Rendez-vous met het verleden „Eulenspiegel" over de twist PETERTJE'S AVONTUUR In het Oosten iets nieuws Hoe snel is de lente? Panda en de reis van kapitein Robbeklopper Fa. B. ENGELENBERG Polle Ons vervolgverhaal DOOR CLEMENS LAAR Italiaanse film over het leven in Rusland 'i t fi Kant-en-klaar winkelen Roken leidt tot vitaminetekort MAANDAG 2 6 MAART 1962 7 /z7|\W>//i\v' ff ff Emm KA Strandstofzuiger OFFICIËLE VERKOOP SfKKENS LAKKEN 11. „Kijk", zegt de heer Meier, „en hier is dan mijn vriend Meubelmaker. Hij is niet zó grappig, als hij eruit ziet. en ik ga er zelf weer vandoorwant ik heb het nog druk. Tot ziens, en nog wel bedankt!" „Ook goeiemiddag, zegt Zeerob tegen Meubelmaker, „u ziet er nog eens prak tisch uit! Kunt u ook nog niet ergens een eetlepel monteren? Dan bent u helemaal klaar!" i ocococo^ocf»ccc<yxyxy 3OCO00d00(M)00d0(»3O00C 82) Ik wist, dat ik laf was. Hier buiten voelde ik me merkwaardig veilig en geborgen, maar in huis zouden de spoken komen. De ergste spoken, die er bestaan. Die met een masker van geluk Rittinghaus bleef lang zwij gen, maar toen zei hij plotseling op een toon, die hij vroeger ongetwijfeld tegen onbruikbare directeuren had aangeslagen: „Ik kan je begrijpen, Kaspar, maar als men voor het leven vluchten wil, dan kan men dat alleen maar doen door er helemaal een eind aan te ma ken. En jij hebt tenslotte toch al een beslissing genomen." „Och nee „Jawel, dat heb je wel. Alleen al door het simpele feit, dat je terugge komen bent en niet daarginds het meer bent ingelopen, hoe langer hoe verder Zo ver, dat het water je boven het hoofd steeg. Je hebt al een beslissing genomen voor het leven. Voor jouw leven, zoals het zijn zal cn zijn moet. Ik hoorde zijn woorden wel, maar ik deed geen moeite, erover na te denken. Eigenlijk was ik alleen maar moe en wilde ik slapen. „Jij bent geen deserteur, Kaspar Godeysen en van jezelf deserteren kun jij helemaal niet. Je staat weer eens voor een verandering in je leven en zoiets is altijd buitengewoon pijn lijk. Maar het is ook een genade, neem dat van mij aan Je leeft al weer, zelfs al weet je het niet. Je geniet zelfs hartgrondig van je verdriet „Wat weet u nu van mij af, con sul „Veel, jongen, veel meer dan je denkt. Je lijkt namelijk heel erg cp mij. Ik heb nooit een zoon gehad en jij hebt nooit een vader gehad. In de laatste jaren heb ik dikwijls tijd ge had om eens goed na te denken Vreemd, is 't niet, de grote consul Rittinghaus is een oude man gewor den, maar pas helemaal aan het eind is hij begonnen na te denken. Waar schijnlijk gaat dat met iedereen zo Ja, zie je, Kaspar, ik geloof, dat wij over en weer zo'n beetje als vader en zoon voor elkaar geworden zijn Ineens verlangde ik ernaar, dat hij zou weggaan. Ouwemannenpraat, dacht ik, huilerig en sentimenteel Maar op hetzelfde ogenblik begreep ik, dat dat onbillijk was. De opstan digheid, die ik voelde, had een andere oorzaak. Ik wilde het wel riiet weten, maar vermoedde het toch. Ik wilde geen gevoelens meer hebben. Ik wilde ook geen liefde meer cn geen geluk, dat mij vandaag of mor gen toch weer door het gemene nood lot uit de handen geslagen zou wor den. Ik wilde niet meer met verdriet betalen voor mijn geluk Ik voelde plotseling verlangen naar Pat. Pat was een broeder in het nood lot. Rittinghaus maakte geen aanstalten om weg te gaan. Ik had behoefte om hem te kwetsen. „En hoe gaat het nu met u, consul? Wat denkt u nu het eerst tot stand te brengen? U hebt nu immers de han den vrij Hij knikte en zei toen onbewogen: „Voor ironie heb jij geen talent, Kaspar. Laat dat liever Bovendien heb je gelijk en ongelijk. Ik zou inder daad kunnen doen wat ik wilde, maar ik heb er geen plezier meer in. Er gens