Verkiezingsdag verliep in de IJmond heel rustig modern costuum I 1 s Wtid Verenigingsactiviteiten in Velsen Sport in de IJmond erom I STOFZUIGERS ITALIË Stemmen in Velsen „Kijk Uit" treedt aan voor laatste wedstrijd fa*r t i s t i e K ^Brietfen aan de redactie eet\ Af&fondM de fowketfakkeM HAVENBERICHTEN Meerderheid lossers voor vrije zaterdag Een nationaal geschenk CAO-zuivelindustrie in vergevorderd stadium Betaling abonnementsgeld per giro Over goedkoop gesproken Kodakcamera met tas Roomboterkoekjes 1.30 per 250 gram 1 1 1 DONDERDAG 29 MAART 19 62 9 Voor een (exclusieve dessins) naar Faillissementen P.v.d.A De nieuwe KODAK FIËSTA 18.50 Bijbehorende paraattas 3.75 KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Veilingberichten uit Beverwijk KPV organiseert weer tentoonstellingen 'n delicatesse van Werktijdverkorting geeft problemen ITALIAANSE ONTBIJTLAKENS en SIERKLEDEN JONGEJ ANS „Kalm", dat is het woord, dat de verkiezingen in de IJmond afdoende karakteri seert. Opzienbarende dingen zijn nergens gebeurd, grote rijen met kiezers bleven uit, en zo is de dag voor de leden van de verschillende stembureaus rustig naar zijn einde gesukkeld. Dat was voor de een gezelliger dan voor de ander. Het is belangrijk, bij welke mensen men in een ploeg zit, en evenzeer van belang, in welke omgeving men is gehuisvest. Het slechtst bleek deze laatste situatie in de Moerbergschool. De ploeg, die daar onder leiding van de heer Hoorn de kiezers ontving, moest blijkens het richtingsbord op het dak van de school worden gezocht. Alpinisten bleken zich onder de kiezers echter niet te bevinden, want men besloot algemeen het eerst maar eens binnen te proberen, hetgeen dan met succes beloond werd. De heren achter de tafel bleken daar nu niet de allergezelligste omgeving te hebben gevonden. Het sombere lokaal met zijn aardrijkskundeles over Twente op de borden had maar weinig opwekkende ele menten. Gelukkig zorgde de zon, die door de ramen naar binnen gluurde,' voor wat compensatie. Nee, dan zaten de groepen, die in mo derne scholen waren ondergebracht, heel wat comfortabeler. Zoals de Pleiadenschool waar kiezers eerst hun kinderen eens de mooie tekeningen langs de wand lie ten zien, voor ze hun plicht van staats burger gingen uitoefenen. Twente in de Moerbergschool, kunst van kinderen in de Pleiadenschool. Maar er zijn veel meer mogelijkheden en we hebben ze ook ge vonden. In Heemskerk hadden de leden van het hoofdstembureau een indrukwekkend uit zicht op de tapkast van café Van Noort en op de achter de stemhokjes wegge werkte juke-bóx. In Beverwijk keken de leden van het hoofdstembureau tegen een aquarium aan, terwijl het televisietoestel achter hen stond. En in een school in Oosterwijk hadden de leden een zandbak ter beschikking. Overigens stond bij deze moderne school nergens, dat het hier een stembureau betrof. Alleen het bord van lijst 11 toonde, dat het hier een bijzon dere plaats betrof. Het bord van lijst elf heeft in Heems kerk de verkiezingen beheerst. Niet zozeer omdat het propaganda maakte voor een zekere meneer Groen, ook niet omdat het voor elk stembureau stond en overal op het laatste moment was aangeplakt. Maar omdat het vermeldde, dat de heer Groen tegen annexatie is. We hebben in Bever wijk nog gezocht naar borden van dezelf de partij, maar we hebben ze niet gevon den. En dus ook niet een mededeling over „voor" of „tegen annexatie". Druk heeft men zich ook om deze lijst elf- stunt overigens niet gemaakt. Iviaar waar maakte men zich nu wel druk om? Men zou hoogstens kunnen vaststellen, dat er in Velsen stembureaumensen waren, die het minder prettig vonden, dat ze voor de verzorging van de inwendige mens op het