'drogist KERKELIJK LEVEN - TIEN JAAR Stiefmoeder mishandelde twee debiele kinderen hééft meer... wéét meer 5xial-laua Beheerder van conferentieoord van verduistering verdacht Rijdend Personeel N.S. poogt erkenning af te dwingen Versterking der oecumene Zes maanden gevangenis waarvan drie voorwaardelijk geëist D^©[raEl(3) Gedenkboek voor Israel Op 1 mei komen 120 koninklijke gasten naar Amsterdam Stiptheidsactie wordt voorbereid de enige manier om de schoonmaak tot een goed einde te brengen VckV-T'' VRIJDAG 3 0 MAART 1962 17 HAARLEMSE RECHTBANK Sensatiezucht Hogere toeslag op het invriezen van varkens Europese ruimteconventie in Londen ondertekend Zes schepen betrokken bij botsingen in Het Kanaal Bezint eer Gij begint! Ga eerst eens rustig na wat er allemaal ge beuren moet en kijk dan of U alles in huis hebt om de schoon maak tot een goed einde te brengen. Wanneer U steeds Uw werk moet onderbreken - nu eens voor een nieuwe zeem, dan weer voor een rol kastpapier of een doos was - dan schiet U echt niet op! Ga eerst naar Uw drogist en haal in één keer alles wat U nodig hebt. Vraag hem meteen hoe U die vlekken uit Uw tapijt verwijdert, waarmee U de muren wit en al die andere dingen, die allemaal een onderdeel vor men van de jarenlange studie, die Uw drogist achter de rug heeft! Gegarandeerd dat U zó de schoonmaak tot een goed einde brengt! Nederland niet meer de grootste bierexporteur BEHARTEN OERMAAGD KENNIS EI-EI Talarius HAARLEMSE RECHTBANK ALLEN SAMEN Stad wordt feestelijk versierd en verlicht Kerkelijk nieuws Ds. D. ten Steege Onvoorzichtig Rus mede-uitgenodigd voor trip naar Cape Canaveral Vermoedelijk pokkengeval in Duisburg t „Afgrijselijk zoals deze vrouw haar kin deren heeft mishandeld!" Dat zei de of ficier van Justitie bij de Haarlemse recht bank donderdag in zijn requisitoir tegen een 49-jarige inwoonster van B«verwijk. Wegens mishandeling meermalen gepleegd eiste hij tegen de verdachte zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. De vrouw barstte in snikken uit. Deze strafzaak was door onderwijzers van de twee mishandelde kinderen, een meisje en een jongen,|die beiden debiel zijn, aan het rollen gebracht. Het was hun opgevallen dat de kinderen over het gehele lichaam bedekt waren met blauwe plekken. Nadat de politie er. in was ge moeid bleek dat de stiefmoeder van de kinderen hen meermalen sloeg. Het ergst was het jongetje er aan toe. „Hij zat vol bloeduitstortingen", getuigde een po litieman. De kinderen zijn uit het eerste huwelijk van de man van verdachte. Het gezin telde totaal negen kinderen waarvan er thans drie in een inrichting verblijven. Uit de rapporten kwam vast te staan dat verdachte niet tegen de moeilijke omstandigheden in het gezin opgewassen was. Haar man bemoeide zich bijna niet met het huishouden. Hij liet alles aan zijn vrouw over. Zij deed haar best om met haar gezin zo goed mogelijk voor de dag te komen, maar de debiele kinde ren waren niet zindelijk en bevuilden her haaldelijk het huis. Dan sloeg zij er met een mattenklopper of kinderpotje op los. Verdachte toonde veel spijt over haar Advertentie Ontdek de lentestoffen (van 7.95 tot 8.95 p.m.) waarmee u exclusief-elegantzultzijninde cécile TISSU 1*1 STOF Gen. Cronjéstraat Haarlem - Telefoon stiefmoederlijk optreden. Op een vraag van de president antwoordde verdachte dat de gezinsomstandigheden thans veel verbeterd zijn. Ze heeft nu nog maar drie eigen kinderen thuis. Haar raadsman rar. A. A. M. Leesberg vertelde dat verdachte een nieuw leven wil beginnen err binnen kort een huisje in 't Gooi hoopt te krij gen. Hij drong aan op een voorwaarde lijke straf. Hij legde de nadruk op ver zachtende omstandigheden. Advertentie Een 20-jarige kantoorbediende uit Hille- gom