Amerika van het verwacht hervatting geheime vooroverleg Eichmann centrale figuur bij vernietigingscampagne HET WEER Indonesische marinevaar tuigen in de val op zuidkust N.-Guinea r* Maandag zijn in Algerije 75 mensen omgekomen m Dr. Golub wil terug naar Rusland Nederland zou vasthouden aan garanties voor zelfbeschik kingsrecht der Papoea's de echte gem stemmen Kamercommissies worden ingelicht Schietpartij in Algiers: vijftig doden WITTE KRUIS 3*9? ^7 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 27 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave* Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P.W. Peereboom en Mr. H.C. van der Mije Hij wacht in de Russische ambassade op paspoort tegen hoofdpijn, kiespijn, ■griep, reumatische pijnen etc. PROCUREUR Buien 'eforeijou êuif! REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: In dekking tegen de scherpschutters Het woord is aan wmmm w 2.300 arrestanten Oproep van Paus 47e JAARGANG NUMMER 122 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant WASHINGTON (AP) Volgens welingelichte diplomatieke bronnen is het vooroverleg tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea vastgelopen op de kwestie van de bestuursoverdracht over het omstreden gebied. Een zegsman verklaarde, dat het reeds op de tweede dag van de besprekingen duidelijk werd dat de Nederlandse afgevaardigde, anibassaeur dr. J. H. van Roijen, niet zou instemmen met overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Op een bepaald ogenblik zou Malik de ambassadeur op de man af hebben ge vraagd: „zal Indonesië uiteindelijk zeggenschap over Nieuw-Guinea krijgen?" „Ik kan het niet zeggen", zou dr. Van Roijen hierop hebben geantwoord. Op de derde dag werd het overleg bijeen gehouden door Ellsworth Bunker, de Ameri kaanse diplomaat die als neutrale derde partij het overleg bijwoonde. Dr. Golub, de Russische chemicus die na een bezoek aan Amsterdam in ok tober 1961 verkoos om niet naar zijn vaderland terug te keren maar in het westen verder te werken, heeft zich ver voegd bij de Sovjet-ambassade in Den Haag, waar hij zich thans bevindt. Hij heeft de wens te kennen gegeven, terug te keren naar de Sovjet-Unie. Om deze reden zou hij om zijn paspoort hebben gevraagd. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft d'it gisteravond desgevraagd bevestigd. Hij voegde hier aan toe, dat de regering thans bezig is te onderzoeken, of dit ver zoek van de heer Golub in volle vrijheid is gedaan. Zoals bekend, is de echtgenote van dr. Golub destijds na een incident op Schip hol zonder haar man naar Rusland teruggekeerd. Na dit incident is de Rus sische ambassadeur in Nederland tot per sona non grata verklaard. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat op het ministerie een brief van dr. Golub is ontvangen, waarin hij om teruggave van zijn paspoort vraagt. Dr. Golub is gisteren in de ambassade aangekomen. Een woordvoerder van de technische hogeschool in Delft, waar de heer Golub werkzaam was op het bio-chemisch labo ratorium, verklaarde vanmorgen dat dr. Golub vandaag niet op zijn werk was ver schenen. „Dat is alles wat ik weet, hij is zo maar verdwenen". Van politie-zijde is meegedeeld, dat het de heer Golub niet mogelijk zal zijn Ne derland te verlaten zonder toestemming van de Nederlandse autoriteiten. 'Advertentie PIJNSTILLER Volgens de Indonesische zienswijze be schouwen de Nederlandse afgevaardigden het probleem Nieuw-Guinea als een kwes tie tussen Nederland en de 750.000 Papoea's die het gebied bevolken. De Indonesiërs zijn van oordeel, dat het een kwestie is tussen Nederland en Indonesië en dat de onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea een kunstmatig opgeroepen kwestie is. De Nederlanders zouden in het voor overleg een overgangsperiode hebben voor gesteld waarin Nieuw-Guinea ohder inter nationaal toezicht zou staan, gevolgd door een volksstemming waarbij de Papoea-be volking zou kunnen kiezen of zij