Troepen en oorlogsschepen naar N.-Guinea ter bescherming tegen agressie Groep mariniers al uit Antillen onderweg Kamerdebat op 4 april Junta heeft de macht in overgenomen öyrie HET WEER Generaals grijpen naar de macht in Argentinië iervat vooroverleg Eenheden mariniers achtervolgen infiltranten Om de vruchten van de opstand in september j.l. te beveiligen" f&LJ Ja roTTrm Korvet „Snellius" uit Hongkong vertrokken Hausner vraagt dood vonnis van Eichmann te bekrachtigen DE SP0RTT0T0 De verkiezingen Ultimatum aan president Frondizi Uitkeringen aan meerderjarige gehandicapten 47e JAARGANG NUMMER 123 WOENSDAG 28 MAART 1962 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Bunker vraagt Soekarno: Op Nieuw-Guinea Hollandia: goed voor bereide infiltraties èee MORRIS 'üeforetjouêutf! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES O SYRIË Zachter met regen „Merdeka" geschilderd op Van Heutsz-monument Het woord is aan vanaf F. 4595- CARACE BRIMCMAMy In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant HOLLANDIA (AP) Uit Hollandia wordt vernomen dat Papoea's aan de zuid kust van Nieuw-Guinea een groep van der tig tot veertig Indonesische infiltranten op het spoor zijn die op 23 of 24 maart aan de monding van de Jeraririvier 50 kilome ter ten westen van Kokona, aan land zijn gezet door een Indonesisch schip. Een eenheid Nederlandse mariniers, bevindt zich reeds enige dagen ter plaatse. Deze eenheid heeft de achtervolging inge zet. De Papoea's hebben 5000 geweerpatro nen. twee rubberboten en ander materieel buitgemaakt, dat door de infiltranten was achtergelaten. Een eenheid Nederlandse mariniers waaraan manschappen van de mobiele Papoeapolitie zijn toegevoegd, is in het uiterste westen van het eiland Waigeo in de eilandengroep waar de luchtaanval op een Nederlands schip gebeurde, op een goed bewapende Indonesische gevechts eenheid van 30 man gestoten. De Indonesische militairen onttrokken zich aan een vuurgevecht en lieten pakken munitie en levensmiddelen achter. De Ne derlandse militairen zetten de opsporing voort. Militaire kringen in Nieuw-Guinea geveti te kennen dat het steeds duidelijker wordt dat het hier niet meer gaat om individue le infiltraties, maar dat er sprake is van gecoördineerde Indonesische militaire plan ning. Advertentie BARTEUORISSÏR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De regering heeft in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld dat zij schepen van de Koninklijke Marine naar Nieuw-Guinea zal zenden en dat ook de troepenmacht aldaar zal worden aangevuld. De regering meent zich, zo schrijft zij aan de Kamer, ondanks haar oprecht en duidelijk streven om met Indonesië tot een vruchtbaar gesprek over een oplossing van het geschil te komen, niet aan haar primaire verantwoordelijkheid te mogen onttrekken om levens en eigendommen te beschermen van alle inwoners van Nederlands Nieuw- Guinea, Papoea's, Europeanen en andere bevolkingsgroepen. Zij kan deze plicht slechts nakomen door op korte termijn de militaire middelen voor legitieme zelfverdediging enigszins aan te vullen. Hiertoe heeft de regering met het oog op de beveiliging van de bevolking clan ook besloten. Over deze beslissing hebben de minister president prof. De Quay, de ministers van Buitenlandse Zaken en Binnenlandse Za ken mr. Luns en mr. Toxopeus, de minister van Defensie, ir. Visser, alsmede de staats secretarissen Calmeyer, De Jong en Bot gisteravond met de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken en Defensie uit de Tweede Kamer anderhalf uur vergaderd. Na afloop deelde de voorzitter van de Tweede Kamer. dr. Kortenhorst, mede, dat hy dinsdag zal voorstellen om woensdag 4 april de beraadslaging over de mammoet wet te schorsen om een openbaar debat over de kwestie-Nieuw-Guinca mogelijk te maken. Dit debat zal worden gehouden naar aanleiding van de brief van de re gering. In de brief wordt een uitvoerig Overzicht