stond terecht omdat hij samen met een vriend in Lisse en Haarlem pocket boeken uit boekwinkels had gestolen. Op 16 november 's nachts om half twee za gen ze de deur van een boekenzaak op een kier staan. Ze gingen er binnen en namen 80 pocketboeken mee. Later sta len ze ook boeken in een winkel in Haar lem. Verdachte zei geld genoeg te heb ben om boeken te kopen. „We deden het uit een soort sensatiezucht", verklaarde hij. De officier van Justitie vond echter dat de jongelui volgens een bepaald systeem tewerk waren gegaan en dat er sprake was van voorbedachten rade. Hij eiste vijf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclasse ring. Uitspraken donderdag 12 april. Het bestuur van het Produktschap voor I Vee en Vlees heeft op zijn openbare ver gadering in Utrecht besloten, de toeslag op het invriezen van varkens per 1 april te verhogen van 25 tot 30 cent per kilo gram. Men hoopt hiermee een verdere prijsdaling op de varkensmarkt te voorko men. Tot nu toe zijn ruim 30.000 varkens ingevroren. De overnameprijs voor bacon- varkens wordt gehandhaafd op 2,15 per I kilogram geslacht gewicht, de gewichts- grens blijft 68 kilo. LONDEN ,Reuter-AP) Op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben Groot-Brittannië, West-Duitsland en Italië I donderdag de Europese ruimte-conventie getekend. Frankrijk, zal de- conventie naar ver- wachting vandaag tekenen, terwijl Neder- land, België en Australië later zullen vol- gen. j De conventie beoogt om in de zomer van 1965 de eerste Europese kunstmaan voor vreedzame doeleinden in een baan om de 1 aarde te brengen. Het project zal ongeveer zevenhonderd miljoen gulden kosten in de I komende vijf jaar. Groot-Brittannië zal on geveer een derde bijdragen. De overeen komst kan tot 30 april ondertekend worden I door andere landen. LONDEN (AP) Zes schepen van vier landen zijn gisteren betrokken geweest bij botsingen in het mistige Kanaal en de I Theemsmonding. Een der schepen werd door zijn bemanning verlaten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Eerst kwamen het Deense vrachtschip Kirstenskou (4153 ton) en het Westduitse schip Karpfanger (5719 ton) in botsing op I zes mijl van Dover. De Deense bemanning van 34 koppen ging in de reddingboten en allen werden gered. Het is niet bekend of het schip nog drijvende is. Kort daarna had er een botsing plaats tussen de Westduitse vrachtboot (2581 ton) Grammerstorf en de Noorse tanker Thors- vaag (21904 ton) tussen het lichtschip South Goodwin en de Franse kust. De red dingboot van Ramsgate voer uit om de Grammerstorf bij te staan. De Thorsvaag seinde dat alles in orde was. De derde botsing tussen het Britse mo- torschip Potaro (7433 ton) en het West duitse motorschip Kassei (5583 ton) ge beurde in de Theems. De Kassei werd op I sleeptouw genomen. De Potaro kwam vei- lig in Dagenham. De Nederlandse brouwerijen exporteer den in het afgelopen jaar 865.563 hl. in clusief scheepsprovisie. Dit betekent in vergelijking met 1960 een daling van 5,5 percent. In dat jaar bedroeg de export 916,314 hl. De Duitse brouwerijen hadden in 1961 een grotere bierexport dan de Ne derlandse, namelijk 965.043 hl. inclusief scheepsprovisie, zodat Nederland niet meer de grootste bierexporteur van de wereld is. Deze cijfers gaf de voorzitter van het Produktschap voor Bier, mr. J. H. M. Loeff, in zijn rede op de gisteren in Kras- napolsky in Amsterdam gehouden verga dering van het produktschap. Advertentie De presidente van de Oorlogsgraven stichting, mevrouw H. G. van Anrooy-De Kempenaer, is van Schiphol naar Israël vertrokken. Op uitnodiging van het Israë lische Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie gaat zij in Jeruzalem een boekwerk van 30 delen aanbieden waarin 104.000 