Tuinbouwveilingen en EEG DUJAKDIN - DE BEURS - K.WWI CIVI verrichtte 25 jaar haar voorlichtend werk Fraude met „luchteieren" legde Duitse handelaren geen windeieren TWEEDMANTEL GEERVLIET Obligatielening R'dam- Rijn Pijpleiding Nedap boekte hogere winst dan ooit Concurrentie tussen EEG-vakbeurzen Grote belangstelling voor jubileum Simon de Wit gaat een fusie aan Dow Chemical vestigt nieuwe fabriek in Terneuzen „Bloot eigendom1' aan de beurs geveild 23 UW HAAR IS UW KROON ^HOORTOESTELLEN NHOORBRILLEN 7 OORHANGERS VRIJDAG 30 MAART 1962 WENNEKER ichiedam Directeur Zuidhollandse Bank heeft critiek op het prijsbeleid Kort economisch nieuws r èn in P"lsKlM-WlR* r, Httll»® „alk onder merk KU» f 1 j nituen-W°r>«e 0 Nu óók rndonlhren Kies nu een sportieve uit de voorjaarskollektie bij Speciaalhuis Regenkleding Gunstige resultaten OERLEMANS diverse merken Verdeling Indonesische olieproduktie geregeld Aan het slot van de rede, waarmee hij voor een van de moeilijkste vraagstukken vanmorgen in Den Haag de algemene ver- die in EEG-verband moeten worden opge gadering van het Centraal Bureau van de lost", meende de heer Prins, tuinbouwveilingen opende, heeft de voor- Hij meende dat de confrontatie van het zitter van deze organisatie, de heer M. nationale tuinbouwbeleid met het EEG-be- Prins, even gezinspeeld op de „Zaak-Stal- leid leidt tot de indruk, dat de hoofdzaken mann" overigens zonder namen te noe- van het tot nu toe gevoerde Nederlandse men. Hij merkte op dat samenwerking marktordeningsbeleid van twijfelachtige tussen de veilingen onderling, tussen de waarde, misschien zelfs wel gevaarlijk lij veilingen en het Centraal Bureau, tussen ken te zijn geworden, alsmede dat de or- het Centraal Bureau en de andere organi- ganen van de Nederlandse tuinbouw een saties op het gebied van tuinbouw en han- nuttige bijdrage zullen kunnen leveren aan del, en tussen al deze organisaties en de de opbouw en de uitwerking van het tuin- overheid, in al zijn geledingen nodig is. bouwbeleid in de EEG. Daarnaast zal een goede verstandhouding met organisaties en overheidsorganen in het buitenland moeten bestaan. De vereeniging voor den effectenhandel Advertentie Voor het overige was de rede van de heer Prins vrijwel geheel gewijd aan de gevolgen voor Nederland van het gemeen schappelijk tuinbouwbeleid in de E.E.G deelt mede dat blijkens een door haar ont- Hij had de indruk dat er in het gehele vangen mededeling van emittenten heden Nederlandse tuinbouw-organisatiekamp wordt aangekondigd de uitgifte van nomi- een bepaalde ongerustheid, onzekerheid naai 47.500.000 4% percent 21-jarige obli- en zelfs enige verwarring is. gaties ten laste van N.V. Rotterdam- Rijn Hij stelde daarbij verschillende onder- Pijpleiding Maatschappij, delen van ons huidige nationale tuinbouw- Aangezien de opbrengst van de onder beleid tegenover het toekomstige EEG-be- havige uitgifte niet terstond in zijn geheel leid. De zin van de nog bestaande Neder- nodig zal zijn, worden bij het prospectus landse teeltregeling noemde hij uiterst twij- nominaal 25 min obligaties ter publieke felachtig, nu in de EEG het evenwicht tus- inschrijving aangeboden tot de koers van sen vraag en aanbod niet benaderd zal 99 percent en zal de storting op en de af- worden door directe maatregelen, zoals we gifte van nominaal 22.500.000 obligaties die in Nederland kennen, maar veeleer 0ver de plaatsing waarvan overeen- door indirecte maatregelen. „Het is ons stemming is verkregen op latere tijd- belang niet meer, zoals