in de Bijbel staat: Alles heeft zijn tijd Men moest vaker in 6e Bijbel lezen." „Hebt u er een?" „Nee. Ik heb het nog steeds niet over mijn hart kunnen verkrijgen, een boekwinkel binnen te lopen en een Bijbel te vragen." Dat was weer op en top de vroege re kabouter en ik merkte, dat me dat goed deed. Zijn gevoelsuiting van daarstraks had mij onaangeroerd ge laten; dat was zeker teveel geweest voor me. Maar dit was vertrouwd en op een bepaalde manier was dat iets van mijn eigen huis. Ineens stond de kabouter met een ruk op: „Een leven lang, Kaspar, heb ik voortdurend mijzelf en mijn omgeving bewezen, hoeveel slimmer, vinding rijker, fantasierijker en energieker, hoeveel krachtdadiger en stoutmoedi ger en vooruitziender ik was dan an deren. IJdelheid, Kaspar, allemaal ijdelheid Ik denk, dat de kleine, armzalige dorpsjongen, die ik geweest ben toen ik begon, op de een of ande re manier de vele vernederingen heeft willen goedmaken, die hij in zijn kinderjaren moest slikken. En daarna werd het een soort sport Ik heb niet eens gemerkt, hoe ik weliswaar miljoenen verzamelde, maar mijn leven verspilde Nee, niet op de manier, die jij misschien denkt. Ik heb me wel geamuseerd en heb het mij aan niets laten ontbre ken, maar kijk eens Hij stokte en het was merkwaardig te zien, dat deze drieste, vorstelijke consul Rittinghaus, die grote man uit een schitterende tijd nu verlegen en als het ware hulpeloos was. „Kijk eens hier, Kaspar", zei hij tenslotte, naar zijn woorden zoekend, „wat ik je nu zeg, moet je niet als een of andere oude mop van Ritting haus opvatten. Het is ook niet het ge stamel van een seniele grijsaard, die ineens bang wordt voor het graf. Ik zeg het eigenlijk alleen in verband met jou Ik zie niets. „Misschien heeft het toch wel iets met het ouder worden te maken. Of met het oud zijn. Ik geloof namelijk, dat men tientallen jaren lang jong kan zijn, maar dan gebeurt er ineens iets, krijgt men een of ander besef, en op slag is men oud. Dat is name lijk het ogenblik, waarop men noch voor zichzelf noch voor iets anders, interesse heeft, waarop men geen ijdelheden en praktisch geen wensen meer heeft. Hoogstens het gevoel dat men nog gauw het een of ander heeft goed te maken. En ik heb heel veel goed te maken. De laat ste tijd immers is het mij duidelijk geworden, dat ik in mijn leven eigen lijk nog zo goed als niets tot stand ge bracht heb." Ik begreep niet, waar hij heen wil de. Hij maakte me onrustig. Ik erger de me en zei dus heftig: „Moet ik misschien even beginnen op te tellen?" „Tel jij maar rustig op, Kaspar. Dan kun je uren en uren bezig blij ven, maar probeer je even voor te stellen, dat wijlen consul Rittinghaus intussen daarboven voor een of ande re hemelse rechtbank staat Dat maakte toch wel indruk op me. Ik kwam een beetje overeind. „Gelooft u daar in alle ernst aan?" „Ja, Kaspar. Natuurlijk niet op de manier, waarop ons dat in de catechi satie of van de kansel wordt voorge schilderd, maar in de grond genomen geloof ik er aan. Ergens en ooit moe ten wij verantwoording afleggen De Almachtige, laten wij zeggen: be lichaamd in de hemelse rechter van instructie, Petrus, zal mij dus vra gen: Rittinghaus, wat heb je uitge voerd in je leven, dat je door Onze Lieve Heer werd toevertrouwd? Sn dan sta ik daar en zal beginnen op te tellen, wat ik allemaal gedaan heb. Om te beginnen is er de oprichting van de Oost-Afrika Handelmaatschap pij, toen kwam de uitgave der lening van Belgisch-Kongo en toen dat was een bijzondere krachttoer de gecompliceerde maar erg succesvolle fusie van de Oost-Afrika-lijnen Enfin, en zo verder. Kun je je in ernst voorstellen, Kaspar, dat dat daarboven indruk maakt?" Wat moest ik daarop