Westberlijner gedood bij helpen van vluchtelingen TOMADO Willy Brandt door Londenaren van het podium gehoond NIEUWS GRIEP! E Wereldnieuws r T0MAD0 HAARDROGER tafelmodel HOORTOESTELLEN 1 Chefarine 4 Vindingrijke studenten smokkelen mensen door Ulbrichts muur 23ste ondergrondse proef met kernwapen in Nevada Tsjombe en Adoela komen elkaar geen stap nader Stuur hem naar huis Spaanse komt ageren tegen stierenvechten <~Praatótoel „Dutch House" in Londen geopend k, Op de DONDERDAG 29 MAART 1962 3 De nieuwe manier van haardrogen v GEEF 'N CADEAU Valse papieren Aanvaring bij Dover Remco Campert BONTEKOIE - Heemstede - Spooiplein 4 m Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! BERLIJN (DPA, Reuter) De Westber- lijnse slager Heinz Jercha, die dinsdag avond door Oostduitse grenswachten werd neergeschoten en later overleed, werd vol- telingen, die zo geleken op de paspoortbe- zitter, dat zij met diens grensdocument het ijzeren gordijn konden passeren. Na dat tachtig burgers van Ulbricht's arbei- gens welingelichte kringen in West-Berlijn dersparadijs op deze manier naar gesnapt, toen hij vluchtelingen hielp door een tunnel van Oost naar West-Berlijn te ontkomen. Jercha vormde de achterhoede van het groepje, toen de Oostduitsers op hen schoten. Hij werd geraakt en wist zich nog naar Westberlijns gebied te slepen waar hij later werd gevonden. Tenminste vijftig Oostduitsers zouden door deze tun nel naar West-Berlijn zijn ontsnapt, voor dat de Oostberlijnse politie er dinsdag een hinderlaag had gelegd. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft de bewering van Westberlijnse zijde, als zou Jercha door Oostduitse grenswachten zijn gedood, een „leugen" genoemd en de schuld van hel I/yedcrlandse Vermomming doodschieten van Jercha aan de Westber- 1 lijnse politie gegeven. I j,gn Qostberlijns meisje, dat met een .Nederlandse pas Ulbricht's deurwaarders Woensdagavond is waarschijnlijk een po mQest verschalkerii kreeg niet alleen een inrf unn oan I lActorhorli mor nm noov hol I het Westen waren gekomen, veranderde de Volkspolitie echter van tactiek en reikte alleen nog maar grenspasjes uit. die bij het verlaten van de oostelijke sector weer moesten worden ingeleverd. De studenten gingen toen gebruik maken van buiten landse paspoorten. Zwitserse, Noorse en ook Nederlandse paspoorten werden in West-Berlijn „bewerkt" om ze bruikbaar te maken voor Oostduitsers. Honderden mar ken reiskosten gaven de studenten uit om aan de paspoorten te komen. Grondig be reidde men el£e vlucht voor ging van een Oosterberlijner om naar het westelijk stadsdeel te ontkomen, mislukt. In de Amerikaanse sector hoorden voorbij gangers schoten lossen, gevolgd door het gekreun van een man aan de andere kant van de prikkeldraadversperring. De West berlijnse politie, die de grensstrook af- volledige Nederlandse make-up-uitrusting in haar tas, maar ook Nederlandse merk tekens in haar kleren en gebruikte Am sterdamse tramkaartjes in haar jaszak. Maar ook hierop vonden de communisten epn goede tegenzet. Nadat zij zich maan den bij de neus hadden laten nemen, gin- zocht, kon niets ontdekken, zodat de onbe- ertQe Qver elke buiteniander die rnnnn it uohtfl hnfï iTnr»rwr\n/iAli i Ir d nor de I kende vluchteling vermoedelijk door de Oostduitse politie was weggevoerd. BONN Sinds 13 augustus 1961, de dag Oost-Berlijn inreisde, te registreren, zodat niemand de oostelijke sector meer kon verlaten, die volgens de politielijsten er niet ook in was gekomen. Hierna zocht de waarop Oost-Berlijn werd afgegrendeld, ltu(lent die zich de schuilnaam Tim tnnh rmff oon irnf/iniTonH I Inetrli 11 tcore I ..Reisbureau" had gegeven, naar nattere en meer duistere wegen om vluchtelin- zijn toch nog een vijfduizend Oostduitsers naar West-Berlijn gekomen, zo meldt onze correspondent. Vaak ging dat avontuur- I ge'n "tT^mokkelen, lijk toe. Levensgevaar was steeds