ANDERS DAN ANDERE Drieduizend bobbies raapten 1172 betogers van de straat OAS-bolwerk Bab-el-Oued door troepen omsingeld Frankrijk onderbreekt de betrekkingen met Moskou N WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Politiecommissaris van Bonn gearresteerd Kennedy hield zijn vierde bespreking met Eisenhower Kenyatta akkoord met voorstel van Maudling Clandestiene bevoorrading verboden Vanavond spreekt De Gaulle Ambassadeurs verlaten de hoofdsteden ^Praatótcel Raoul Castro vice- premier van Cuba 0p dz uw fietsenhandelaar vertelt het u! MAANDAG 2 6 MAART 1962 3 Hoofd van de politieke afdeling der recherche Toneelspeler, radio- en TV-acteur van Dijk Anders dan andere door zijn eigen karakter-maar altijd dezelfde door i constante kwaliteit. 20 stuks 80 ct 25 stuks f 1.- Veroordelingen aan de lopende band in Londen In machteloze woede In de kerk i, Drie nieuwe gevallen van pokken nabij Aken De conclusie van Den Haag ten aanzien van de incidenten in de Nieuwguinese wa teren zal in grote lijnen wel parallel lopen met die van geïnteresseerde buitenlandse waarnemers, namelijk: Djakarta is niet van plan de sfeer van de onderhandelingen te bevorderen door zich van agressieve da den te onthouden. Verder kan die conclu sie. op dit ogenblik moeilijk gaan. Men kan er veronderstellingen van diverse strekking aan vastknopen, doch vooralsnog is het niet duidelijk wat men in Indonesië met deze verstoring der toch al zo moeilijk te handhaven contacten tussen de onderhan delende partijen vóór heeft. Veronderstellingen? In hoofdzaak komen die hierop neer: De incidenten worden uit gelokt door min of meer zelfstandig te werk gaande stromingen buiten president Soe- karno om, die een akkoord over Nieuw- Guinea als ongewenst beschouwen in ver band met bepaalde binnenlandse politieke belangen. Er zijn inderdaad tekenen dat Soekarno sommige elementen niet geheel en al naar zijn hand kan zetten; in hoe verre deze invloed kunnen uitoefenen op militaire commandanten, is onzeker, doch het Indonesische staatsbestel geeft nu een maal aan militaire overheidsfunctionaris sen ruimte om op eigen houtje avonturen te organiseren. Men moet daarbij ook nog rekening houden met de ophitsende invloed die van Soekarno en zijn trawanten is uit gegaan ten aanzien van een gewelddadige inbezitneming van „Irian", en men kan zich voorstellen dat nationalistische fanati ci een vreedzame oplossing aan de confe rentietafel kunnen zien als een gebrek aan „nationale glorie" in dit opgeblazen stukje politiek avonturisme. Een andere veronderstelling: Soekarno weet er wel degelijk van en bevordert wil lens en wetens deze incidenten, omdat hij moeilijk een opvulling zal kunnen beden ken van 't vacuum, dat zou ontstaan als de „dierbaarste aller Indonesische Merdeka- wensen" in vervulling zou gaan door een akkoord aan de conferentietafel. Een zwaar bevochten zege op dit enige helden- frontje dat Indonesië heeft, zou hem mis schien veel meer als een bekroning van zijn levenswerk te stade komen dan een met woorden bereikte overeenstemming, die het prestige van Nederland zou verho gen en Indonesië met de gebakken peren van een Nieuw-Guinea zou laten zitten dat een serieus hervormingswerk vereist c het inderdaad tot „Irian" te maken. In ieder geval is Den Haag niet de enige die"zich afvraagt, wat fneh ifi'Djak&ïtir nu eigenlijk precies wil bereiken. (Van onze correspondent) BONN De chef van het politieke commissariaat van de politie te Bonn Wilhelm Heuehert, is vorige week onder strikte geheimhouding gearresteerd. Wat Heuehert precies heeft misdreven is nog niet bekend. Er gaan geruchten, dat hij het slachtoffer zou zijn geworden van chantage door Oostduitsers. Andere stem men spreken echter van menselijk tekort schieten van Heuehert. Zijn misstappen zouden meer in particuliere sfeer te zoe ken zijn. Onbegrijpelijk is toch echter de grote geheimhouding, die over de arres tatie hangt. Heuehert had tot taak voor de veiligheid te zorgen van belangrijke buitenlandse zo wel als