PTT-actie tegen misbruik van „roepie" door vissers Overlast door vliegtuigen moet worden vergoed IN DE VISHAL+EN OP ZEE I administratieve kracht Alle schepen zullen worden uitgerust met de morse-verklikker Verzending van zeepost De opleiding van ulo-leerkrachten schiet tekort Amerika's Opperste Gerechtshof Spoedige conferentie I Kardinaal Wyszynski wil Gemenebest uitgesloten onderzoek in Polen naar Belgisch memorandum over Rijn-Schelde- verbinding Duitse socialist kreeg I Twee doden in het verkeer geen antwoord op vraag VRIJDAG 30 MAART 1962 13 KNAC-informatiedienst begint „zomerslaap" Nederland telt 6500 blinden Rapport van onderwijzers: Dierenbescherming dringt aan op maatregelen Engeland en de EEG Twee felle branden in Amsterdam Wanneer mannen hoge eisen stellen: Een uitstekende stof met een bijzonder apart dessin en met de voortreffelijke Tilbury binnenbe- werking. Met rugsplit en slanke pantalon een costuum van werke- _A lijke klasse! De zaak waar U het voor 't kiezen hebt... Op verscheidene plaatsen langs de kust I roepnaam in morse uitzendt, komt voor heeft de Inspectiedienst Kust- en Scheeps- rekening van PTT, die deze vrij hoge uit- radio van PTT luisterposten ingericht om gaven er graag voor over heeft om het het „roepie" van de vissers naar huis te radioverkeer op zee in goede banen te controleren en overtreders te beboeten, leiden. Het „roepie" naar huis, dat volgens abon- De helft van alle Nederlandse vissers- nement door de vissers op zee één maal schepen (er zijn er tussen de 800 en 1.100) per dag wordt gedaan om aan de rederij zijn nu uitgerust met die verklikkers, die (in het geval van schippers-eigenaren in de roepnaam van het schip in morse uit feite de echtgenote) de vangsten van die zendt. PTT streeft ernaar om zo snel mo dag te melden, wordt de laatste tüd meer gelijk de resterende vissersschepen met en meer misbruikt voor het doen van per- deze verklikker uit de rusten. soonlijke mededelingen, waaraan zelfs de gehele bemanning te pas komt. Zo komt het voor dat veel familieleden Af en toe wordt wel eens de klacht geuit, I dat voor privé-uitzendingen ook de nood- golf wordt gebruikt, maar van de zijde van de Inspectiedienst Kust- en Scheeps- van de bemanningen van de vissersschepen radio werd medegedeeld, dat dit hoge uit- op de visserijgolf luisteren naar hun man, zondering is. Buitenlanders willen de nood- vader of verloofde, die hen de groeten g0lf wel eens schenden, maar worden door doet. Zelfs accordeonmuziekuitzendingen zijn niet onbekend. De PTT wil daar paal en perk aan stel len, want de vissers ontduiken daarmee de bepalingen, waarbij alleen maar zake lijke uitzendingen gedaan mogen worden, met daarop aansluitend natuurlijk een groet. Voor de verdere mededelingen, voor al wanneer daar de bemanning aan te pas de luisterdiensten direct gewaarschuwd met het zenden op die golflengte op te houden. De KNAC-wegeninformatiedienst begint komt, moeten de schepen gebruik maken volgende week aan zijn zomerslaap. In de van Scheveningen-Radio. afgelopen vijf maanden zijn door de we De vissersschepen hebben zes golflengten geninformatiedienst bijna 45.000 telefoni tot hun beschikking voor het houden van sche informaties verstrekt aan weggebrui onderlinge gesprekken. Zes andere golf- kers. (Ruim "4.000 in de vorige winter) lengten zijn bestemd voor het uitzenden Gedurende de nacht werden bovendien van de vangstberichten, die door