de reis- 1 gezel bij elke vluchtpoging. Een groot aan- i rr tal ontvluchtingen zouden zelfs geen kans 1 UYlflClS gVttVCH van slagen hebben gehad, als West-berlij- ners niet de helpende hand hadden gebo- I Niet langer vervalste documenten, maar den. Bijzonder doeltreffend was de hulp een afwateringstunnel onder de Esplanade van een Westberlijnse studentengroep, die strasse bracht uitkomst aan de vluchte- zich uitsluitend uit overwegingen van lingen. In een nacht kropen 28 Ulbricht menselijkheid maandenlang wijdde aan burgers door deze tunnel naar de vrij- het smokkelen van mensen door de muur. heid. Later vond men nog een betere Ruim zeshonderd Oostduitsers hebben aan afwateringstunnel onder de Glockengasse. deze groep hun vrijheid te danken. Honderdvijftig Berlijners maakten van de- Gegevens over het werk van de studen- ze ongebruikelijke weg gebruik, om van tengroep zijn in het nummer van 28 het ene deel van hun stad naaf het andere maart van „Der Spiegel" gepubliceerd, te wandelen. Maar ook de afwateringstun Al langer was in vele kringen bekend welk nels bleven niet onontdekt. Hierna stond soort smokkelwerk de studenten in West- nog .maar een weg open: het zelf graven Berlijn deden. Om de Oostduitse Volkspo- van een tunnel onder de muur door. In litie echter niet op het spoor te brengen hoeverre het „Studenten reisbureau" hier van allerlei vluchtwegen, werd hierover mee successen heeft geboekt is onbekend, niets gepubliceerd. Thans heeft zwijgen Wel staat vast dat een paar Oostduitse evenwel weinig zin meer en „Der Spiegel" vluchtelingengroepen met het graven van heeft het relaas met instemming van de tunnels succes hadden. Zo zag de 27-jari- WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten heeft woensdag weer een kernbom ondergronds tot ontploffing gebracht op de terreinen in de stad Nevada. Het was de 23ste proef, waarvan melding is ge maakt sedert de Verenigde Staten de proeven hebben hervat. Volgens de mededeling van de Commis sie van geringe omvang, dat wil zeggen van een geringere kracht dan 20.000 ton TNT. LEOPOLDSTAD (AFP) De Kantan- gese president Tsjombe, die in Leo- poldstad vertoeft voor besprekingen met de premier van de centrale Kongolese re gering Adoela over de toekomst van Ka- tanga, heeft een verklaring uitgegeven waarin hij zegt vastbesloten te zijn de besprekingen voort te zetten. De verklaring was een reactie op uit latingen van A'doela, die Tsjombe ervan beschuldigde de besprekingen te vertra gen. Tsjombe zei dat hij met zijn op vatting, dat elke overeenkomst tussen hem en Adoela door het Kantangese parlement moest worden goedgekeurd, slechts de de mocratische principes in acht neemt. „El ke overeenkomst die in een geest van al gemeen belang wordt bereikt zal zeker worden goedgekeurd," aldus Tsjombe. Hij noemde het plan van minister Kamitatoe om het Katangese parlement bijeen te roe pen te zamen met andere provinciale parlementen „onwettig". De onderhandelingen zijn vrijwel vast gelopen, hoewel géén van beide partijen wil toegeven dat het tot een breuk is ge komen. Advertentie haardroogkap slechts Nu rustig achter uw toilettafel uw haar drogen en tegelijkertijd uw uiterlijk verzorgen dat is de nieuwe, ideale manier, die het u veel makkelijker maakt. En uw man of verloofde hoeft niet meer zo lang te wachten dus hij ook blij! warme en matig warme lucht geen onderhoud kan ook worden opgehangen vaste plaats) haardroogkap was'baar in lauw water een jaar schriftelijke garantie yy Westberlijnse Senaat afgedrukt. De studentengroep, waarin socialisten, ge chauffeur Becker kans via een zelf gegraven tunnel met zijn hele gezin en 25 vrienden en kennissen uit Oost-Berlijn te ontkomen. Toch leverden de tunnelgra- verijen in verhouding weinig op. Slechts 48 mensen vonden dë vrijheid via drie corpsleden, christen-democraten en poli- tunne]Si waarvan het bestaan inmiddels il- tiek