zeggen? „Zie je, jij zwijgt ook, Kaspar, en als de vergelijking niet te gek was, zou ik kunnen zeggen, dat ik in zeke re zin nu al het dodelijke stilzwijgen hoor, waarmee men daarboven mijn opsomming zal beantwoorden. En dan zal een stem mij vragen: „Wat heb je gedaan, consul Rittinghaus, om het geluk in de wereld te vermeerderen? Wat heb je gedaan om te bevorderen, dat de mensenkinderen vreugde aan het leven zouden hebben? Wie heb je iets daarvan geschonken? Een beetje geluk, een beetje vrolijkheid en wat vreugde in het bestaan? Hij zweeg. Een vlucht eenden schoot pijlsnel en ruisend over ons heen Heel in de verte gleden zacht en statig de rode en groene lichtjes van de stoomboten door het donker. „Waarom vertelt u me dat alle maal consul? Wilt u, dat ik u zal troosten, juist ik, of wilt u de beves tiging ervan hebben, dat het niet klopt, wat u zich wijsmaakt?" „Het klopt wèl, Kaspar, en er is ook een reden waarom ik je dit nu allemaal zeg Van sentimentaliteit hou ik helemaal niet, maar je moet het een beetje ernstig opvatten, als ik tegen je zeg, dat je toeh min of meer mijn zoon bent. En niet alleen aange trouwd. En ik geloof, dat jij nu op het punt gekomen bent, waarop de mens zijn vader nodig heeft „Ik ben over de veertig consul." „Ezel. Men kan zestig jaar zijn en altijd nog zijn vader nodig hebben Met een werkelijke vader, Kaspar, is het eigenaardig gesteld. Een moeder, die is altijd om de mens heen. Zij is de onuitputtelijke goedheid en men kan zich in het geheel niet voorstel len, dat een mens op 'n gegeven ogen blik geen goedheid nodig zou hebben, maar de vader is de kracht, die draagt en beschermt. (Wordt vervolgd) DE ITALIAANSE specialist op het gebied van documentaire films, Romolo Marcellini, is zojuist uit Rusland terug gekeerd met voldoende opnamen voor een avondvullende film en het idee, dat er „iets nieuws" aan de hand is in het communistische land. Marcellini, die ook de officiële film over de Olympische Spelen in Rome heeft gemaakt, is voornemens in een documentaire het leven in het Rus and van heden te belichten. Zijn film, die, naar hij zegt, de eerste is, die door een westerse producer geheel in Rusland is opgenomen, krijgt de titel: „All „Eulenspiegel", het humoristisch-saty- rische tijdschrift van de communistische partij in Oost-Duitsland, heeft in zijn num mer van deze week een verbitterde aan val gedaan op de twist-rage in West- Duitsland. In een lang artikel wordt de draak gestoken met deze „wellustige li chaamsverdraaiingen die zo uitnemend aansluiten bij de verdraaiingen der fei ten in de kapitalistische maatschappij. 62-63. Heel voorzichtig zonder geluid te maken, kroop Habiboe uit het struikge was naar de omheining van palen, die rondom het vijandelijke dorp gebouwd Want Habiboe was van plan te probe ren, zijn vriend Petertje te helpen ont vluchten. Het was gevaarlijk, maar hij wou Petertje niet aan z'n lot overlaten. De humor in het artikel bestaat fti hoofd zaak uit rijmelarijen op het woord twist en in de begeleidende spotprenten worden godsdienstrage", het gebruik van verdo vende middelen en zedendelicten in ver band gebracht mèt de verderfelijke in vloeden van de twist. Achtergrond van Eulenspiegel's offensief is, volgens wes terse waarnemers in Berlijn, de ongerust heid der Oostduitse machthebbers over het feit dat de twist, hoewel verboden, ook door de Oostduitse jeugd in besloten kring ijverig beoefend wordt. Tropenmuseum. Op veler verzoek wordt de Saharatentoonstelling in het Tropenmeuseum te Amsterdam wederom verlengd. Deze boeiende tentoonstelling zal nog tot mei te bezichtigen zijn. 