Rapacki pleit weer voor een kernvrije zone GUN GUN ANDERS DAN ANDERE Kans op heropening van N.-Guinea-overleg gering 1 OAS hervat offensief in de Franse hoofdstad Westduitse president bezoekt Oostenrijk Scholier stal voor 1600 aan boeken In Genève werd grond geploegd voor een „topv In Verenigde Staten weinig begrip voor Nederlandse troepenzendingen M W\ Schotse protestant op bezoek bij de Paus Samenwerkings-UTS IJmond en Haarlem in nieuw stadium Een bom in een bioscoop en 12 andere voor hoge officieren en journalisten ln de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos neem direct Rheumin O - MAART 1962 Canadees vooruit Italië pret uzelf en uw gezin •n feest op uw dis Eerste staatsbezoek sinds Keizer Wilhelm II in 1908 Indonesische pers vraagt „taal der kanonnen" VERLOVINGSRINGEN Sluipmoord GENEVE (AFP) Adam Rapacki, Po- lens minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de ontwapeningsconferentie in Ge- nève een memorandum ingediend, waarin voorstellen worden gedaan voor de instel ling van een kernwapenvrije zone. die Po len, Tsjechoslowakije en de beide Duits- landen zou moeten omvatten. Rapacki wil dat deze zone in twee fasen en onder in ternationaal toezicht in het leven wordt geroepen. In de eerste fase zouden er geen nieuwe kernwapens en raketten naar deze zone ge bracht mogen worden. De huidige kernbe wapening zou „bevroren" moeten worden. Er mogen dan ook geen nieuwe bases meer ingericht worden. In de tweede fase zouden alle kernwa pens en- middelen tot vervoer van deze wa pens uit de zone moeten worden gehaald. De strijdkrachten en klassieke wapens in het gebied moeten tot een overeengekomen niveau beperkt worden. Een internationaal orgaan moet erop toezien dat de gestelde doelen bereikt wor den. Verder moet er toezicht op het land en vanuit de lucht en de controleposten komen. De kernwapenvrije zone is niet beperkt tot Polen. Tsjechoslowakije en de beide Duitslanden. Ook andere Europese landen kunnen er deel van uitmaken, zo zij dit willen. Rapacki noemde dit later op een pers conferentie een nieuw element in zijn plan. Tot nu toe hadden dertien landen be langstelling getoond voor zijn plan, name lijk Brazilië, Bulgarije. Birma, Tsjecho slowakije, India, Ethiopië, Mexico, Nige- rië, Polen, Roemenië, Zweden, de V.A.R., en de Sovjet-Unie. Een voorstel van de Canadese minister van buitenlandse zaken, Howard Green om onmiddellijk te beginnen met besprekingen over een verdrag tot het waarborgen van de vrede in de ruimte, kreeg alleen de krachtige steun van Italië en Zweden. De Canadese minister had op onmiddellijke behandeling hiervan aangedrongen, om de wereld te behoeden voor de „vreselijkste gebeurtenis van alles" namelijk het in een baan om de aarde brengen van kernwa pens. Zowel de Verenigde Staten als de Sov jet-Unie hadden lijsten met andere onder werpen ingediend, waaraan naar hun me ning voorrang diende te worden gegeven. Een Sovjet-woordvoerder zei, dat het Ca nadese voorstel geen maatregelen inhield die onmiddellijk en zonder afbreuk te doen aan de totstandkoming van een verdrag over algemene en volledige ontwapening zou kunnen worden uitgevoerd. Italië stelde voor onmiddellijk een ver drag te sluiten om geen wapens, bestemd voor massale vernietiging, met kunstma- Advertentie en lees deze week eens in de jeugd- fcladen: Okki, Sjors, Taptoe en Donald Duck hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. de heerlijke produkten, waar mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: Jams vruchten- en groentenconserven VAN WAGENBERG-FESTEN N V. HEUSDEN nen