onverschilligen samenwerken, beijver- gerneen bekend is geworden Aan deze den zich na de 13de augustus vooral om drje tunnels werkte men zeven weken en Oostduitse burgers met vervalste pasjes gaf men duizenden marken uit. Ernstiger over de grens te halen. Dat ging toen nog dan dd verlies aan arbeidskracht en geld vrij gemakkelijk, omdat inwoners van is evenwei het verlies van 21 mensenle- West-Berlijn in die dagen nog zonder pas jes Oost-Berlijn konden binnengaan. Later ontstonden moeilijkheden, toen de com munisten ook voor Westberlijners grens- vens, dat tegenover de vijfduizend geslaag de ontvluchtingen staat. En verre van roos kleurig ziet het er tenslotte uit voor de 146 vluchtgrage Oostberlijners en hun wes pasjes voorschreven, maar men het telijke helpers, die in communistische ge niet eens kon worden over de instanties, vangenissen op' hun straf voor de „kapi die deze pasjes zou uitreiken. Hierop werd talistische mensenhandel", die zij zoge de controle op mensen, die Oost-Berlijn naamd bedreven, wachten, wilden uitreizen, aanzienlijk strenger. BREMEN (AP) Acht Oostduitse zee- Een ingewikkeld vier-fasen-systeem werd i;edeni ln leeftijd variërend van 21 tot 25 nodig om nog mensen uit de oostelijke sec- jaar hebben hun schip in Bremen verlaten tor te halen. Daarvoor had men dan de en poiitiek asiel verzocht. In februari heb- medewerking nodig van Westduitsers, die ben in Bremen drie Oostduitse zeelieden bereid waren hun paspoort en bijbehorend om asjei gevraagd grenspasje (wat men bij de sectorgrens moest afhalen en dat slechts 24 uur gel dig bleef) tijdelijk af te staan aan vluch- (Van onze correspondent) LONDEN Een openbare bijeenkomst in Londen waar Willy Brandt, de burgemees ter van West-Berlijn, en de Labour-leidcr Hugh Gaitskell het woord voerden, is gis teravond bijna onmogelijk gemaakt door schreeuwende demonstranten die tenslotte door politie de zaal uit werden gezet. Toen Gaitskell Brandt wilde inleiden, duurde het lang voordat hij zich verstaanbaar kon maken. „Sfuur hem naar huis" en „fas cisten" werd er gebruld. Toen de politie die versterkingen liet aanrukken, de ordeverstoorders wegsleep te, brulden zij nog. Het duurde een half uur voordat de bijeenkomst normaal kon beginnen. Maar interrupties bleven aan houden, speciaal toen Brandt een anti communistische verklaring trachtte af te leggen. Gaitskell deed een beroep op de vergadering om Brandt rustig aan te ho ren. Hij gaf hem de verzekering dat voor het optreden waarvan Brandt getuige was, slechts een minderheid fascisten en com munisten verantwoordelijk was. Er wed den 20 personen waaronder een vrouw ge arresteerd. Toen Gaitskell en Brandt, die woensdag voor een zesdaags bezoek in Londen aan kwam, op het podium verschenen, klonk zowel applaus als afkeurend langgerekt boe-geroep, afgewisseld met allerlei ande re kreten. Op de galerij verschenen twee plakkaten met de woorden „stop de bewa pening van de Duitsers". Gaitskell kwam niet verder dan „dames en heren". Toen barstte het tumult los. Gaitskell zei toen de kalmte even terugkeerde: „Brandt is een rustige man die niet alleen in Europa wordt gerespecteerd maar in de gehele we reld." Hij werd geinterrumpeerd met kre ten: „Alleen door de Nazi's!,, Meer spandoeken werden ontrold met leuzen over de concentratiekampen en te gen Duitse troepen. Politie haalde de doe ken weg. Toen Brandt met zijn rede begon sprong er een Britse oud-militair op het po dium die het voor Brandt opnam. De man protesteerde tegen de demonstraties en vroeg de zaal rustig naar Brandt te wil len luisteren. Opnieuw klonken kreten: „denk aan onze doden, denk aan de V-2". Brandt sprak over de wil om oorlog te vermijden. „Wie is het allemaal begon nen?", schreeuwde iemand. „Ik niet", ant woordde Brandt. Tot het eind van de rede bleef het rumoerig. Een dankwoord aan Brandt van het socialistische lagerhuislid