Rijnlandse Molenstiehting op de bres voor molens in nood Onmisbaar element in 't Rijnlands plassengebied IN DE VISHAL+EN OP ZEE et VERGROTINGEN J. v. Veldhuizen MANNELIJK PERSONEEL Adverteert in dit blad Zoals Waarom weer voorlich ting over emigratie? Vraagt Uw schilder winkelier KRANTM kunt U niet missen geen dag! Keiler Macdonald 6 ZATERDAG 24 MAART 1962 1 TiPlWËP Ifiiif; ;V,;;;.y - SP SI ÖMasV Kamerlid Corver vraagt: Tot het gebied van het Hoogheemraadschap Rijnland, dat zich ruwweg uitstrekt van Gouda tot het Noordzeekanaal, behoren 200 polders en poldertjes. Vooral die poldertjes zijn, historisch gezien, belangwekkend, want zij vormen de oudste poldergebieden van ons land. Voor de tijd van de grote droogmakerijen werden die poldertjes al gevormd in de omstreken van Leiden, waarmee een heel oud gebied van poelen en plassen toen ook molens kreeg. Want de voortgaande^ stij ging van de waterspiegel of zo men wil de voortgaande verlaging van het tand een proces dat al eeuwen aan de gang is noodzaakte de boeren, die in dat gebied van poelen en plassen hun bedrijfjes hadden, hun landerijen te'omgeven met dijkjes om het water buiten te houden. Later waren dijkjes alleen niet meer voldoende en ontstond een bemaling, eerst met hand- en paardenmolens, later, in de vijftiende eeuw, met windmolens. Duitser schuldig, maar ontslagen van rechts vervolging Zeilmakerij, Dekkleden- en Tentenfabr. - Verhuurinrichting K. van Vee I e n aankomend verkoopster leerling verkoopster Voor het Logiesschip „AROSA SUN" Drogisterij - Verf-, Behang- en Glashandel IOHS. v. REEUWI3K Keiler Macdonald GASFORNUIZEN Bouwbedrijf P. F. SCHOLZ Nieuwbouw, Verbouw en Utiliteitswerken •:«MpS l:k, Ifcfc Het Tweede-Kamerlid de heer Corver (V.V.D.) heeft aan de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid vragen ge steld over de voorlichting inzake emigra tie. Hij informeert of het juist is dat de directeur-generaal van de Arbeidsvoorzie ning onlangs aan de gewestelijke arbeids bureaus heeft doen weten dat het houden van collectieve voorlichtingsavonden over emigratie thans moet worden hervat en of deze opdracht de instemming heeft van de minister. Kan de minister uiteenzetten, welke mo tieven geleid hebben tot het hervatten van deze voorlichting en is de minister niet van mening dat deze een animerend en emigratie-activerend karakter heeft, zo vraagt de heer Corver, die ook wil weten of de minister niet van mening is dat de ze methode ongewenst is in een tijd van een zo ernstige spanning op de arbeids markt en dat onder deze omstandigheden de opdracht aan de gewestelijke arbeids bureaus moet worden ingetrokken. In de laatste decennia, doch vooral sinds het einde van de tweede wereldoorlog, zijn in ons land vele wind molens definitief buiten gebruik gesteld. In vele geval len betekende dat ook, dat die molens langzaam maar zeker in verval raakten. Dat is ook het geval geweest in een van de mooiste polder- en plassengebieden, die Nederland kent: het gebied ten noorden en ten noord oosten van de stad Leiden. In dat gebied liggen de oudste polders van Nederlandin dat gebied staan ook de oudste molens, die Nederland kent. Drie jaar geleden ontstond de Rijnlandse Molenstichting, die als voornaamste doel heeft het bevorderen en verzekeren van de instandhou ding van watermolens in dat fraaie plassengebied in de nabijheid van Leiden. In de 16de eeuw werden vele van die particuliere poldertjes om der wille van het waterstaatkundig belang bij elkaar ge voegd, doch ook toen bleven de aldus ge formeerde grotere polders dikwijls nog be trekkelijk klein in vergelijking tot de pol ders, die later ontstonden toen men meren en plassen droog ging malen. Want het was alleen mogelijk om enkele particuliere pol dertjes samen te voegen als het land van de ene boer ongeveer net zo hoog lag als „buurmans land". Een grillig verloop van de beschermende dijken was daarvan het gevolg en juist die grilligheid geeft aan het plassengebied in het Zuidhollandse deel van Rijnland nabij Leiden zijn aparte be koring. Vooral na de laatste wereldoorlog is in de windmolens, die vaak tijdens de oorlog nog