VOOR SCHUT Vroom en Dreesmann biedt Velsen een schild aan rieven aan redactie Visserijvaria Warenhuis vanmorgen geopend Haarlemmer bekende vier inbraken In de vishal en op zee A/phenaar DUNDE R DAG 2 9 MAART 1962 11 Laatste N.Ph.O.-dinsdag- Concert van dit seizoen Toeschouwers niet van veld: wedstrijd verloren SSf HÉÜii Ongeluk bij oversteken Kort nieuws KRUISWEG 47-49 HAARLEM-TEL 115 32 KELLER MACDONALD heeft de volledige collectie GASFORNUIZEN in huis! 9 ETNA KELLER MACDONALD In dit dagblad Het nieuwe warenhuis van Vroom Dreesmann aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden is vanmorgen officieel geopend. Bij deze gelegenheid kondigde de oudste directeur van Vroom en Dreesmann, Haar lem n.v., de heer B. H. M. Vehmeyer, aan, dat V. en D. de gemeente Velsen een ge schenk zal aanbieden. Het zal een schild worden van twee bij tweeëneenhalve me ter. Het in brons uitgevoerde schild, dat het wapen van Velsen zal voorstellen, zal worden aangebracht op de gevel van het nieuwe raadhuis van Velsen op het Plein 1945 te IJmuiden-Oost. Drs. R. Vroom, commissaris van de n.v. Vroom en Dreesmann betoogde vanmorgen dat men, dank zij de gunstige gezindheid van de overheid de bouw vlugger heeft kunnen doorzetten dan met dergelijke in vesteringen in het land normaal het geval is. Hij vond overigens het geduld van de directeuren, die geconfronteerd werden met een voorgeschreven bouwuitstel, een van de opvallendste onderdelen van de bouwprestaties. De heer Vroom zei, dat in Velsen het beeld van de vissers ietwat vervaagd is ten gunste van de kwantums en prijzen van de visafslag en dat de industrie nu fel lere kleuren toont dan de vuurtoren. Hij memoreerde het streven van Velsen meer bewoners aan te trekken en vroeg zich af of het niet evengoed waar is, dat mensen naar plaatsen met grootwinkelbedrijven trekken als omgekeerd. De oudste directeur, de heer B. H. M. Vehmeyer, memoreerde, dat men voor de oorlog al in Velsen wilde komen, maar dat een uitgesproken verkooppunt ontbrak, in tegenstelling tot het veel kleinere Bever wijk, waar men in 1938 dan ook een pand vestigde. Burgemeester J. C. Bührmann wees er op dat Velsen zal moeten uitgroeien tot een eenheid, waarin de sociale en econo mische aspecten tot hun recht komen. Het gaat er om dat de delen zich krachtig ont wikkelen. De krachten, die tot de ontwik- Het negende en laatste concert in de lopende dinsdagserie van het Noordholland Philharmonisch Orkest zal plaats hebben op dinsdag 3 april. Aan dit concert zal solistische medewerking worden verleend door de violiste Fredell Lack. Het concert, dat onder leiding staat van Henri Arends. wordt geopend met In memoriam van Lex van Delden. Hierna zal het vioolconcert van Sibelius worden uitgevoerd, met de soliste Fredell Lack. Na de pauze wordt de Schilderijententoonstelling van Mous- sorgsky, in de orkestratie van Ravel, ten gehore gebracht. Fredell Lack maakte haar debuut als wonderkind èp 8-jarige leeftijd. Op 17-ja- nge leeftijd ontving zij een beurs van viei laar voor de Juilliard School of Music te New York. In die tijd behaalde zij veie prijzen. In 1951 behoorde zij tot de prijswinnaars van het Concours Reine Eli sabeth te Brussel. Haar eerste tournee door Europa vond plaats in 1959. Zij trad toen ook op in Amsterdam en Den Haag en werd in de pers zeer geprezen. DE KUNSTVEILING TE MJLAAN. Een stilleven van Cézanne is woensdag avond kort voor het einde van de kunst veiling van de kunsthandel Brera te Milaan voor zes