in een baan om de aarde te bren gen. Dergelijke wapens zouden als een zwaard van Damocles boven de mensheid hangen, zo meende de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, Segni. De Oostduitse minister van buitenlandse zaken Bolz heeft in Berlijn mededeling gedaan van het Oostduitse memorandum dat reeds ter ontwapeningsconferentie in Genève is ingediend. Volgens dit memo randum zou voor beide Duitse staten eens nternationale controlecommissie moeten worden gevormd met paritaire vertegen woordiging van de Warschau-en pact- en de NAVO-staten. De internationale ontwapeningscommis sie zou moeten steunen op Duitse controle commissies in beide Duitse staten waar in de parlementen en maatschappelijke or ganisaties vertegenwoordigd zouden zijn. Een kernwapenvrije zone en een bewape- nipgsvermindering in midden-Europa zou den geen der machtsblokken eenzijdig mi litair voordeel mogen geven. Verder wordt de instelling van een kernwapenvrije zone in Noord-Europa aanbevolen. (Van onze correspondent) WENEN De Westduitse bondspresi dent Lübke brengt in gezelschap van zijn vrouw, zijn minister van Buitenlandse Za ken Schroder en van een aantal hogere ambtenaren een officieel bezoek aan Oos tenrijk. Dit bezoek draagt een bijzonder hartelijk karakter, omdat de betrekkingen tussen de twee landen zeer goed zijn, vooral op economisch en cultureel gebied. Meer dan vijftig jaar geleden heeft een legitiem Duits staatshoofd Oostenrijk voor het laatst bezocht, namelijk Keizer Wil helm II bij keizer Franz Josef in het jaar 1908. In een tafeltoespraak zei Lübke: „Of schoon wij meer dan duizend jaar door een gemeenschappelijke geschiedenis en een gemeenschappelijke cultuur met elkaar verbonden zijn geweest, hebben wij nu beseft dat de .handhaving van een eigen historisch gegroeid karakter de voorwaar de is voor de blijvende goede betrekkin gen tussen onze twee landen". Boven dien sprak hij de verwachting uit, dat Oostenrijk aansluiting zal vinden bij een verenigd Europa en vooral bij de E.E.G. op een manier, waardoor Oostenrijks po litieke neutraliteit niet in gevaar komt. Complicaties tussen West-Duitsland en Oostenrijk bestaan er op het ogenblik niet, omdat de laatste economische en vooral financiële vraagstukken (regeling van pensioenen) vrijwel zijn opgelost. Dit staatsbezoek heeft alleen tot doel de reeds bestaande goede betrekkingen te verster ken. Het zelfde geldt voor het aanstaan de bezoek van Koningin Juliana in mei. Bij een inbraak in Wageningen zijn een 20-jarige en een 21-jarige scholier uit Zeist op heterdaad betrapt en aangehouden. De Zeister politie die eens een kijkje bij de jongelui thuis kwam nemen, trof daar een arsenaal van gestolen goederen aan: fo totoestellen, bandrecorders, pick-ups, draagbare radio's, scheerapparaten, gram mofoonplaten, diverse kledingstukken en 142 boeken. De boeken, ter waarde van f 1600 zijn afkomstig uit de winkels van twintig Haagse boekhandelaren. De 20-jarige scholier had namelijk, voor uitlopend op zijn studie, een lijst samen gesteld van de benodigde studieboeken. Aan de hand van de telefoongids van Den Haag koos hij twintig boekhandelaren uit die hij op 2 en 3 maart jl. met een be zoek vereerde. Keurig uitgedost, in zijn bes- te pak en met voor die gelegenheid pas geknipt haar, stapte de jongeman de boek winkel binnen en vroeg naar een duur boek over psychologie. Intussen snuffelde hij langs de rekken en stak ongemerkt de boeken van zijn gading onder zijn jas. De gestolen boeken werden in een wach tende auto geladen, waarin de 21-jarige vriend was blijven zitten. In