voortreffelijke diensten bewezen, de klad gekomen. Ze waren niet meer nodig, nadat steeds meer polderbesturen er toe over gingen om uit economische overwe gingen en uit een oogpunt van een zo vol ledig mogelijke waterbeheersing naast of zelfs in de molens elektrische of andere gemalen te plaatsen. Voortdurend toezicht van een molenaar was dan niet meer nodig en men was niet meer afhankelijk van de wind. Maar stilstand betekent zeker voor een windmolen achteruitgang. Wordt een molen buiten gebruik gesteld, dan worden de wieken in een bepaalde stand gezet en het draaibare bovengedeelte blijft stil. Weer en wind, een overheersende westenwind in Holland, vallen de molen steeds van dezelfde kant aan en het duurt niet lang of het verval begint. Heel wat molens blijven gespaard voor de ondergang doordat de polder, waarvan de molen is, zijn eigendom goed blijft ver zorgen, ook al doet het geen dienst meer. En vaak ook worden molens, die in de nabijheid van steden of dorpen staan en het beeld en de sfeer van die steden en dorpen soms gedurende eeuwen mede hebben bepaald, door de gemeenten aan gekocht en in goede staat gehouden. Om die molens hoeft men zich geen zor gen te maken. Maar molens, die ver van de mensengemeenschappen trots en sier lijk in de polders staan, zijn dikwijls ten dode opgeschreven als hun malende taak door een elektrisch gemaal wordt overge nomen. Dergelijke molens zijn onrenda bele objecten geworden en de polderbe sturen, die ook op de dubbeltjes moeten letten, laten ze aan hun lot over. Op die manier zijn in Nederland in de eerste helft van deze eeuw talloze molens ver loren gegaan. Waar deze afgedankte, verlaten molens staan in het plassengebied van Rijnland nabij Leiden, heeft de Rijnlandse Molen stichting zich hun lot aangetrokken. De oprichters van deze stichting zijn vijftien openbare lichamen, instellingen vereni gingen, waartoe onder meer behoren dijk graaf en heemraden van het Hoogheem raadschap Rijnland, de gemeenten Alke made, Leiden, Leiderdorp, Warmond en Woubrugge, de Kamer van Koophandel voor Rijnland, de Vereniging De Hotland- sche Molen, het Merendistrict van het ge west Zuid-Holland van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, De Zuidhollandse Waterschapsbond, de pro vinciale VVV, de vereniging „Oud Leiden" en de watersportverenigingen De Kaag, Vennemeer en Braassemermeer. De stich ting heeft zich ten doel gesteld om die stilstaande molens, die met verval bedreigd worden, voorzover dit in haar vermogen ligt te kopen, te restaureren en weer maalvaardig te maken. Daarbij waakt zij ervoor, dat de molens in hun originele staat blijven. Zestig tot zeventig nog werkende molens telt Rijnland nog heden ten dage. Er zijn er verschillende honderden geweest. Het molenbezit van Rijnland is extra aantrek kelijk. omdat het gebied 4 typen molens telt. Dat zijn de fraaie houten wipmolen tjes, de achtkantige rieten molens, de ronde stenen molens en de twaalfkantige stenen molens. Van dat laatste type staan er, nabij Rijp-Wetering, twee in het Riinlandse plassengebied en vooral op die molens kan men trots zijn, want ze zijn uniek in Ne derland. Dank zjj een voortreffelijk samenspel van de in de stichting vertegenwoordigde licha men, instellingen en verenigingen heeft de Rijnlandse Molenstichting in de drie jaar van haar bestaan verheugende resultaten geboekt. Want in de korte tijd van haar bestaan heeft de stichting vijf molens in eigendom gekregen. Daarvan zijn er in middels twee volledig in originele staat gerestaureerd en weer maalvaardig ge maakt. Van twee anderen is de restauratie juist begonnen en van de vijfde is de restauratie in voorbereiding. Daarnaast zijn besprekingen gaande over de aankoop van nog twee andere molens. Vier van de molens, die de stichting haar eigendom kan noemen, werden gebouwd in de 17de eeuw. Dat is een wipmolentje van de polder Hoogeweg, tussen Noordwijk en Voorhout, dat in 1652 werd gebouwd en dat in 1961 werd gerestaureerd. Dat is een bewoonde wipmolen in de Vrouwe-Venne- Over de aankoop van deze imposante ronde stenen molen uit de 18e eeuw worden thans besprekingen