Rendez-vous met het verleden WAT EEN LERAAR TE WACHTEN KAN STAAN Kennedy werkt stimulerend op Washingtons politiek cabaret Supralux Panda en de reis van kapitein Robbeklopper PETERTJE'S AVONTUUR 1YvX\ Folie \m "'h Ons vervolgverhaal DOOR CLEMENS LAAR Londens hagel- toren wordt gesloopt Twee mensenrassen in de oertijd in Afrika DEERT HOOREVEEN VRIJDAG 30 MAART 1962 21 De president steekt het beroep naar de kroon I Nieuw onderzoek naar het monster van Loch Ness 15. „Hé, pas op Polle!", roept Pingo, „je stapt ocer de rand! Er zit hier geen hekje om, moet je rekenen. Geef me een hand! Maar Polle rolt naar beneden en kan zijn evenwicht niet meer vinden! Pingo gaat er achteraan, om te zien, hoe dat afloopt „Polle! roept hij plagend, „blijf toch rustig staan, dan zie je meer!" Maar Polle doet iets anders: onderaan de trap tuimelt hij meteen in het water„Een mooie uitvinding is deze trap", roept Pingo, die Meubelmaker kan wat, moet ik zeggen!" 86) Het was goed, dat op dat ogenblik Wenzel Parkuhn Mara naar buiten kwam roépen. Van het meer hoorde men de misthoorns van de stoombo ten. Vaag dacht ik eraan, dat daar nu alle dingen die tot het leven oe- hoorden, door het water voeren. Mis schien ook waren de schepen vol mensen, die aan zee hun verloren le vensvreugde kwamen zoeken. Ik was de eerste, die weer iets zei: „Het kind „Het kind het kind had pijn in zijn hals. Meer heeft het niet ge merkt. Het heeft niet veel langer dan een dag geduurd. Het kind heeft het niét geweten, wat er gebeurde." „En en Bim?" Rittinghaus keek mij vertwijfeld aan: „Dat weet ik niet, Kaspar. Jongen, ik weet het niet." Toen vertelde hij met toonloze stem, hoe Bim vier da gen lang met de koorts geworsteld had en toen vervolgens op een avond volkomen helder geweest was. „De dokters hadden haar al opge geven. Zij was al te zwak geworden. Dat hadden zij tegen mij gezegd, Kas par, tegen haar vader. Maar, Kaspar, toen zij zo in de kussens lag en in eens- begon te lachen „Consul!" „Ja, zij lachte. Niet in koorts of verward Nee, zoals altijd. Alleen, het was natuurlijk vreselijk zwak. Maar ik Wel ik had op dat ogen blik wel kunnen bidden. Het volgende ogenblik merkte ik echter, dat de dok ters toch gelijk gehad hadden Eindelijk had hij de kurk van de fles. De knal was dof en had niets feestelijks. Maar toen hij de cham pagne inschonk, verwonderde ik me erover, dat zijn hand zo vast was. Maar had ik zelf niet ondervonden, hoe men inwendig als het ware kan afsterven en toch uiterlijk levend blij ven. „Heeft Bim heeft Bim het ook geweten?" „Dat weet ik niet, Kaspar. Ik weet het niet Het klonk heel zacht, toch als een schreeuw. Vlak daarna was zijn stem weer als die van een ongeïnteresseerde buitenstaander: „Zij lag heel stil en begon toen te lachen. Ineens zei ze: „Wat zal Bom grote ogen opzetten. Nee, wat zal die staan kijken." En toen voegde ze er aan toe: „Als wij elkaar weerzien", en toen „Toen? „Toen moest ik haar de plaat bren gen. En een potlood En een stuk je plakband uit haar schrijftafel." Ik staarde naar de plaat. „Je moet ook de andere kant spe len, Bom „En was dat alles?" „Nee. Maar ze was zo zwak, dat ze nauwelijks het potlood kon vast houden, maar maar ik mocht haar niet helpen. Zij liet de plaat ook niet los. Later heb ik haar toen weggenomen." „Wist zij het van het kind?" „Nee. Zij lag bijna twee uur lang zo met de plaat in haar handen en 'k dacht, dat zij sliep, maar ineens slpeg zij weer de ogen op, maar maar toen kon ik haast niet meer verstaan wat zij zei, maar maar zij heeft het een paar keren her haald Hij dronk en vulde toen haastig zijn glas opnieuw. „Zij zei: „Het zal hem goed gaan. Het zal hem beslist goed gaan. Bom Bom weet het misschien niet, maar achter hem in het zadel zit altijd het geluk Ja, zo zei ie 't precies Ik liet mijn ogen niet van de plaat af: „En en was 't dat? „Nee, Kaspar. Zij bleef zo nog een hele tijd liggen en ademde bijna niet meer. intussen was ook de dokter ge komen en en die meende ook, dat zij niet meer wist, wat zij zei." „Heeft zij dan nog iets gezegd, con- sui?" „Ja, Kaspar. Maar dat was al vol komen onsamenhangend. Zij zei, en het was naar om te horen, hoe duidelijk zij dat eruit bracht: „Bom moet Gattamelata niet vergeten!" En toen glimlachte zij en toen Onbewust had ik mijn hand opge heven. Ik zou geen geluid hebben kun nen uitbrengen, zelfs geen snik Na een hele tijd zei de kabouter: Ik ik ga nog een flesje voor ons halen, Kaspar." 