'est qualcosa di nuovo" (In het Oosten iets nieuws), een woordspeling op de titel van het bekende boek van Remarque „lm Westen nicht neues". Marcellini is van mening, dat er inderdaad iets nieuws in het Oosten is. Hij is voor het eerst in Rusland geweest met zijn Olympische film na de Spelen van 1960 en is er in de laatste helft van het vorige jaar met filmoperateurs teruggekeerd. Hij vertelde, dat in de tijd tussen deze twee bezoeken duidelijke veranderingen hebben plaatsgehad. In een etalage van een warenhuis te Moskou waren nu elektrische scheerapparaten te zien en in een hoofd straat van de Russische hoofdstad was een parfumeriezaak geopend. ,Dat is iets volstreks nieuws", verklaarde hij. „Anders dan tijdens mijn eerste bezoek werd mij ditmaal ook niet door Mosco- vieten gevraagd hun mijn regenjas en mijn schoenen te verkopen". Marcellini meent dat een groot gedeelté van de veranderingen in Rusland blijkbaar te danken is aan de destalinisatiecampagne in dat land. Hij verklaart, dat hij geen communist is maar alleen heeft geprobeerd alle aspecten van het Russische leven vast te leggen, de goede zowel als de slechte. Wel geeft hij toe dat Sovjetautoriteiten hem hun volledige medewerking hebben gegeven en dat een Russische schrijver, Georghei Mdivani, heeft geholpen bij de samenstelling van de tekst. „Rock" populair Ofschoon het een documentaire film is, dramatiseerde Marcellini zijn stof tot een reeks kleine verhalen over het Russische stadsbeeld en het leven op een collectieve boerderij. Hij zwierf van Leningrad in het noorden naar Samarkand in het zuiden van Azië om zijn opnamen te maken. Marcellini heeft zijn documentaire ge lardeerd met enkele scènes uit Russische toneelstukken en uit het danstheater, on der meer met het ballet „De terugkeer van een aap" (een satire op de Westerse rock 'n roll) van de choreograaf Igor Moissejev. Hij merkte echter op, dat de Rock 'n Roll en ook de Twist, ofschoon door communis tische functionarissen in de ban gedaan veel aanhangers hebben onder de Rus sische grotestadsjeugd. Lente in Canada. Nog zijn de hellingen van de Rocky Mountains met een dikke laag sneeuw bedekt. Maar in het be schutte dal van het Louise-meer heeft de middagzon al voldoende kracht om de bloemen uit hun knop en de wan delaars uit hun winterjassen te lokken. Na een uitzonderlijk lange winter als die welke nu achter ons ligt, haken wij alle nog meer dan gewoonlijk naar de lentezon en al haar heilzame bijverschijnselen. Maar het voorjaar heeft geen haast. Het beweegt zich, wetenschappelijk vast gesteld, doorgaans met een niet groter snelheid dan veertig kilometer per dag, zodat een getrainde wandelaar het gemakkelijk zou kunnen bijhouden. Zo'n tippelaar zou dan in december gestart moeten zijn in het hartje van de Sahara, waar onze noor delijke lente tussen sinterklaas en kerstmis het levenslicht aanschouwt. Vandaar begint zij haar lange tocht door de zandwoestijn. Begin januari vinden wij haar reeds in het Noorden van Afrika waar de eerste grote voorjaarsmarkten het, nieuwe fruit en het jonge vee aanvoeren en waar de gerst dan reeds in bïoei staat. De oversteek over de Middellandse Zee vergt gemiddeld twee maanden en eind maart, begin april kan zij met zuidelijke winden haar intrede in onze gematigde streken doen. Vandaar gaat het over Scandinavië naar het hoge noorden en medio juni overschrijdt zij ook de Poolcirkel. Ze heeft dan een afstand van ongeveer zesduizend kilometer afgelegd in rond 150 dagen, een slakkengangetje. Het kaartje geeft u een dui delijk overzicht van het „spoorboekje" der lente. Helsinki gerlijn Belgrado lHierbeginldejenle| Opmars van de lente 3pQ CO». MA» TEN TOONDE» 29-70 29. En zo kwamen Panda en Joris weer bij de kapi tein, die somber op het strand gezeten zijn pijnlijke been zat