particulier initiatief waren aangewezen. En van de kiezers maakten alleen diege nen zich druk, die niet wilden stemmen. Er heerste namelijk dit jaar nogal sterk de opvatting, dat blanco stemmen feite lijk stemmen op de grootste partij bete kent. Daarom eiste men onbruikbaarma- king van het stembiljet. De rust kwam ook uit -in het ritme van de verkiezingen. De gang van de Jciezers naar. de stemlokalen was zeer ge lijkmatig. Rijen kwamen daardoor vrij wel niet voor, en de leden van de stem- bureau's hoefden niet lang op nieuwe kiezers te wachten. Omdat er veel jon ge kiezers waren, die wegwijs moesten worden gemaakt, ging de tijd nogal vlug om. Advertentie Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermalcers Kennemeriaan 36 IJmuiden Tel. 4453 Op de Moerbergschool had de heer Smakman een lijstje gemaakt van de druk te op verschillende tijdstippen: om half negen waren er 50 stemmers geweest, tien over negen 80, 10 uur 150, 11 uur 250, 12 uur 320, 14 uur 450, 14.45 500 en half 4 550. Leuke cijfers die verder na tuurlijk niets zeggen. Maar daar ging het ook niet om. Opwindende dingen waren er niet veel, met als automatisch gevolg, dat kleine dingen in de herinnering ble ven. Zoals men op een stembureau nog haarfijn kon vertellen over de dame, die er niet in slaagde om haar hondje buiten te houden. „Enfin, we hebben het droog gehouden", zei men laconiek ach ter de groene tafel. In een ander lokaal wekte het opwin ding, dat een kiezer zijn dochtertje het hokje, dat hij aanwees rood liet maken, en toen een kiezer weer ergens anders zijn vrouw zijn bril wilde lenen, zag de voorzitter angstvallig toe, dat hij niet af keek bij zijn vrouw. Wist u, dat mannen langer over hun stem denken dan vrou wen? Dit is de stellige conclusie van vele leden van stembureaus. Mannen gaan graag alle namen nog eens even na, mis schien in verband met eventuele voor keurstemmen. Natuurlijk kwamen de no dige notities voor op (daardoor ongeldi ge) stembiljetten. Verschillende hadden AOW bij 60 aar" bepleit en zo hun stem verknoeid. Het indrukwekkendst stemde men in het Sint Jozef-Rustoord in Beverwijk. Min- aam begroet door talrijke nonnen liep men daar muisstil door de gangen, bijkeu kens en andere gewichtige zaken passe rend. Een verschil met andere stemloka len, waar de prozaïsche kant hoogtij vier de. Het was net, of een stem, daar in Be verwijk uitgebracht, minstens dubbel tel de. Voor de heer Floor Wentink uit Heems kerk waren deze verkiezingen wel erg vreemd. Sinds 1946 was hij lid van het hoofdstembureau, maar nu hoorde hij er niet meer bij, evenmin als Jan de Wit er nog in zat. Zo was het mogelijk, dat we nu meemaakten, dat Floor Wentink net als ieder ander café Van Noort binnentrad om zijn stem uit te brengen. Hij werd er hartelijk begroet, maar hij diende tenslot te toch weer naar buiten te gaan. Tijdens zijn tocht naar de deur keek hij nog eens weemoedig achterom. Dat deden wij trou wens ook, maar dat zat meer in de kachel die beslist alle records sloeg op onze rond rit langs de tsembureaus. -Een belangrijke factor hebben we nog niet genoemd. De heersende griep heeft vele kiezers thuisgehouden. Meer dan eens boden zelfs de kinderen de stembiljetten aan, omdat zowel vader als moeder ziek geworden was. Rond vijf percent was aan vele bureaus het gemiddelde der zielmel- dinge.n. Waarbij in Velsen natuurlijk altijd weer een flink gedeelte komt van op zee vertoevenden. Maar er bleven er nog altijd genoeg over om de leden van de bureaus een hele De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft in staat van faillissement ver klaard: D. J. Broekema, retoucheur-teke- naar, wonende te Haarlem, Theemsplein 1. Rechter-Commissaiis: mr. J. P. Petersen Curatrice: mej. mr. J. M. Moll van Cha- rante, advocate en procureur te Haarlem Kruisweg 63, en C. van der Vlies jr., auto monteur, wonende te Haarlem, Colenso- straat 54 zwart. Rechter-Commissaris: mr J. P. Petersen. C' rator: mr. B. E. van Tijn, advocaat en procureur te Haarlem, Park laan 65. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 27 maart 1962 geëindigd het faillissement van Jeroen Martinus Zwaanenburg. wonende te Haar lem, Hoogstraat 12, uitgesproken <fd. 28 april 1959. curator mr. J. G. Bettink, advo caat en procureur te Haarlem, Staten Bol werk 26. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 20 maart 1962 is aan Johannes van der Putten, hande lende onder de naam „Firma Van der Put ten", bouw- en aannemersbedrijf, wonen de te Bennebroek. Krakeling 46. (procureur mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem) voorlopig su séance van betaling verleend, met benoeming van mr. B. Lambers, advocaat er procureur te Haar lem, Ged. Oude Graeht 92. tot bewindvoer der, terwijl het verhoor van de schuld eisers is bepaald op dinsdag 29 mei 1962 des namiddags te 2.00 uur. 707. 1777 1991 8119 K.V.P 736 2030 1486 3643 V.V.D 638 1295 215 1281 A.R 237 583 378 2253 C.H.U 199 448 251 1361 C.P.N 40 110 213 1162 379 287 1445 dag werk te bezorgen. Dat blijkt wel uit het feit, dat de uitslagen in Velsen merk waardig laat bekend waren. Terwijl we 'es avonds om acht uur al konden constate ren, dat er uitslagen van stembureaus kant en klaar waren, althans ter plaatse, duur de het nog heel lang, voor men op het raad huis wat meer wist. Toen was de uitslag in Beverwijk op een enkel bureau na al geheel rond! Waar het in kan zitten is niet geheel dui delijk. Maar we hebben bij de rondgang niet de indruk gekregen, dat men op de stembureaus niet wist hoe het moest. Over al ging het werk rustig en efficiënt ver der. Al is de plichtsbetrachting niet zo ver gegaan, dat men alles deed, wat gebeuren moest of gevraagd werd. We hebben ten minste in Beverwijk een merkwaardig ge val meegemaakt, waarbij een stembureau een wens van een kiezer niet opvolgde. Het betrof een man uit Zwolle, die daar niet aanwezig kon zijn, en nu het hoofd stembureau Beverwijk maar betrad. „Stemmen jullie voor mij even P.v.d.A. in Zwolle" vroeg hij. Bij de deur riep hij het nog eens nadrukkelijk. „Denk er om, Par tij van de Arbeid". Deze opdracht is niet uitgevoerd. Hoe bestaat het! Hoe de verschillende delen van de ge meente Velsen, wat de grootste partijen betreft, woensdag hebben gestemd, blijkt uit onderstaand lijstje. De getallen achter de partijen geven het aantal stemmen aan in respectievelijk de districten Driehuis, Santpoort, Velsen-Noord en IJmuiden. U 'cunt.het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voo' hei volgende kwartnol te voldoen op onze postrekening no 129288 ten name van DIJ muider Courant U bespaart daarmee in rass kosten en vermijdt geloop aan de deur Het te gireren bedrag is 7.65, post- abonnees f 8 IS U kunt het or s gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het e*nd van de maand, voor zien van u r juiste nai-:n en adres Wjj behoevn dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden1 Voor automutische girobetalingen het allergemakkelijkstel zijn tormu lieren op aunvraag gaarne ter be schikking In dat geval dient men wel voor voldoende saldc op de giro-rekening zorg te drapen DE 4riM»\" - .MTf I Zaterdagmiddag om vier uur zal het eer ste tiental van de IJmuidense schaakclub Kijk Uit aantreden voor de laatste bonds wedstrijd van dit seizoen in de tweede klasse der KNSB. Tegenstander is het Leidse Phiiidor 2 dat op dit moment de laatste plaats bezet. Kijk Uit neemt