van binnenlandse politici, die be zoeken aan Bonn brachten. Zo leidde hij nog kortgeleden alle veiligheidsmaatrege len bij de bezoeken van de Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy en de Perzische premier Amini. Ook was Heuehert met zijn mannen vaak dicht bij Adenauer, om deze te bescher men bij ontvangsten. De politiecommissa ris stond bekend als een zeer succesvolle agentenjager. Hij was op de hoogte van vele geheimen op het terrein der inter nationale spionage. PALM SPRINGS (Californië) (AP) President Kennedy heeft zaterdag drie kwartier onder vier ogen met oud-presi dent Eisenhower gesproken in diens wo ning te Palm Springs in Californië. Het was hun vierde gesprek sinds de ambts aanvaarding van president Kennedy. Over de besproken onderwerpen wordt voorlo pig het stilzwijgen bewaard, maar alge meen neemt men aan dat het gesprek in hoofdzaak over de internationale toe stand ging. Kennedy verbleef enkele dagen in het buitenhuis van de zanger Ping Crosby, dat bij Palm Springs is gelegen. LONDEN Jomo Kenyatta, de leider van K.A.N.U., de nationale partij in Ken ya, heeft het voorstel van Maudling. de Britse minister van koloniën, om als over gangsmaatregel een coalitieregering te vor men, aanvaard. De bedoeling is dat deze regering met Londen over de nieuwe grond wet zal onderhandelen. K.A.N.U. hoopt dat deze constitutie binnen enkele rifbanden zal tot stand komen. K.A.D.U., de democrati sche partij, K.A.N.U.'s rivaal, is nog ver deeld over het plan. K.A.D.U. is als min- derheidspartij, die thans tijdelijk de rege ring'uitoefent, bevreesd voor overheersihg door K.A.N.U. en de Kikoejoestam. T -1SV er, ap'. >0) lifieTOn <»F (Ti VOO TBRI Advertentie .1.y. RAI .1 FR EEN LAURENS PRODUCT (Van onze correspondent) LONDEN Zaterdagmiddag was in het hartje van Londen een enorme politie macht op de been om op te treden tegen een nieuwe antikernbom-demonstratie van het „Comité van honderd", geleid door de 89-jarige wijsgeer Bertrand Russell, waar van een aantal leidende figuren onlangs tot langdurige gevangenisstraffen werd veroordeeld wegens hun actie tegen enige Brits-Amerikaanse luchtmcahtbases. Ditmaal was de demonstratie bedoeld als een protest tegen de mogelijke hervat ting van de Amerikaanse kernproeven. Overal waar groepen op het wegdek voor het parlementsgebouw waren gaan zitten, sloeg de politie een dicht kordon om de depppnstrapten heen, zodat zi?h een aan tal eilandjes vormde van zittende lieden, omsingeld door donkerblauwe hagen van Staande bobbies. Drieduizend agenten- wa- ALGIERS (Reuter-AFP) Bab-el-Oued, een Europese wijk van Algiers en bolwerk van de O.A.S., was zondagavond volledig van de buitenwereld afgesloten. Alle uit gangen van het stadsdeel waren bezet door tanks en pantserwagens van gendarmerie en leger. Gendarmes maakten een einde aan een menselijke keten van een kilometer leng te, waarlangs voedsel werd doorgegeven voor de bevolking van ongeveer tiendui zend personen van Bab-el-Oued, die sinds vrijdagavond, toen militairen begonnen de huizen in deze wijk stelselmatig te onder zoeken op wapens en O.A.S.-lieden, geen verbinding met de rest van Algiers meer had. Zondagavond werd bekend gemaakt, dat sedert vrijdagavond aenthonderd personen in Bab-el-Oued zijn gearresteerd. Militai re autoriteiteiten zeiden dat men niet zou rusten voordat elk huis in dit gebied was uitgekamd. Dit kan weken duren, zo zei den zij. Een algeheel uitgaansverbod voor Bab el-Oued zal van maandag af slechts voor twee uur per dag worden opgeheven en dan nog alleen voor vrouwen die in staat worden gesteld om levensmiddelen en far maceutica in te slaan. De politie kreeg opdracht om er op toe te zien, dat er geen geld of voedsel in andere wijken van Al giers wordt ingezameld voor de bevolking van Bab-el-Oued. Men geloofde dat ondanks de scherpe bewaking vele O.A.S.