Mr. Stikker: „Eén jaar dienen is onvoldoende" Oost en West bereiden nieuwe kernproeven zich op voor Felle discussie in Genève met winstpunt voor Rusk Bonn blijft pleiten voor een kernzwaard der NAVO-landen DE GAULLE WERELDNIEUWS r Van dag tot dag 4 België besteedt van NA VO-landen het minst aan zijn defensie Moord op Antwerpse diamantair opgehelderd Peking veroordeelt hulp van V.S. aan Z.-Vietnam Veiligheidsraad wijst verzoek van Cuba af Britse liberale leider Davies overleden raatótoeL PU ROL GODFRIED BOMANS: MIJN POPULARITEIT IS EEN MISVERSTAND (Op els handen ZATERDAG 24 MAART 1962 Z.-Korea heeft voorlopig militair als president Vermoedelijk nieuw geval van pokken in Birmingham Dader in Parijs gearresteerd Brazilië voor controle Sombere stemming Kennedy s adviseur Taylor heeft andere mening Duif Het voorzichtige optimisme dat donder dag bij de onderbreking van het voorover leg tussen Indonesië en Nederland aan Ne derlandse zijde geconstateerd kon worden, blëek gisteren in Washington nog ver sterkt. De stemming aan Indonesische kant daarentegen werd donderdag gekenschetst als „niet bepaald optimistisch"; vrijdag bleek die stemming zelfs nog minder opti mistisch te. zijn en gemengd met een flin ke dosis scepticisme. Men kan zich afvragen waarom er na twee en een halve dag overleg zoveel ver schil van opinie bestaat over de betekenis ervan. Het gemeenschappelijk communi qué van donderdag was lichtelijk rooskleu rig en daar kunnen de Nederlanders zich dus met enig recht op beroepen. Volgens dat communiqué hadden de onderhandelin gen plaatsgevonden in een atmosfeer van samenwerking en na enige dagen zouden de besprekingen worden hervat. Toch is zulk een onderbreking altijd een riskante periode. Zolang men aan het pra ten is kan men altijd bijsturen of een nieu we aanpak proberen. Maar wanneer het overleg onderbroken wordt, bestaat dat di recte contact niet meer en zijn ook de be weging en het tempo verbroken. Het is mogelijk d^. het optimisme der Nederlanders en het scepticisme der Indo nesiërs ten dele tactisch van aard zijn. Op die manier zou men zich enigszins kunnen dekken tegen het risico dat een onderbre king meebrengt. Wanneer men in Neder land een zeker optimisme ten toon spreidt op het moment, waarop Soekarno óf vi taminen óf roet in het eten kan gooien, zal de publieke opinie het ongetwijfeld vol ledig aan Soekarno wijten indien er roet uit zijn bus komt. Maar evenzeer kan het scepticisme der Indonesiërs een tactisch aspect hebben. Wanneer zij bij voorbeeld de indruk wekken dat Nederland star vast houdt aan de essentie van het plan-Luns, dan hebben zij, mocht Soekarno verder overleg zinloos vinden, hun thuisfront al enigszins voorbereid erezuilen zij de blaam van een mislukking des te gemakkelijker op de starheid der Nederlanders l^unnen schuiven. Kort en goed, alleen al om tac tische redenen zou de evaluatie der Ne derlanders sterk van die der Indonesiërs kunnen verschillen. Beide partijen kunnen zich schokbrekers hebben aangeschaft toen een kuil in zicht kwam op de onderhan del ingsweg. Nuchter bezien lijkt er dit moment noch voor optimisme, noch voor zwartgalligheid gegronde reden te bestaan. Indien Neder land en Indonesië thans zijn begonnen aan serieuze onderhandelingen, dan zullen de ze de officiële conferentie inbegrepen lang duren. Niet verwonderlijk is het daar om dat men zich thans wederzijds nog in uitgangsstellingen bevindt. De Indonesiërs zeggen: in feite houdt Nederland nog steed vast aan het plan-Luns, dat voor Indonesië niet aanvaardbaar is. De Nederlanders kunnen daarentegen wijzen