't Was erg, maar ik kon ineens weer spreken. Zo nuch ter en alledaags, als een gewoon mens in de meest gewone situatie: „Ja, doe dat, consul." Ik keek hem na, toen hij kleine, in elkaar gedrongen gestalte in het halfduister verdween. Een, die nooit het geluk gekend had in zijn leven Straks zal ik het hem zeggen, peinsde ik. Ik zal hem zeggen, dat wat Bim zei, niet onsamenhangend was, maar uit een helderheid van gedachten voortkwam, zoals alleen aan hen ge schonken wordt, die van het grote hoogtepunt nog een keer mogen te rugkijken. Maar ik zei het hem toch niet. Ik dacht, dat die wetenschap mij alleen toebehoorde. Ik wilde ze ook voor mij alleen behouden. Zo ~a- ten wij urenlang zwijgend bij elkaar. En -dronken champagne. De kabouter had gelijk. Champagne behoort bij feestgedruis, maar hij <s ook op zijn plaats, als de grote pijnen van het bestaan ons dreigen te ver pletteren en wij iets moeten doen, iets automatisch, dat ons uiterlijk ten minste overeind houdt. En al die tijd hield ik een grammofoonplaat op mijn knieën. „Je moet ook de andere kant spe len, Bom „Nu was dat niet nodig. Ik hoorde iedere noot en ieder woord in mijn oor. Bim had gelijk. Het was het meest vertroostende lied, dat wanho pige zielen konden horen. Ik hoorde het als het ware: „Und morgen wird die Sonne wieder scheinen. Und auf dem Wege, den ich gehen werde, wird uns, die Glücklichen, sie wieder einen." Misschien was het geschreven voor degenen, die plotseling alleen staan. Ik had nog nooit zo goed begrepen, wat de mensen aan hun dichters te danken hebben. Ik keek Rittinghaus aan; hij zat in eengedrongen in zijn stoel en hield zijn champagneglas met twee han den vast. „U hebt zich zeker erg een zaam gevoeld, consul?" Hij keek niet op. „Ik hield ervan, alleen te zijn. Ik ben eigenlijk altijd te weinig alleen geweest. Maar mijn eenzaamheid, die heb ik iedere dag verwenst." Nu had ik moeten opstaan en een arm om zijn schouders leggen. Waarom deed ik dat niet? Met het medelijden van de rijke begreep ik hem nu, de arme. Hij had niet genoeg bemind en was gedoemd tot eenzaamheid. Hij droeg de vloek van een ongeleefd leven. Nu restte hem alleen nog de vlucht in het triviale. „Proost, Kaspar." „Proost, consul." Het hielp ons niet. Woordeloos gle den wij weer van elkaar weg. Hij terug naar de ijzige leegte van zijn ouderdom en ik in de genadevolle herinnering en in mijn onuitsprekelijk geluk, dat uit verdriet en leed gebo ren was. „Bom moet Gattamelata niet ver geten Nee, Bim, die boodschap zal ik nooit vergeten. Wij hadden eens ge twist: zoals wij zo vaak deden, heftig en met plezier om het dispuut zelf en blijkbaar, maar zonder het te we ten ook met plezier over de ma nier, waarop de ander zich druk maakte, plezier in invallen, tempera ment, handigheid en drift Het ging over ruiterstandbeelden, om hun kunstwaarde en om de vraag, in hoever die waarde gelijke tred hield met de ruiterlijke geest. Nu is de wereld lichtelijk bezaaid met standbeelden, waarop de een of andere beroemde of beruchte per soonlijkheid op een of ander paard zit. Tenslotte hadden wij ons gehou den aan de twee beroemdste Ja natuurlijk. De Colleoni van Ve- rocchio en de Gattamelata van Dona- tello. Bim stond in vuur en vlam voor oe Colleoni. Waarschijnlijk had zij ge lijk. In een of ander opzicht moest er wel een reden voor zijn, dat dit op iedere betere schrijftafel of boeken kast in heel de wereld te vinden was. Maar mij beviel het