de voorlaatste plaats in. Ook deze plaats is fataal en leidt tot automatische degradatie. Eén en ander houdt in dat de IJmuidenaren dus de laatste wedstrijd zullen moeten winnen om een kansje te maken de degra datie te ontlopen. De kans hierop lijkt niet zo gunstig, nu de arbiter de wedstrijd VVGA 2—Kijk Uit op 5—5 heeft afgerond waardoor ook VVGA 2 reeds buiten het schootsveld van Kijk Uit is gekomen. De enige vereniging die nog gepasseerd kan worden is Watergraafsmeer dat de laatste wedstrijd tegen Het Oosten speelt en in een tweetal vooruitgespeelde partijen reeds een V/2l/a voorsprong heeft ge nomen. Niet erg hoopgevend voor de IJ muidenaren die ten eerste zelf moeten winnen en dan bovendien Het Oosten over Watergraafsmeer moeten zien zegevieren! Zou Het Oosten gelijk spelen, dan moet Kijk Uit met tenminste 82 van Phiiidor 2 winnen om althans een beslissingswedstrijd met Watergraafsmeer te kunnen af dwingen. Het Kijk Uit-team dat in het Cultureel Centrum tegen Phiiidor 2 de strijd zal aan binden is als volgt samengesteld: 1. K. Steijn, 2. F. J. Walda, 3. J. Blok, 4. ir. W. J. G. Mees, 5. J. Wolters, 6. T. A Langedijk, 7. Tj. de Jong, 8. A. B. Kistemaker, 9. P. Lanser, 10. H. van Nieuwenhuizen. Reserve: C. J. Gordijn. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: 1. Phiiidor 6 2. De Pion 6 3. Zaandam 6 4. Het Oosten 6 5. VVGA 2 6 6. Watergraafsm. 6 7. Kijk Uit 6 8. Phiiidor 2 6 612 4 3 1 3 2 2 2 1 1 1 iv/I8V2 33 —27 20lA29'/i 31 —29 2914—30'/! 2614—33'/2 23 V2—36'/! 2454—35'/! Advertentie Voor minder dan 22.50 heeft u een Natuurlijk reeds verkrijgbaar bij (Verkort weergegeven) Kleur in het verkeer. Mag ik in het kort de geachte heer M. Roessingh, naar aanleiding van zijn ingezonden stuk, in de IJmuider Courant antwoord geven? Ik ben het in het geheel niet eens met hem, dat de kleur van een auto oorzaak van ongelukken kan zijn. Volgens mij is het altijd de persoon achter het stuur die een ongeluk veroor zaakt; hetzij door bravour, hetzij door vermoeidheid of, zoals hij het zelf zegt de radio aanzet, een sigaret opsteekt. Dat geeft een geweldige afleiding, maar heeft met de kleur van de auto niets te maken. Weet wat je zelf doet, van een ander weet men het van te voren nooit. M. SCHIPPER, Vechtstraat 44, IJmuiden. Nu de prijzen van de groente toch al aan de hoge kant liggen is er ook nog een onverwachte vraag voor export gekomen. Er werden woensdag 150 kisten sla en 126 kisten spinazie voor West-Duitsland uit de markt te Beverwijk gekocht, ook ging er nog wat prei weg. Het gevolg was dat de prijs van de spinazie opliep tot 85 cent per kilo, de sla ging tot 38 cent per krop en voor de prei werd tot 1,38 per kilo betaald. De prijzen waren: spinazie 7085, sla 28—38, prei 100—138, witlof 145164, radijs 1520, rabarber 110120, uien 76, waspeen 3576, soepgroente 70—84. Bloemen Aan de veiling het Centrum te Beverwijk werden woensdag de eerste Ixia's aange voerd door Theo Nijssen uit Haarlem. Men betaalde voor deze primeur 3 per bosje, de firma Draayer uit Haarlem was de koper. Van dezelfde firma kwamen enige nieuwe soorten tulpen aan de markt. Voor Caravana werd f 2,70 per bos betaald, Serawack noteerde 2,65 per bos. In de ledenvergadering van de Kenne- mer Pluimveevereniging in Café „Sport" te Beverwijk heeft voorzitter H. J. Ves- sies weer. een aantal mededelingen ge daan betreffende de dit jaar te houden landelijke tentoonstelling op 30 november en 1 en 2 december ter gelegenheid van het veertig-jarig jubileum van de K.P.V Daarnaast heeft men ook de Holland Show te verzorgen zodat er heel wat werk aan de winkel komt. Toen een en ander be sproken was, heeft de heer W. Bialloster- ski uit Santpoort veel verteld