Harol Wilson, ging verloren in een zee van rumoer. Naar de maan. Drie Amerikaanse ruimte vaarders zullen samen voor maximaal zeven dagen worden opgesloten in een nagemaakte ruimtecapsule voor een ge simuleerde vlucht naar de maan»en te rug. Begin april zal mevrouw Dolores Mar- sans, secretaresse van de in Barcelona ge vestigde Vereniging tegen wrede volksver maken (Asociacion contra la crueldad en los espectaculos), naar 's-Gravenhage Ko men om te pogen medewerking voor het streven van deze vereniging te verkrijgen De actie van de vereniging, die twee jaar geleden werd opgericht onder voorzitter schap van Don Jose-Eugenio de Baviera y de Bourbon, infante van Spanje, is met na me gericht tegen de wreedheid die bij stie^ rengevechten naar Spaanse gewoonte wordt bedreven. Men denkt hierbij ook aan de propaganda die in het buitenland vanwege het toerisme wordt gemaakt. Voorlopig vil de vereniging althans zien te bewerkstel ligen dat deze stierengevechten worden omgevormd tot „stierenspelen" naar Por tugese trant, waarbij geen bloedvergieten of wreedheden te pas komen. Het Deense schip „Kirsten Skou" (4153 ton) is vanmorgen vroeg zes mijlten zuiden van Dover in aanvaring gekomen met de Westduitse „Karpfanger" (5719 ton). De Duitser heeft 34 bemanningsle- "den van dé Deen aan boord genomen. Bekoorlijkheid ,Uw benen bepalen een kwart van uw bekoorlijkheid", aldus de tekstschrijver van een advertentie voor nylonkousen. Op deze gedachte zou ik vandaag eens wat dieper met u willen ingaan. Ik ben er nog niet klaar mee, zoals men dat in sommige kringen uitdrukt. Wat is bekoorlijkheid? „Eigenschappen waardoor een vrouw bekoort", zegt van Dale, die overal wel zijn antwoordje op heeft; maar deze keer is het toch wel een erg vaag antwoordje. Want welke zijn die eigenschappen dan? Wat de ene man zus vindt aan een vrouw, vindt de ande re man maar zo-zo, om maar niet te spreken van wat de andere vrouw ervan vindt. Bekoorlijkheid is dus een uiterst vaag begrip. „Benen" zijn een wat minder vaag begrip. We weten allemaal wat be nen zijn. Het zijn die twee van onderen aan onze romp bevestigde staken, waar mee we lopen, als we uitgepu zijn van het liggen. Met benen verplaatsen we ons, meestal van de wal in de sloot. We strui kelen ermee over kinderstepjes en hangen ermee over stoelleuningen. Deze ledematen dus zouden bij de vrouw „een kwart" van haar bekoorlijkheid be palen. Maar wat is dat: een vierde deel van bekoorlijkheid? Hoeveel is dat? Be koorlijkheid alleen kan ik nog enigszins aanvoelen, maar een kwart van bekoor lijkheid valt buiten mijn bevattingsvermo gen. Het is zoiets als „een kwart van een heleboel". Misschien bedoelde de tekstschrijver dat het door nylonkousen bedekte gedeelte van twee benen een kwart van het vrou welijk lichaam uitmaakt. Ik weet niet of dat zo is -ik zal het een dezer dagen wel eens uitzoeken-, maar laten we het aanne men. De rest van het lichaam zou dan drie-kwart van „uw bekoorlijkheid" be palen. En juweliers zouden bijvoorbeeld kunnen adverteren: Uw ringvinger bepaalt één honderdste van uw bekoorlijkheid. Wei nig eigenlijk. Om nooit meer een ring te kopen. Ook voor nagellakfabrikanten zou den moeilijke tijden aanbreken. Uw nagels bepalen één vijfhonderdste van uw be koorlijkheid. Te verwaarlozen dus. Nee, ik geloof niet dat die slagzin zo goed is als hij op het eerste gezicht (een achtste van onze bekoorlijkheid) lijkt. Ik ben er in elk geval nog lang niet klaar mee. Advertentie Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN. Speciale hoortoestellen voor zwaar slechthorenden. Kleine, achter het oor te dragen toestellen met luisterspoel. Verstrekking in overleg met uw oorarts. (zijstraat van de Leidsevaartwee) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 Advertentie SUNIL NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Van onze correspondent) LONDEN In het