namen van in de oorlog omgekomen jo den zijn opgetekend. „Het zijn namen van Joden die geen graf hebben", zei zij voor haar vertrek. Gedurende de week dat mevrouw Van Anrooy in Israel is zal zij de gast zijn van de Nederlandse ambas sadeur, W. J. G. baron Gevers. Tijdens een plechtigheid, waarbij een eeuwige vlam zal worden ontstoken, zal zij de boeken overhandigen aan de direc teur van het Israëlische rijksinstituut. In (niet meer of minder dan) Het Haarlemse Schoolblad lees ik: „na enkele behartenswaardige op merkingen gemaakt te heb ben over het slechte gebruik van de moedertaal door Neder landers, pleit dr. Al er voor het onderwijs in de moderne talen af te stemmen op actief taalgebruik". Dr. Al zal „behartenswaar- d i g" ook wel onder slecht gebruik van de moedertaal rangschikken. Een opmerking zijnerzijds aan de redactie van Het Haarlemse Schoolblad zou behartigens waardig zijn. Het Algemeen Dagblad daar entegen vertelde uit Suriname over het „ondoordringbare oerwouddit maagdelijk gebied dat niets op brengt." Ik ben er eens geweest, doch ik kreeg de indruk dat het bomen op brengt. In de een N. R. C. een advertentie voor „jonge kracht met kennis van administratie, vreemde talen en werklust". Ik heb ook eens zo iemand gekend. Hij had veel kennis van werklust en voerde geen bal uit. De Avrobode kondigde een klankbeeld aan, getiteld „Hoelang breipot?" steekt de lepel in de Onbegreipeleik, zulke schreiverei. M .-*vL v Tien maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met -en proeftijd van drie jaar heeft de officier van justitie geëist tegen een 40-jarige beheerder van een conferentie oord in Bloemendaal, die donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank terecht stond, omdat hij ten nadele van dit con ferentieoord een bedrag van 10.000 zou hebben verduisterd en bovendien ten na dele van een relatie, waarvoor hij beta lingen zou verrichten, 4.000,-. Verdachte erkende, dat er bij het con ferentieoord tekorten waren ontstaan maar ontkende, dat hij zich geld zou heb ben toegeëigend. De tekorten verklaarde hij moeten slechts als boekhoudkundige te korten worden beschouwd ontstaan door- DOEN KUNNEN WE ALLES MAAR DAN OOK ALLEEN Ter gelegenheid van hun zilveren huwe lijksfeest zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard op 30 april een maaltijd aan bieden in het paleis op de Dam aan hoge Nederlandse autoriteiten. De gemeente Amsterdam biedt dit gezelschap daarna een feest in het Concertgebouw aan. Bo vendien is er een bal en een souper. Op 1 mei worden op het paleis in Am sterdam 120 koninklijke gasten uit het bui- tenlang ontvangen. Per ondvaartboot zal het hoge gezelschap die avond door de verlichte grachten naar het Rokin gaan, vanwaar men per auto naar het paleis gaat. De Vakvereniging Rijdend Personeel N.S., die thans 2140 leden telt, zal op 18 april in Utrecht een grote protestverga- dering houden tegen het uitblijven van Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heeze (toez.) JA. Heldring, voorheen predikant bij de Ref. Churches in Amerika, woonachtig te Zevenaar; te Heemstede (wijkgem. West) dr. E. J. Beker, studentenpredikant te Utrecht; te Zwijn- drecht (wijk Oost) (toez.) A. Kastelein te Hei- en Boeicop. Aangenomen naar Kerk- werve-Serooskerke G. Zonneveld, kand. en voorganger Evangelisatie te Oostvoorne; naar Nes en Wierum M. Ravenhorst, kand. te 's-Graveland. Bedankt voor 's-Hertogen- bosch (vac. dr. K. Strijd) J. Boneschansker te Jorwerd. Benoemd tot hulpprediker te Ter gelegenheid van het zilveren huwe- I Amsterdam (Parkkerkgemeente) T. J. de rer geiegei u_t Boer emeritus predikant van Hardegarijp. lijksfeest plaatst de gemeente voor het pa leis op de Dam een verlicht ornament met een doorsnee van 13 meter en met 84 mas ten. Tijdens de officiële rijtoer van het ko ninklijk paar wordt de gehele route met vlaggen en bloemen versierd. De jaarlijkse stadsilluminatie zal voor het feest gedeelte- lijk vroeger worden ontstoken. Een groot aantal objecten zal reeds op 30 april en op 1, 2, 3, 5 en 6 mei zijn geïllumineerd langs een door de koninklijke gasten te bevaren route. Met Pinksteren zal dan het tweede deel van de feestverlichting in gebruik worden gesteld. Geref. Kerken Beroepen te Appingedam (vac. H. Pest man) A. van Asselt te Oostwold (Old.