miljoen lire (36.000 gulden) van eigenaar veranderd. „De sneeuw", een werk van de Neder landse schilder Vlaminck, werd terugge nomen omdat hét eerste bod acht mil joen lire (48.000) te laag geacht werd. De Haarlemse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag met de aan houding van een 19-jarige tegelzetter licht kunnen brengen in een viertal inbraken, die in de afgelopen weken in Haarlem zijn gepleegd. De politie was ter assistentie ge roepen omdat de jongeman, die dronken thuis was gekomen zijn moeder bedreig de. Aangezien al enige tijd werd vermoed dat hij meer zou afweten van enige in braken die de laatste tijd zijn gepleegd, werd hij door de recherche aan de tand gevoeld. Hij bekende te hebben ingebroken in een wasserij en een aluminiumfabriek aan de Kampersingel, een kantoorgebouw aan het Spaarne en een lompenpakhuis in de Berkenrodesteeg. Alleen de inbraak in de aluminiumfabriek had hem profijt opge leverd, niet 255,- zoals aanvankelijk was gedacht, maar 60,-a Het geld heeft hij aan drank opgemaakt. BRANDJE IN BEVERWIJK Een brandje door jongens gestfcht in een vuilnsbelt aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk, heeft de brandweer woens dag veel moeite bezorgd. Men moest met twee wagens uitrukken en lang spuiten, voor men het vuur had geblust. De heren B. H. Vehmeyer, burge meester J. C. Bührmann en M. J. Vehmeyer bekijken de schildering van het nieuwe raadhuis en de maquette van het aan te bieden bronzen schild voor dit raadhuis. keling van een centrum leiden, zullen moeten worden bevorderd. Daarom komt het raadhuis in dit centrum, waar ook V. en D. nu is gekomen als fase in het proces van ontwikkeling van woonkernen tot een stedelijke eenheid. De aantrekkelijkheid van het centrum is sterk vergroot, en men kan verwachten dat steeds meer mensen naar het centrum zullen trekken, naarmate ook de Héma, C. en A. en andere bedrijven hun plannen verwezenlijken. De afvloeiing van koopkracht naar andere gemeenten zal hierdoor sterk worden geremd. Van de ene kant, aldus de burgemeester, wordt de nieuwe vestiging een ernstige concurrent van de plaatselijke middenstand, maar van de andere kant blijven de Velsenaren nu meer in hun eigen gemeente kopen. De burgemeester wees er ook nog op, dat de nieuwe plaats van de pont de trek naar het centrtim nog zal doen toenemen. Hij prees ook de directie, omdat zij is in gegaan op de verzoeken tot stichting van een snelbuffet en inrichting van een stal ling voor 300 fietsen. De heer M. J. Vehmeyer, eveneens di recteur, dankte allen die aan de bouw hebben meegewerkt. Hij wees er op, daf het gebouw pas in augustus-september geheel wordt afgeleverd. Het feit dat enkele duizenden toeschou wers langs de zijlijnen samendromden bij de wedstrijd van zondag voor de Italiaan se eerste divisie tussen Atalanta Bergamo en A. C. Milaan heeft onprettige konse- kwenties gehad voor de thuisclub. De scheidsrechter staakte de wedstrijd omdat hij de zijlijnen niet meer kon zien en het gevolg was dat de strafcommissie van de Italiaanse voetbalbond de wedstrijd met 2-0 gewonnen verklaarde door AC Mi laan. Deze vereniging behield daardoor de leiding in de competitie met 47 punten voor Fiorentia dat 44 punten behaalde. Aanvoer van donderdag Dertig vaartuigen voerden vanmorgen in IJmuiden aan 550 kisten schelvis, 480 koolvis, 880 wijting, 25 gul en kabeljauw, 50 poon, 275 noordharing, 350 kleine kist jes haring, 80 toters, 2000 spanharing 670 makreel, 180 schol, 15 tarbot, 