over water vogels, speciaal zwanen, ganzen en eenden. Advertentie KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON SS» Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Atlantide van Noordzee, proefvaart; Fenheim, Noordzee, binnengesleept; Hydra, Antwerpen; Kirtondyke, Londen, ledig IJmuiden; Baltic, Stockholm; Eg- bert S.. Ipswich; Unitas H.. Oskarsham; Jean E., Londen; Ares, Antwerpen; Reimar Edward Frit- zen, Gefle, erts voor IJmuiden; Flevo, La Palice; Scheldestroom, Dagenham; Greta, Londen; Jans, Londen; Lady Mac Gowan, Glasgow, munitie voor Buitenhuizen; Odile R., Londen; Vinga, Londen; Lealott, Le Havre; Sylvania, St. Nazaire; Basildon, Portsmouth; Corvus, Rotterdam; Mer- weborg. Hamburg, Waverstroom, Swansea. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Martha Ahrens van Hamburg; Nore. Antwerpen; Ooster- diep. Londen; Bennekom, Antwerpen; Bothnia- borg. Helsinki; Hermann Lithmeyer, Hamburg; Noordwijk, Monrovia, erts voor IJmuiden Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Libelle naar Limmerick, bijlegger IJmuiden; Venus, St. Helena sleepboot Seefalke met Saturnus, Brake; Peregrine, Harlingen; Sonja D.. Rotterdam. Tan talus, Liverpool; Nordpol, Antwerpen; Lamara, Londen; Basse Indre, Basse Indre, walsmateriaal van IJmuiden; Waalborg, Delfzijl; Johan Schulte. Oxelosund; Atlantide, Antwerpen; Theano, Rot terdam: Vechtstroom, Plymouth; Daje BÖhmer, Rotterdam; Nero, Rotterdam; Prins der Neder landen. Hamburg Midas, Rotterdam; Sleipner 2, Odense; Amstelstroom. Leith: Achilles, Bremen; Idomeus. Genua, ijzer van IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Vardaas naar Fort de France; Maron, Rotterdam; Argos, Gent; Blumenthal, Gent; Markab, Kingslyn. Janny, Ipswich; Lechstein, Bremerhaven; Se- rooskerk, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie W| C M C D M ARKTPLRIN I 9 A t K TELEFOON 4261 Woensdagmiddag zijn de vislossers- havenarbeiders te IJmuiden, die in dienst zijn van de Stichting vislosregeling, in „De Rank" bijeen geweest. Na een discussie van twee uur werd er een schriftelijke stemming gehouden. Van de 90 aanwezige havenarbeiders (de helft was afwezig op deze voor de havenarbeiders ongebruike lijke tijd wegens de middagrust) stemden er 47 voor de vrije zaterdag en 41 voor het bestuursvoorstel om de andere week een vrije zaterdag te accepteren. Twee stemmen waren ongeldig. De vergadering stond onder leiding van de drie erkende vakbonden. De sectie Muziek van de Velser Ge meenschap organiseert op vrijdag 30 maart 's avonds 8 uur een zaalfestival ;n het Patronaatsgebouw te IJmuiden-oost. Hieraan nemen deel de accordeonvereni ging „IJmuidens Roem" met twee orkes ten, de mondaccordeonvereniging „De Monica's" met twee orkesten, de mando lineclub „Excelsior" en de Velser Accor deon Vereniging. De heer W. J. C. de Rui ter uit Rotterdam zal ten behoeve van de verenigingen als jurylidcriticus optreden. De nummers, die ten gehore zullen wor den gebracht, zijn van zeer uiteenlopende ^ard. Een prachtige gelegenheid om met het werk van deze verenigingen kennis te maken. De toegang is vrij. „Bel Canto" Het Velser Operakoor „Bel Canto" diri gent Henk Weimar, heeft grootse plannen. Op verschillende plaatsen zullen concer ten worden gegeven. In het voorjaar wordt, in samenwerking met Moerwijks Operakoor, dat eveneens onder leiding staat van Henk Weimar, een concert ge geven in het Kurhaus te Scheveningen. Hst najaarsconcert wordt in Velsen verzorgd. Blaasschool De nieuwe afdeling van de Volksmuziek school Velsen de opleiding van jonge korps muzikanten, houdt vele beloften in. Voor deze opleiding hebben zich 28 jonge leer lingen aangemeld terwijl 13 oudere korps muzikanten