de reders met een automatisch antwoordapparaat op de radio worden ontvangen. Om nu de automobilisten ingelicht over de wegcondi- overtreders, die van de schip-wal-frequen- ties, ties gebruik maken om hun familie van De dienst zal over de radio inlichtingen allerlei te vertellen, op te sporen worden blijven geven over bijzondere verkeersbe alle radio-telefonie-installaties aan boord lemmeringen. Op 1 november treedt de van de vissersschepen uitgerust met een dienst dan weer in vol bedrijf, apparaat dat zodra de zender begint te werken, onhoorbaar voor degene die spreekt in morse de roepletters van het schip uitzendt. De luisterposten langs de kust distilleren uit het gesprek de mee- uitgezonden morseseinen en weten dan welk schip aan het zenden is. Mocht die' De wereldgezondheidsdag 1962 op 7 april zal gewijd zijn aan de voorkoming van gene, die achter de telefoon zit, buiten zijn blindheid boekje gaan dan krijgt hij een boete. PTT j^[et aantal blinden in ons land bedraagt wil voorkomen dat er een derving van de ongeveer 650o. Dit betekent 59 op 100.000 inkomsten van Scheveningen-Radio °nt- inwoners. Ongeveer 10 percent van deze staat en bovendien worden de andere sche- blinden is nog geen 18 jaar. Het ouder pen verhinderd om uit te zenden, wanneer wor(jerl van de mensheid brengt toename een schip een babbeltje houdt met de van oudercjomsblindheid mee. De voor mensen thuis. naamste blindheidsoorzaken in Nederland Het installeren van het apparaat dat de zjjn erfelijke oogaandoeningen en glau coom (groene staar). Ondanks de toenaming van het, aantal arbeiders in Nederland van 2 miljoen in I 1950 tot 2V2 miljoen in 1958, is het totaal aantal oogongevallen vrijwel gelijk ge- Met de volgende schepen kan zeepost bleven: ruim 70.000. worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss Queen Elizabeth" (1 april), ss „France" (2 april) en ss „Noordam" (4 april). Argentinië: ms „Alnati", (1 april), ms „Montferland", (4 april) en ms „Aragon" (5 april). Australië: ss „Theseus" (1 april). Brazilië: ms „Alna ti (1 april), ms „Graveland" (2 april), ms „Cap Vilano" (3 april) en ms „Aragon" (5 april). Brits-Oost-Afrika: ms „Ferd. de Les- seps" (3 april) en ss „Europa" (5 april). Canada: ss „Queen Elizabeth" (1 april) en ss „France" (2 april) en ss „Seven Seas" (4 april). Chili: ms „Köln" (5 april). Ned. Antillen: ms „Pr. der Nederlanden" (3 april). Suriname: ms „Jason" (4 april). Rep De opleiding van ulo-leerkrachten moet in nieuwe banen worden geleid, omdat de huidige kweekschool niet aan de behoeften van het ulo (mavo) voldoet. Dit is de voornaamste conclusie van het door een aantal onderwijzers- en lerarenorganisa ties samengesteld discussierapport over 'le opleiding van ulo-leerkrachten. Hierin wordt gesteld, dat de kweekschool bewust is gericht op de taak van de onder wijzer in de lagere school. Deze is zo be langrijk dat een wijziging in doelstelling en werkwijze niet realiseerbaar is zonder het basisonderwijs tekort te doen. De op leiding van de kweekschool is volgens net rapport noch qua kennisinhoud, noch qua didactiek georiënteerd op de functie van de ulo (mavo)-leraar. Vooral voor de vak ken natuurkunde, biologie, scheikunde, ge schiedenis en lichamelijke oefening is de vorming van de kweekschool onvoldoende. Het rapport pleit voor een afzonderlijke drie h vier jaar durende opleiding tot ma vo-leraar, verbonden aan de bestaande