gegeven van agressieve taal en daden van Indonesië sinds het „laatste bevel" van president Soekarno op 19 december 1961. De brief spreekt over een „toenemende mate van bedreigingen en intimidaties tegen Nederland en Nederlands Nieuw- Guinea, ook nadat de geheime voorbespre kingen bij Washington waren begonnen". Ondanks deze geheime besprekingen heeft Soekarno opdracht gegeven vóór het einde dezer maand 15.000 Indonesische vrijwilligers naar Celebes te verschepen ter aanvulling van de eerste „aanvalsgolf" van 10.000 man. De brief maakt ook melding van de psychologische oorlogvoering door de In donesische radiozender „Voice of Free West-Irian". Deze zender meldt gefingeerde feiten en verspreidt leugencampagnes. Van 18 maart af hadden gewapende infiltraties plaats bij Fak-Fak, op een der eilanden tt BEIROET (AFP) Vanmorgen heeft de Syrische legerleiding zonder bloedver gieten de macht in Syrië aan zich getrok- kwam. De grondwetgevende vergadering is ontbonden en de president van de Syri sche republiek Koedsi is afgetreden. Een militaire junta heeft het landsbestuur op zich genomen. Alle vliegvelden en havens zijn gesloten. Radio-Damascus meldde dat de staats greep is uitgevoerd door de opperbevel hebber der Syrische strijdkrachten. Hij heeft de grondwet buiten werking gesteld en de volksvertegenwoordiging ontbonden, omdat zij zou hebben gefaald bij het uit voeren van de haar verstrekte opdracht. Het leger maakte bekend dat het ge dwongen was de macht aan zich te trek ken „daar de regering omkoopbaar is ge bleken en met het imperialisme heeft sa mengewerkt". Hieraan werd toegevoegd dat de afgezette regerihgsleiders voor het gerecht zullen worden gedaagd. President Koedsi is volgens radio-Damas cus om gezondheidsredenen afgetreden. Het radiostation meldde verder dat het parlement is ontbonden „omdat het de doeleinden van de revolutie niet heeft uit gevoerd". De Syrische legerleiding heeft ook ver klaard dat zij de bestuursmacht in han den heeft genomen om de wil van het volk tot gelding te brengen en de ver richtingen, veiligheid, stabiliteit en vrij heid, die de vruchten waren van de op stand van vorig jaar september, te be veiligen. In een andere mededeling van de Sy rische legerleiding wordt gezegd dat deze r U R K IJ E hkenderbrl Hama Palmyra RAK Damascus Olie leidingen Spoorwegen Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuidwest. Morgen in de loop van de dag stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. „elke poging, om órde en rust te versto ren met geweld 'zal verijdelen" Het regime dat volgens radio Damas cus is afgezet, kwam vorig jaar herfst aan de macht na de breuk met de Verenigde Arabische Republiek. De radio heeft tot dusverre geen melding gemaakt van de houding van de legerleiding ten opzichte van de VAR. Sinds december werd Syrië geregeerd door een coalitiekabinet onder leiding van premier Marouf Dawalibi. De regering was gematigd rechts georiënteerd. De afgelopen dagen deden in het Midden- Oosten reeds berichten de ronde over een kabinetscrisis in Syrië. van de Radja Ampatgroep en in de Mac- cluergolf. Op 24 maart werd bij Vlakke Hoek een Indonesische schoener, die aan een infiltratie had deelgenomen, door een Nederlands vliegtuig onderschept. Op 25 maart werd een landingsvaartuig van de marine in een baai van het eiland Gag door een Indonesische bommenwerper ge bombardeerd. De regering noemt dit een „daad van open agressie". De brief spreekt niet over de Indonesische motortorpedo boten, die aan de zuidkust van Nieuw-Gui nea in ondiep water zouden zijn ingesloten). Schepen en troepen De schepen van de Koninklijke Ma rine, waarover in de brief wordt ge sproken, zijn de torpedobootjagers „Lim burg" en „Groningen" en de onderzee boten „Zeeleeuw" en „Dolfijn", die zich reeds aan de Amerikaanse westkust be vonden. Met een DC-8 van de K.L.M., die daartdfe van Schiphol naar Willemstad op Cura9ao was gezonden, zijn