, dat zij daar niet voor voelen. De Sovjets hebben ten slotte niet het mono polie voor ontwapeningsvoorstellen. Dat is de impasse die in Genève irritatie en spanning wekt. De neutrale landen zijn geërgerd, zelfs Canada en Italië hebben la ten weten dat de twist der reuzen ieder een van het werk houdt. De spanning geldt de onzekere vraag of de Sovjet-Unie niet gedurende de paar dagen, dat de westelij ke ministers hier nog zijn, met een Ber lijnse verrassing voor de dag zullen ko men. De communistische ministers, inclu sief de Oostduitser Bolz, maken overigens nog geen aanstalten om te vertrekken. GENèVE (AP) De Sovjet-Unie heeft voorgesteld de controle over de toegangs wegen naar West-Berlijn over te dragen aan Oost-Duitsland en de supervisie te la ten uitoefenen door een internationaal ge zagsorgaan. Dit werd gisteravond van Amerikaanse zijde vernomen. Amerika heeft het voorstel verworpen. Het Russische voorstel hield onder meer in dat het westen de Oostduitse regering zou erkennen. De Oostduitsers zouden con trole krijgen over de luchtcorridors en de toegangswegen over land en water, terwijl een internationaal gezagsorgaan bemidde ling zou kunnen verlenen bij geschillen. Het is voor het eerst dat in een Russisch voorstel hieromtrent de mogelijkheid van een internationaal orgaan geopperd wordt. (Van onze correspondent) De Franse radio en de televisie, hebben gisteravond op het spitsuur van achten tot half negen gestaakt om te protesteren te gen de steeds verderstrekkende politieke bemoeiingen ,'an de regering met de pro gramma's in het algemeen en de nieuws bulletins in het bijzonder. Tengevolge van die staking werd het hele verdere program ma gisteravond uit zijn voegen gelicht, en kreeg het televisiepubliek in plaats van de aangekondigde uitzendingen oude films te zien. Bijna iedere week doen zich voorbeel den voor van inmenging van de regering in de programma's, die om politieke re denen verboden worden of gecensureerd. De laatste interventie van de minister van Voorlichting, die de radio en de televisie uitsluitend als een instrument in de han den van de regering wil beschouwen, heeft echter, voor een half uur nu ook in letter lijke zin de deur dicht gedaan. jHet ge volg was dat door deze staking in het hele land het publiek met deze interne politieke spanningen en conflicten op de hoogte is gebracht. Een der populairste televisie nieuwslezers, die ook secretaris is van de vakbond van het personeel, is op last van de minister van zijn post ontheven, zonder dat die beslissing aanvankelijk werd gemo tiveerd. Voor hem werd al een zestal col lega's eveneens van de vaste medewer kerslij st van het nieuwsbulletin geschrapt. Toen het laatste slachtoffer de program madirecteur vroeg of er soms enig ver band tussen zijn verguizing en zijn syndi cale activiteiten moest worden gezocht, was het antwoord ontkennend. Wat de te levisiespreker echter verweten werd, zo mocht hij daarna vernemen, was vooral wel de ironie van zijn blik of van zijn toon, die zijn voordracht van sommige be richten of commentaren soms begeleidde. Toen deze verklaring bekend werd, beslo ten alle medewerkers van radio en televi sie spontaan als protest tegen de regering, die nu blijkbaar dus zelfs geen ironie meer verdragen kan. de uitzendingen voor een half uur te onderbreken. ROME (Reuter) De regionale rege ring van Sicilië heeft de verkiezing van een vroegere roomse-katholieke priester tot links-socialistisch burgemeester van Ucria een stad op Sicilië, ongeldig verklaard De gemeenteraad van Ucria heeft de aan gelegenheid voorgelegd aan een constitu tionele rechtbank in Rome. De regering betwist de rechtskracht van de verkiezing, waarbij zij naar voren brengt dat onder het concordaat van 1929 tussen kerk en staat afvallige priesters geen openbaar ambt, waarbij zij in nauw contact met publiek komen, mogen bekle den. De advocaten van de ex-priester, Francesco Niosi stelden, dat het concor daat in strijd is met de republikeinse grondwet van 1948 en met de verklaring van de UNO over de rechten van de mens. De rechtbank zal over enkele weken uit spraak doen. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. Betaling in overleg. De zaak met de grootste service J Nertsdrang. De Schotse nertsenkweker Ri chard Waddington heeft een proces we gens schadevergoeding gewonnen tegen een leverancier van kippenvoer. Hij voer de aan dat 't door de firma geleverde voer met een giftige stof was besmet, waar door de mannetjesnertsen de teeltdrang kwijtgeraakt waren. Sommige dieren kwijnden weg, de rest verloor alle be langstelling voor het liefdeleven en moest worden afgemaakt. De rechter wees de eis van bijna 100.000 gulden toe. Oude grap. Twee grappenmakers in Bei roet zijn door de ere-consul van Boli via aangeklaagd omdat zij invitaties voor een diner hadden rondgezonden op naam van „Zijne Excellentie Icarios Douma- ni Santiago, ambassadeur van Bolivia in Libanon", een niet bestaande per soon en functie. De opgekomen geno digden met zwarte das, zoals in de uitnodiging verzocht hadden als troost elkaar onderling maar een diner gegeven. Kokend sap. Bij een ongeluk in een con- servenfabriek in Duisburg-Neundorf (West-Duitsland) zijn gisteren veertien vrouwen ernstig gewond. Een grote ke tel met kokend vruchtensap viel om, waarbij de vrouwen, die in een vertrek daarnaast bezig waren, door hete stoom en kokend water werden gewond. Tien vrouwen werden in het ziekenhuis op genomen, vijf verkeren in levensgevaar. Advertentie Heroïnesmokkel. Een ex-stewardess van de Air France is in New York ver oordeeld tot vier jaar en zes maanden gevangenis wegens het smokkelen van heroïne ter waarde van 1,8 miljoen gul den. De 36-jarige oude Simone Christ- mann brak in tranen uit toen het von nis werd uitgesproken. Zij was vorig jaar maart op de internationale lucht haven van New York gearresteerd na dat onder haar kleding een hoeveelheid van bijna twee kilo heroïne was ge vonden. Tijdens het proces hield ze vol dat een man haar de plastic zakjes met poeder had gegeven met de mede deling dat het parfumessences waren. U.S.S.R.-Luxemburg. In Moskou is een vereniging U.S.S.R.-Luxemburg opge richt „als bewijs van het verlangen van het Russische volk om de culturele uit wisseling met het volk van Luxemburg, waarvoor het sympathie en eerbied koes tert, uit te breiden en tot ontwikkeling te brengen." Nooit meer. Een 96-jarige dame te San Francisco heeft een interlocutoir echt- scheidingsvonnis gekregen, waarna zij verzuchtte: „Ik zal nooit van mijn leven meer een man vertrouwen". Mevr. Mary Marquis vertelde, dat zij, toen zij in 1957 met de 75-jarige liftbediende Edgar Mar quis trouwde, een spaarduitje van 12.000 dollar bezat en dit kort na het huwelijk op een gemeenschappelijke bankreke ning had gestort. Haar snode echtgenoot had het geld eraf gehaald en op een af zonderlijke rekening gezet. Duurder. Vanaf 1 april wordt het duurder om tot Brit genaturaliseerd te worden. Naturalisatiecertificaten zullen in het vervolg 25 in plaats van 20 pond kosten. Bovendien wordt de inschrijving van bui tenlandse vrouwen van Engelse burgers tien shilling duurder. Schakel. De Britse antropoloog dr. L. Leakey heeft in Kenya overblijfselen gevonden van een wezen dat tot nu toe geheel onbekend was en een schakel vormt tussen de aap en de mens. De vondst bestaat uit een kaak en een tand, van een zoogdier dat tussen de „proconsul" en de „notekrakermens" moet worden geplaatst, en ongeveer 25 miljoen jaar geleden geleefd moet heb ben. Dr. Leakey zegt ervan overtuigd te zijn dat de eerste mens in Afrika moet zijn ontstaan en dat het aards paradijs daar gezocht moet worden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3