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Heerenveen J. M. Visser te Dokkum. Evang. Lutherse Kerk Drietal te Amsterdam S. G. v. d. Haagen te Schiedam, J. A. Roskam te Beverwijk Velsen en mej. da. M. E. Monsees te Amersfoort. Ds. W. F. ten Rouwelaar te Middelburg-Vlissingen ontving een beroep naar Edam-Monnikendam, maar nam nog geen beslissing. erkenning als onderhandelingspartner. Te vens zal dan het plan voor een stiptheids actie worden vastgelegd. De categorale organisatie is namelijk vastbesloten deze erkenning te verkrijgen, ondanks de te genwerking van de drie grote vakcentra les. Inmiddels is een brief aan de N.S.-di rectie gestuurd, waarin de directie wordt gevraagd de eis te formuleren, waaraan de vereniging moet voldoen voor toelating tot het overleg. Sedert het onderhoud met staatssecretaris Stijkel over deze kwestie, nu enige weken geleden, heeft men niets meer vernomen. Op 12 april zullen voorts alle 2140 leden een brief aan de directie sturen met de eisen van de vakvereniging voor een loons verhoging van 80 per maand, om de achterstand van het rijdend personeel in te halen, dus een verhoging buiten de nor male herziening van het reglement dienst- voorwaarden om. Voorts staat men op een verbetering van een aantal secundaire arbeidsvoorwaar den, zoals betere kledingtoelage, een gro tere beloning voor de zondagsdienst en een toekennen van onregelmatigheidsbijslag vanaf zes uur 's avonds tot acht uur 's morgens. Thans geldt deze toeslag van negen uur 's avonds tot zes uur 's mor gens. Inmiddels zijn dinsdag- en woensdag avond twee nieuwe categorale organisaties gesticht, namelijk van stationspersoneel en van technisch personeel. De vereniging van stationspersoneel is gestart met een ledental van 500 a 600 man. Een dezer dagen is het tien jaar ge leden. dat in het Haarlems Dagblad en in de IJmuider Courant voor de eerste maal een artikel geplaatst werd onder het opschrift „Kerkelijk Leven". Wij willen ter gelegenheid van dit lustrum u deze keer een en ander vertellen over de aanleiding tot het ontstaan van deze rubriek, over datgene wat wij hiermee op het oog hadden en over enkele er varingen, die wij zo in de loop der ja ren met onze artikelen hebben Opge daan. De aanleiding was dat er in het voor jaar van 1952 op de zaterdagmorgen voor Pasen in een van onze Nederland se dagbladen een opvallend opgemaak te pagina verscheen, waarin aan de le zers werd meegedeeld hoe een aantal populaire vaderlanders van plan waren de komende paasdagen door te brengen. Zij hadden zich daartoe laten intervie wen, maar de voornemens die zij voor de feestdagen ontvouwden konden toch onmogelijk opwindend worden genoemd. De een was van plan pannekoeken te bakken, de ander wilde eindelijk eens achterstallige post afhandelen, de der de verheugde zich op een voetbalwed strijd tussen twee plaatselijke rivalen, de vierde kon zich helaas geen specia liteiten veroorloven omdat hij gewoon naar zijn werk moest. Deze pagina, voorzien van de foto's der populairen en van tekeningen met eieren en hazen, vormde de enige heenwijzing van het dagblad naar het paasfeest. Juist op deze zaterdag werd ergens in ons land een kleine conferentie