op Indonesische uitlatingen, die de indruk wekken dat tij dens het vooroverleg hoofdzakelijk gespro ken moet worden over de manier waar op het bestuur over Nieuw-Guinea aan In donesië zou moeten worden overgedragen. Hoe optimistisch men ,zich ook uit aan Nederlandse kant, toch is er weinig kans op een harmonische afloop indien mocht blijken dat Soekarno slechts op twee ma nieren kan worden tevreden gesteld: ofwel door een militaire zege, ofwel door een eclatante diplomatieke overwinning die zou inhouden dat het bestuur onmiddellijk aan Indonesië zou worden overgedragen. Zou Soekarno alleen te vinden zijn voor zulke oplossingen, dan zou het Nederlandse op timisme inzake een vreedzame regeling waarschijnlijk spoedig verdwijnen. Maar de Indonesiërs betogen van hun kant dat Nederland een situatie wil schep pen waarin Nieuw-Guinea, dat zij als een deel van hun land beschouwen, officieel los wordt gemaakt van Indonesië (zij het niet meer onder Nederlands bewind). De Pa poea's zouden er dan te zijner tijd over kunnen beslissen of zij zich al dan niet bij Indonesië willen aansluiten. De Indo nesiërs achten deze oplossing in feite ge baseerd op het plan-Luns en verklaren dat zij dit plan nooit zullen aanvaarden, om dat dit voor hun gevoel zou betekenen dat een deel van hun land, althans tijdelijk, aan hen zou worden ontnomen. Dat uit de twee kampen tijdens de pauze in het vooroverleg zulke diametraal tegen gestelde opinies worden gehoord, wijst er op dat men zich nog maar niet tot voor barige hoop moet laten verleiden, doch nuchter moet beseffen dat dit een typisch beginstadium is. Dat beide landen voor dit stadium de juiste onderhandelaars hebben gekozen, stemt tot voldoening. Over één ding zijn de partijen het namelijk abso luut eens: de sfeer die gedurende deze eer ste dagen onder de afgevaardigden heerste, was beslist goed. Advertentie in "T variatie,: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem ries SEOEL, (AP) De militaire „sterke man" van Zuid-Korea, Gen. Erdal Tsjoeng Hie Park, heeft het ambt van president overgenomen van Yoen Po-Soen, die, als laatste volgens de grondwet gekozen func tionaris, ontslag heeft genomen. BRUSSEL (ANP) De secretaris-gene raal van de Noordatlantische Verdrags- organisatie (NAVO), mr. D. U. Stikker, heeft gisteren in Brussel verklaard, dat een militaire diensttijd van 12 maanden door de modernisering van de strijdkrachten niet voldoende is. H(j zei dit op een pers conferentie aan het einde van een officieel bezoek aan België, waar ongeveer twee jaar geleden de diensttijd tot een jaar werd verminderd. Mr. Stikker weigerde overigens te ant woorden op rechtstreekse vragen of hij in zijn gesprekken met Belgische regerings leiders aangedrongen heeft op een verlen ging van de diensttijd. Hij legde er de na druk op, dat de duur daarvan tot de be voegdheden hoort van de nationale rege ringen en niet van de NAVO. In de NAVO echter bestaat de mening, dat gezien de technische eisen, die aan het militaire per soneel worden gesteld, de minimum diensttijd vijftien maanden zou moeten zijn. In antwoord op vragen of ook de Bel- gishe bijdrage in het algemeen aan de NAVO voldoende is antwoordde mr. Stik ker, dat „alleen de Verenigde Staten en Canada meer doen dan hun verplichtingen. België besteedt (op Luxemburg na) ten op zichte van het bruto ifationaal produkt het minst aan defensie van alle NAVO- landen". In verband met de gebeurtenissen in Goa en Angola zei mr. Stikker, dat zoals uit recente ervaringen is gebleken een te snelle dekolonisatie grote gevaren inhoudt. In de NAVO