-leden er in geslaagd zijn door de ring van militairen, tanks en pantserwagens te glippen. Militairen uit gerust met oliepakken en gasmaskers ston den gereed om O.A.S. mannen te achter volgen, die zouden proberen via rioolgan gen te ontsnappen. Zondagavond hoorde men in Algiers een tiental zware ontplof fingen, vermoedelijk van mortiergranaten In Algiers werden zondag achttien doden geteld. Het aantal doden bedroeg zondagavond in Algerije twintig. Nagenoeg alle slacht offers waren Algerijnen. Intussen waren in Oran zwaar gewapen de militairen en gendarmerie in een on afgebroken strijd gewikkeld met de O.A, S. in een poging het zuidelijke gedeelte van de stad rust te brengen. Nadat men meende hierin geslaagd te zijn werden de strijdkrachten teruggetrokken. De hevig ste strijd woedde op de hoek van de Rue Mostaganem en de Boulevard Clemenceau een belangrijk winkelcentrum. Het leger maakte hierbij gebruik van pantserwagens Een vliegtuig cirkelde laag boven het strijdtoneel en vuurde enkele malen. Om streeks acht uur in de avond, plaatselijke tijd, leek de rust te zijn ingetreden, doch korte tijd later hoorde men in verscheide ne gedeelten van Oran weer schieten. Ver scheidene berichten maakten er melding van dat de actie van het leger en de gen darmerie de arrestatie van een leider van de O.A.S., de vroegere generaal Edmond Jouhaud, ten doel had Men zocht voorts naar een geheime zender van de O.A.S. Een lichte tank, die op de boulevard Clemenceau in Oran op de terugtocht was werd zondagmiddag door een Molotov-cock- tail getroffen en vloog in brand. De be manning wist tijdig uit het voertuig te klimmen en leden van de O.A.S. assisteer den bij het blussingswerk. Omstanders ont haalden de bemanning op bier en zongen, na de tank met de Franse vlag getooid te hebben, het volkslied. Toen echter een andere tank het vuur op de groep opende moest een ieder voor zijn leven rennen. In een clandestiene radiouitzending van de O.A.S. werd zondagavond meegedeeld dat de O.A.S. geen overvallen meer zou plegen, doch nog slechts datgene zou vor deren waaraan zij behoefte had. Hiervoor zouden betaalbewijzen worden afgegeven met een stempel Republiek Frankrijk, O. A S., die op een later tijstip verzilverd zouden kunnen worden. In dezelfde uitzen ding werd een beroep gedaan op de Fran se militairen tegen de F.L.N. te strijden en niet tegen landgenoten. De politieprefectuur van Oran maakte zondagavond oekend, dat bij de strijd van zondag een politieman en een burger om het leven waren gekomen en dat er acht endertig personen, onder wie twintig bur gers die tegen de politie streden, waren gewond. Bij de gewonden waren voorts drie soldaten. PARIJS (Reuter) De Franse presi dent, generaal Charles de Gaulle, zal het Franse volk hedenavond te acht uur via radio en televisie toespreken over de volks stemming, welke op 8 april wordt gehou den en die de Franse kiezers in de gele genheid zal stellen zich uit te spreken over de Frans-Algerijnse vredesovereenkomst. Men verwacht een overweldigend aantal ja-stemmen. De campagne voor de stem ming zal waarschijnlijk niet erg intensief zijn. De meeste grote Franse politieke par tijen hebben hun volgelingen reeds aan geraden ja te stemmen. President De Gaulle zal een oproep doen om steun voor zijn Algerijnse politiek. Hij zal tevens een beroep op alle Fransen in Algerije doen om geen aanslagen meer te plegen en te erkennen, dat de overeen komsten van Evian de beste waarborgen vormen voor hun toekomst. In Frankrijk zullen kiezers met ja of neen moeten antwoorden op een vraag, waarin hun wordt verzocht de Frans-Al gerijnse vredesovereenkomst goed te keu ren en president De Gaulle volledige vol macht te verlenen om haar ten uitvoer te leggen. Een Algerijnse vrouw schudt woedend de vuist naar de onzichtbare schutters van de O.A.S., die net haar huis met een mitrailleur onder vuur hebben ge nomen. De kogelgaten in de muur zijn duidelijk te zien ren drie uur in de weer om de zich slap houdende deelnemers aan deze campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid een voor een op te tillen en naar de arrestan tenwagens te dragen of te slepen. Onder hen bevond zich de