ge houden van een aantal mensen, die rechtstreeks of zijdelings met de dag bladjournalistiek te maken hadden. Het thema van de bespreking luidde: „De kerkelijke berichtgeving in de niet-con- fessionele dagbladpers." Wat er van de ze berichtgeving terecht kon komen, daarvan was de hierboven omschreven „paas-meditatie" wel een verbijsterend teken, aldus de conferentiegangers. Op deze bijeenkomst viel toen het besluit dat de deelnemers, ieder in zijn eigen omgeving, contact zouden zoeken met de redacties van de dagbladen. Men wilde in zoveel mogelijk kranten tot een vaste kerkelijke rubriek komen, waar in de lezers op een verantwoorde wijze zouden worden voorgelicht over de be langrijkste kerkelijke gebeurtenissen, zowel uit eigen land als uit het buiten land. De redactie van het Haarlems Dag blad, die enkele dagen na deze confe rentie door ons werd benaderd, had voor onze opvattingen en inzichten dadelijk een open oor en reeds een week daarna verscheen ons eerste artikel. Het bevat te een actueel bericht met betrekking tot het werk van Albert Schweitzer. Sindsdien zijn er in de laatste tien ja ren maar weinig weken verlopen, waar in u onze rubriek in uw krant niet tegen kwam. Wij zijn bij het vaststellen en schrij den van onze artikelen steeds van be- oaaHe gedachten uitgegaan. In de eer ste plaats wilden wij een positieve be richtgeving. Er spelen zich weliswaar DP het kerkelijk erf soms sensationele m ridicule gebeurtenissen af, maar wij hebben er geen behoefte aan gehad u daarop attent te maken. In de tweede 'plaats hebben wij naar objectiviteit ge streefd. Onafhankelijk van de vraag of het nieuws uit de rooms-katholieke kerk afkomstig was dan wel uit een der re formatorische kerken, wij wensten slechts die berichten aan u voor te leg gen, waarvan wij veronderstelden, dat deze voor u van belang waren om er kennis van te nemen. En ten slotte, de regelmatige lezers van onze rubriek zul len weten, dat het voortdurend onze in tentie is geweest om bijdragen te le veren voor de versterking van de oecu menische gedachten. Rechtstreeks, maar vooral zijdelings, vernamen wij in de loop der jaren af en toe interessante reacties. Enkele daarvan willen wij hier memoreren. Toen wij eens een artikel wijdden aan de bekende theoloog professor Emil Brunner, knipte een van de lezeressen dit bericht uit en zond het de Zwitserse hoogleraar toe, met als gevolg een uit gebreide correspondentie. Het is ons be kend dat geestelijken soms van de in houd van onze rubriek gebruik maken als discussiestof bij hun contact met jon gelui op de catechisatie of jeugdclub. Op een bepaalde zaterdag schreven wij uitvoerig over het bestaan van het Her vormde Huwelijkscontactbureau. Dit bu reau meldde later, dat er in de daarop volgende weken een opvallende belang stelling voor haar activiteiten geconsta teerd was uit Haarlem en omgeving. Af en toe blijkt dat de inhoud van een bepaald bericht ontstemming heeft gewekt bij een lezer of lezeres. Wij moeten hem of haar dan duidelijk ma ken, dat de publikatie van een artikel zeker niet inhoudt dat ook wij zelf ons steeds kunnen verenigen met de strek king ervan, maar dat de vermelding uit het oogpunt van de objectiviteit toch gewenst was. Hoewel de Kerk aan de ene kant voor velen weinig of geen betekenis (meer) heeft, vertoont zij aan de ande re kant een beeld dat boeiender is dan ooit. Aan alle zijden merken wij een hernieuwd ontwaken op, dat zich mani festeert in het oecumenisch bewustzijn. De kerken zijn hun verdeeldheid moe en in een verrassend tempo (het tempo van de Kerk heeft namelijk nooit hoog gelegen) voltrekken zich veranderin gen, die de kerkelijk-belangstellenden in hoge mate bezig houden. Wij be schouwen het als een voorrecht om