zich bij Indonesië wenst aan te sluiten, onafhan kelijk wil blijven dan wel deel wenst uit te maken van een groter Nieuw-Guinea- bestel. Volgens dit voorstel zouden de Papoea's onder bestuur blijven staan van de Nederlanders. De Amerikaanse zegs lieden waren van mening dat er slechts een zeer geringe kans bestaat op her vatting van het overleg, tenzij er in de opvatting van Nederland verandering komt Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren verklaard dat zij nog steeds verwachten dat de geheime besprekingen tussen Ne derland en Indonesië zullen worden her vat. Zij zeiden dit nadat dr. Van Roijen een uur lang gesproken had met hoge ambtenaren van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington. Zij ver klaarden dat het probleem is, een metho de te vinden om de overdracht van het bestuur aan Indonesië te doen geschieden bij handhaving van het zelfbeschikkings recht voor de Papoea's. De Verenigde Staten blijven bemiddelen, zeiden zij. President Soekarno heeft gisteren ver klaard dat hij de Nederlandse reacties wil bestuderen om vast te stellen of de ge heime besprekingen over Nieuw-Guinea voortgezet kunnen worden. Tevens maak te hij bekend, dat de militaire voorberei dingen voor de invasie in het omstreden gebied onverminderd zouden voortgaan. Hij verklaarde dat zijn bevel voor een algemene mobilisatie „als een lawine voortrolt. Niemand, zelfs mijn ministers niet, kunnen hem tegenhouden", zei hij. Hij zou zijn vertegenwoordigers niet voor hervatting der besprekingen terugzenden, tenzij Nederland komt met een positief antwoord op zijn voorstel voor een Indo nesische overneming van Nieuw-Guinea. Soekarno was zeer teleurgesteld, „dat zijn hartstochtelijke beroep op de Neder landers voor een vreedzame regeling van het geschil" onbeantwoord was gebleven. Morgen om acht uur gaan de stembureaus open om alle stemge rechtigden de mogelijkheid te geven, hun stem uit te brengen op een van de lijsten die ter ver kiezing van de leden der Provin ciale Staten gedeponeerd zijn. Men kan tot zeven uur 's avonds zijn stem kwijt, doch uiteraard is het aanbevelenswaardig dat men niet tot het laatste ogenblik wacht. Wanneer men zonder geldige reden verzuimt zijn stembiljet in te leveren, is men strafbaar. Op aller opkomst wordt gerekend. JERUZALEM (AP) De openbare aanklager in het proces Eichmann heeft vandaag een serie vernietigende documen ten aangehaald als bewijs, dat de ter dood veroordeelde diabolische S.S.-er wel degelijk over enorme macht beschikte in het uitroeiingscomplot tegen de Europese Joden. Procureur-generaal Gideon Haus- ner citeerde op de derde dag van zijn aanval op Eichmanns beroepschrift een groot aantal buitgemaakte Nazi-documen ten, die de veroordeelde rechtstreeks met de vernietigingscampagne verbond. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige wind uit weste lijke richtingen, later mogelijk overwegend krachtige noordwes telijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ondanks Eichmanns pogingen om elk spoor van zijn misdaden uit te wissen zijn al deze documenten gevonden, drui pend van Joods bloed en stuk voor stuk belastend voor de beklaagde, aldus Haus- ner. Hij besteedde vooral aandacht aan documenten, die de razzia's en transpor ten van Franse joden betroffen. „In deze door Eichmann getekende orders, aldus zei Hausner tegen de vijf rechters, wor den joden stuk voor stuk met name ge noemd en aangewezen voor transport naar Auschwitz. Herhaaldelijk komt hij tussen beide om er bij zijn ondergeschikten in Parijs op aan te dringen de deportaties van de Joden naar het oosten te bespoe digen. In een document zegt Eichmann persoonlijk te zullen zorgen voor het op vangen in Auschwitz van 400 Joodse kin deren die in Frankrijk werden vastge houden." Steeds opnieuw wees Hausner er na drukkelijk op dat Eichmann de belang rijkste functionaris was die met het uit voeren van de nazi-campagne ter verdel ging van de Joden was belast. „Uit