te masseren. „Ziedaar onze gezagvoerder!" riep Joris triomfantelijk uit. „Nog immer lijdt ge on der de gevolgen van uw ondoordacht optreden, mijn beste.' Indien ge u naarstig aan de voorschriften van uw kundige lijfarts gehouden had, zou uw been nog geheel in goede staat verkeren! Ik zie mij dan ook ge noodzaakt, u gestrengelijk te vermanen! Voortaan dient ge waarlijk te doen wat de voortreffelijke Beenzager u voorschreef: Wees dus vriendelijker jegens mij, uw toegewijde Academisch Gevormde Zeeman en hervat dadelijk uw reis, om het goud op te halen. Ehik bedoel om herinneringen op te halen! Herinneringen!" Daar had Joris zich weer lelijk versproken. „Goud!" gromde kapitein Robbeklopper, zijn mouwen opstropend, „heb ik je niet gezegd, dat ik dat woord nooit meer wil horen?! Denk jij dus ook, dat ik die lading ergens heb verborgen om het later stiekum op te halen, huh?!" Windt u niet op!" riep Joris terugwijkend, ',denk aan de dokter! Denk aan uw zere been!" Zijn woorden konden de verontwaardigde kapitein niet stuiten, maar toen gebeurde er plotseling iets, dat meer indruk op de gezagvoerder maakte. Uit zee kwam een zwaar voorwerp aansuizen dat de gezagvoerder te gen de schedel trof. „Harrump," sprak deze een snel groeiende buil be tastend, „wat was dat voor den drommel?!" Panda, die het voorwerp had opgeraapt aarzelde met het antwoord. „Ik mag dat woord niet uitspreken van u," zei hij voorzichtig, „maar nu u het zelf vraagt... het is een blok eh goud!" In Engeland en Zweden wil men het winkelen nog eenvoudiger maken dan het al is. In Engeland heeft een warenhuis 12.000 boodschappentassen aangekocht be stemd voor de vaste cliëntele. In overleg met de huisvrouw wordt de tas met een geheel ingevuld boodschappenlijstje opge haald en daarna met de bestelde artike len weer bij de klant afgeleverd. In Zweedse levensmiddelenzaken heeft men kant en klaar boodschappentasjes voor de klanten in rekken staan, die men tegen eenheidsprijzen kan kopen, bijvoor beeld voor tien gulden, twintig of vijfen twintig gulden. Op deze plastic tasjes leest men waaruit de inhoud bestaat. Er zijn tasjes „voor alle dagmaaltijden", „voor drie lunches", „voornamelijk avond eten", „ontbijt en avondeten". Men over weegt dit systeem tot andere artikelen, als wasmiddelen, dranken e.d. uit te breiden. Verschillende onderzoekingen heb ben aangetoond, dat zwaar roken onver mijdelijk leidt tot een vermindering van het vitamine-C-gehalte in het menselijk lichaam. Bij het roken van 1 tot 10 sigaretten per dag ontstaan er in het algemeen geen tekorten aan vitamine C, bij het verbruik van 20 of meer sigaretten echter kan alle vita mine C uit het bloed verdwijnen. Bij niet rokers bedraagt het C-gehalte van het bloed gemiddeld 1,32 mg. percent bij 55 zware rokers werd evenwel ge middeld slechts 0,9 mg percent gevon den, hetgeen een ernstige deficiëntie aan vitamine C aanduidt. Alle rokers wordt dan ook aanbevolen, regelmatig vitamine C te gebruiken. Op het Scheveningse strand is eerr de monstratie gegeven met een strandstof zuiger. Deze machine, die getrokken en aangedreven wordt door een tractor is in staat om tot op een diepte van 15 a 20 cm het strand te reinigen van grof vuil. Het was de eerste keer dat een derge lijk apparaat in Europa werd vertoond. De strandschoonmaker is van Ameriktans fabrikaat. Wanneer de weersomstandigheden wat gunstiger worden zal een officiële demon stratie voor de gemeente worden gegeven, waarna wellicht over aanschaffing van een dergelijk apparaat gedacht zal worden. Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 POETSKATOEN in 1 kg pakken CoByf ^M P. I P 8e. S CefWAfcege*

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7