in het verleden, stippen, uiterlijk op 30 april 1963, geschie- het Nederlandse aanbod kunstmatig aan den onder toekenning aan de nemers van te passen aan de te verwachten vraag, deze obligaties van een bereidstellingspro maar wèl een zo groot mogelijk deel van visie van 1 Yt, percent. De inschrijving vindt de gemeenschappelijke markt in handen piaats op maandag 9 april 1962. te krijgen," zo zei hij. Het gevaar, dat Blijkens het prospectus heeft de N.V. het handelspolitieke beleid van de E.E.G Rotterdam-Rijnpijpleiding Maatschappij protectionistische trekken zal tonen, acht- een begin gemaakt met de voorbereidende te de heer Prins allerminst denkbeeldig: werkzaamheden voor de bouw van de ver een aanwijzing daarvoor kan gevonden lenging van de pijpleiding. De eigenlijke worden in het artikel in de groenten- en constructie zal in augustus 1962 beginnen fruitverordening, dat het mogelijk maakt en £o(; jn 1963 voortduren. In deze periode de invoer van groenten en fruit uit derde zuiien ook de door verlenging nodig ge landen door compenserende heffingen te WOrden uitbreidingen van de pompstations bemoeilijken of zelfs te verbieden. ,n Nederland worden uitgevoerd. De totale Incidentele marktverstoringen zullen kosten voor het uitvoeren van het project volgens de heer Prins niet voorkomen 7;jn begroot op 58 miljoen, welk bedrag kunnen worden door middel van normali- ajs voigt zal worden opgenomen: 47,5 satie en gemeenschappelijke mededingings- mjij0en uit de onderhavige 21-jarige le- regelen de hoofdelementen van het ning 9 miij0en als middellang bankkre- EEG-tuinbouwbeleid alleen. Verwacht Ljiet'af te lossen in 1964-67, 1,5 miljoen uit moet worden dat in Brussel gezocht zal ejgen middelen, worden naar maatregelen, die de over schotten reeds bij de bron wegnemen Dat het marktverstoringen-probleem in Nederland al goeddeels is opgelost door het tselsel van minimum-veilingprijzen heeft in Brussel de gedachte doen opko men aan een net van veilingen in de Euro- markt. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat daarbij de eigenlijke taak van de vei lingen te veel uit het oog wordt verloren. Het doel van de veilingen is immers in de eerste plaats, te zorgen voor een zui vere prijsvorming. De minimum-prijsrege ling is slechts een aanvulling op het vei lingsysteem en is slechts mogelijk, nadat het streven naar de zuivere prijsvorming een sterke veilingorganisatie heeft doen ontstaan. Wanneer dit uit het oog wordt verloren, dan komt het gevaar naar voren dat maatregelen tot het wegnemen van overschotten bij de bron worden genomen, die afgestemd zijn op in feite niet aanwe zige voorwaarden. „We staan hier wel Mieenverkoop VAST VOOR INTERNATIONALS Alle internationals zijn gisteren vast ge opend. De behaalde koerswinsten bedroe- 1 Totaai Het huidige prijsbeleid van de rege- gen drie tot circa twintig punten. Van de Hoger ring is niet te handhaven. Het is te stroef, hausse-tendentie profiteerde Hoogovens La|e„ te discriminerend en er zit voor het be-1 hgt meest met koerswinst van 20 Gefy^ VERHANDELDE fondsen 28 maart 29 maart 486 456 200(41,2*/.) 272 (59,6'/o) 176 (36,2°/o) 105 (23,0°/o) 110(22,6»/.) 