grijze, monumenta le Londen prijkt thans in een omlijsting van frisse rode baksteen speciaal uit ons land aangevoerd een stukje moder ne Nederlandse architectuur: „The Dutch House", een centrum voor de propaganda van onze zuivel- en andere produkten, ge legen aan het drukke High Holborn, de verkeersweg vol winkels, kantoren en ca fe's tussen het West End en de City. Aan een dergelijk centrum was reeds jarenlang behoefte, vooral sinds andere landen ons met hun vaak prachtige show rooms in het hart van de Britse hoofd stad zijn voorgegaan. Het „Dutch House" kwam tot stand op initiatief van het Nederlandse Zuivelbu- reau, dat reeds jarenlang over onze kaas- en boterbelangen in Engeland waakt. Het ideaal waarnaar men heeft gestreeft is echter slechts gedeeltelijk bereikt. Het was namelijk de bedoeling om het acht verdiepingen hoge „Dutch House" geheel met Nederlandse firma's en instellingen te vullen. Dit is niet gelukt. Het meren deel van de kantoren, welke zich er heb ben gevestigd, is Engels. Grenzend aan de ten dele met oud-hol landse tegeltjes beklede expositiezaal, be vindt zich een bioscoop voor de verto ning van Nederlandse documentaire films waar ook zakenlieden kunnen confereren en Nederlandse en Engelse verenigingen hun bijeenkomsten kunnen houden De uitslag der verkiezingen, die u in deze krant uitvoerig becijferd vindt, is niet zomaar een verzameling in kolomme tjes gerangschikte getallen. In tegendeel, het is de neer slag van Nederlandse me ningen en conclusies, waarin wrevels zowel als complimen ten zijn verwerkt. Eigenlijk zou men kunnen zeggen dat het de beschrijving Van het totale nationale humeur is Wat eraan voorafgegaan is weet iedereen het best voor zichzelf. Hoe is er gewikt en gewogen in de gezinnen en door alleenstaanden, wat is er geredeneerd en gepeinsd over de problemen: over Nieuw- Gulnea, De Gaulle, Van der Putten, de NAVO, de A-bom, de Mammoutwet, de CAO-en, de huurverhoging, de woning bouw, de schrootfraude, Anne ke Beekman en de vrije zater dag! Dat alles is diepgaand en objectief overdacht, vooraleer men het besluit nam om zijn kostbare stem aan deze of ge ne partij toe te vertrouwen Als gevolg daarvan mogen we wel zeggen dat het college van de Provinciale Staten een ra- dikale vernieuwing heeft on dergaan en dat de zetels thans worden ingenomen door louter geestdriftige, jeugdige, ener gieke figuren die tot in hun vingertoppen de wil des volks voelen tintelen en dienover eenkomstig blakend van strijd lust zitten aangetreden om de hele provinciale politiek een spectaculaire wijziging ten goede te laten ondergaan. Dat is dus dat. Het is weer een hele zorg minder. Nu krijgen we binnenkort de gemeenteraadsverkiezingen en dan herhaalt het spel zich met alle kopzorgen van dien. Ook dan is het de bedoeling dat de kiezers zich serieus ver diepen in alle problemen alvo rens hun stem uit te brengen ten gunste van een der par tijen. Ze zullen dus wéér moe ten peinzen over Nieuw Gui nea. De Gaulle, Van der Put ten, de NAVO, de A-bom, de Mammoetwet, de CAO-en, de huurverhoging, de woning bouw, de schrootfraude, Anne ke Beekman en de vrije zater dag om mee te kunnen werken aan een volkomen vernieu wing van de gemeenteraden en de intocht van een jong, ener giek, ijverig en modern gezel schap raadsleden, die de wil des volks in hun vingertoppen voelen tintelen en blakend van strijdlust om de tafel gaan zit ten onder presidium van een van enthousiasme trappelende burgemeester. Wat vreemd eigenlijk, dat massa's mensen zo weinig be langstelling hebben voor ver kiezingen, terwijl het zo'n kleine moeite is om met één klap een heel nieuw en geest driftig bestuurscollege te ver krijgen. Dat gepeins over die proble men is natuurlijk wel tijdro vend en vermoeiend, maar als men ziet hoe dagelijks brieven van krantenlezers neerdwarre- len op de redactiebureaus, waarin al die problemen uit voerig