de bij de scholier opgeslagen voorraad werden behalve studieboeken werken van Slauerhoff, Du Perron, Ter Braak, Bor- dewijk, Multatuli, Camus en Sartre aan getroffen. Dë overige gestolen goederen zijn af komstig van inbraken in Zeist en omge ving. Van Schiphol is gistermiddag een groep Nederlandse mariniers ver trokken naar Nieuw-Guinea. In de vertrekhal zwaaiden de militairen familieleden, vrienden en vriendinnen toe. De afscheidsnemers kregen op het uitwuifterras dc laatste gelegenheid de jongens met armgebaren vaarwel te zeggen. (Van onze correspondent) LONDEN Lord Home, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, was gis teren, in het Hogerhuis sprekend over de pogingen in Genève om met de Russen tot een overeenkomst te komen inzake het verbod op bomproeven, somber gestemd. Volgens het westen, is het onmogelijk, om bij de controle op het testverbod, volle dig op de instrumenten te vertrouwen, zodat voorlopig verificatie nodig is, om ter plaatse de aard van een eventuele explosie na te gaan. De Russen beweren echter, dat hun instrumenten zó goed zijn, dat zij op grote afstand nauwkeurig kun nen vaststellen óf een geregistreerde sto ring afkomstig is van een bomexplosie of een aardbeving. Home had Gromyko op dit punt uit gedaagd en hem voorgesteld, dat de Rus sische wetenschapsmensen hun westelijke collega's met hun instrumenten zouden ontmoeten, zodat het gemakkelijker zou zijn, om een overeenkomst tot stand te brengen. Gromyko ging op dit voorstel niet in. Lord Home vond het gesprek in Genè ve over algemene ontwapening iets be moedigender, hoewel, zo zei hij, men vol slagen „gek" zou moeten zijn, om na 30 jaar praten over ontwapening, van enig optimisme te gewagen. Maar in elk geval wordt er in Genève grondwerk verricht, waarop een eventuele topconferentie zou kunnen worden voortgebouwd. Home waarschuwde, dat de problemen van Berlijn, de bomproeven en de ont wapening het westen in sommige opzich ten zeer dicht bij een breuk met de com munistische wereld moeten brengen, waar mee het voortbestaan van het westen is gemoeid. Daarom is het van het groot ste belang, dat er beslissingen worden ge nomen waaraan men zich zal moeten hou den. Indien een oplossing voor de kwestie- Berlijn gevonden wordt, zal een weg naar de regeling van de andere vraagstukken gemakkelijker zijn. Alles hangt af van het onderlinge vertrouwen. Advei lentie 'fijtV Bjj Operazanger en TV-acteur Hans Kaart Anders dan andere door zijn eigen karakter-maar altijd dezelfde door constante kwaliteit... ggH* 20 stuks 80 ct 25 stuks f 1.- CABALLER EEN LAURENS PRODUCT (Van onze correspondent) WASHINGTON. De ernst van de situatie in Nieuw-Guinea kan blijken uit het feit, dat de Nederlandse ambassa deur in Washington, dr. Van Roijen, reeds woensdagmiddag een bezoek heeft gebracht aan Dean Rusk, hoewel de Amerikaanse minister van buitenlandse Zaken pas de vorige avond uit Genève was teruggekeerd. Het bezoek betrof wederom een bespreking over de kwestie-Nieuw-Guinea. De Amerikanen hopen nog stéeds'dat het Nederlands-Indonesisch overleg zal worden voortgezet. Zij wijzen erop, dat de discussies werden onderbroken, niet afgebroken. Maar al hoopt men ook op de hervatting van het contact, werkelijk optimistisch is men daarover niet. Ells worth Runker, de Amerikaanse belang stellende bijzitter, heeft nog geen ant woord ontvangen op zijn telegram aan president Soekamo, waarin hij verzocht Malik naar Amerika te doen terugkomen. Op het State Department bemerkt men niet bijzonder veel begrip voor het Neder landse besluit meer oorlogsschepen