140 varia, 2075 stuks kabeljauw en 17.000 kilogram tong. De VL 153 kwam aan de markt met 130 schelvis, 10 haring, 70 makreel, 130 wijting, 20 gul en kabeljauw, 170 koolvis, 15 diver- en 1300 stuks kabeljauw. De SCH 15 „Guus" (ex-Ariadne) met 50 schelvis, 8 makreel, 20 gul en kabeljauw en 1300 stuks kabeljuaw. De KW 121 met 40 schelvis, 130 haring, 240 makreel, 60 wijting, 30 gul en kabel jauw, 30 koolvis, 20 poon, 40 diversen en 490 stuks kabeljauw. Prijzen van donderdag In guldens. Per kilogram: lever 0.35— 0.30, heilbot 3.50—3.40, tarbot 3.60—3.30, grote tong 3.703.50, grootmiddel tong 3—2.80, kleinmidedl tong 3.30—2.80, tong I 3.603.10, tong II 3.402.90. Per 50 kilogram: grote gul 40—34, mid del gul 38—33, kleine gul 4033, koolvis I 22—24, koolvis II 20—18, lom 25—23, leng 28, witte koolvis 3826, spanharing 14—12.60, noordharing 24—17, makreel 38—10, radio 50—14, schar 50—25, bot 15— 12, grote kuit 219, kleine kuit 3780, poon 15—2.50, ham 12066, hake 36—31 schol III 37—28, schol II 55—38, schol I 4336, zetschol 3136, grote en grootmid del schol 3126, jumbo's 3627, grote schelvis 32—28, grootmiddel schelvis 37— 29, kleinmiddel schelvis 31—45, pennen 36—58, braadschelvis '34—23, kustwijting 23—17, noordwijting 27—17, dichte wijting 15—8, tarbot II 168—140, tarbot III 104— 96, tarbot IV 9081, tong 8065, schartong 30—15, wolf 52—37, griet 82—170, heilbot 90—120. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 66— 57. middel kabeljauw 7863, grote koolvis 4940, middel koolvis 5457, leng *7062, wolf 100, witte koolvis 80—83. Regels grote kabeljauw 61—51, regels kleine kabeljauw 4032. Besommingen van donderdag SCH 5 10.300, KW 121 14.700, KW 183 11.000, KW 124 10.600. Op zee Gisteren meldden wij per abuis dat de „Dirkje" thuisstomende is. Dit moet zijn de „Brittenburg" KW 121. De KW 81 „Alberta Hendrika", die op 57 graden noorderbreedte vist, gaf een trek door van 30 manden wijting, schelvis en wolf. Er was geen enkele kabeljauw bij. De „Dirkje" KW 54 meldde een trek van 85 stuks kabeljauw en 25 manden schelvis en wijting, daarna een trek van 80 stuks kabeljauw en 20 manden vis. De „Golfstroom" KW 4 ving in één trek enkele kabeljauwen, enkele wolven, een paar heilbotten en wat tarbotjes. De rest van de trek, klein grut, werd weer over boord gezet. De „Beatrice" liep gisteravond vast. Daardoor kreeg een matroos een nagel tegen een knie, die lelijk werd gewond. Het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat al op de thuisreis was, zette onmiddellijk koers naar de Beatrice. Bij de P-boeien deed de „Robert Wil liam" een trek van 40 kilogram tong en 4 manden vis. Van de op 54 graden 9 minuten Vis'sende schepen vingen de meest westelijke het meest. De grote kotters meldden voor de kust betere tongvangsten dan de laatste dagen. Enkele schepen vingen 70 tot 80 kilogram per trek. Vis was er niet bij. De „Samen werking" deed een trek van 50 kilogram, de „Koningin Juliana" en „Frank" beide een trek van 65 kilogram. Uit de noord meldde de „Cornelia Maria" SCH 135 aardige makreelvangsten Zo was het woensdag De aanvoer van vis in IJmuiden was woensdag 3830 kisten, waarvan 667 tong en (Verkort weergegeven) ,ÏC v. Uit de haven van IJmuiden is, zoals we reeds gemeld hebben, de zeesleep boot „Abqaiq 4" woensdagmorgen volle kracht en dat betekent 2060 paarde- kracht en en 13,5 mijl vaart per uur aan een lange reis begonnen. Kapitein A. Hengeveld uit Ede en zijn mensen brengen de door de Haarlemsche Scheepbouw Maatschappij