gister avond zeventig Nederlandse mariniers uit de Antillen naar Nieuw-Guinea ver trokken. Volgens een bericht van AP uit Willemstad zijn zes andere vliegtuigen met. troepen uit Nederland onderweg, die tussenlandingen op Curasao zullen maken. De eerste groep, die dinsdagavond van Curagao vertrok, zeventig officieren, on der-officieren en manschappen allen in burger waren van het Korps Mariniers Nederlandse Antillen. De reis gaat waar schijnlijk via Lima en Tahiti. HONGKONG (Reuter) Het 1090 ton metende korvet „Snellius" dat voor revisie in dok is geweest, is met onbekende be stemming uit Hongkong vertrokken. Een woordvoerder van het Nederlandse consulaat weigerde te zeggen waarheen het schip gaat. De afgelopen nacht hebben onbekenden het Van Heutszmonument op het Olym- piaplein in Amsterdam-zuid beklad. Op de muur ter weerszijden van het monument, dat de beeltenis draagt van deze gouver neur-generaal van het voormalige Neder lands Oost-Indië, is met grote witte let ters het woord „Merdeka" geschilderd. JERUZALEM (Reuter) Openbare aan klager Gideon Hausner heeft gisteren het hooggerechtshof in Jeruzalem verzocht Eichmanns beroep af te wijzen en 't dood vonnis, dat het vorig jaar december tegen Eichmann is uitgesproken voor misdaden tegen de Joden, te bekrachtigen. De hoofdprijs van de sporttoto, f 146.975 groot, wordt verdeeld door 102 personen Zü ontvangen ieder netto 1.225. Voor de tweede prijs van 80.170 komen 1.552 wed ders in aanmerking. Zij ontvangen niet meer dan 45. De extra prys van f 120.815 valt in 93 stukken uiteen, zodat ieder f 1.081 ontvangt. NEW YORK (Reuter) - De Ameri- caanse waarnemer bij het geheime voor overleg tussen Nederland en Indonesië, Ellsworth Bunker, heeft president Soe karno verzocht, zijn afgevaardigde, Ma- 'ik, naar Washington te laten terugkeren voor een hervatting van het vooroverleg. De tweede Indonesische afgevaardigde, Soedwarjo, die door Soekarno was terug geroepen, bevindt zich nog in Washing ton. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft nog geen commen taar willen leveren op het besluit van de Nederlandse regering, vier oorlogsschepen, mariniers en soldaten uit te zenden ter versterking van de troepenmacht op Nieuw-Guinea. De officiële woordvoerder van het departement, Lincoln White, zei alleen, dat hij hoopvol gestemd blijft ten aanzien van de kansen op een hervatting van de Nederlands-Indonesische bespre kingen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in een officiële verklaring eraan herinnerd, dat zowel de Indonesiërs als de Nederlanders erin toe gestemd hadden, in zijn aanwezigheid for mele onderhandelingen te voeren. In Djakarta heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken dinsdag gezegd dat Neder land moet instemmen met het beginsel van Indonesische bestuur over Nieuw-Guinea voordat de geheime voorbesprekingen zou den kunnen worden hervat. „Het beginsel van overdracht werd door de Nederlandse vertegenwoordigers bij het overleg in de V.S. niet aanvaard," zei deze woordvoer der. „Hét vooroverleg is gestaakt omdat de Indonesische afgevaardigden van me ning waren dat de Nederlandse vertegen woordigers meer voorstanders waren van internationalisatie in een of andere vorm van het gebied dan van een rechtstreekse overdracht aan Indonesië. Ook meenden zij dat de Nederlandse militaire leiders een sterke invloed hebben uitgeoefend op de Nederlandse houding op de besprekin gen. „Wanneer Nederland het beginsel van overdracht als een basis voor bespre king aanvaardt, zullen verdere Nederland se wensen over de toekomst van het ge bied voor discussie openstaan," aldus de woordvoerder. Hedenavond zullen tussenstanden en de einduitslagen van de Statenverkiezingen vermeld worden op de publikatieborden van de IJmuider Courant aan de Lange Nieuwstraat 427 te IJmuiden. Vanmorgen is in de drie IJmondgemeen- ten vrij druk gebruik gemaakt van de ge legenheid om te stemmen. Het