en militairen naar Nieuw-Guinea te sturen. De Amerikanen voelen bezwaar tegen elke actie, die niet bijdraagt tot een vreedzame regeling, zo zei men mij. Op medewerking van Amerikaanse zijde om het Nederlandse vliegtuigen of schepen gemakkelijk te maken Nieuw-Guinea te bereiken, kan men daarom ook in de toe komst beter niet te vast rekenen. DJAKARTA (AP) Hooggeplaatste officiële zegslieden hebben in Djakarta verklaard, dat Indonesië niet langer ge looft in besprekingen met Nederland over het geschil over Westelijk Nieuw- Guinea en dat het ervan overtuigd is, dat een militaire botsing onvermijdelijk Volgens deze zegslieden hebben de Ne derlanders Indonesië tijdens de geheime besprekingen in Washington kort en bon dig te verstaan gegeven, dat Nederland onder geen voorwaarde bereid' is het be stuur over West-Irian aan Indonesië over te dragen. Derhalve begrijpt Indonesië niet hoe de besprekingen in Washington voort gezet kunnen worden. Bovendien, aldus de zegslieden, wordt president Soekarno door de publiciteit ^die in Washington aan de besprekingen is ge geven, door de 96 miljoen Indonesiërs steeds sterker onder druk gezet om het omstreden gebied met geweld te bezetten. De woordvoerders betichtten Nederland van onverzoenlijkheid, onoprechtheid en vijandigheid. De Indonesische dagbladpers, die zeer teleurgesteld is over de mislukking van de vredesbesprekingen, heeft er unaniem bij Soekarno op aangedrongen geen tijd te ver spillen met verdere onderhandelingen, maar om te antwoorden met „de taal der kanonnen". Het invloedrijke nationale dagblad „War- ta Berita" waarschuwt Soekarno de deur niet te openen voor verdere onderhande lingen. Het regeringsgezinde blad „Merdeka" schrijft in een hoofdartikel: „Hoe langer wij spreken en zeggen dat wij bereid zijn om te onderhandelen, hoe meer Nederland zal proberen daaruit munt te slaan". Het was de derde maal in vijftien maan den dat de Paus een ontmoeting had met een protestantse kerkelijke leider. Op 2 december 1960 ontving .de Heilige Vader dr. Geoffrey Fisher, de toenmalige aarts bisschop van Canterbury. Vorig jaar werd de Paus bezocht door Bisschop Arthur Lichtenberger, hoofd van de protestantse Episcopale Kerk van de Verenigde Sta ten. Dr. Craig werd bij zijn bezoek aan het Vaticaan vergezeld door mgr. Willebrands, de Nederlandse secretaris van het secre tariaat'voor christelijke eenheid dat Paus Joannes gesticht heeft met het oog het oecumenisch concilie, dat op 11 oktober begint. Advertentie Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! Ter voorbereiding van de stichting van een school voor uitgebreid technisch on derwijs is opgericht een „Stichting voor het uitgebreid technisch onderwijs op sa- menwerkingsbasis in de IJmond en het Haarlemse gebied." Het voorlopig bestuur van deze Stichting bestaat uit de heren ir. P. van4 Rijn te Velsen(noord) en H. Remiëns te IJmuiden, die het convent van protestants-christelij ke scholen te Velsen vertegenwoordigen, D. J. A. Geluk, H. J. M. Roosen en H. de Boer, wethouders van onderwijs in de gemeenten Haarlem, Heemskerk en Vel sen. Er wordt gestreefd de u.t.s. te vestigen in Santpoort, dat door zijn centrale lig ging tussen de IJmond en de Haarlemse agglomeratie, de goede verbindingen en het voorhanden zijn van geschikte bouw grond hiervoor gunstige mogelijkheden biedt. Onderwijs op samenwerkiagsbasis on derscheidt zich hierin van openbaar onder wijs, dat de stichting van de onderwijs instelling niet geschiedt door rijk of ge meente, maar tot stand komt door samen werking van de verschillende levensbe schouwelijke