niet. „Bij die Colleoni is alles brutaliteit en geweld. Dat is precies het tegen gestelde van wat werkelijk ruiterlijk is. En het klopt ook feitelijk niet. Col leoni staat in spreidstand in de beu gels en rukt fors aan het bit. Het is volkomen uitgesloten, dat een paard bij een dergelijke houding van de rui ter zo lopen kan. Het hele standbeeld deugt trouwens niet. Het is allemaal op effect berekend en pure beeldhou- wersmelodramatiek Ik weet wel niets van kunst af, maar met sluwe berekening heeft zij toch zeker niets uit te staan Maar, Bom, je vergeet helemaal wat het standbeeld tot uitdrukking wil brengen." (Wordt vervolgd) EEN HAARLEMSE LERAAR aan ren Technische School in onze omgeving heeft ons een statistiekje gestuurd van de antwoorden die hij van een negentien leerlingen tellende klas heeft gekregen op vragen over beroemde persoonlijk heden. In een apart kolommetje heeft hij onder het kopje „onzin" de meest bi zarre antwoorden verzameld. Slechts éen van de beroemdheden werd door alle leerlingen gekend: Faas Wilkes. Toon Hermans en Adenauer deelden op twee leerlingen na in die eer. Maar. KARDINAAL MINDSZENTY werd een bergbeklimmer genoemd, mr. Stikker „onze voorzitter in de V.N.", Hitier een „communistisch individu", Ingrid Berg man een „ondergedoken Joods meisje", Picasso „een Italiaanse klodderaar". Goe- ring genoot een veelvoud van functies: I ruimtevaarder, leider van Nederland in de oorlog, eerste astronaut en „premier". Ook Montgomery wordt een bergbeklim mer genoemd en een der leerlingen ver meldde zelfs zijn achternaam „Clift, film ster". Trotzky is een operazanger, Lenin de leider van de Russische strijdkrachten in Wereldoorlog II. Sjoukje Dijkstra is een zwemster, Eisenhower een Brits oorlogs leider, terwijl Churchill een sigarenmerk is en ex-president van de V.N. Mao Tse I Toeng is de opperbevelhebber van de In donesische strijdkrachten en Oe Thant een I niet-communistisch regionaal leider in China, terwijl Tsjang Kai Tsjek „nog kei zer van China is." RODIN IS EEN Russische dictator, vrij heidsstrijder in de Engelse Middeleeuwen en ook vrijheidsstrijder in Noorwegen. Sydney van den Bergh is. programmalei der van een omroepvereniging, hardrijder, zangeres en AVRO-verslaggever. Ingmar Bergman is toneelspeelster, bokser en olie magnaat. Cockie Gastelaar is een radio omroeper. Op enkele niet-„persoonlijke" vragen werd bij de B.V.D. geantwoord: Boeren Vereniging Drente, bij NAVO: legereen heid van de UNG-strijdkrachten, bij U.S.S.R.: communistisch merk EERLIJKHEIDSHALVE zij meegedeeld dat slechts 23 van de intotaal 487 ant woorden in de rubriek „Onzin" konden worden ondergebracht en dat 256 ant woorden geheel goed waren op de in to taal 27 vragen. Wij hebben dit staaltje dan ook niet opgenomen om wanhoop te zaai en... (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Eens per jaar Mannequin Winny Roeper toont een mantelpakje van Alpacastof, dat on der de naam Rokindoor de Amster damse ontwerper Ben Löhnen is gclanceerdr--^ Advertentie houdt een deel van de pers te Washing- I ton het „Gridiron-dinner" of wel rooster- diner, rijkelijk besproeid met geestrijk vocht. Geroosterd worden in figuur lijke zin vele politieke figuren, de president incluis. Er worden pittige, korte toneelstukjes opgevoerd en heke lende liedjes gezongen, meestal over politieke figuren, die als gast aanwezig zijn. Wat ten tonele gebracht wordt is niet voor publikatie, maar wel kan hier iets medegedeeld worden over de hu mor van president Kennedy en enkele andere gasten, die beslist niet onder deed voor wat men op het toneel ten beste gaf. De journalist, die de president inleidde, had meteen de goede toon te pakken. Me vrouw Kennedy heeft een reis gemaakt door India en Pakistan en de president werd aangekondigd als ,,'s werelds duur ste babysitter". Kennedy begon zijn rede aldus: „Ik verheug me er inderdaad zeer over met u, journalisten, deze avond door te brengen. Geen van u