bestaan over dit vraagstuk zekere tegenstellingen. Of er bij dit proces in Afrika een verdere taak ligt voor de Verenigde Naties moet worden betwijfeld. Mr. Stikker herhaalde dat de leden van de NAVO hun conventionele bewapening moeten versterken om avonturen met kernwapens te voorkomen. Mr. Stikker heeft tijdens zijn bezoek aan Brussel besprekingen gevoerd met minis ter-president Lefèvre en de ministers van defensie en financiën. Koning Boudewijn en koningin Fabiola boden hem en mevrouw Stikker donderdag een lunch aan op het paleis te Brussel. BIRMINGHAM (Reuter) Een 31-jari- ge Pakistani is in een ziekenhuis te Bir mingham opgenomen omdat artsen vre zen dat de man, die vorige week uit Pakis tan in Groot-Brittannië is aangekomen, aan pokken lijdt. Er zijn in Groot-Brittannië eerst zeven en later, in Zuid-Wales nog eens zes mensen aan pokken overleden. In Zuid-Wales is al in tien dagen tijds geen nieuw geval meer geconstateerd. Advertentie HU is populair, Godfried Bomans. Als u z'n boeken hebt gelezen, hem op de T.V. hebt gezien in 'Hou je aan je woord', op de radio hebt ge hoord, dan zuit u begrijpen waarom. Maar wat zegt Bomans zélf van zijn populariteit? In Libelle van de komende week vindt u een interes sant en uitgebreid vraaggesprek, waarin u kunt lezen, wat er zich werkelijk afspeelt onder die bos weerbarstige haren van Nederlands meest gelezen schrijver. In het nieuwe nummer van Libelle leest u bovendien: 'Koningin Fabiola is niet jaloers op Paola', 'T.V. en uw woonkamer' en 'Dit maakt onze confectie voor u'. Al met al wéér zo'n Libelle vol nieuws en gezellig heid. Als u het niet wilt missen, abonneer u dan per briefkaart bij Libelle, Nassauplein 3, Haarlem. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE Het Geneefse overleg over het stopzetten der kernproeven heeft gis teren in het teken gestaan van de nabije hervatting der proeven met kernwapens. De drie kernwapensbezittende mogendhe den moesten aan de voltallige ontwape ningsconferentie meedelen, waarom het hun niet mogelijk is een akkoord te be reiken. Het werd een ongewoon scherp de bat. Minister Dean Rusk kwam met een harde zakelijke uiteenzetting, waarom de Verenigde Staten hun nationale veiligheid niet in de waagschaal kunnen stellen door een ongecontroleerd verbod op kernproe ven te aanvaarden. Hij zei: „Wij kunnen met onze eigen apparatuur wel seismische schokken in de Sovjet-Unie ontdekken, maar wij kunnen ze niet in alle gevallen identificeren. Als wij ttlët Wfeiên of er één aardbeving of een kernproef heeft plaats gehad, dan wekt dat wereldwijd wantrou wen." Ten bate van niet zo vlug van be grip zijnde afgevaardigden, voegde hij er aan toe: „Als u een knal hoort buiten, wilt u er zich ook van vergewissen of het een geweerschot of een autobotsing was." BRUSSEL Op aanwijzingen van de Belgische politie is de vermoedelijke moor denaar van de Antwerpse diamanthande laar Armand Matjelis in Parijs gearres teerd. Het is de 26-jarige Simon Luria, een vriend van het slachtoffer. Hij was net zijn echtgenote en een vijf maanden oude baby op weg naar Tel Aviv. Tegenover de Franse politie bekende hij de moord te hebben gepleegd. Het lijk van de 33-jarige Armand Mat jelis werd woensdag aan de oever van de Schelde in Antwerpen door arbeiders ge vonden. Het was in stukken gezaagd en over drie plastic zakken verdeeld. De po litie kwam op het spoor van de dader bij een onderzoek in een woning in Antwer pen, waarvan de bewoners overhaast wa ren vertrokken. In een laboratorium Lu ria studeerde voor apotheker aan de uni versiteit van Leuven werden bloedspo ren en een zaag aangetroffen. Het spoor leidde naar Brussel, vanwaar de dader met vrouw en kind reeds per vliegtuig bleek te zijn vertrokken. Op het vliegveld Orly kon hij echter door de in middels gealarmeerde Franse politie wor den aangehouden. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van een zakje met 900 karaat diamanten. Het slachtoffer zou een partij diamanten ter waarde van 50.000 gulden bij zich heb ben gehad. Na zijn bekentenis verklaarde Luria, dat zijn echtgenote niets met de misdaad heeft uit te staan. Het slachtoffer was een rustige, weinig opvallende man die voor zover men weet geen vijanden had. Zijn vader werd in Midden-Europa geboren en vestigde zich in Antwerpen toen Armand nog een baby was. TOKIO (AP) Communistisch China heeft verklaard, dat de toenemende Ame rikaanse hulp aan Zuid-Vietnam een ern stige bedreiging vormt voor de vrede in Zuidoost-Azië en dat geen enkel vredelie vend land daar onverschillig onder kan blijven. „Washington hoopt tevergeefs de Vietnamezen te onderwerpen teneinde an dere volken in Azië, Afrika en Latijns- Amerika te intimideren," aldus het pers bureau Nieuw-China. Het was de tweede maal in een maand dat communistisch Chi na de Amerikaanse militaire activiteiten in Zuid-Vietnam op krachtige wijze veroor deelde. Op 24 februari verklaarde Peking, dat de veiligheid van communistisch Chi na en Noord-Vietnam ernstig bedreigd werd. De Brit^Lord Home steunde Rusk over de gehele linie, nu overduidelijk is geworden dat de 'Sovjet-Unie geen enkele vorm van internationale controle wenst en dat Ame rikaanse kernproeven en daarmee vermoe delijk nieuwe Russische proeven onvermij delijk zijn geworden. De Brit schoot scher pe pijlen van sarcasme op minister Gro- myko af. Hij zei: „Het regent zilverpapier in de Berlijnse luchtcorridors, maar de heer Gromyko ontkent dat. In een geval als dat hebben wij toch werkelijk een ob jectieve derde partij nodig, die vaststelt of Lord Home liegt of dat de heer Gromyko zich vergist." Gromyko liet dat niet op zich zitten. In zijn felste rede tot nu toe beschuldigde hij 'Hët,fWésfWh eWSn eëtr'Vi'ét •vaH'-'spMrthêé- posten op Russisch gebied te willen stich ten. Hij zei dat de Verenigde .Staten Ja^t, overleg in Genève saboteren en blijkbaar helemaal geen ontwapening willen. Hij voegde eraan toe, dat de Sovjet-Unie de komende Amerikaanse proeven met kern wapens als agressie zal beschouwen. Deze scherpe discussie, die in het open baar nog eens door de zwaarst wegende woordvoerders der delegaties voor de we reldpers werd herhaald, duidt op een drei gende ernstige Oost-West-crisis in de ko mende maanden. Ware het niet, dat er gis terochtend een compromis over de proce dure op de ontwapeningsconferentie tot stand kwam. dan zou het overleg volledig stil staan. Nu zijn de Russen ermee ak koord gegaan, dat niet uitsluitend hun ontwerpverdrag voor algehele ontwapening als basis voor de conferentie zal gelden. Zo blijft er, in deze conferentie althans, een kanaal open voor Oost-West-overleg. Hoe zeer het Westen geprobeerd heeft het de Sovjet-Unie mogelijk te maken, zon der prestigeverlies, een compromis over de kernproeven te aanvaarden, bleek toen Rusk gisterochtepd dan eindelijk in een in drukwekkende wetenschappelijke rede een boekje open deed over het principe en de praktijk van controle op kernproeven. On dergrondse proeven van niet-al-te-grote explosieve kracht kunnen wel ontdekt, maar niet geïdentificeerd worden. Maar juist die kunnen een zeer grote militaire waarde hebben, zo legden de Amerikanen later uit, omdat zij van het