gevoerd. De molen staat in de Boterhuispolder in de gemeente Warmond, aan de Zijl tussen Leiderdorp en de Kaagsociëteit. De meer dan drie eeuwen oude molen „Zelden van Passé", aan de Rijksweg ia nabij Zoeterwoude, wordt op het ogenblik gerestaureerd. Dit voorjaar zal ook de sierlijke oude wipwatermolen bij Oud Ade worden gerestaureerd. Prinses Wilhelmina heeft voor de restauratie van deze molen een bijdrage geschonken; zij heeft deze molen meermalen geschilderd. polder bij Oud Ade, gebouwd in 1632. Daartoe behoort de bescheiden wipmolen in de Voorofse polder bij Hoogmade, ge bouwd in 1640 (restauratie in voorberei ding). En er hoort bij de forse, achtkante rieten molen „Zelden van Passe", die aan Rijksweg 4 a nabij Zoeterwoude staat; deze molen werd in 1646 gebouwd. Zeker het bezit van die laatste molen doet de leden van de stichting veel deugd. Het is een zeer bekende molen, omdat dagelijks tal loze automobilisten er langs komen. Hij verkeert in slechte staat, want jarenlang was hij aan de elementen overgelaten. Nog deze zomer echter zal deze molen in oude glorie langs de rijksweg staan te pronken, want met dë restauratie is kort geleden een begin gemaakt. Over de ronde stenen molen van de pol der Boterhuis, gemeente Warmond, ge legen aan de Zijl nabij de Kaagsociëteit (gebouwd in 1744) en over een kleine acht kante rieten molen in de Huis ter Does- Pilder bij Leiderdorp, die in 1830 werd gebouwd, zijn de onderhandelingen gaande. Het restaureren van vervallen molens is een kostbare onderneming. Enkele cij fers mogen dat duidelijk maken. De restau ratie van de wipmolen bij Oud Ade gaat 23.000 kosten, die van de molen „Zelden van Passé" bij Zoeterwoude 37.000. Soms krijgt de stichting een molen in eigendom voor een luttel bedrag, doch soms ook moet een flinke prijs betaald worden. En rijk en provincie geven alleen subsidie voor de restauratie, niet voor de aankoop. Daarom kan men grote waardering hebben voor het werk van de Rijnlandse Molenstichting, opgericht om „te redden wat er nog te redden valt". Want dank zij het ideële werk van deze jonge stich ting is nu het voortbestaan van vijf mo lens in het fraaie plassengebied bij Lei den verzekerd. Als de onderhandelingen slagen zullen het er binnenkort zeven zijn. Daarna zullen het er, als de finan ciën dat toelaten, waarschijnlijk nog wel meer worden, want er zijn nog meer mo lens dan de genoemde zeven die dringend verzorging nodig hebben. Zo was het vrijdag De visaanvoer in IJmuiden bestond vrij dag uit 7130 kisten waarvan 908 tong en tarbot, 8 heilbot, 8 tongschar en schar- tong, 631 schol, 15 schar, 18 bot, 3496 ha ring 302 makreel 181 schelvis, 461 wijting, 424 kabeljauw en gul 12 leng, 3 ham, 4 wolf, 31 poon, 406 koolvis, 22 diversen. De prijzen zagen er als volgt uit: Per kilo: Heilbot 3.802.60, grote tong 3.703.50, grootmiddel tong 3.202.70, kleinmiddel tong 3.10—2.60, kleine tong 1 3.503, kleine tong 2 3.702.90, tarbot 1 3.90—3.40. VRACHTAUTO RIJDT TUIN IN Een truck met oplegger is vrijdagmiddag een tuin aan de Stationsweg in Velsen- Zuid ingereden. De bestuurder remde krachtig, omdat hij veronderstelde dat een veertienjarige jongen met zijn fiets plot seling naar links wilde afbuigen. Dit bleek niet het geval te zijn, de knaap keek alleen maar achterom. Door het plotseling remmen schoot de truck door en belandde links van de weg in een voortuin, na nog een lantaarnpaal te hebben geramd. Het trottoir werd zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De rechtbank in Rotterdam heeft een 33-jarige Duitser uit Behingen die terecht had gestaan wegens dronkenschap en het inrijden met zijn auto op een agent, schul dig verklaard, maar hem ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie, die de man een beroepsmisdadiger had genoemd, had voor de beide delicten een straf van drie maan den geëist, en medisch onderzoek heeft echter aangetoond dat de Duitser nagenoeg volledig toerekeningsvatbaar was. De man had in gezelschap van zijn vrouw in de nacht van 29 op 30 december 20 glazen bier en 6 glazen cognac gedron ken en was zeer agressief toen hij met zijn wagen door twee agenten