kweekschoolopleiding. Een verbinding van deze twee opleidingen biedt volgens de studiecommissie vele voordelen. Sommige goed geoutilleerde kweekscholen zouden voor deze opleiding kunnen worden aange wezen. Zoals bekend is heeft de onderwijzer zinds 1920 de bevoegdheid ook les te ge ven aan het ulo. Daarvoor zijn aanvullende actes nodig. Het rapport is samengesteld door een commissie bestaande uit vertegenwoordi gers van de Bond van r.k. kweekscholen het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum het Katholiek Onderwijzers verbond, het Katholieke Pedagogisch Centrum, de Kweekschoolbond, de Nederlandse Onder wijzers Vereniging, het pedagogisch cen trum van de N.O.V., de Prot. Christelijke Onderwijzersvereniging, De vereniging voor r.k. mulo, de Vereniging van Lera ren aan prof. christelijke Kweekscholen, de Vereniging voor mulo (ulo-groep van de N.O.V.) en de Vereniging voor Chris telijk Mulo. De 22-jarige mej. A. Gelderland uit ter- neuzen is bij het oversteken van een weg in Sluiskil verongelukt. Toen zij uit een autobus stapte en naar de overkant wilde gaan, werd zij overreden door een andere bus. In Soest is de 50-jarige monteur A. Has- per uit Amersfoort om het leven gekomen toen hij een gerepareerde guto wilde be proeven en daarmee tegen een boom reed. Geen maatstaf. De Kon. Ned. Motor rijders Vereniging is van mening dat de cilinder-inhoud van de motor van een mo torfiets geen maatstaf meer kan zijn voor toelating tot het examen voor het rijbe wijs A. De KNMV heeft het Centraal Bu reau voor de Afgifte van Rijvaardigheids bewijzen gevraagd de technisch niet te verantwoorden „discriminatie" van de kleine motoren bij de rijbewijs-A-examens op te heffen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het opperste ge rechtshof te Washington heeft geen revo lutionaire uitspraak gedaan, toen het be- van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Ath- toogde, dat vliegtuiglawaai een reden kon lone Castle" (1 april) en ms „Ommenkerk" zijn voor schadevergoeding. Reeds eerder (4 april). hatl he' z'ch in d'e Seest uitgesproken Inlichtingen betreffende de verzendings- en toen (in de zaak van de Verenigde Sta- data van postpakketten geven de postkan- ten tegen Causby) waren het alleen Caus- toren. by's kippen geweest, die nerveus waren geworden van het geronk der motoren. Thans kreeg het hof een zaak te beoor delen, waarbij geen kippen, doch mensen over hun toeren raakten en het hof heeft de menselijke zenuwen evenzeer au se- rieux genomen als die van de kippen. (die een deel van de uitkering opstrijken als ze een schadevergoedingsproces win nen), zullen vele van hun cliënten nu wel aansporen hun geluk te beproeven. Voor die cliënten behoeft daar geen risico aan verbonden te zijn. Wint de advocaat, dan krijgt hij, zoals gezegd, een deel van de uitkering. Verliest hij, dan behoeft de cliënt hem vaak geen honorarium te be talen. Eén belangrijke vraag liet het hof ech ter onbeslist: wanneer is het lawaai zo De handel in huisdieren: Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren heeft in brieven aan de ministers van I ernstig,""dat men recht heeft op schade- Justitie en van Economische Zaken aan- vergoe(jing? Er zijn heel wat dergelijke gedrongen op het nemen van maatrege- processen aanhangig bij Amerika's lagere len tegen de twijfelachtige handel in voor gerechtshoven. Alleen zij die er even erg laboratoria bestemde honden en