gunstige weer heeft hieraan kennelijk meegewerkt. Bismarck: Men kan van de ene dag op de andere minister worden, maar men kan onmogelijk van de ene dag op de andere wijs en verstandig worden. BUENOS AIRES (Reuter) Vanmor gen is te Buenos Aires van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat zich in Argentinië een militaire staatsgreep heeft voltrokken. De militaire leiders hebben president Frondizi meegedeeld dat zij ver wachten dat hij vanavond om acht uur zal zijn afgetreden, aldus wordt van re geringszijde vernomen. Advertentie Smedestr 43-45 Haarlem Tel. 11025-1966S K 2500 De metro bouw in Rotterdam verschaft de fotografen menigmaal een unieke gelegenheid om de stad in haar con touren vast te leggen en haar van verschillende gezichtspunten te bena deren. Men ziet op bijgaande afbeel ding het grote bouwdok aan het Weena met op de achtergrond v.l.n.r. de verkeersbruggen over het Hofplein, het in aanbouw zijnde Hiltonhotel en de bebouwing in het centrum. De Argentijnse marineleiding heeft een plan verworpen, dat \yas voorgelegd door de minister van landsverdediging Rodol- lo Martinez en dat ten doel had de im passe, die de verhouding tussen president Frondizi en de militaire leiders was gaan beheersen, te doorbreken. De militaire lei ders waren voorstanders van de vorming van een regering van nationale saamho righeid, waarin ook zij vertegenwoordigd zouden zijn Het door de marineleiding verworpen plan-Martinez voorzag, naar van regerings zijde wordt vernomen, in het volgende: 1. de vorming van een nieuw kabinet, waarvan alle leden door de militaire lei ders zouden worden aangewezen. 2 deze leiders zouden toezicht houden op het gehele gebied der wetgeving. 3. bekorting van Frondizi's ambtster mijn als president, die 1 mei 1964 afloopt. Het plan was door minister Martinez op een persconferentie openbaar gemaakt. Hij had hierop verder meegedeeld dat de ministers van het leger, de marine en de luchtmacht hem hgdden verzocht presi dent Frondizi mee te delen dat zij het eens waren met hetgeen ex-president ge neraal Aramburu dinsdag jl. tegenover de president had verklaard, namelijk dat het wenselijk zou zijn dat deze zou besluiten af te treden. Frondizi- had daarop geant woord: „Mijn besluit, om niet af te tre den, is definitief". jgWÊti Evenals vele Nederlanders ging van morgen ook minister-president prof. dr. J. E. de Quay ter stembus. Onder het toeziend oog van zijn echtgenote laat hij hier het stembiljet in de bus verdwijnen. (Van onze parlementaire redacteur) Met ingang van 1 juli wil de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, een financiële voorziening tref fen voor thuisverblijvende (ook geeste lijk) gehandicapten. De nieuwe maat regel beoopt een uitkering van ongeveer 20 per week per meerderjarig gehandi capt kind. Ook is minister Klompé bereid experi menten op het gebied van de zwakzin nigenzorg te subsidiëren. Dit heeft zij gis teren meegedeeld in de Eerste Kamer, waar de begroting van haar departement werd behandeld. Deze werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Met haar toezegging, experimenten op het gebied van de zwakzinnigenzorg te subsidiëren, haakte mej. Klompé min of meer in op een opmerking van de heer Schuurmans (K.V.P.) dat het nodig is cen tra te stichten vóór zwakzinnige kinderen. De K.V.P.-afgevaardigde bracht een triest verdrinkingsgeval in Schijndel in herinne ring. Een vader had daar, nadat hij vele vergeefse pogingen had gedaan zijn zwak zinnig kind in een tehuis onder te brengen, dit kind ten einde raad verdronken. Op grond van de geldende richtlijnen had de inrichting het kind niet kunnen plaatsen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 7 Onder Ons5 Langs sluizen en havens5 Kunst 9 Europese Gemeentenconferentie.9 Horen en Zien9 Feuilleton II Panda en andere beeldverhalen.II Topsy 12 Economisch nieuws 13 beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1