stromingen in het onderwijs en de gemeenten. Met de stichting in dit gebied van een u.t.s. op samenwerkingsbasis wordt gevolg gegeven aan een uit 1958 daterende uit spraak van het IJmond Advies College. De ze uitspraak vond de instemming van de gemeenteraden van Haarlem, Heemskerk en<-Velsen. In Beverwijk sprak de raads- meerderheid zich uit voor de stichting van een rooms-katholieke u.t.s. in die gemeen te. Voor stichting van een samenwerkings u.t.s. in Santpoort zal ingevolge art. 25 van de wet op het nijverheidsonderwijs door de gemeenteraad van Velsen een noodzakelijkheidsverklaring worden uitge sproken. (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl er sinds de jongste bloedbaden de twee laatste dagen in Al giers en Oran een betrekkelijke rust was ingetreden, heeft de O.A.S. in de afgelo pen nacht in Parijs het offensief hervat. Dertien plasticbommen ontploften binnen enkele uren en het mag een wonder heten dat er geen enkel dodelijk slachtoffer is gevallen. De materiële schade is weer bij zonder groot. Een zegenrijk toeval deed zich voor in een Parijse bioscoop, die re gelmatig Russische films op het program ma heeft en waar een bom ontplofte on der de laatste stoelenrij van het balkon, nauwelijk drie minuten nadat het publiek de zaal had verlaten. De twaalf andere bommen waren verdeeld onder de woon adressen en zetels van journalisten, hoge militairen en anti-fascistische of anti-ra cistische organisaties. De gebruikelijke vergissingen in de le verantie van de projectielen veroorzaakten dat een hoogbejaarde officier-in-ruste in zijn slaap werd opgeschrikt, terwijl de O.A.S. kennelijk zijn zoon op het oog had gehad. Advertentie GROTE COLLECTIE MODERNE HAARLEM OHOOTE HOUTSTRAAT 40 -TEL. 20049 Sedert enkele weken heeft Parijs rustig kunnen slapen omdat ex-generaal Salan blijkbaar zijn menslievende aandacht uit sluitend aan Algerije zelf wijdde. De afwe zigheid van aanslagen met kneedbommen de laatste tijd werd door sommige men sen ook wel toegeschreven aan de brief die maarschalk Juin onlangs tot Salan richtte n waarvoor hij van de regering huisarrest heeft gekregen om de leider van de O.A.S. te verzoeken een punt te zetten achter de terreur in Frankrijk om dat zijn goede naam daar zo erg onder leed. Doch welke overweging ook aan de basis lag van de stilte die Parijs enige tijd heeft genoten, gevreesd moet worden dat de ontploffingen van de afgelopen nacht het sein voor een nieuwe terreurgolf in Frank rijk hebben gegeven. De aanslagen waren onder meer gericht tegen generaal Paul Ely, oud-chef van de generale staf, generaal de Guillebon,waar schijnlijke opvolger van Ailleret in Alge rije en generaal de Camas, wiens zoon deel uitmaakte van de Franse delegatie bij de onderhandelingen in Evian. Vier onbekenden hebben getracht een bureau van de communistische partij in Parijs binnen te dringen. Bij het gevecht dat volgde werd een bewaker doodgesto ken en een tweede gewond. De politie on derzoekt de mogelijkheid dat de onbeken den, die erin slaagden te ontsnappen, leden van de O.A.S. zijn. MILAAN (AP) Het Milanese dagblad II Giorno schreef dat de Italiaanse minis ter van Binnenlandse Zaken Paolo Emilio Taviani „ter dood veroordeeld is". Volgens het blad heeft de O.A.S. ook het hoofd van de nationale politie, Angelo Vicari, be dreigd. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Rome ver klaarde dat daar niets bekend is over deze dreigementen. Volgens II Giorno heeft de regering uit Parijs bericht ontvangen over de doodvonnissen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15