katten. of erger aan toe zijn, dan de man bij De regeringscommissie die advies zal Pittsburgh, wiens zaak te Washington on- geven over de algemene maatregel van dgr de loep is genomen, kunnen zich thans bestuur, die ingevolge de nieuwe dieren- zeker voeien van hun recht op schadever- wet in het vooruitzicht is gesteld, wordt goecjing verzocht in deze maatregelen een moge- Dig mjjnheer Griggs, wonende bij het lijkheid op te nemen tot het tegengaan van vhegVeld van Pittsburgh, was er inder- de toenemende handel in kleine dieren dagd ongejukkig aan toe. De straalvlieg- op markten. tuigen die opstegen vlogen soms op een 'i hoogte van honderd metêr en nu en dan Raadslid van Genemillden zelfs op een hoogte van tien meter over 1 zijn huis. En de dalende vliegtuigen ble- StOIld WCCr terecllt ven nooit verder van zijn dak dan vijftig ,7,™,- kJoJIrfi'nd meter. Het vliegverkeer is daar druk. VOUI DClcUigmg Soms zijn er slechts enige minuten tussen de éne vlucht en de andere. Wanneer er Een boete van 400 gulden heeft de pro- een v)jegtuig over kwam, konden de bewo- cureur-generaal bij het gerechtshof in ners van het huis e)kaar niet verstaan en Arnhem geëist tegen een 57-jarig raadslid telefoneren konden ze dan ook niet. Zelfs der gemeente Genemuiden. Hij was er met watten in de oren en met slaapmid- van beschuldigd, zich in het openbaar in hielen ;n he maag bleek een goede nacht- geschrifte opzettelijk in beledigende vorm rust nlet mogelijk. De kalk viel van de te hebben uitgelaten over het college van muren en het plafond en de bewoners van B. en W. van Genemuiden. het huis werden zo gespannen en nerveus De rechtbank in Zwolle had hem hier- dat ze tenslotte deze Woning moesten ver voor op 5 december veroordeeld tot een iaten. boete van 150 gulden. Het raadslid had in dertijd in de raad een interpellatie willen Al deze feiten worden door de diverse houden, doch die was niet doorgegaan rechters, die met de zaak te maken had- Vooraf'had hij aan de andere raadsleden den, niet bestreden. Maar het hoogste ge en aan de pers een stencil verstrekt van rechtshof van Pennsylvania was van oor- hetgeen hij in de openbare vergadering deel, dat Griggs met zijn eis tot schadever- had willen zeggen. De inhoud van dit goeding aan het verkeerde adres was. Het stencil vonden B. en W. beledigend. Zij Allegheney District, eigenaar van het hadden tegen de schrijver, die al 28 jaar vliegveld, was volgens de rechtbank niet deel uitmaakt van de raad, een klacht in- aansprakelijk. De uitspraak van het op gediend. perste gerechtshof te Washington is vooral Voor het hof hield het raadslid staan- van belang, omdat daar in hoogste instan- de, dat hij beslist niet het oogmerk had tie is bepaald, dat het Allegheny district gehad om zich in beledigende zin uit te wél aansprakelijk is. Zeven van de negen laten. Hij beriep zich op art. 53 van de rechters waren van oordeel, dat de „Coun- Gemeentewet over de onschendbaarheid ty of Allegheny" niet genoeg land had op- van een raadslid. „Ik heb mijn plicht ge- gekocht in de buurt van de startbanen en daan. Als mijn geweten zei, dat ik ver- te vliegen. Vandaar dat deze county, dit keerd gehandeld zou hebben, dan bekende zulk land heeft men nodig om er laag over ik dat," zei de verdachte die meende, dat district wouden wij zeggen, een schadever- hij zou moeten worden vrijgesproken. „Zo goeding moest betalen, niet dan meen ik, dat ik in mijn plicht