de wens te kennen hebben ge geven zich verder, vooral theoretisch, te ontwikkelen. De jongere muzikanten vol gen een theoretische basiscursus van )0 lessen en kunnen daarna, bij gebleken ge schiktheid, worden toegelaten tot de in strumentale cursussen, die opleiden voor de examens van de landelijke muziekbon den. De cursus voor oudere muzikanten is te beschouwen als een soort applicatiecur sus. Deze is bedoeld voor belangstellende oudere muzikanten en leidt niet op voor een examen. Uitwisseling De kinderoperettevereniging VIDES (IJmuiden) en Lentebloemen (Den Helder) houden evenals in 1958 weer een uitwisse ling. Het weekeinde van 31 maart en 1 april is „Lentebloemen" bi] VIDES te gast. Onder meer wordt dan in het Pa tronaatsgebouw een opvoering verzorgd van „de heks van de boshut". Het week einde van 7 en 8 april is VIDES in Den Helder, waar in de aula van het gemeen telijk lyceum een opvoering wordt gege ven van „De stukgedanste balschoentjes". Kaarten voor de uitvoering door „Lente bloemen" op 31 maart zijn verkrijgbaar bij A. J. v. d. Vis, Fazantenlaan 16 IJmui den-oost en eventueel nog 's avonds aan de zaal. Op 26 en 28 mei treedt VIDES in het Patronaatsgebouw op met de operette „Het geheim van de hofmaarschalk Hiervoor kunnen, na 7 april, nog enige kin deren in de leeftijdsgroep van 10-15 jaar In verband met de viering van het zilveren huwelijksfeest van H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard heeft zich een Nationaal Comité gevormd, dat zich ten doel stelt om ioor middel van een nationaal ge schenk aan het Koninklijk Paar de verbondenheid van het Nederlandse volk met het Huis van Oranje tot uit drukking te brengen. De Koningin en de Prins hebben de wens te kennen gegeven, dat Zij geen oersoonlijk geschenk wiHen aanvaar den, maar dat Zij zelf een herinne ringsgeschenk willen geven. Het ligt nu in de bedoeling om een kapitaal bijeen te brengen, waaraan het Zilveren Bruidspaar zelf een be stemming zal geven. Hierdoor krijgt het Nederlandse volk ie gelegenheid zijn dankbaarheid te tonen voor de wijze, waarop onze Ko ningin en Prins zich in de afgelopen vijfentwintig jaar met hun gehele per soon hebben ingezet om de belangen van ons volk op alle mogelijke wijzen e behartigen. Om de inwoners van Velsen in staat te stellen hun bijdragen te leveren, wordt in de week van 16 tot en met 21 april a.s. een „huis aan huis" collecte gehouden. Gezien de plaats, die het Koninklijk Paar temidden van ons volk inneemt, mag ook van onze gemeente een be hoorlijke bijdrage adn het nationaal jeschenk worden verwacht. Ik moge deze collecte dan ook van harte bij de burgerij van Velsen aan bevelen. DE BURGEMEESTER VAN VELSEN worden geplaatst. Aanmelding kan ge schieden in het repetitielokaal Radar straat 5, 's woensdags van 6 uur tot half 8, of bij mevr. v. d. Vis, Fazantenlaan IJmuiden-oost. Geschenk voor Koninklijk Paar Ook in Velsen is een comité gevormd tot inzameling van gelden voor het natio naal huldeblijk aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Dit comité wordt gevormd door de sectie Oranjeverenigingen van de „Stichting De Velser Gemeenschap", waarbij alle Oran jeverenigingen zijn aangesloten. Het dage lijks bestuur bestaat uit de heer G. H. L van Scherpenseel, tel. 02550/5478, voorzit ter; mej. E. Vijlbrief, tel. 02550/4917, se cretaresse; de heer P. J. Bakker, tel 02550/5765, penningmeester. De inzameling zal plaats vinden door middel van een huis aan huis collecte, die wordt gehou den in de week van 16 tot en met 21 april. Op Goede Vrijdag wordt niet gecollec teerd. Iedere Oranjevereniging werkt bij deze actie in zijn eigen rayon. Het comi té doet een dringend beroep op volwas senen