hoogste belang zijn voor de ontwikkeling van „antiraketraketten", die een beslisseóde factor zijn in het machtsevenwicht. Rüsk legde ook omstan dig uit, welke waterdichte garanties de westelijke con troli voorstellen tegen iedere vorm van spionage bieden. Hij verklaarde dat er nog maar één reden kan zijn voor de duistere Russische weigering van nu: de Sovjet-Unie wenst door te gaan met het beproeven van kernwapens. Rusk, wiens voortreffelijke uiteenzetting gerust wat eerder gehouden had mogen worden, boekte nu de Amerikaanse proe ven eind april vrijwel zeker zijn gewor den toch nog wat winst. Zijn uitleg maakte indruk op de neutralen en Brazilië verklaarde onomwonden, dat internationale NEW YORK (AFP) De Veiligheids raad heeft het verzoek van Cuba om een uitspraak van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag over de geldigheid van de besluiten van de Conferentie van de Amerikaanse Staten (O.A.S.) in Punta del Este afgewezen. Alleen de Sovjet-Unie en Roemenië stemden voor de ontwerp-resolutie. Egypte onthield zich en Ghana nam niet aan de stemming deel. HAVANA (Cuba)- (AFP) Premier Fidel Castro is vrijdag benoemd tot eerste secretaris van de verenigde revolutionaire organisatie, welke een samenbundeling is van alle politieke partyen die op het punt staan een fusie aan te 'gaan. Raoel Castro, broer van de prerhier en minister van Defensie, wordt tweede secretaris. De an dere leden van het secretariaat zijn Ernesto Guevara, minister van Industrie, Oswaldo Dorticos, president van de republiek, Bias Roca (communist) en Emilio Aragones. controle op kernproeven inderdaad nood zakelijk is. Namens de Sovjet-Unie sloeg onder-mi- nister Zorin gistermiddag nog eens krach tig terug. Hij.zei, dat niet de Sovjet-Unie maar Frankrijk vorig jaar de afspraak, om geen kernproeven te nemen,had ge broken. En Frankrijk neemt proeven voor de Noordatlantische Verdragsorganisatie, zo zei hij, hetgeen niemand in de NAVO gelooft. Het valt niet te ontkennen dat de stem ming in Genève, met nog slechts twee of drie dagen overleg op ministerieel niveau voor de boeg, zeer somber is. De Rus sische diplomatie toont zich even hard als in de stalinistische dagen. Misschien is het slechts uit een tactische overweging, dat de topconferentie via een crisis gemakkelij ker te bereiken is dan door wederzijdse concessies. Maar ook dat is geen vroiijklé gedachte. (Van onze correspondent) LONDEN Clement Davies, een van de laatste parlementaire veteranen in Groot- Brittannië, is vrijdag op 78-jarige leeftijd, na een korte ziekte overleden. Hij was ge durende elf jaar, namelijk tot 1956, leider van de liberalen en maakte ruim dertig jaar deel uit van het Lagerhuis, waar hij een geziene figuur was. Zijn grote persoon lijke kwaliteiten en fijnzinnige geest wer den algemeen geroemd. Davies was een echte idealist. Hij offerde een briljante loopbaan als advocaat op om het libera lisme te dienen. In 1945 nam hij de leiding van de libe rale fractie over toen de partij bij de ver kiezingen vrijwel weggevaagd werd. Da vies heeft nog de voldoening gehad getui ge te zijn van de nieuwe liberale opgang. Door zijn dood wordt de liberale fractie in het Lagerhuis teruggebracht tot zes. Davies, die nog steeds parlementslid was, werd elf dagen geleden met trombose in de hersenen in een ziekenhuis opgeno men. Tijdens zijn lange loopbaan heeft Da vies veel gedaan voor de beweging voor een wereldregering. Hij was president van h,et,,gereld verbond van parlementaire voorstanders van een wereldregering. BONN Gisteren sloot de militaire ad viseur van president