werd aan gehouden. Eén van hen posteerde zich voor de auto, de andere wilde de man onder vragen. Maar de Duitser gaf gas, waar door de fiets van de wegspringende agent werd meegesleurd. Kort daarna werd de Duitser gearresteerd. De man, die als 16-jarige in de laatsté fase van de oorlog een granaatsplinter in het hoofd heeft gekregen, is al 17 keer eerder verQordeeld; De wagen, waarin wij reed, was gestolen. De officier van Justi tie in Neurenberg heeft zijn uitlevering ge vraagd. Per 50 kilo: Tarbot 4 12074, tongschar 88, kleine 70, schartong 2516, grote schol 3128, grootmiddel 3128, kleinmiddel 3430, kleine schol 1 3431, kleine 2 32 17, schar 3930, bot 108, verse haring 2011, makreel 4632, grote schelvis 48 40, grootmiddel 6044, kleinmiddel 66 54, kleine 1 6754, kleine 2 4231, wij ting 2813, grote gul 3329, middel 33 28, kleine 3220, kleine leng 28, ham 164 —94, poontjes 3112, kleine koolvis zwart 27—15.50. Per 125 kilo: Grote kabeljauw 112 60, grote koolvis zwart 4841, grote leng 45—52. De besommingen luiden: KW 12.000, KW 180 f-13.200; KW 191 9.050, KW 126 8.150, KW 12 8.920, KW 55 17.200. IJM 55 7.300, IJM 65 7.640, IJM 45 10.200, SCH 171 21.000. Aanvoer van zaterdag Te IJmuiden hebben vijftien schepen hedenmorgen alleen voor wat platvis ge zorgd. In totaal waren er 75 kisten schol, 132 kisten tong en 108 kisten diversen. De aanvoer in Scheveningen bedroeg van morgen 250 kisten wijting, 100 gul en ka beljauw, 450 spanharing, 350 schol en 17.000 kilo tong. Prijzen van zaterdag Per 50 kilo: Schol 3 22—15, wijting 22— 20, dichte wijting 20—16, schar 3024, gro vere soorten schol 2523. Per kilo: Tarbot 3,50—3,30, lappen tong 3,503, grootmiddel tong 2,802.60, klein middel tong 2,60—2,50, tong 1 2,50, tong 2 2,50. Aangezien de exporteurs geen tongen opnamen zijn veel tongen 1 en 2 door diverse vertegenwoordigers van de eige naren opgehouden en opgeslagen tot maandag. Het betreft hier 1500 kilo tong 2 en 2300 kilo tong 1. Besommingen van zaterdag IJM 9 „Haarlem", 27.800,—, SCH 249 f 20.200,—, KW 39 31.000,—, IJM 25 23.800,—, KW 55 17.200,—. Op zee Van de vangsten, die de schepen doen bij de p-boeien, kan men weinig aan de weet komen. De Jan Senior gaf door dat er in vier trekken 3000 kilo tong en 10 manden andere vis waren buitgemaakt. De SCH 101 meldde dat er de hele dag nog geen 100 kilo vis was gevangen. Op de kust schijnt men zondag te willen hou den. De gehele week waren de vangsten tegengevallen. Verscheidene kotters heb ben de steven naar Scheveningen gewend om daar hun vis te verkopen. Voor de maandagmarkt zijn thuis varend de SCH 135 met 1000 kisten vis de VL 142 ,met 980 kisten, de IJM 37 met onbekende vangst en bovendien komt van IJsland de IJM 99 Egmond met 2000 kis ten vis naar IJmuiden. AUTOKLEDEN - BOOTKLEDEN DEKKLEDEN - BUISKAPPEN KAMPEER- en STRANDTENTEN Middenhavenstraat 27 - IJmuiden Telefoon 0255(1 - 4108 (na 6 uur 5559) Exclusieve damesmodezaak vraagt voor haar nieuwe afd. BONNETERIE (vesten, pullovers en blouses) en Aanmelding dagelijks aan de zaak, tussen 12 en 2 uur, Grote Houtstraat 79, Haarlem (t.o. V. D.) (16.231 br. reg. ton) dat gemeerd ligt in het Spuikanaal nabij Hoogovens, wordt gevraagd dat belast zal worden met in de huishoude lijke dienst voorkomende werkzaamheden, in de dagdienst en enkelen in de Franse continu dienst. Reiskosten worden vergoed voor sollicitanten. Sollicitaties bij de administratie van de Volksbond tegen Drankmisbruik, Arosa Sun, IJmuiden of zich aldaar persoonl. aan te melden bij de heer Fredriks met goede referentie-adressen. rudomur VERKRIJGBAAR BIJ WILLEMSBEEKWEG 92 - TELEFOON 5327 heeft de volledige collectie in huis ETNA DORDRECHT NESTOR MARTIN ■A KüPPERBUSCH INVENTA enz. enz. enz. volop in voorraad. Zijlstraat 56 - Haarlem Telefoon 11828 men de man aan zijn kleren kent. kent men de zaak aan het blad, waarin zij adverteert. naar oudp beschadigde por tretten, ook voor moeilijke gevallen. Speciaal adres hiervoor is: m'YC.ENSSTIiVVT 10 Uitluiden.;;- Tel. 4.8,6.8. Middenduinerweg 6 Santpoort Telef. 02560-8645 Kantoor 02550-5686

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6