Twee rechters waren het hiermee niet als raadslid in de toekomst wordt be- eens Black en Frankfurter betoogden dat knot" vond hij. niet een County, maar de Amerikaanse De procureur-generaal was van oordeel staat, die de regels vaststelt en die goed dat een veroordeling zal moeten volgen keuring verleent voor bepaalde vliegvel op grond van art. 137a van de Gemeente- den, aansprakelijk gesteld moet worden wet, dat spreekt over degenen, die het voor een overlast zoals hier aan het licht gezag niet kunnen dragen op een ma- kwam. nier die het fatsoen eist. Het strafblad Men kan begrijpen, dat de lokale vlieg van verdachte vermeldde dat hij zich di- veld-eigenaars thans met zorg sommige verse malen te buiten is gegaan aan be- processen tegemoet zien. Niet iedereen zal ledigingen zoveel recht van klagen hebben als de Het arrest van het hof volgt op 12 april. I heer Grigg. Maar Amerikaanse advocaten Van onze correspondent) verhouding kerk en staat LONDEN Premier Macmillan heeft WARSCHAU (Reuter) Het hoofd van contact opgenomen met de premiers van de rooms_katholieke kerk in Polen, kardi- het gemenebest over het beste tijdstip voor naal wyszynski, heeft in een brief aan een conferentie over Engelands toetreding de voorzitter van het Poolse parlement, tot de Europese Economische Gemeen- wycech, verzocht om vorming van een schap (E.E.G.. Hij zal hierover volgende Spec;aie commissie van onderzoek naar de week in het Lagerhuis een verklaring af- verhouding tussen kerk en staat, aldus ver leggen. De algemene verwachting is dat luidt te Warschau. een spoedige conferentie uitgesloten moet Deze brief is „ennelijk onderwerp van worden geacht, omdat de besprekingen geSprek geweest op een bijeenkomst van met de zes nog niet het punt hebben be- het Poolse episcopaat eerder deze maand, reikt dat details van de overeenkomst na terugkeer van kardinaal Wyszynski uit waarop het aankomt, aan het gemenebest Vaticaanstad. kunnen worden voorgelegd. Op zijn vroegst De primaat zond ook tegen het einde zal een conferentie in de late zomer of in van 196I een brief aan Wycech, waarin de herfst kunnen worden gehouden. hij critiek uitte op de houding van de Macmillan heeft, toen de onderhandelin- staat jegens de. kerk. Deze critiek sloeg gen begonnen, uitdrukkelijk beloofd dat Dp het staatstoezicht op het godsdienston- een gemenebestconferentie zal worden be- derwijs, de verwijdering van nonnen uit legd voordat de eindbeslissing wordt ge- ziekenhuizen en inmenging in processies nomen, maar hij voelt weinig voor een en bijeenkomsten door plaatselijke politie, conferentie die zich alleen maar tot alge- Wycech overhandigde zijn antwoord in fe- meenheden zou moeten bepalen en die bo- bruari, kort voor het vertrek van de kar- vendien de totstandkoming van resultaten dinaal naar Rome. Naar verluidt heeft in Brussel zou vertragen. Wycech geantwoord dat de betrekkingen tussen kerk en staat verbeterd zijn en dat Spanje en de EEG I een onderzoek hem overbodig toelij kt. STRAATSBURG De EEG-minister raad en de EEG-commissie hebben don derdag geen direct antwoord willen geven op de politieke vraag van socialistische zijde, of Spanje met zijn huidige regiem een plaats in de gemeenschap kan vinden als lid of als geassocieerd land. De Duitse leider van de socialistische fractie Birkelbach, die de vraag in het Europese parlement stelde, kreeg van de ministerraad te horen, dat van Spanje een verzoek