Kennedy, generaal Maxwell Taylor, een bezoek van twee da gen aan Bonn af. Tijdens zijn verblijf in de hoofdstad aan de Rijn, sprak Taylor met de inspecteur-generaal van de Bun- deswehr, generaal Foertsch, en met de staatssecretaris van Defensie, Hopf. Tay lor vloog gisteren terug naar het Europese hoofdkwartier der Amerikaanse strijd krachten in Heidelberg. Volgende week gaat hij naar Berlijn, en vandaar naar Londen. De besprekingen in Bonn droegen een vrij technisch karakter. Zo sprak men uit voerig over een Europese tank. Langduri ge gesprekken over strategische proble men werden niet gevoerd, omdat kanse- (Vervolg van pag. 1) In Parijs had men gisteravond de indruk dat een forse hand in Algiers de orde nog zou kunnen herstellen, nu het leger niet naar de zijde der scherpslijpers is over gelopen. Veel verwachting koestert men onder deze omstandigheden vooral van de energieke Fouchet, die zich vandaag on middellijk na aankomst in Algiers in een rede tot zijn landgenoten wilde richten. Ook de staatsminister voor Algerijnse Za ken Louis Joxe heeft gisteravond via ra dio en televisie opnieuw een beroep op de Fransen in Algerije gedaan, om alle re sultaten en garanties, die hij zo behoed zaam tijdens de maandenlange onderhan delingen met het FLN bereikt had in hun verblinding njet binnen enkele dagen te niet te doen. Ik heb alle wegen onderzocht, aldus betoogde Joxe en ik kan naar mijn diepste geweten verzekeren, dat de enige redelijke en positieve weg gelegen is in de richting die wij zijn ingeslagen. Wanneer het miljoen Franse „colons", zoals ge vreesd moet worden, voor deze rustige woorden van Joxe en redelijkheid niet meer vatbaar is, dan is de laatste red ding misschien inderdaad gelegen in de doortastendheid waarmee Fouchet de anarchie zal pogen te bezweren. Na zijn aankomst zal dan ook spoedig blijken op welk deel van het leger het gezag uitein delijk nog rekenen kan. Voor zover er in Parijs optimisme heerst, wordt dat wel in gegeven door de hoop dat het uiteindelijk met de loyaliteit van het leger jegens de republiek op dit ogenblik misschien toch nog wel zou kunnen mee vallen. De politieprefect van Algiers, Vitalis Clos, deed te middernacht een beroep op de Europese bewoners van de wijk Bab- El-Oued om de strijd te beëindigen „ter (ville van de grootheid van uw land, de toekomst van uw kinderen en ter wille van de beschaafde wereld, die naar u kijkt en u beoordeelt". De rooms-katholieke bis- bisschoppen hebben op een bijeenkomst in Parijs een beroep tot eenheid en ver zoening gedaan op de christenen en „al len van goede wil" in „de ernstige uren" die het land doormaakt. lier Adenauer met vakantie is en minister Strauss in Beieren in bed ligt met een zware griep. Toch lieten Hopf en Foertsch de gele genheid niet voorbij gaan Kennedy's be langrijke adviseur erop te wijzen dat de Westduitse defensiepolitiek de conventione le bewapening verre van verwaarloost. Van kernbewapening van het bondsleger is geen sprake, aldus beide Westduitsers, die zei den dat Bonn streeft naar een evenwicht tussen de kernbewapening en de conven tionele strijdkrachten van het Westen. Er mag geen situatie komen, waarin een hete oorlog in Europa opnieuw als een instru ment in de politiek zou worden gezien, en daarom moet het westelijke kernzwaard voor het gehele gebied van de Noordat lantische Verdragsorganisatie gelden, zo zeiden Foertsch en Hopf. Beide heren leg den op deze kwestie zoveel nadruk omdat bekend is, dat Taylor gebruikmaking van kernwapens wil reserveren voor het geval, dat de Verenigde Staten regelrecht worden