voor de Aramco (Arabian American Oil Com pany) gebouwde sleepboot naar Ras Tanura in de Arabische Golf. Nieuw systeem. Bij het lezen van de beschouwingen in onze dagbladen betref fende het ontwapeningsvraagstuk en het stopzetten der kernproeven valt het mij steeds weer op dat het mislukken der onderhandelingen enkel en alleen is toe te schrijven aan het ingekankerde wan trouwen dat beide partijen aan de dag leggen ten opzichte van eikaars bedoe lingen. Zowel de Amerikanen als de Russen hebben de mond vol over ontwapening en het staken der atoomproeven. doch zoals de besprekingen nu verlopen is de kans groot dat wij nog een reeks van jaren met een koude oorlog zullen voortsukke len, waarbij de mogelijkheid van een we- reldkatastrofe als het zwaard van Damo cles boven onze hoofden blijft hangen. Beide partijen leggen enorme voorraden nucleaire en conventionele wapens aan i-m toch vooral up to date te zijn bij een eventueel uitbrekende verdelgingsoorlog. Vele miljarden zijn met deze bewapening gemoeid en dat alleen omdat men elkaar wantrouwt. De kern van de oplossing de zer vertrouwenskwestie is m.i. hierin ge legen dat als men alleen op grond van wantrouwen niet tot een vergelijk kan ko men, als enig uiterste middel overblijft het toepassen van het gijzelaars-principe. Reeds in de oudheid werden gijzelaars gebruikt om bij gebrek aan vertrouwen, een tegenstander het nakomen van een overeenkomst te dwingen. Deze methode zou m.i. als elk ander middel faalt dienen te worden beproefd. Ik stel mij dit zo voor, dat een groep van b.v, 10 a 20.000 Amerikanen en En gelsen zich op verzoek van hun regerin gen vrijwillig beschikbaar stelt om gedu rende een jaar in Rusland als gijzelaar te verblijven, terwijl omgekeerd ook 10 a 20.000 Russen zich een jaar in Ame rika en/of Engeland zouden dienen ie vestigen. De regeringen van deze landen zouden zich, met inzet van het leven dezer gij zelaars, verplichten, ten eerste de kern proeven stop te zetten en ten tweede een algehele ontwapening binnen b.v. 5 jaren ten uitvoer te leggen. Het spreekt vanzelf dat zich onder deze z.g. gijzelaars bij voorkeur familieleden van vooraanstaande politici, hoge militai ren, oorlogsindustriëlen en vele intellectu elen zouden moeten bevinden, waardoor een eventuele neiging tot sabotage van de overeenkomst in de kiem wordt ge smoord. De gijzelaars zouden van regeringswege een vergoeding dienen te ontvangen voor een ruim levensonderhoud in het andere land. D?or middel van aflossing zou het mo gelijk zijn elk jaar het contingent gijze laars te vervangen door nieuwe gegadig den, zodat gedurende een reeks van jaren thrbot, 7 heilbot. 3 tongschar en schartong 418 schol, 15 schar. 20 bot, 1392 haring. 140 makreel. 254 schelvis, 248 wijting. 285 ka beljauw en gul, 12 leng, 15 poon, 325 kool vis, 29 diversen. De prijzen zagen er als volgt uit: Per kilo: heilbot 3.60-3, grote tong 3.80 3.50, grootmiddel tong 3-2.60, kleinmiddel 2.90-2.50, kleine 1 3-2.70. kleine 2 3-2,30. tarbot 1 3.50-3. Per 50 kflo: tarbot 4 92-64, schartong 30- 28, grote schol 28-26, grootmiddel 28-25 kleinmiddel 28-25. kleine 1 41-33, kleine 46-14, schar 36-30, bot 9-6.50, verse haring 24-14, makreel 34-15.40, grote schelvis 50- 33. grootmiddel schelvis 57-32, kleinmiddel 63-37, kleine 1 65-45. kleine 2 55-41, wijting 31-16, grote gul 37-34, middel gul 38-32. kleine gul 40-36. kleine leng 30, poontes 13-12.50, kleine koolvis zwart 31-23. Per 125 kilo: grote kabeljauw 134-55, grote