79(17,4»/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot drijfsleven vaak iets onwaarachtigs in," punten op 808. Philips was bij de opening zei gisteren de president-directeur van de Qp 9g- ru;m 13 punten hoger. Kon. Olie Zuidhollandse Bank nv. de heer W. A. van pjug 2 go 0p 138,10. Unilever verbeterde der Velden, in de jaarvergadering in ruim tot 18430. AKU deed het wat Rotterdam. Hij bepleitte de mogelijkheid kalmer aan en was drie punten hoger op tot doorberekening van de stijgende kos- 3g6 Dg handel was beginbeurs kalm. ten, want „anders gaat het beleid ten Het publiek gooide gisteren de remmen I 184,90 koste van de winsten en de interne voor- VOQr hogere koersen los en ging tot aan- Hooeovens' zieningen van de ondernemingen. kopen over Het aanbod van de vorige da- 5 VOORBEURS VAN GISTEREN j_ gen bleek vrijwel te zijn opgedroogd. gj0^ A.K.U Kon. Olie138138,50 Philips - 975 gb982 138,30 976 Deze woorden waren overigens de eni ge van critiek, die in de vergadering wer Dekkingsaankopqn droegen tot het ver- ge van critieK, aie in ae vergauerme wC.- kooede koersniveau bij. Gedurende de ver- I lste tl]dv' den uitgesproken. De aandeelhouders maak- duur blee£ de buitenlandse A.K.U383—384 ten het het bestuuur namelijk met al,te d®a® gnanhouden waardoor de prijs van Kon olief137,0-137,70 moeilijk. Alle sprekers hadden waarde- Kong0]ie kon oplopen tot 139,10. Uni- Philips 974—980 ring voor de bereikte resultate levgr ]iep ujt tot 135,90. Philips steeg op Unilever 184,50 aandeelhouders drongen aa p goede buitenlandse belangstelling tot 992. Hoogovens 795—800 gl VDe bankrheeftPvele-stille reserves, on- Hoogovens bleef rond de glUülüliS' kende maatregelen van 2de tijdv. 384 138,00 796 vorige slotkosr. Europese aankopen irï Amerika De Amerikaanse onderminister van Financien, Robert V. Roosa. heeft bekend gemaakt, dat ver schillende Europese landen er mee ingestemd hebben voor meer dan een miljard dollar aan militaire uitrusting en diensten in Amerika aan te kopen. Over de aankopen werd onderhandeld als middel om mee te helpen het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans, dat in 1961 2,5 mil jard dollar bedroeg, te verminderen. Swissair mag op Chicago en New York vliegen President Kennedy heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het besluit om Swissair toestemming te geven op zowel Chicago als New York City te vliegen. Kenae maarregelen van de Nederlandsche vaartwaarden lagen goed gedisponeerd in Bank Se ZuidhoHandse Bank zit voort- de markt. Aandelen Oostzee werden een durend dicht tegen het kredietplafond. De paar punten hoger geadviseerd op de Uquidfteït van d6e bank is in het alge- dividendverhoging,, daarentegen kreegHil- meen vrij groot. ALGEMEENE EXPLORATIE VERLAAGT DIVIDEND n.w^AJgemeene '^xploraüe'ftDia^sclfappij I Figeevan 263 op 265;Van Waveren Graan- daalde, blijkens het verslag, van 639.000 handel van 122 op - tot 559.000.Voorgesteld wordt een dividend van 13 per aandeel (v.j. 15). Aan royal ties werd verkregen 699.000 (v.j. f 745.000). Overmakingen vanuit Nederland vonden niet plaats; wel werd in Nederland een remise uit Marokko ontvangen ad legersberg een lagere advieskoers op de dividendverlaging. De stemming op de staatsfondsenmarkt was gedrukt. Boeke Huidekoper van 256 op 266; 55.370. Op het concessieterrein in Marokko naa- den verkoop zowel als produktie van lood- De in 1961 bereikte resultaten van de en 7inkerts op nog bescheidener schaal I n.v. Nederlandsche Apparatenfabriek Ne- Dlaats dan gedurende 1960 en hoofdzakelijk dap tonen een bevredigende groei. Ten aan- met de bedoeling om het bedrijf voor stil- zien van de geboekte orders, de produktie, leggen te behoeden. Ten gevolge van het de omzet en de winst werden hogere cqfers in 1961 verder gedaalde internationale behaald dan in enig voorafgaand jaar. De nriisniveau van deze ertssoorten kon de winst stelt de directie in staat het dividend, exnloitatie van de dochteronderneming zoals bekend, te verhogen van acht tot geen overschotten laten. Aan de voorzie- negen percent en de reserves weer extra ning diverse belangen en belastingen wordt te versterken. Het resultaat voor rente en afschrijvingen steeg tot slb.uuu jv.j. f 623.000). 