én op de rijpere jeugd om te hel pen bij het collecteren. Het hoopt, dat dit beroep niet tevergeefs zal zijn. Wil de ge meente Velsen niet bij andere gemeenten ten achter blijven, dan zullen zeer veêl personen aan de collecte moeten deelne men. Daarnaast doet het comité een dringend verzoek aan alle ingezetenen van Velsen de collectanten en collectrices niet tever geefs te doen aanbellen. Iedere gave, groot of klein, is welkom. Nu heeft ieder een de gelegenheid zijn aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje te tonen. Laat men, nu die gelegenheid geboden wordt, er gebruik van maken. Tevens verwijzen wij u naar de oproep van de Burgemeester, (zie hieronder). Schooljeugd Na de zeer geslaagde toneelvoorstelling „Ploeft" door de Toneelgroep „Arena" in oktober van het vorig jaar, wordt de twee de voorstelling in dit schooljaar onder aus piciën van de commissie culturele vor ming lagere schooljeugd, verzorgd door het poppentheater „De Schelleboom" van mevrouw Cia van Boort. Voor de leerlin gen van de klassen 5 en 6 zal het sprookje „De goudappels" worden opgevoerd. Tn Santpoort worden twee voorstellingen ge geven op de morgen van maandag 9 april in het hervormd jeugdgebouw aan de Burg. Enschedelaan. Velsen-noord krijgt op die dag twee voorstellingen in de mid daguren in het Hervormd Wijkhuis aan ue Dijckmanstraat. De leerlingen uit Velsen, Driehuis en IJmuiden kunnen op 10, 11 en 12 april een van de voorstellingen gaan zien in het Patronaatsgebouw aan de Wil- lemsbeekweg. Mevrouw Cia van Boort zal zelf telkens een toelichting op haar voor stelling geven. Anti honger actie „10x10" De zaterdagmiddag 24 maart j.l. gehou den „Jeugdmarkt" ten bate van de anti- honger-actie is, zoals we reeds gemeld hebben, een succes geworden. Het ziet er thans naar uit, dat de ge zamenlijke activiteiten in Velsen ten bate van de anti-honger-actie tot eindresultaat zullen hebben, dat een bedrag van zeker 10.000 gulden bereikt wordt. En die acti viteiten zijn talrijk en zeer gevarieerd ge weest. Maar er zijn nog vele acties aan de gang; onder andere komt er een bal masqué avond door „Jonge Strijd" in het clubhuis aan de Snelliusstraat, op 31 maart. De V.J.C. hoopt nu binnenkort tot de eind-afrekening te kunnen komen en ver zoekt alle instellingen, die nog een actie hebben lopen of nog geld onder hun be heer hebben, dit nu spoedig af te hande len. Het giro-nummer van het actie-comi té Velsen is: 217040, ten name van C. Jan sen, IJmuiden, ten gunste van „10x10". De werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie zijn het eens geworden over de invoering van de 45-urigë werk week in deze bedrijfstak per 1 mei aan staande. De 45-urige werkweek zal voor alle groepen werknemers gaan celden, met dien verstande, dat de melkbezor gers een week van 48 uur krijgen, waar bij dan een schafttijd van een half uur per dag is inbegrepen. De chauffeurs zullen voor de eerste twee uur die zij boven de 45 uur werken het normale uurloon krijgen in plaats van de over- werktoeslag van 35 percent. Bij de besprekingen over de arbeids- spreidingsregeling in de zuivelindustrie is men het eens geworden over de mogelijk heid van een keuze tussen de invoering van de 45-urige werkweek of de invoering van de gemiddelde 45-urige werkweek, zo, dat in de wintermaanden veertig en in de zo mermaanden 51 uur per week kan worden gewerkt. Over de loonsverhoging is nog geen over eenstemming bereikt. De werkgevers wil len er 3,21 percent voor uittrekken, de werknemers zijn van oordeel dat dit per centage 3,98 moet zijn. De partijen zijn het er wel over eens, dat de toeslagen voor zaterdag- en zondagarbeid niet uit de aanwezige „ruimte" mogen worden ge haald. Die