koolvis zwart 54-47, grote koolvis wit 116, grote leng 68. De besommingen zagen er als volgt uit: VL 84 21.500. VL 85 13.600 SCH 261 22.500. KW 74 f 13.500. KW 49 f 18 900 KW 194 4.800. KW 146 f 12.300 KW 98 ƒ8.100. Het volledige programma voor de volks hogeschooldag voor de vishandel, die op 16 april in het Cultureel Centrum te IJmui den zal worden gehouden, is nu bekend. Het zal een dag worden, die vooral op de praktijk is ingesteld. Na de opening door mr. O. V. L. Guer- monprez en de inleiding van de heer Kab- boord zullen ir. J. van Mameren en zijn medewerkers een en ander over het Insti tuut voor Visserijprodukten TNO vertellen Vervolgens zullen de deelnemers in het gebouw van het Instituut groepsgewijs worden ingelicht, aan de hand van demon straties, over het maken van mayonnaise, het marineren en roken van vis. Over diepgevroren vis en visconserven zal er het een en ander te horen en te zien zijn. Er zal die dag ook een nieuwe Zweedse ha- ringfileermachine voor kleinhandelaren worden gedemonstreerd. Bovendien staat er een bezoek aan een moderne hektrawler op het programma. In het Cultureel Centrum zal men daar na nog een tentoonstelling van reclamema teriaal bekijken. In de Jan Haringstraat in Haarlem is woensdagavond een 7-jarige jongen, die achter een autobus om de straat overstak aangereden door een bestelauto. De jon gen kreeg een hoofdwonde en een hersen schudding. Hij is in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo opgenomen. KLM AmsterdamHouston. De KLM zal voortaan een vierde wekelijkse vlucht per straalvliegtuig op de route Amster damHouston (V.S.) uitvoeren. Het toestel van de nieuwe dienst vertrekt maandag uit Amsterdam en keert dinsdag uit Houston terug. Vondst. Bij graafwerkzaamheden in Dieren zijn twee jampotjes gevonden, met bankbiljetten ter waarde van respectieve lijk 2.700 en 3.000 gulden. De potjes moeten zijn verstopt door een vroegere bewoner van een nabijgelegen woonhuis. Deze be woner is enige jaren geleden overleden. Daar het bankbiljetten zijn, die uiteraard bij de geldsanering, niet ingeleverd waren, zal contact worden opgenomen met de Nederlandse Bank. het vastgestelde aantal zou worden ge handhaafd. Dit zou .tevens de mogelijk heid bieden om bij wisseling van rege ring tezelfdertijd nieuwe gijzelaars te re- cruteren uit de respectievelijke bloed- of aanverwanten van de nieuwe regerings hoofden. Een en ander zou natuurlijk nader moe ten worden uitgewerkt en gereglementeerd door de contracterende regeringen. Het komt mij voor dat er zowel -n Amerika en Engeland als in Rusland vol doende idealistische mensen zullen zijn te vinden, die zich als gijzelaar beschik baar willen stellen voor een doel waarmede de gehele mensheid gediend zou zijn. Het contract van deze gijzelaars met het andere volk zou, naar ik meen, te vens bijdragen tot een beter begrip en waardering voor elkanders levensbeschou wing. Dit gijzelaars-systeem, dienende fot oplossing van het ontwapeningsvraagstuk, is hier uiteraard slechts in zeer beknopte vorm en op onvolkomen wijze tot uit drukking gebracht. Om dit idee weerklank te doen vinden zal het onder het oog van velen moeten worden gebracht, een taak die ik gaarne aan de Redactie van dit blad overlaat, indien deze met mij van mening is dat er levensvatbaarheid in zit. A. T. (Naschrift Wat men ook voor of tegen dit idee kan inbrengen, een feit is het dat het getuigt van oorspronkelijkheid en idealisme. Wij moeten ons echter niet verhelen dat men, als