is oijtvangen, doch dat men in Brussel nog geen tijd heeft gehad het zo ver te bestuderen, dat reeds een uitspraak kan worden gedaan. Birkelbach kreeg dit antwoord niet direct, doch het werd voor gelezen door de voorzitter van het Euro pese parlement. Birkelbach verklaarde daarop, dat Spanje niet alleen politiek, maar ook econo misch niet in de gemeenschap thuishoort, omdat het geen vrije economische verhou dingen kent. Het Europese hof in Luxem burg zal zich daar zeker te zijner tijd over moeten uitspreken. Op de pertinente vraag, of een land waar de rechten van de mens niet verzekerd waren toegelaten kon worden, kreeg hij geen antwoord meer. Hierbij kan nog worden aangetekend, dat de Spaanse ambassadeur met het oog op deze kwestie aan de Nederlandse afge vaardigden een brief had gezonden, waar in hij een technische uiteenzetting gaf van de beweegredenen voor Spanje's verzoek om toelating. De Amsterdamse brandweer is vannacht met groot materiaal uitgerukt in de ver onderstelling dat er een felle brand was uitgebroken in de Cinetone-filmstudio's in 1 Duivendrecht. Het vuur. bleek zich echter te beperken tot een naast de studiogebou wen staande loods, maar het daarin opge slagen schuimrubber en plastic vormde zulk een brandbaar materiaal, dat er ne gen stralen nodig waren, om te voorkomen I dat het vuur naar Cinetone zou overslaan. De loods brandde geheel uit. Terzelfder tijd woedde in de Albert Cuypstraat in Amsterdam een hardnekki- ge brand op de tweede verdieping van een ritssluitingenfabriek. Vier brandweerlieden I moesten vanwege een rookvergiftiging naar een ziekenhuis worden gebracht. (Van onze correspondent) BRUSSEL Volgens niet van officiële zijde bevestigde berichten heeft de Belgi sche regering dezer dagen aan de Neder landse regering een memorandum doen toekomen, met betrekking tot de Rijn- Scheldeverbinding. Het door België daarbij voorgestelde tracé zou door de oude vaar weg lopen Het kanaal van Hansweert naar Wemeldinge zou verbreed worden, de strek dam bij Willemstad zou eveneens in het Belgische plan zijn opgenomen. Van Belgi sche zijde zouden de Rijnvaartpremies niet worden afgeschaft, maar wel verminderd „in die mate, als de nieuwe vaarweg, re kening houdend met de eisen van de duw- vaart, voldoening zou schenken." Zou een oplossing van de verbinding tussen Schelde er Rijn op korte termijn niet mogelijk zijn, dan zou de Belgische re gering verplicht zijn tegenmaatregelen te overwegen, om, zoals zij het in het me morandum heeft gezet, het nog steeds da lende aandeel van Antwerpen in de Rijn vaart zoveel mogelijk te consolideren. Is dit inderdaad de jongste strekking van het Belgische memorandum, dan zou de Belgische regering dus nu rondweg het hoofd hebben gebogen voor de nieuwe eisen van de Belgische Rijnreders. Zoals men weet, voorzag een convenu tussen de Rotterdamse en Antwerpse Ka mers van Koophandel in 'n kanaal op Bel gisch grondgebied, tussen de Antwerpse ha ven en de Westerschelde, het doorgraven van de Kreekrakdam, een strekdam bij Willemstad en afschaffen van de Rijnvaart premies. Zo was het donderdag De totaalaanvoer van vis in IJmuiden bedroeg donderdag 7.210 kisten, waarvan 386 tong en tarbot. 