bekende actri ce Vanessa Redgrave. De ruim elfhonderd arrestanten werden naar de rechtbank van Bow Street gebracht, waar twee politie rechters tot laat in de avond zitting hiel den om de 1172 aangehoudenen in groepen van tien aan de lopende band met een of twee (voor recidivisten) pond sterling 'boete te bestraffen. Enkelen werden in hechtenis genomen en anderen tegen borgstelling op vrije voeten gesteld. Alles ging met de befaamde Britse zelf discipline rustig in zijn werk. De meeste demonstranten verroerden ondanks de kou geen vin, maar er jclonk geen onver).oger\. woord. De politie was doortastend, maar zoals meestal het geval is, uitermate be leefd. Het schouwspel werd door ongeveer vijfduizend personen, meest sympathisan ten, gadegeslagen. Er werd gejuicht en ge applaudisseerd zodra een of andere be kende persoon werd gearresteerd. Het eni ge incident dat zich voordeed was toen een aantal demonstranten met hun lichamen een juist in beweging gekomen autobus vol met arrestanten de weg wilde versper ren. Ze werden snel door de polit wegge sleept. KOPENHAGEN (Reuter/AP) Dertig leden van de Deense „groep '61", die te gen kernbewapening is, hebben zondag tij dens een dienst in de Lutherse kathedraal in Kopenhagen een stille betoging gehou den. De betogers rolden eerst een biljet uit waarop te lezen stond „geen kernwa pens of laat het u koud?" Toen begon nen zij pamfletten uit te delen waarin zij hun actie verdedigen en zeiden hoe dwaas het was dat de kerk indirect de oorlogs waanzin steunt. In hun pamfletten leggen de demonstranten er de nadruk op dat hun actie niet was bedoeld om de orde in de kerk te verstoren, maar „om de ingedom melde kerk te wekken voor de strijd te gen het militarisme". Twee demonstranten die op het politie bureau werden ondervraagd, zijn later op vrije voeten gesteld. De „groep '61" (zo genoemd naar zijn oprichtingsjaar 1961) is een extremistisch getinte beweging die protesteert tegen kernwapens, de fabricage van alle ande re wapens, de bewapening, de morele her bewapening, de NAVO en de Europese Economische Gemeenschap, om maar en kele dingen te noemen. (Van onze correspondent) PARIJS Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat in verband met de Russische houding inzake de Algerijnse kwestie de diploma tieke betrekkingen met Moskou zijn on derbroken. De Franse ambassadeur Mau rice Dejean zal vandaag zijn standplaats Moskou verlaten, terwijl zijn Russische collega Sergei Vinogradov, die donderdag juist als eregast zou optreden op een lunch van de buitenlandse persvereniging, is uit genodigd zich bij zijn regering te vervoe gen. Daags na de ondertekening van de ak koorden van Evian zond premier Kroesj- tsjev een uitvoering telegram naar het F.L. N. om de Algerijnse verzetsregering ge luk te wensen en uit te nodigen ambas sadeurs uit te wisselen. In Parijs is dit aanbod hoog opgenomen omdat een offi ciële Algerijnse regering staatsrechtelijk nog niet bestaat, zolang het referendum over het zelfbeschikkingsrecht niet gehou 'den is. Na dat talegram werd Vinogradov tweemaal door de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville op het matje geroepen om tekst en uitleg te geven. De Russische verklaringen zijn, ook in tweede instantie, nadat Vinogradov van een speciale informatiereis naar Moskou was teruggekeerd, door Parijs als vol strekt onvoldoende bevonden met het re sultaat, dat de diplomatieke betrekkingen onderbroken dus niet verbroken zijn. Ofschoon men zich kan voorstellen dat Parijs in de spoed, waarmee Moskou in in dit geval te werk is gegaan een zeker provocerend element aan zijn adres heeft gevoeld, moet niettemin worden opgemerkt dat Frankrijk tegenover andere en speciaal Arabische en Afrikaanse landen, die het FLN al eerder als regering hadden er kend, zich toch veel inschikkelijker had betoond. Men kan zich dan ook moeilijk aan de indruk onttrekken dat Parijs dit conflict, dat een formeel en zelfs forma listisch karakter heeft kunstmatig opblaast, teneinde de