weet, hoe moeilijk het is drie maal per dag melk te moeten drinken" (onlangs heeft de president om de veeboeren te helpen bekend gemaakt, dat er bij elke maaltijd in het Witte Huis melk zou worden geschonken). Ook Kennedy had iets te zeggen over de I reis van zijn echtgenote, die hij in ver- I band bracht met de olifant, het symbool vdn de Republikeinse oppositie. De presi dent zei: „Ik weet dat mijn republikeinse vrienden blij waren toen zij zagen dat mijn vrouw in India een olifant voerde. Zij gaf hem suiker en noten, maar natuurlijk was de olifant niet voldaan". Kennedy's broer Ted (die net dertig ge worden is de minimum leeftijd voor se nator probeert in de staat Massachu setts de Democratische kandidaat voor de Senaat te worden. De president gaf zijn broer de gecamoufleerde steun, die de Ver enigde Staten in sommige delen van Azië verlenen„Wij sturen geen troepen, zo zei de president schertsend, alleen enige oplei- dingsgroepen." „En met een variatie op „liever dood dan rood" zei de president: „Wij vragen ons af of we liever Ted dan Ed zijn". Zijn broer heeft namelijk Ed Mc I Cormack als Democratisch rivaal. Arthur Crock van de New York Times heeft Kennedy becritiseerd omdat hij pre sident Tsjombe van Katanga niet naar de Verenigde Staten had laten komen. Schert- send zei Kennedy: „Ik heb een compromis voorgesteld. Ik zal Tsjombe een visum ge ven en dan kan Arthur aan Tsjombe een diner aanbieden in de Metropolitan Club". (De Metropolitan is Washingtons duurste club, Crock is er lid van en deze club laat geen negers toe, zelfs niet als introducé). Robert Kennedy, de minister van Justitie, moest er ook aan geloven. Ribicoff, de mi nister van Sociale Zaken, begon zijn tafel rede met deze ongebruikelijke aanhef: „Mijnheer de minister van Justitie, mijn heer de broer van de minister van Justi tie, verwanten v.an de minister van Justi tie en vrienden van de mihister van Jus titie. Zolang ik mij kan herinneren wordt er in Washington over politiek gepraat. Tot ver velens toe vaak. Maar sedert Kennedy aan het bewind is gekomen, worden er meer pittige politieke grappen verteld. De hu mor van de president lijkt aanstekelijk en Washington heeft op het ogenblik zelfs twee goede, politieke cabarets. LONDEN (AP) Een van Lortdens merkwaardigste torens wordt steen voor steen gesloopt. Het is de oude hagelto- ren. die als een vuurtoren-zonder-ogen bij de Waterloobrug op de zuidelijke oever van de Theems staat. De toren, die 55 meter boven het water van de rivier uit rijst, is sinds lang een vreemde verschij ning in het Londense stadsbeeld. De to ren dateert uit 1826 toen hij gebouwd werd voor de vervaardiging van hagel korrels. Daartoe liet men uit de boven ste verdieping van de holle toren gesmol ten lood vallen in vaten koud water, die op de begane grond stonden. Deze hagel korrels werden tot 1949, toen de produk- tie gestaakt werd, naar alle delen van de wereld geëxporteerd. Zes mannen slopen de toren met hou welen. Zij werken van boven af en schop pen de zware stenen door het gat in het midden van het bouwwerk naar beneden. De oude toren moet plaats maken voor een uitbreiding van de nabijgelegen Fes tival Hall. „Zoutwaterbed" noemt de Amerikaan se uitvinder Clark Cameron deze badkuip, waarin warm zeer zout water circuleert, waarin de slaper blijft drij ven. Men heeft in Camerons „Aqua- rest" half zoveel slaap nodig omdat men naar hij zegt dubbel uit rust. Cameron onderzoekt nu hoe de badslaapsters hun haar droog kunnen houden. WASHINGTON (AP) In Tanganyika (Oost-Afrika) moeten 1.75 miljoen jaar ge leden twee geheel verschillende mensen rassen naast elkaar hebben geleefd, aldus de Amerikaanse onderzoeker dr. L. S. B. Leakey. Dr. Leakey beschikt over aanwij zingen dat al 250.0000 jaar daarvoor de plaats van de huidige Oldoevai-kloof door mensachtige wenzens werd bewoond. In een lezing voor de (Amerikaanse) Na tional Geographic Society verklaarde de onderzoeker dat een