7 heilbot, 10 tongschar en schartong, 234 schol, 5 bot, 3.233 haring, 729 makreel, 515 schelvis, 985 wijting, 412 kabeljauw en gul, 15 leng, 5 ham. 2 heek, 30 poon, 606 koolvis, 36 diversen. De prijzen waren: In guldens, per kilo gram: heilbot 3,502,40, grote tong 3,70 3,60, grootmiddel tong 3—2,80, kleinmiddel tong 3,302,80, kleine tong I 3,603,10, kleine tong II 3,603,20. Per 50 kilogram: tarbot IV 104—81, tong schar 76, schartong 16, grote schol 28—27, grootmiddel schol 3130, kleinmiddel schol 36—28, kleine schol I 46—33, kleine schol II 55—26, bot 13—12, verse haring 21,20— 12,20, makreel 43—10, grote schelvis 36—22, grootmiddel schelvis 3729, kleinmiddel schelvis 5031, kleine schelvis I 5837, kleine schelvis II 3115, wijting 278,50, grote gul 38—34, middel gul 40—33, kleine gul 4033, ham 66, kleine heek II 37, poon tjes 6—2,50, lommen 25, kleine koolvis zwart 2318,50, kleine koolvis wit 3834. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 135 57, grote koolvis zwart 5040, grote kool vis wit 83—80, grote leng 7056. Besommingen SCH 5 10.300, KW 121 14.700, KW 183 11.000, KW 124 10.600. Aanvoer van vrjjdag Tweeënvijftig vaartuigen voerden van morgen in IJmuiden aan 300 kisten schel vis, 400 wijting, 530 gul en kabeljauw, 130 koolvis, 105 haring, 50 spanharing, 355 ma kreel, 890 schol, 80 tarbot, 340 varia, 700 stuks kabeljauw en 70.000 kilogram tong De IJM 5 kwam aan de markt met 120 schelvis, 5 haring, 20 makreel, 240 wijting, 270 kabeljauw en gul, 15 radio, 40 diversen en 180 stuks kabeljauw. De KW 99 met 100 diversen, 300 stuks kabeljauw en 1.100 ijskabeljauwen. Prijzen van vrijdag In guldens. Per kilogram: heilbot 3,60 2,40, tarbot 3.803, grote tong 3,803,50, grootmiddel tong 3—2,70, kleinmiddel tong 3—2,50, tong I 3,30—2,90, tong II 3,20—2,90. Per 50 kilogram: grote gul 38—28, middel gul 35—28, kleine gul 31—27, koolvis I 25, koolvis II 23, lom 24—2, leng 30—28, witte koolvis 3532 spanharing 1815, noord haring 2418, makreel 2420, radio 1514, schar 4118, bot 129, grote kuit 89,80, kleine kuit 4336, grote kuit 84.80, poon 64,40, schol III 3624, schol II 48—31, schol I 4226, zetschol 3823, grootmiddel schol 2822, grote schol 2721, grote schel vis 3118, grootmiddel schelvis 3929, kleinmiddel schelvis 5035, pennen 4436. braad 3222, kustwijting 2015, noord wijting 3017, dichte wijting 138, tarbot II 140—130, tarbot III 104—88, tarbot IV 7768, tongschar 7960, schartong 3019, wolf 3630, griet 8255. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 58 53, kleine kabeljauw 6760, grote koolvis 5443, middel koolvis 5648, leng 6862, wolf 72, witte koolvis 76. Per regels: grote kabeljauw 6638, kleine kabeljauw 3823. Besommingen van vrijdag VL 121 f 12.600, SCH 153 18.200. Op zee De Machiel HD 79 is op de thuisreis van IJsland. Donderdagavond bevond het schip zich ten westen van de Faroerbank. Het heeft van de vorige week dinsdag tot en met deze week dinsdagavond 1.200 kisten vis gevangen. De schipper moest de reis afbreken wegens een tekort aan ijs. De vangst bestaat uit 400 kisten schelvis, 400 roodbaars en de rest kabeljauw en gul, koolvis, wijting .en een enkele kist schar. De schipper van de Machiel klaagde dat er met de Rijnmond KW 15, die westelijk van IJsland viste, geen radiocontact mogelijk was, omdat de tongvissers het geluid bij IJsland zo vervormden dat er niets te ver staan was. De Postboy gaf van 59 graden een trekje door van 30 manden, waarvan zeker 25 makreel. De Marjan Ellen meldde dat de berichten over de makreelvisserij erg opgeschroefd zijn. Gisteren deden de schepen een paar aardige trekjes. Vooral de Cornelia Maria SCH 135 ving vrij