worden opgelost, krijgt men toch het idee dat de meeste mensen ook buiten ver kiezingstijd niets anders doen dan nationale en internatio nale vraagstukken invullen Eén enkel keertje komt er wel eens een brief over een ander onderwerp over iets dat héél klein en héél subtiel is, doch dat is een uitzondering. Het dagelijkse nieuws vraagt ten slotte maar zelden aandacht voor iets kleins en iets subtiels Wij leven in een grootse tijd van louter grote dingen. Dezer dagen, midden in de opwinding der verkiezingen, kwam er zo'n brief over een klein, subtiel onderwerp. En in de storm der dagen, met vla gen OAS en kernstop en Irian, is deze brief mij dierbaar ge worden. Op deze grootse dag, nu de stem des volks in schreeuwende koppen uit deze krant opklinkt, laat ik u deze brief lezen. Hij gaat over een slak. Zelfs onder de dieren is een slak een onaanzienlijk persoon. Zij gaat haar slijmerige pad in het verborgene, als een bewe gend hoopje smurrie, waarin geen kenbaar leven woont. Hoe is het mogelijk dat ie mand in de bewogenheid der Statenverkiezingen een brief schrijft over een slak? Luister: Ik kom ze steeds tegen aan de waterkant, waar veel groen staat. Ze zijn gek op sla, maar ik heb dikwijls kunnen zien dat ze blijkbaar even gek zijn op vers brood. Wanneer ik op een zomerdag 's morgens vroeg aan de waterkant kom, of 's avonds als de zonnehitte verdwenen is, en ik leg een stukje vers brood neer, dan kan ik ervan opaan dat binnen een kwartier een slak komt aankruipen en op haar gemak regelrecht op dat brood af gaat. Ze gaat er ruslig voor zitten en eet een stuk brood op dat zeker dubbel zo groot is als zijzelf, en ze doet dat met een graagte alsof ze een maand lang niet gegeten heeft. En als ik haar een paar maal opzij zet, komt ze telkens weer kop pig terug. Het is een leuk ge zicht haar te zien zitten eten. Veel mensen zijn vies van slakken, maar er is niets vies aan. Ieder dier is mooi in zijn soort Een brief zonder problemen, vervuld van nieuws over een belangrijk ding: over de schoonheid. „Ieder dier is mooi in zijn soort" het is een ontdekking die velen nog steeds niet zullen hebben ge daan, ondanks hun gedokter over grote vraagstukken. De schoonheid van een slak ont dekken op eigen gelegenheid en met geen ander hulpmiddel dan een aandachtig en liefde vol bekijken dat is geen kleinigheid. Dat is een grotere verrijking dan het vinden van een oplossing voor de vreedza me toekomst der wereld. Want de vreedzame toekomst der wereld wacht niet op ingezon den stukken of de opvolging van een verouderd volksver tegenwoordiger door een iets minder oude. Een dierbare brief temidden van al die andere en een mededeling die waard is van daag in de krant te worden gepubliceerd: ook een slak kan mooi zijn. De kandidaten voor de lege zetels der Provinciale Staten, die vannacht vernomen heb ben of zij al dan niet zullen mogen gaan zitten, zouden wel licht teleurgesteld zijn wan neer zij vernamen dat in de koortsachtige dagen vooraf toen heel Nederland een woud van omhooggeheven partijna men leek een man onge stoord aan de leuzen en bor den voorbijgewandeld is, de stad uit langs de nevelige oe vers van het water, naar de bochtige inhammen tussen het groen dat uit zijn winterslaap ontwaakt. En dat hij in de stil te van de vroege ochtend diep heeft nagedacht, niet over A.R. en V.V.D. en K.V.P., zelfs niet over P.v.d.A. en Vrije Burgers, doch over een slak. Over de slak die hij zich herinnerde uit zomerse dagen, toen ze rustig van zijn brood at. En over het merkwaardige geheim van haar schoonheid. Hij heeft het belangrijk ge noeg gevonden om het te schrijven aan de krant. Zijn nieuws kwam binnen in de grote stroom, die massamoor den van de OAS, burgeroorlog in Algiers, gewelddaden in de Nieuwguinese wateren en de uitslag der verkiezingen meld de. Welnu, hier wordt het dan verteld: Ook een slak kan mooi zijn, en ze eet