u, speciaal met het oog op deze ontwikke ling, met onze voorlichting een dienst te mogen bewijzen. dat verzuimd was verscheidene betalingen te boeken. Behalve met de gehele zakelijke leiding van het conferentieoord was verdachte be last geweest met de boekhouding. „Ik heb het bestuur al enige malen gevraagd om voor het administratieve beheer een an der aan te wijzen, omdat ik in het geheel geen verstand van boekhouden heb. Het is mij eigenlijk allemaal in de begintijd van het conferentieoord, enkele jaren ge leden, over het hoofd gelopen", zeide hij. In die tijd moesten naar zijn mening de boekhoudkundige tekorten zijn ontstaan. Toen het conferentieoord in Bloemendaal werd gevestigd moest aan het gebouw heel veel worden opgeknapt. „Ik stond er helemaal alleen voor. Aan schilders, tim merlieden en leveranciers moesten beta lingen worden gedaan. Soms was er niet eens geld voor in kas, zodat ik vaak uit eigen zak moest betalen. Aan administre ren dacht ik pas in de laatste plaats of in het geheel niet", aldus verdachte, die ver klaarde het bedrag van 4.000, dat hij van een relatie onder zich had, ook in de kas van het conferentieoord te hebben ge stort. De administrateur, die anderhalf jaar ge leden door het bestuur was aangezocht om orde in de boekhouding te scheppen, verklaarde dat hij zo'n chaos had aange troffen, dat er niet meer was uit te komen. Wel kon een aantal betalingen boekhoud kundig worden achterhaald, maar het ad ministratieve verleden bleek niet meer te reconstrueren. Gezien de waarde van de inventaris in het conferentieoord, had hij de indruk dat voor aanschaffingen te ho ge posten waren geboekt. Ook had hij er de verdachte op betrapt, dat deze te genover hem nogal eens inkomsten had verzwegen. De raadsvrouwe van verdachte, mej. mr. Boekman, achtte in haar pleidooi slechts de verduistering van een post van 450 bewezen op grond waarvan zij de recht bank verzocht haar cliënt, die naar haar overtuiging de dupe is geworden van zijn geringe kennis van boekhouden, een lage re straf op te leggen. Een boete van 250 subs 50 dagen hech tenis eiste de officier tegen een 50-jarige schilder uit Haarlem, aan wie tenlaste was gelegd, dat hij in augustus bij het uitvoe ren van schilderwerk aan een woning in de Waarderpolder zo onvoorzichtig te werk was gegaan, dat een deel van de woning in brand was geraakt. Hij had bij het ver wijderen van de oude verflaag een brander gebruikt, hoewel hij wist, da hij daarvoor een vergunning nodig had, een vergunning, die door Burgemeester en Wethouders wordt afgegeven na gunstig advies van de brandweer. De schade door de brand had f 1500 bedragen. Een hoofdbrandmeester vertelde als ge tuige, dat in dit geval nooit een vergunning zou zijn verleend, omdat het een houten huis betrof, ook al waren de buitenwanden met steengaas en cement afgedekt. In beide zaken zal de rechtbank over veertien dagen uitspraak doen. NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten hebben hun medeleden van de 28 landen tellende UNO-commissie voor een vreedzaam gebruik van de ruimte uitge nodigd, volgende maand een bezoek aan de raketbasis te Cape Canaveral in Florida te brengen. De Sovjet-Unie maakt deel uit van de commissie, die tot augustus of sep tember op reces is gegaan. DUISBURG (DPA) In Duisburg zijn 25 personen tegen pokken ingeënt en voor zichtigheidshalve in hun woning afgezon derd omdat een scheepskok in deze stad mogelijk met pokken uit West-Afrika is teruggekomen. De kok is ter observatie in het ziekenhuis Dusseldorp-Benrath opge nomen. De uitslag van een eerste onder zoek was negatief, aldus een mededeling van het ministerie van Binnenlandse Za ken van Noordrijn-Westfalen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17