aangevallen of dat een kernaanval met zekerheid te ver wachten is. In Europa zou Taylor al leen willen overgaan tot het gebruikmaken van kernwapens, indien de communisten een aanval met kernwapens op Europa zouden doen. In geval van een conventio nele aanval zou Taylor alleen met conven tionele middelen willen terugslaan. Het vallen Het is opmerkelijk, geachte heren, hoe vaak wy vrouwspersonen zien vallen. Letterlijk dus. Zij vormen een der meest- voorkomende verschijnselen in het straat beeld. Men kan geen hoek omslaan of daar rolt wel een mevrouw van een vlucht heuvel, de inhoud van haar tas meters en meters ver verspreidend en schrik en ontsteltenis verwekkend bij argeloze pas santen; men kan geen straat binnengaan of ja, daar glijdt een keurige ronde dame uit en rolt geruime tijd door het verkeer. Men kan geen portiektrap afkomen of, huplakee, daar ziet men een jongevrouw zwikken en neerstorten. Vrouwen die vallen vormen een vast vertrouwd toneel tje in de stad. Met fietsen en brommers zijn zij over het algemeen wat kwieker (zij het gevaarlijker) maar te voet gaan zij meer rollend dan staand. Dat is heel opmerkelijk, mijne heren. Heel opmerke lijk. Vooral als we in aanmerking nemen, dat de meeste dezer vallende vrouwen stevig op de benen staan. Dat wil zeggen: zij hebben vaak bijzonder stevige benen en ook ferme kuiten en de voeten staan meestal in fikse schoenen op de vlucht heuvels. En toch vallen zij elk ogenblik; nu eens voorover, dan weer achterover, dan weer opzij, het is een vermoeiend ge- tol en gerol. Ja, vooral op vluchtheuvels en bij bushaltes kan men altijd wel een vrouw, een mevrouw, een juffrouw, een meisje zelfs op de grond vinden. Is het iets dat te maken heeft met de zwaarte kracht? Dan dient dat alvorens wij er toe over gaan ook vrouwen rondom de aarde te schieten onverwijld onderzocht te worden. Het zou toch kunnen dat b.v. het soortelijk gewicht, mijne heren, van een vrouw anders is dan dat van een man. En dat dat er oorzaak van is, dat vrouwen bijna onafgebroken, mag men wel zeggen, door de stad rollen. De reacties dezer vrouwen zijn verschillend. De oudste groep der vallende vrouwen „weet 'menen niet wat er met haar gebeurde". Zij is het dan ook die, geheel ontheven, geruime tijd blijft voortwentélen over het asfalt en dan op de rug blijft liggen als een omverge worpen schildpad en wanhopig met de pootjes spartelt. Deze vrouwen hebben altijd de hoed diep over de ogen en dat belemmert het uitzicht op de juiste stand van de horizon en het duurt dan ook vaak heel lang voordat zij overeind te krijgen zijn; een kleine gevoelige kraan met een zachte kraanbestuurder erop zou in zulke gevallen veel nut kunnen hebben, mijne heren. Deze oudere groep verricht het vallen met een zeker welbehagen; het is zo echt een voldaan gebaar van „kijk eens, zó heeft het leven Moeder geslagen" en het symboliseert allerhande verdrietige dingen in een vrouwenleven. Onder andere dat Vader een bruut is en de schoon dochter een loeder en dat Dokter ook maar niet wil zien hoe pijnlijk rugpijn is. De leden van de oudere groep maken prachtig toneel met haar val. Zij hijgen bij het overeind komen. Zij grijpen tastend om zich heen. Zij wankelen geruime tijd. Zij grijpen+zich naar de borst. Zij babbe len zinledig. Zij vallen hei mooist, vinden wij. Die der jongere groep schamen zich nóg. Zij wórden, evenzeer als de oudere groep, tengevolge van een biologisch of natuurkundig verschijnsel neergeworpen, maar zij vinden het nog niet fijn. Zij ver zetten zich, voordat zij écht neerstorten, geruime tijd en dat betekent dat