200.000 toegevoegd. Advertentie Advertentie Tussen de E.E.G.-landen is een strijd ontbrand om binnen hun nationale gren zen een beursmanifestatie te organiseren. Een aantal exposanten had deze concur rentiestrijd tussen de E.E.G.-landen ou derling al lang zien aankomen, wanneer het erom gaat, een belangrijke Europese beursmanifestatie in eigen land te krijgen. Deze concurrentiestrijd woedt thans in vol le hevigheid tussen de van 19 tot 27 mei in Parijs te houden vakbeurs „Europlas- tique" en de voor 18 tot 25 oktober vast gestelde vakbeurs „Macro Plastic" in Utrecht. Europlastique" heeft haar data bepaald op grond van een afspraak in de vereni ging van plasticverwerkende industrieën in de E.E.G.-landen. De organisatoren van de „Macro Plas tic" hebben hun bezwaren tegen de in Pa rijs opgestelde kalender kenbaar ge maakt. In een onderhoud met het ANP ver klaarde een der organisatoren, de heer W. F. Luca, dat de Duitse plannen op de Pa- rijse conferentie al bij voorbaat waren aanvaard zonder dat van een nauwkeuri ge toerbeurt sprake was. Voorts werd geen rekening gehouden met een belangrijke beurs, zoals die in Londen wordt gehou den. België, Frankrijk en Italië, aldus de heer Luca, hebben nimmer tevoren een kunststoffenbeurs van internationaal peil georganiseerd De „Macro Plastic" in Utrecht houdt re kening met een groei van de beurs van De directie van Simon de Wit n.v. te I circa vijftig percent. De Marijkehal, de Zaandam deelt mede, dat zij besloten heeft Bernhardhal, de Margriethal en de aulla In het Kurhauspaviljoen in ter verbreding van de basis van het be drijf een fusie aan te gaan met een twee tal handelsondernemingen. Met de aan deelhouders van die vennootschappen heeft zij, na verkregen goedkeuring van com missarissen, definitief overeenstemming bereikt. De overdracht an de aandelen van voren bedoelde twee ondernemingen geschiedt tegen uitgifte van nominaal 750.000 nieu we aandelen B Simon de Wit n.v., divi dendgerechtigd van 1 januari 1962 af, bij de waardebepaling van welke aandelen is uitgegaan van de beurskoers van medio maart 1962. Voorts zijn nog enkele andere uitbreidingsplannen in voorbereiding, die het wenselijk maken binnen afzienbare tijd een beroep op de kapitaalmarkt te doen. Tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat de resultaten van Simon de Wit n.v. over het boekjaar 1961 gunstig zijn ge weest. Aan de te zijner tijd te houden jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld om na ruime afschrijvingen en reserveringen over 1961 een onveranderd dividend van negen percent uit te keren. STATUTENWIJZIGING PANGLIPOER- GALIH AANVAARD. De algemene aandeelhoudersvergadering van de n.v. Cultuur Maatschappij Pang- lipoergalih heeft het bestuursvoorstel om de huidige maatschappij in een beleggings maatschappij om te zetten, aanvaard. De jaarstukken1961 werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 60 per aandeel (onv.). hogere winst gemeente crediet De winst van de n.v. Maatschappij voor Ge meente Crediet in Amsterdam vertoont, blijkens het verslag over 1961, een lichte stijging van t 194 900 tot 199.000. Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 3 percent. De lenings portefeuille steeg van ƒ19 4 miljoen tot ƒ19,6 mUioen. De beurswaarde van het eigen effecten bezit daalde van f 606 000 tot 612.000. Uit de winst wordt I 29.0C0 overgebracht naar de reserve (V j. 124.0001, die hie"door stijgt tot 1 638 000 Het geplaatste kapitaal ad 3,4 miljoen bleef ongewijzigd. nahal van het jaarbeurscomplex in Utrecht zullen voor de komende manifestatie wor den gebruikt. Advertentie Een permanent een kwestie van ver trouwen, enzeer goed model knippen. De nieuwste EUGÈNE NERTS OLIE PERMANENT fantastisch. TEENAGER compleet 12.50 MED. GED. HAARKUNDIGE GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 Scheveningen is gistermiddag het 25-jang bestaan gevierd van het C.I.V.I., het Centraal Instituut voor Industrie-ontwikkeling. Dat gebeurde onder grote en ook hoge belangstelling: de minister van Economische Zaken. drs. J. W. de Pous, was aanwezig tjjdens de gehele bijeenkomst en bq de aanvang van het informele samenzijn arriveerde ook de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen. Voorts zag men een zeer groot aantal b«'angrbke ooraanstaande figuren uit de industriële wereld, die met belangsteUing hebben geluisterd naar de twee sprekers op deze bijeenkomst: prof. dr. ir. II. C. J. H. Gelis- die het instituut oprichtte, en dr. G. A. Kohnstamm uit Arnhem. De rente bedroeg 8.642 14.527). Voor afschrijvingen was nodig 249.000 221.000). Na verrekening van bijzondere en nagekomen winsten en verliezen res teert een winst na rente, afschrijvingen en belastingen van 306.000 205.000). Over de vooruitzichten zegt de directie dat het compenseren van de aanhoudende stijging van de loon- en andere kosten uiteraard steeds moeilijker wordt. Niettemin ver wacht zij, mede in aanmerking nemend de goed gevulde orderportefeuille, ook in 1962 bevredigende resultaten te zullen behalen. Het in 1960 bereikte hogere orderbedrag werd in 1961 met vier percent overschre- den. De afleveringen tonen een stijging van 24 pereent. Van de omzet heeft rond tien percent betrekking op directe export, welke voor een belangrijk deel de West- duitse markt betreft. De kostenstijging werd in bevredigende mate gecompenseerd door hét vergroten van de produktie en de omzet. De investeringen konden voor het over grote deel worden gefinancierd met de uit de afschrijvingen en de winst ter beschik king gekomen middelen. Op de hypothe caire lening werd 50.000 afgelost, waar na deze lening nog 200.000 groot is. Ge ïnvesteerd werd circa f 270.000. Verwacht wordt dat in 1962 rond 250.000 zal worden geïnvesteerd. A'dam Rubber.114 H.V.A134'/» A.K.U. 385Vi Deli Mijƒ158,50 Hoozo ns 810 Philips Gem. Bez. 991 '/j Unilever f 185,80 Dordtsche Petr. 650 K. Ned. Petr. Mij 139,— Holl. Am. Lijn143'/2 K.L.M68,50 K.N.S.M 167V. Ned. Stoomv. Mij. 165 Ommeren, Phs. v. 320 Scheepv, Un. Ned. 152 Interunie f 230,50 Robeco 241,50 Unitas f 543, Ver. Bezit v. 1894 147, Amsterd. Bank 4141/j Ned. Handel Mij 400'/: Rotterd. Bank400Vz Twentsche Bank.343 Albert Heijn 107 Amstel Brouwerij 519'/j Berkel's Patent 304 Bols 815 Bührmann Papier 800 Fokker480 Ford 835 Gelder Kon. Pap 370 Gist Spir.f Kon. 401 Van der Heem 350 Heineken's Bier 545 Hoogenbosch Sch 330 Indola 615 Kon. Zout-Ketjen 1083 Müller Nat. Bezit 487</i Ned. Kabelfabr. 603 Philips Pref308 Sikkens Groep 918 Stokvis275 Thomassen Dr. .698 Ver. Machinefabr 244 Wessanen434 Wilton Fijenoord 337 Vi Zwanenberg-Org. 1053 Billiton Mij. II 494 Aluminiun Ltd... 283/< American Motors H f» Anaconda49 Bethlehem Steel.43 Cities Service.... 