van de daar gevon den soorten ongeveer het postuur van de moderne mens had, maar een schedelin- houd die weinig verschilde van die van de door Dubois op Java gevonden Pithe canthropus, die waarschijnlijk een half miljoen jaar geleden leefde. In dezelfde aardlaag, die ongeveer 1.75 miljoen jaar oud is. vond dr. Leakey fossiele resten van de Zinjanthropus, een wezen met een laag voorhoofd en een ietwat gedrochte lijke lichaamsbouw, die dichter bij de „halfmensen" van Zuid-Afrika dan bij de huidige mens stond. In een zes meter dieper liggende aard laag vonden dr. Leakey en zijn vrouw de bewijzen dat een nog oudere mens keien gebruikte bij het bouwen van een onder dak. De Leakey's zijn onderscheiden met de Hubbard-medaille van de National Geo graphic. Society voor hun onderzoekings werk. Advertentie Autom ob i e I bed r ijf Hoofdagent Citroën en Panhard Automobielen Zijlweg 26 Haarlem Tel. 02500-17296/58041 XMOOOOOTOOooooooooooooooo<xxxxxX300ocoooocooooooooc*»^xMCOc«K»050nooxxccc«550'»»ooooooco5000ooccocöcooocooooc 33. „Kijk!" sprak de hoofdman, terwijl hij op een palm wees, die als een gespannen boog was omgebo gen en door een stuk touw in die stand werd gehouden. Dit zijn postpalm! Wij nu briefje naar moedereiland 'zenden met vraag: waar zijn sluitsteunstenen? Zo moedereiland ook alles hierheen!" Hij gaf een wenk aan een inboorling, die met een pakmes gereed stond, waarop deze het touw doorhakte. Met een enorme zwieper veerde de palm overeind, waar bij een steen met een briefje, die op de kruin was gelegd in de lucht werd geslingerd tot over de horizon. Nu was Panda de hele zaak duidelijk geworden en opgewonden trok hij kapitein Robbeklopper terzijde. Het moedereiland zendt het goud natuurlijk op die ma nier hierheen en dat is vast het goud, dat u overboord gezet hebt!" fluisterde hij blij. „We moeten het terug zien te krijgen!" „Bravo, Pandake!" mompelde Joris, die zich in het struikgewas had teruggetrokken en aandachtig toeluis terde. „Ge begint waarlijk enig verstand in uw wollig hoofdje te ontwikkelen! Dezelfde gevolgtrekkingen heb ik ook gemaakt!" „Nu kan alles voor U weer goed worden," vervolg de Panda opgetogen, „want als u het goud terug geeft aan de eigenaars, kan niemand meer denken, dat u het voor uzelf hebt willen houden, en dan hebt u me teen geen last meer van die vervelende geschiedenis!" „Hm", dacht Joris, „hier vertonen Panda's planne tjes een afwijking met de mijne, doch voorlopig blijft nauwe samenwerking geboden!" LONDEN (AP) David P. James een 42-jarig Conservatief Brits Lagerhuislid, heeft meegedeeld dat hij een onderneming heeft gesticht met het doel een onder zoek in te stellen naar het monster van Loch Ness. Onder zijn mededirecteuren zal ook zijn de bioloog Peter Scott zoon van de Britse zuidpool-onderzoeker kapi tein Robert Scott. De maatschappij heet: „Bureau voor on derzoek van de verschijnselen inzake een monster van Loch Ness N.V. Volgende maand zal het werkprogramma worden bekendgemaakt. Reeds meer dan dertig jaar worden on derzoekingen ingesteld naar het al of niet bëstaan van het monster. Sommigen ge loven er vast in, anderen staan er scep tisch tegenover. Een ding staat vast: het meer van Loch Ness is de grootste toe ristenattractie van de Schotse hooglanden geworden. James heeft reeds eerder aangekondigd dat hij met een krachtig zoeklicht het mon ster uit zijn schuilhoek wil lokken. Hij gelooft dat het monster een nachtdier is en dat een sterk licht het monster te voor- I schijn zal brengen. ?1 70-71. Petertje keek verbaasd op, toen even later uit het gat.het hoofd van Hdbïboe opdook! Sssst! zei deze, m.et z n vinger waarschuwend op de mond. Daarna kroop hij helemaal uit het gat. Gelukkig, dat ik je gevonden heb! fluisterde Habiboe. Maak geen leven, er staat een schildwacht voor de deur van de hut! Maar als we erg voorzichtig zijn, kunnen we misschien hier wegkomen!

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 21