betrekkingen tussen beide lan den in die geprikkelde sfeer van wantrou wen te houden die nodig is om de Franse SIMMERATH (West-Duitsland) (Reuter) Negen contactpersonen en acht perso neelsleden van het ziekenhuis in Simme- rath (West-Duitsland), die zich wegens pokkengevaar in afzondering bevinden, zijn zondag in hongerstaking gegaan. Zij willen hiermee protesteren tegen de ver lenging van hun quarantaineperiode, die zondag zou aflopen, doch na ontdekking van een nieuwe besmetting in het gebouw met twee weken is verlengd. Zaterdag zijn drie nieuwe gevallen van pokken in het gebied van Aken ontdekt, waardoor het totale aantal op 33 is geko men. Acht besmetten liggen nog in het zie kenhuis, 24 patiënten zijn genezen ontsla gen. Een geval was dodelijk. W ater pokken BIRMINGHAM (Reuter) In Birming ham is bekend gemaakt dat de 31-jarige inwoner van Pakistan die vrijdag, acht da gen na zijn aankomst uit Karatsji. ver dacht van pokken in een ziekenhuis is op genomen, waterpokken blijkt te hebben. Radio Havanna heeft bekend gemaakt, dat de Cubaanse regering de functie van vice-premier gecreëerd heeft en dat Racul Castro, de broeder van Fidel Castro, in deze nieuwe functie benoemd is. Dit zon dag genomen besluit is kennelijk een ge volg van db reconstructie van de rege ring waarover Castro ruim een week ge leden in een grote radiorede gesproken heeft. Waar het om gaat Zouden er veel mannen zijn, die de vloed van nieuwe-mode-plaatjes, die over de kranten en tijdschriften worden uitge stort, bekijken? Ik heb zo'n idee dat het er één op iedere 988.816 vrouwen is en dat die ene dan nog op een of andere wijze bij de veeltakkige mode-industrie is be trokken. Wat mij betreft: als ik morgen bij de eskimo's of de loeloezoemba's .zou belan den en ze zouden mij vragen wat in de onbewoonbare wereld nieuw is op dames- kledinggebied: ik zou het antwoord niet weten. Ik heb laatst iemand horen zeggen: De taille is terug en dat zou ik dan maar aan die nieuwsgierige mensen uit de verre buitengewesten meedelen. Misschien dat zij daar dan wel genoegen mee nemen. Ove rigens wist ik niet dat de taille weg ge weest is. Ik herinner mij vaag uit de jaren twintig dat tijdperk toen er nog een Nederland se gouverneur-generaal in Buitenzorg ze telde en de shimmy haar sidderende triom fen beleefde dat de mode de taille er gens bij de knieën situeerde. Even maakte dat wel een gekke indruk. Er behoorden omgekeerde bloempothoeden bij, die zeker even onflatteus waren als de rare hoge mutsen waar ze tegenwoor dig mee rondlopen. Maar er was geen man die per se zijn arm om de taille van een dame wildew leggen, die door die mode op een dwaalspoor .werd gebracht. Zijn fijne intuïtie voor dat soort dingen deed hem onmiddellijk de juiste legplaats vinden en ik geloof dat het (ten slotte) daar alleen maar om gaat. Als mijn herinnering mij niet bedriegt, gaat de man die is geïnteresseerd in een lid van de anti-sexe, met zijn slimme, klei ne oogjes niet zozeer te gast aan de kleer tjes van de dame door wie hij wordt ont roerd, als wei aan de dame zelf. Het is moeilijk precies uit te leggen wat ik, put tend uit mijn herinnering op dit gebied, bedoel, maar het is, dacht ik, in grote lijn zo: Juffrouw Annie kan er in een aard appelzak hartv erover end uitzien en juf frouw Cor kan nog zo'n dure en fraaie jurk aantrekken en 't lijkt nog op niks. Heel diep in deze materie borend, kom ik tot de afschuwelijke conclusie, dat de damesmode in eerste en laatste instantie, gericht is op 't aandacht trekken van het peelse mannetje, terwijl ditzelfde manne tje zich er niets van aantrekt wat meneer Dior en meneer De Givenchy, en noemt u al die lapjeskaters maar op, nu weer heeft uitgedacht. Het is een rare geschiedenis, waar eigen lijk niemand goed raad mee weet, geloof ik. Maar het is een mooi stuk werkver schaffing en laat die taille nu maar eens een tijdje zitten waar ze zit. Elias Advertentie HÓE? J Quadros. Ex-president Quadros van Bra zilië heeft officieel aangekondigd, dat hij zich