56 Ex General Motors.. 55% Kennecott Copper 81 Republic Steel 59 Shell Oil 37% U.S. Steel73Jé Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) VRIJWEL GELIJKE OMZET JEAN HEYBROEK De bijeenkomst werd geopend door ir. H. Furstner, voorzitter van het bestuur van het C.I.V.I. Hij prees in zijn ope ningsrede het initiatief van prof. Gelissen, toentertijds minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, die vijfentwintig jaar geleden provinciale economisch-technische instituten oprichtte en in het C.I.V.I. een overkoepelend orgaan zag, dat het par ticulier initiatief zou kunnen stimuleren. Het C.I.V.I. verricht thans onderzoekingen uitgezonderd laboratorium-werkzaam heden en geeft advies en voorlichting aangaande nieuwe projecten en produkten van de Nederlandsche industrie. Ir. Furst ner vermeldde, dat, gezien het aantal op drachten dat het C.I.V.I. in behandeling krijgt, de behoefte aan een dergelijk in stituut duidelijk is bewezen. Prof. Gelissen, die vervolgens een her denkingsrede uitsprak, ging de geschie denis van het C.I.V.I. na, daarbij wij zend op de structuurverandering die zich sinds de oprichting in ons land heeft vol trokken: aanvankelijk was het C.I.V.I. mede een onderdeel van een complex van maaregelen tegen werkloosheid en vóór industrialisatie, die de vooroorlogse rege ring had genomen. Het C.I.V.I. is ener zijds nog steeds een adviesbureau voor de regering, anderzijds voert het een groot aantal betaalde, particuliere opdrachten uit. Naar aanleiding van een studie van het C.I.V.I. werd bijvoorbeeld in 1958 in Delfzijl de sodafabriek gesticht. Prof. Ge lissen beëindigde zijn rede met een op wekking het goede industriële klimaat in Nederland te behouden en de ogen voor al op de Euromarkt gericht te houden. NEW YORK; Langer aan het slot De aandelenmarkt sloot gisteren licht verdeeld bij kalme handel. De markt was aanmerkelijk hoger bij de opening, maar de winsten daalden in de middag en de markt was verdeeld aan het slot. De meeste Desgevraagd heeft de directie van Jean koersveranderingen liepen tot ongeveer één Heybroek n.v. in de algemene aandeel- dollar in beide richtingen. De meeste staal- Vervolgens sprak dr. G. A. Kohnstamm houdersvergadering medegedeeld dat de waarden sloten lager, in tegenstelling tot uit Arnhem. „Hedendaagse industriële ornzet van het per 1 december 1961 begon- de vorige dag, evenals auto-, rubber- en perspectieven" had hij zijn causerie §e~ nen nieuwe boekjaar in de eerste drie chemische fondsen. Ook landbouwmachine- titeld. Maar hij voegde er aan het be- maanden vrijwel gelijk was aan dezelfde fondsen waren lager. Tabaksfondsen liepen gin van zijn rede aan toe, dat hij be- perj0,de in 1960-1961. Maart vertoonde ech- wat van het in vorige dagen geleden ver slist niet van plan was de aanwezigen ter egn achteruitgang ten opzichte van de jies in. Luchtvaartfondsen en een aantal een kijkje te gunnen in een serie groot- verwachte omzet. Dit was volgens de direc- specifieke fondsen liepen op. Het herstel scheepse industriële projecten die even- 1 schrijven aan het zeer slechte Van woensdag was aan het slot voor een tueel bij het C.I.V.I. op stapel zou staan. voorjaarsweer. In het afgelopen jaar be- deei weer teniet gedaan. Van 1263 ver- Dr. Kohnstamm wees op een ontwikke- stond de Nederlandse haardenproduktie handelde fondsen waren 503 lager en ling die zich de laatste jaren voltrekt in y00r üen percent ujt olie- en voor negen- 437 