men met een der gelijke gedachte praktijk wil scheppen, moet uitgaan van de veronderstelling dat die zin voor originaliteit en dat idealisme (waarin een opréchte goede wil verscho len zit) ook aanwezig zijn bij degenenen die „aan de top" voortdurend tevergeefs trachten tot een akkoord te komen. Het komt ons voor dat de moeilijkheid dan alleen maar verschoven wordt. Want het ontbreekt deze topfiguren niet aan metho den, doch aan goede wil en idealisme. Waren deze twee eigenschappen in volle maat aanwezig bij allen die „het voor het zeggen hebben" dan zou men ook via andere methoden gemakkelijk tot een uit weg geraken. Het gijzelaarssysteem heeft, net als alle andere systemen, vooropge steld wederzijds vertrouwen en goede wil nodig om tot succes te leiden. Met kwa de wil en puur nationalisme kan ook het gijzelaarssysteem niet werken. Wat let bij voorbeeld een der grote mogendheden om gijzelaars te zenden die men graag kwijt wil en wier leven, vergeleKen bij andere belangen, niet van doorslaggevende bete kenis wordt geacht? Ook hier geldt dus weer: vertrouwen en oprechtheid dienen vooraf te gaan en dat zijn nu juist de dingen die, ook volgens overtuiging van de briefschrijver, ontbreken. Red.). Droeve ervaring. Met onze kinderen en onze foxterrier gingen we een strandwan deling maken, vooral ook om de hond heerlijk te laten uitrennen. Allen genoten geweldig. Tot er een open vehikel met jongens, een „old-timer" of zelfgemaakte auto zonder nummerbord, ons achterop kwam, die met een flinke vaart langs het strand raasde en precies onze hond pakte. Zonder ook maar enigszins moeite te doen om uit te wijken of te remmen, raasde de „auto" door, de hond twee maal rakende. Dit speelde zich ook voor de ogen van de kinderen af, die wanhopig begonnen te krijsen en te schreuwen. De auto racete evenwil door. De kinderen ontroostbaar door het verlies van hun hond. De gedachte, dat in plaats van onze hond, dit even gemakkelijk een van de kinderen had kunnen zijn, beklemt ofts zeer. Juist tevoren waren we al twee bromfietsers op het speelstrand tegenge komen. Waarom kan er gemotoriseerd verkeer op het speelstrand komen? Waarom gaat dit soort niet op het circuit rijden waar geen spelende kinderen en loslopende hon den zijn? Hopelijk worden deze onverlaten opge spoord, zodat ze op zijn minst op hun on verantwoordelijkheid en lafhartig gedrag attent gemaakt zullen wordert en weten hoeveel verdriet ze veroorzaakt hebben. Mevrouw A. DOETS—KAEMINGK werd naar stuurd om buiten ge- het gezel- Graag vertel ik het volgende verhaal na. zij het dan dat ik namen en nationaliteiten maar verbloem om coïnciden ties met nog in leven zijnde personen en za ken te vermijden. Doch de geschiedenis is echt gebeurd. Een jubileren de firma verwachtte be zoek van een drietal buitenlandse autoritei ten. Tevoren was lang over deze visite gecor respondeerd, gebeld en getelegrafeerd en de di rectie, die de optocht eindelijk voor elkaar had, wilde er dan ook iets groots van maken. Want als je publiciteit - een magisch woord te genwoordig - kunt ver wekken, moet je 't voor al niet laten. Niets werd dus aan het toeval over gelaten. Al het zware geschut van de firma was opgedraafd. De luie stoelen, de koffie en de zoutjes stonden klaar. Er was een kapstok neergezet op de plaats waar de gasten zich zou den ontjassen en daar- neven stonden 2 perso neelsleden opgesteld, die de gasten daarbij be hulpzaam zouden zijn. Het zware geschut wieg de van het ene been op het