ruimte is door het Produkt- schap voor Zuivel berekend op 5,8 percent, door de werkgevers op 6,35 en door de werknemers op 7,17 percent. Beide par tijen willen de ploegentoeslag met 0,17 en de zaterdagtoeslag met twee percent ver hogen. Onderhandeld wordt nog over de wens van de werknemers, de arbeiders in ploegendienst ook de extra toeslag voor za terdagse en zondagse dienstèn te geven. De gemeenteklasseverschillen zullen op nieuw worden ingekrompen. De vrouwen- lonen worden op 85 percent van die van de mannen gebracht en volgend jaar op ne gentig percent. De jeugdlonen zullen met vijf percent extra worden opgetrokken. De werknemersorganisaties hebben voor het administratieve personeel een 42-urige werkweek met een vrije zaterdag voorge steld, de werkgevers willen echter niet ver der gaan dan het garanderen van 26 vrije zaterdagen per jaar. De werkgevers- en werknemersorganisa ties, die partij zijn bij de C.A.O.'s voor de zuivelindustrie, hebben in een brief aan de ministers van Sociale Zaken en Volksge zondheid, Economische Zaken en Land bouw en Visserij, er de aandacht op ge vestigd, dat de ondernemingen in de zui velindustrie door de bederfelijkheid van het produkt genoodzaakt zijn de bereiding en de distributie van melk- en zuivelpro- dukten op zaterdag te doen geschieden, terwijl de werknemers in vele andere tak ken van industrie in overgrote méerder- heid recht hebben op een vrije zaterdag. In het overleg tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in de zuivelin dustrie, is gebleken, dat voor de inkrim ping van de arbeid op zaterdag en zondag extra voorzieningen in de bedrijven no dig zijn, terwijl bovendien op de normale beloning toeslagen moeten worden ver strekt. De organisaties zijn van oordeel, dat deze meerdere kosten door externe factoren veroorzaakt, enerzijds buiten de zogenaamde „ruimte" ingevolge de loon politieke spelregels moeten worden gela ten en anderzijds tot uitdrukking moeten komen in de marges voor de be- en ver- werkings- en distributiekosten van melk en zuivelprodukten. De organisaties zeg gen dat z:: het ip prijs zouden stellen als de ministers een vertegenwoordiging van de organisaties een onderhoud zouden wil len toestaan. Advertentie land van zon - fleur en kleur. Zo fleurig en kleurig éls het land zijn onze Grote maat 130x 160 9.50 Voor de ronde tafel 130x 130 7.95 Kleedjes 90 x 90, vanaf 2.65 Voor fleur en kleur zie onze etalage PLEIN 1945 Bridge De bridgeclub „Dè Gieteling" heeft het zilveren jubileum gevierd. Tijdens een ge zellige bijeenkomst hield voorzitter Gers- sen een jubileumrede. Alle aanwezigen kregen een tractatie en een kleine blij vende herinnering. De voorzitter van het hoofdbestuur van „De Gieteling". de heer Gregouir, bood als jubileumgeschenk twee fraaie wisselbekers aan. De wintercompetitie voor paren is voor de derde maal in successie gewonnen door G Tabak en L. Kleijn, waarmee zij de beker definitief in bezit kregen. Tweede werden Ph. F. Martinius-N. G. de Graaff. Bij de viertallenwedstrijden was de titel voor H. Schuurman-Th. Vermeulen en R. van Stiphout-mevrouw Kleijn. Voetbal Het jubileum van Stormvogels zal op gepaste wijze worden gevierd, waarbij hoofdzakelijk aandacht zal worden be steed aan de viering op het sportterein. Na de activiteiten, die de jubileumcom missie al aan de dag heeft gelegd, vraagt nu weer een grote loterij de aandacht, waarbij men voor prijzen heeft gezorgd zoals vakantiereizen. De jubileumglazen zijn nog niet aange komen. Er zijn moeilijkheden met de le verancier, die alle bestellingen niet op tijd kan afwerken. De liefhebbers moeten dus nog even geduld hebben.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9