hoger. De omzet was 2.870.000 stukken de samenstelling van het arbeidsaanbod. tig percent u;t kolenhaarden. Enkele jaren (2.940.000). Het industriegemiddelde kwam De categorie jongens-met-uitsluitend-lager geleden was de verhouding nog 35 percent Van 712,25 op 711,28; dat van spoorwegen onderwijs, waaruit de industrie met zijn oUe en gg percent kolen. Mr. J. Burgerhout van 145,34 0p 144,96 en dat van openbare steeds voortschrijdende automatisering zijn werd herbenoemd als commissaris. nutsbedrijven van 130,32 op 130,01. (AP), produktie-arbeiders moet betrekken, loopt met de stijging van het welvaartspeil angstwekkend snel achteruit. Ook aan de factor „plezier in het werk" moet, aldus dr. Kohnstamm, steeds meer aan dacht worden geschonken. De Dow Chemical International te Mid land, Michigan, heeft bekendgemaakt, dat zij heeft besloten een nieuwe fabriek in Nederland te vestigen. De onderneming heeft daartoe het oog laten vallen op on geveer 86 hectare industriegrond in Ter neuzen. Deze nieuwe vestiging in Neder (Van onze correspondent) BONN Vele miljoenen marken is de Westduitse staat lichter geworden door frauduleuze manipulaties van eierhande- laren. Volgens een rapport van de Reken kamer aan de Bondsdagcommissie voor de begroting is het in vele gevallen zelfs zo, dat in verschillende deelstaten vijftig percent meer aan subsidie op eieren werd betaald dan juist was geweest. De Bonds dagcommissie voor de begroting was zó onder de indruk van dit rapport, dat zij meteen besloot het bedrag van 158,8 mil joen mark, dat voor eiersubsidie in de be groting was uitgetrokken, te beknotten tot 92,8 miljoen. Behalve in de deelstaten Hamburg, Bre men en Berlijn is overal gefraudeerd door de eierhandeiaren, meestal in onderlinge samenwerking. Drie methoden had men, om de staat te bedotten en subsidie los te krijgen. In de eerste plaats verkochten de han delaren ongestempelde eieren, die zij als gestempelde aanmeldden, waardoor zij ten eerste een betere prijs voor de eieren maakten en daarbovenop ook nog een ver rekeningstoeslag van de staat ontvingen In de wandeling noemden de handelaren dergelijke lucratieve produkten: blanco eieren. Daarnaast had men dan nog „lucht eieren", die helemaal alleen op papier be stonden, maar waarvoor vadertje staat trouw subsidie betaalde. Tenslotte draaide men de staat een rad voor de ogen met „carrouseleieren". De ze bestonden inderdaad, maar werden niet éénmaal, maar zo vaak mogelijk op lijsten vermeld, om zo een drie of meer dubbele subsidie in de wacht te slepen Vervalste duplikaatlijsten van de „car rouseleieren" lieten de handelaren vaak aan de lopende band door gepensioneerde ambtenaren vervaardigen. Geschatte schade voor staat en belastingbetaler tien miljoen mark. Advertentie Koningstraat 11 - Haarlem Telef. 16171 Gisteren is in de openbare executiehal van de Amsterdamse Effectenbeurs on der grote belangstelling een bijzondere ef- land die de jongste is van verscheidene I feetenveiling gehouden. In vijf kavelingen vestigingen van Dow Chemical in Europa, werd door een tweetal makelaars een aan- vormt een onderdeel van de plannen van tal fondsen in veiling gebracht, die belast de onderneming die een volledige deelne- zijn met vruchtgebruik ten behoeve van ming aan de Euromarkt beogen, niet al- een heer, geboren in Soerabaya op 3 fe- leen met een verkooporganisatie, maar te- bruari 1899. Het bewind over de fondsen vens met laboratoria die alle technische wordt en blijft uitgeoefend door een bank diensten kunnen verlenen en met goed ge- instelling in Den Haag. outilleerde fabrieken. Bij zijn testament heeft erflater het met Verwacht wordt dat nog dit jaar met vruchtgebruik belaste kapitaal gedurende de bouw kan worden begonnen en dat in het vruchtgebruik onder bewind gesteld. 