zij soms wel een meter of tien ver vooruit strom pelen voordat zij neersmakken. Met dus (ook) de tas ver vooruit en geheel open en ontploft. Zulke vrouiven worden niet graag opgeholpen. Zij springen alweer overeind vóór zij goed en wel liggen en zij lachen beschaamd en reppen zich voort ondanks de lelijke pijn in de knie en vuile handschoenen; zij willen zo vlug mogelijk de schade bekijken en vooral, in eenzaamheid, de gehele val-situatie recon strueren om na te gaan hoe „vreselijk zij er uit moeten hebben gezien". Jonge vrouwen denken alleen aan hun nylons. Zij springen op voordat zij gevallen zijn, giechelen zeker nog anderhalf uur zenuw achtig en hipperig en zijn ondertussen woest over de ladders op de knie. Jonge vrouwen vallen eigenlijk nog niet. Zij struikelen maar zo'n beetje, maar zij veren op als een poesje en er gebeurt nooit iets met ze, mijne heren. Echt vallen, dat doen alleen rijpere mensen. Kinderen vallen nooit. Zij komen wel eens te liggen, maar werkelijk vallen is iets geheel anders. Dat is geheel en al van de staat der recht-op- heid terugstorten tot horizontaal, mijne heren. Vrouwen kunnen afschuwelijk vallen. Toch doen zij het zo dikwijls. Advertentie J Tijd. „Wij moeten geen plotselinge won deren verwachten. Een strijd als die in Vietnam vraagt tijd", aldus heeft de Amerikaanse minister van defensie, Mc- namara in Pearl Harbour verklaard. Mcnamara zei voorts, dat alles er thans op wijst, dat Zuid-Vietnam met Ame rikaanse hulp de strijd kan winnen. De successen die de Zuidvietnamese strijd krachten de laatste tijd hebben bereikt vallen samen met de vergrote mili taire hulp door de Verenigde Staten, al dus de minister. Beschermers. Van officiële Spaanse zijde is meegedeeld dat de Argentijnse ex- president Juan D. Perón niet onder po litiebewaking staat, maar politiebe scherming geniet. Sedert de verkiezin gen in Argentinië houdt een politie-auto de wacht bij het flatgebouw, waar Pe rón woont. Personen uit zijn omge ving hebben gezegd dat hij geen plan nen heeft het land binnenkort te verla ten. Hij krijgt veel bezoek. Akkoord. De vergadering van de Noordse raad, waarin parlementsleden uit Fin land, Noorwegen, Zweden, IJsland en Denemarken zitting hebben, heeft met 56 tegen vier stemmen een verdrag tot samenwerking op economisch, sociaal en cultureel gebied tussen deze vijf lan den goedgekeurd. Doden mijnramp. De Britse minister voor energie, Richard Wood, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat het aantal do den als gevolg van de gasontploffing in een steenkolenmijn nabij Burnley, van zestien tot negentien is gestegen. Drie van de 37 gewonden zijn aan hun ver wondingen bezweken. Per ballon. De volgende maand zullen drie mannen uit Washington bij El Cen tra in Californië in de gondel van een met helium gevulde ballon stappen voor een tocht naar de Amerikaanse oost kust. Indien alles goed gaat zullen zij 90 uur later de eersten zijn, die per bal lon een tocht dwars over de Verenigde Staten hebben gemaakt De drie man nen willen gebruik maken van een bal lon met een inhoud van 28.300 kubieke meter en een doorsnee van 20 meter. Passief. De studenten van de universiteit van Guatamala hebben besloten hun stu die niet voort te zetten voordat presi dent Miguel Ydigoras Fuentes aftreedt. Zij zullen ook een campagne van pas sief verzet openen, die begint met het stukschieten van alle straatverlichting door middel van katapulten. De studen ten zeggen dat er bij de verkiezingen in december j.l. onregelmatigheden zijn voorgekomen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3