veel. Verder wordt er van de 58 tot 61 graden n.b. weinig of geen visserij gemeld. De Marjan Ellen kon nog met een trekje mee profiteren van de makreelvloed. Er werd een boxje van ruim 45 manden geborgen. De Alberta Hendrik heeft moeilijkheden met de schroef en zal naar huis worden gesleept. Bij de P-boeien ving de Senior in drie trekken respectievelijk 50, 70 en 100 kilogram tong en daarbij nog geen drie manden vis. De Beatrice meldde geen vangst, maar wel dat zij een kapot net had opgehaald. Mi Uélu Grote Houtstraat 96 Haarlem H-17 GEZOCHT Frans en Engels sprekend. Brieven onder no. 1 bureau van dit blad Vervolg Luidsprekers van pagina 4 Prima capucijners in liters- blik voor 59 cent. Kalis, Trompstraat 71. Nassi en Bami in blik, deze week nog 115 cent. Kalis, Trompstraat 71. Vrijdag en zaterdag bij 250 cent een reep gratis. Kalis, Trompstraat 71. Goudgele handgoudrenetten 3 pond 89 cent. Webbe's Groentebedrijven, Evertsen- straat 16, Tel. 5825. Zeeweg 236-238, Tel. 5854. Overspannen? oververmoeid? Schiefer's bloedwijn ver kwikt, geeft rust. Bij uw Apoth. en erk. Drogist. Overgangsleeftijd? Migrai ne? Ongezonde teint? Jeugd puistjes? Verstopping? Vet zucht? Nattermann's bloed zuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak 1.85 bij elke drogist. W.A. verzekering personen auto's zonder eigen risico. Financiering van nieuwe en gebruikte vracht- en perso nenauto's. Ook 's avonds v. 7—8 en zaterdags 93 uur geopend. Adm.kantoor Kroes, Zijlweg 46, Haarlem-C. Tel. 17632. Heerlijke zoute sperzie bonen 60 ct per pond. Kalis, Trompstraat 71. Te koop gevr. box en wan delwagen. Brieven L 1804. Te koop tafel, kinderwagen en motor, DKW 125 c.c. Gra- hamstraat 80. Te koop accordeon 80 bas, rooktafel m. toebeh. Trouw japon, half lang, mt. 36. Gra- hamstraat 134. Aangeb. wegens sterfgeval: Vauxhall Cresta, prima on derhouden automobiel. Ui terste prijs 2900.Andro- medastraat 15. Te koop brommer D.M.F., 2-pits gasstel met blad. Kr. Mijdrechtstraat 37. Te koop jongensfiets, moet opgeknapt worden. Lorentz- straat 102. Te koop kinderwagen. Waal straat 142. Te koop kinderwagen, En gels model, wit. Eenhoorn straat 35. Te koop z.g.a.n, zonnepakje, maat 42, ledikantje m. ma tras, kinderstoel, wandel wagentje, z.g.a.n. meisjes- jasje, 2 jaar. Cremerlaan 59, Santpoort. Te koop mod. gele kinder wagen, ook als wieg te ge bruiken. v. Wassenaerstraat 36, IJmuiden. Volkswagen 1949 te koop. Telef. 02550-4314. Te koop H. en D. rijwiel. 35.p. stuk. Linnenkast 40.—. Wijk aan Zeeër- weg 126. Te koop Bitri scooter, in pri ma staat. Snelliusstraat 61, IJmuiden. Te koop een nieuw vloer kleed. Prijs billijk. Adres te bevr. bureau van dit blad. Te koop voor uw vakantie: Morris Oxford, zeer goede wagen, gerev motor. Ban den 1 maand oud. Groen lederen bekleding, 750. Kanaalstraat 196, 6 tot 8 u. Te koop 1 z.g.a.n. auto im perial 25.1 kloostertafel 30.Zonnegordijnen voor bovenduplex 20.De Noostraat 33. Te koop postzegelverzame ling, waarde in Yvert 1961 5500 n. francs. Sinneveltlaan 35, Telef. 8290, Santpoort. Een baddoek voor 1.20, di verse kleuren, vindt U bij C. Lodder, Driehuizerkerk- weg 81, Driehuis, Telef. 6449 Een paar nylons gratis op onze kousenkaart, bij een totaal van 10 paar. C. Lod der, Driehuis, Telef. 6449. Te koop agb. grasmachine, Folbate. 12 duim, met gras vanger, in pr. staat, 30. Telef. 02500-60785.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13