andere, want een ton verdienen is soms ge makkelijker dan een buitenlandse excellentie „thuis maken", vooral als je die man min of meer in de luren hebt gelegd. Het afgesproken uur kwam en verstreek. De heren hadden zich ken nelijk verlaat. Plotseling dook er echter een grote auto voor het hek op, zo- één, die men als het handelsmerk van het Corps Diplomatique kan beschouwen. Er ontbrak weliswaar een stan daard. maar sommige ambassadeurs willen nog wel eens zo beschei den zijn. Een afdelings chef van de fabriek schap binnen te loodsen. De chauffeur van de auto toonde er aanvan kelijk weinig lust toe, maar er stonden zoveel blijde gezichten op de stoep, die niet teleurge steld mochten worden, dat hij zijn slee toch braaf achter de loods aanstuurde, tot voor de poort. Een ander perso neelslid wierp zich Ijve rig op de portieren van de wagen en trok er de gasten uit. die hij met een breed gebaar naar binnen wees. „Your Ex cellency Er waren er' vier, drie meer dan aangekondigd, maar misschien had Zijfce Ex cellentie zijn trouwste tweevoeters mee op het uitje genomen. Vreemd was even. dat er ook nog bagage werd uitgeladen: drie tamelijk omvangrijke koffers. De personeelschef fronste zich een ogenblik het voorhoofd- „Zouden die peren willen blijven slapen?" Binnen werden handen geschud. Ir. Zus. voorzitter Raad van Be heer; dr. Zo. directeur van de firma. Ir. Hup peldepup, chef buiten landse bedrijven, mr. Vanjehela-Hola, alge meen directeur van de Halfronden. Het was een mooie show. Zo mooi, dat de aangekomenen, een tikje overdonderd misschien, zich deze Hollandse gastvrijheid het ge-excellentie rustig lieten aanleunen. Opval lend was echter, dat de- Amerikanen heel mooi Engels spraken, maar dat hadden ze misschien de avond tevoren inge studeerd. De koffie kwam. de koekjes kwamen, de sherry en de zoutjes en de vrouwen van de hoogste pieten mochten ook een handje geven. Toen ging men zitten in de luie stoelen. Het ge sprek vlotte niet erg, want het protocol is een moeilijke vrijetijdsbeste ding. Totdat en u hebt het allemaal al voelen aankomen er iemand met een rood hoofd van buiten kwam melden, dat de verwachte ere gast eindelijk was aan- gekomem Het vreemde viertal was het namelijk niet. Die waren erin ge tuind, zoals het heet, maar hadden zoveel aandrang op hun aan wezigheid niet willen, of zelfs kunnen weerstaan. Het werd in alle streep jesbroeken een beetje klam. mag men veron derstellen. Maar een van de directie was toch zo slim om de situatie met de hele inzet van zijn salaris te redden, door aan het viertal vreem delingen te verkondigen, dat de jubilerende firma op een enorme wijze had misgekleund. En dat men de heren had aan gezien voor ambassa deur Van Zus tot Zo van een bevriende mogend heid. Of de heren, maar rustig hun bakkie koffie wilden leegdrinken, nog een kijkje in de fabriek nemen en dan maar op krassen. Zo is het gebeurd. En terwijl de hele begroe tingsceremonie. zij het iets minder spontaan, werd herhaald voor de nieuwe gast. vertrokken vier toeristen, die als het een beetje wil onze beste propagandis ten zullen zijn. Een land. zo gastvrij, zo hartelijk, zo spontaan, dat ze je zelfs fabrieken inslepen, waar je helemaal niet hoeft te zijn. Bart L. Joris piano's DORDRECHT NESTOR MARTIN KÜPPERBUSCH INVENTA enz. enz. enz. volop in voorraad! Zijlstraat 56 Haarlem Te lef. 11828 Is aw advertentie omkleed met het Tertrouwen, dat dit dagblad heeft.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11