kandidaat zal stellen voor het gou verneurschap van de Braziliaanse pro vincie Sao Paulo. De verkiezingen wor den in oktober van dit jaar gehouden. Botsing. Bij een botsing tussen een trein en een bus in de Mexicaanse staat Jalis co zijn zaterdag dertien mensen omge komen en zeventien gewond. De bus werd vierhonderd meter meegesleurd. Deserteur. De Cubaanse autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat een Ameri kaanse piloot, sergeant Bobby J. Kessy, asiel heeft gevraagd in Cuba. Volgens het Amerikaanse leger is de 28-jarige Kessy een deserteur. Volgens berichten uit Cuba is hij n.l. vrijdag met een klein burgervliegtuig in Havana geland. In Washington werd verklaard dat hij sinds februari geboekt staat als deser teur en dat zijn functie niet meebracht dat hij over geheime militaire inlich tingen beschikte. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan het afgeven van valse chèques. Advertentie AUTOMOBIELREPARATIES Alle G.M.-merken - BMW - DKW. Specialisten automatische versnellings bakken, voortreincontrole op BEAN- apparaat, wielbalancering, modern smeerstation. A.R.M. - Houtplein 21 - telefoon 22020 weigering te blijven rechtvaardigen in Ge- nève aan het internationale ontwapenings gesprek deel te nemen. Behalve door de Sovjet-Unie is de voor lopige Algerijnse regering de vorige week de jure erkend door Albanië, Roemenië en Tsjechoslowakije. TUNIS (AP) Premier Ben Khedda van de voorlopige Algerijnse regering heeft het Russische aanbod tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen in dank aanvaard. In zijn antwoord verklaart Ben Khedda dat de boodschap van Kroesjtsjev „een waardevolle aanmoediging" betekent voor het Algerijnse volk, dat „de voort durende steun van de Sovjet-Unie" in zijn strijd om de onafhankelijkheid niet zal ver geten. Dienstpistool. Het hoofd van de politie te Rome, generaal Tobia, is zaterdag door een agent met een revolver neergescho ten. De generaal werd door kogels uit een revolver in de buik en in een been getroffen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De dader, de agent Domenico Franco, werd door Tobia ern stig berispt, waardoor hij zijn revolver leegschoot en de generaal en twee even eens aanwezige officieren verwondde. Hij werd door collega's overmeesters. Berenjagers. Een aantal Amerikaanse vliegtuigen met berenjagers aan boord is op een verkenningsvlucht boven het pakijs in de Beringstraat te dicht bij Russisch grondgebied gekomen en door Russische vliegtuigen teruggejaagd, zo is in Washington door een woordvoer der van het Amerikaanse Federale lucht vaartbureau de FAA, meegedeeld. Zomertijd. In Groot-Brittannië is in de nacht van zaterdag op zondag de zo mertijd ingegaan, zodat het thans de zelfde tijd heeft als Nederland. Eruit. De correspondenten van de New York Times" en van het Amerikaanse weekblad „News Week" hebben van de Zuidvietnamese regering opdracht ge kregen het land binnen drie dagen te verlaten. Vrijheid. De opperrabijn in Jeruzalem Ja cob Nissim, heeft een beroep gedaan op de Russische autoriteiten om het ver bod van het bakken van matses voor de Pasen in te trekken. Nissim zegt, dat het eten van matses één van de belangrijkste religieuze tradities van de Joden met Pasen is. Het zou „smarte lijk en pijnlijk zijn hun het recht te ontnemen deze viering te houden in het kader van een feest dat op zo edele wijze het symbool is van de mens die uit slavernij in vrijheid komt". Na 17 jaar. De adelaars die een kwart eeuw zijn vleugels heeft uitgepreid over het Berlijnse vliegveld Tempelhof, is tot ondergang gedoemd. Het stalen gevaar te, dat bijna tien ton weegt, dateert uit de Hitlerperiode en heeft de verwoes tingen van de tweede wereldoorlog over leefd. Toen de Amerikaanse luchtmacht haar hoofdkwartier op Tempelhof ves tigde, liet men de adelaar op het dak van het hoofdgebouw staan waarin de luchtmachtstaf zijn intrek nam. Wel ver wijderde men het hakenkruis onder de klauwen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3