het éne document na het andere blijkt dat functionarissen van de veilig heidsdienst in het gehele bezette Europa instructies en orders vroegen aan één man Adolf Eichmann", zei Hausner „Eichmann hield zich zelfs bezig met de tails als het opstellen van overlijdensver klaringen voor vermoorde Joden. Hij gaf opdracht de Joden nooit en nergens enige barmhartigheid te tonen. Hij liet nooit af", aldus Hausner. DEN HAAG. De ministerraad heeft gisteravond gedurende ruim een uur be raadslaagd over de nieuwe situatie die is ingetreden door de incidenten in Nieuw- Guinea. Na afloop van de bijeenkomst is het volgende communiqué uitgegeven: „De minister-president heeft de voor zitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal verzocht dinsdag de gecombi neerde commissies voor Buitenlandse Zaken en Defensie bijeen te roepen om de regering in de gelegenheid te stellen deze in te lichten omtrent de jongste ontwikkeling rondom de kwestie-Nieuw- Guinea. Zodra het landsbelang dit toe laat zal de regering nadere mededelin gen aan de Tweede Kamer doen". Aan de kabinetsvergadering hebben alle ministers, alsmede de staatssecreta rissen, die te maken hebben met het vraagstuk-Nieuw-Guinea, deelgenomen Het kabinet heeft tijdens deze vergade ring geen adviseurs of leden der mili taire staven geraadpleegd. De Kamercommissies voor Buiten landse Zaken en Defensie zouden om half vijf bijeenkomen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM JEL 13439 LEiDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN* AMSTERDAM TEL. 223596 HOLLANDIA. De commandant der strijdkrachten in Nederlands Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht Reeser, heeft medegedeeld dat in de nachten van 25 op 26 maart en 26 op 27 maart, evenals in januari het geval is geweest, drie of vier Indonesische motortorpedoboten op de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn onderschept. Op hun vlucht voor pa trouillerende Nederlandse vliegtuigen hebben deze boten zich met volle snel heid in ondiep water begeven om een eventuele achtervolging door grotere schepen onmogelijk te maken. Zij houden zich nu in riviermonden en kleine baaien verborgen. Door het waar schijnlijk optredende gebrek aan brandstof wordt' de kans om uit te breken en terug te keren naar Indonesië niet groot ge acht. Het zoeken naar de schepen in het zeer ontoegankelijke moerassige gebied is echter niet gemakkelijk. De ontsnappings wegen zullen worden afgegrendeld door Nederlandse schepen. De Indonesische motortorpedoboten zijn waargenomen in hetzelfde gebied waar op 15 januari een treffen plaatshad tussen Nederlandse marineschepen en drie Indo nesische motortorpedoboten waarbij een van de Indonesische boten, de „Matjan Tutil" tot zinken werd gebracht. De twee andere wisten naar Indonesië terug te ke ren. Generaal Jani: Geen troepenlandingen Volgens een bericht uit Djakarta heeft generaal-majoor Jani, chef van de „opera tionele commandostaf voor de bevrijding van West-Irian" indirect de luchtaanval van zondag door een Indonesisch vlieg tuig op een Nederlands marinevaartuigje bevestigd. Jhni zei „Het schijnt dat de patrouille-activiteiten door beide partijen intenser zijn geworden en het gevolg is het incident van zondag". Jani wees berichten volgens welke ge wone Indonesische troepen onlangs landin gen op Nieuw-Guinea zouden hebben ver richt, van de hand. Wel zei hij, dat de be wegingen van Indonesische jongelieden heen en weer regelmatig plaatsvinden. Hieruit werd geconcludeerd dat hij be doelt dat er ongeregelde landingen plaats vinden maar tot dusver niet door gewone troepen. Indonesische diplomaten in Washington zien een incident waarbij een enkele bom of een klein schip is betrokken niet als een aanwijzing dat er een poging tot in vasie werd verricht. Een dezer diplomaten zei: „Als het echt ernstig was, dan zou het niet zó gebeurd zijn". Over het onderscheppen van een Indo nesische schoener aan de zuidkust van Nieuw-Guinea is nader bericht, dat een Nederlands vliegtuig tijdens enkele duik vluchten het vuur op de schoener opende Het schip maakte daarop rechtsomkeert. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 29 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Topsy 10 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.. 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Gehelmde Franse soldaten hebben zich in Algiers verschanst achter een stenen trap, terwijl andere man schappen dekking zoeken achter een legervrachtauto. (Telefoto) Gustav le Bon: Het onderwijs moet niet hei van buiten leren van boeken, doch het ont staan van een karakter en een zelf standige denkkracht dienen. ALGIERS (Reuter) In Algerije zijn maandag tenminste 75 doden gevallen, van wie veertig Europeanen, en 135 gewonden, onder wie 130 Europeanen. De meeste slachtoffers vielen bij een schietpartij in Algiers. Tot de slachtoffers behoort een be kende Algerijnse arts, die werd gedood toen, hij aan gewonden de eerste hulp ver leende. Vele Algerijnen hebben bloed aan geboden voor de gewonden. Van officiële zijde is meegedeeld dat er bij de schiet partij op O.A.S.-betogers in Algiers 27 do den zijn gevallen, maar volgens de zieken huizen zijn er vijftig mensen gesneuveld en 186 ernstig gewond. Een correspondent van Reuter meldt dat vijftien tot twintig Franse infanteristen, voor driekwart moslems, eerst in de lucht vuurden en vervolgens de magazijnen van hun automatische wapens leegschoten op het vijfhonderdtal Europeanen, die Algérie Frangaise riepen, met Franse vlaggetjes Burgers en militairen voeren de gewonden af (Telefoto) zwaaiden en een politieversperring bij het hoofdpostkantoor bestormden. Verscheide ne getroffenen vielen neer. Er ontstond een paniek en de menigte trachtte een goed heenkomen te vinden in de zijstraten. Daarna verschenen pantserwagens ten to nele die op strategische punten opgesteld werden. Bij aanslagen in de wijk Belcourt, in Algiers, kwamen in een half uur tijd tien Algerijnen om. In Oran vielen bij zes aan slagen vijf doden en een gewonde, allen Algerijnen. In Ain Temochent beschoot een commandogroep van de O.A.S. een groep Algerijnen, van wie er zes gedood en elf gewond werden. In Sidi Bel Abbes werd een Algerijns gemeenteraadslid door een lid van het F.L.N. dodelijk gewond. Voorts werden daar veertien aanslagen met kneedbommen gepleegd. De Algierse wijk Bab El Oued verkeert nog steeds in staat van beleg en de huiszoekingen duren nog voort. Opnieuw zijn wapens en handgranaten gevonden, benevens een voorraad nieuwe kepi's van de gendarmerie. Volgens geruchten zou den zich in het nog niet doorzochte deel van Bab El Oued enige hoge O.A.S.-leiders schuilhouden. In een communiqué van de politieprefectuur in Algiers werd gezegd, dat in Bab El Oued 3.000 woningen zijn onderzocht, 2.300 personen gearresteerd en meer dan 1.000 wapens in beslag geno men. De actie in het afgesloten gebied gaat nog voort, aldus het communiqué. Vandaag zullen de speciale rechtbanken in Algiers en Oran, die O.A.S.-leden en andere mensen, die zich aan geweldda den hebben schuldig gemaakt, berechten, hun taak beginnen. Bij de vlootbasis Mers El Kebir, nabij Oran, zijn maandag vijf Franse oorlogsbodems voor anker gegaan. Paus Joannes XXIII heeft de aartsbis schop van Algiers, mgr. Leon Etienne Du- val en de aartsbisschop van Parijs, kar dinaal Feltin, een telegram gezonden waar in wordt aangedongen op beëindiging van de broedermoorden. De droevige gebeur tenissen die Algerije met bloed besmeuren bederven de tevredenheid die wij gevoel den toen de overeenkomsten getekend wer den waarbij de lang venvachte vrede werd aangekondigd, aldus het telegram. Christian Fouchet, de pas benoemde Franse Hoge Commissaris voor Algerije heeft alle vooraanstaande functionarissen bijeen geroepen in het gebarricadeerde re- geringsbolwerk Rocher Noir, ten oosten van Algiers.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1