brood als een mens, op haar dooie gemak, onbe vreesd en met grote smaak. Ze is slim genoeg, om te weten waar het te vinden is, ze ziet en ze ruikt het, en er is geen reden waarom ze al etende een minder boeiend tafereeltje zou opleveren dan mussen die kruimels komen pikken op terrastafeltjes. Maar ze vliegt niet, ze kirt niet, ze is niet snel en niet al te levendig. Ze beweegt zich over de grond en leeft in de vochtige schaduwen, slechts opgemerkt door degene die zich bukt naar verborgen heden. Ze wenst geen zelfbeschik king en gooit geen kneedbom- men, ze hijgt niet naar een raadszetel en schreeuwt niet om wereldhervorming. Daar om houdt de mensheid haar adem niet in als zij verschijnt. Haar enige belang schijnt te liggen in het feit, dat alle mensen en alle volken der we reld zich dag en nacht uitslo ven om zout te leggen op alle slakken die zij bij anderen zien. Ze hebben het daarmee zó druk, dat ze zelfs vergeten dat er échte slakken zijn. Maar niet iedereen vergeet dat. Hier, in deze dierbare brief, staat het te lezen. En ik geef het aan u door. Vandaag, op de dag die ge reserveerd was voor het gróte nieuws. Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te makenI i'. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40'tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Hersteld. Prins Rainier heeft de grondwet van Monaco die hij in januari 1958 naar aanleiding van een onenigheid met de twee wetgevende lichamen van het land buiten werking stelde, in ere hersteld. De prins stuurde de leden van de beide assemblees, de nationale raad en de gemeenteraad, ruim vier jaar geleden naar huis en heeft zich sindsdien laten adviseren door een speciaal comité dat hij zelf benoemd had. De onenigheid be trof de financiële politiek van Monaco. Werklozenmars. Circa 4000 inwoners van het Franse stadje Hennebont in Bretag- ne hebben een mars ondernomen naar de nabijgelegen stad Lorient om te pro testeren tegen de toenemende werkloos heid in hun woonplaats. Vitamines. Door vitaminen te slikken zal een kaalhoofdig persoon zijn haren niet terugkrijgen, zo verklaart de Ameri kaanse Food en Drug Administration (FDA). De Amerikaanse politie heeft on langs 750.000 vitaminecapsules in beslag-, genomen, die werden verkocht als haar groeimiddel. Bovendien werden 250.000 folders gecortfisceerd, waarin werd ge zegd dat men door deze pillen in te ne men nieuwe haargroei op kale of dunne plekken kon verwachten. Stakingen. Rond vijf miljoen Japanners zijn gisteren korte stakingen begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging. Worstelaar. Meer dan 800 middelbare scholieren zijn gisteren, onder het stich ten van brandjes en het opwerpen van wegversperringen, opgemarcheerd naar hun school in Lock Haven om te protes teren tegen het feit dat het hoofd der school hen geen vrije dag wilde geven. De scholieren meenden dat daar aanlei ding toe was omdat een van. hen door de nationale atletiekbond voor scholieren was uitgeroepen tot beste worstelaar van het jaar. Verdoving. De advocaat van de 41-jarige mevrouw Alice Ryan, die de rooms-ka- tholieke kerk in New York ervan be schuldigt haar huwelijk met een priester te hebben verbroken, heeft woensdag ge zegd, dat hij van het aartsbisdom in New York en van kardinaal Spellman, aarts bisschop van New York, een antwoord heeft ontvangen, dat neerkomt op een al gemene ontkenning van de beschuldigin gen. Mevrouw Rjtan, die vier kinderen heeft, eist van de kerk een schadever goeding van bijna tweeëneenhalf mil joen dollar, omdat haar echtgenoot in 1955 onder verdoving zou zijn ontvoerd en in een klooster zou zijn opgesloten. Verbrand. Een 30-jarige moeder en haar zes jonge kinderen van een tot acht jaar zijn om het leven gekomen toen hun huisje in Collingwood (Ver. Staten) in trand vloog, de vader is zwasr gewond.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3