1964 met de vervaardiging van de eerste Tot bewindvoerder benoemde erflater de produkten kan worden gestart. Factoren Nederlandsche Handelmaatschappij, met die de beslissing vooral hebben beïnvloed, verzoek dit door het agentschar te 's-Gra- waren het gunstige industriële klimaat in venhage te doen uitoefenen. Terneuzen, de mogelijkheden voor het aan- De veiling had een bijzonder vlot ver trekken van goede arbeidskrachten, het loop en de effecten werden door een drie- vervoer over zee, per spoor en door de bin- tal commissionairs ten behoeve van cliën- nenlandse waterwegen en de gunstige lig- ten aangekocht tot een totaal bedrag van ging ten opzichte van de Euromarkt. 65.430. Dit is derhalve de theoretische Bij informatie vernemen wij nader, dat waarde van het gezamenlijke pakket, ter- de fabriek in Terneuzen geen geheel ge- wijl de huidige beurswaarde van de be- integreerd bedrijf zal zijn. Het ligt wel in trokken obligaties en aandelen, indien er het voornemen op de lange duur te ko- geen vruchtgebruik op rustte, zou neerko men tot volledige integratie. De fabriek men op circa f 119.000 Tegen een aanvan- zal beginnen met een personeel van onge- kelijke taxatie van 46 percent, is de op veer tweehonderd man. Het personeel, met brengst dus geworden 55 percent van de inbegrip van de staf, zal nagenoeg uitslui- effectieve waarde. tend uit Nederlanders bestaan, er zullen Een veiling als deze komt niet vaak hoogstens een of twee Amerikanen in het voor. Volgens de statistieken van de ver- Terneuzense bedrijf komen te werken. De zekeringmaatschappijen heeft een 63-jari- bouw van de fabriek zal zo mogelijk ge- ge (de leeftijd van de vruchtgebruiker) heel aan Nederlandse ondernemingen op- gemiddeld nog 15,6 jaar te leven. De be- gedragen worden. I trokkene zou zolang dus vruchtgebruiker De buitenlandse oliemaatschappijen waar mee de Indonesische regering besprekin gen voert over een nieuwe exploitatie overeenkomst, hebben een regeling aan vaard waaronder zij slechts veertig per cent van hun respectieve produktie zelf zullen houden en de overige zestig percent aan de Indonesische regering zul len afstaan, zo heeft het Indonesische persbureau Antara bekendgemaakt. De Indonesische regering had een ver deling van veertig-zestig percent van de produktie voorgesteld, maar dit was aan vankelijk door de maatschappijen verwor pen, daar zij een verdeling van fifty-fifty wensten. De aan de besprekingen deel nemende maatschappijen zijn de Stanvac, de Caltex, de Pan American Oil en de Britse Shell. Antara deelde voorts mede, dat de olie maatschappijen hun zinnen op dezelfde of elkaar overlappende exploitatiegebieden hebben gezet. De regering is voornemens dit probleem door een toewijzingsstelsel op te lossen, waaronder aan de maat schappijen exploitatiegebieden zullen wor den aangeboden op basis „aanvaarden of afwijzen". van de effecten kunnen zijn. Al die jaren zou de koper zogenaamd bloot eigendom bezitten, waarvan hij geen revenuen trekt. Een en ander zit verdisconteerd in de op brengst van 55 percent der effectieve waarde. Een beursman drukte het aldus uit: „de koop is een speculatie op het kor tere leven van de vruchtgebruiker".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 23